AGENDA HET GEHEIM van het raadhuis ZDH heeft nieuwe trainer Afsluiting Oosterschelde Ja of nee ZDH verloor eervol van Veendam Stickers van Staatsbosbeheer Over de kop geslagen J KRUISWOORDPUZZEL Werktijdverschuiving Geslaagd Kinderen over vuilnis ier feuilleton van Tom Lodewijk Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 27 juni 1972 DEN HOORN De voetbalclub ZDH luit Den Hoorn heeft een nieuwe trainer laangetrokken. Zaterdagavond konden Ide spelers van het eerste team kennis- |maken met de heer J. Haagsma uit Den lüelder die met ingang van 1 augustus liedere dinsdag- en vrijdagavond de ad- [spiranten, junioren en senioren zal trai- Jnen. Bovendien komt hij iedere zondag |om het eerste team van ZDH te begelei den De heer Haagsma is oud-speler van Ide Helderse vereniging WGW. De afsluiting van de Oosterschelde aakt deel uit van het Deltaplan. De eeste onderdelen van dit plan zijn in- jiddels uitgevoerd, de afsluiting van de oosterschelde laat echter op zich wach ten. De laatste tijd verzetten steeds ieer deskundigen, waaronder professor ;orringa, direkteur van het Rijksinsti- ;uut voor Visserijonderzoek en dr. D. Jisma, oceanograaf, zich tegen de af- jluiting. Volgens professor Korringa be tekent afdamming niet alleen het einde oor de schelpdierencultuur in de Oos- ;erschelde, maar ook voor een renda- iele visserij op de zuidelijke Noordzee. De tegenstanders van de plannen van ijksvvaterstaat nemen in aantal toe. (nlangs brachten ze het zelfs tot een [ongres met de dijkgraven en een aan- il ingenieurs van Rijkswaterstaat. Het ingres werd in Cadzand gehouden, e eerste dag van de bijeenkomst ver- ,ep vrij rustig. De tweede dag echter jrak dr. Eisma en hij verwekte op- :hudding met zijn bewering dat land- jouw en visserij tegengestelde belangen lebben en dat binnen het ministerie van ijkswaterstaat verschil van mening jestaat. Economisch belang De landbouwers zijn gebaat bij het isterschelde-plan. Bij afsluiting zijn ze veel verantwoordelijkheid bevrijd, krijgen een gemaal en ze hoeven liet meer 5% van de onkosten die een ijkverhoging in het hele gebied met ich mee zou brengen te betalen. De Issers hebben er echter economisch lang bij dat de afsluiting geen door- ng vindt. Binnen Rijkswaterstaat zijn in aantal ingenieurs die mogelijkhe- m zien het gebied te beveiligen zonder zee-arm af te sluiten, aldus dr. Eis- Tijdens het congres bleek dat diverse otieven van Rijkswaterstaat om de Dsterschelde te sluiten weerlegd kun- >n worden. Een plan van 20 Delftse, trechtse en Wageningse studenten om •t grootste deel van de Oosterschelde >en te houden door het bouwen van n stormvloedkering in de monding die in alleen in noodgevallen dicht zou »even te klappen, bleek technisch aan- ardbaar. Het plan kost een half mil- rd meer, maar de oorspronkelijke lat van de Oosterschelde blijft op den wr behouden, met alle voordelen voor vissers daar. Kandidaat •e afgevaardigden van Rijkswater- lat toonden niet zo'n grote bereidheid [t plan in studie te nemen, hoewel weziige kamerleden en afgevaardig- van gedeputeerde staten er wel n naar hadden. De Oosterschelde- iferentie eindigde zonder dat men een konklusie over al of niet afslui- kon komen. Het plan van de 20 identen („Zeeuws meer?"), heeft naast 'ere plannen en nota's zoals die van f. Korringa, voor nog meer onduide- ;heid gezorgd. Texel is een der be lghebbenden in deze zaak, daar het I afsluiting van de Oosterschelde als der kandidaten geldt als nieuwe itigingsplaats van mosselvissers uit eke en industrie die met de mos- 'ïsserij verwant is. Het ziet er echter naar uit dat Texel op korte termijn ferheid zal krijgen over de aanvulling de werkgelegenheid met de mos- idustrie. Daarvoor zijn de tegen- ders en de voorstanders in een te loorzichtig maar fel gevecht gewik- Dinsdag 27 juni Den Burg, raadhuis, 19.30 uur, raads vergadering. Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Blue Movie". Den Burg, hotel „De Lindeboom-Texel", 20.00 uur, bridgedrive. Den Burg, raadhuis, 17 00 uur, prijsuit reiking vuilnisfeest. Woensdag 28 juni: Den Burg, Groeneplaats, vanaf 13.00 uur, kermis. Den Hoorn, Ned. Herv. kerk, 20.00 uur, Musica da Camera concert. Den Burg, „Molenkoog", 15.30 uur, di- plomazwemmen. Den Burg, „Molenkoog", 18.30 uur, on derlinge zwemwedstrijden zwemver eniging TX 71. Den Burg, City theater, 20 00 uur, „Als de dauw hangt komt er regen". Zomeravondvoetbal: 18.30 uur: winnaar poule 1-tweede team poule 2 winnaar poule 2-tweede team poule 1 Donderdag 29 juni Den Burg, City theater, 20.00 uur, ,,'t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld". Den Burg, Groeneplaats, vanaf 14.00 uur, kermis Zomeravond voetbal 18.30 uur, finale. Tot en met 30 juni Den Burg, raadhuis, expositie van beeldhouwwerk, van Bé Thoden van Velsen en schilderijen van Dick Baauw. Iedere dag Den Burg, ,,'t Swarte Schaep", Koger- straat 100, expositie van Texels werk van Toon de Haas. Iedere woensdagmorgen Den Burg, „Casino", 11.00 uur, bejaar- dengymnastiek. Iedere woensdagmiddag Den Burg, Landbouwschool, 15.00 uur. bejaardenzang. Iedere vrijdagavond Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere vrijdag en zaterdag De Waal, Wagenmuseum, 14.00 - 17.00 uur open. Iedere maandagavond De Koog, R.K. kerk, 19.00 uur, dia avond mevrouw A. Tiessen. Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. De Cocksdorp, N H kerk, 20.00 uur, dia voorstelling. DEN HOORN Zaterdagavond speelde ZDH een vriendschappelijke wedstrijd tegen de amateurselectie van Veendam, een elftal dat in de competi tie in de tweede klasse uitkomt. Dit sei zoen eindigde het team op de 2e plaats, zodat ZDH met een bijzonder sterke te genstander te maken had. De thuisclub heeft echter voor een tal rijk publiek goed partij gegeven. Na 3 minuten schudde H. de Ruyter de Gro ningers wakker door ZDH de leiding te geven. De 10 achterstand werd snel ingelopen, zodat beide ploegen gingen rusten met een 21 voorsprong voor Veendam. Hoewel de Veendammers met vakan tie waren .moesten ze er hard aan trek ken om de ploeg uit Den Hoorn op af stand te houden. H. de Ruyter bracht de inmiddels tot 31 uitgelopen achter stand terug tot 32 en met een prach tige kopbal maakte H. Hin er 33 van. De bezoekers wisten nog eenmaal te s oren, zodat ze met een 43 overwin ning het veld konden verlaten. ZDH kan terugzien op een uitsteken de wedstrijd. Onder het motto „Houd ons land groen" heeft Staatsbosbeheer een leuke sticker uitgebracht. Duizend exemplaren zijn toegezonden aan vooraanstaande Nederlanders waarvan Staatsbosbeheer hoopt dat ze vooraan staan in de be strijding van het milieubederf. Bomen en struiken kunnen veel goed maken van de bezwaren die groei van bevolking en produktie meebrengen. Daarom: „Houd ons land groen". De stickers zijn verkrijgbaar in de voorlichtingsbus en de bezoekerscentra van Staatsbosbeheer, alsmede per post door "inzending van een briefkaart naar Staatsbosbeheer te Utrecht. Er wordt een kostenvergoeding van ƒ0,60 ge vraagd per sticker die in de vorm van extra postzegels op de achterkant van de briefkaart moet worden bijgeplakt. Ook wordt verzocht het gevraagde aan tal en het adres van de afzender op de voorzijde van de briefkaart