Dicht bij huis snel in handen Raiffeisenbank IB Boerenleenbank Ukunt zoveel méér doen met onze bank Raadsvergadering Handelsregister Autoradio ontvreemd Openluchtuitvoering S.V.C. Prenten in „De Worsteltent" VERVOLG VAN PAG. 1 Adjudant Winkel Meubels voor Sarasai Man van paard gevallj Vrienden van Texels Mud toonden geen belangstel! Hulp gevraagd voor aa speelplaats Dinsdagavond 27 juni om half acht begint in het raadhuis de vergadering van de gemeenteraad. Naast de verkopen van grond waarover u elders in deze krant kunt lezen staan op het programma twee vakature-vervullingen, vernieuwing van voorbereidingsbeslui- ten en enkele wijzigingen in begrotin gen. Wegens vertrek van de heer ds. J. P. B. Visser moet worden voorzien in de vakature van een bestuurszetel van de Recreatiestichting Texel. Aanbevolen worden: 1. D. Schilling, Den Hoorn; 2. D. Slegh, Den Hoorn; 3. pastor J. G. M. Granneman en 4. ds. M. Mulder. Wet houder Daalder neemt een minderheids standpunt in. Zijn voordracht bestaat uit: 1. pastor J. G. M. Granneman en 2. ds. M. Mulder. Voorbereidingsbesluiten Het gemeentebestuur vraagt de raad ook een bindende voordracht op te stel len voor de benoeming van een verte genwoordiger van de gemeente in de raad van bestuur van de n.v. Lucht vaartterrein Texel. Aanbevolen worden voor nummer 1 op de voordracht 1. de heer J. C. Dros en 2. de heer C. Joustra. Voor nummer 2 op de voordracht: 1. de heer J. Zuidewind en 2. de heer M. Bak ker. B. en W. vragen de raad de voorbe reidingsbesluiten voor Den Burg Noord west, De Koog, De Cocksdorp, De Waal, Midden-Eierland en Everstekoog te ver nieuwen. Tijdens de vergadering van 4 augustus 1970 werden de voorberei dingsbesluiten voor het eerst genomen omdat men wilde voorkomen dat de gronden minder geschikt zouden kun nen worden voor hun uiteindelijke be stemming en omdat men de mogelijk- neid open wilde houden tot het verlenen van bouwvergunningen met toepassing van het bepaalde in artikel 19 van de wet op de ruimtelijke ordening. De bestemmingsplannen verkeren in diverse stadia van ontwikkeling. Geen van de plannen is gereed voor ter visie legging. B. en W. hebben van de gele genheid gebruik gemaakt om de plan nen voor De Koog en De Cocksdorp aan te passen aan enkele ingekomen ver zoeken voor bouwvergunningen. Het ge meentebestuur vraagt de raad nogmaals te verklaren dat de bestemmingsplan nen in voorbereiding zijn. Ingekomen stukken Bij de ingekomen stukken bevindt zich een brief van de Nederlandse Ver eniging Bescherming Voetgangers waar in gevraagd wordt bij wachthuisjes voor autobussen een bankje te plaatsen en een dienstregeling op te hangen. Voor gesteld wordt deze brief in handen van B. en W. te stellen voor nader onder zoek. Omdat B. en W. inmiddels besloten hebben ten aanzien van de sluiting van de Weverstraat de maatregel tot defini tieve afsluiting geen doorgang te laten vinden stellen zij voor de brieven van de commissie Weverstraat, de algemene Texelse Middenstands vereniging en de winkeliersvereniging Den Burg voor kennisgeving aan te nemen. In de brie ven wordt de aandacht gevestigd op het feit dat de sluiting zonder overleg met betrokkenen had plaatsgevonden. Door de terugtrekking van het besluit is de situatie zoals die vorig jaar bestond weer van kracht geworden. In een brief van de regionale commis sie Noordholland voor het gemeentelijk voortgezet onderwijs worden de plan nen bekend gemaakt die deel uitmaken van het deelplan 1975 - 1976 - 1977. De ze houden onder meer de vestiging van een avondschool voor middelbaar eco nomisch en administratief onderwijs te Den Helder in. Gevraagd wordt even tuele bezwaren vóór 1 augustus ken baar te maken. B. en W. hebben geen bezwaren en verzoeken de raad dit aan de commissie mee te delen. Werkgroep schapenboeten Twee overige ingezonden stukken zijn een controleraport van het centraal bu reau voor verificatie en financiële ad viezen van de vereniging van Neder landse Gemeenten en het jaarverslag van de Sociale Dienst Texel. Voorge steld wordt beide voor kennisgeving