(jroen 2rwarL-Jexels in het harL, Texel moet een parel blijven [inderen over vuilnis Kan intensief opsporingswerk perevuur uitroeien }lastic vuilniszakken niet konsekwent Opbrengst astma-kollekte Geslaagde gezelligheidsrit Lege flessen voor de Waddenzee Badminton sluit seizoen af Badhuis wordt gesloten Wijziging in Raadsagenda Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed RIJDAG 23 JUNI 1972 85e JAARGANG No. 8684 bitgave N.V. vJi. Langeveld De Root) fostbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 1.: tijd. T. Engel, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschtynt dinsdags en vrijdags Bank: Neder). Middenstands bank; Coop. RaiL feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. exd. 4°/o BTW De aktie Texel Schoon '72, die enkele weken geleden gehouden werd, beperkt zich niet tot de toondertijd in de publiciteit gekomen vuil-ophaal-aktie van scholieren. Gelijktijdig werden op de lagere scholen formulieren uitgereikt, met een toespraakje, aan de hand waarvan de kinderen een werkstukje konden maken. Hoewel op alle scholen de formulieren uitgedeeld mochten worden, Iwaren er slechts twee scholen waarvan de kinderen meededen met de werk stukken-wedstrijd de o.l.s. in De Waal en de St. Jozefschool in Den Burg. Inmiddels zijn de prijswinnaars be kend. Volgende week dinsdagmiddag tm 5 uur worden op het raadhuis de Irijzen uitgereikt. We wachten dan ook pog even met het publiceren van de na- i van de winnaars en winnaressen, be kinderen hebben er veel werk van lemaakt. De jury had een moeilijke |aak om de winnende werkstukken uit i zoeken, het zware werk werd echter jnorm verlicht omdat de kinderen vaak feuke ideeën en uitspraken met betrek king tot de mentaliteit van de Texelaars in het vuilnisprobleem opgeschreven padden. Hier volgen er enkele: Als het zo doorgaat is Texel geen vogeleiland maar een grote bende. Als de vogels terugkomen van hun trektocht, dan zullen ze zich dood schrikken als ze zien hoe een grote bende Texel geworden is. Dan zul len ze wel denken: „Hier komen we nooit meer Waarom al dat mooie pakpapier er om? dat gooi je toch maar weg. Je kunt het eigenlijk net zo goed in een kartonnen doos doen Maar ze denken: „Zelf verbranden daar bespaar je geld mee". Zo zie je maar weer dat ze voor geld wel iets willen doen. Maarals het geld gaat kosten dan zijn ze nergens meer. Ja de Rode Zee is een grote troep. De vuilnisauto moet er al op klimmen. Ze moesten het eigenlijk net zo doen als bij Amsterdam. Als daar een flin ke hoop komt dan rijden ze er een laag zand op. En dan zaaien ze er gras en bomen op. En zetten er een paar banken op. En dat is de oplos sing. Als de meeste Texelaars niet hun brood verdienden aan de badgasten dan mochten we ze vast helemaal met meer toelaten op Texel. En dan nog wat: Er wordt altijd verteld, wie troep maakt moet het ook op ruimen Maar dat schijnt tegenwoor- ook al niet meer te gelden, et merendeel der kinderen was er- overtuigd dat de grootste vervui- ■s bij de toeristen gezocht moeten irden. Enkelen wezen echter ook met beschuldigende vinger naar Texe- 5 waarbij vooral de gemeente het st ontgelden. Voor veel kinderen het onbegrijpelijk dat de gemeente •stic zakken uitdeelt: plastic verteert ■Pners niet! Een enkeling stelde voor oude vuilnisemmers weer in ere te stellen, anderen wilden papieren Iniszakken. Opvallend was het grote tal kinderen dat de Amsterdamse isreiniging als voorbeeld had geno- n om aan te geven dat van een vuil wit een park gemaakt kan worden een der opmerkingen) en hoe de irculatie zoveel mogelijk benut kan rden. Het