Cjroen TwarL-Jexels in het harL, Eiland na „bouwvakgolf nog niet volgeboekt Lang wachten in de regen kan stemming niet bederven '856 „vreemde" auto's op Texel 99 vakantie? brood-nodig! V %/V <*eC Op Texel gebakken dus dagelijks vers Teso vervoerde record aantal auto's Pastor Van Schie naar Bussum Bromfietser reed tegen vrachtauto Flessenaktie Donderdag spuitvoetbal in De Koog Met brommer gevallen: hersenschudding Rijbewijs ingenomen na aanrijding Nieuw ruiterpad nabij De Cocksdorp Je moet er wat voor over hebben om op Texel te komen 5DAG 4 JULI 1972 85e JAARGANG No. 8687 gave N.V. vJi. Langcveld De RooU Ibus U - Den Bur8. Texel - Tel. 2741 Harry dc Graaf, Kecsomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Ra&t feisenbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 cL per mm. excl. 4% BTW De TESO-veerboten brachten de afge- pen bouvvvakzaterdag 2887 auto's naar •xel. Dat is het grootste aantal dat ooit één dag werd overgezet en het bete- •nt dat het record van j.l. Pinksteren 700 auto's op een dag) is gebroken, jewel de meeste vakantiegangers in gelegenheid waren wat meer ge- ireid te reizen (velen hadden donder- igavond al vrij en hadden dus toen al op vrijdag kunnen vertrekken) ging meerderheid toch zaterdagochtend op id zodat hetzelfde beeld ontstond als vorige jaren: wachttijden tot zes uren danks het op topsnelheid pendelen in beide veerboten. Er viel zaterdag g een record te melden. In 24 uur, van terdagochtend tot zondagochtend viel Texel 16,7 mm regen. Het etmaal er- jr was al 13,2 mm afgetapt waaruit Igt dat het 't hele jaar nog niet zó he in zo korte tijd heeft geregend. De schier eindeloze rij in de regen ichtende auto's vormden in Den Hel- een somber beeld. Somber was ook situatie op de campings waar duizen- n vakantiegangers onder hun van het iter glimmende tentzeilen zaten te ichten op het breken van de loodgrau- lucht. Dat gebeurde echter pas zon- maar toen was het dan ook vele ;n droog en werd in ieder geval de op versterkt dat het niet twee volle iken achter elkaar zo slecht zou blij- n. Het Gouden Boltje begon maandag Ifs aarzelend te glanzen want de zon t zich eindelijk zien en trok zich jkbaar niets aan van heel wat som- rder voorspellingen van het KNMI. Nog niet vol Het slechte weer zal er wel de be- ïgrijkste oorzaak van geweest zijn dat e akkommodatie op Texel nog niet is zet, nog lang niet zelfs. De enige sec die nagenoeg is volgeboekt wordt vormd door de bungalows. Er zijn nog el wat kamers in hotels en pensions ij en hetzelfde beeld geldt voor de rticuliere logies en ontbijt-sector. De npings in en bij De Koog zijn vol lar elders op Texel zijn kampeer- tatsen nog „uit voorraad leverbaar", iar schatting bevonden zich maandag- g zo'n 16.000 kampeerders op het and wat belangrijk minder is dan in bouwvak weekend van vorig jaar !n er zo'n 19.000 werden geregis- erd. De noodcamping in Den Burg loefde dan ook geen dienst te doen. „Kogerstrand" vol Het kampeerterrein Kogerstrand van Recreatiestichting Texel was vrijdag- al vol, wat betekent dat daar in zo'n 5.000 mensen zaten. Beheerder I Veldman, vertelde ons dat de stem- op zijn terrein opvallend goed is, ondanks de regen. Omdat er zater- geen kampeerders meer bijkonden ven op „Kogerstrand" de ellendige ereeltjes van natte mensen die in het amende regen hun tent opzetten ach- wege. Op het kantoor van „Koger- and" had men druk werk met het vakantie mere boiie °d! Van die er> puntjes ptoruin! ook in u-®x> l\\\ksdat tf>°v,®*" bakt! krenve^°^6^® Va '.TT.. onverbeterlijk