Het Texelse drinkwater straks uit een fabriek ïRe Strand wordt weer met(,B machine gereinigd nai Miljoenenprojekt komt een jaar te laat gereed TEXELtoerist 1972 - pagina 2 TEXE Kaarsen op het strand VERVOLG VAN PAG. 1 Camping „Om de Noord" s- Gedurende het gehele seizoen worden in de expositieruimte van het. raadhuis te Den Burg tentoon stellingen gehouden van diverse kunstenaars. De exposities zijn gratis toegankelijk op de uren dat het raadhuis is geopend, dus van 9.00 - 12.00 en van' 14.00 - 17.00 Tot 30 juni een tentoonstelling van „Dimensie 4" van de Werk groep Beeldende Kunstenaars: schilderijen van Dick L. Baauw en beelhouwwerken van Bé Thoden van Velsen. Van 2 juli tot en met 14 juli de heren W. Voet en J. Nauta met etsen en foto's. Schilder A. D. Blok v. d. Velden exposeert gedurende de gehele zo mer in zijn atelier-woning te De Koog (Dorpsstraat 48) schilderijen, tekeningen en aquarellen. Gratis bezichtiging zonder koopverplich ting. Gratis toegankelijk en onver- plichtend is ook de permanente fototentoonstelling van land schapsfotograaf J. Nauta in dt Weverstraat (hoek Parkstraat) te Den Burg. Hetzelfde geldt voor de ten toonstelling die fotograaf J. de Waal in zijn bedrijf aan de Bin- nenburg in Den Burg heeft inge richt. Beide fotografen hebben zich speciaal toegelegd op Texel* landschappen. Een Texels karakter ademt het werk van tekenaar Niek Wel boren, te zien in zijn winkeltje. Ruijterstraat 135 te Oudesohili - Ieder mag komen kijken, ook zon- aM; der te kopen. Werk van Welboret is ook te zien op de maandags* markt te Den Burg. Welkom is men ook in galen* ,,'t Swarte Schaep" waar mes niet alleen getuige kan zijn van d< iorte beoefening van oude ambachtei (weven, spinnen, knopen, leerbe- )e ve' Taptoe Texel op 22 juni Verwijderen van stookij De jaarlijkse Taptoe van (bijna) alle Texelse muziekkorpsen en drumbands wordt gehouden op donderdag, 22 juni, aanvang acht uur, op de Groeneplaats te Den Burg. „Taptoe Texel '72" belooft een imponerend schouw- en luister spel te worden. Meer dan 200 muzikan ten werken eraan mee. Het opmarche ren van de korpsen begint om half acht. Op de Groeneplaats wordt een afwisse lend programma afgewerkt, dat één uur zal duren. Het publiek heeft gratis toe gang. werken, pottenbakken) maar di tentoongestelde keramiek, kollj ges, schilderijen en aquarellen ook te koop. In galerie ,,'t Swarte Schaep' exposeert tot 15 juni Corrie Gott schal aquarellen; tegelijkertijd zijn er dierplastieken te zien vas Frans Voskuil. Schilder Toon de Haas (uit Am stelveen, maar geboren op en no- sterk verbonden met Texel) expo seert er van 16 juni tot 13 juli. Elke middag demonstreert mej. Engel in haar woning Spang W 31 (aan de Texelroute, juist naai! hoeve „Schiller") weven, spinney knopen e.d. met Texelse schapen wol. Men is welkom van 15.00 tot 19.00 uur. Tevens expositie van gerede handwerkprodukten. Het 5 [en on sordt ichild ;warti ganger het jachtig ,oor 'r ook nu rijn or nieten eder, iet ee motto •ondvi ioudei Hen 1 Wie bij strandbezoek stookolie (f aan huid, kleding of schoeisel krijg{| dit het beste op de volgende maniei wij deren. De ergste kluiten worden een stukje hout of een schelp we krabt. De rest verdwijnt met eenl -gedrenkt in petroleum, benzine ofi benzine. Wasbenzine geniet de vooil in verband met de geur. Een dergd reinigingsaktie voert U natuurlijk Ji uit in de buurt van een (brandende mus of ander open vuur De Vereniging van Strandexploitan- ten Texel