TEFElSf C8URAKT met Tessel-air Kunst kijken op Texel ALLEEN voor TIENERS Sarasani ook dit seizoen weer van de partij Dan maar de lucht in concerten in h«t TEXELtoerist 1972 - pagina 2 m hoogseizoen Verwijderen van stookolie (maar anderen mogen 't ook lezen!) Volkszang in Oosterend fiJflÖ fyt Met een abonnement op de blijft u op de hoogte van het wel en wee op uw vakantie eiland. Een héél jaar voor 20,00 Opgeven aan Texelse Courant, Parkstraat 10, Den Burg, Texel, telef. (02220) 2741 \j In het kader van de Tour-In regeling worden deze zomer zes evenementen ge- Gedurende het gehele seizoen worden in de expositieruimte van het raadhuis te Den Burg tentoon stellingen gehouden van diverse kunstenaars. De exposities zijn gratis toegankelijk op de uren dat het raadhuis is geopend, dus van 9.00 - 12.00 en van 14,00 - 17.00 uur. Van 2 tot 14 juli de expositie .Werken uit zee" van Krijn Gie- zen uit Bergen. Giezen vervaar digde composities uit aangespoeld materiaal. Van 2 tot 28 juli foto's van We ren Nauta uit Den Burg, allen be trekking hebbend op de land schapsvervuiling. Van 17 tot 28 juli grafisch werk van Wilfred Voet uit Amsterdam. De 33 geëxposeerde werken zijn te koop; prijzen van f 75,tot ƒ100,—. In café-restaurant hotel annex speeltuin ,,De Worsteltent" aan de Rozendijk in de Dennen is gedu rende de gehele zomer een expo sitie van prenten van de meest uit eenlopende kwaliteit en aard maar allen betrekking hebbend op de Worsteltent". De eigenaar van het gebouw heeft foto's, tekenin gen en schilderijen verzameld. De fraaie boerderij die enkele jaren geleden werd gerestaureerd en toen zijn huidige niet-agrarische bestemming kreeg is onder andere uitgebeeld door landschapsfoto graaf Nauta, tekenaar Harry Tie- lemans en schilder Toon de Haas. Schilder A. D. Blok v. d. Velden exposeert gedurende de gehele zo mer in zijn atelier-woning te De Koog (Dorpsstraat 48) schilderijen, tekeningen en aquarellen. Gratis bezichtiging zonder koopverplich ting. Gratis toegankelijk en onver plichtend is ook de permanente fototentoonstelling van land' sdhapsfotograaf J. Nauta in de Weverstraat (hoek Parkstraat) te Den Burg. Hetzelfde geldt voorde ten toonstelling die fotograaf J. de Waal in zijn bedrijf aan de Bin- nenburg in Den Burg heeft inge richt. Beide fotografen hebben zich speciaal toegelegd op Texelse landschappen. Een Texels karakter ademt ook het werk van tekenaar Niek Wel- i boren, te zien in zijn winkeltje De 1 Ruij terstraat 135 te Oudeschild. Ieder mag komen kijken, ook zon- I der te kopen. Werk van Welboren I is ook te zien op de maandagse 1 markt te Den Burg. Welkom is men ook in galerie ,,'t Swarte Schaep" waar men niet alleen getuige kan zijn van de beoefening van oude ambachten (weven, spinnen, knopen, leerbe- werken, pottenbakken) maar de tentoongestelde keramiek, kolla- ges, schilderijen en aquarellen zijn ook te koop. Schilder Toon de Haas (uit Am stelveen, maar geboren op en nog sterk verbonden met Texel) expo seert er tot 13 juli. Elke middag demonstreert mej. A. Engel in haar woning Spang W 31 (aan de Texelroute, juist naast hoeve „Schiller") weven, spinnen, knopen e.d. met Texelse schapen wol. Men is welkom van 15.00 tot 19,00 uur. Tevens expositie van gerede handwerkprodukten. „Riemen vast, we vertrekken". Met deze woorden begint de piloot van de 4-persoons Cessna van Tessel Air de rondvlucht boven Texel. We hobbelen over het ruime vliegveld naar het be gin van de startbaan om tegen de wind in te kunnen stijgen. Voor het opstijgen worden alle wijzertjes nog even gekon- troleerd. Deze kontrole maakt deel uit van een nauwgezette systeem van voor geschreven maatregelen die maximale veiligheid moeten waarborgen. Ook nu is alles in orde. Na enkele metertjes aanloop gaat het toestel met een klein sprongetje de lucht in, we