aan te nemen. Als leden van de werkgroep schapen boeten en tuinwallen zijn door burge meester en wethouders gevraagd de he ren G. J. de Haan, W. H. Bakker, C. W. Hin, Jac. Roeper en M. Mantje. Voorzit ter zal zijn wethouder Daalder. Admini stratief zal de werkgroep worden bege leid door de heer W. Stam en technisch door de heer S. Swinkels. Wijziging. „Jatry", Oosterend, ge meente Texel, Achtertune 9 (hoofdzaak) Oosterend, gemeente Texel, Koetebuurt 2 (filiaal) (Slijterij 't Karrewiel, Waren huis De Hoek). Hotel enz. l(hoofd.). Kleinhandel in sterke dranken enz. (fi liaal). Uittredend eigenaar J. Medema. Hoofdzaak wordt voortgezet door W. Kalk onder de naam „Strends Ed". Fi liaal o.a. Th. Medema onder deze naam. Uit een op een parkeerterrein nabij De Koog geparkeerde auto met Duits 'kenteken werd in de nacht van zater dag op zondag een autoradio gestolen. De inbreker heeft zien toegang tot de wagen versohaft, door het rechterpor tier met een schroevendraaier te force ren. Men heeft de dader nog niet kun nen aanhouden. fe?i®ss§a Kleine moeite. Wip eenvoudig even binnen bij één van de 3000 vestigingen van de Raiffeisenbank en Boerenleenbank. Daar bent u nooit ver van af en is alle buitenlands geld wat u nodig hebt bij de hand. Evenals reischeques, de veilige internationale betaalpapieren.waar u overal ter wereld mee terecht kunt. Trouwens, ook als u in eigen land op vakantie gaat kunt u er goed terecht. Om deskundig en snel uw verzekeringen in orde te laten maken, voor uw reis, bagage, kampeeruitrusting, auto, boot, caravan, voor onverhoopte ongevallen en voor rechtsbijstand in binnen- en buitenland. Gemakkelijk dicht bij huis, bij de bank voor iedereen... .sf' de bank voor iedereen 'I 3000 vestigingen - Öjf t*!. V.',i itaÜri Het openluchtoptreden van de sport vereniging De Cocksdorp, vrijdagavond, is vooral dankzij de prachtige weersom standigheden een succes geworden. De belangstelling van het publiek was groot. De ronde van „Voorwaarts Mars" door 'het dorp trok al veel bekijks, waarna iedereen naar het sportveld ver trok. Hier gaf de gymnastiekafdeling een staaltje van haar kunnen ten beste. Om 8 uur begon de damesvoetbalwed strijd tegen Texelse Boys. De dames uit Den Burg waren duidelijk beter op el kaar ingespeeld en hadden ook minder moeite met de balbehandeling. Vrij moeiteloos kon de score door de Boys dames opgevoerd worden tot 30. In de pauze van de wedstrijd traden eerst een aantal majorettes op, die vrij wel hetzelfde lieten zien als tijdens de uitvoering ongeveer een maand geleden in „De Sluftervallei". Het was wat rom melig geworden, hoewel heel gezellig, maar toen de heren van GVT begonnen met een show paardspringen, week het publiek onmiddellijk van het veld. Het was fraai springwerk, wat ze lieten zien. De omstandigheden waren vrijwel ideaal: het was nog goed licht en er stond nauwelijks wind. De vele toe schouwers waardeerden 'het optreden van de GVT-heren enorm, hetgeen ze met gul applaus lieten blijken. In „De Worsteltent" aan de Rozendijk is voor de vijfde achtereenvolgende keer een tentoonstelling ingericht. Vijf jaar geleden werd begonnen met de resulta ten van een kindertekenwedstrijd met als onderwerp de fraaie boerderij, daar na konden de al of niet pannékoeken- etende bezoekers tekeningen van H. Tielemans zien, vervolgens was er een expositie van Toon de Haas en vorig jaar hingen er foto's van J. Nauta. Dit jaar is een expositie samenge steld uit verschillende werken die alle „De Worsteltent" als onderwerp heb ben. Enkele van de werken die afkom stig zijn uit particuliere kollekties en uit het bezit van de gemeente zijn ge maakt door Texelaars, zoals het schilde rij dat door de zoon van dominee Ba- kels in Den Hoorn omstreeks 1900 ge schilderd werd. Ook hangt er werk van H. Tielemans, J. Nauta en A. Blok van der Velde. De wijze waarop sommige werken tot stand kwamen is soms een verhaal apart. De heer Koomen, exploitant van „De Worsteltent", weet dat er nog verschil lende werken op Texel of in de kop van Noordholland in