Een vreemde vogel de koekoek VOGELS wel en wee AGENDA Dros' Magazijn Goënga s kroon supermarkt DE NIEUWE LIJN SAME TREKKERS KOMT BIJ U 21 I* door Andri J. Binsbergen Programma concert Wezentuin Uitslag prijsvraag Athena Ella Houwing eerste vrouw met RMLS-diploma Burgerlijke stand Voor al uw KANTOORMEUBELENC^ SAME SHOW AGENDA Derde blad Texelse Courant, vrijdag 16 juni 1972 ,C De redaktie ontving van de heer H. L. J B ggen te De Bilt een brief, die ^-™in mij werd doorgestuurd, van de vol- ■nde inhoud: „Vorig jaar mei hebben vanuit ons raam in „Tara" i(a.h. louten Bakje") kunnen waarnemen t een groot koekoeksjong door een ierel werd grootgebracht. Nu valt het ns op dat we, veel meer-dan andere ja- t om en nabij het „Houten Bakje" de oekoek horen roepen, ik kan wel zeg en van de vroege ochtend tot de late •ond. Mijn vraag is nu: zou dat de- elfde koekoek kunnen zijn die dus in e omgeving van z'n vroegere 'gekraak- nest verblijft, of is dat zonder meer en toevallige omstandigheid?" Koekoeken zijn plaatstrouw Het is heel goed mogelijk dat de koe- oek die u dit jaar steeds hoort roepen et merel-pleegkind van vorig jaar is. oekoeken zijn nl. inderdaad plaats- rouw, zoals o.a. op Texel is vastgesteld oor nngonderzoek. In de Helgoland- angkooien die in de Korvers Kooi taan opgesteld heeft men reeds een antal jaren flinke aantallen koekoeken ;unnen vangen en ringen. Veel van de iringde vogels ving men later daar te ug. Elders heeft men ook vastgesteld at koekoeken naar de plaats terugkeren aar ze geboren zijn. Dat houdt waar- :hijnlijk verband met het feit dat ze kaar de vogelsoort vinden waardoor ze telf zijn grootgebracht. Dat vergt enige ladere uitleg. Vaste waardvogels I Zoals bekend, is de koekoek een para- let, in die zin dat hij zelf z'n eieren piet uitbroedt, maar deze in nesten van ingvogels legt. Zodra het jong geboren kordt en dat is meestal eerder dan de Ingen van de pleegouders (de broed- Éuur is slechts 12 dagen, terwijl het uit- Iroeden van zangvogel-eieren 14 dagen lergt), werkt hij de eieren of jongen gan zijn pleegouders het nest uit. Daar- ►or zal al het voedsel dat de meestal kleinere zangvogels kunnen aandragen loor het koekoeksjong zijn. Het merk waardige nu is, dat het koekoeksei Boorgaans sterk lijkt op de eieren van Ide waardvogel. De kleuren zijn ook er felijk, zodat ook het jong voorkeur ver- iont voor de soort waardoor hij zelf is Jpgevoed. Op Texel leggen de koekoe ken bruin- of grijsachtige eieren, die iet best passen bij graspiepers bijv.; iraspiepers worden dan ook het meest jgebruikt" door de Texelse koekoeken jdoor 90°/o). Soms kom het wel eens voor pat de koekoek geen nest van de 'eigen' K>rt kan vinden en dan legt zij het ei een nest van een andere soort, met let risico echter dat het koekoeksei te lterk als vreemd ervaren wordt en het lest verlaten wordt. Een bruin koe- loeksei past bijv. niet in het nest van Jiet paapje dat blauwe eieren legt, maar lel in het nest van een merel, die be- laald geen gewone waardvogel is. De >ortgebondenheid is zo sterk dat je de Joekoeken in verschillende „stammen" int indelen (aan de hand van de eie- pn); graspieper-koekoeken, grasmus- >ekoeken, paapjes-koekoeken enz. [Een koekoekswijfje legt 16 tot 22 eie- fen, in evenveel nesten. Uit het feit dat (et aantal koekoeken toch niet sterk ajgt blijkt wel dat het verliespercenta- e groot is. Een groot aantal nesten met ^ekoekseieren wordt verlaten. Veelmannerij Merkwaardig is ook het feit dat de >ekoek polyandries is, d.w.z. dat het 'ljfje er meerdere mannetjes op na »udt. Overigens is de koekoek van de ■f Van Bruggen duidelijk een man dje, want alleen de mannetjes roepen ekoek De wijfjes