vliegen Voor wie het nog niet eerder mee maakte is vliegen een sensatie. De Cessna van Tessel Air ligt als een plank in de lucht. Alle passagiers kunnen dan ook ongestoord genieten van het werke lijk bijzonder fraaie uitzicht over het eiland. Voor de Texelaars die denken dat Texel de hele wereld is moet het een schok zijn te ervaren dat reeds op geringe hoogte alle kusten van het ei land te zien zijn. De rondvlucht gaat eerst over De Koog en de Dennen. We zijn verbaasd als de piloot terloops opmerkt dat de snelheid rond de tweehonderd kilome ter per uur ligt. Hiervan is niets te merken. Iedereen heeft alle tijd rustig het gewriemel op aarde te bezien en dat te vergelijken met de rust van de hemel. Texel is bezaaid met huisjes en lapjes grond. Den Hoorn is niet alleen van op zij maar ook van boven alleraardigst. En als we boven 't Horntje vliegen ligt aan de kim als een donkerblauw drei gend silhouet de kop van Noordholland Het Marsdiep lijkt weinig meer dan een streepje water. Raadhuis Den Burg begint uit te dijen tot een echte stad. Dat wordt vooral duidelijk als men het vergelijkt met de andere dorpen, iets wat vanaf 500 meter hoogte goed mogelijk is. Hoewel weinigen die tegen de bouw van het nieuwe raadhuis in 1968 protesteerden de gelegenheid hadden de situatie van boven te bekij ken valt ook nu op dat het moderne ge bouw eigenlijk misstaat. We vliegen verder naar Oudeschild, waar de piloot door iets lager te vliegen de gelegenheid geeft de waterfabriek beter te bekij ken. De werkzaamheden vorderen ge stadig, dat is duidelijk. De Waddenzee De vliegtocht gaat verder naar het noorden. De passagiers zijn nu hele maal gewend aan de hoogte en het idee dat ze vliegen. Verrast wijst een mede- pasagier, een geboren en getogen Texe laar, zijn woonhuis aan. De piloot maakt ons opmerkzaam op het zeldzaam mooie tafereel van de Waddenzee bij eb. Ter wijl het gehucht Oost onder ons door schuift zien we grote drooggevallen ge bieden met daartussen blauwe glinste rende geulen. Een geweldig panorama, vooral de omlijsting van het eiland Vlieland geeft er een feeëriek tintje aan. Onvergetelijk Het lijkt of de piloot snel een eind aan de tocht wil maken want we hebben plotseling het gevoel dat we veel harder gaan We zijn echter al weer aan het landen. De tocht van ruim een kwartier is omgevlogen. Tessel Air heeft voor toeristen die 't eens op een andere manier willen bekij- Wie bij strandbezoek stookolie (teer) aan huid, kleding of schoeisel krijgt, kan dit het beste op de volgende manier ver wijderen. De ergste kluiten worden met een stukje hout of een schelp wegge- krabt. De rest verdwijnt met een lapje gedrenkt in petroleum, benzine of was benzine. Wasbenzine geniet de voorkeur in verband met de geur. Een dergelijke reinigingsaktie voert U natuurlijk NIET uit in de buurt van een brandende pri mus of ander open vuur Onder het motto „Kun je nog zingen, zing dan mee" wordt vrijdagavond 7 juli in de muziektuin te Oosterend een volkszangsamenkomst (community-sing ing) gehouden. De organisotie berust bij het muziekkorps „Excelsior" dat ook voor de begeleiding zorgt. Op het pro gramma staat een aantal vaderlandse en andere bekende liederen, waarvan de tekst aan de deelnemers wordt ver strekt. De bijeenkomst duurt ongeveer een uur. Als de belangstelling voldoen de groot is, zal een soortgelijke zang avond op 14 juli worden herhaald. Nu we jongens en meisjes onder de 20 jaar op Texel aan onze onze vakantie bezig zijn, hebben we van deze vakantie een hele boel verwachtingen. We zijn verlost van het leven van alledag en eindelijk kun nen we eens onszelf zijn, zijn we in doen en laten heel wat minder gebonden dan in onze dagelijkse omgeving. Een paar van ons hebben al in de eerste dagen zoveel stoom afgeblazen, dat ze de rest van de vakantie alleen