jirepen uit massa - en )pmerkingen[over Texel MR BH CAPRI TOERISTEN STORTTEN HUN HART UIT De Schuilhut: service-station van de Texelse kerken iXELtoerist 1972 pagina 7 Chinees-Indische specialiteiten Waardeloos Een glijbaan over het Marsdiep Zes concerten in het hoogseizoen m pe TEXELtoerist-enquête die vorig tijdens het seizoen werd gehouden d als kop: „Stort uw hart uit". Hier- hebben zeer velen gevolg gegeven, rcdaktie werd overstelpt met opmer- ngeo, suggesties en kritiek, soms hele even vol. Er waren bepaalde onder open die steeds terugkeerden: ver- ersproblemen, klachten over te hard den, hippies, vervuiling (vooral van strand) en komplimenten voor de >oie natuur. Hoewel een minderheid uitbreiding van het aantal dancings café's vroeg, wilde de meerderheid Texel zou blijven zoals het was: stig en mooi. [)e opmerkingen zijn niet in getallen st te leggen. Iedereen had zijn eigen jning over het eiland, het is zelfs on- eilijk alle opmerkingen in rubrieken der te brengen. We kunnen dan ook chts een bloemlezing geven, waarbij de lezers aanraden niet elke opmer- g serieus te nemen. De meesten rede- jen in hun eigen straatje: ouderen den de hippies weghebben en jon den willen dat de ouderen niet zo uren. Sommigen vinden de politie veel slap, anderen willen een minder eng optreden. Iedereen wil meer en Ier als het gaat om de voorzieningen men zelf nodig heeft; de voorzienin- i voor anderen moeten niet teveel gebreid worden want dan gaat het lieke karakter van het eiland verlo gen van de plaatsen op Texel die op- Uend veel kritiek te slikken krijgt is Dorpsstraat in De Koog er zijn te el lelijke en rumoerige vertiermoge- [heden. Bovendien vindt men het las- dat er verkeer door de Dorpsstraat g rijden. )p de vraag welke voorzieningen a nodig acht om winterrccreatie Texel aantrekkelijk te maken wer- i o.a. de volgende antwoorden gege- weekendregeling instellen (zoals op schelling) en noodschuilgelegenheden de campings aanbrengen daar kan ik zo gauw geen antwoord geven, want dat is zeer persoonlijk verwarmd bed laarzen of klompen verkopen om •e door de sneeuw te kunnen lopen .mooi weer ik zou meer moeten verdienen veel sneeuw .in de zomer waai je al weg, laat an in de winter )e overige vragen nodigden de gasten suggesties te geven voor verbeterin- idie het verblijf in de zomer moesten aangenamen. Ook vroeg men de toc- len wat algemene opmerkingen te iken. Dit is het resultaat: er moet schapenvlees (nog liever isvlees) verkocht worden tegen re- ijke prijzen de zwervers moeten in werkkampen •topt worden betere treinverbinding Hannover- Jsterdam het zal prettig zijn wanneer een ge- jlte van het personeel van de TESO de AOT eraan denken dat de toerist niet voor het personeel is, maar dat I personeel er voor de toerist is. De iristen zijn immers de mensen die ïplukt" moeten worden en dan moet n ze niet verjagen met een onheuse 'andeling we weten heus wel dat men in het nerseizoen moet verdienen voor de e wintermaanden maar dat is nog in reden om ons toeristen het vel !r de neus te halen waarom wappert er op de Texelse 't bijna nooit een Nederlandse vlag? men zo trots dat het Texels Eigen tomboot Onderneming is? RESTAURANT Heerlijke voordelige macrlt[jden Verrukkelijk ijs (7 smaken) Nasi en bami vanaf f4,- Dorpsstraat 11, de Kooq telefoon 02228-497 .het eten: eeuwig doperwten ik zou de Texelse gemeenschap wil len vragen middels harmonie en sym- phonie gezelschap 1 of 2x per week eventueel tegen