bokmon/ehop doorzenden van mensen die zich aan het bordje ,vol" niet stoorden en meenden dat voor hen wel een uitzondering ge maakt kon worden. „Een vervelend werk", zei de heer Veldman. „Er waren veel mensen bij die hier al jaren komen en erg aan „hun" camping gehecht zijn geraakt". De teleurgestelden kregen het advies naar „Loodsmansduin" te gaan. Op deze camping waren zondagavond 2.700 kampeerders. De capaciteit is ech ter 4,000 en er kunnen er dus nog heel wat bij. Het ziet ernaar uit dat het jon gensterrein op „Loodsmansduin" wel spoedig vol zal zijn. „De Krim" bij De Cocksdorp meldde zondagavond 1.300 kampeerders, wat betekent dat dit ter rein een bezetting van nog geen 60% heeft. Gezien de slechte weersomstan digheden wilde men op „De Krim" ech ter niet klagen. Na bijna 5 jaar op Texel werkzaam te zijn geweest vertrekt pastor J. van Schie naar een parochie in Bussum. In oktober 1967 kwam hij hier met de op dracht van de bisschop een eenheid te maken van de verschillende parochies op Texel. Die opdracht was juridisch volbracht tijdens de komst van de bis schop op 7 november vorig jaar. Ter gelegenheid van het afscheid houdt pastor Van Schie zaterdag 15 en zondag 16 juli na afloop van kerkdiensten open recepties in „De Witte Burcht" (Molen straat, Den Burg). De pastor meent dat niet alleen juri disch, maar ook organisatorisch zijn op dracht voltooid is. Drie nieuwe pastors werden benoemd. Bij toerbeurt gaan ze naar elk der dorpen waarvan de paro chianen ook dichter bij elkaar zijn geko men. De katholieke kerk is op Texel in alle opzichten meer een eenheid gewor den, aldus de pastor. Oecumene Niet alleen om deze reden kijkt hij graag terug naar zijn verblijf op het ei land. „Partir, c'est mourir un peu"; de pastor heeft er goedevr ienden bij ge kregen en hij is van het eiland gaan houden. Er zijn hem dingen mee- en te gengevallen, maar met het meeste ple zier kijkt hij nog terug op de toenade ring die de laatste tijd is ontstaan tus sen de verschillende kerken. In de periode dat hij hier pastor was is ook het aantal onkerkelijken op Texel toegenomen. De pastor vindt van dit verschijnsel vooral jammer dat het vaak niet om een echte keuze gaat die het geloof betreft, maar om het meedraaien in een sociaal patroon dat zich tegen opvattingen van vorige gene raties keert en daarbij vooral de gods dienst aanpakt, terwijl de kerk zijn best doet mee te gaan met de opvattingen van de nieuwe generaties. Bussum Pastor Van Schie gaat naar Bussum, naar een standplaats waarvan de paro chianen verzocht hebben om aansluiting bij twee andere parochies, zodat de pas tor terecht komt in een team van 7 per sonen. Hij ziet er, als bij iedere nieuwe standplaats, tegen op zich te vestigen in een andere omgeving met een verschil lende werkkring. Aan de andere kant ziet hij het als een uitdaging, een nieu we mogelijkheid om met mensen te werken. De opvolger van pastor Van Schie wordt pastor P. M. Kolkman, geboren in 1932 te Zijdewind (NH). Pastor Kolkman werd in 1957 tot priester gewijd, bracht daarna 2 jaar door in Wognum en heeft vanaf 1959 zijn standplaats in Worraer- veer. Naast zijn gewone werkzaamhe den heeft hij veel les gegeven aan LTS en andere vormen van voortgezet on derwijs. Die nieuwe pastor komt begin augustus naar Texel. Het slechte weer heeft in ieder geval een voordeel. Het gebruik van drinkwa ter wordt er aanmerkelijk door vermin derd. Bij het PWN vertelde men ons dat per 24 uur twee tot driehonderd m3 minder wordt gebruikt dan vorig