Cjroeri (/jwarL-Jexels in het harL> TAXI 2323 Circus Boltini treedt drie dagen op bij Nikadel te De Koog taxi Iaandagochtend opzetten „hydraulische tent" DRIE EXTRA BOTEN NODIG VOOR OVERBRENGEN CIRCUSDORP Auto reed de haven in Toerist op nippertje van verdrinking gered Waardevolle artikelen niet veilig in afgesloten auto's Burgerlijke stand Plotseling remmen: schade WILHELMINALAAN 4-6 Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed Bromfietser kreeg geen voorrang Voorlichtingsbus SBB komt later Meisje aan been gewond Hervormde kerk Oudeschild door vrijwilligers gewit Auto moest opzij Man nam portemonnee weg ,uit voorzorg" Blikschade (02220) 3132 [staatscircus), 'pizahners, tr 85e JAARGANG No. 8690 jIaG 14 JULI 1972 n.V. v.h. Laugeveld De RooJJ 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 jjurj de Graaf, Keesomlaan 43, Den .J, (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Mlddenstandsbank; Coop. Rait feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prüs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. exd. 4°/o BTW De 28-jarige heer A. Lubbersen uit Garderen werd woensdagmiddag om streeks half vijf bij het strand Wester slag op het nippertje van de verdrin kingsdood gered. De man was op het drukste gedeelte van het strand bij een der pieren de zee ingegaan. Toen hij om de pier heen wilde lopen kwam hij plot seling in diep water terecht en raakte in moeilijkheden. Enkele malen ver dween hij onder water. Een Duitse en een Nederlandse jongen die op de pier aan het vissen waren, aarzelden geen ogenblik en slaagden erin de man, die toen al veel water had binnengekregen, met het hoofd boven water te houden. De strandbewakers Kees van Soest en Rob Ma rijnen brachten snel een lijn in het water en even later kon de heer Lubbersen, die het bewustzijn reeds had verloren, op het droge worden getrok ken. Intussen waren vanuit de badhut brancard en zuurstof aangevoerd en was ook een arts (een vakantieganger die op de desbetreffende oproep via de geluidsinstallatie toesnelde) ter plaatse. Er werd zuurstof toegediend in afwach ting van de ambulance, die spoedig arri veerde en de inmiddels bijgekomen drenkeling naar het Lidwinaziekenhuis vervoerde. De heer Lubbersen, die zijn vakantie doorbracht op ,,De Verrassing" te Oos terend en de zwemkunst niet machtig is, maakt het thans redelijk goed. De na men van de jongens die als eersten het water ingingen en daardoor een zeer belangrijk aandeel in zijn redding had den, zijn niet bekend. Gevaarlijke plaats De heer Lubbersen is slachtoffer ge worden van het plotseling diepe water en de sterke stroom rond de strand- hoofden. Regel is dat zwemmers en ba ders deze plaatsen, die met rode vlag gen staan aangegeven, moeten mijden. Hetzelfde geldt voor andere obstakels in het water zoals de bekende bunker bij het Hoornderslag. In de praktijk blijkt het voor de strandbewakmg ech ter moeilijk te zijn de mensen hier van daan te houden. De laatste weken wordt op Texel vrij veel gestolen. Veelal betreft het dief stallen uit geparkeerde auto's. Het is beslist niet verantwoord waardepapie ren e.d. in auto's achter te laten, ook als de wagens zijn afgesloten. In de praktijk blijkt het bij verschillende merken niet moeilijk te zijn een raam open te krijgen en de wagen leeg te ha len. Men zij dus gewaarschuwd. Logies- verstrekkers doen er goed aan hun gas ten op het bovenstaande te wijzen. van 5 tot en met 11 juli 