brengen een gorge- 'd, lachend geluid voort, zoiets als l"8a-ga-ga en bo-bo-bo-bo, en ook wel en meer giegelend kwiekwiekwie. Er in waarnemingen dat de mannetjes de en zoeken en de wijfjes met hun koek-geroep naar zich toe halen. Het Jjfje legt dan het ei in het pleegnest haalt er dan vaak 1 of 2 van de leegouder-eieren uit om die elders te 'ten vallen. Vroeger werd algemeen Ogenomen dat de koekoek het ei bui- tsn het nest legde, en het dan in het ^1 deponeerde met de snavel, nu weet ien dat de vogel het ei met de enigs- ns uitstulpbare cloaka in het nest legt. °ch schijnt ook de snavel-methode wel te komen, bijv. als het ei uit °°d? in het moeilijk toegankelijke van een winterkoning of in een kast wordt gelegd. Het ei van de koeksjong in 3 weken al zo groot dat het kan vliegen; een fantastische presta tie, van die pleegouders bedoel ik! Gehaat Koekoeken worden vaak nagezeten door zangvogels. Er wordt wel beweerd dat ze dat uitlokken om zodoende de vogels van het nest te kunnen krijgen en er het eigen ei in te kunnen leggen. Feit is ook dat ze iets weg hebben van een roofvogel en alle zangvogels zitten roofvogels achterna. Een oud volksge loof is dat de koekoek 's winters ver anderd in een sperwer; in dat geloof werd men gesterkt door het feit dat de koekoeken altijd plotseling allemaal verdwenen zijn in de herfst, en dat net in de tijd dat ook de sperwers in hun wintergebieden in ons land aankomen. Harige rupsen Een roofvogelmenu heeft de koekoek zeker niet. Hij voedt zich met allerlei insekten en bij voorkeur met harige rupsen, die maar weinig vogels lusten (buiten de koekoek alleen de wielewaal en de gaai). Koekoeken eten zelfs de langharige rupsen van de beer vlinders; de onverteerbare haren braken ze later weer uit, verpakt in een dun vlies dat van de maagwand loslaat. De koekoek kunnen we dan ook een belangrijke re gulator noemen, zoals we dat vroeger pleegden te noemen; een nuttige vogel. Dit nut vergoedt veel van de schade die hij aan de zangvogels doet. Daar is trou wens de natuur op berekend. Als één vogel in zijn leven voor één nakomeling zorgt, is dat in feite al genoeg. Veel zangvogels broeden echter elk jaar twee legsels samen zeker tien eieren uit. Het is duidelijk dat de overgrote meer derheid van het nakomelingschap tot voedsel van andere dieren dient. Zo is de natuur. Wreed noemen wij mensen dat graag, maar was is wreed of wie is wreed? De enige diersoort die uit pure moordlust, voor de „sport", of uit haat doodt en in staat is daarmee andere diersoorten volledig uit te roeien is de mens. In de natuur wordt alleen gedood uit pure noodzaak. De koekoek nu is één van die zeer bijzondere levensvor men in de natuur, die de mens wreed aandoet, maar in feite verbazingwek kend vernuftig en interessant is. Trek De koekoeken trekken in de herfst in zuidoostelijke richting weg naar tro pisch Afrika en Azië, de oude vogels doorgaans enkele weken eerder dan de jongen. Toch weten de jongen het win terkwartier te vinden en ook de weg te rug naar het-plekje waar ze ter wereld kwamen. Geen kwestie van leren, maar Van een wat je zou kunnen noemen ge programmeerd iets, van instinkt. De koekoek is daarvan een typisch voor- beeld. Er valt over deze vogel nog veel meer te vertellen. Bijv. dat er naast de gewo ne grijze koekoeken ook roodbruine zijn (altijd wijfjes). Op Texel kunnen we de ze interessante vogels nog algemeen ho ren en zien; hun aantal bedraagt tussen de 50 en de 100. in Aanstaande zaterdag (5 uur) zal in de Wezentuin een (vrij toegankelijk) con cert worden gegeven door het Oud Beij- erlands fanfare- en tamboerskorps- „Harmonie". De korpsen staan resp. onder leiding van dirigent Joost van Beek en de heer P. van Hempel. Het te brengen programma ziet er als volgt uit: Fanfarekorps: 1. Castell Coch (mars) Powell-de Rooy. 2. Man in the street, Pi Scheffer (fan- tasie^ouverture). 