jaar, voornamelijk als gevolg van het uitblij ven van de zg. avondpiek. Deze piek ontstaat als de van het strand terugke rende toeristen een douchebad nemen. Ook voor overtreding van het verbod om de tuin te besproeien en de auto te wassen hoeft men onder de huidige om standigheden niet bang te zijn. „Vreemde" auto's Zoals bekend houdt men bij TESO nauwkeurig het aantal zg. .vreemde" auto's" op Texel bij. Dit aantal is de meest nauwkeurige indicatie van de drukte. Zaterdag bedroeg het aantal niet-Texelse auto's 7856 (op zaterdag 3 juli 1971 was de stand 7264 maar toen moest de bouwvakvakantie nog begin nen). Is het voorseizoen op Texel goed of slecht geweest? Deze vraag is de laatste weken in menige kring in discussie ge weest en er werden de meest uiteenlo pende antwoorden op gegeven. Aan de hand van de door TESO geregistreerde aantallen vreemde auto's mag (voorzich tig) worden geconcludeerd dat degenen die voor hun inkomsten direkt of indi- rekt op het toerisme zijn aangewezen geen reden tot juichen hebben. In de eerste helft van de maand juni bleven de aantallen vreemde auto's beneden de stand van vorig jaar in dezelfde pe riode en in de tweede helft van de maand waren het er ongeveer evenveel. Zaterdag 3 juni: 2500 vreemde auto's (vorig jaar 3027); 10 juni 3065 (3727); 17 juni 4256 (4201) en 24 juni 5304 (5075). DE KOOG Zaterdag om kwart voor twaalf wilde A.v.A. (Frankfurt a. Main) zijn vrachtauto in de Kamerstraat parkeren. Zijn mede-inzittende waar schuwde het achteropkomende verkeer maar R.G. had dit niet in de gaten. Met een snelheid van 20 km per uur reed hij tegen de auto op. Met diepe vleeswon den en een hersenschudding moest hij naar Den Helder vervoerd worden. E.v.S., zijn medepassagiere had slechts een bloedneus. In de Texelse Courant van vrijdag 23 juni schreven wij naar aanleiding van èen publikatie van Spar over de fles- sen-aktie ten bate van de landelijke Vereniging „Tot behoud van de Wad denzee". Deze aktie wordt alleen ge houden in district Noord. Aangezien Texel tot district West behoort kan men bij de plaatselijke Sparwinkeliers geen flessen inleveren. Pas na gebleken suc ces in district Noord wil men de aktie een landelijk karakter geven. DE KOOG Donderdagavond, aan vang acht uur, wordt op het sportterrein aan de Boodtlaan te De Koog een spuit voetbal wedstrijd gehouden. De elftallen zullen hoofdzakelijk uit brandweerlie den zijn samengesteld. Om half acht vertrekken de spelers vanaf de Bos- wachterij in optocht naar het sportveld. De entree is gesteld op ƒ1,kinderen half geld. Algemeen bestaat de indruk dat de toe risten aanmerkelijk zuiniger met hun geld omspringen dan in vorige jaren. Dat kan samenhangen met het weer maar ook met de economische recessie. Overigens heeft het aantal auto's dat TESO in de maand juni heeft vervoerd (in beide richtingen) in vergelijking met juni 1971 de normale stijging te zien gegeven. Er werden nl. 48.294 auto's overgezet tegen 45.518 in 1971. Een toe name derhalve van 2776 oftewel 11,5%. Donderdag tegen 10 uur kwam het meisje K.H. met haar brommer te val len toen de motor door onbekende oor zaak afsloeg. Een vriendin die achterop zat en een jongen die er op de fiets naast reed (beiden mankeerden niets) pro beerden op de Pontweg rijdende auto's te laten stoppen en om hulp te vragen. Pas de zesde wagen stopte. K.H. had een ernstige hersenschudding en verwon dingen aan haar hand. Het ongeluk ge beurde tussen zijweg 5 en 6. K.H. werd met de ambulance naar Den Helder ge bracht. DE KOOG Zondagavond