i TEXELSE COURANT Kunst kijken op Texel De Razende Bol en de „onafhankelijkheid oi y&m Paaseiland TEXELtoerist 1972 pagina 2 VERVOLG VAN PAG. 1 „Sport beeld" in het raadhuis Lampionoptocht in Oosterend Bij ongelukken uitsluitend de politie bellen Scheepvaartkollektie in Oudheidskamer R.K. kerkdiensten Protestantse kerkdienst Houd Texel schoon 99 laars te zullen verliezen, maar de kan sen keerden toen drie voetballers per parachute op de Bol werden gedropt, hetgeen kon gebeuren dank zij de me dewerking van het paracentrum Texel- Spa. De watergeuzen-nieuwe-stijl brachten de dag verder ontspannen door. Een royale voorraad gerstenat werd naar ibinnen geslagen en in zeer goede stemming werd de terugtocht naar het moedereiland aanvaard. De hele invasie was meegemaakt door een- camerateam van NCRV's aktualiteiten- rubriek „Hier en Nu". De reportage die ze maakten werd de volgende avond uitgezonden, aangevuld met een inter view dat met de vijf organisatoren van de stunt was gemaakt. Onafhankelijkheid Gevraagd naar de reden van het be zetten van het onbewoonde eiland ver klaarden deze jongens met een stalen gezicht dat het niet alleen ging om wa- terstaatskundige redenen maar dat ver groting van het Texelse grondgebied ook belangrijk was met het oog op even tuele onafhankelijkheid in de toekomst. Op dat laatste werd uitvoerig inge gaan: de Texelaars zouden bij onafhan kelijkheid vrijhavens kunnen krijgen, eigen geld en postzegels uitgeven, tol geld kunnen heffen van schepen die het Molengat passeren, een casino beginnen enz. Daar keken de tv-kijkers wel even van op, al begreep ieder dat de onafhan kelijkheidsbeweging niet serieus geno men kon worden. De presentatie van het programma liet daarover geen twij fel bestaan. Het Algemeen Nederlands Persbureau maakte van het geval echter een serieus bericht en zo kon men in de meeste Nederlandse bladen van zaterdag 22 juli lezen dat een vijf man sterke aktiegroep de Texelaars aan het opwarmen was voor zelfbestuur Dit bericht bracht tal van journalisten in aktie die graag een interview met de vrijheidsstrijders wil den hebben maar tot hun teleurstelling ontdekten dat op heel Texel zo'n comité niet bestond. Grieven Wat ze wel ontdekten was dat de Texelse bevolking over alerlei dingen ontevreden is. De Texelaars krijgen geen aardgas, betalen het hoogste elek triciteitstarief van Nederland, alsmede hoge plaatselijke belastingen. Ze zijn er ook ontevreden over dat de inkomens op Texel ruim 10% lager zijn dan op het vasteland, ondanks het toerisme dat door buitenstaanders dus ten onrechte als een goudmijn wordt beschouwd. Ge- iriteerd zijn ze er ook over dat het Rijk blijkbaar bepaalt of op Texel meer toe risten moeten komen of niet (via de tweede nota op de ruimtelijke orde ning); de Texelaars zouden dat liever zelf uitmaken. Dat proberen ze dan ook want er is veel verzet tegen allerlei plannen; de aktiegroepen rijzen als pad destoelen uit de grond. De over het al gemeen weinig kapitaalkrachtige ei landbewoners zien geen kans geld te in vesteren in voorzieningen waarmee het wintertoerisme kan worden bekostigd. Met een abonnement op de blijft u op de hoogte van het wel en wee op uw vakantie eiland. Een héél jaar voor 20,00 Opgeven aan Texelse Courant, Parkstraat 10, Den Burg, Texel, telef. (02220) 2741 Heroïsch tafereeltje. Een der invasieboten landt op de Razende Bol. (foto Hans Heus) Toch is het dringend nodig dat in die richting iets gebeurt want de huidige basis van het toerisme is veel te smal Faciliteiten Het is dan ook geen wonder dat in be paalde kringen druk wordt gepraat over bijzondere faciliteiten voor het eiland zoals de kanaaleilanden en de Canari- sche eilanden die kennen. Dat