I Het geheim van het vakmanschap riLMNlEÜWS Sarasani geopend Aanrijding op de Mokweg Concours -Hippique op zaterdag 22 juli Ook herbeplanting bij particulieren na meidoornrooi Recreatie op Texel Gevonden en verloren voorwerpen Aktiviteiten in het zwembad Lammerenmarkt too A rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Nogmaals herinzaai van het grasland Emancipatie bij Vrouw overboord geslagen Geen vuilnisbegraafplaats bij de Mokbaai Zaterdagavond werd Sarasani ge opend. Zoals vorige jaren was de be langstelling voor deze eerste avond nog al mager ongeveer 135 personen be zochten de popboerderij. De muziek werd verzorgd door „Mother Nature", een Hollandse groep die gedegen mu ziek brengt terwijl de lichtshow het ge heel wat moest verlevendigen. De nieuwe eigenaar, Lau Ruyter, ver telde ons dat een aantal mensen afge schrikt scheen te zijn door de entree van ƒ3,Hij verzekerde ons dat op het vasteland deze prijs heel normaal is en vaak zelfs hoger ligt. Donderdagavond komt een van Ne derlands meest aparte popgroepen naar Sarasani. Het is de Oscar Benton Blues Band, een groep die niet veel hits maak te maar al vele jaren op een konstant hoog niveau bluesmuziek produceert. De pianist van de groep vormt met het aparte geluid van de zanger de grote aantrekkingskracht. Niet alleen blues maar ook boogie-woogie maken het op treden van de formatie tot een swin gend g/heel. Maandagavond 10 over 8 werd de trekker van S.deJ. op de Mokweg inge haald door H.L. (Duitsland) in een Audi. Tijdens de inhaalmanouvre werd de auto van L. geraakt door de trekker. Volgens de Duitser omdat de rekker onverwacht naar links uitweek. De J. ontkent dit. De Mokweg is ter plaatse tamelijk smal, zodat inhalen een krappe zaak is. Zaterdag 22 juli organiseert de Ver eniging voor Vrienden van het Paard te Texel een concours hippique op de speelweide aan de Emmalaan te Den Burg. Voor alle onderdelen zijn fraaie prijzen en ereprijzen beschikbaar ge steld. De organisatoren hopen op een flinke deelname van „paardenminnend Texel" en op veel publiek zodat het net als voorgaande jaren voor heel velen een gezellige uitgaansdag wordt. Tijdens het ochtendprogramma worden de keu ringen van het Warmbloed Paarden stamboek gehouden. Deelname is mogelijk in de onder staande rubrieken Warmbloed Tuig- paarden: 1Paarden welke op Texel of elders nog nimmer een prijs hebben gewonnen in het éénspan, voor twee-wielig voertuig (nieuwelingenklasse) 2. Eénspan L.T.P. voor luxe rijtuig (open klasse). 3. Tweespan L.T.P. voor luxe rijtuig. 4. Tweespan L.T.P. aangespannen voor de landbouwwagen. 5. Eénspan L.T.P. voor luxe rijtuig, ge reden door dames. Het programma vermeldt verder een springconcours en ponyrennen. Deelne mers voor het springconcours die geen lid zijn van een erkende rij vereniging moeten 's ochtends een proef van be kwaamheid afleggen. Indien mogelijk wordt ook een nummer georganiseerd voor aangespannen pony's, gereden door kinderen tot en met 5 jaar oud Als extra attraktie worden 's middags wedstrijden gehouden om het kam pioenschap ringrijden 1972 van Texel. Dit folkloristische gebeuren wordt gere den met paard en tweewielig voeruig, hetgeen een spektakulair beeld zal ople veren. Offioiële opgave voor alle rubrieken uiterlijk zaterdag 1 juli bij mevrouw S. M. de Lugt-Parlevliet, Wilhelminalaan 2 te Den Burg l(telefoon (02220) 2072). Als ergens op Texel bomen worden gerooid in verband met aantasting door perevuur, dan zal in de komende herfst door Staatsbosbeheer voor kosteloze herbeplanting gezorgd worden. Dit be tekent dat zowel gesubsidieerde als door particulieren aangelegde beplanting voor 100°/o vernieuwd wordt met uitzon dering van uit boomgaarden verwijder de fruitbomen en een enkele alleen staande fruitboom die uit een particu liere tuin moest worden weggehaald. Landschap verfraaiende heggen en groenstroken bij boerderijen e.d. vallen wel onder de herbeplantingsmaatrege- len. Het