kwart voor 8 nam R.H.W. (Soest) de hoek Ni- kadel-Boodtlaan te ruim. Terwijl hij rechtsaf ging ramde hij de wagen van A.R. Beide wagens werden aanzienlijk beschadigd. Het rijbewijs van W. werd ingenomen omdat hij door overmatig drankgebruik niet in staat was te rijden. DE COCKSDORP Staatsbosbeheer heeft onlangs nabij De Cocksdorp een nieuw ruiterpad uitgezet. De route be gint langs de Duinweg (juist voorbij „Sluftervallei") en gaat dan door de dui nen naar het strand. Ongeveer lVt kilo meter volgt het uitgezette pad het strand richting vuurtoren, waarna het door de duinen en langs de weg weer teruggaat naar het startpunt. De route heeft een lengte van ca 6 kilometer. De ruiters komen onder andere door het prachtige natuurgbied „De Krim" Pachters en eigenaren van de grond hebben er in toegestemd dat het pad werd aangelegd, maar er zal streng op worden toegezien dat men er niet bui ten komt. GEPARKEERDE WAGEN AANGEREDEN DE KOOG Zondagmiddag 3 uur konstateerde de toeris I.H.B. dat zijn wagen, die aan de Ruyslaan in De Koog geparkeerd stond, beschadigd was. De linkerachterzijde, de bumper en het achterlicht waren vernield. Over de da der is nog niets bekend. Ondanks de lange wachttijden die za terdag opliepen tot 6 uur was de stem ming op de wachtterreinen in Den Hel der uitstekend. Ook het slechte weer kon hieraan niet veel veranderen. Er waren weinig mensen die zich zo op wonden dat ze scholden op het TESO- personecl, op brutale wijze voordrongen of de rij verlieten en een ander vakan tieoord opzochten. De mecsten wachtten gelaten op het moment dat ze de boot op konden rijden. Een der 5 personen die dicht opeen gepakt in een kleine Fiat zaten vond het wel beroerd. Ze waren 's ochtends vroeg uit Amsterdam vertrokken en hadden deze drukte niet verwacht. „Maar ja, we zijn er bijna, dus nu hou den we maar vol. Het zou wel goed zijn als er een derde boot hij kwam om deze drukte te verwerken". De Amsterdam mers konden niet op een andere dag ko men omdat ze een huisje gehuurd had den dat zaterdag leeg kwam. Ze von den het wachten niet onoverkomelijk en zouden, als de vakantie op Texel meeviel, zeker terugkomen ondanks dc kans dat ze weer zo lang zouden moe ten wachten. „Je bent hier en je moet toch mee", aldus de besturder van een bestelwagen uit Surhuisterveen die 4V* uur wacht te. De hele familie zat gezellig te eten en spelletjes te doen. Ook de kinderen schenen zich te vermaken, hoewel ze door het slechte weer niet naar buiten konden. „We komen volgend jaar weer want we vinden Texel een mooi eiland" zei de vrouw van de bestuurder. Later zwaaide de hele familie vrolijk naar de achterblijvers toen ze na bijna 6 uur de boot opreden. „In de winter was het meesterlijk. We reden zó de boot op en vonden op Texel alles even rustig. We wisten van te vo ren dat het zo druk zou zijn want we komen hier al jaren. Het is onmogelijk om op een andere tijd te komen, want we zitten met de schoolvakantie van de kinderen. Laten ze alstjeblieft geen derde boot aanschaffen. Het zal trou wens niet rendabel zijn". Dit werd ge zegd door de vader van een gezin met twee kleine kinderen waarvan er één bovenop alle bagage in slaap gevallen was. Ze wachtten 4 uur. „De eerste keer dat we kwamen moesten we 8 uur wachten. Dat was 6 jaar geleden. Als je komt denk je: Hoe lang zou 't deze keer duren, 2 of 6 uur?" Een vrolijke familie uit Zwolle die zich verheugde op de warme maaltijd die in het hotel klaar zou staan. „We hebben gerekend op 5 uur. Een half jaar geleden bespraken