betaling naar buiten te treden zelfs op de boot wordt men, rijdend in een Nederlandse auto, in het Duits aangesproken. Het is wel duidelijk wie men als gast waardeert! liever weinig rustzoekers dan veel herriemakers. Schroef desnoods de prij zen op, de goeden zullen heus wel blij-1 ven komen ....beperkt aantal auto's toelaten; als voetganger is men zijn leven niet ze ker erg hautaine houding van enige VW-dames, zo in de geest van: „de mensen komen toch wel" naar Texel gekomen voor de rust i.v.m. drukke werkzaamheden als wet houder van Den Bosch overtocht goedkoper maken, al zal de animo hiervoor gering zijn (misschien een glijbaan over het Marsdiep als al ternatief?) in TEXELtoerist stond een artikel over zwemmen aan de andere kant van het eiland, wat een practical joke. 't Is er te vies om te lopen .Teer aan het strand is zeer hinder lijk, evenals andere rommel, zoals glas en hout met spijkers erin het openbaar vervoer is om te hui len .de schoonmaker was zeer agressief. Hij maakte douches open terwijl er ie mand onder stond .Texelaars moeten niet zo inhalig zijn op financieel gebied Gouden kip de Texelaars moeten de toerist niet als de gouden kip beschouwen .ondanks de kruisjes op dit formu lier blijf ik van Texel houden als wandelaar of fietser is het soms levensgevaarlijk, de auto's rijden voor bij alsof ze de laatste boot moeten halen .het zou een verbetering zijn als een zeefmachine regelmatig het strand zoii bewerken, en dan op de volgende ma nier: eerst met een groffe zeef en dan met een fijne erachter .maar ik zal niet zo gauw terugko men, want ik vind het, ondanks dat Texel al jaren een toeristenmachine is, primitief en ongezellig men moet het gezeur in winkels en restaurants dat het seizoen pas op 1 juli begint niet zo straf aanhouden .wie wil hossen en dansen gaat maar naar de grote stad! de vakantievreugde wordt vaak be dorven door mensen met dikke beurzen op Texel ontbreken eerste hulp pos ten. Toen onze dochter een been brak moesten we een uur met haar op stap tot we uiteindelijk via een dokter (een matig arts overigens) in Den Helder belandden een late busdienst over het hele ei land .meer optreden tegen hippies die van alle straten een vieze boel maken een autowasserette in De Koog enkele binnenwateren geschikt ma ken voor kanovaren opgemerkt moet worden dat ook enkele niet-Duitsers hun vakantie op Texel doorbrengen alle café's en dancings zijn toegan kelijk voor personen boven de 21 jaar. Als je jonger bent mag je nergens in. Waardeloos .namens de kinderen: hulde aan me neer Jan de Vries bovendien hebben wij een hond in het gezelschap en het viel ons op dat de mogelijkheden om een hond bij zich te hebben zeer beperkt zijn op Texel nu hebben wij meegemaakt dat wij een slager een pluimpje gaven over de wijze waarop hij zijn haantjes braad de, met gevolg dat de volgende dag de prijs met ƒ0,50 per stuk omhoog ging het verhuurkantoor van sexfilms en verkoop van sexbladen moet van het eiland verbannen worden. Maar het is zeker voor het plezier van het Herm- volk, waarvan er veel te veel vertegen woordigers zijn een bierlokaal als in Düsseldorf een apart strand voor badgasten met honden een aparte weg voor voetgangers met bolderwagens een bank bij de telefooncel in De Koog op het strand transistorradio's ver bieden garantie dat de wachttijden bij de boot korter zullen zijn betere wegen naar het strand ....geen verkeer in Den Burg tijdens de markt en de folkloredagen tennistrainer