besluit tot deze handelswijze werd nog niet zo lang geleden door Staatsbosbeheer genomen, vertelde ons bosbouwkundig hoofdambtenaar M. Mantje. Men is van mening dat het herbe- planten valt onder landschapsverzor ging. We informeerden naar de aktivi- teiten van S.B.B. omtrent de perevuur- bestrijding, omdat ons in de afgelopen week naar aanleiding van de voorlich tingsavond van de Plantenziektekundi- ge Dienst bleek, dat hierover misver standen bestaan. De heer Mantje ver telde ook, dat op last van Staatsbosbe heer voor herstelling van tijdens de rooiwerkzaamheden ontstane vernielin gen en beschadigingen zal worden zorg gedragen. Deze werkzaamheden zullen bekostigd worden door de Plantenziek- tekundige Dienst. Ook worden zonodig in overleg met de betrokken personen rietmatten geplaatst. Tot op heden worden vrij regelmatig aangetaste bo men opgespoord. Gemiddeld behandelt men 5 gevallen per week. De meest noordelijke aantastingen zijn geconsta teerd in de omgeving van de vuilnis belt, de overige concentreren zich voor al in de natuurgebieden in het zuiden van het eiland. Het volgende lazen wij in het zojuist verschenen derde Waddenbulletin van dit jaar. Het Waddenbulletin is het me dedelingenorgaan van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Wadden zee. Volgens burgemester Sprenger is de drijfveer achter de recreatieplannen Everstekoog en Gerritsland dat er zo veel mogelijk mensen op verantwoorde wijze moeten kunnen genieten. Volgens dr.Duinker van het NIOZ (Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee) be tekent uitbreiding van de toeristencapa citeit van Texel een afschrikwekkend toekomstbeeld waarin o.m. een enorme toename aan prikkeldraad nodig zal zijn om tenminste nog een aantal van de kwetsbare natuurgebieden voor vernie tiging te behoeden. De plannen die bestaan houden teza men in het opvoeren van de toeristenca paciteit van 30 40.000 nu tot 70 a 80.000 over een aantal jaren. De basis voor deze verdubbeling is gelegd door de werkgroep Recreatie-basisplan (de zgn. commissie Sepers). Deze kreeg de opdracht om na te gaan hoeveel recre anten het eiland nog zou kunnen ver werken zonder dat het karakter van het eiland overmatig zou worden aangetast. De konklusies (ook het hele rapport?) van de werkgroep komen voor het pu bliek beschikbaar voor de tervisieleg- ging van het plan Everstekoog, het eerstvolgende plan dat uitgevoerd dreigt te worden. Volgens burgemeester Sprenger is het een rapport van des kundigen en verdient het daarom het volle vertrouwen. In een ingezonden stuk in de Texelse Courant van 18 april j.l. verklaarde de burgervader echter dat inwoners van Texel met volledig op de hoogte van het vraagstuk kunnen zijn. Dit is uiteraard geen wonder, daar het door de commissie Sepers uitge brachte rapport niet openbaar is. Hier is van een wel zeer laakbare en onde mocratische wijze van handelen sprake! De Texelse gemeenteraad bleek het echter niet eens te zijn met de voorge stelde plannen. In de raadsvergadering Verloren: aftakas voor trekker; zwem- kaart; bruine koffer, rode portemonnee inhoud plm. ƒ100,beige kindersan- daaltje, maat 28-29, merk Marathon; blauw jongensjack met zilveren kno pen; Mimolta fototoestel; bruine heren- portemonnee inhoud plm. ƒ100,brui ne portemonnee inhoud DM 100, kleine gouden broche (paardje); twee- traps metalen trapje; sleutelbos met 4 sleuteltjes (één sleuteltje met opschrift Winghaus); 1 paar blauw-wdtte basket balschoenen; zwart sleuteletuitje met roestig fietssleuteltje (opsenrift v. d. Berg); blauw-grijze lak jas met capu chon; bruine portemonnee o.a. K.M. le gitimatiebewijs, trouwring; bruine knip- portemonnee met twee vakken, inhoud 10-gulden biljet en enkele papieren; he- renbril bruin hoornen montuur; bruine herenportemonnee, inhoud; bootkaart, 2 5-gulden biljetten; bruine herenporte monnee, inhoud plm. ƒ20,flesje pil len, kaart leesbibliotheek; groene da mesportemonnee, inhoud plm. 