AGENDA (i Gemeente koopt grond bij molen in Oudeschild Binnenkort weer tijd voor graslandvernieuwing Rijksscholengemeenschap reikte 79 diploma's uit Masker op strand gevonden Onderlinge wedstrijden zwemvereniging Autoportier sloeg open LANDBOUW en VEETEELT Beslissende wedstrijden zomeravondvoetbal De gemeente heeft met het bestuur van de Coöperatieve Aankoopvereni ging Texel overeenstemming bereikt over de aankoop van grond met de daarop staande gebouwen, gelegen na bij de molen te Oudeschild. De gemeen te acht de aankoop van belang aange zien het uit cultuur-historische oogpunt waardevolle molencomplex waarvan de gebouwen deel uitmaken, nu geheel ge meentelijk bezit kan worden. De molen wordt gebruikt door de TEM. Men heeft overeenstemming bereikt over een koopsom van ƒ75.000,De grond heeft een oppervlakte van ongeveer 2320 m2. Tijdens de komende vergadering van de gemeenteraad op 27 juni wordt de raad gevraagd zijn goedkeuring aan het be sluit van B. en VV. te hechten. Het bestuur van de Stichting Bejaar denzorg Texel heeft het voornemen 12 bejaardenwoningen te gaan bouwen op een perceel grond in De Cocksdorp aan de Joan Hodsonstraat. De bouw van de ze woningen is niet geheel in overeen stemming met het uitbreidingsplan 'De Cocksdorp 1962', doch met toepassing van artikel 19 van de wet op de ruimte lijke ordening kan hieraan tegemoet worden gekomen. Voor de grond met een oppervlakte van 1610 m2 is een 'koopsom van ƒ56.350,overeengeko men. In onze krant van vrijdag 16 juni be richtten wij u reeds over de panden aan de De Ruyterstraat 67 en 104 waarvoor bij een openbare inschrijving respectie velijk de hoogste inschrijvingen ƒ25.000,en ƒ18.700,waren. De hoog ste inschrijvers waren achtereenvolgens mej. C. G. Punt uit Oudeschild en de heer D. J. Bruin uit Den Burg. Beide panden waren eertijds aangekocht ten behoeve van volkshuisvesting doch de slechte staat van onderhoud maakte een verantwoorde exploitatie niet langer mogelijk. Met de heer A. C. van der Vis uit De Koog heeft de gemeente overeenstem ming bereikt over de verkoop van een stukje grond van 19 m2 aan de Dorps straat voor 2.264,waarin begrepen een bedrag van ƒ1.808,als bijdrage aan de ontsluitingskosten. Hierdoor komt het stuk grond dat de heer Van der Vis al bezat ook zijdelings aan de openbare weg te liggen. Eveneens in De Koog heeft de gemeente overeenstem ming bereikt met de heer B. Gieze over de verkoop van een stukje grond op de hoek Kaapstraat-Ruyslaan (ƒ120,en met Fa. Timmers Bakkerij over de aankoop van een stukje grond in de Kaapstraat ƒ1.240,Ook wordt de raad voorgesteld zijn goedkeuring te Vrijdag 23 juni Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Blue Movie". Zomeravond voetbal 18.45 uur: casino-f.c. kelder 20.00 uur: r.v.v.c.-w.g.g.d. Zaterdag 24 juni 't Horntje start tussen 6.30 en 7.00 uur Rondje om Texel, wandeltocht 65 km. Oosterend, Blazerstraat, rommeltjes- markt t.b.v. kerkrestauratie N.H. kerk Den Burg, N.H. kerk, 20.15 uur, liefda digheidsconcert door Excelsior en Mannenkoor t.b.v. Bartiméus. Den Hoorn, ZDH-terrein, 19.00 uur, voetbalwedstrijd ZDH-amateurelftal Veendam. Zomeravondvoetbal: 14.00 uur: de zwaan-wigeko Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Blue Movie". Zondag 25 juni Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Sebastiaan vindt een vader". Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Blue Movie". Maandag 26 juni Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Blue Movie". Zomeravond voetbal: 20.00 uur; jonge agrariërs-saniros Dinsdag 27 juni Den Burg, raadhuis, 19.30 uur, raads vergadering. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Blue Movie". Den Burg, notel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, bridgedrive. Zomeravondvoetbal 18.30 uur: winnaar poule 1-tweede team poule 2 winnaar poule 2-tweede team poule 1 Tot en met 30 juni Den Burg, raadhuis, expositie van beeldhouwwerk van Bé Thoden van Velsen en schilderijen van Dick Baauw. Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere vrijdag en zaterdag De Waal, Wagenmuseum, 14.00 - 17.00 uur open. Iedere maandagavond De Koog, R.K. kerk, 19.00 uur, dia avond mevrouw A. Tiessen. Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. De Cocksdorp, N.H. kerk, 20.00 uur, dia voorstelling. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11 00 uur, bejaar- dengymnastiek. Iedere woensdagmiddag Den Burg, Landbouwschool, 15.00 uur, bejaardenzang. Iedere dag Den Burg, ,,'t Swarte Schaep", Koger- straat 100, expositie van Texels werk. van Toon de Haas. hechten aan het besluit de heer J. Koorn voor ƒ900,een perceeltje grond aan de De Houtmanstraat te verkopen. In De Koog aan de Ruyslaan heeft de gemeente overeenstemming bereikt met mevrouw N. Hoogerheide-Daalder, de heer R. W. Gay-Balmaz, de heer A. Bakker en de heer M. J. Zeldenrust over aan- en verkoop van enkele stuk jes grond. De gemeente zal, als de raad hieraan zijn goedkeuring hecht, de Ruyslaan kunnen verbreden zoals dat in overeenstemming is met het uitbrei dingsplan, Tenslotte is met de heer P. Kuip in De Koog een overeenkomst ge sloten omtrent de ruil van een stukje grond dat de gemeente zoals in het uit breidingsplan staat voor huizenbouw kan gebruiken. Onlangs werd op het strand bij paal 9 een masker gevonden. Het ligt nu te drogen en te bezichtigen in het pavil joen. Deskundige en minder deskundige badgasten dachten dat het masker af komstig zou kunnen zijn uit Afrika of Azië. Voor het houten voorwerp met een hoogte van ca 50 centimeter werd al ƒ100,geboden. Het masker is in de vorm van een gezicht met een grote kuif gesneden. Woensdag 28 juni organiseert de zwem- en waterpolovereniging „TX '71" onderlinge zwemwedstrijden in het bad „Molenkoog". Vanaf half 7 zijn belang stellenden voor de wedstrijden harte lijk welkom. Aan de wedstrijden kun nen alleen leden meedoen. Op het pro gramma staan wedstrijden van 25 meter (schoolslag, borst- en rugcrawl) voor kinderen beneden 8 jaar; kinderen tot 10 jaar zwemmen 50 meter, evenals kinderen tot 12 jaar. Vanaf 12 jaar zwemmen de kinderen 100 meter, even als de gescheiden zwemmende jongens en meisjes tot 16 jaar. De dames en he ren vanaf 16 jaar zwemmen 4 maal 25 meter wisselslag. De wedstrijden zijn geen clubkampioenschap want dat wordt waarschijnlijk pas in september gehouden. De zwemvereniging heeft ook nog andere wedstrijden, onder an dere waterpolo, voor het komende zei- zoen op het progromma staan. De data hiervan zijn echter nog niet vastgesteld. De personenauto van mevrouw P. uit Den Hoorn werd dinsdagmiddag licht beschadigd, toen zij op de Westerweg een stilstaande vrachtwagen passeerde en tegen het linkerportier van de auto reed. De Chauffeur van de vrachtwagen, v.M. uit Den Burg had zijn voertuig verlaten en blijkbaar niet goed afgeslo ten, want het portier sloeg open op het ogenblik dat mevrouw P. passeerde. Niemand liep persoonlijk letsel op. rubriek voor ie- V?'-?** 't .x OihKt rcfttiklii] >«n In aanwezigheid van ouders, leraren en bekenden ontvingen woensdagmor gen in het gymnastieklokaal aan de Hoornderweg 79 leerlingen van de Rijksscholengemeenschap Texel het di ploma. Het was de eerste keer dat een dergelijk groot aantal geslaagden in de zaal bijeen was en ook dat door de R.S.G. gelijktijdig diploma's voor ver schillende opleidingen werden overhan digd. Van de 79 geslaagden waren er 43 van de MAVO-opleiding, onderverdeeld in MAVO-3 waarvoor 8 leerlingen slaagden en MAVO-4 met 35 geslaag den. De overige leerlingen volgden dc HBS-opleiding: 18 HBS-b en 15 HBS-a en zijn de laatste scholieren, die volgens het oude leersysteem werden opgeleid. 