te schrijven. Donderdagavond sloeg de auto van J. F. van M. (20) uit Oegstgeest over de kop op de Ruyslaan vlak voor „De Zil vermeeuw". Vemoedelijk door te hard rijden verloor de bestuurder de macht over het stuur, zodat hij in de linker kant van de berm terecht kwam en over de kop sloeg. Van de vijf inzitten den liep niemand letsel op. De wagen was total-loss. Horizontaal: Verticaal: 1. ongedierte 1. gelovig 4. deel van een schoen 2. soort onderwijs 7. waterplantje 3. deel van een naald 9. eenvoudig 4. vragend voornaamwoord 11. rivier (Spaans) 5. jongensnaam 12. gebaar 6. meetkundig figuur 13. plakmiddel 7. koud 15. gevaarte 8. sportterm 17. wapen 9. bevel 19. voegwoord 10. vis 20. laag 11. deel van een wedstrijd 23. smak 14. kleurstof 24. windrichting 15. meisjesnaam 25. voetbalvereniging 16. beteuterd 27. vaderlander 17. aanwijzend voornaamwoord 28. 'gezet 18. deel van het dak 29. gelofte 21. natuurlijke kleur 30. gesloten 22. woonschip 31. strik 23. deel van een jas 32. omroepvereniging 26. gebergte in Rusland 33. bitter vocht 28. vastomlijnd geloofsartikel 35. plaats in Duitsland 33. graansoort 37. schel 34. nagerecht 38. glooiing 36. wapen 40. lokspij s 37. reptiel 42. goud (Frans) 38. gazen raam 43. pret 39. mal 44. verlaagde toon 41. groente 46. welwillende lezer 43. inwendig orgaan 47. bloem 45. het varen en vliegen op ge- 51. Aziatisch sohiereiland luidsseinen 53. ter attentie van 48. mak 54. huidopening 49. familielid 56. zandheuvel 50. baardje 57. troep jachthonden 52. koning (Frans) 59. vogel 54. staatsbedrijf 61. tocht 55. tijdperk 62. bloeiwijze 58. bolgewas 60. water in Brabant MEDEDELINGEN VAN B EN W Evenals in voorgaande jaren hebben burgemeester en wethouders, in ver band met 'het lawaai van de kermis, voor het personeel in het gemeentehuis, dat aan de zijde van de Groeneplaats werkt, een gewijzigde werktijdregeling vastgesteld, waarvan ook door de ande ren gebruik mag worden gemaakt. De meeste personeelsleden maken hiervan gebruik, hetgeen o.m. betekent, dat het begin van de werktijd geduren de de gehele week is gesteld op 7.00 uur v.m. Vanaf woensdag tot en met vrijdag zullen de meesten na half drie 's mid dags niet aanwezig zijn. De secretarie is dan ook gesloten. Mej. B. Schouwstra slaagde onlangs voor het diploma bejaardenhelpster. Ze werd opgeleid te Wormerveer. bulUn ««rantirocrdaEjfc&aiU 4* radtkU» Velen zullen ongetwijfeld de ogen hebben uitgewreven bij het lezen van het artikel in de Texelse Courant van 23 juni „Kinderen over vuilnis", waarin zii hun mening geven over het vuilnis probleem op Texel. Nu is het wel zaak, dat de situatie op ons eiland niet al te idealistisch wordt voorgesteld. Immers niet alles op de vas te wal of op Texel moet met een donke re bril worden bezien. Overal is de mens sedert de tweede wereldoorlog enorm veranderd. Wie had er vroeger ooit over gedacht om zo maar op straat een zak patat of andere lekkernij te verorberen en nu is het de gewoonste zaak van de wereld. Het is daarom begrijpelijk, dat het Gouden Boltje daarop geen uitzon dering maakt omdat het niet meer een eigen gemeenschap vormt. Misschien komt het wel door de gewoonten van de import of mogelijk door het tberis- tenverkeer, dat de Texelaar in de loop der jaren mee veranderd is.. Maar laten we de minder goede invloed van de pers, televisie en radio niet onderschat ten, want sensatie enz. voert de boven toon. Het is echter zaak dat over de oorza- 'ken niet wordt gekankerd maar meer wordt getracht verandering in de be staande toestand te brengen, niet door woorden maar met daden. In de eerste plaats is