1972 Geboren: Annemarie, dv. Jacob L. Zuijdweg en Gerritje Wijnen; Petra, dv. Simon H. Wuis en Aafke T. Laanstra; Dirkje, dv. Jan Feenstra en Trijntje Bijlsma; Huibertus, zv. Huibertus Kok en Jeannette A. M. van der Kooij. Overleden: Gerardus C. Barhorst, oud 72 jaar, wonende te Den Burg; Cornelia E. Vos, oud 71 jaar, wonende te De Cocksdorp; Petrus Heijnen, oud 55 jaar, wonende te Den Burg. DE KOOG Maandag om 10 over 12 ontstond in De Koog op de hoek van de Dorpsstraat en de Kamerstraat een aan rijding toen J.A.M.M. plotseling remde en de achter hem op een brommer rij dende B.L. hem niet meer kon ontwij ken. Er was geen persoonlijk letsel, bei de voertuigen liepen schade op. OUDESCHILD De heer H.J.K.H. uit De Koog parkeerde dinsdagmiddag zijn auto op het enigszins hellende ha venterrein nabij de voormalige aanleg plaats van de Texels boot. De handrem was defekt, maar hij verzuimde inplaats daarvan de wagen in de versnelling te zetten. Het gevolg laat zich raden. Toen de heer H. een eindje verderop was ge lopen klonk een luide plonsOnder de omstanders gaf dat schrik en ver warring want men verkeerde even in de mening dat zich nog iemand in de wa gen bevond. Die indruk werd gewekt omdat direkt na het neerkomen op het water de claxon van de wagen loeide. Dit alarm was echter ontstaan omdat de stoel door de schok naar voren was gekanteld zo dat de hoofdsteun tegen de drukknop terecht kwam. Het was een heel karwei om de wagen, een Fiat 850 sport (1968) weer op het droge te krijgen. De firma Kaczor kreeg daarbij hulp van een bootje van Rijkswaterstaat. Gevreesd wordt dat de wagen door zijn onder dompeling in het zoute water zoveel schade heeft opgelopen dat hij als ver loren moet worden beschouwd. EIERLAND K.E. uit Oosterend wilde dinsdagmiddag omstreeks half vijf vanaf de Postweg de parkeerplaats van het vliegveld oprijden, maar gaf daarbij geen vrije doorgang aan de hem tegemoet komende bromfietser J. van Beek uit Eierland. De heer Van Beek werd bij de botsing licht gewond en moest zich onder doktersbehandeling stellen. Aan het Boltiniprogramma wordt meege werkt door Mr Kjell Swing, een Zweedse fakir. Mr Swing doorsteekt zichzelf met enorme pennen en messen, gaat rustig in een bed van glasscherven liggen en laat drie mannen met een gewicht van 650 pond op zijn borstkas plaatsnemen. Een koelbloedige bezoeker mag een fles op zijn hals kapot slaan maar hij heeft ook geen moeite met het spuwen van vlammen van vijf meter lengte, waarvoor hij dan wel eerst een slok benzine moet nemen Door een ongeluk waarbij de voorruit vernield werd is de voorlichtingsbus van Staatsbosbeheer enkele dagen op gehouden. Het programma, d^t don derdag zou beginnen wordt dan ook ge wijzigd, met dien verstande dat de standplaatsen en filmvertoningen van donderdag en vrijdag vervallen. Er komen geen andere aktiviteiten voor in de plaats en de vervallen aktiviteiten kunnen niet op een andere dag alsnog gehouden worden. Ongeluk op berucht kruispunt Op het kruispunt Beatrixlaan-Gast- huisstraat deed zich weer eens een aan rijding voor, nu in de nacht van dinsdag op woensdag, omstreeks half twee. In de Gasthuisstraat, richting Pontweg, reed de 19-jarige bromfietser M.P.A. uit Hei- loo met op de duo zijn 17-jarige ver loofde I.R. Toen A. de van links uit de Beatrixlaan komende Volkswagen (be stuurd door mej. F.D. (22) uit Enschede) op zich af zag komen, sprong hij van zijn brommer en bleef bij de