Cjrocn kwartsJexels in het harL, MAB-club durft op 9 juli geen autocross te houden Tiende folkloreseizoen bij fraai strandweer van start.... TAXI 2323 remeente houdt vast aan hoge ver makelij ksheidsbelasting Wethouder Dros hees de folklorevlag parachutistenteam Niet meer dan 25 kampeerders in sleep-in DEN hoorn den hoorn DEMONSTRATIE SPYKER DEN hoorn den hoorn Weer veel klandestiene kampeerders Gouden speld voor ,.Doortje" Minister blokkeert rijksbijdrage voor 99 woningen Politie konstateerde veel gebreken aan auto's De heer A. van Hoorn jubileerde Burgerlijke stand Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed WILHELMINALAAN 4-6 DAG 7 JULI 1972 85e JAARGANG No. 8688 fEXELSE^COURANT gave N.V. v.h. Langeveld De RooU Ibus 11 - l^n Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den lel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijn 1 dinsdag» «o vrijdags Bank: Nederl. Middcnstandsbank; Coop. Rail. feiscnbank; Ainro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; Los 25 d Advert. 21 cL per mm. excl. 4»/o BTW De voor zondag 9 juli geplande auto- oss van de Motor-, Auto- en Brom- tsclub Texel gaat niet door en moge- k zal ook de tweede cross, te houden 6 augustus, worden afgelast. Het be- iur van de MAB-club heeft aldus be den in verband met het enorme fi- nciële risico. Wanneer het publiek als volg van slecht weer (of als gevolg n prachtig strandweer na een lang- rige regenperiode!) zou wegblijven, tekent dat een verlies van vele dui nden dat niet uit de kas van de MAB- jb kan worden gedekt. In tegenstel- ig tot vorige jaren beschikt men nl. er geen enkele reserve. Feit is dat de autocrossen die nu vijf ir achtereen gehouden zijn, de laatste •en ook bij veel publiek een klein ver- s opleverden. Dit kon echter worden lekt uit het reservefonds dat werd irormd uit de ca ƒ5.000,winst die t eerste jaar werd geboekt. Nadien de kosten aanzienlijk gestegen en n vindt het onverantwoord de tame- gepeperde toegangsprijs te verho- Heel anders zouden de kaarten lig- als de gemeente bereid zou zijn de rmakelijkheidsbelasting te verminde- Het MAB-bestuur vindt dat daartoe reden is want men betaalt nu het ogst mogelijke tarief, nl. een derde de bruto ontvangsten. Elk verkocht trtje van ƒ3,betekent dus een den inkomsten voor de gemeente. Een )E KOOG De onlangs legaal ge- rden sleep-in „Klabam" bij „Bis- ickhof" te De Koog is geschikt voor opvang van niet meer dan 25 kam- wders. Dit is een dezer dagen be- ild door enkele gemeenteambtenaren het gebouw inspecteerden. Zoals be id was door de gemeente aanvanke- toestemming gegeven voor het ver- ekken van logies aan 65 kampeer- rs, maar zo vernamen wij ten idhuize dit getal was gebaseerd op fevens die door exploitant C. Schu- iker zelf waren verstrekt. Dinsdag rd geconstateerd dat bij de oorspron- lijk toegelaten bezetting de slapers ïl te dicht op elkaar zouden liggen, .geen niet in het belang van de open- re orde werd geacht. ssen de bedden moest een ruimte van ca 30 cm vrij blijven. Deze eis betekende het oorspronkelijk gedachte aantal "pers tot 25 moest worden terugge- icht. Het oorspronkelijke plan was ide verdiepingen van het Klabam-ge- iw tot slaapgelegenheid te verbou- üi en hier een honderdtal kampeer- op te vangen. Omdat hij van plan ter besparing van kosten, eigen- ig het gebouw daarvoor geschikt te ren, vroeg hij al in december 1971 'gunning aan bij B. en W. Pas zeer kreeg hij toestemming maar in was er geen tijd meer om de idwerende plafonds e.d. aan te rngen waardoor het gebruik van de 'enverdieping was uitgesloten. •ot dusver is het in de sleep-in ove- ens nog niet bijzonder druk geweest, tegenstelling tot vorig jaar toen in de iwvakperiode meer dan 100 jongelui andestien) in Klabam overnachtten. vrijdagavond 20.30 uur J bij LOODSMANSDUIN van het van het Paracentrum Texel-Spa rekensommetje leert dat de gemeente ieder jaar zo'n ƒ10.000,beter wordt van de crossen; in de loop der jaren is dus een halve ton aan belastinggeld ge- ind. De meeste andere