Weren Nauta fotografeerde de schone kanten van het vuil i Folklore start lOe seizoen met officieel tintje Expositie in raadhuis van het raadhuis Winkeliers bieden etalagewedstrijd aan Ongeval met fiets Aggregaat in brand Weer dubbele diensten in Den Hoorn Ernstig ongeluk op Texelse kotter Inbraken opgehelderd Hersenschudding bij kinderspel Tentoonstelling Athena" Veel geslaagden bij schoolzwemexamens Kamperen Van 3 tot en met 14 juli exposeert in de kelder van het raadhuis Weren Nauta (28) met een aantal foto's. Het zijn bepaald geen normale landschapsfoto's, waarmee hij op de proppen komt. Bij een eerste oppervlakkige kennis making met zijn werk lijkt het alsof de fotograaf een voor keur heeft voor plastic zakken, stenen, illegale kampeer ders, foeilelijke caravans in troosteloze landschappen en bunkers. Het klinkt absurd, maar al deze onderwerpen hebben iets met elkaar te maken. We besloten dan ook eens op bezoek te gaan bij Weren in huize Nauta aan de Pontweg, waar we hem temidden van zijn vele prenten aantroffen. Mevrouw Jansi raag bouwen Parein Beukelaer nu kinderspelen Woensdag 5 juli begint voor de Fol- klorestichting het tiende seizoen. Ter gelegenheid van het tweede lustrum krijgt de eerste van de acht folklore- vvoensdagen een extra feestelijk en offi cieel tintje. Om kwart over tien start het feest met muziek van de kerktoren door het Kon. Texels Fanfarekorps. Om half elf zal een gemeentelijke autoriteit op de Groeneplaats het tiende folklore- seizoen openen met een korte toespraak gevolgd door het hijsen van de vlag. Een kwartier later wordt „sukelaat" en Texelse koek geserveerd aan de folklo- remensen maar ook aan de gasten. De ze moeten dan wel een lot van 50 cent heben gekocht waarmee zij meedingen naar een fraai geprepareerde schapen huid. Met het optreden van de kinderdans groep wordt het ochtendprogramma af gesloten. 's Midags om twee uur kan men, zoals gebruikelijk de oude am bachten, stalletjes e.d. bewonderen. Poppenkast De kinderen (en zij niet alleen) zullen ongetwijfeld genieten van de poppen kast die .bemand" wordt door niemand minder dan de heer D. Kersbergen uit Amsterdam, de speler van de beroemde poppenkast op de Dam. Gedurende de hele folkloremiddag is er doorlopende voorstelling. Om half vier komt de kin derdansgroep weer aan bod en om half vijf begint een „omroepwedstrijd", waaraan ieder kan meedoen. Het is de bedoeling dat de deelnemers hun best doen, aan de hand van een voorgeschre ven tekst, een zo goed mogelijke dorps omroeper te zijn. De heer Jan Agter sr. die zijn bedrevenheid als dorpsomroe per al herhaaldelijk heeft bewezen, zal laten horen hoe het moet, waarna de deelnemers hun best mogen doen. Het avondprogramma start met een Pinksterbruidoptocht, waaraan het Kon. Texels Fanfarekorps-DEK meewerkt. Om acht uur optreden van de grote kinderdansgroep, boerenkapel en groep Oude Dansen Om negen uur: Strijd om de man. De folkloredag vindt zijn be sluit in een gezellige avond in „Casino", aanvang omstreeks half tien. Letterwcdstrijd Ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Folklore heeft de Win keliersvereniging Den Burg bij wijze van jubileumgeschenk een „Folklore etalagewedstrijd" georganiseerd. Deze zal maandag 3, dinsdag 4 en woensdag 5 juli worden gehouden en alle leden- 1 winkeliers in de zg. Krakeling werken eraan mee. Er zijn aantrekkelijke prij zen uitgeloofd. Hoofdprijs is een bunga- lawvakantie van één week in het na seizoen. Deelnemers lopen een rondje door de Krakeling (zie het kaartje in de advertentie in dit nummer) en moeten letters zoeken in de etalages. Als men een letter ontdekt heeft gaat men naar binnen en vraagt om deze (gratis) let ter. Als op deze wijze 40 letters zijn verzameld kan hiermee een zin gevormd worden die op het deelnameformulier (te