botsing on gedeerd. Zijn verloofde liep aan haar linkerbeen verwondingen op die door de dokter moesten worden gehecht. De betrokken voertuigen werden licht be schadigd. OUDESCHILD De Hervormde kerk in Oudeschild is aan de buitenkant weer opgeknapt. Vrijwilligers hebben in hun vrije tijd het omvangrijke werk uitgevoerd, zodat de buitenkant nu ge heel opnieuw gewit is. Dit werk was enkele jaren geleden voor het laatst ge- «daan. Zaterdag wordt de laatste hand aan het karwei gelegd. Maandagmiddag stond aan de Voge lenzang in Den Burg een auto van een Duitse toerist voor een inrit geparkeerd. Om de weg vrij te maken zette men de wagen op zijn kant, waarbij lichte scha de ontstond. Circus Toni Boltini komt naar Texel. Drie dagen lang, op maandag 17, dins dag 18 en woensdag 19 juli zullen voorstellingen worden gegeven in de tachtig meter lange tent die zal worden opgezet op een gemeentelijk terrein aan de Nikadel te De Koog. Voor zover we kunnen nagaan is het voor het eerst dat een circus van dergelijk formaat naar Texel komt. Boltini heeft het erop gewaagd, hopende dat het aantal toeristen in deze periode een recette zal opleveren, die tegen de hoge extra kosten zal opwegen. Carl Fischer treedt op met zijn gemengde groep leeuwen en tijgers. Het is een der meest spectaculaire onderdelen van het Boltini-programma. Castello, koorddansen door de Klas- sohn's, muzikale clowns, het Trio More no (Spaanse clowns van topklasse), Jongfons met zijn chimpansees, de Ste- fani's (springplankakkrobaten) en optre den van Baltini's olifanten. Een (be scheiden) bijdrage wordt geleverd door Texelaars. „Excelsior" en het Kon. Texels Fanfarekorps zijn nl. ingegaan op het verzoek van Boltini om voor de aanvang van het eigenlijke circuspro gramma enige tijd te musiceren. Maan dagavond speelt het fanfare; dinsdag avond „Excelsior". De Texelse Rijkspolitie heeft de 25- jarige G. J. de G. uit Naarden aange houden wegens het wegnemen van een portemonnee. De man had de portemon nee, waarin zich een bedrag van ƒ450, bevond gepakt uit de tas van een reis genote, een meisje uit Hilversum. Dat gebeurde in een café in Oudeschild. Toen het meisje even was weggelopen en haar tas met kostbare inhoud op de bar achterliet, haalde De G. de porte monnee eruit, volgens zijn verklaring tegenover de politie „uit voorzorg". Hij stelde het meisje nadie echter niet van zijn attente daad op de hoogte en ver dacht vond de politie het ook dat de man op stap ging en ƒ200,van het weggenomen geld in meerdere etablisse menten uitgaf. Een en ander bleek bij het onderzoek dat op gang kwam nadat het meisje van getuigen had vernomen wat er gebeurd was en aangifte deed bij de politie. Na verhoor werd de man weer op vrije voeten gesteld. DE KOOG De uit Beverwijk af komstige Opel-bestuurder RB. wilde dinsdagmiddag op de Boodtlaan te De Koog een Volkswagen (bestuurd door de Duitser A.S. uit Castropp) inhalen. Laatstgenoemde auto sloeg op dat mo ment juist linksaf om naar de camping De Shelter te rijden. B. ramde de VW in de flank waarbij aan beide wagens plaatschade ontstond. Niemand werd ge wond. tijdig met de masten is opgehesen te be vestigen en binnen enkele uren staat de body van de tent, inklusief de piste. Indrukwekkend geheel In de 25 jaar van zijn bestaan is cir cus Boltini uitgegroeid tot een indruk wekkend geheel. Het wagenpark omvat bijna 200 auto's en Boltini noemt zich dan ook met enig recht „het grootste transportbedrijf