Druk, drukker drukst. VAT 69 c Mieke, jOlympic cyp Heeft u mooi weer meegebracht? TAXI 3132 Verspil geen leidingwater Vierde jaargang nr. 3 1 - 21 juli 1972 Prijs 25 ct. KRANT VOOR TOERISTEN OP TEXEL BAR - DANCING *%*-v ft Zwemmen voor „gevorderde" kinderen Kinderspelen op het strand A «y 0p Texel gebakken dus dagelijks vers! Vervoersproblemen Beste toeristen, kijk eens om u heen. Wat u ziet is Texel op zijn drukst. Als de trend van de afgelopen 20 jaar ook nu doorzet moeten zich momenteel méér dan 40.000 toeristen en 8.000 auto's op bet eiland bewegen. Dat is druk. Vol gens een toenemend aantal Texelaars en toeristen) is dat tè druk en loopt exel accuut gevaar overbelast te wor den. Misschien wel even veel mensen vinden dat het allemaal best losloopt maar ook zij beginnen in te zien dat de toeristische groei in de topperiode niet altjjd maar kan doorgaan. Een eenvoudig rekensommetje leert dat nóg meer mensen en auto's niet al leen betekent dat het natuurschoon en de rust (dè grote trekpleister van het eiland) naar de knoppen gaan, maar ook dat de extra voorzieningen (wegen, par keerplaatsen, rioolzuiveringsinstalla ties maar ook hotels, winkels e.d.) die voor het opvangen van die kortdurende toeristenvloedgolf moeten worden ge troffen, lang niet rendabel kunnen wor den gemaakt. De extra kapitaalslasten worden door de extra opbrengst in de topperiode niet goedgemaakt. Het enige dat men bereikt is dat het eiland min der aantrekkelijk wordt. Landschapspark Het afgelopen jaar is over dit vraag stuk druk gediscussieerd op Texel. Een geweldige knuppel in het hoenderhok was de televisieuitzending vanaf Texel waarin bosbouwkundig hoofdambte naar M. Mantje uit De Koog vaststelde dat het hoog tijd wordt om Texel tot nationaal landschapspark te verklaren waardoor het eigen karakter bewaard kan blijven. Als paddestoelen rijzen op Texel aktiegroepen uit de grond die het behoud van natuur of landschap bezig houden Het meest doet de Werkgroep Landschapszorg Texel van zich spreken. Deze keert zich konsekwent en vrij radi- kaal tegen plannen en ontwikkelingen die als een bedreiging voor het unieke Texelse karakter worden beschouwd. De akties blijven niet zonder succes en het is dan ook niet verwonderlijk dat de mensen die het met hun omstreden DE KOOG HOLLAND AS JE GOGUM BENT plannen zo goed bedoelen aardig 't land hebben aan ,,die natuurbeschermers" en „feugeltjesmensen". Gemeente Er is één instantie die kan bepalen of het op Texel drukker mag worden of niet: het gemeentebestuur. Immers van het vaststellen van nieuwe bestem mingsplannen hangt het af of het aantal toeristische bedden op Texel nog in be tekenende mate kan toenemen. In krin gen van B. en W. en gemeenteraad heerst daarover echter de grootst moge lijke verwarring en onenigheid. Aktueel is momenteel het ontwerp bestemmings plan voor Everstekoog, dat moet voor zien in de aanleg van bungalowparken en campings tussen het dennenbos en de Pontweg. Het plan is op ernstig ver zet gestuit en zelfs ziet het er nu naar uit dat het de ijskast ingaat. Derde veerboot Verontrusting bestaat op Texel ook over de plannen van TESO om een derde, extra grote, veerboot aan te schaffen. Wie in Den Helder vijf tot ze ven uur in zijn auto heeft zitten wach ten alvorens te worden overgezet, be grijpt dat op den duur aan die derde boot moeilijk valt te ontkomen. Maai de tegenstanders wijzen erop dat bij een derde boot het hek van de dam zal zijn. Vooral het aantal dagjesmensen (waarop het aantal bedden op Texel uiteraard geen invloed heeft) zal er enorm door toenemen. De tegenstanders wijzen er ook op dat die abnormaal lange wachttijden slechts gedurende enkele dagen per jaar voorkomen. De mensen moeten maar wat eerder of later van huis gaan en als de gemeente niet langer aarzelt en er de rem opgooit zullen we het tot in lengte van dagen best met de twee bo ten kunnen redden. Texel wil graag meer mensen opvangen maar niet in de zg. bouwvakweken. Bevordering van het toerisme buiten het zomerseizoen maakt echter het cre- eren noodzakelijk van winterrecreatie- mogelijkheden. Op dit moment beschikt Texel zelfs niet over een overdekt zwembad; er valt dus nog heel wat te doen. Maar wie moet dat