nog maar kun nen wachten tot die voorbij is en ze zonder op lastige vragen te hoeven te antwoorden zich thuis kunnen vertonen. Dat is jammer voor ze. Wij hopen meer plezier te hebben Het groepje waar we in terecht zijn gekomen is hardstikke leuk. We hebben fijn gepraat en we weten al heel wat van elkaar en van de ouders. Je hebt er die als je weggaat van die maffe dingen zeggen, zoals „zul je voorzichtig zijn?". Waarmee wordt er niet bijge zegd, dat moet je zelf maar uitzoeken. Maar het is wel fijn als je met je ouders overal over kan praten, want zulke be staan echt. Die je vertellen dat je heus niet met elkaar naar bed (of de duinen in) hoeft te gaan als je er geen zin in hebt en je het alleen maar zou doen om dat het zo nodig moet. Want bijna altijd vind je er dan niets aan en als dan de volgende dag je partner-voor-die-ene- keer weinig of geen belangstelling voor je heeft, ben je helemaal nergens meer. (En wat we er. ter voorkoming van misverstanden tegelijk maar aan toe voegen; we willen daarmee beslist niet beweren dat je altijd maar moet doen waar je zin in hebt. Ieder moet dat voor zichzelf uitmaken TEXELtoerist wil niet moraliseren!). Maar bij ons groepje zijn er ook die langer samen bevriend zijn. Hij heeft altijd een pakje condooms bij zich en als het nodig is worden die ook gebruikt. Zo voorkom je, zegt hij, dat mijn vrien din ooit in angst hoeft te zitten. Want het gevaarlijkste wat je doen kan is geen voorbehoedsmiddelen te gebruiken en te denken dat „coïtus interruptus' geen gevolgen zal hebben. Nou, ver geet het maar. Als je nooit eens zo on voorzichtig mocht zijn, kan het meisje het beste zo gauw mogelijk naar een dokter gaan (er zijn er 5 op Texel) voor de „pech-pil". Dat is wel geen lolletje maar toch beter dan een ongewenste zwangerschap. Doen, hoor Informatiepost We hebben gelezen dat de laatste tijd het aantal geslachtsziekten hand over hand toeneemt, vooral als in de vakan ties veel „losse kontakten" worden ge legd. Het gebruik van condooms, die op veel plaatsen te koop zijn, kan de ver spreiding van die nare ziektes tegen gaan. Zij geven echter geen garantie dat je er vrij van blijft. Kamperen is improviseren ook wat de hygiëne betreft maar het zou stom zijn om meer risiko te lopen dan nodig is. In het Groene Kruisgebouw aan de Witte Kruislaan in Den Burg is van de NVSH (je weet wel) iedere maandag avond van 8.00 tot 9.30 uur een infor matiecentrum op. Daar zijn voorbe hoedsmiddelen te koop. Je kan er ook altijd terecht als je met vragen of pro blemen zit. Dat kan wel fijn zijn, want ze kennen je er niet en er kunnen din gen zijn waar je graag eens over praat, maar liever niet in je eigen omgeving We wensen jullie allemaal een fijne, onbezorgde vakantie op Texel met in angst zitten Lau Ruyter, de nieuwe baas van Sarasani, bij zijn A-Ford (1929) waarmee hij op heil eiland reklame maakt In een schemerige ruimte, flakkerend verlicht door de bewegende lichtcffek- ten van een speciale installatie treden vaderlandse en Europese topgroepen al jaren op in de bekende popboerderij Sa rasani. Honderden dansende of hangen de, meezingende of zwijgende jongens en meisjes kwamen naar de waarschijn lijk net zo bekende gelegenheid als Pa- radiso of Fantasio in Amsterdam. Niet alleen bij jongeren, maar ook bij volwassenen heeft het woord Sara sani een bekende klank. Met de regel maat van de klok kon men over de pop boerderij in de landelijke pers lezen. De berichten waren soms negatief. Zeden verwildering, druggebruik, illegaal kamperen, vandalisme, alles wat slecht en verdorven is scheen zijn broedplaats in de boerderij .te hebben. Gelijk met het arriveren van de popgroepen kwa men grote „benden" langharigen met de boot. Een slaapzak was vaak hun enige bagage. Hoofdschuddend nageke ken door gewone toeristen probeerden