van Nederland". Het circus beschikt over twee mobiele krachtcentrales die bijna voldoende energie leveren om het hele eiland Texel van stroom te voorzien. In het circusdorp leven, wonen en werken 350 mensen; veertien verschillende na tionaliteiten zijn vertegenwoordigd. Al leen de reklameploeg is al 18 man sterk. De reinigingsdienst van het circus ver werkt per seizoen 12.000 ton mest eri an der afval. Geen vermakelijkheidsbelasting Toni Boltini voert al geruime tijd felle strijd tegen de vermakelijkheidsbelas ting die door de gemeenten waarin hij zijn circus laat optreden wordt geheven. Het is een van de belangrijkste kosten posten; zonder deze belasting zou het rendabel draaien van het circus lang niet zo ernstig worden bedreigd als thans nog het geval is. Met name naar aanleiding van het 25-jarig jubileum van circus Boltini is veel aktie gevoerd. En met succes, want tot dusver hebben 77 gemeenten in Nederland laten weten voortaan geen vermakelijkheidsbelas ting meer te zullen heffen. Daarbij hoort nu ook Texel. Al geruime tijd geleden hebben B. en W. instemmend op 'n der gelijk verzoek van de zijde van Boltini gereageerd. Het enige wat de gemeente incasseert is staangeld, voor drie dagen ƒ250,B. en W. waren van mening dat de overkomst van een groot circus naar Texel wel mocht worden gestimuleerd, vooral gezien de vele extra kosten die de voorstellingen op het eiland met zich meebrengen. Programma Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. ^■nnonuHiiuiiuuiiiiuiuiiiiiiiiiitiiiiiuiiiMiiiuiiiiuiuiu Het programma van de tournee 1972 vermeldt onder meer: clownswerk van Enrico, Ikarische spelen door de Eliki's, optreden gemengde roofdierengroep on der leiding van Carl Fischer, de Marlov Troupe (sterartiesten van het Hongaarse optreden van Boltini's lip- trapezewerk van Carmen de Poor het overbrengen van het circus- rp naar Texel zijn drie extra boot- nsten ingelegd (vertrek maandagoch- >d vijf uur, half zes en zes uur uit n Helder). Het grootste onderdeel dat >et worden getransporteerd is de 75 i zware, aan 7.000 mensen plaats bie- ide tent. Het is een konstruktie die t twee opleggers wordt vervoerd, t opzetten van deze tent is een louwspel op zichzelf en trekt dan ook i]d veel bekijks. In nauwelijks drie r is de tent klaar voor de voorstel- g Dat is pure noodzaak want Boltini elke dag ergens anders kunnen op- den en wil de arbeidskosten van het zetten en het verlies aan inkomsten iens het opbouwen' van het circus t het bijbehorende dorp tot een mini- ro beperken. Uitvinding )e hydraulische tent is dan ook een ending van hemzelf. Hij kwam op idee toen hij enkele jaren geleden hoe op de vliegbasis Soesterberg sgtuigen en ander zwaar materiaal gs hydraulische weg werden getrans- 'teerd. Na veel rekenen en tekenen fd de tent konstruktie ontworpen en abneeerd. Wie maandagochtend een kje neemt bij de Nikadel zal daar wen zien hoe het systeem functio- !ft- Eerst komen twee vrachtwagens terrein oprijden waarop zowel de sten als de tent en de piste worden voerd. Via een ingewikkeld systeem 'kranen, handles en pijpleidingen fdt zo'n 5.000 liter olie door de lei- gen gepompt, waarop de 16 meter ge masten langzaam maar zeker om- j§ gaan. Dan wordt olie in andere J'j'gen gepompt waardoor de piste JJt uitgeklapt als een dubbele panne- De tentenbouwers zijn als ijveri- Mieren bezig het tentzeil dat gelijk-

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1