kustgemeenten in Noordholland hanteren een lager ta rief. Pogingen De MAB-club heeft meerdere pogin gen gedaan om wat aan de belasting te doen. Vorig jaar februari vroeg de club in verband met haar jubileum één jaar vrijsteQling van vermakelijkheidsbelas ting. Men was echter bereid de ƒ10.000,die aldus beschikbaar zouden komen uit te geven aan evenementen voor toeristen. Dit bleek geen haalbare kaart maar bij de gemeente toonde men zich wel bereid te bezien wat voor het jaar 1972 gedaan zou kunen worden. De club nam op 24 maart j.l. opnieuw con tact op met het gemeentebestuur omdat de tijd begon te dringen. Gewezen werd op de financiële noodsituatie en ge vraagd werd om een onderhoud met B. en W. om de kwestie van het belasting tarief onder ogen te zien. Als antwoord verwezen B en W. naar hun brief van 9 juni 1971 waarin het eerdergenoemde verzoek om vrijstelling van vermake lijkheidsbelasting van de hand was ge wezen. „Een gesprek hierover heeft geen zin en kan ook geen andere uit komst bieden", aldus B. en W. Het MAB-club voelde zich met een kluitje in het riet gestuurd en benaderde loco burgemeester J. Daalder. Met hem had een afvaardiging van het bestuur kort daarop een gesprek waarbij men de in druk kreeg dat de gemeente bereid was de club op een of andere manier tege moet te komen. Dat bleek te optimis tisch te zijn want de gemeente berichtte dat het op 12 juni 1972 ingenomen standpunt niet was gewijzigd. Waarop het MAB-bestuur andermaal de pen greep en het gemeentebestuur liet we ten dat men verbaasd was over deze reaktie en dat men op zijn minst toch een positief voorstel had verwacht, bijv. een gemeentelijke subsidie ter grootte van het te verwachten verlies. Hoop? Overigens heeft de heer Daalder wel toegezegd de kwestie met de burge meester te zullen bespreken als deze (op 10 juli) van vakantie is teruggekeerd. Inmiddels is zoveel tijd verstreken dat de eerste cross in ieder geval moet worden geschrapt. Dergelijke evene menten trekken alleen voldoende be- langsteling (ca 5.000 man) in het top- seizoen. Bij twee crossen moet tussen beide zoveel tijd zitten dat men te ma ken heeft met een nieuwe „lichting" va kantiegangers. Men is over het alge meen niet geneigd twee maal achter el kaar naar een soortgelijk evenement te gaan. De ene cross die nu welicht nog kan worden georganiseerd moet in ieder geval vóór 6 augustus worden gehouden want na die datum is het dit jaar met de drukte op Texel gedaan. Geen toezegging Desgevraagd vertelde ons loco-burge meester Daalder dat door hem jegens de MAB-club geen enkele toezegging is ge daan. Wel is gewezen op het feit dat voor vrijstelling of vermindering van vermakelijkheidsbelasting een wijziging van de verordening op de heffing van vermakelijkheidsbelasting nodig is. De gemeenteraad moet hierover beslisen. Overigens zou de gemeente de belang rijke inkomsten uit de autocross niet graag missen. Verder is het de vraag of het op dit moment verstandig is de MAB-club vrijstelling of vermindering van belasting te geven. Het is nl de be doeling dat binnen afzienbare tijd alle vermakelijkheidsbelasting wordt afge schaft. Maar er moeten voor de gemeen te dan wel vervangende inkomsten wor den gevonden. Om straks aanspraak te kunnen maken om een behoorlijke som aan vervangende inkomsten is het niet tactisch de huidige belastinginkomsten omlaag te brengen. Met stelligheid ont kende de heer Daalder dat het gemeen tebestuur of bepaalde ambtenaren die het gemeentebestuur moeten adviseren De weersverbeteringen van de afge lopen dagen heeft het aantal clandestie ne kampeerders blijkbaar sterk doen stijgen. Tijdens een dinsdagavond ge houden patrouille snapte de politie maar liefst dertig jongelui die op verschillen de plaatsen in de openlucht lagen te slapen. De meeste slapers werden aan getroffen in de buurt van De Koog en in de duinen bij het Westerslag. Dit is Libor Pesek die vrijdagavond (he den) het concert dirigeert dat door het vijftig man tellende kamerensemble