knippen uit de advert, in dit num mer en af te halen bij de WV te Den Burg) moet worden ingevuld. Ingevulde formulieren dienen bij de WV te wor den ingeleverd. Tijdens de folklorefeest avond van woensdag a.s. in „Casino" wordt de uitslag bekend gemaakt. Omstreeks 6 uur woensdagmiddag bij de Hogeberg is L.V. met zijn race fiets ongelukkig gevallen omdat zijn dochtertje haar voet tussen de spaken stak. De fiets werd behoorlijk vernield en beide berijders moesten door de poli tie naar huis gebracht worden. Gistermiddag omstreeks één uur werd ontdekt dat het aggregaat bij het strand paviljoen van de familie Nowak bij paal 17 in brand stond. De vlammen waren spoedig door omstanders gedoofd zodat de brandweer er weinig aan te doen had. Gebleken is dat het vuur is ont staan in een hoeveelheid hooi onder het aggregaat, mogelijk door vonken uit de in slechte staat verkerende uitlaat. Af gezien van wat schroeiplekken aan de wielen van het verrijdbare aggregaat was geen schade van betekenis ontstaan, het aggregaat kon direkt weer gestart worden. DEN HOORN Ingaand zondag 2 juli houdt de Ned. Herv. gemeente van Den Hoorn zg. dubbele diensten en wel om 9.00 en 10.30 uur. Voorganger is ds. G. A. de Groot. Na afloop van de dienst van 10.30 uur is er koffiedrinken in „Ons Huis". Tijdens de dienst van half elf dient „Ons Huis" als kindercrèche; tegelijk wordt voor de wat oudere kin deren een kinderdienst gehouden in het dorpshuis. Dinsdagochtend werd de 16-jarige Henk Boeijen uit Den Burg, opvarende van de TX 29 „Waddenzee" van P. Drij ver uit Oosterend, ernstig gewond. Tij dens het vissen in de buurt van Helgo land raakte hij in de winch, waarbij een onderarm werd afgerukt. Ook liep hij schedelletsel op. Via de radio werd alarm geslagen waarna een helicopter het slachtoffer via Sylt naar het zieken huis in Kiel transporteerde. Naar ver luidt zou de toestand van Henk Boeijen inmiddels zover zijn verbeterd, dat hij een dezer dagen naar het ziekenhuis in Den Helder kan worden vervoerd. Vorige week zijn twee inbraken opge lost. Een jongeman die uit een open in richting op Texel met verlof was tij dens de Pinksterdagen brak in in „De Karseboom". Onlangs ontsnapte hij en kon op Texel aangehouden worden. Bij de ondervraging door de politie bleek dat hij de inbraak gepleegd had. Ook van enkele inbraken in 1966 kon de dader gegrepen worden De Duitser K.S. (Bielefeld) werd bij de grens door de marechaussee aangehouden. Sinds de inbraken was bekend wie de dader was. Ook in Haarlem werd hij gezocht, zo dat hij daar in verzekerde bewaring wordt gehouden. Meester Luycks ook geslaagd DE KOOG Het zeventienjarige meisje F.D. uit Lieshout moest woens dag met een zware hersenschudding naar huis gebracht worden. Dinsdag avond omstreeks half 11 was ze tijdens het bokspringen met een aantal vrien dinnen ongelukkig met haar hoofd op de stoeprand gekomen. Ze was pas 4 da gen met vakantie. OUDESCHILD De beeldjes die door de bezoekende kinderen tijdens de expositie van de handwerk- en hobby club „Athena" in „Casino" vervaardigd zijn, zijn gebakken en kunnen worden opgehaald bij mevrouw Janssen, De Ruyterstraat 103 in Oudeschild. Dit ver zocht zij ons mee te delen, met de ver melding dat er weer leuke dingen ge maakt zijn door de kinderen die konden doen en laten wat ze wilden met de ma terialen. GESLAAGD Onze vroegere plaatsgenoot J. W. Moerbeek slaagde een dezer dagen te Den Haag voor het volledige diploma le stuurman grote handelsvaart. Woensdagmiddag zijn weer veel leer lingen van Texelse lagere scholen ge slaagd voor het zwemdiploma A of B. Voor de examens haden zich 130 kinde ren ingeschreven. Daarvan hadden er zich 15 ziek gemeld, zodat ze de proef niet aflegden. Van de overigen behoef de er slechts één te worden afgewezen. Bij de kandidaten was een