Cjvocn 1TimrL-Jexelsin het harL, ïjf mensen gewond bij neerstorten vliegtuig ül Teso bracht in een dag 3305 auto's naar Texel FILMMEUWS Matige belangstelling voor Westfriese Zangers Meisje (22) bij botsing omgekomen Auto bij botsing vernield Jongens stalen voor duizenden uit winkels Geslaagde zeepkistenrace Gebroken been door ongelukkige val keertje-op/top? brood-nodig! 9eria oan,d' Datmaakt 0p Texel gebakken dus dagelijks vers Donderdag spuitvoetbal in Den Burg Bij het vissen overleden Drukterecord weer gebroken ƒ5.000,verdwenen Tegen vallende ierkabel gevlogen De uitvoering van De verenigde West- friese Zangers, zaterdagavond in de N. H. kerk te Den Burg trok ongeveer 130 luisteraars. Dit kan een matige opkomst worden genoemd. De uitvoering was van goed gehalte en uitgespro ken populair. Het afwisselend karakter werd nog versterkt door enkele voor drachten van declamatrice mevr. J Jon ker-Vlaar. Soliste was mevr. Suze Stam- Beerepoot. Bariton solist N. Snaas was wegens ziekte verhinderd. Zijn plaats werd ingenomen door de heer A. Lan- gedijk. Het concert was georganiseerd in het kader van de Tour-In aktivitei- ten. De nu nog resterende evenementen van het Tour-In programma zijn een concert van de Down Town Jazz Band op 29 juli en een uitvoering van het Cincinnaty School System Choral op 4 augustus. Beide evenementen in de N. H. kerk te Den Burg. Opnieuw draait in het City theater (donderdag 20.00 uur) de laatste James Bond film .Diamonds are forever". In het spannende en komische verhaal met Tiffany Case (Jill St. John) en Plenty O'Toole (Lana Wood) moet 007 (Sean Connery) een grote partij gesmokkelde dimanten opsporen. Na enkele moorden, vechtpartijen en mooie vrouwen in on der andere Amsterdam komt hij op het spoor van zijn eeuwige tegenstander iBlofeld. Allen die iets met de diaman tenaffaire te maken hebben moeten ver dwijnen. Bond en zijn tegenstanders la ten dan ook een spoor van geweld ach ter. Blofeld wil de diamanten gebruiken voor chantage. In een sateliet boven de aarde veroorzaken de stenen een le vensgevaarlijke straling die enkele we reldsteden kan bedreigen. Zo wil Blo feld de wereldmacht grijpen. James Bond komt echter net op tijd om deze plannen te verhinderen. Na enorme ge vechten moet Blofeld het onderspit delven. Toegang 14 jaar. Dc 22-jarigc mej. Nans Joustra uit Den Burg kwam in de nacht van zater dag op zondag omstreeks één uur om het leven, toen zij met haar auto op het kruispunt Pontweg-Pclikaansweg in botsing kwam met een Mercedes met caravan, bestuurd door de Duitser G.A. Laatstgenoemde kwam van de veerha ven en wilde linksaf slaan om de Peli- kaansweg op te rijden. Uit de richting Dc Koog naderde op dat moment de Ci troen 2cv van mej. Joustra. Bij de bot sing werd de „eend" totaal vernield, de bestuurster overleed in de ambulance. Mej. L. M. Koning (19) uit Oost die naast mej. Joustra zat liep onder meer een hersenschudding op en moest naar het ziekenhuis worden vervoerd. Haar toe stand is niet bijzonder ernstig. De ach terin de wagen zittende W. Mol (24) uit Eemnes, die door de meisjes naar zijn hotel in Oudeschild zou worden ge bracht, had een heupfraktuur en een hersenschudding; ook hij werd naar het Lidwinaziekenhuis te Den Helder gebracht. iDe toedracht van het ongeluk is nog niet geheel duidelijk. De Duitser heeft verklaard dat hij op het kruispunt voor gesorteerd heeft stilgestaan maar de po litie sluit niet uit dat de man de bocht reeds had ingezet waardoor mej. Jou stra onvoldoende vrije doorgang had. Gebleken is dat de Duitse wagen in ie der geval niet op de voorgeschreven wijze tegen de wegas heeft gestaan, maar erover heen. Bij de botsing liep ook de Mercedes schade op. De inzittenden van deze wa gen bleven echter ongedeerd. DAG 18 JULI 1972 85e JAARGANG No. 8691 ave N.V. v.h. Langeveld De RooU js 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 an-y de Graaf, Keesomlaan 43, Den el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags «n vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaM. feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4% BTW lierkabel de roeren geblokkeerd waardoor geen besturing meer mogelijk