zou je als een vorm van onafhankelijkheid kunnen beschouwen en daaraan wordt wel degelijk in ernst gedacht. De dis cussie daarover zal zich waarschijnlijk verdiepen nu gebleken is dat de uitke ringen uit het gemeentefonds eerder la ger dan hoger zullen worden. Het is dan ook te verwachten dat er binnenkort wel een aktiecomité zal zijn dat de mo gelijkheden van een bijzondere status van het eiland gaat onderzoeken en vervolgens bepleiten. Maar aan eigen postzegels, eigen geld, tolheffing en een zetel in de Verenigde Naties wordt echt nog niet in ernst gedacht. Tot en met 12 augustus kan men in de expositieruimte van het raadhuis een tentoonstelling van verschillende kun stenaars bezoeken die hun werk inspi reerden op de sport. Drie en twintig ar tiesten, waaronder Lucebert, geven in 38 schilderijen, tekeningen, gouaches en andere technieken hun impressie van si tuaties en emoties in de sportwereld. De expositie is geopend tijdens de kan tooruren van het raadhuis (9 - 12 en 2 - 5 uur) en ieder woensdagavond van 8 - 9.30 uur. (vervolg van pagina 1) sturen met het verzoek Paaseiland als „zusterstad" te willen adopteren, uiter aard een louter symbolisch gebaar. B. en W. van Texel wilden graag op het ver zoek ingaan en zonden een Texels wa penschild, een Texelse vlag en een oor konde van de volgende inhoud naar Paaseiland op 1 augustus 1721 vertrok JACOB ROGGEVEEN per zeilschip van Texel op 5 april 1722 bereikte hij tot zijn verrassing Paas-Eiland. zijn tocht duurde ruim acht maanden sedertdien zijn onze eilanden dichter bij elkaar gekomen wie in onze tijd van Texel vertrekt, kan Paas-Eiland binnen drie maal acht uur bereiken desondanks lijkt de afstand tussen u en ons nog groot, ook in leefgewoon ten en doelstelling. toch is een verandering onmiskenbaar Jacob Roggeveen ontving 250 jaar ge leden de opdracht: vreemde gebieds delen in bezit te nemen. maar Roggeveen zelf was in zijn tijd een ruim denkend mens, die trachtte zijn medemensen nader te komen. wilt van ons geloven, dat wij in onze tijd u zien als medewereldburgers. als burgers van één wereld wensen wij u geluk met uw herdenkingsfeest geleerden en politici van naam zoeken thans naar middelen, waarmee onze gemeenschappelijke problemen opge lost kunnen worden. wij menen dat tot die middelen in de eerste plaats behoort: een gezindheid van vriendschap zonder baatzucht. daarom vragen wij u, het wapen van Texel te willen beschouwen als een uiting van zulk een gezindheid. graag zouden wij die gezindheid dui delijker in de praktijk tonen. het zou ons een vreugde zijn, daarover met u overleg te mogen plegen. namens gemeenteraad en bevolking van Texel zenden wij bestuur en bevol king van Paas-Eiland onze hartelijke groeten. OOSTEREND Vrijdagavond 4 au gustus wordt in Oosterend een lampion optocht voor kinderen gehouden. Ge start wordt om half negen bij het Ge bouw voor Christelijke Belangen; me dewerking wordt verleend door „Ex celsior". Zoals gewoonlijk heeft de dorpscommissie van Oosterend zich met de organisatie belast en prijsjes uitge loofd. De prijzen zullen worden toege kend aan de dragers van de fraaiste zelfgemaakte lampions. Wie wil mee dingen moet dus met spoed aan de slag gaan Op verzoek van een der Texelse art sen wijzen wij er nogmaals op dat men in geval van een ongeluk uitsluitend de politie dient te bellen. Deze zorgt ervoor dat de arts, ambulance e.d. wordt ge waarschuwd. De laatste dagen is het en kele keren voorgekomen dat men zelf de dokter waarschuwde, wat tot nare verwikkelingen aanleiding gaf. In de Oudheidskamer te Den Burg is sinds kort de Baumann-Verburg-Komng kollektie te zien, een verzameling kunst voorwerpen op het gebied van de scheepvaart. De