nodig een krachtiger optreden van het gemeentebestuur van Texel. Tot dusver is tenminste weinig of niets te bespeuren van aktie tot verwijdering van nog steeds aanwezige ophopingen van vuilnis etc. zowel op verschillende plaatsen in de dorpen als op het land. Nu moet niet worden verondersteld, dat uiteindelijk een model-eiland zal wor den verkregen. Dan is het net als met een huishouden waar alles zo keurig is opgeruimd dat het meer een showroom lijkt dan een huis waarin wordt geleefd. In de tweede plaats is het nodig, dat ie der het als zijn plicht beschouwt zich buiten even netjes te gedragen als in zijn woning. Daar zal toch ook niet elke ongerechtigheid zo maar op de grond worden gesmeten. Wanneeer wij ons „voorbeeldig" gedragen, dus een voor beeld zijn voor anderen, dan zullen wij kunnen zeggen:WEG met de ROMMEL, voor den DROMMEL. A. J. de Graaf, Den Burg MiiiniimiiuiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiuiiiiiiiniiiiiH 99 [OllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIHIIIIIIllillllUlllllllllJIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll -Nou ja", het was Herman van ren weer „wij hebben ook ons best tön". Hij vernam een instemmend ompel. „Alleen omdat we nou es en praten over iets anders nplaats van volgzaam achter me nossen aan te lopen", voegde José erbitterd bij. a> ja", zei mijnheer Emiel zachzin- ..ik zou zeggen, hier is een eh com- 'icatiestoornis, een kortsluiting zo- 'fd. Ik heb ehmeer met dat je gehakt en ik kan me de ontstem- I van mijnheer Kossen heel goed Jjpen, maar een regisseur is tenslot- man van de achtergrond, de spe- zijn het, die het doen", len hingen thans aan zijn lippen. je je spelers verder brengen, dan je ze laten doen, wat ze misschien en niet te kunnen", ging de spre ader. „Er is hier vanavond ge- jen van een societystuk", hij zag mend hoofdknikken, „nou nou, zeggen, weet wat je begint! An- Jds, je stapt es in een andere we en dat willen we toch, als we to- pelen?" jé luisterde geboeid. Die man be- waarom het ging. En met haar gewone impulsiviteit flapte ze er op eens uit: „Zou u het met ons aandur ven?" Dat mijnheer Emiel inderdaad van toneelspelen iets afwist, bewees het feit dat zijn gelaat inplaats van triomf, nu verrassing en onbeholpenheid uitdrukte. Hij zweeg, en niemand durfde iets zeg gen. „Laten we" zei hij toen aarzelend „volgende week, zelfde dag, zelfde tijd, hier weer zijn. Dan krijgt u mijn ant woord". Allen applaudisseerden. De revolutie had gezegevierd. HOOFDSTUK VII Nieuwtje» voor de krant Geert Kossen kon er in de dagen na de rumoerige vergadering, die hij deu ren-dichtsmijtend verlaten had, niet toe komen, zijn oude vriendin Martha van Vloten op te zoeken. Hij had zo'n gevoel, dat Martha's dochter thuis alles in geuren en kleuren had verteld en dat zijn aandeel in de historie, volgens deze voorstelling van zaken, niet zo rooskleurig zou zijn af geschilderd. Na de ruzie met de doch ter, wou hij niet ook nog eens verschil van mening met de moeder. Geert vertelde overigens zichzelf, dat het allemaal wel met een sisser zou af lopen. Vandaag of morgen zou de een of andere afgezant wel bij hem aanbel len en zeggen dat het zó toch niet ging enzo en wat ze nu zonder hem moesten! Dan zou hij grootmoedig zijn. Hij zou zelfs zijn excuus maken dat hij te ver was gegaan en wijzer had moeten zijn. En dan zou hij Klara roepen en een rondje geven en dan zouden ze hard gaan studeren op „Het water dreigt". Ergens in hem brandde een klein, on rustig waak vlammetje, maar hij wei gerde daarop te letten. En het was maar goed ook dat hij het sigarenmagazijn „Sumatra" meed, want anders had hij daar wellicht mijn heer Emiel kunnen aantreffen, die als vanouds de lof zong op Martha's koffie en daarna het gesprek bracht op de troebelen in de toneelvereniging Con cordia. Met innige voldoening bemerkte hij dat Martha heftig partij trok voor haar dochter en Geert Kossen beschul digde van dictatorschap en te veel ver beelding. Hij denkt, zei Martha, dat al les om hem draait! En dit gaf mijnheer Emiel aanleiding, vergoelijkend te spreken over het optre den van de heer Kossen, te herinneren aan diens inderdaad grote ver diensten. „En ja" zei mijnheer Emiel naden kend „we zijn allemaal maar mensen, mevrouw Van Vloten. Op 't laatst ga je inderdaad denken; zonder mij kan het niet meer. Ze hebben het toch altijd en in alles op hem laten aankomen". „Ik vind het mooi van u", zei Martha „dat u het zo voor hem opneemt. Ik ben benieuwd of hij hetzelfde zou doen voor u". Mijnheer Emiel wist wel heel zeker van niet, maar dat zei hij niet. Hij ging gebukt onder de verantwoordlijkheid die hij op zich genomen had, om Con cordia uit de brand te helpen, en hoopte niet dat mijnheer Kossen hem dat euvel zou duiden. Want het ging niet om de een of de ander, het ging tenslotte om de vereniging, om het voortbestaan er van, nietwaar? Martha was gans geroerd door zulk een nobele opvatting en al zei ze het ditmaal niet, ze moest wel denken dat Geert Kossen zich tot een dergelijk peil van zelfopoffering onbaatzuchtigheid, nimmer zou kunnen opwerken. Toen onthulde mijnheer Emiel, in diep vertrouwen, dat hij een stuk had. „Het geheim van Lady Jane". En het speelde in de Engelse society. „En wie is Lady Jane?" vroeg Martha gespannen. Een veelbetekenende glimlach plooi de het gelaat van haar bezoeker. „Tja, dat moeten we natuurlijk onder mekaar nog uitmaken, mevrouw!" „Daar heb je toch wel wat routine voor nodig, dat kan toch de eerste de beste maar niet" hoopte Martha. „Inderdaad, inderdaad" zei mijnheer Emiel. Hij stond op, zong nogmaals de roem van Martha's koffie, kocht een doosje sigaren en vertrok. Het waakvlammetje in Geert Kos- sens brein begon al onrustig te flakke ren, naarmate de dagen verstreken. Er was nog geen afgezant van Con cordia komen praten om de capitulatie aan te bieden. Hij had Herman van Doo- ren zien lopen aan de overkant van de straat, maar die wuifde met veel ver toon van erge haast en ze zitten op me te wachten. Toen hij in De Bonte Koe binnenstapte zag hij Mary schielijk van achter het buffet verdwijnen. Een kwaad geweten, dacht Geert. Maar hij moest toch haring of kuit hebben. Geluk kig stond Hendrik niet achter de tap kast, van die vrijer werd je nooit wij zer, maar Klara die graag een praatje maakte en al een kop koffie „van het huis" voor hem had ingeschonken ter wijl ze in het kasregister het geld op zocht voor de kwitantie. Geert besloot een smoes te verzinnen. „Zeg Klara, het liep allemaal een beetje uit de hand vorige week, maar hebben ze er nog aan gedacht de huur van 't zaaltje te betalen?" „Nee" zei Klara „maar overmorgen komen ze weer, en dan zal het wel in ene door gaan, niet?" Geert stond als door de bliksem ge troffen. Hij greep haastig naar zijn kof fie en dronk die met stille aandacht om zo zijn gedachten te kunnen bijeenhar- ken. Overmorgen kwamen ze weer. Zonder hem. Want hij wist nergens van. Maar zijn gezicht klaarde op misschien kwamen ze bij elkaar om te bespreken, hoe ze er nu mee aan moesten. In ieder geval mochten ze wel eens opschieten, want anders kwamen ze tijd te kort voor de voorstelling! (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5