opvallend oude deelnemer, nl. de heer P. Th. Luycks, hoofd van de Sint Jozefschool. Als gevolg van een weddenschap met mevrouw Van Amstel (die had veron dersteld dat de heer Luycks nooit tege lijk met zijn leerlingen en ten aanschou- we van de vele ouders examen zou dur ven doen) legde de heer Luyckx met succes de vereiste proeven af: 25 meter gekleed zwemmen, 75 meter borstzwem- men, 50 meter rugzwemmen en een mi nuut watertrappen. De kritisch toekij kende jury, bestaande uit de heren Pel grim, Snijders en Van Amstel, konsta- teerde dat aan de vereiste voorwaarden was voldaan en dat betekende dat me vrouw Van Amstel 25,armer was geworden, een bedrag dat tijdens een gezellige avond in een etablissement in Den Burg zal worden besteed. MEDEDELINGEN VAN BEN W In verband met verschillende publi- katies in de landelijke en regionale pers over het kamperen bij de boer, komt het burgemeester en wethouders ge wenst voor hierop een nadere toelich ting te geven. Onafhankelijk van gemeentelijke voorschriften heeft het provinciaal be stuur besloten in bepaalde aangewezen gebieden een soepeler beleid ten aan zien van het toeristische kamperen toe te passen. Deze gebieden zijn (globaal): de Beemster, een gedeelte van de Haar lemmermeer en de omgeving van As sendelft. Het Gooi, de kust en Texel zijn uitgezonderd. De gemeentelijke verordening ten aanzien van het kamperen is dan ook nog van toepassing, hetgeen inhoudt dat bij partikulieren, dus ook agrariërs, niet mag worden gekampeerd. Op de naleving van deze bepaling wordt toegezien en waar nodig zullen geëigende maatregelen worden geno- Een van de belangrijkste thema's die regelmatig terugkomen in het werk van Weren is dat van de beïnvloeding van het milieu. Hij noemt twee voorbeelden, daarbij zorgvuldig vermijdend over een van beide een oordeel uit te spreken: het gebruiken van kunstmest om de op- v brengst van het land te vergroten en de verontreinigingen waarmee de op brengst kleiner wordt gemaakt, bijvoor beeld luchtverontreiniging of de door hem zo vaak gefotografeerde vervuiling met plastic zakken. Voor Weren heeft de milieuverontreiniging veel positieve kanten: „de mensen worden gedwongen een grotere interesse voor hun omge ving op te brengen. Nu worden alleen de industriëlen aangevallen, maar in een heel benarde situatie zal men zich ook keren tegen de gewone man die een plastic zakje weggooit". Zijn fotografi sche „instinkt" wijst hem een andere kant van de verontreiniging want, zoals tijdens de tentoonstelling te zien zal zijn heeft hij de schone kant van het vuil ontdekt. Over het verschil van zijn werk met dat van zijn vader, de bekende land schapsfotograaf: „als er zoiets in het werk van mijn vader te zien zou zijn, zou hij het wegretoucheren". Zwerfsteen Weren Nauta werkt graag met analo gieën en vormveranderingen (een meta morfose-idee). Het motto waaronder hij zijn tentoonstelling brengt is „Niet naar de kloten gaan". Kloot is een oud woord voor steen of zwerfsteen en rondom dit voorwerp is het grootste deel van de foto's opgebouwd. Bovendien is het een bekende uitdrukking voor het bergaf waarts gaan van een samenleving. De zwerfsteen wordt door Weren graag als symbool gebruikt. Zowel het idee van de vrijheid als het zwervende karakter van de steen spreken hem aan. Het zijn steenhopen die niet thuishoren in het gebied waar ze terecht kwamen. Hier komt de analogie met de caravans naar voren. Zwervende wagens, omhangen met een idee van vrijheid, die zelfs wat de vorm betreft overeenkomen met een zwerfsteen. Eieren en stenen in een nest hebben er ook mee te maken. Het nest is inderhaast aangelegd door een trek vogel (zwerven, vrijheid), de vorm van de eieren lijkt op die van stenen; de vorm van de stenen blijkt overeen te komen met het silhouet van keien op een tuinwal en