Waddenzeeavontuur voor ieder ALLEEN voor TIENERS een heerlijke belevenis TEXELSE COURANT 02228-252 ANTIEK Blumenzwiebeln ÜRekreatie en dukatie gaan land in hand TEXELtoerist 1972 pagina 3 (maar anderen mogen 't ook lezen! Beroep op medewerking Appell an ihre Mitarbeit TRIM U FIT! (£sso) LPG station AUTOSHOP JAN REY Wij leveren o.a.: Taxi-bedrijf „De Koog" VERHUUR van rijwielen, bromfietsen Bloemenmagazijn Kortenhoeven LjKtrk qCDB-nk Zoetelief Manege Palingrestaurant „DE FUIK" GARAGE EIERLAND Citroen-dealer voor Texel A. VAN STRIEN, Het zeereisje, dat gemaakt moet wor- me; len om naar Texel te komen is van zo audi korte duur, dat het niet als zodanig chtei frordt ervaren. Vroeger was dat anders, erbe. )e veerboten voeren toen op Oude- ir Qf ichild en de tocht duurde zo'n drie tolk. [vvartier, lang genoeg voor de vakantie- i zijr jangers om zich alvast te ontspannen 'n het gevoel te krijgen dat men het achtige leven op het vasteland echt zoor 'n tijdje ontvluchtte. Gelukkig dat ook nu nog verschillende mogelijkheden ijn om in de Texelse vakantie te ge- lieten van rondvaart op zee. Vrijwel eder, die ervan gebruik maakt, vindt iet een heerlijke belevenis. Onder het motto „Varen en vissen" worden de ondvaarten bij goed weer dagelijks ge- jouden vanuit de haven van Oudeschild. ilen kan terecht bij schipper A. Blom Garnalen pellen moet je leren Op alle mogelijke manieren wordt geprobeerd het de bezoe kers van Texel zoveel mogelijk naar de zin te maken. Niettemin blijven er altijd punten, die voor verbetering vatbaar zijn. Nu wor den individuele klachten wel zo goed mogelijk afgehandeld, doch het blijft een feit, dat het dan ook een individuele verbetering be treft, waarbij een algemeen beeld en een algemene aanpak achter wege moeten blijven. Bovendien komen ook aspecten die geen di recte aanleiding tot werkelijke klachten geven maar desondanks toch de moeite van het weten en verbeteren waard zijn, meestal niet aan de orde. Het gemeentebestuur en de ge zamenlijke middenstand van Texel (waarin ook de horeca-onderne- mers vertegenwoordigd zijn) laten daarom dit jaar een onderzoek instellen naar de mening, de ge woonten en de wensen van de toe risten teneinde in staat te zijn voor volgende jaren het verblijf op het eiland nog te veraange namen. Wanneer u dus in de loop van uw vakantie eventueel wordt aan gesproken door een enquêteur of enquêtrice, verleent u dan uw medewerking. Zij werken voor u". Auf alle mögliche Manieren wird probiert, den Wünschen der Besucher von Texel soweit wie möglich zu entsprcchen. Trotzdem bleiben immer noch Punkte, die für Verbesserung in Frage kom men. Zwar werden individuelle Kla gen so gut wie möglich behoben, doch handelt es sich dann nur um eine individuelle Verbesserung, wobei ein allgemeines Bild fehlt und eine allgemeine Behandlung nicht stattfinden kann. Ausserdem kommen auch Ge- sichtspunkte, die zwar keine di- rekte Veranlassung zu wirklichen Klagen bieten aber trotzdem wis- senswert und verbesserungsbe- dürftig sind, meistens nicht zur Behandlung. Die Gemeindeverwaltung und der gesamte Mittelstand (wozu auch die Hotel- und Gaststatten- unternchmer gehören) lassen da- her eine Umfrage stattfinden über me Meinung, nach dem Gewohn- heiten und den Wünschen der Touristen, um in der Lage zu sein, in den folgenden Jahren den Aufcnthalt auf Texel nach ange- nehmer zu gestalten. Sollten Sie also im Laufe Ihrer *erien eventuell durch einen En quêteur oder Enquêtrice diesbez. augesprochen werden, verleihen bie wann Ihre Unterstützung. Sie arbeiten für Sie van de TX 27 „Alida Everdina" en bij J. Th. Boom van de TX 88. Beide sche pen hebben een capaciteit van 65 passa giers en voldoen ruimschoots aan de veiligheidsvoorschriften, die voor het varen met passagiers zijn afgekondigd. De tochten duren ca. twee uur. Kosten ƒ5,per persoon; kinderen genieten reduktie. 