heeft een strandreinigings- machine aangeschaft. De vereniging nam het apparaat over van de Jonge Ondernemers Organisatie, die de ma chine in 1970 aanschafte, maar er om financiële redenen niet in slaagde er meer dan slechts één seizoen gebruik van te maken. Zoals bekend hebben de strandexploitanten zich nadien verplicht het strand schoon te houden. Zou dit niet tot tevredenheid van de gemeente gebeuren, dan zou van gemeentewege voor reiniging worden gezorgd, waarbij Eens was het waterwingebied een uitge strekte watervlakte, waarop 's winters kon worden geschaatst Zelfs in de Moksloot, het laagste punt van de vallei, staat nog maar enkele decimeters water De NAP- meter geeft een ongekend lage stand aan, een gevolg van het feit, dat hier jaarlijks 250.000 m3 méér water wordt opgepompt dan verantwoord is. Na de ingebruikne ming van de drinkwater fabriek zal weer worden teruggechakeld naar 450.000 m3 per jaar. Wat uiteindelijk bij de huisvrou wen uit de kraan zal komen, is een meng sel van duin- en gedestilleerd water. De mengverhouding zal afhangen van de tijd van het \aar. 's Zomers zal het aandeel gedestilleerd water overwegend zijn. de kosten aan de exploitanten in ii ning zouden worden gebracht. Vod in De Koog is het schoonhouden vaol strand echter een in de praktijk b niet te volbrengen karwei gebldl Het gaat daar om een lengte vanl kilometer. Vooral door de exploitanten uit I Koog werd daarom prijs gesteld opa koop van de machine; hier zal er gei rende het topseizoen meerdere da per week gebruik van worden gemar Bij de overige strandslagen zal dei chine meer incidenteel worden ingal De exploitanten hebben een aan dez<l tuatie aangepaste vergoedingsregel ontworpen. De exploitatie van de i chine wordt momenteel bekostigd I een fonds van ƒ6000,bestaande I vrijwillige bijdragen van degenen,! reiniging van het strand een groot j lang vinden voor het toerisme op Tar Dit fonds, zo verwacht de verenigi zal tot medio juli toereikend zijn. fl hoopt wordt dat inmiddels ook andt zich geroepen zullen voelen om strandreiniging te steunen, zodat i ook gedurende de rest van het sein en volgend jaar kan doorgaan. BeskS is hiervoor aktie te voeren. Men karni bijdrage storten op de rekening vanl Vereniging Strandexploitanten Texell de Middenstandsbank te Den Burgf der de vermelding „strandreinigi Gehoopt wordt dat zowel Texelaars! toeristen door het storten van eenf drage zullen laten blijken dat zij machinale reiniging waarderen. Het jutten is op Texel een al eeuw lang geliefde bezigheid. Ook tegenwc dig treft men nog wel mensen op strand met fietsen en bolderwagens, de mooiste stukken hout en waardev of kurieuze voorwerpen oprapen meenemen. De tijd van de grote schepen op de rede van Texel is voo' en het komt nog maar zelden voor' grote strandingen het bloed van de w jutter sneller doet stromen. Maar de laatste tijd konden velen bi hart ophalen aan een grote partij ki sen, die op het strand was aangesp Zoals zo vaak weet niemand waar enorme hoeveelheid Goudse kaarten meeste schattingen komen op enfe duizenden) vandaan komen. Waarscl lijk gaat het om de deklading van schip, dat tijdens de laatste storm m< lijkheden heeft gehad. De kaarsen zitten vaak onder stookolie. Daarom twee tips van ervi jutters om ze schoon te maken. eenvoudigst is het om de kaarsen doö een ringetje te halen. Een andere mo? lijkheid bestaat hieruit, dat men kaarsen smelt. De teer en de gesmofe kaars drijven gescheiden, zodat bij 1 