zo komt het rijtje van Weren weer bij de caravans en de zwerfsteen. Onlogisch Zijn expositie bestaat uit meerdere van die gekompliceerde, onlogische se ries die bij uitleg een merkwaardig ge heel vormen. Drie illegale kampeerders (zwerven, vrijheid) blijken in dezelfde formatie als de eieren in het nest te liggen en de plaats die ze gebruikten om te slapen is even vluchtig uitgeko zen als het nest. Eigenlijk zitten zijn sy stemen goed in elkaar. Het idee van de recirculatie, het voor hun oorspronkelijke doel met langer geschikte voorwerpen voor andere doel einden geschikt maken, wordt met foto's van vervallen schapenboeten die door illegale kampeerders gebruikt worden getoond. Ook heeft hij foto's van het interieur van de enige boet op Texel die voor bewoning geschikt is gemaakt. De foto's van de plastic zakken laten zien dat het vuil wat vorm betreft op zwerfstenen lijkt, waarmee Weren ze als het ware een nieuw doel geeft. Hij is er helemaal geen voorstander van dat de mensen zo gemakzuchtig zijn om overal hun vuilnis neer te werpen. Hij kan er alleen wel hele mooie foto's van maken. Met duidelijk plezier gebruikt hij het woord „miheudefensiepolitiek" een lange term waarin hij de recircula tie wil plaatsen. Overigens valt dit ook Weren Nauta (28) niet naar de kloten gaan weer onder de beïnvloeding van het mi lieu. Schapen Het toerisme, niet alleen uitgebeeld met een foto van de jeugdherberg Pano rama waarvoor een zwerfsteen in de tuin ligt, komt ook ruimschoots aan bod. Het gaat hier immers om trekkende mensen, vrij om te gaan naar het ge bied waar ze willen (als de mensen op vakantie zijn gedragen ze zich vaak ook wat vrijer dan normaal) die vreemden zijn in het gebied waar ze terechtko men. Toeristen zijn dus zwerfstenen, aldus Weren Nauta. Foto's van een ma quette met zomerhuisjes in de vorm van schapenboeten staven voor Weren de volgende opvatting: „Toeristen zijn net schapen. Het enige verschil is dat de schapen 's nachts niet in de boeten mogen en de toeristen wel". Foto's van bunkers maken een analo gie met de bezetting van de Tweede Wereldoorlog duidelijk. Ook toen be zocht een overvloed van Duitsers ons eiland. Nu blijken sommige van de bun kers aantrekkelijke zomerhuisjes te kunnen zijn. De bijnaam ,,'t Gouden Boltje" wordt verklaard en ter illustra tie laat Weren een mosselbank en een plastic zak zien die even fraai als Texel uit het blauwe zeewater oprijzen. Nauta vat het als volgt samen: „de tentoonstelling gaat over vreemde stof fen, bijvoorbeeld zwerfstenen, die niet zo schadelijk zijn als het lijkt, zoals een Duitse overheersing van toeristen; met verontreiniging is het net zo". De folklore komt ook aan de beurt. Tot voor kort was Weren nauw betrok ken bij de Folklorestichting, maar hij is er naar zijn zeggen uitgestapt. Hij vindt de Texelse organisatie meer een volkenkundige organisatie dan een fol klorestichting. Naar zijn idee bestaat folklore uit evenementen als luilak, ou we sunderklaas en meierblis, terwijl hij de schoonmaakakties ook onder deze noemer zou willen brengen. Volgens hem ligt de werkelijke folklore in de sfeer van het milieu en het reinigen er van. Het wordt wat moeilijk als hij probeert het te verklaren. Luilak is een feest van smerig maken en weer oprui men; bovendien worden de mensen wakker gemaakt en de parallel met het bewustworden dat het milieu „naar de kloten gaat" ligt voor de hand. Met de tentoonstelling wil Weren-pro- beren zijn ideeën in foto's weer te ge ven. Zijn doel is na te gaan of een zwerfsteen op een klandestiene kam peerder lijkt en of een plastic zak over eenstemming vertoont met een zwerf steen. Hij wil de analogieën toetsen. Het fotomateriaal dient daarbij als zijn ge heugen. Op de vraag of l>ij van plan is foto's te verkopen ontwoord hij lachend: „Nou ja