6 kandidaten werden in totaal afgewe zen en enkelen zullen in september herexamen doen. Gewoontegetrouw hield de heer C. van der Eijk, vroeger direkteur van de HBS en nu rektor van de R.S.G., een toespraakje voor de diploma's officieel werden uitgereikt. Hij meende te mogen vaststellen, dat in vergelijking met scholen elders in he land en ook in het algemeen gezien over de resultaten van de Texelse Scholengemeenschap niet ge klaagd mag worden. Ook schonk hij in zijn rede aandacht aan de toekomst van de „afgestudeerden". Vermoedelijk zal een groot aantal geslaagden doorstude ren, 'hetzij door van MAVO-3 op MAVO-4 over te stappen of naar de HAVO te gaan of door hogere opleidin gen te gaan volgen. Een dankwoord ge richt aan de leerkrachten werd gespro ken door de heer Van der Wal, plaats vervangend voorzitter van de Ouder- commsisie. Tenslotte had ook de heer J. Wieten, een der leerkrachten, nog enige behartenswaardige opmerkingen voor de geslaagde leerlingen. Hij besloot zijn betoog met de hoop uit te spreken dat de scholieren naast de wijze waarop les werd gegeven ook tevreden zijn ge weest over de inspanningen om het we derzijds kontakt op de scholen levend te houden. „Ik hoop dat de sCholen voor dit vak een voldoende krijgen". Onderstaand geven we een opsom ming van de namen der geslaagden: Voor HBS-A: C. E. Bakker, J. J. Dros, Ch. A. M. Eel- man, M. J. de Graaf, V. M. Halsema, C. J. van Heerwaarden, C. M. C. van Heerwaarde, P. Heijnen, A. M. M. Ka- ger, C. G. Peetoom, E. D. Peetoom, J. A. Timmer, W. C. Uitgeest, A. de Visser, J. A. B de Wijn. Voor HBS-B: E. Bakker, J. W. Bakker, H. Bas, C. Bremer, P. Th. J. Duin, J. M. G. Graaf, G. M Jorna, M. Joustra, O. M. Klip, J. J. Kuip, C. J. A. Roeper, C. J. Schra- ma, C. M. Timmerman, J. I. Veenema, M. van der Wal, K. van Wijk, J. van Wolferen, H. J. M. Zijm. Voor MAVO-4 (vergelijkbaar met het vroegere ULO-diploma): M. W. van Amstel, K. W. van der Berg, A. M. Boerhorst, E. S. Bonewit, A. J. Boon, C. Boon, C. P. Duinker, L. W. Ellen, V. M. Flokstra, C. P. van der Gaag, A. C. Hin, W. J. Hin, J. A. Hoo- genbosch, H. A. Hoogerheide, P. van In- gen, A. J. de Jong, J. C. M. Kager, G. C. M. Keijser, H. W. C. Keijser, I. K. Klok, A. M. Nooy, P. N. Slijderink, M. C. van der Star, F. Stark, C. Timmer, C. A. M. Venneman, R. Visser, M. West- dorp, J. C. de Wit. En eveneens slaagden voor het MAVO-4 diploma, na het behalen van het MA VO-3 diploma vorig jaar: M. H Bakker, M. C. Commandeur, M. E. van Heerwaarde, A. M. Mulder, K. Ver- seput, J. S. Verveer. Voor de MAVO-4-examens werden geen kandidaten afgewezen. Voor MAVO-3: M. Brenier, C. G. M. Commandeur, C. J. Geense, A. Schuurmans, H. Veldwisch, M. van der Vliet, A. J. Vlaming, J. T. Witte. De MAVO-3-opleidiing is te vergelij ken met ULO-A, met dien verstande dat slechts in 5 vakken examen wordt ge daan. Voor MAVO-3 werd 1 kandidaat afgewezen en kwam er 1 in aanmerking voor herexamen. Ook dit jaar waren „nieuwe" perce len grasland weer te onderscheiden door het verschil in ontwikkeling met de oude. Volgens diverse veehouders ge dijen zowel koeien als schapen beter op nieuw grasland. Als de „vernieuwing" van het grasland goed gebeurd is, is meestal ook de onegale ligging en de ontwatering verbeterd. Juli De vernieuwing kan het best gebeu ren in juli omdat de aanslag en eerste groei van het graszaadmengsel dan het best verloopt (daardoor is opbrengst- verlies zo klein mogelijk), de grond is voldoende droog om het nodige egali- satiewerk uit te kunnen voeren en voor de loonwerkers is de eerste helft van juli meestal een rustige tijd. Methode De beste methode is die waarbij de grasmat eerst met de normale frees wordt stuk gemaakt en