20, bruine herenportemonnee inhoud plm. 70,pasje gemeente giro Amsterdam; gouden broche, motief open blaadje; le medaille avondvierdaagse; zilverkleuri ge racefiets-fietspomp; groen trainings jack; bruine herenportemonnee inhoud ƒ70,(11 gulden los); blauwe regen hoed; opvouwbare paraplu (grijs) in foudraal; donkergroen zeil jack inhoud portemonnee met plm. ƒ15,damesre genjas (gebroken wit), bruine kraag en manchetten; oranje bal; rose plastic tasje inhoud Kodak fototoestel, draag bare radio- (Philips), beurs met inhoud; herenpolshorloge merk Marti; klein mo del „Prisma" herenpolshorloge, zwart gevlochten bandje nr. 10804-26; paar bruine wanten; brume leren portemon nee inhoud plm. ƒ13,„Daf'-autosleu- tels in bruin etuitje (SZ29, SZ42, J145); lichtbeige ceintuur; bruine leren school tas met inhoud (o.a. roman, boekje re kenmethoden); beige Noorse trui (groen-bruin dn verwerkt); zwarte leren damesknipportemonnee inhoud plm. ƒ11,giropas, bootkaart; zwarte kunst lederen portemonnee, knipsluiting, inh. ƒ110,zilveren kettinkje; Zeiss-Ikon fototoestel; gouden broche, letter H; le- gerpukkel, paar gymschoenen, gym- broek; donkerblauwe badstofsokken in zakje van Beekman; zwart katoenen damesjasje, 2 splitjes, borstzakjes met klepjes; bruine kunstlederen tas, inhoud rijbewijs, paspoort, portemonnee inhoud ƒ100,suède schoentje (Pinoccio); zwarte herenparaplu; DM 200, Gevonden: soort herdershondje; brui ne herenportemonnee met knipsluiting, betaalpas t.n.v. P. E.; bruine knipporte- monnee met plastic beugel; rode leren hondenhalsband met nikkelen nopjes; middelgrote bruine hond; goudkleurige halsketting; kindermuts met pluimpje, rood-blauw; herenhorloge, metalen rek- band, merk Marti; loper -j- 3 kleine sleuteltjes; bruine sjaal met oranje mo tieven; verzekeringsplaatje BRV 737 '72; zilverkleurige armband met gekleurde steentjes; ketting met hanger van boog schutter; gouden damespolshorloge; paar bontlaarzen, merk Barna; baddoek en zwart-blauw gestreepte zwembroek; duimstok; witte gympjes; herenbril, dubbele focus; gouden dameshorloge ((oud model); Lancia verrekijker in brui ne tas; gestreept truitje dn tas Moer beek); bril met bruinig half doorzichtig montuur (<in bruin etui). ontwikkelingen zo doorgaan is noch de Texelaar, noch de gemeentee Texel in staat voldoende geld te investeren. Slechts grote ondernemingen zijn hier toe voldoende kapitaalkrachtig en daar deze niet van Texeel afkomstig zijn, is het economisch belang van de voorge stelde uitbreiding voor de bevolking van Texel gering. Op een hearing over het recreatieplan Everstekoog zei dr. De Wilde (werk zaam op het NIOZ en tevens bestuurs lid van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee) dat het evenwicht tussen natuur en verblijfsre- creatie op Texel al verbroken is. Het zou dan ook van weinig wijsneid getui gen wanneer men de rijkdom van dit eiland moedwillig liet verpletteren door de recreatiewals. Vanaf 1 juli worden in het zwen twee kursussen georganiseerd Texelaars en toeristen. Vier ochtej in de week, te weten dinsdag, woens inn donderdag en vrijdag van 9 tot ha! worden er lessen gegeven voor kim die de eerste beginselen van de z« kunst al machtig zijn. De opzet u zowel kinderen van toeristen als Texelaars deze lessen voor „gevoi den" kunnen volgen. De entree bedt per les, naast de gewone toegang het bad, ƒ2, De tweede serie lessen wordt v« voor Texelaars gehouden. Het gaa een zg. „moeder en kleuter" cu Kinderen van 4, 5 of 6 jaar kunnec hun moeder (of vader, of andere g jêk bekende) woensdag- of vrijdagocfc van 10 uur tot half 11 terecht. De tree bedraagt per paar ƒ2,per naast de gewone toegang voor hel Voor deze serie moet men zich bi; zwembad aanmelden. De bedoeling van de tweede lessen is niet het leren van zwen aan kleuters. Het gaat erom ze trouwd te maken met het water aanwezigheid van de moeder maal veiligheid groter, zorgt voor dr aandacht die de badmeester aan groep nu eenmaal niet