van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de Ned. Herv. kerk te Den Burg wordt gegeven. Het concert begint om half ne gen. De kaartverkoop start een uur eer der. De entree bedraagt f4,jongeren tot 14 jaar betalen f2, niet bereid zijn de club tegemoet te ko men omdat zij een hekel hebben aan de sensationele autocrossen. De kwestie van de vermakelijkheidsbelasting zal in ieder geval nog met de burgemeester (die de portefeuille van financiën be heerst) worden besproken. Men vond het niet fair om tijdens zijn va kantie een wijziging aan de gemeente raad voor te leggen. De aktiviteiten van de Stichting Texels Folklore moeten voor het toeris- tenpubliek wel bijzonder aantrekkelijk zijn. Voor het eerst na lange tijd was het woensdag prachtig strandweer. Het zou niemand hebben verbaasd als Den Burg toen totaal uitgestorven zou zijn geweest, maar tot stomme verbazing van de organisatoren kwamen toch nog honderden mensen naar Texels residen tie al was het natuurlijk lang niet zo druk als op de woensdagen van een „normale" zomer. Zoals bekend ging het tiende folkloreseizoen van start. Ter ge legenheid van het tweede lustrum was het programma wat uitgebreider. Om tien uur liet het Koninklijk Texels Fan farekorps de tonen van welbekende va derlandse liedjes over Den Burg schallen, daarbij de sfeer van een Ko ninginnedag oproepend. Daarop had de officiële opening van het tiende folklo reseizoen plaats. Recreatieconsulent J. M. de Vries (dank zij zijn enorme woordenrijkdom een onmisbare kracht voor de folklore) memoreerde dat de folklore nu tien jaar bestond. Hij vond dat bij een jubileum een vlag hoorde en verzocht schout en schepenen de wethouder te halen zodat deze de vlag plechtig kon hijsen. Wet houder J. C. Dros kweet zich van deze taak geassisteerd door drie charmante dames en de heer W. Albers. De vlag is door het bestuur van de folklorestich- ting ontworpen en bestaat uit een veld van vier blokken in groen en zwart met daarop een rond geel vlak met de woor den en het vignet Stichting Texels Fol klore. De vlag wapperde verder de ge hele dag niet alleen van de vlaggemast voor het raadhuis maar ook van de zeer hoge mast op de Raiffeisenbank. Propaganda In een korte toespraak feliciteerde wethouder Dros de stichting met het jubileum. „Onder de burger toren is Texels Folklore geboren maar de eerste jaren heeft het kind wel alle kinder ziekten gehad". Hij was echter van me ning dat de folklore nu uitstekend draait. Voorzitter J. Kiltz bracht onder meer naar voren dat de folklore er niet is voor de Texelaars (die telkens het zelfde zien daarom kritiek hebben) maar voor de toeristen. Ongetwijfeld is de propagandistische waarde die de folklo re voor Texel heeft niet gering, alleen al door de vele gemaakte foto's die thuis van hand tot hand gaan. Op de geschie denis van de folklore ging hij niet uit voerig in; hij volstond met te zeggen dat er hoogte- en dieptepunten waren geweest. „We moeten niet terugkijken. Laten we vooruit zien en hopen dat het zo goed blijft gaan". Gouden speld De heer Kiltz dankte ieder die in de afgelopen tien jaar aan de folklore heeft meegewerkt maar kon er niet aan be ginnen alle namen te noemen. Een uit zondering maakte hij voor de groep Ou de Dansen en mevrouw D. van Sam- beek-Schrama. Mevrouw Van Sambeek heeft de volle tien jaar zitting gehad in het bestuur en heeft zich bijzonder in gespannen. „De folklore is ondenkbaar zonder Door!". Mevrouw Van Sambeek ontving als blijk van erkentelijkheid de gouden speld van de Folklore. Tijdens het daarop volgende optreden van de kinderdansgroep konden de toeristen genieten van „sukelaat" met koek, waartoe zij aan lange tafels konden gaan zitten. Op sukelaat en koek had Eerst aan eisen voldoen Minister Udink heeft de rijksbijdrage voor de 99 woningwetwoningen geblok keerd nadat door de technische dienst van Volkshuisvesting te Haarlem was geconstateerd dat de woningen niet ge heel volgens de voorschriften zijn ge bouwd. Het bovenstaande blijkt uit het antwoord van