de mensen die zo'n foto van een plas tic zak willen ophangen daarvan denk je: zijn die nou helemaal?" en hij tikt betekenisvol op zijn voorhoofd. ,60 De hardnekkige strijd van me Janssen-van Esch uit Oudeschilj een eenvoudig houten gebouw at vesting voor haar handwerk- enl club „Athena" heeft het gewenste taat opgeleverd. Gisteren kreeg 4 gelukkige clubleidster bericht vai W. dat men in principe bereid wj vergunning te verstrekken vo: houten gebouw, te plaatsen naas woning aan de De Ruyterstraat. bepaald dat het gebouw geen pen karakter mag hebben, terwijl b zekere welstandseisen zal moete doen. Mevrouw Janssen hoeft slechts de formele aanvraag bouwvergunning in te dienen. De fabriek in koek en aanve- artikelen Parein Beukelaer hel handje mee bij het bezig houdt kinderen die hun vakantie op doorbrengen. In samenwerkins jeugd- en recreatieconsulent J. zullen kinderspelen worden seerd op het strand. Maandagmiddag 3 juli, aanvani komt Parein Beukelaer naar (Westerslag) en dinsdagmidag aanvang 2 uur, naar paal 20 (De De spelen nemen ongeveer twee: beslag. De deelnamekosten bedn cent per persoon, wat niet veel ouders die twee uur lang geen le hun kind willen hebben. De heeft een reeks zeer aantrekkelij! zen uitgeloofd. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur t: maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgeval®: Dokter A. VAN LOON, Den telefoon (02220) 2016. Dokter BARNARD, Oosteren (02223) 234. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, 1: (02220) 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18 00 maandagmorgen 8 uur J. BEEKMAN, De Waal, telefoonl 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de 1 juli tot en met 7 juli, u 2182, b.g.g. telefoon 2069 CONSULTATIEBUREAU V0 ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beu. worden op het bureau verwacht tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Siebenga, dinsdag 4 ji 14.30 uur. Dokter Barnard, woensdag 5 ji 13.30 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 1 en 2 juli 1972 Den Burg: zaterdag 19.30 uur, zondag 8.30 en 10.30 uur Duitse mis: zondag 19.30 dinsdag 19.30 uur 's Zondags 10.30 uur: kindd in „Witte Burcht", Molenstraj De Koog zaterdag 19.30 uur, zondag 9.00 uur Duitse Mis* zondag 10.30 uur| woensdag 19.30 uur De Cocksdorp- zaterdag 19 30 uu:| zondag: 9.00 en 10.30 uur Duitse Mis: zaterdag 18.00 iJ Oosterend: zondag 10.00 uur Oudeschild: zondag 9 00 en 19.00 Den Hoorn: zaterdag 19.30 uur; zondag 10.30 uur Duitse Mis: zondag 9.00 uur. PROTESTANTSE KERKDIEF Zondag 2 juli 197 HERVORMDE GEMEENTE)® Den Burg, 10.00 uur, ds. Mulder De Cocksdorp 10 uur Eerw Loerakker. 19.30 uur Interkerkelijke Zaï met avondsluiting. Den Hoorn, 9.00 en 10.30 uur ds. G. A. de Groot De Koog, 9.00 en 10.30 uur ds. R. Boersma Tijdens deze diensten kinderds in „De Schuilhut" 19 30 uur ds. De Gier, jeugdc Thema „Is God betrouwbaar?"! Combo De Waal, 19.30 uur, ds. Mulder Oosterend 9.30 uur ds. De Gier Kinderoppas in de „Bijenkorf Oudeschild 11.00 uur ds. De Gier kollekte restauratie Oosterend DEUTSCHE EVANGELISCHE De Koog, 11.45 uur, ds. Züllke uit ler Ki I uiti I de burg. GEREFORMEERDE KERK Den Burg, 9.00 uur, ds. P. G. d Hengst uit D enHelder 10.30 uur, ds. Den Hengst 19.30 uur, ds. Den Hengst Oosterend, 9.00 uur, ds A. Kok, 10.30 uur, ds. A. Kok 19.30 uur, ds. A. Kok GEREFORMEERDE GEMEEN! Oosterend, 11.00 uur en 16.30 uur Hegeman in de Ned. Herv. kerk GEREF. KERK (Vrijgemaakt I in de Doopsgezinde Kerk te Dec I Den Burg 11.00 en 16.00 uur Dies I DOOPSGEZINDE GEMEENÜ I Den Burg, 9.30 uur, ds. Kuitse Kerkbusje Den Hoorn. Oosterend, 10.45 uur, ds. L. Koo? I uit Haarlem GEREFORMEERDE GEMEEiï Dinsdag 4 juli Oosterend, 19.30 uur, ds. C. He? in het kerkgebouw Schoolstraat

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2