kan geven het geven van de lessen aan kle ewi vergemakkelijken door als vertroj schakel te dienen. Aangevoerd werden 264 lammere del Een archiefopname van de .Rival" prijs lag tussen ƒ130,en ƒ145,- handel was vlot. egt er ner tvoi ■es dei idk ior i sen 'iet te ure ess' die ooi ricl ooi iaé (o: erk s. •lar ble Min- 0l»«lvc ècthil Hoewel ik enkele maanden geleden ben „aangevallen" door een oudere Texelse boer die mij verweet dat ik het woord „kneusjes" (een minder aange naam woord dat ik beter niet had kun nen gebruiken) gebruikt had blijf ik er bij dat er goede en minder goede boe ren bestaan. Dit heeft niets met hun karakter te maken, maar na 32 jaar voorlichter te zijn geweest heb ik het geheim van het verschil tussen beide groepen nog niet volledig ontdekt. Er zijn dikwijls grote verschillen aan te wijzen in de resultaten van verschil lende boeren, terwijl toch de omstan digheden waarin ze werkten dezelfde waren. Het is te goedkoop om hierbij te spreken van geluk en ongeluk. Het is juister om te zeggen dat de ene boer het geluk weet te grijpen terwijl de an der helemaal niet grijpt of misgrijpt. De landbouwvoorlichting kan dan mis schien iets helpen. Het is echter niet mogelijk het geheim van het vakman schap, het wezenlijke van de zaak, uit de doeken te doen. Het artikel over de vernieuwing van grasland behoeft nog enige aanvullin gen en gedeeltelijk ook een korrektie. In het gedeelte, waarin werd aange geven hoe de bestrijding van kweek met het bestrijdingsmiddel TCA kan worden uitgevoerd werd gezegd, dat de TCA gespoten werd né het frezen. Het is juis ter om het spuiten van TCA vlak vóór het frezen uit te voeren. Het bestrij dingsmiddel wordt dan met de frees bewerking goed door de grond ver mengd. In zeer veel gevallen is op het oude gedeelte van Texel de pH van de grond laag onder de zode aan de lage kant, d.w.z. deze grond is veelal kalkarm. Op ouder grasland is nl. een groot verschil tussen de voedingstoestand van de bovenste 5 cm en de onderliggende laag. Dat geldt zowel voor de kalk, als de fosfaat- en de kalitoestant. Het is bekend, dat vooral kalk heel moeilijk de grond indringt. De graslandvernieu wing is daarom een goede gelegenheid om de kalktoestand op peil te brengen. Grondmonster In dit geval moet het grondmonster genomen worden tot de diepte, wa de grond word bewerkt. Als na hef zen wordt geploegd zal dit al heell tot een diepte van 20 cm. zijn. Bij het bemonsteren van de moet er om worden gedacht afwij plekken (oude tuinwal, gedempte ten) afzonderlijk te bemonsteren, zijn deze plaatsen nl. belangrijk der" dan de rest van het perceel Kopt! Naast de hiervoor genoemde i voedingsstoffen verdient ook de 1 toestand van de grond de aandaci het tijdens de ruilverkaveling ven 'koperonderzoek en ook uit de prai monsters, die regelmatig worden a zocht blijkt, dat plm. 90°/o van de in ons gebied koperarm is. Ooi koper geldt, dat het zeer moeilijk grond dringt en daarom is ook geval de graslandvernieuwing een gelegenheid om de kopertoestanc een gift van 400 - 500" kg koperslai bloem per ha op peil te brengen. Het is vrijwel altijd nodig vlak het zaaien, of direkt daarna een dige" bemesting te geven. Ook oj celen, die vóór de vernieuwin- goede fosfaat- en kalitoestand hetó na de grondbewerking meestal ee faat- en kalibemesting nodig. Da bewerking wordt nl. de fosfaat e over een veel dikkere grondlaa| deeld. Een illustratie daarvan zs ^ek gevallen van kaligebrek in graslaa dit voorjaar op diverse percelen grasland voorkwamen. itraé De TESO is een modern bedrijf, zijn tijd meegaat. Begin van deze opgericht werken er nu voor hel vrouwen in de buitendienst. Drie lie enquetnees ondervragen toeristen wachttijden en andere vakantiebe ringen (over het onderzoek al eerder). Ze verrichten heel wat iedere zaterdag worden ongevee vraaggesprekken afgenomen Het goed af en er zijn maar weinig die op hun vragende blik weiger woord te gevenOp de foto ziet aan