de minister op vragen die door de kamerleden Egas en Schaeffer (PvdA) zijn gesteld. Zoals bekend 'had den de bewoners aktie gevoerd en des kundigen van de Partij van de Arbeid te hulp geroepen naar aanleiding van klachten die hoofdzakelijk betrekking hadden op de geluidsoverdracht tussen de woningen. Van de zijde van het mi nisterie vernamen wij nog dat het be sluit van de minister betekent dat de rijksbijdrage pas zal worden betaald als de woningen wèl aan de eisen vol doen. De rijksbijdrage is voor bewo ners van woningwetwoningen uiterst belangrijk. Zonder deze subsidie zou de huur ongeveer het dubbele bedragen. Dinsdagavond heeft de Rijkspolitie over heel Texel in het bijzonder gelet op gebreken aan auto's. In diverse ge vallen moest proces verbaal worden op gemaakt, o.a. wegens lekke knalpijpen waardoor de betrokken voertuigen meer lawaai veroorzaakten dan nodig was. Ook het óantal gebreken aan de ver lichting was legio. Vaak waren de lam pen niet goed afgesteld, waren verblin dend of „knipoogden". In een geval moest een wagen wegens gladde ban den uit het verkeer worden genomen. Veertig jaar in watcrschapsdienst men recht, nadat men een lootje had gekocht dat kans gaf op een fraaie scha penhuid. Gezellig Zoals gebruikelijk kon men 's mid dags weer diverse Texelse dames en he ren in klederdacht zien lopen (hulde voor de dragers en draagsters want het viel in de warmte niet mee!) en kon men zien hoe allerlei oude ambachten werden beoefend. Ook warjen er weer veel „gewone" stalletjes en demonstra ties alsmede attrakties zoals het schand- blok, de weegschaal, ponyrijden en het dierentuintje Vanaf half vier danste de kinderdansgroep op het podium op de Groeneplaats en op de Groeneplaats kon men ook genieten van de poppenkast. Erg veel belangsteling hadden de diver se attrakties niet, maar het was toch net genoeg om het gezellig te houden. Aan de omroep wedstrijd namen vijf perso nen deel. Nadat Jan Agter sr. het voor gedaan had gingen ze van start. Een me neer uit Leeuwarden werd tot winnaar uitgeroepen. Zo rustig als het 's midags was, zo druk was het 's avonds. Zeker 2.000 toe schouwers waren op de Groeneplaats toen daar de Pinksterbruid arriveerde en in de loop van de avond groeide dit aantal tot ongeveer 3.000 aan. Pinkster- bruid was deze keer de dochter van sla ger Visser. Voor begeleiding van de op tocht zorgde de meisjesdrumband van D.E.K. uit Den Hoorn. Deze band gaf op de Groeneplaats ook een aardige show. Daarna was de beurt aan de kin derdansgroep, boerenkapel en groep Ou de Dansen Laatstgenoemde groep dan ste zelfs bij het grammofoonplaatje van mevrouw Craanen en A. Dekker „We gaan naar Texel". Met de „Strijd om de man" werd het programma besloten. In „Casino" kon men zich daarna nog ge ruime tijd gezellig vermaken. Op 1 juli j.l. was het veertig jaar ge leden dat de heer A. van Hoorn uit De Cocksdorp in dienst kwam bij de polder Eierland. In besloten sfeer werd het ju bileum 's middags herdacht in hotel ,,De Lindeboom-Texel". Het dagelijks be stuur van het Waterschap Texel was daarbij aanwezig maar ook de oud-be stuursleden van het waterschap polder Eierland dat 2V* jaar geleden in het Wa terschap Texel opging. Ook de 86-jarige vader van de jubilaris, de heer L. van Hoorn (oud-secretaris, penningmeester en opzichter van polder Eierland) was present. De heer A van Hoorn werd in 1932 als werkman aangesteld. In 1948 werd hij machinist (hij verving toen de heer B. Nieboer) en volgde in 1951 zijn va der op als secretaris-penningmeester- opzichter Na de samenvoeging van de Texelse waterschappen kreeg hij een administratieve funktie op het polder huis te Den Burg. van 28 juni tot en met 4 juli 1972 Geboren: Johannes Cornelis, zv. Franciscus L. van Tongelen en Trijntje van den Hoek. 'Overleden: Arie van der Vis, oud 74 jaar, wonende te Den Burg; Suzanna Verschelling, wv. Boon, oud 82 jaar, wo nende te Oosterend; Abraham Bakker, oud 78 jaar, wonende te De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1