traks drinken we 'ater uit zee VAT 69 Olympic Gaat het nu ook echt zomeren? TAXI Yb 3132 KRANT VOOR TOERISTEN OP TEXEL Dit seizoen nog uiterste zuinigheid geboden BAR - DANCING fes V; m Houd Texel schoon Schapevlees op Texel Een deel van het drinkwater voor Texel moet per tankboot worden aangevoerd. VERSPIL HET NOOIT. Vervoersproblemen AAN de elektriciteitscentrale annex zeewaterontziltingsinstal- latie „Texelstroom" bij Oudeschild wordt momenteel de i laatste hand gelegd. Dat betekent dat Texelaars en toeristen dit seizoen voor het laatst op een droogje zitten. De „waterfabriek" zal nl. per dag 3 miljoen liter drinkwater uit zeewater kunnen maken en dat is ruimschoots voldoende om het tekort te dekken. Met het proefdraaien van de verschillende onderdelen van de gecompli ceerde installatie is inmiddels begonnen; het projekt zal januari a.s. worden opgeleverd. Dit seizoen zal het erom spannen! Want het waterverbruik is hoger dan wit tevoren terwijl voorraden nog nooit klein zijn geweest. Het waterwinge- in de duinen bij Den Hoorn staat Hroog. De hoeveelheden water die hier i de grond worden onttrokken over- Ireffen ver het (in verband met de plan tengroei e.d.) verantwoorde maximum. De situatie is bijzonder ernstig, ook al (omdat in het afgelopen halfjaar weinig pegen is gevallen. Al sinds 2 mei wordt dagelijks drink- Water aangevoerd per schip: per etmaal |1200 m3 De transportkosten zullen dit ;eizoen ƒ600.000,bedragen. Het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf Noordhol- ïd betaalt hiervan de helft; de rest l aan de gemeente Texel in rekening Worden gebracht. Dringend beroep Het is de vraag of het zal lukken op (deze wijze Texel voor een totale water- mood te behoeden. Het PWN doet daar- lom een dringend beroep op de Texe laars en vooral de toeristen om zuinig iet drinkwater om te springen. Die zui nigheid hoeft echt niet ten koste te gaan van de hygiëne. Veel zou al gewonnen [zijn als men zich zou houden aan het jadvies: laat de kraan niet onnodig lo ten. Dat betekent bijvoorbeeld dat het dagelijkse douohebad niet een kwar- Jtier maar drie tot vijf minuten duurt. Tiet laten spelen van kinderen met de waterslang is natuurlijk helemaal uit Iden boze en sinds 1 mei zelfs „officieel" ■verboden evenals het besproeien van ■tuinen en het wassen van auto's vobr |zover dat gebeurt met een aan de wa terleiding verbonden slang. Het is dui delijk dat het in de praktijk moeilijk is de naleving van deze verboden te kon- troleren. Veel zal afhangen van de goe de wil en begrip voor de situatie, al zul len zo wordt bij het PWN gehoopt campingbeheerders en andere logiesver- strekkers wel een oogje in het zeil hou den. Begin april werd de druk van het DE KOOG TEXEL HOLLAND AS JE GOGUM BENT Het PWN liet het grondboorbedrljf Halt- jema vijftien proefboringen uitvoeren in het waterwingebied bij Den Hoorn in de hoop op grotere diepte exploitabele hoe veelheden water te vinden, waarmee de ergste nood in dit seizoen nog zou kun nen worden gelenigd. De boringen had den In zoverre succes, dat op een diepte van maar liefst 60 meter, onder een kei- leemlaag, water van uitstekende kwaliteit werd aangetroffen. Dit wordt nu opge pompt en in het terrein geïnfiltreerd, waardoor men het gebied voor totale uit droging hoopt te kunnen behoeden. OPENLUCHTZWEMBAD MOLENKOOG TE DEN BURG een 28-jarige import-Texelse is een van de velen, die de laatste jaren op Texel kwamen wonen in de ver wachting hier een leefbaarder bestaan te vinden dan elders. Daarin zijn zij en