Cjrocn TwartsJ'exeU het harL, Recreatieassistenten houden veel kinderen creatief bezig Redding jonge zeehond jammerlijk mislukt Op campings, in dorpen en aan het strand 'listkxcl iet volgens een ast programma De heer G. J. de Haan aangevallen door woedend moederdier Schade bij aanrijding Op straat overleden Akkommodatie opgeven Vinkjes groeien als kool bij „kunstmoeder" Geslaagd concert Noordholl. Pbil. Orkest Zeepkistenrace op Hogeberg - Morgen optreden Marinierskapel Motor beschadigd AG li JU N.V. v.h. Langeveld De RooiJ 11 - Den Burg, Texel Tel. 2741 uTy de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rait feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. A boon, prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. exd. 4°/0 BTW Direkteur G. J. de Haan van het Texels Museum werd vrijdagavond aangevallen door een woedende zee hond. Hij liep diverse beten en krab ben op die door een arts moesten worden behandeld. De heer De Haan werd aangevallen toen hij zich in het kraambassin van het museum be gaf om het daarin verblijvende rob je dat 's morgens was geboren, van de verdrinkingsdood te redden. Het diertje was nl. tegen een af voergat aangezogen en kon niet op eigen kracht loskomen. Toen de heer De Haan het water inging om te hel pen werd de moeder, de doorgaans goedaardige Pinny, razend en kreeg de kans vier keer aan te vallen voor dat het de heer De Haan lukte, uit het water te komen. Als gevolg van de aanval mislukte de reddingspo ging en kwam de jonge zeehond jam merlijk om. Hoop Het omkomen van de jonge zee hond heeft in het museum een ver drietige stemming veroorzaakt. Alle leed zal echter vergeten zijn als het met het tweede zeehondje dat dit jaar in het museum geboren zal wor den, voorspoediger zal aflopen. De 4- jarige Betsy is nl. hoogzwanger; de bevalling wordt ieder moment ver wacht. Een bijzonderheid is de jeug dige leeftijd van dit dier. De zeehon den die tot dusver jongen ter wereld brachten in het museumbassin wa ren veel ouder, nl. 6, 7 en 15 jaar. Betsy spoelde als moederloos jong aan op Ameland en werd op 4 juli 1968 met een helicopter van de lucht macht naar Texel overgebracht. Een dag later zette Betsy luister bij aan de Waddenzeetentoonstelling te De Koog waar zij, bij wijze van ope ningsceremonie, door burgemeester Sprenger met een gieter werd ge doopt. Veel ernstiger hadden de gevolgen kunnen zijn van een aanrijding die zich in de nacht van donderdag op vrijdag omstreeks half twee, voordeed op de Pontweg. Een Duitse Opel was aan de rechterzijde van de weg gestopt om lif ters op te nemen. De bestuurster van een achteropkomende Citroën zag dit op het laatste moment, remde abrubt en maakte een „slinger" over de weg waardoor de Citroën met de rechter- voorkant tegen de linkervoorzijde van de Opel botste. Niemand werd gewond; ook de schade was met ernstig. Wandelend op de Emmalaan werd de 72-jarige heer G. C. Barhorst donder dagavond omstreeks zeven uur plotse ling onwel. Een arts constateerde na derhand de dood. De VW verzoekt haar leden drin gend per omgaande opgave te doen van de vrije akkommodatie in de maanden juli, augustus en september in alle sek toren. Dit om de aanvragers zo snel mo gelijk te kunnen inlichten en helpen. Toen de heer F. Kortenhoeven onlangs in zijn tuin aan de Pontweg bezig was bo men te snoeien, kapte hij een tak af waar in een vogelnestje bleek te zitten. Het nest met vijf jonge vinken stortte op de grond; terugplaatsen was uiteraard niet moge,lijk. Daarom nam de heer Kortenhoeven de vinken mee naar huis om daar te trachten de diertjes in leven te houden Al zeer spoedig bezweek een der vogeltjes, een tweede vinkje werd door een kat gepakt. Maar de drie overigen maken het uitste kend dank zij de goede zorgen van Fllie Kortenhoeven-Schagen, die ons vertelde dat het drietal in de afgelopen week als kool is gegroeid Aanvankelijk hadden de vogeltjes moeite met het accepteren van hun kunstmoeder en wilden ze de aange boden wormen, vliegen, zaad e.d. pas op eten als eerst hun snavel was openge maakt. Later ging het veel beter en als mevrouw Kortenhoeven nu met het panne tje stukgesneden wormen, meelworen en andere lekkernijen nadert gaan de vink jes snel in hun nest zitten en sperren de snaveltjes open Zes maal per dag wordt de voerceremonie met behulp van een pin cet uitgevoerd De dieren