kollektie omvat tegel- tableau's, aquarellen, olieverfschilde rijen, haringborden e.d. en werd aan de gemeente Texel in bruikleen, later te legateren, afgestaan door Dr. Baumann uit Hilvarenbeek. De verzameling zou worden ondergebracht in de voormalige Doopsgezinde kerk te Den Hoorn en het begin moeten zijn van een scheepvaart museum op Texel. De restauratie van dit gebouw laat door het uitblijven van geldmiddelen echter op zich wachten, zodat de voorwerpen voorlopig in de Oudheidskamer zijn uitgestald. Onderstaande foto toont een tegel tableau, een der fraaiste stukken van de kollektie. Gedurende het gehele seizoen worden in de expositieruimte van het raadhuis te Den Burg tentoon stellingen gehouden van diverse kunstenaars. De exposities zijn gratis toegankelijk op de uren dat het raadhuis is geopend, dus van 9 00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 uur. Van 31 juli tot en met 12 au gustus de reizende expositie van de culturele raad Noordholland - Ned. Kunststichting „sport beeld", een verzameling kunstwerken die op sport geïnspireerd is. Van 14 augustus tot en met 1 september schilderwerk van mej. Roelofs en mevrouw De Reiger uit Amsterdam. In café-restaurant hotel annex speeltuin „De Worsteltent" aan de Rozendijk in de Dennen is gedu rende de gehele zomer een expo sitie van prenten van de meest uit eenlopende kwaliteit en aard maar allen betrekking hebbend op de „Worsteltent". De eigenaar van het gebouw heeft foto's, tekenin gen en schilderijen verzameld. De fraaie boerderij die enkele jaren geleden werd gerestaureerd en toen zijn huidige niet-agrarische bestemming kreeg is onder andere uitgebeeld door landschapsfoto graaf Nauta, tekenaar Harry Tie- lemans en schilder Toon de Haas. Schilder A D. Blok v. d. Velden exposeert gedurende de gehele zo mer in zijn atelier-woning te De Koog (Dorpsstraat 48) schilderijen, tekeningen en aquarellen. Gratis bezichtiging zonder koopverplich ting. Gratis toegankelijk en onver- pliohtend is ook de permanente fototentoonstelling van land schapsfotograaf J. Nauta in de Weverstraat (hoek Parkstraat) te Den Burg. Hetzelfde geldt voor de ten toonstelling die fotograaf J. de Waal in zijn bedrijf aan de Bin- nenburg in Den Burg heeft inge richt. Beide fotografen hebben zich speciaal toegelegd op Texelse landschappen. Een Texels karakter ademt ook het werk van tekenaar Niek Wei- boren, te zien in zijn winkeltje De Ruij terstraat 135 te Oudesahild. Ieder mag komen kijken, ook zon der te kopen. Werk van Welboren is ook te zien op de maandagse markt te Den Burg. Welkom is men ook in galerie ,,'t Swarte Schaep" waar men niet alleen getuige kan zijn van de beoefening van oude ambachten (weven, spinnen, knopen, leerbe- werken, pottenbakken) maar de tentoongestelde keramiek, kolla- ges, schilderijen en aquarellen zijn ook te koop. In het „Swarte Schaep" van 28 juli tot en met 11 augustus me vrouw Jenny Bouma met moder ne schilderijen. Van 14 augustus tot en met 31 augustus twee Texelse meisjes, Monique en Irene Maas, met pot tenbakkunst en tekeningen. Ze zullen af en toe demonstraties pot tenbakken geven. Elke middag demonstreert mej. A. Engel in haar woning Spang W 31 (aan de Texelroute, juist naast hoeve „Schiller") weven, spinnen, knopen e.d. met Texelse schapen wol. Men is welkom van 15.00 tot 19.00 uur. Tevens expositie van gerede handwerkprodukten. Zaterdag 5 augustus wordt op het terrein rond de molen te Ou de schild de tweede kunstmarkt gehouden. Schilders, tekenaars en andere kunstenaars verkopen hier tegen aantrekkelijke prijzen hun werken. Er worden ook demon straties weven en pottenbakken gegeven terwijl er voor de gezel ligheid vis verkocht wordt en een draaiorgel