ze lopend of liftend in De Koog en Den Burg te komen. Ondanks alle tegenstand bleven vele jongeren en buitenstaanders volhouden dat het alemaal wel meeviel met het .langharig tuig". En terecht. In Sarasani wordt evenveel ruzie gemaakt als el ders, en dat er soms drugs gebruikt worden kan men het etablissement evenmin verwijten. Nieuwe baas Dit jaar is Sarasani overgenomen door Lau Ruyter, in pop- en kranten kringen geen onbekende. Hij wil probe ren de image van Sarasani te verané ren, hoewel dat nog nauwelijks nod lijkt, want van de oude weerstand aan het begin van dit seizoen nauweliji sprake; de protesten van weleer achterhaald door ontwikkelingen in opvattingen van de bevolking. Daardoor kan gelukkig Sarasani seizoen op volle kracht draaien, en betekent een onafgebroken reeks t< groepen. Ook de eigen busdienst van Sarai rijdt weer. Iedere avond vertrekt di bus vanaf de VVV in De Koog, Dennenoord en Loodsmansduin rijd] men naar Sarasani. Daar kan men v< ƒ3,naar binnen De entree zal vol sommige groepen misschien iets hoge liggen. Behoefte Gebleken is wel dat Sarasani in behoefte voorziet. Als de nieuwe eige naar zijn zaak blijft aanpassen aan d grillige eisen van zijn publiek zal d® ook wel zo blijven. Het programma voor de komend^ twee weken zaterdag 1 juli; Mother Nature zondag 2 juli; Confrontation maanwag 3 juli Dizzy Man's Band dinsdag 4 juli: Eart Fire woensdag 5 juli: Confrontation donderdag 6 juli: Living Blues vrijdag 7 juli: Focus zaterdag 8 juli: Confrontation zondag 9 juli: Rob Hoeke maandag 10 juli: Super Sister dinsdag 11 juli: Confrontation woensdag 12 juli: Drama donderdag 13 juli: Golden Earring organiseerd. Het zijn allen muziek avonden omdat uit de TEXELtocrist- enquete van vorig jaar is gebleken dat daarvoor de meeste belangstelling be staat. Bovendien is bij concerten, in te genstelling tot toneelstukken, geen spra ke van een taalbarrière. Men meent der halve op een behoorlijk bezoek te kun nen rekenen. De Culturele Raad Noord holland neemt een eventueel verlies voor zijn rekening tot een bedrag van ƒ2.000,—. Het optreden van het Christelijk Texels Manenkoor en de Muziekvereni ging Excelsior alsmede het kamerorkest Musica da Camera is reeds achter de rug. Op het programma staan nu nog: 7 juli Concert door het Noordhol lands Philharmonisch Orkest in de N.H. kerk te Den Burg. Aanvang 20.00 uur. o O O O O O Vlieger Nico Roozen rechtsmet TEXEL- toerist-reporter in de Cessna van Tessel Air. ken diverse mogelijkheden geschapen. Een rondvlucht van een kwartier boven Texel kost 20,een vlucht boven Noordholland van 60 minuten kost 65,evenals een tocht van 60 minuten boven het IJsselmeer. In het weekend kunnen ook Waddentochten gemaakt worden: 30 minuten kost 35,en 45 minuten 50,Groepen van minimaal 12 personen krijgen reduktie. Hiervoor en voor de langere tochten moet ge boekt worden. Dit kan iedere dag op het vliegveld en bij de VW. Er wordt niet iedere dag gevlogen. Maandag- en woensdagmiddag vliegt Tessel Air vanaf 13.00 uur alleen als er voldoende be langstelling is. De overige dagen gaat men tussen 11.00 en 18 00 uur de lucht in. 15 juli Uitvoering door de West- friese zangers in de N.H. kerk in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. 29 juli Concert door de Down Town Jazz Band in de N.H kerk in Den Burg. Aanvang 20.00 uur. 4 augustus Cincinatti School System Choral uit Amerika. Dit overwegend jonge koor met meer dan 100 leden is dan op vakantie in Europa maar bij wijze van training treedt men hier en daar op. Het is de gewoonte dat het koor in ieder land slechts éénmaal op treedt, zodat we kunnen spreken van een primeur voor Nederland. De aan vang is om 20.00 uur, de uitvoering vindt plaats in de N.H. kerk in Den Burg. Vrijdag 7 juli

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 8