koeling schone kaarsen gemaakt kufl* worden. water teruggenomen van 35 tot ca 28 meter om te bereiken dat de kranen op Texel minder water zullen geven, ook als ze geheel worden opengedraaid Steeds meer nodig Zullen de vakantiegangers zich sto ren aan de dringende oproepen tot ver standig watergebruik? Het is te hopen. Het resultaat van de aktie zou al zijn aangetoond als het gebruik gelijk zou zijn aan dat van vorig jaar. De tendens is dat per persoon ieder jaar méér water wordt verbruikt. Texel houdt gelijke tred met de landelijke toename: in de eerste drie maanden van dit jaar werd 16.000 m3 meer gebruikt dan in dezelf de perioode van 1971. De door de paas vakantie veroorzaakte piek in het ge bruik was ook aanmerkelijk hoger dan die van vorig jaar. Op tweede Paasdag bijv. werd op Texel 2550 m3 gebruikt; vorig jaar 1800 m3. Het drinkwatertekort is niet als een verrassing gekomen. Al jaren geleden werd vastgesteld dat het wingebied bij Den Hoorn (de enige plaats op Texel waar bruikbaar drinkwater kan worden opgepompt!) een bekken van onvoldoen de omvang was. Aanvoer van drinkwa ter via een pijpleiding vanaf het vaste land zou technisch zeer moeilijk en der halve uiterst kostbaar worden en nooit helemaal betrouwbaar. In tegenstelling tot de andere wad deneilanden wordt Texel nl. omringd door diep en snel stromend water. Er is geen doorlopend wad naar het vaste land Het leggen van een duiker via deze ze snel van diepte en richting verande rende stromen is een uiterst moeilijke zaak, vooral omdat het geringste risico van breuk niet genomen kan worden. Om dezelfde reden is het niet mogelijk om elektriciteitskabels naar het vaste land te leggen en zal het nog zeer lang duren alvorens Texel op het landelijke aardgasnet kan worden aangesloten. Bij het PWN gingen de gedachten al jaren geleden uit naar een zeewaterontzil- De Koog - Texel fL~ tel. (02228) 377 Door speciale voorzieningen dè camping voor Uw winterweekend caravantrips Mit spezialen Einrichtungen das Camping für Ih-re Winter- Wochenend-Trips. Propectus op aanvraag. Prospekt auf Anfrage. tingsinstallatie: een betrouwbare maar kostbare oplossing van het probleem. Samenwerking Het toeval wilde dat ook bij de Texel- sche Electriciteits Maatschappij (TEM) werd gezocht naar mogelijkheden tot capaciteitsuitbreiding. De elektriciteits centrale m Den Burg zou spoedig on toereikend zijn om in de sterk toene mende vraag naar elektrische energie te voorzien. Ook hier stond men voor een probleem: een kabel naar het vasteland of uitbreiding c.q. vervanging van de bestaande centrale. Contact tussen PWN en TEM resulteerde in een samenwer king; de TEM zou een nieuwe grote elektriciteitscentrale bouwen bij Oude- schild en een deel van de daarbij beno digde turbinestroom zou worden ge bruikt voor het „aandrijven" van een zeewaterontziltingsinstallatie. Dit was de meest economische oplossing. Een prachtig plan, in menig opzicht uniek in Nederland. Want de Texelse waterfa- briek zou de eerste in Nederland zijn ten behoeve van de drinkwatervoorzie ning. Maar niet iedereen vond deze plannen zo prachtig. Toen de bevolking gelegenheid kreeg bezwaar aan te teke nen tegen de wijziging van het bestem mingsplan die voor de bouw van de Texelstroom-centrale nodig was, kwa men er bezwaarschriften. Men vond dat de centrale de schoonheid van het Texelse landschap zou aantasten en in twijfel werd getrokken of het echt niet mogelijk was een duiker naar het vaste land te