plan om compost van het te maken vond bij de kinderen 1 gehoor. te kinderen konden af en toe fel uit slof schieten. Hier volgen weer en- opmerkingen: „Voor de van huis uit „suunige" Texe laar was er ineens iets te verdienen. Zaterdags ziet men overal huisvaders fanatiek bezig achter zelf gefabriekte verbrandingsoventjes gemaakt van oude olievaten oud papier en rommel verbranden. Na een poos zwoegen met natte kranten en petroleum waren dan precies 9 stuivers verdiend (de prijs van één vuilniszak".) Er waren echter kinderen die kenne lijk over het vuilnisprobleem nagedacht hadden en onder meer tot de konklusie kwamen dat veel vervuilers het voor zichzelf verpesten. Als de vissers de zee vervuilen is het hun eigen brood winning die naar de knoppen gaat. Als de Texelse bevolking het eiland steeds smeriger laat worden komen er op den duur minder toeristen. Als door de toe nemende vervuiling de natuur en de vogelstand ernstig schade lijden, ver liest ons eiland veel van haar aantrek kelijkheid zodat er minder gasten komen Deze en opmerkingen van gelijke strek king kwamen regelmatig voor in de werkstukken. Als er nu volgend jaar weer zo'n vuilnisfeest gehouden zou worden en de mensen wisten dat van te voren, dan zouden een heleboel mensen vuil bewaren tot het zover was. Dan zouden ze het pas storten want dat bespaart geld. Maar het gevolg is dat je weer van die gehate particuliere vuilnisbelten krijgt. Ook trekken die vuilnisbeltjes ratten en muizen en ander ongedierte. Daarom acht ik het beter dat: of er geen vuilnisfeest is, of dat pas op het laatst beslist wordt of er wel/geen vuilnisfeest is. Want er zijn (jammer genoeg) na melijk mensen die overal munt uit proberen te slaan. Niet lettend op de gevolgen. - We moeten Texel schoonhouden, an ders gaan de dieren en de planten en bomen dood. Want ook de dieren doen hun best. De planten geven ons zuurstof en de bomen maken ons sterker en gezonder door hun appels, peren, sinaasappels en nog veel meer. - Sommigen zijn erg gemakkelijk en gooien de rommel naast de vuilnis bak. Daar had dan zeker ook al weer een lid van de jeugdoplettingsdienst moeten staan! - Vuilniszakken zijn veel te duur van daar dat de mensen een eigen vuur tje stoken. - Aan een kant is het vuilnisfeest toch wel goed, want als de toeristen op het eiland komen dan zien ze dat het keurig opgeruimd is en dan laten de toeristen misschien ook niet zo'n rommel achter. - Aan kant twee is het vuilnisfeest ook ook weer niet goed want als de toe risten toch rommel maken hebben wij al het werk voor niks gedaan. - Wagens vol gaan naar de Rode Zee, maar als ze weg zijn komen de strui- ners weer en nemen een wagen vol terug. Dat is eigenlijk gek hè. Zo gaat het ntf eenmaal in de wereld. - en dit jaar werd er meer opge haald dan vorig jaar daarom willen wij geen vuil meer ophalen, we heb ben er geen zin meer in. - Beste Gemeente. Weet u wat u met het vuilnis moet doen? Compost ma ken en woeste grond ontginnen! - Als je op de fiets door een mooi stil weggetje rijdt en ineens tussen de bloemen ligt een doos rommel. Dan wordt ik gewoon kwaad op de men sen. - Eerstdaags kunnen wij onze kont niet meer keren van de rommel. - De Texelaar op zich zelf is niet zo vies, maar als er zomers zoveel bad gasten komen wordt Texel heel wat meer vervuild. Ik wil daarbij niet zeggen dat we zelf zo schoon zijn, want als je dat bij Oudeschild ziet. Een huis bij De Cocksdorp, dat Texels schoonheid onderstreept jte toeristen zijn nat uurvernielers en smeerlappen) (wij ook). ■te zee is geen vuilnisvat, fexel moet een parel blijven, ten