tijdens de Paasdagen waren geen winkels en banken open! Wil Texel dan niets verdienen aan mensen die maar een paar dagen op het eiland blijven? Kraanwagens .waarom de aanhoudende pest van auto's en kraanwagens die over het strand snorren en de badgasten hinde ren? er moet meer worden gedaan aan het kontakt plattelander-stedeling .de uitkijktoren Fonteinsnol moet worden verhoogd. wie op vakantie gaat dient dit ook te kunnen betalen (na klacht over arm zalig uitziende langharigen Red.) om u een indruk te geven: in 14 da gen heb ik op Texel ƒ1.350.besteed en 700 km gereden ....een besloten club, zodat men via lidmaatschapsgelden een selectie kan toepassen op de gasten voorrang van fietsers boven auto's ....het komt ons onbegrijpelijk voor dat op de stoep voor het keurige bank gebouw hippies getolereerd worden. Het stinkt daar .wij vinden dat alle secundaire wegen op Texel voor gemotoriseerd verkeer moeten worden afgesloten Het is bijzonder pijnlijk tijdens een fietstocht of wandeling door een rustiek dorpje als Den Hoorn voor een luid toe terende met gillende banden door de bocht komende automobilist te moeten wegspringendit soort uitwassen is meer regel dan uitzondering het verbaast ons niets dat in de korte tijd dat wij Texel bezochten, het verkeer 3 doden heeft gekost .wij laten onze auto in Den Helder aan de wal staan. Van het uitgespaarde bootgeld huren wij fietsen .het verbaast ons ieder jaar weer dat wij geen parkeerplaatsen bij het strand vinden .maak geen St. Tropez op Texel! .het valt ons op wat een gezellige en gedienstige buschauffeurs er zijn .voor de VVV in De Koog: is het prettig werken in de stank rond uw bu reau? Zou het niet mogelijk zijn dat de mest tussen de rozenstruiken wordt on dergespit? graag niet zoveel viespeukerij als Sarasani en Klabams en meer van die rommel reeds 40 maal bezocht ik Texel als vogelliefhebber en ik beb het eiland zien afglijden van natuurmonument naar een geëxploiteerd toeristeneiland men wil van alle walletjes eten, en als eindresultaat krijgt men rotzooi IJsland .volgend jaar zal ik voor het eerst sinds 40 jaar Texel niet bezoeken, om dat ik naar IJsland ga voor de natuur en de vogels .u vraagt aan een toerist: „stort uw hart uit". Welnu, dat heb ik gedaan. U kunt er mee doen wat u goed dunkt naaktzwemmen lijkt me heerlijk, maar zonnebaden doe ik net zo lief in bikini de teer moet van het strand af an ders sterft Texel het is ons bekend dat Duitse vakan tiegangers om redenen die ik hier niet zal noemen, uw eiland nooit meer be zoeken. Wat 25 of 26 jaar geleden ge beur is, moet men toch eens vergeten .als je het boek „Tragedie op Texel" leest en hoort wat de Duitsers hier al lemaal aangericht hebben, dan is het verbazingwekkend dat de Texelaars zo veel met die moffen ophebben de politie is arrogant, speelt eigen rechter bij overtreding van het wacht- verbod en doet alsof het om ik weet niet wat gaat .Texel is een heerlijk eiland! Toch denk ik niet dat wij ieder jaar zullen terugkomen: eens zullen wij verdreven worden door glasscherven laten we het mooi houden .de scherpe klinkers en betonlijsten langs de wegen in het bos zijn slecht voor autobanden het is er oud en smerig. De „lei ding" is incapabel een dergelijk bedrijf te runnen. De kinderen van de gasten worden door de hond van de eigenaar gebeten.Hiertegen kan door de politie niet worden opgetreden daar het eigen terrein is. Kommentaar van de eigenaar: „Gasten mogen ook honden meebren