het werk, van links naar Gonnie Bas. Coby Dogger en de Graaf, alle drie van Texel In het City theater donderdagavond 8 uur ,,'t Is een gekke, rare, dolle, dwa ze wereld" met onder andere Mickey Rooney, Spencer Tracy en Milton Berle. De lachfilm toont de gebeurtenissen rond vier willekeurige personen met zeer uiteenlopende beroepen die elkaar tegenkomen. Nog enkele andere exclu sieve en minder aparte individuen wor den eraan toegevoegd en het verhaal is voldoende gekruid om een hele avond op de lachspieren te kunnen werken. De ontmoeting van deze mensen in het stadje Santé Rosita lijdt tot allerlei hu welijks- en andere rampen waarbij de •kiem van het kwaad die in de harten van alle mannen en vrouwen op het witte doek sluimert, plotseling opzwelt tot een gigantische grootte en alles wat goed, edel en fatsoenlijk aan ze is, op slokt. Alle leeftijden. van 11 april j.l. werd o.m. opgemerkt dat de voorgestelde uitbreiding van het aantal recreanten op Texel in tegen spraak was met een uitspraak van mi nister Engels (gedaan bij de opening van de Recreana) dat de recreatiedruk op de Waddeneilanden afgeremd dient te worden. Duidelijk werd gesteld dat het landschap nu al lijdt onder de groei ende toeristenstroom. Gesuggereerd werd om in plaats van een kwantitatieve uitbreiding eerst maar eens aandacht te besteden aan een kwalitatieve verbetering van de be staande winterakkommodatie, het aan leggen van rioleringen e.d. Tevens kwam een argument naar vo ren dat door de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee reeds lang geleden werd aangevoerd: als de Woensdagmiddag is ongeveer honderd meter voor de haven van Den Helder van het sportvissersvaartuig „Rival" uit Oudeschild een vrouw door onbekende oorzaak overboord geslagen. De 25-jari- ge Erna J. Rademaker uit Arnhem werd direkt door de sterke stroom meege sleurd. Toegeworpen reddingsmateriaal kon ze niet meer grijpen en toen de boot haar achterna wilde, startte de motor niet. De acht vissers, werkzaam bij de Nederlandse Spoorwegen, die de boot voor een dag gehuurd hadden, moesten machteloos toezien hoe ze verdronk. Met behulp van een vaartuig van het mari nebewakingskorps is de vrouw later uit het water gehaald. Kunstmatige adem haling leverden geen resultaat meer op. Na kontrole in Den Helder van de red dingsmiddelen bleek dat deze in orde waren. Bij het onderzoek kwam naar voren dat zowel het mislukken van de reddingspogingen als het niet aanslaan van de motor te wijten waren aan de grote haast waarmee men trachtte de vrouw te redden. Protesten tegen aantasting natuurgebied De werkgroep landschapszorg Texel, de Vereniging tot Behoud van Natuur monumenten en een aantal partikuliere bewoners van Texel hebben vorige week op een hoorzitting van de Raad van Staten felle kritiek geuit op het plan van de gemeente om een duinpan bij de Mokbaai als stortplaats te gebrui ken. Het vuil zal daar, volgens een reeds twee jaar oud plan, via een begraaf- methode gestort worden. De werkgroep landschapszorg tekent protest aan omdat men meent dat de duingrond niet geschikt is voor de be- graafmethode zodat de begroeiing ern stige schade zal ondervinden. De Ver eniging tot Behoud van Natuurmonu menten vreest voor het nabijgelegen vo- gelgebied De Petten. Men acht het niet uitgesloten dat het water door de grote hoeveelheden vuilnis vervuilt. Een aan tal omwonenden is van mening dat hun een grote milieuverontreiniging van woon- en leefomgeving te wachten staat indien het. plan gerealiseerd wordt. Desondanks werd het protest begin vorig jaar verworpen door gedeputeer de staten. Men besloot dat het plan doorgang kon vinden, mits aan een aan tal voorwaarden werd voldaan. De in dieners van de bezwaarschriften namen met deze beslissing geen genoegen en tekenden beroep aan bij de Raad van State die een hoorzitting organiseerde en zich nu beraadt over de definitieve uitspraak.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2