praten een paar hoge heren met wtaar en dan gaat er iemand naar i lagere scholen van Texel toe en ID yraagt die man heel fatsoenlijk: .willen jullie van heel Texel de pa artjes opruimen?" Dus wij aan het erk. En dan had iemand het over Spiertjes maar dit is de grootste roep die ik ooit gezien heb. °"sels fullis feest. gemeente heeft het wel over de 'asticvervuiling. Maar waarom neten we ons vuil dan in een plas- ai,ueineen^eza^ doen? Die vuilnis- "Jken verteren ook niet. ereen wil zo vlug mogelijk zijn ie proeven dus naar het papiertje JKen ze niet om. r .haalt men geen levende maar We vissen uit de zee. ®xel wordt verpest door de inwo- rs en het toerisme. *■1 werkstukken bestonden uit nau- ^an 0611 mtwerking van tgedeelde brochure die in niet mis r jne taal gesteld was; over het Qen van huisvuil in de tuin om en van vuilniszakken te bespa- ëgen de opstellers het volgende: De opbrengst van de onlangs gehou den Astma-kollekte is dit jaar aanmer kelijk hoger dan in 1971, toen ƒ998,42 werd ingezameld. Totaal werd nu ont vangen ƒ1.535,49, waarvan we de vol gende specificatie geven; Oudeschild ƒ167,39; De Waal ƒ56,39; De Koog ƒ155,17; Oosterend ƒ158,33; De Cocks dorp 38,88; Den Hoorn 89,69 en Den Burg ƒ869,77. De jaarlijkse gezelligheidsrit voor le den van de Vereniging voor Vrienden van het Paard, die in de afgelopen week weer werd verreden, is ondanks het matige weer er stond vrij veel wind een geslaagde tocht geworden. Gestart werd om half elf 's morgens met 9 wagens en ruim 30 deelnemers voor een tocht van 3 uur. Deze keer was een route uitgestippeld langs de rustigste wegen ten zuiden van Den Burg. O.a. werd de Hogeberg gepas seerd en ging men via Zuid Haffel naar de Dennen, waar op een der speelwei den een koffiepauze werd gehouden. Eindpunt was hotel „Het Witte Huis", waar een gezamenlijke lunch werd ge bruikt. Rond 4 uur keerden de deelne mers van de gezelligheidsrit huiswaarts. De Spar-winkeliers in het noorden van ons land zijn een aktie begonnen, waarin zij de huisvrouwen uitnodigen de glazen wegwerpflessen en -potten niet langer in de vuilniszak te depone ren met alle risiko's van scherven maar deze bij hun zaken in te leveren. Dit initiatief zal ten goede komen aan de Vereniging „Wees wijs met de Wad denzee". Dit dankzij een regeling welke de Spar Noord heeft getroffen met de glasindustrie Sterglas te Musselkanaal, die een gedeelte van het ingeleverde wegwerpglas tot nieuw glas kan ver werken. De vergoeding die Sterglas hiervoor aan de Spar Noord betaalt, zal bestemd worden voor bovengenoemde vereniging tot behoud van een schone Waddenzee. De Spar garandeert voor 't eerste jaar een bedrag van tenminste ƒ10.000,Indien deze aktie slaagt wordt kontinuering op landelijk niveau overwogen. Met deze aktie kan een gedeelte van het glas (dat niet verteert) van de vuil nisbelten verdwijnen. Het is bovendien een voorbeeld van recirculatie, waarbij afval opnieuw voor produktie wordt gebruikt, zoals dat ook bij het inzame len van oud-papier het geval is. en toen zag ik die meneer en die gooide een zak vuilnis in de ha ven tussen de kade en een kotter. Onze gasten zeiden dat ze nergens konden zitten van de troep, maar dat geloven wij niet want ze overdrijven wel heel erg. De Texelse boeren rommelen ook maar wat raak. Je ziet vaak plastic kunstmestzakken in de sloot drij ven. Tot slot de wel zeer ironische bijdrage van Liesbeth Witte, Paula Witte, Lidy Bakker en Hans Jas, leerlingen van de St. Jozefschool. In tegenstelling tot de vele kinderen die naar aanleiding van de brochure vooral de woorden „troep" en „rotzooi" het liefst zo vaak moge lijk gebruikten geven zij een voorbeeld van een scherpe aanpak, zoals we zelf vaak zouden willen schrijven als we bij een tocht over het eiland oude en nieu we vuilconcentraties tegenkomen die er liggen als of het de gewoonste zaak van de wereld is. Aardrijkskundeles 2000. Als het zo doorgaat begint over een jaar of wat op alle scholen de aard rijkskundeles als volgt: „Kinderen opgelet! We beginnen de ze les over de kop van Noordholland. Als je in Den Helder aankomt kun je aan de haven op 't veerpont stap pen. Dan vaar je over het „Riool". Je kan wel een knijper op je neus zetten. Het stinkt daar verschrikke lijk. En je moet eens opletten hoe verbazend veel dode vissen je ziet. Misschien zien je ook nog wel een dode zeehond. Maar als je dan over het stinkende „Riool" gevaren bent, kom je op het smerigste eiland van Nederland. Weet iemand hoe dat ei land heet?Niemand?Dat eiland heet de „Rode Zee". Oor spronkelijk heette het „Texel". De „Rode Zee" was eens een klein vuil- nisbeltje op dat eiland. Nu is dat hele eiland een vuilnisbelt. Vroeger kwamen er zeer veel toeristen, maar nu niet meer". Al vanaf eind mei zijn mensen van de Plantenziektekundige Dienst te Alk maar constant bezig met de opsporing van perevuur op Texel. Momenteel zijn al 7 gevallen van aantasting met deze zeer besmettelijke bacterieziekte gecon stateerd en monsters van verdachte struiken zijn nog onderweg naar het la boratorium te Wageningen voor diag nostisch onderzoek. In de komende maanden zullen 3 mensen van de P.D. zich met het opsporingswerk bezighou den. Men hoopt door verhoogde waak zaamheid in de gebieden waar vorig jaar de grootste besmettingshaarden werden aangetroffen Wieringen, Den Helder, Zeeland en Texel een explo sie van perevuur zoals in 1971 losbarst te te kunnen voorkomen. Omdat het van belang is dat gevallen van aantasting zo spoedig mogelijk wor den ontdekt en behandeld, worden zo veel mogelijk mensen, die met voor pe revuur vatbare bomen en struiken te maken hebben, bekend gemaakt met de visuele symptomen van de ziekte. In het kader hiervan werd dinsdagavond dn hotel „De Lindeboom-Texel' een voor lichtingsbijeenkomst gehouden door de Plantenziektekundige Dienst. De be langstelling was gering, slechts een 15- tal mensen was aanwezig. Een teleur stellende opkomst, meende de heer Re- valk, districtshoofd van de afdeling Alkmaar, die het woord voerde tijdens de bijeenkomst. Temeer daar het rooien van grote aantallen meidoorns in het afgelopen jaar veel verzet en wantrou wen opriep bij diverse personen en in stanties en zelfs in oktober hierdoor enige tijd is stopgezet, had men wel meer publiek verwacht. Bedreiging Om enig inzicht in het beleid t.a.v. de perevuurbestnjding te verschaffen werd begonnen met een inleidend praatje over de historie van de ziekte. Perevuur veroorzaakt door de bacterie Erwinia amylovora is een zeer besmettelijke ziekte, die een aangetaste boom of struik binnen enkele weken ten gronde kan richten. De ziekte vormt een grote bedreiging voor de pere- en appelteelt, de export van boomkwekerijgewassen en voor de natuur waarbij men denkt aan de meidoorn die in bepaalde gebie den onontbeerlijk is voor de bepaling van het landschap. In Nederland maak te men in 1966 kennis met perevuur. Al le destijds opgespoorde haarden zijn toen vernietigd. Pas in 1971 werd op nieuw aantasting ontdekt en werd de zelfde bestrijdingsmethode gevolgd. Nog steeds is het beleid er op gericht iedere aangetaste boom plus de direkt aan grenzende ogenblikkelijk te vernietigen, omdat men er naar