de muziek verzorgt. De markt duurt van 14.00 uur tot 18.00 uur. Weekend 29 - 30 juli en 5 - 6 en 12 en 13 augustus Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur Duitse Mis: zondag 19.30 uur en dinsdag 19.30 uur Zondag 10.30 uur .Kinderoppa „Witte Burcht", Molenstraat De Koog: zaterdag 19.30 uur zondag 9.00 uur. Duitse Mis: zondag 10.30 uur en woensdag 19.30 uur. De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur; zondag 9.00 en 10.30 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00 uur Oosterend: zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9.00 en 19.00 ut Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur, zondag 10.30 uur Duitse Mis: zondag 9.00 uur Zondag 30 juli 1972 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur De Cocksdorp 10.00 uur Kinderdienst en oppas tijdens dienst in gebouw naast kerk, 19.30 uur interkerkelijke zangi en dagsluiting. Den Hoorn 9.00 en 10.30 uur Koffiedrinken na de diensten De Koog 9 00 en 10 30 uur 9.00 en 10.30 uur Kinderdiens „De Schuilhut" 19.30 uur jeugddienst De Waal 10.30 uur Oosterend 9.30 uur Kinderoppas in „De Bijenkorf Oudeschild 11.00 uur GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00, 10.30 en 19.30 uc Oosterend 9.00, 10.30 en 19.301 GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 11.00 en 16.30 uur in de Hervormde Kerk GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Den Burg 11.00 en 16 00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur Oosterend 10.45 uur Kinderoppas in zaaltje bij de DUITSE EVANGELISCHE KERK De Koog 11.45 uur Zondag 6 augustus 1972. HERVORMDE GEMEENTEN Dén Burg 10.00 uur De Cocksdorp 10.00 uur Kinderdienst en oppas tijdens dienst in gebouw naast kerk. 19.30 uur interkerkelijke zangd: en dagsluiting. Den Hoorn, 10.00 uur Koffiedrinken na de dienst De Koog 9.00 en 10.30 uur 9.00 en 10.30 uur Kinderdienst „De Schuilhut" 19.30 uur jeugddienst De Waal 10.30 uur Oosterend 9.30 uur Oudeschild 11.00 uur GEREFORMEERDE KERK Den Burg 9.00, 10.30 en 19.30 Kindercrèche achter de kerk Oosterend 9.00, 10.30 en 19.30 GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 11.00 en 16.30 uur in de Hervormde Kerk GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Den Burg 11.00 en 16.00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur Kinderoppas in zaaltje bij de DUITSE EVANGELISCHE KERK De Koog 11.45 uur Zondag 13 augustus 1972. HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg 10.00 uur De Cocksdorp 10.00 uur Kinderdienst en oppas tijdera dienst in gebouw naast kerk. 19.30 uur interkerkelijke zangdj en dagsluiting. Den Hoorn, 1 0.00 uur Koffiedrinken na de dienst De Koog 9.00 en 10.30 uur Tijdens deze diensten kindei in „De Schuilhut" 19.30 uur jeugddienst De Waal 10.30 uur Oosterend 9.30 uur Kinderoppas in „De Bijenkorf Oudeschild 11.00 uur GEREFORMEERDE KERK' Den Burg 9.00, 10.30 en 19.30 Kindercrèche achter de kerk Oosterend 9.00, 10.30 en 19.30 r GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 11.00 en 16.30 uur^ zee Hervormde Kerk GEREF. KERK (Vrijgemaakt) in de Doopsgezinde kerk Den Burg 11.00 en 16.00 uur DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 9.30 uur Kerkbusje van Den Hoorn Kinderoppas in zaaltje bij de Oosterend 10.45 uur DUITSE EVANGELISCHE KERK De Koog 11.45 uur Ook dit jaar heeft Texel een jaarsschoonmaak gehouden, waarbj gen, sloten, bermen en plantsoenes allerlei neergeworpen afval werd# zuiverd. Op de toeristen wordt hd roep gedaan geen rommel achter ten in het bos, op het strand of dan ook. Maak gebruik van de bakken en afvalzakken len '1JZC alle toe I. vo >egi ichl eke de fcee in, ene

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 20