gen" .gaarne in TEXELtoerist aanwijzin gen hoe teer te verwijderen van handen, voeten en kleding openbare toiletten voor iedereen, dringend nodig .verbod op piersteken op het Wad In het kader van Tour-In regeling zullen in het hoogseizoen 6 evenemen ten worden georganiseerd. Mede naar aanleiding van de resultaten van de TEXELtoerist-enquête heeft men beslo ten deze evenementen uit concerten te laten bestaan. Ook heeft men overwo gen dat bij muziekuitvoeringen, in te genstelling tot toneelstukken, geen taal barrière bestaat. Zo meent men te kunnen rekenen op behoorlijk bezoek. De Culturele Raad Noordholland neemt een eventueel ver lies voor zijn rekening tot een bedrag van ƒ2.000,—. Het programma ziet er als volgt uit: 24 juni het „eigen" Texelse ge deelte wordt verzorgd door de Barti- meus Stichting (blindeninstituut). In het park in Den Burg treden vanaf 8 uur 's avonds het Christelijk Texels Man nenkoor en Excelsior op. 28 juni Een optreden van het ka merorkest Musica da Camera in de N.H. kerk in Den Hoorn. Aanvang 20.00 uur. 7 juli Concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in de N.H. kerk te Den Burg. Aanvang 20.00 uur. 15 juli Uitvoering door de West- friese zangers in de N.H. kerk in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. 29 juli Concert door de Down Town Jazz Band in de N.H. kerk in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. 4 augustus Cincinatti School System Choral uit Amerika. Dit overwegend jonge koor met meer dan 100 leden is dan op vakantie in Europa maar bij wijze van training treedt men hier en daar op. Het is de gewoonte dat het koor in ieder land slechts éénmaal op treedt, zodat we kunnen spreken van een primeur voor Nederland. De aan vang is om 20.00 uur, de uitvoering vindt plaats in de N.H. kerk in Den Burg. „De Schuilhut" is de naam van het centrale punt in De Koog vanwaaruit de gezamenlijke protestantse en katho lieke kerken de zomergasten van dienst willen zijn. De Schuilhut vindt men in de Parnassiastraat, juist achter de Her vormde kerk. Men kan er terecht voor allerlei inlichtingen en hulp. Er is on der meer een uitleenbibliothcek met een goede voorraad Nederlandse en Duitse boeken. In De Schuilhut is plaats voor uw kinderen op zonnige en regenachtige dagen. Er zijn diverse spelen waarmee ze zich kunnen vermaken. Er kan ge musiceerd en gepingpongd worden en de mogelijkheid wordt geboden allerlei vormen van handvaardigheid te beoefe nen maar er is ook gelegenheid om rus tig te lezen. Er is voortdurend leiding aanwezig. Vanuit De Schuilhut worden twee maal per week zg. kerkentochten gehou den langs verschillende routes over het gehele eiland, in eigen auto's van de deelnemende gasten. Elke donderdag, aanvang half negen, wordt een zangavond gehouden voor jong en oud in de Hervormde kerk. Voorts worden dia-avonden over Texel, het verleden van Texel en over Texel in de vier seizoenen. Elke zondagochtend worden in De Schuilhut kinderdiensten gehouden (van 9 00 - 10.30 uur) voor kinderen van alle gezindten en nationaliteiten, 's Avonds vinden er oecumenische jeugddiensten plaats in de Hervormde kerk, gevolgd door een nabespreking in gezellige sfeer in De Schuilhut. Genoemde diensten beginnen 2 juli. Er zou nog meer te vertellen zijn over de aktiviteiten die vanuit De Schuilhut worden georganiseerd. Let u op de agenda van TEXELtoerist en op de op vele plaatsen aangebrachte affiches. Het beste is zelfs eens te kijken en kennis