particulier bezit zijn. Hij hoopt dan ook dat er nog verschei dene foto's, schilderijen, aquarellen of andere prenten voor de expositie, die tot september zal blijven hangen, ter be schikking worden gesteld. Geen van de werken is te koop. De tentoonstelling is ingericht door Niek Welboren. De ma/orettes van SVC op één rij tijdens de openluchtuitvoering. De uitvoering, een evenement dat voor herhaling vatbaar is, werd beslo ten met de tweede helft van de voet balwedstrijd, waarin de eindstand op 30 bepaald werd. judant. „Het landelijke karakter van Texel zou daardoor ernstig aangetast worden". Door zijn overplaatsing naar Texel is de heer Winkel gepromoveerd tot groepscommandant een niet alleen verantwoordelijke maar ook drukkere funktie dan hij in zijn vorige stand plaats Stein (Limburg) bekleedde. Toch heeft de adjudant het gevoel in een aan merkelijk rustiger omgeving te zijn be land. ,31auwen" „Ik 'heb de indruk dat de Texelaar een vriendelijk mens is. Vooral de ge woonte om iedereen in het voorbijgaan te groeten vind ik kenmerkend. Maar ook is de houding ten opzichte van de politie veel gezonder dan in het zuiden des lands, waar men vaak nog een uit gesproken antipathie tegen de handha vers van de wet heeft. Niet zelden wor den daar politieagenten nog aangeduid met „blauwen" en is het een grote schande om „ze" aan de deur te krijgen. Het was in Stein dan ook niet ongebrui kelijk om een schriftelijk verzoek te zenden naar iemand om op het bureau te verschijnen, inplaats van de mensen thuis te bezoeken. Bovendien was de criminaliteit in het rayon Stein veel groter dan op Texel, wat het werken hier ook veel aantrekkelijker maakt". Recreatie Met recreatie en toeristencentra heeft adjudant Winkel in het verleden nog niet zo ontzettend veel te maken gehad. Toen hij gestationneerd was in Elsloo (bij Wijchen in Brabant) heeft hij wel enige ervaring opgedaan met de vakan tieplaats Hoeven, waar jaarlijks zo'n 15 tot 20-duizend toeristen komen. Voorspellingen of verwachtingen voor het komende seizoen worden dan ook niet geuit. Adjudant Winkel liet zich overigens gedurende het gesprek dat wij met hem hadden, kennen als een voor zichtig mens, aarzelend met al te reso lute uitspraken en doorgaans een af wachtende houding aannemend. Evenals zijn voorganger geeft de nieuwe adju dant de indruk de zaken rustig in ogen schouw te nemen en zich moeilijk van zijn stuk te laten brengen. Verwachtin gen omtrent de komende weken van topdrukte wilde de adjudant ons niet toevertrouwen, wel kon hij mededelen 'hoe het er met de personeelsversterking in de drukste weken voorstaat. Naast drie leden van de bereden po litie, die aan het begin van deze week reeds arriveerden, zullen nog 7 „vakan tiekrachten" aan het korps worden toe gevoegd. Bovendien zal per 1 juli weer een verkeersdeskundige met een wagen over het eiland patrouilleren, o.m. om controle uit te oefenen op de maximum snelheidsbepalingen. Hiermee zal de si tuatie gelijk zijn aan vorig jaar. Hoewel de opleidingsscholen momen teel goed bezet zijn en de interesse voor het politievak toeneemt, kampt men nog steeds met personeelsgebrek, vooral in die gebieden waar de crimina liteit en het toerisme intensief zijn. Af gaande op de verdeelsleutel waarmee bij de rijkspolitie wordt gewerkt voor gebieden met een oppervlakte boven 15.000 ha, waaronder Texel valt, 1 poli tieman per 825 inwoners is het aan tal dat gedurende de zomermaanden op Texel aanwezig is dan ook onvoldoende, beaamt de adjudant, maar het ziet er niet naar uit dat op meer assistentie gerekend mag worden. Wel is toege zegd dat het vaste personeel van de groep per 1 juli a.s. met 1 adspirant- agent zal worden uitgebreid. Omdat Texel een geïsoleerde positie bekleedt als eiland, acht de adjudant het met het oog op relletjes en ongere geldheden wel van belang dat de bezet ting van het personeel goed is. Uiter aard kan in geval van nood beroep worden gedaan op het amfibisch oefen kamp. Grote verschillen als gevolg van die eilandpositie heeft de adjudant nog niet