streeft het perevuur voor 100% uit te roeien. Mocht het on mogelijk blijken de ziekte volledig on der de knie te krijgen dan zal de han delswijze aangepast worden. Symptomen Een heel belangrijk onderdeel van de avond, zo niet het belangrijkste, was de linstruktie over de zichtbare kenmerken van perevuur aan de hand van dia's en een film. In het voorjaar vormen zich bij een aangetaste boom op de stam en dikkere takken vochtige kankerplekken varieërend van licht tot roodbruin. Wanneer men de bast verwijderd wor den in geval van aantasting op het cam bium bacterievlekken zichtbaar en ook vertoont de boom verwelkende of ver droogde bloesem en ziet men soms al zgn. „vaantjes" neerhangende en om gekrulde bladen aan scheuten. Het verdrogen en verwelken zet zich in de zomer nog veel sterker voor, de blade ren worden bruin tot zwart van kleur. Soms vormen zich aan takken met ver dorde bladeren vochtdruppeltjes, die eerst wit zijn, maar snel oranje en later geelbruin worden. Het opsporingswerk in de Texelse natuurgebieden wordt op het ogenblik nogal moeilijk gemaakt door flinke beschadigingen aan mei doornstruiken door stormschade. De door de storm beschadigde struiken ver tonen ook verwelkte en verdorde blade ren. Gewaarschuwd wordt dan ook voor vergissingen, omdat niet iedere boom met dode bladeren met perevuur besmet hoeft te zijn. Als men vermoedt dat er sprake is van aantasting wordt verzocht dit zo spoedig mogelijk door te geven aan de Plantenziektekundige Dienst, Wilhclmi- nalaan 4, Alkmaar, tel. (02200) 13514. Hier zorgt men dan voor verder onder zoek, door materiaal van de mogelijk aangetaste boom of struik voor onder zoek op te zenden. In de natuurgebieden worden momenteel alleen de „positief" zieke bomen en de direkt aangrenzende verwijderd. Afhankelijk van de omge ving zal steeds worden bepaald hoeveel meter rond de besmettingshaard de overige bomen moeten worden afgezet. De badmintonclub Texel gaat het speelseizoen afsluiten. Aanstaande maandagavond zullen de laatste wed strijden in de sporthal van de LTS worden gespeeld. Het nieuwe seizoen start na de schoolvakanties en zal t.z.t. worden aangekondigd. Na ongeveer 20 jaar dienst te hebben gedaan wordt met ingang van 7 juli het badhuis gesloten. Het verschil in de ma te van gebruik toen het geopend werd en nu het gesloten wordt illustreert de welvaart die ervoor zorgde dat het me rendeel van de bevolking nu over eigen badgelegenheid beschikt. 20 jaar geleden was dat nog niet zo. In de wachtkamer van het badhuis moest men dikwijls geruime tijd wach ten voor men in bad mocht. Nu ge beurt het regelmatig dat de beheerder van het badhuis zaterdagochtend geen bezoekers heeft. De tijden dat het bad huis open is waren al teruggebracht van 3 dagen per week tot 2 maal 2 uur per week. Desondanks was het niet langer ren dabel het badhuis nog langer open te stellen. De sluiting van het gebouw met 7 douches en één bad kwam vorig jaar al ter sprake. Het bestuur van het „Groene Kruis" heeft toen echter ge meend het nog een jaar te moeten vol houden. Nu zegt het bestuur er alle be grip voor te hebben dat sommige leden door de maatregel ernstig gedupeerd zullen zijn. Het zijn er nog maar heel weinig. Het bestuur wijst er echter op dat ze bij bouw- en woningtoezicht (een afdeling bij de gemeente) informatie kunnen in winnen over een rijks- en gemeentelijke bijdrage in de kosten van aanleg van badruimten. Agendapunt 14 wordt afgevoerd. In punt 18 is ten onrechte de omschrijving vermeld „en verlening van recht en uit weg".

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1