haar man, werkzaam op de Nutsspaar- bank te Den Burg, niet teleurgesteld. Ze willen nooit meer weg! Het is maar goed dat de werkgelegenheid op Texel beperkt is, want als duizenden het voor beeld van Diny zouden volgen, zou er van de leefbaarheid op den duur weinig overblijven. Met vele andere Texelaars is Diny van mening, dat maatregelen genomen moeten worden om het typisch Texelse karakter te bewaren. Het eiland moet tot nationaal landschapsreservaat of nationaal park worden verklaard, zodat het een oase van rust blijft. Bezorgd maakt Diny zich over het sterk toenemende aantal auto's, dat in de drukke zomerperiode naar Texel worden vervoerd. „Er zijn nu nog geen problemen, maar als de groei zo door gaat, is Texel straks Texel niet meer". Wat haar betreft kunnen er nog veel toeristen bij, maar niet in de twee top- weken als zich 40.000 toeristen en 8.000 auto's op het eiland bevinden. Ook dit jaar heeft Texel een voor jaarsschoonmaak gehouden, waarbij we gen, sloten, bermen en plantsoenen van allerlei neergeworpen afval werden ge zuiverd. Op de toeristen wordt het be roep gedaan geen rommel achter te la ten in het bos, op het strand of waar dan ook. Maak gebruik van de afval bakken en afvalzakken Toeristen, die Texel hebben leren kennen als schapeneiland, verbazen er zich veelal over, dat bij de meeste sla gers geen schape- en lamsvlees te koop is. Een der oorzaken is dat de Texelaars zelf over het algemeen geen schapevlees eten, een merkwaardige zaak als men weet dat culinaire specialisten het vlees van het Texelse schaap als buitenge woon smakelijk aanmerken. Er is zelfs geen schapenras te noemen dat fij ner vlees levert! Dat laatste blijkt ook wel uit de prijzen die de lammeren (be stemd voor de slacht) op de markt op brengen: tot ca. ƒ140,per dier. Texels lams- en schapevlees kan daarom niet goedkoop zijn. De klant zal er omstreeks ƒ10,per kg. voor moeten neertellen. Dat is veel in vergelijking met de prijs die (diepvries)lamsvlees uit Nieuw Zeeland moet opbrengen (ac. ƒ5,50 per kg), maar dat is dan ook heel wat anders dan het superieure verse Texelse lams vlees Waterschepen in de haven van Oudeschild. Waar blijft de zomer Diny zit er op de foto letterlijk nogal warmpjes bij in vergelijking met de veel blotere dames die tot dusver de cover van TEXELtoerist sierden. De weersomstandigheden noopten hiertoe. Want we moeten toegeven dat het tot dusver nog niet erg heeft gezomerd op Texel. Dat is een tegenvaller geweest voor de toeristen, die juist in de voor jaarsperiode naar Texel gekomen zijn omdat de kansen op een zonnig verblijf dan het grootst zijn. De regenval op Texel (en de andere eilanden) is in de maanden april, mei en begin juni door gaans vrijwel nihil en ook het aantal zonuren is aanmerkelijk hoger dan op het vasteland. Nu maar hopen dat het deze keer (evenals vorig jaar) andersom uitvalt, zodat ons toch nog een lange zonnige zomer staat te wachten. Bar - Café - Biljard Weverstraat 95, Den Burg Kantoorstraat Den Burg Onbetwist Texels meest sfeervolle uitgaansgelegenheid Elke dag DISCOTHEEK Vanaf 1 juliJUMBO nHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinui|ji i Wij halen U op en brengen U thuis j§ Wij rijden voor alle ziekenfond- s 1 sen en verzekeringen. 1 Wir fahren für alle Kranken- Ij 1 kassen und Versicherungen. Martien van de Wetering Warmoesstaat 22 - Den Burg [3AV of }OOA\ UJOOJJ U3Q UI JfCliapUia iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiniinuiiii

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 31