geconstateerd. Drankvergunningen Wel is hij tot de ontdekking gekomen dat niet overal nauwkeurig de hand wordt gehouden aan de bepalingen van het drankvergunningstelsel. Enkele be drijven blijken met ontoereikende ver gunningen te worden geëxploiteerd. Ook in de exploitatie van gok- en speel automaten blijken hiaten te zitten. Men heeft echter besloten zich pas na het seizoen nader in deze zaak te gaan ver diepen om de betreffende exploitanten niet te duperen. Hierbij zal overleg met de gemeente gepleegd worden. Welke houding is de adjudant van plan aan te nemen ten opzichte van de veelbe sproken popboerderij Sarasani; het ook op Texel toenemende gebruik van drugs; de buitenslapers en nomaden die onge twijfeld weer in grote getale op Texel zullen neerstrijken? Wat betreft „Sara sani" meent hij, dat hier net als in an dere, soortgelijke horecabedrijven con stant een vrij scherpe controle moet worden uitgeoefend. Over druggebruik: „Hoewel ik mezelf niet ter zake kundig acht, heb ik wel begrip voor de drugge bruiker. Gebruik van alcohol en tabak zijn ingeburgerde gewoonten, die ook bepaald niet gunstig voor de gezondheid zijn. En het verbodene is altijd aantrek kelijk. Ik weet daarom niet of het ge rechtvaardigd is druggebruik zonder meer te verbieden. Mijn beleid zal af hangen van de omstandigheden en wat betreft klandestiene kampeerders ook welke alternatieven er geboden wor den". Geen spijt Hoe de komende maanden ook zullen verlopen, momenteel heeft adjudant Winkel nog geen spijt van zijn benoe ming op Texel. Hij is zeer opgetogen over de veelzijdigheid van het land schap, dat hij als enthousiast kampeer der al grondig verkend heeft en zegt nog iedere dag van de zuivere zeelucht te genieten. Tot nog toe plaatste de Texelsel rant ieder jaar een oproep van dej boerderij „Sarasani" om oude Ook dit jaar geven we gevolg as verzoek van de nieuwe eigena« Ruyter. Iedereen die bankstellen, teuils, gewone stoelen, matrassen, sens enz. weg te geven heeft kan derdag (02220) 3032 bellen. Het i lair wordt dan opgehaald. Dc kml doet er niet zoveel toe, de jongere! Sarasani bezoeken kijken niet zo ij „Alles is welkom", aldus Lau R| die hoopt dat men net zoveel zal als voorgaande jaren- In het programma van SarasaJ we onlangs publiceerden is een k wijziging opgetreden. Donderdag komt Oscar Benton Band, 1 juli i Mand's Band en 2 juli Earth Door het uiteenvallen van Cuby -f zards vervalt het optreden van groep. Hiervoor in de plaats Drama. Maandagmiddag omstreeks 3 in de Dennen bij de Rovershut de| K. Hilleman i(Duitsland) van zijn; gevallen. Hij moest met een naa| zich liet aanzien ernstige been' naar ziekenhuis Parkzicht ge worden. Het paard van de heeri man was geschrokken van een paard. Door de reaktie van het| kwam de berijder ten val. Vrijdagavond was de opkomst i vergadering van Vrienden vul Texels Museum miniem. Behara oude en de nieuwe bestuursledcïl een echtpaar gekomen. Het prograf had als belangrijkste onderdeln| kontributieverhoging (voor het de geschiedenis van de vereniginj de vertoning van een film van Jai| der Kam „Waddenzee, Waddenlat Alle voorstellen zijn aangenome kontributieverhoging betekent dal zinsleden voortaan ƒ15,betalen, wone leden ƒ10,en jeugdledent! jaar ƒ5,Een abonnement voor leven kost nu ƒ250, Het nieuwe bestuur is als volgt mengesteld: dr. J. C. Duinker (voo ter), drs. J. H. Vosjan (secretaris),! Lare (penningmeester), M. Man# Swenne, W. Loning en C. G. v. B Opvallen is het grote aantal mens het bestuur dat niet van Texel stig is. In de „wijk 99" is men begonneil de aanleg van de kinderspeelplaats] ze speelplaats, waarover wij al publiceerden wordt door de bei aangelegd. Het werk vordert Niettemin roept het bestuur groep „wijk 99" allen op zoveel S lijk medewerking te verlenen. Voor de werkzaamheden bij leg 'heeft men nog enkele mannend Op het ogenblik is het een te groep die constant bezig is. Op] plantsoen in de Lieuwstraat veldje in de Tjakkerstraat is dere avond vanaf ongeveer kwart 7 aan het werk.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2