3. The peanut vendor, Simons-Scheffer. 4. Josua (choral-Dixieland), Ken Roc- card. 5. Longstreet Dixie, Lex-Abel. 6. Mary Poppins (selectie), R. M. Sher- man-R. B. Sherman. 7. Pennsylvania 6-5000, Sigman-Gray- Ham. 8. Alexanders Ragtime Band, i(mars), Irvin Berlin-Molenaar. 9. Clubmars, Joost van Beek. Tamboerskorps 1. Dynamic Contrats, J. Cammenga. 2. Binky marsen, A. van Veluwen. 3. Dancing Jimmy, Theo van Campen. 4 Marching trough Scotland, W. Laros. 5. Triomf door ritmiek I, S. Egkerts. Aanstaande zondagavond zal in „Ca sino" de tentoonstelling van werk van de handwerk- en hobbyclub „Athena" worden afgesloten met het bekendma ken van de uitslagen van de prijsvra gen, waaraan men heeft kunnen deel nemen. Geraden kon worden hoeveel het gewicht bedraagt van een der ten toongestelde gipskabouters en hoeveel uren aan een der werkstukken een houten molen zijn besteed. De ver schillende exposanten worden tevens verzocht op de sluitingsavond de eigen werkstukken uit de zaal te komen opha len. GESLAAGD Voor het diploma Lagere Landbouw school zijn 'in de afgelopen weken ge- >-*■ '-ijii in uc aigciupcn werven ge- «Koek is verhoudingsgewijs zeer klein, slaagd: Arno Bakker uit Den Hoorn, gewicht ervan is slechts 3°/o van het Oor Burgman, Cor de Lugt, Peter Vee- •naamsgewicht, terwijl een zangvogel- ger uit Den Burg, Jan List uit De Koog doorgaans zo'n 9°/o van het gewicht en Fokke Jan de Visser uit de P.H. Pol- 11 de vogel weegt. Toch is het koe- der. Op 5 juni slaagde te Alkmaar voor het diploma Rijks Middelbare Land bouwschool Ella Houwing (20) uit De Koog. Zij is de eerste vrouwelijke ge slaagde voor het RMLS-diploma. Tij dens de openbare les, die ter afsluiting van de opleiding werd gegeven, hield zij een lezing over Texel. De inleiding handelde voornamelijk over het in 1898 op Texel aangelegde staatsbos en de daar omheen liggende natuurgebieden. Ella Houwing gaat voorlopig werken op een manége om de vergaarde kennis aan de praktijk te toetsen. van 7 tot en met 13 juni 1972 Geboren; Barry, zv. Cornells J. Betse- ma en Neeltje Eelman; Eckard Dick, zv. Gerrit C. Boot en Willie J. M. Jas; Jo hanna, dv. Jan Beekman en Maria A. van Rossum. Overleden: Hendricus van Thienen, oud 79 jaar, wonende te De Waal; Aal tje Lap, wv. Lap, oud 94 jaar, wonende te Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 18 juni op om 4.19 uur en gaa onde rom 21.03 uur; 21 juni op om 4.19 uur en onder om 21.04 uur. Maan: 18 juni E.K.; 26 juni V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 16 juni 12.05 en 17 juni 0.35 en 12.35; 18 juni 1.06 en 13.01; 19 juni 1.38 en 13.39; 20 juni 2.21 en 14.39; 21 juni 3.21 en 15.46; 22 juni 4.28 en 16.55; 23 juni 5.29 en 18.00; 24 juni 6.26 en 18.54. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Vrijdag 16 juni Den Burg, 20.15 uur, jaarvergadering Texelse Boys in hotel De Zwaan. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Le gendarme de Saint-Tropez" Zomeravond voetbal 18.45 uur: r.v.v.c.-wigeko 20.00 uur: jonge agrariërs-f.c. kelder De Koog, Badweg, hengelwedstrijd. Zaterdag 17 juni Den Burg, Wezentuin, 17.00 uur, concert Oud Beijerlands fanfarekorps „Har monie". Zomeravond voetbal 14.00 uur: de zwaan-casino Den Burg, City theater, 20.00 uur, „In opdracht van de marine" Zondag 18 juni Eierland, Bethel, 19.30 uur, interkerke lijke zangdienst. Den Burg, zwembad, zwem- en polo wedstrijden. Den Hoorn, paal 9, 19.00 uur, strandloop Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Le gendarme de Saint-Tropez" Den Burg, City theater, 20.00 uur, „In opdracht van de marine" Maandag 19 juni Den Burg, Groeneplaats, laatste lamme- renmarkt. Zomeravondvoetbal 18.45 uur: teso-de waal 20.00 uur: drijver-moerbeek Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Le gendarme de Saint-Tropez" Dinsdag 20 juni Den Burg, S.V. Texel-terrein, sportdag lagere scholen. Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, bridgedrive en voorlich tingsbij eenkomset perevuurbestrij- ding Den Burg, 'tAsiel - Textant, 20.00 uur, discussieavond met Niet Veken Zomeravond voetbal 20.00 uur: w.g.g.d.-saniros Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Gettin' straight" Tot 18 juni Den Burg, „Casino", 15.00 - 23.00 uur, tentoonstelling handwerk- en hobby club „Athena" uit Oudeschild. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groent Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur, bejaar- dengymnastiek. Iedere woensdagmiddag Den Burg, Landbouwschool, 15.00 uur, bejaardenzang. Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere vrijdag en zaterdag De Waal, Wagenmuseum, 14.00 - 17.00 uur open. Iedere zaterdagmiddag De Dennen, „Dennenoord", 16.00 uur, trimmen in de Dennen. Iedere dag Den Burg, ,,'t Swarte Schaep", Koger- straat 100, expositie Corrie Gottschal en Frans Voskuil. Den Burg, raadhuis, expositie van beeldhouwwerk van Bé Thoden van Velsen en schilderijen van Dick Baauw. NET IETS BETER Telefoon (02226) 252 500 gr. rollade 5,98 500 gr. schouderlappen 4,78 500 gr. magere lappen 5,98 250 gr. nasivlees 1,89 250 gr. hacheevlees 1,89 Gepaneerde schijven 89 150 gr. hamworst 98 100 gr. pekelvlees 98 100 gr. leverkaas 75 100 gr. boterhamworst en 100 gr. hamspek, samen 1,49 125 gr. paté 1,09 100 gr. tongworst 64 Alles eigen slacht en fabrikaat. ALLEEN A.S. WOENSDAG bij 500 gr. GEHAKT a 3,25 rol BESCHUIT voor 35 ct. Kinderstrandset emmer, zeef, gieter, schep enz. 2,49 Kinderspade 1,95 Kinderpuzzels, 300 stukjes 2,50 Rol Prince Fourré met noot 98 4 rollen autodrop 98 8x4 Deodorant spray, van 8,70 voor 6,50 Amstel pils 24 flesjes voor 9,95 Liter Atracta sinas 69 500 gr. voordeelkoffie 3,19 Fles limonade 98 100 witte servetten 98 2 pak a 8 st. rondo's 1,00 Steek over naar de Kroon altijd kwaliteit en voordeel. i Beste Pa, als hier iets voor U bij is, wilt U het even J aankruisen Bij voorbaat onze dank, j Uw liefhebbende kind(eren) Puzzel Krantenbak Spel Lektuurmand Modelbouwartikelen Staande asbak Portemonnee Prullenmand Portefeuille Schemerlamp Rijbewijsétui Haardstel Sleutelétui Reproduktie Diplomatentas Jerrycan Weekendtas Tuinstoel Horlogebandje Visstoel Aansteker Luchtbed After Shave Barbegue Pre Shave Koeltas Deodorant Rookverdrijver Zeep Asbak Kamétui Sigarettendoos Toilettas Sigarendoos Reisnécessaire Tabakspot Bierglazen Pijpenrek Borrelglazen Barset Thermosfles Schenkkurk Flessend rager Kop en schotel Flessenrek Telefoonklapper Geldkist Schoenlepel Eetcouvert Zwaard Sleepkabel Boekensteunen Autowasborstel Briefopener Gereedschapskist Glas op verzilverde voet P.S. Natuurlijk halen we het bij Een show met 0 Deskundige informatie 0 Uitvoerige documentatie 0 Aantrekkelijke inruilcondities met financierings- mogelijkheden 0 Speciale attentie voor iedere bezoeker De SAME SHOW meer dan alleen een bezoek waard EEN UNICUM ZO'N SHOW VAN NIEUWE TREKKERS DICHT BIJ HUIS maandag, 19 juni CEBECO DEN BURG TEXEL Aan ons bedrijf van 10.00 - 22.00 uur. C CEBECO NOORD-HOLLAND technische dlenstverlenlnfl vestigingen te Binnenwtjzend teL 02286-232-Den Burg tel02220-2752 Hoofddorp tel.02503-7068-Punnerend tel.02990-3626-Slootck)rptel.02278-377

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9