daarna ge ploegd. Meestal is het nodig na het ploegen het perceel met de kilver te be werken. Oneffenheden worden hiermee gladgestreken en de grond krijgt de no dige vastheid. Dit laatste is belangrijk voor de goede aanslag. Vervolgens nog een bewerking met een lichte egge, waarna met grasmaaimachine kan wor den ingezaaid. Per bunder moet 40 kg graszaad mengsel worden gebruikt. Alleen in ge vallen waarin men er zeker van is dat na het inzaaien een chemische onkruid- bestrijding moet worden uitgevoerd zou men kunnen denken aan het weglaten van klaver in het mengsel; in alle ove rige gevallen kan klaver beter toege voegd worden. Kweek In het verleden is het meermalen ge beurd dat percelen bouwland die sterk met kweek waren bezet in gras werden gelegd. Hoewel kweek tot de gewassen behoort is dit een onjuiste methode. Eveneens is het onjuist percelen gras land, waarvan een groot gedeelte van het bestand uit kweek' bestaat zonder meer „zwart" te maken en weer in te inzaaien met een nieuw mengsel. Op die manier raakt men dit onkruid beslist niet kwijt. Het is op een andere manier mogelijk kweek kwijt te raken bij het vernieu wen van het grasland. Op het perceel wordt na het maaien of kort afweiden een stikstofbemesting van 200 - 300 kg kalkammon per bunder gegeven. Als na Voor Gehoorapparatenservice op Texel ELECTROHUIS Dinsdag- en woensdagavond worden de beslissende wedstrijden van het be drijfsvoetbal (of zomeravondvoetbal) op het terrein in Oudeschild gespeeld. Het is tamelijk spannend want de punten totalen in de verschillende poules liggen niet ver uiteen. Aan het eind van de competitie heeft elk team 7 wedstrijden gespeeld. In poule 1 lijken gempo en j'elleboog de beste kansen te hebben om bovenaan te eindigen. In poule 2 zijn dat de jonge agrariërs (kampioenen van vorig jaar) en saniros. Dinsdagavond speelt om half 7 het winnende team van poule 1 tegen het team dat in de andere poule op de twee de plaats staat. Om 8 uur begint dan de wedstrijd van de winnaar uit poule 2 tegen de spelers die in poule 1 op <jle tweede plaats eindigden. Woensdag avond worden de wedstrijden (aanvang 18.30 uur) gespeeld waarbij beslist wordt welke plaats de vier beste teams op de einduitslag innemen. Ruig Het verloop van de competitie was tot nu toe vrij spannend. Er werd fel (soms tamelijk ruig) gespeeld. Duidelijk is weer geworden dat het bedrijfsvoet bal in een grote behoefte voorziet. De spelers beleven over het algemeen veel plezier aan de wedstrijden en de ge beurtenissen na afloop, als men wat „napraat". Op het puntentotaal van de zwaan moesten twee punten in minde ring worden gebracht omdat men met meer dan het toegestane aantal geregis treerde spelers uitkwam. De stand is als volgt, resp. gesp., gew., gel., verl., punten: Poule 1: gempo 6 6 0 0 12 De prijzen van de bedrijfsvoetbalcompe titie de wisselbeker, de fraaie 1e prijs en de standaardjes van de 2e, 3e en 4e prijs j'elleboog -6 5 1 0 11 schoo 6 4 0 2 8 rijkswaterstaat 7 2 1 4 5 teso 5 2 0 3 4 moerbeek 6 2 0 4 4 drijver 6 10 5 2 de waal 6 0 0 6 0 Poule 2: jonge agrariërs 6 5 1 0 11 saniros 5 4 1 0 9 de zwaan 7 5 0 2 8 wigeko 7 3 2 2 8 casino 5 3 0 2 6 f.c. kelder 6 2 0 4 4 w.g.g.d. 5 0 0 5 0 r.v.v.c. 6 0 0 6 0 Voor de volledigheid plaatsen O 0 01 de uitslagen van de wedstrijden die van 2 juni tot 19 juni gespeeld werden; de zwaan-w.g.g.d. 5—1 f.c. kelder-wigeko 1—4 r.v.v.c.-de zwaan 0—5 casino-w.g.g.d. 1—0 rij kswaterstaat-j 'elleboog 0—0 fempo-de waal 5—0 casino-wigeko 4—1 moerbeek-schoo 1—2 saniros-f.c. kelder 6—0 r.v.v.c.-jonge agrariërs 1—4 de zwaan-saniros 0—2 rijkswaterstaat-schoo 0—1 teso-gempo 1—2 j 'elleboog-drijver 7—0 w.g.g.d.-jonge agrariërs 0—2 saniros-casino 2—1 moerbeek-de waal 4—2 gempo-rijkswaterstaat 2—1 j'elleboog-schoo 2—0 r.v.v.c.'