zijn, met nest en al, ondergebracht in een kleine volière waar ze met succes hun eerste vliegpo- gingen doen De meest kritieke fase in het leven van de jonge vogels begint als ze straks worden losgelaten. Het is de vraag of ze dan in staat zullen zijn zelf hun voed sel te zoeken. Vrijdagavond hield het Noordhollands Philharmonisch Orkest na vele jaren niet op Texel te zijn opgetreden, een concert in de Nederlands Hervormde kerk te Den Burg. De kerk was redelijk gevuld met 230 aanwezigen, waarvan opvallend veel Nederlandse en Duitse toeristen. Het concert kan geslaagd worden ge noemd. Na de aarzelende aanzet in het werk van Corelli, dat verder vakkundig werd afgewerkt, werd met verve de be kende vijfde symphonie van Schubert ingezet. Na de pauze begon men met het concert voor fluit en viool van Telemann, waar bij de twee solisten Jan van den Berg (fluit) en Jan Hesmerg (viool) optraden. Het geluid van de fluit viel wat weg in het geheel, maar het concert lag, als veel van het werk van Telemann, goed in het gehoor. Besloten werd met de eerste drie gedeelten van de serenade voor strijkorkest van Dvorak. Het publiek had veel waardering voor de prestaties van het orkest en di rigent Libor Pesek. Het volgende con cert van de serie in het kader van de Tour-in aktiviteiten is het optreden van de Marinierskapel op 12 juli in de Bur gemeester De Koninghal. val dat de kinderen zich minder gemak kelijk aan het spel overgeven. De om geving, het feit dat bij Jan Ayeslag voornamelijk gezinnen komen, de warmte, enz. hebben allemaal invloed waardoor het erop lijkt dat het niet lang meer zal duren. En inderdaad, na dat nog ongeveer 15 kinderen overge bleven zijn, wordt op handige wijze een einde aan het spel gemaakt. Ze maken een rondedans en dan zegt een der as sistenten: „Nu waaien we allemaal als de wind weg!". De kinderen rennen alle kanten heen en zijn na een paar mi nuten niet meer te onderscheiden van de overige badgasten. Geen enkel kind vertoont zich nog als de poppenkast wordt opgeruimd, zodat het er naar uit ziet dat men net op tijd is opgehouden. Het hele feest heeft ruim een uur ge duurd. Van de assistenten die we deze mid dag aan het werk zagen zijn er twee ook betrokken bij het beroepstoneel, de derde is leerling bij de Stichting Crea tieve Recreatie. Ze zijn 14 dagen werk zaam op Texel. De overige leden van de groep van 15 assistenten die de heer De Vries deze zomer behulpzaam zijn blijven tot half augustus. Zaterdagmiddag 2 uur gaat op de Ho geberg bij jeugdherberg „Panorama" de zeepkistenrace weer van start. Kin deren die mee willen doen kunnen hun karren dus „race-vaardig" maken. Deel nemers moeten aan de start ƒ0,50 beta len. Er zijn diverse prijzen beschikbaar. Woensdag treedt in de Burgemeester De Koninghal aan de Emmalaan te Den Burg (achter de LTS) de Marinierskapel op. Het jaarlijkse optreden vindt dit maal plaats in het kader van dc Tour-in aktiviteiten. Dc aanvang van het concert is 20.00 uur, de toegang is gratis. Gedurende een één uur durend pro gramma treden diverse onderdelen van de Marinierskapel achter elkaar op. De muzikale show wordt verzorgd door het hele orkest, het combo, het dansorkest, het strijkje, de Egelander blaaskapel en de Dixieland groep. Alle onderdelen worden aan elkaar gepraat door lt. Koops. EIERLAND Zondagavond 9 uur had op' de Postweg nabij het vliegveld een aanrijding plaats tussen een motor en een auto. N.G.W. reed in zijn auto richting De Cocksdorp en wilde omke ren. Hij reed een erf op en keek de weg af of hij achteruit kon. Hij zag hierbij H.W. v. 't N. over het hoofd die met zijn motor naderde. V. 't N. kon de auto niet meer ontwijken. Zijn motor werd zwaar beschadigd, hij liep echter geen letsel op. nds enkele jaren krijgt jeugd- en recreatieconsulent De Vries in de zomer hulp j het organiseren van strand- en andere kinderspelen. Momenteel zijn er drie mistenten, afkomstig van de Stichting Creatieve Recreatie, die zich onder heiden door hun beweeglijke aanpak. In enkele dagen heeft men ze overal op ;t eiland kunnen zien: op campings, in dorpen en aan het strand. De afgelopen eek hoefden ze geen enkel maal binnen aan het werk; iedere dag kon het pro- ramma doorgang vinden, al werd het wel eens verplaatst van strand naar leelweide. Een der recreatieassistenten temidden van spelende kinderen op het strand van