we ons pen sion en we hebben toen meteen de veer dienst gebeld om te vragen hoe lang we bij de boot zouden moeten wachten en of we plaats moesten bespreken. Het wachten is niet zo erg". De kinderen in de auto beaamden dit. Ze zaten met 7 personen in het grootste type DAF. De bestuurder vervolgde: „Waar laten ze al die mensen en waar blijven al die auto's?" Hij was van plan zijn wagen alleen te gebruiken om van het pension in De Cocksdorp naar het strand te rij den. Voorzieningen Op het wachtterrein in Den Helder wa ren diverse voorzieningen aanwezig. Van de toiletten werd dankbaar ge bruik gemaakt. De verkopers van patat, koffie en warme etenswaren deden goede zaken, in tegenstelling tot de ijs venters die zelfs in de loop van de mid dag moesten wijken voor de regen. De toeristen werden verder beziggehouden met de TESO-enquète, de stencils van de aktie Tessel forever, de verkoop van kaarten van Texel en de verkoop van TEXELtoerist. Bovendien was er nog een aantal jongetjes uit Den Helder dat de ramen lapte. De kombinatie van aktie Tessel for ever en de verkoop van kaarten van Texel bezorgde sommige toeristen moeilijkheden. „Wat moet ik nu doen? Volgens de aktie mag ik op Texel mijn auto niet gebruiken en volgens die ver kopers moet ik de Texel-route rijden" De enquètrices van het TESO-onder- zoek hadden zulke leuke ervaringen met het enquêteren dat ze ondanks de regen nog een tijdje doorwerkten op vrijwillige basis. Ook zij hadden geen nare gevolgen met klagende toeristen. Een Duitser vertelde het volgende verhaal: „Ik kwam in Den Helder en sloot me bij de rij wachtenden op de Zuidstraat aan zoals de politie dat aan wees. Toen ik bij het wachtterrein onder de dijk kwam werd ik door een andere politieagent doorgestuurd naar de ha ven. Daar werd ik door iemand van de TESO teruggestuurd naar het begin van de rij zodat ik een uur voor niets ge staan had". Hij vertelde het verhaal zonder dat hij de indruk gaf er erg zwaar aan te tillen. Niet gezellig meer „Van mijn part schaffen ze een vierde en een vijfde boot aan. Dit is niet gezel lig meer. Als het niet rendabel is om ze te kopen moeten ze die boten maar hu ren". Dit zei ons de „aanvoerder" van een groep jongelui die onderweg waren naar „De Krim" om rust te vinden. Toen het gesprek wat vorderde bleek dat als ze het van tevoren geweten hadden, ze maandag pas gekomen zouden zijn. „Ik vind het niet erg want ik heb va kantie We hebben 31/* uur pech gehad, toen hebben we een half uur in de rij gestaan en nu staan we 3V» uur op dit terrein. We komen er wel, het huis dat we gehuurd hebben wacht wel. Onder tussen spelen we „mens erger je niet"; we hebben er op gerekend want het is de derde keer dat we naar Texel gaan. Het is wel te hopen dat het beter weer wordt. Al die arme kampeerders die in de regen hun tent op moeten zetten, got tegot wat erg", aldus een meewarig met haar hoofd schuddende mevrouw uit Brabant. Ze vond dat het erg goedkoop was op Texel. Niet alleen de huur maar ook het eten kostte nauwelijks meer dan thuis. De meeste anderen die we naar hun mening over de wachttijd vroegen von den dat het lang duurde dat dit niet zo erg was en ze hoopten dat het beter weer zou worden, 's Avonds in de stro mende regen waren veel gezichten wat somberder maar ook toen was men niet bereid in uiterst negatieve bewoordin gen kritiek te spuien. Men bleef kalm en berustend tot de klep van de af en aan varende veerboot ook voor hun auto omhoog zou gaan.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1