maken. Het Schuilhutbestuur stelt dat ten zeerste op prijs. Men is ten alle tijde van harte welkom, dat wil zeggen in de periode 19 juni - 14 augustus, 's Mor gens van 9.00 - 12.00 uur, 's middags de veerhaven een voetbalter- bij rein ....een cursus Nederlands voor Duit sers op zondag schonere pleinen films met Duitse onderschriften of in het Duits gesproken .kunst-skibaan .voorstel om het strand glas-vrij te houden: statiegeld per fles ƒ10, er zijn teveel auto's op Texel .de dekens in de meeste hotels zijn onhygiënisch en de bedden worden niet goed opgemaakt: de dekens horen onder de matras vastgestopt te worden .de bezorging van de post is beroerd toeristenbelasting verhogen tot ƒ2,- per persoon per naeht er is teveel prikkeldraad in de dui nen Pb Koog f bcLo2a2&-S75T van 14.00 - 17.00 uur en 's avonds vanaf 19.00 uur. De Cocksdorp Op toeristen gerichte activiteiten worden ook ontplooid door de Hervorm de en Katholieke Kerk van De Cocks dorp. Iedere maandag, aanvang 20.00 uur worden in de Herv. Kerk aan de Kikkertstraat dia-avonden gehouden. Vanaf 18 juni kan men hier iedere zon dagavond 19.30 uur terecht voor inter kerkelijke zangdiensten. Een bibliotheek met Nederlandse boeken vindt men in het verenigingsgebouw naast de kerk; hier kan men maandags en vrijdags van 10.00-11.00 uur en woensdags en vrij dags van 19.00-20.00 uur terecht. „DE SCHUILHUT" KUNDENDIENST DER KIRCHEN „De Schuilhut" ist der Name des Zentralpunktes in De Koog, wo die protestantischen und katholischen Kir- chen den Sommergasten mit Rat und Tat zur Verfügung stehen. Man findet die „Schuilhut" in der Parnassiastraat gen^u hinter der Hervormde Kerk. Dort kann man allerlei Ausfünfte und Hilfe bekommen. Es gibt dort u.a. eine Leih- bibliothek mit einem beachtlichen Vor- rat in niederlandischen und deutschen Büchern. In De Schuilhut ist Platz für Ihre Kinder an sonnigen und regneri- schen Tagen. Viele Spiele zum Zeitver- treib sind vorhanden. Es kann musiziert und Tafeltennis gespielt werden, die Möglichkeit, sich in verschiedenen Handfertigkeiten zu betatigen, wird ge- boten, aber man hat auch Gelegenheit. ruhig zu lesen. Es ist fortwahrend Leitung anwesend. Von De Schuilhut aus werden zwei mal per Woch sogen. Kirchenfahrten untemommen. Auf verschiedenen Routen über die gesamte Insel in den eigenen Autos der teilnehmenden Gaste. Jeden Donnerstag Anfang 1/t 9 Uhr findet ein Singabend für jung und alt in der Hervormde Kerk statt. Ferner werden Dias-Abende über Texel, die Vergangenheit von Texel und Texel in den 4 Saisons veranstaltet. Jeden Sonntagmorgen findet in De Schuilhut Kindergottesdienst statt (von 9.00 - 10.30 Uhr) für Kinder aller Konj fessionen und Nationalitaten. Abends die ökumenischen Jugend- dienste in der Hervormde Kerk mit einer Nachbesprechung in der gemüt- lichen Sphare in der Schuilhut. Ge- nannte Dienste beginnen am 2. Juli ds. Jahres. Es ware noch mehr über die Aktivita- ten, die von der Schuilhut organisiert werden, zu erzahlen. Beachten Sie die Agenda im TEXELtoerist und die an vielen Stellen angebrachten Anschlag- plakate. Das Beste ist, einmal selbst zu kommen, sich umzusehen und Bekannt- schaft zu machen. Die Leitung der Schuilhut legt viel Wert darauf. Man is zu jeder Zeit herzlich will- kommen d h. in der Zeit vom 19. Junf bis 14. August. Vormittags voo 9.00 bis 12.00 Uhr, nachmittags von 14.00 bis 17.00 Uhr und abends ab 19.00 Uhr.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 37