Jan Ayeslag. Op de achtergrond de pop penkast. op zijn vraag „Vinden jullie het mooi weer?' en „nee" op zijn vraag „Vinden jullie het lelijk weer?" Een poging om de kinderen in beweging te krijgen door ze na de laatste vraag allemaal te gelijk te laten rollen mislukt. Ook later blijkt dat de kinderen van deze groep zich minder spontaan in het spel stor ten dan vaak voorkomt. Internationaal Het poppenkastverhaal gaat over Fietje, Japie en Lampie Snot (een ver kouden vuurtorenwachter). Als de kin deren voldoende meedoen laat hij ze al lemaal een liedje zingen: „Fietje doe je winkel open - doe de deur van het slot - Japie die wil eten kopen - het is voor Lampie Snot". De tekst is opgehangen. Ook Duitse kinderen zingen mee, de tekst en de melodie zijn heel eenvoudig terwijl de assistent bovendien op een gi taar begeleidt. Nadat hij de kinderen heeft uitgedaagd om boven het geluid van de zee uit te zingen, doet iedereen uit volle borst mee en kan het spel be ginnen. Het verhaal voltrekt zich simpel, zo als de meeste van de poppenkastspelen. Waar mogelijk worden de kinderen erbij betrokken, ze zingen nog enkele malen het liedje en schreeuwen af en toe om hulp of om bepaalde personen als dat wordt gevraagd. Bij sommige kinderen wekt het verbazing dat het twee man nen zijn die het spelen. Ze staan zich achter de kast te vergapen aan de mani pulaties met de poppen. Andere kinde ren zien het na een poosje ook niet meer zo zitten en gaan met zand gooien. Het lijkt erop dat de aandacht wat wegebt. Iedereen Het spel is echter op tijd afgelopen, en hoewel een aantal kinderen meegeno men wordt door de ouders of zelf weg rent blijven er genoeg over om met het thema van het spel door te spelen. De assistenten vragen wie Lampie Snot wil zijn, wie Fietje, enz. Zoals altijd zijn er kinderen die haantje de voorste spe len maar de spelleiders doen hun best iedereen aan bod te laten komen. De groep splitst zich vanzelf in drieën en komt na verloop van tijd weer bij el kaar. Dit alles voltrekt zich terwijl de kinderen het idee moeten hebben dat het allemaal bij het spel hoort. Ze spe len toneel, zingen, rennen en maken be wegingen die bepaalde handelingen moeten voorstellen, zoals het bakken van pannekoeken. Bepaalde faktoren maken in dit ge- aantallen kinderen die meedoen vaak indruk wekkend. Tijdens een etjesmiddag op de speelweide in De waren bijna 500 kinderen van de j. Doordat de assistenten zo vaak nel van plaats kunnen veranderen, t moeilijk een programma vast te in. Toch blijkt dit geen bezwaar: is de enige echte stranddag die vo- week de bouwvakvakantie wat op- de (woensdag) gingen ze zonder ondiging naar het strand van het Ayeslag. a de geluidsinstallatie werd omge- en dat om 3 uur de poppenkast zou men. Tot dat tijdstip hielden de as- fiten 'n voorbespreking. Wij waren ij en vernamen het een en ander de aktiviteiten van de Stichting tieve Recreatie. Experiment k assistenten van de Stichting wer- op aanbod (organiseren van kam- of aanvraag, zoals op Texel Op >mgs, strand en andere recreatie- ünen wordt ernaar gestreefd een zo ot mogelijk aantal kinderen op zin- k wijze bezig te houden. Daarbij t de creativiteit voorop. De presta- van de kinderen zijn niet zo belang de wijze waarop ze tot de presta- omen daarentegen wèl! Bovendien ze zelf niet in staat, zeggen ze la- Ki tot het verrichten van voorbeel- e topprestaties. In tegenstelling tot iers en leraren kunnen ze veel din- tóet beter dan de kinderen waar- F ze werken. >P Texel sprake van een experi- daar ze voor het eerst op zo'n 't terrein werken. Tot nu toe gaat tllemaal goed. Ze zijn tevreden met zo doen, wel rezen er kleine moei den bij het zoeken naar de juiste 1 van hun werk om het in te kun- passen in de struktuur van het o) programma van J. M. de Vries. pn drie uur gaan ze de poppenkast tten De uiterst eenvoudige kon- :tle is ontworpen om snel verplaatst rinen worden, hetgeen geheel past werkwijze van de drie. Nog voor °Ppenkast klaar is zit al een heel Pje vol verwachting toe te kijken, minuten over drie is alles ge- Ruim veertig peuters wachten ge- of hoe Jan Klaassen of iemand aar erg op lijkt in het gat van de verschijnt. Het spel begint echter Een der assistenten maakt op ledige wijze een eenheid van het le*- Hij laat ze tegelijk „ja" roepen

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1