's Morgens wordt om 10.00 uur afgevaren; 's middags om 14.00 uur. Nadere inlichtingen vindt men in de ad vertenties in deze TEXELtoerist en op pagina 5 onder „Dagelijkse en andere regelmatig terugkerende evenementen". Tijdens zo'n vaar- en vistocht gaan re creatie en edukatie hand in hand. Niet alleen zit U te genieten van het water, de meeuwen en de telkens wisselende vergezichten, maar ook krijgt u veel leerzaams te horen over de zee, de navi gatie, verschillende vismethoden enz. Voor zowel de heren Blom als Boom geldt nl. dat zij (gelijk de meeste -Oude- schilders goed van de tongriem zijn gesneden en er aldus in slagen zelfs de meest uitgesproken landrotten tot zee minnaars te maken. Net overboord Hèt grote gebeuren tijdens elke tocht is de visserij zelf. Want het net gaat overboord. Het is een sleepnet, hoewel de visserman in de normale dagelijkse praktijk met het z.g. bokkentuig vist, waarbij twee netten (korren) ter weers zijden van het schip worden voortge trokken. Het is een effektieve, maar enigszins gevaarlijke vorm van visserij, omdat de kans niet uitgesloten is dat een der netten achter een wrak of ander obstakel blijft haken, waardoor het schip zichzelf omtrekt. Hoewel de laat ste jaren systemen zijn ontwikkeld (en voorgeschreven) waardoor dergelijke ongelukken niet vaak meer voorko men, ligt het voor de hand, dat men op een schip met 65 passagiers geen enkel risico wil nemen, zodat tijdens de toe- ristentochten met een sleepnet wordt volstaan. Na een tijdje wordt dit opgehaald en de vangst wordt op het dek uitgespreid: krabben, allerlei visjes, wier, stukjes hout en. garnalen. Om de garnalen gaat het in de eerste plaats. Om ze te scheiden van de rest van de vangst, wordt onder meer gebruik gemaakt van de spoelsorteermaehine, een vernuftig apparaat, dat is ontwikkeld om de met de garnalen gevangen jonge vis een kans te geven om tot volwassen con- sumptievis uit te groeien. De jonge vis jes worden nl. direct weer overboord gespoeld. Als regel wordt de vangst on der de passagiers (gratis) verdeeld. Verder is de visserman bereid de vele apparatuur, die hem tegenwoordig ter beschikking staat,te demonstreren: ra dar, echolood, richtingzoeker, radio en wat dies meer zij. Zo wordt het een boeiende tocht, die veel te gauw is af gelopen. Een bezienswaardigheid in de Wad denzee is momenteel het booreiland Transocean 2, dat in opdracht van Pe troland n.v. op ongeveer 6 km. uit de Texelse Oostkust ter hoogte van Oos terend naar olie en aardgas zoekt. Mis schien wil de schipper er wel op korte afstand langs varen, zodat de opvaren den een indruk krijgen van de gigan tische afmetingen van het ding. Sportvissers Ons verhaal over varen en vissen zou niet kompleet zijn als we ook niet we zen op de mogelijkheden, die aan sport vissers worden geboden om in volle zee hun geluk te beproeven. De heer P. Bet- sema uit Oosterend vaart dagelijks uit met zijn voormalige sleepboot „Wilma". Ook het grote motorschip „Rival" van J. v.d. Star uit Oudeschild houdt zich met sportvisserstochten bezig. Voor na dere gegevens zie de advertenties in deze TEXELtoerist. Wie buiten het hoogseizoen een één of meerdaagse tocht in groepsverband over de Wad denzee wil organiseren, kan ook bij ge noemde schippers terecht. Aangeboden door particu lier SCHILDERIJ, 70 x 100 cm. Voorstellende Verloving van de Heilige Catharina, 22 figuren w.o. 12 Engeltjes. Dit Spaanse schilderij is geschilderd tijdens en in de kring van Rubens. Brieven onder no 549 bur. TEXELtoerist De TX 27 ,,Alida Everdina", een der schepen, waarmee dagelijks tochten over de Waddenzee gemaakt kunnen worden. Met een abonnement op de blijft u op de hoogte van het wel en wee op uw vakantie eiland. Een héél jaar voor 20,00 Opgeven aan Texelse Courant, Parkstraat 10, Den Burg, Texel,, telef. (02220) 2741 Nu we jongens en meisjes onder de 20 jaar op Texel aan onze onze vakantie bezig zijn, hebben we van deze vakantie een hele boel verwachtingen. We zijn verlost van het leven van alledag en eindelijk kun nen we eens onszelf zijn, zijn we in doen en laten heel wat minder gebonden dan in onze dagelijkse omgeving. Een paar van ons hebben al in de eerste dagen zoveel stoom afgeblazen, dat ze de rest van de vakantie alleen nog maar kun nen wachten tot die voorbij is en ze zonder op lastige vragen te hoeven te antwoorden zich thuis kunnen vertonen. Dat is jammer voor ze. Wij hopen meer plezier te hebben Het groepje waar we in terecht zijn gekomen is hardstikke leuk. We hebben fijn gepraat en we weten al heel wat van elkaar en van de ouders. Je hebt er die als je weggaat van die maffe dingen zeggen, zoals „zul