leggen. Voorts werd de vrees ge uit voor verontreiniging van de tot dus ver zd zuivere Texelse lucht (de cen trale zou op zware olie werken en dus zwaveldioxide veroorzaken) en ook het feit dat de installatie zeker niet geruis loos zou werken stemde menigeen tot nadenken. De gemeenteraad wees de bezwaarschriften van de hand maar „hogerhand" deed dat niet direkt en liet een uitvoerig onderzoek instellen. Het resultaat daarvan was dat uitvoering van het Texelstroomprojekt verant woord werd geacht, maar inmiddels was een zodanige vertraging ontstaan dat de waterfabriek niet voor de zomer van 1972 gereed kon zijn. Waarmee dan de huidige moeilijkheden zijn verklaard. Dertig miljoen Die waterfabnek-elektriciteitscentra- le is bij nader inzien toch nog een kost baarder grapje geworden dan aanvan kelijk was pesomd. Gerekend werd op een totale kostprijs van bijna 19 miljoen gulden, maar men had niet gedacht aan een reeks kostenverhogende factoren, zoals de omvangrijke waterbouwkundi ge werken die bij nader inzien nodig bleken. De kosten werden nu 30 miljoen en daar keek de gemeenteraad wel even van op (zachtjes uitgedrukt!) Maar wat kon men anders doen dan het gevraagde extra krediet verstrekken? Een bran dende vraag was in hoeverre de hogere kosten zouden doorwerken in de uitein delijke elektriciteits- en watertarieven. Altijd is ervan uitgegaan dat deze tarie ven op Texel niet hoger mochten zijn dan het elders in Noordholland is. Wat de elektriciteit betreft zou dat een be langrijke verbetering zijn want het Texelse elektriciteitstarief is momen teel het hoogste van Nederland! Het is van iici ociiuoifciKiiKiii ivil noorden van Oudeschild. Op de voor grond de olietanks (met een extra grote inhoud om een langdurig ijsisolement van Texel te kunnen doorstaan I) Naast het centralegebouw met zijn aluminium schoorstenen ziet men de ontzilter, die met een pijpenbrug met de centrale is verbonden Op de achtergrond het 3 ha. grote zeewaterbassin ,dat door een hoge Deltadijk van het centralegebouw is ge scheiden. Op de achtergrond links de inlaatsluis in aanbouw. Een interessante bijzonderheid is dat bij het bouwen van deze inlaatsluis, waarvoor de oude zeedijk moest worden weggegraven, de uit de middeleeuwen daterende wierdijk werd gevonden,een uit zeegras gemaakte, ca. eén meter hoge borstwering, waarachter de Texelaars zich vroeger veilig moesten voelen. (Luchtfoto J. Nauta) duidelijk dat bij doorberekening van al le kosten een voor de Texelaars onbe taalbaar tarief zou ontstaan, zowel voor het water als voor de elektriciteit. Bur gemeester en wethouders hebben de ge meenteraad beloofd dat zij alles zullen doen om de overheidssubsidie zo hoog te krijgen dat de eilandbewoners zich ten opzichte van de vastewal niet ge discrimineerd hoeven te voelen. Warm water De elektriciteitscentrale betrekt zijn koelwater uit een 3 ha groot zeewater bassin; een deel ervan gaat naar de ont zilter om tot drinkwater te worden ge destilleerd. Het afgewerkte koelwater en het „ingedikte" zeewater uit de ont zilter worden via een speciale uitlaat- sluis op de Waddenzee geloosd.' Aange zien dit afgewerkte water (dat overigens niet is verontreinigd) ongeveer 10 gra den warmer is dat de normele zeewa tertemperatuur zal het ook bij wat kou der weer aangenaam zwemmen zijn in het water van het startbed, al staat nog niet definitief vast dat dit ook werkelijk zal kunnen worden toege staan.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 32