-wigeko 2—3 jonge agrariërs-f.c. kelder 4—3 de zwaan-casino 2—1 wigeko-saniros 1—1 teso-de waal 3—0 drijver-moerbeek 0—1 twee of drie weken de grasgroei goed gang is, wordt een bespuiting met 20 Dalapon per bunder uitgevoerd. Dit i strijdingsmiddel wordt door het g (ook het kweekgras) opgenomen en m de wortels gevoerd. Na nogmaals tot drie weken kunnen de norm werkzaamheden die voor vernieuw; nodig zijn, worden uitgevoerd. Heti strijdingsmiddel is dan voldoende njj; t de kweekwortels vervoerd om deze laten afsterven. Het nieuw ingezas gras heeft van het bestrijdingsmic geen last meer zodat het op deze mai gelukt is het perceel kweekvrij te ken. I tkl Ine en me ie es; [el: ne TCA Een andere methode is om na „zwart" maken van het perceel grond te bespuiten met 15, kg TCA bunder. Zonder bezwaar kan kort dij na het perceel worden ingezaaid stoppelknollen. Dit gewas ondervl geen hinder van TCA, maar het oi kweek wordt voldoende geremd door de stoppelknollen volledig c groeid te worden. Gaat men zo'n ceel in het voorjaar inzaaien met graszaadmengsel, dan zal de kweek geheel of grotendeels verdwenen ziji WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevallen I Dokter R. R. SIEBINGA, De CocksdJ tel. (02222) 234. Dokter COUTINHO, Den Burg, (02220) 2023. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tol| maandagmiddag 13.00 uur Zr. VELEMA, Den Burg, telef. (Olj 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoon (0!| 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de 24 juni tot en met 30 juni, te 2182, b.g.g. telefoon 2406. CONSULTATIEBUREAU VO ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt worden op het bureau verwachte tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgt: Dokter Seegers, dinsdag 27 juni 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 28 ju:| 13.00 uur Dokter Coutinho, woensdag 28 jue| 15.00 uur. dag rex jelz ïer, kt R.K. KERKDIENSTEN weekend 24 en 25 juni 1972 Den Burg: zaterdag 19.30 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur Duitse mis: zondag 19.30 us| dinsdag 19.30 uur 's Zondags 10.30 uur: kinderJ in „Witte Burcht", Molenstrai'| De Koog zaterdag 19.30 uur, zondag 9.00 uur Duitse Mis: zondag 10.30 uur^ woensdag 19.30 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur. zondag: 9.00 en 10.30 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00 us| Oosterend: zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 fi Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur; zondag 10.30 uur Duitse Mis: zondag 9.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIENSfl Zondag 25 juni 1972 HERVORMDE GEMEENTES Den Burg 10 00 uur ds. Molenaar De Cocksdorp 10 uur Eerw. 1 Loerakker. 19.30 uur Interkerkelijke Zaï met avondsluiting. Medewerkicfl Gemengd zangkoor van Oosters Den Hoorn 10 uur Eerw. hea| Zuidersma, Castricum De Koog 9.00 uur ds. WaardenburJl 10.30 uur Eerw. heer Veldhuis j Tijdens deze diensten kinderd» in „De Schuilhut" De Waal 10.30 uur ds. Waardenbü Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Maandcollecte Kerkvoogdij Kinderoppas in de „Bijenkorf I Oudeschild 11.00 uur ds. De Gi&| Collecte Pastoraat Buitenland GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00 uur ds. H. J. Dou* (aansluiting rusthuizen) 10.30 uur ds. Douwes (aansluiting rusthuizen) 19.30 uur Zangdienst. Thema: gend geloven". Voorgangen Douwes. Orgel: K. Brouwer. T 220) 2 J. Hillen. Oosterend 9.00 uur ds. E. J. van Ui'J 10.30 uur ds. Oomkes 19.30 uur ds. Oomkes GEREFORMEERDE GEMEST Oosterend 10.00 en 16.00 uur 16 GEREF. KERK (Vrijgematf f in de Doopsgezinde Kerk te D* Den Burg 11.00 en 16.00 uur Dj DOOPSGEZINDE GEMEEN Den Burg 19.30 uur ds. Kuitse gebr 1de i 'ijk, S( gra per vc

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2