je voorzichtig zijn?". Waarmee wordt er niet bijge zegd, dat moet je zelf maar uitzoeken. Maar het is wel fijn als je met je ouders overal over kan praten, want zulke be staan echt. Die je vertellen dat je heus niet met elkaar naar bed (of de duinen in) hoeft te gaan als je er geen zin in hebt en je het alleen maar zou doen om dat het zo nodig moet. Want bijna altijd vind je er dan niets aan en als dan de volgende dag je partner-voor-die-ene- keer weinig of geen belangstelling voor je heeft, ben je helemaal nergens meer. (En wat we er, ter voorkoming van misverstanden tegelijk maar aan toe voegen: we willen daarmee beslist niet beweren dat je altijd maar moet doen waar je zin in hebt. Ieder moet dat voor zichzelf uitmaken. TEXELtoerist wil niet moraliseren!). Maar bij ons groepje zijn er ook die langer samen bevriend zijn. Hij heeft altijd een pakje condooms bij zich en als het nodig is worden die ook gebruikt. Zo voorkom je, zegt hij, dat mijn vrien din ooit in angst hoeft te zitten. Want het gevaarlijkste wat je doen kan is geen voorbehoedsmiddelen te gebruiken en te denken dat „coïtus interruptus' geen gevolgen zal hebben. Nou, ver geet het maar. Als je nooit eens zo on voorzichtig mocht zijn, kan het meisje het beste zo 'gauw mogelijk naar een dokter gaan (er zijn er 5 op Texel) voor de „pech-pil". Dat is wel geen lolletje maar toch beter dan een ongewenste zwangerschap. Doen, hoor Informatiepost We hebben gelezen dat de laatste tijd het aantal geslachtsziekten hand over hand toeneemt, vooral als in de vakan ties veel „losse kontakten" worden ge legd. Het gebruik van condooms, die op veel plaatsen te koop zijn, kan de ver spreiding van die nare ziektes tegen gaan. Zij geven echter geen garantie dat je er vrij van blijft. Kamperen is improviseren ook wat de hygiëne betreft maar het zou stom zijn om meer risiko te lopen dan nodig is. In het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan in Den Burg is van de NVSH (je weet wel) iedere maandag avond van 8.00 tot 9.30 uur een infor matiecentrum op. Daar zijn voorbe hoedsmiddelen te koop. Je kan er ook altijd terecht als je met vragen of pro blemen zit. Dat kan wel fijn zijn, want ze kennen je er niet en er kunnen din gen zijn waar je graag eens over praat, maar liever niet in je eigen omgeving We wensen jullie allemaal een fijne, onbezorgde vakantie op Texel niet in angst zitten Iedere zaterdagmiddag om 4.00 uur trimmen in de Dennen. Vertrek bij camping ,Dennenoord' aan de Grensweg. - service verkoop service verkoop service-station Automobielbedrijf Waalderstraat 15, Den Burg, tel. (02220) 2345 Houtskool voor Uw Barbegue Olieprodukten voor verwarming „Doe het Zelf" Bouwmaterialen Showroom en magazijn geopend: maandag t/m vrijdag van 8 00-16.30 uur Zaterdag van 9.00-12.00 uur. C. RAB in Brand stoffen en Bouw materialen n.v. Heemskerckstraat 22, Oudeschild, telefoon (02220) 3341 Dorpsstraat 34. SHELL STATION BENZINE - OLIE DE COCKSDORP, Kikkertstraat 21, telefoon (02222) 227 of (02225) 233. Schilderend 11 - Hogerstraat 5 Den Burg, tel. (02220) 2006 Voor een bloemengroct van Texel naar „waar ook ter wereld". R>s t icon- tdor •n Burg Dorpttroft KAAPSTRAAT DE KOOG Blijf fit, maak een rit per PAARD of PONY Waalenburgerhuis telefoon 02228) 335 Standplaats nabij „De Waddenparel" flIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIN Hogereind 29, De Waal, telefoon (02220) 2578 BESLIST EEN BEZOEK WAARD gerookte, gebakken en gestoofde 1 palingspecialiteiten. ilHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinniiiniiiin fiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiuDuiiiuiuiiiiiiiiuiiiiiii j§ Postweg E 70, Eierland, tel. (02225) 259 iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiil Vergessen Sie nicht, wahrend Ihrer Ferien Blumenzwiebeln von besonders hochwertiger Qualitat zu kaufen. Wir haben ein grosses Lager gut sor- tierter, seltsam schoner Kollektionen von Tulpen, Narzissen und anderen Zwiebelgewachsen. Die Qualitat unserfer Blumenzwiebeln ist allgemein bekannt. Farbfotos zur Ansicht verfügbar. Für zuverlassigen Blumenzwiebelein- kauf ist die Adresse VERSANDHAUS Witte Kruislaan 28, Tel. 02220 - 2904, Den Burg - Texel.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 33