betalen? Zo ziet u dat die welvaartbrengende toe risten ook de nodige kopzorg veroorza ken Het bovenstaande klinkt niet erg hartelijk voor onze gasten maar we schrijven het toch maar neer in de hoop dat ook de toeristen eens willen mee denken en misschien zelfs wel eens met suggesties willen komen. Wat heet druk Bij al'dat gepraat over drukte zou je haast vergeten dat topdrukte op Texel zeer betrekkelijk is. Wie rust zoekt kan ook tijdens de bouwvakvakantie nog urenlang langs het strand wandelen en daarbij hoogstens twintig mensen tegen komen (Echt waar!) En Texel heeft ook nog wat anders te bieden dan strand al leen: het landelijke gebied, de dorpen, de oostkust. Het is overal nog betrekke lijk rustig, zeker voor iemand die de drukte van de grote stad gewend is. Het zou mooi zijn als het zo zou kunnen blij ven. OPENLUCHTZWEMBAD MOLENKOOG TE DEN BURG ié*"-- f* vfyfötik een Texelse huisvrouw komt er rond voor uit dat zij sympathi seert met „Texel forever" een piepjonge aktiegroep die zich tot doel heeft gesteld het aantal auto's op Texel te beperken. Want, zo redeneert de groep, mensen kunnen wc op Texel nog veel meer heb ben maar auto's niet want dat zijn ruimtevragende en lawaai- en stankgc- vende dingen. Texel mag geen auto- eiland worden. Het akticplan omvat vier punten: geen uitbreiding van de ver voerscapaciteit van TESO, dus geen derde boot. Geen verdere uitbreiding van het wegennet, vooral niet in het bos en andere natuurgebieden. Het bos zo veel mogelijk autovrij maken door het afsluiten van bepaalde wegen. Het we ren van de auto uit de dorpskernen. De aktiegroep wil zich voor het bereiken van dit doel richten tot zowel Texelaars als toeristen. De toerist moet te horen krijgen dat het erg fijn is om de auto wat meer thuis te laten en de Texelaars zullen zich moeten realiseren dat de op lossing van het probleem in hun handen ligt. Plannen bestaan om de Texelse be volking te mobiliseren, bijv. met een handtekeningenaktie. De aktiegroep heeft adhesiebetuigingen ontvangen van andere groeperingen die ijveren voor het behoud van Texel in zijn huidige vorm, maar de meer officiële instanties hebben zich tot dusver gedistancieerd. De T-shirts met het opschrift „Texel forever" worden op eigen bodem ver vaardigd en verkocht en wel bij Kees de Waal in de Binncnburg. In het zwembad ,,De Molenkoog" aan de Slingerweg in Den Burg wordt met ingang van 1 juli een zwemcursus ge houden voor kinderen die de eerste be ginselen van de zwemkunst al machtig zijn. Vier ochtenden in de week, te we ten dinsdag, woensdag, donderdag en vrijdag van 9 uur tot half 10 kan men terecht na betaling van ƒ2,boven de normale entree. .tijgerbrood, m,, stokörood R an2aadbrood, boere/iVo Ums natuurw''' krer»en9;ob0erenbrui^ A°£rjnenbrood, Waterschepen in de haven van Oudeschild. De fabriek in koek en aanverwante artikelen Parein Beukelaer helpt een handje mee bij het bezig houden van kinderen die hun vakantie op Texel doorbrengen. In samenwerking met jeugd- en recreatieconsulent J. de Vries zullen kinderspelen worden georgani seerd op het strand. Maandagmiddag 3 juli, aanvang 2 uur, komt Parein Beukelaer naar paal 15 (Westerslag) en dinsdagmidag 4 juli, aanvang 2 uur, naar paal 20 (De Koog). De spelen nemen ongeveer twee uren in beslag. De deelnamekosten bedragen 50 cent per persoon, wat niet veel is voor ouders die twee uur lang geen kind aan hun kind willen hebben. De fabriek heeft een reeks zeer aantrekkelijke prij zen uitgeloofd. Bar - Café - Biljard Weverstraat 95, Den Burg >Ae jVkere puntjes-vV^J ,aakt! brooó.^e- zo o^6 onverbeterlijk bokmon/chop X Kantoorstraat Den Burg Onbetwist Texels meest J sfeervolle uitgaansgelegenheid Elke dag X DISCOTHEEK Vanaf 1 juli JUMBO ifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiuiK 1 Wij halen U op en brengen U thuis j Wij rijden voor alle ziekenfond- s sen en verzekeringen. Wir fahren für alle Kranken- 1 §j kassen und Versicherungen. I Martien van de Wetering Warmoesstaat 22 Den Burg IOM aC J03AV ujoojj uoq ui qfüopuig iiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiintiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiinjiini

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7