was. De tientallen mensen die er getuige van waren slaakten een kreet van schrik en afgrijzen toen het eenmotori- ge vliegtuig zich met een harde klap met de neus in de grond boorde en doormidden brak. Wonder boven won der vloog het niet in brand. De red- dingsaktie kwam snel op gang. De eer ste die bij het toestel aankwam was pa- rainstrukteur Ton Pleiter (34) weinige seconden later gevolgd door de heer A. M. Langeveld (48) die het schrikwek kende gebeuren vanaf het erf van zijn boerderij „Nieuw Breda" had gevolgd. Pleiter zette het elektrisch kontakt van het toestel uit, draaide de benzinekraan dicht en rukte de kleine boordbrand- blusser tevoorschijn om een eventueel begin van brand direkt te kunnen smo ren. Losgesneden Op dat ogenblik was de heer Lange veld al begonnen met het lossnijden van de riemen van de inzittenden. Snel stroomde het publiek toe. Het zette wel kwaad bloed dat de snelsten die op het sensationele schouwspel waren afgeko men «niet hielpen maar uitgebreid be gonnen te filmen en te fotograferen. In korte tijd waren de inzittenden uit de wrakstukken bevrijd. Vier artsen, waar onder een vakantieganger, verleenden eerste hulp. Met twee ambulances wer den de slachtoffers naar het Lidwina ziekenhuis te Den Helder afgevoerd Bij het dragen van de brancaTds van het graanveld naar de op het aangrenzende vliegveld wachtende ambulances moest een sloot worden overgestoken. In de vorm van parachutisten, zweefvliegers, politie en toeristen was er genoeg hulp om dit karwei te klaren. Nieuw toestel Het verongelukte toestel was eigen dom van de heer B. D. Rienks van het Paracentrum Texel-Spa. Het was nog geen anderhalf jaar oud en 750 vlieguren in gebruik geweest, voornamelijk voor het droppen van pa rachutisten. De laatste weken werd het toestel ook gehuurd door Tessel-Air voor het maken van rondvluchten boven Texel, het Waddengebied en Noordhol land. De verloren Cessna zal waar schijnlijk door de verzekering worden vergoed. Het paracentrum heeft inmid dels een ander vliegtuig gehuurd om in tussen de springcursussen te kunnen voortzetten. Ook Tessel-Air gaat door met zijn rondvluchten; van een club op het vasteland wordt een toestel ge huurd. Zaterdagmiddag tegen zes uur deed zich op de kruising Gerritslanderdijk- Pontweg-Oude Kogerweg een aanrij ding voor, waarbij beide betrokken auto's zwaar werden beschadigd. Van de Gerritslanderdijk kwam in een Volks wagen de 18-jarige M.A.F.H. uit Duis burg. Hij sloeg linksaf om via de Pont- weg naar De Koog te rijden maar gaf daarbij geen voorrang aan de uit de richting De Koog naderende oud-Texe laar G. W. Mets (67) uit Hoorn in zijn Daf. Bij de botsing werd de gloednieuwe Daf onherstelbaar beschadigd. Ook de VW werd vrij zwaar gehavend. Het per soonlijke letsel van de inzittenden van de betrokken voertuigen viel mee. Al leen mevrouw Mets had een gekneusde (of gescheurde) rib. De rijkspolitie heeft het afgelopen weekend drie jongens (resp. 17, 18 en 19 jaar, afkomstig uit Zwanenburg, Haar lem en Amstelveen) aangehouden die zich in hun vakantie op grote schaal hadden bezig gehouden met winkel diefstallen. In en bij hun tenten (klan- destien opgezet nabij Loodsmansduin) werden radio's, cassetterecorders, mes sen, besték, sigaretten, levensmiddelen, souvenirs en zelfs een partijtje hasj ge vonden. De diverse winkeliers, die geen van allen nog iets hadden gemist, zijn op de hoogte gesteld en zullen hun ei gendom terug krijgen. De knapen ble ken ook in Den Helder hun slag te heb ben geslagen. Daar hadden ze een grote betonijzerschaar gekocht, waarmee ze de sloten van bromfietsen wilden for ceren. Zover was het echter nog niet ge komen toen zij werden gepakt. De poli tie kon met succes toeslaan toen een der jongens in een winkel werd be trapt bij een diefstalletje en door de po litie aan een verhoor werd onderwor pen. Al spoedig bleek dat de jongen een valse naam en leeftijd had opgegeven. Toen de juiste personalia van hem en zijn vrienden waren vastgesteld bleek dat zij afkomstig waren uit zeer gegoede milieu's. De jongens kenden elkaar van hun internaat. Zaterdagmiddag werd op de Hogeberg de eerste zeepkistenrace verreden. In een afvalwedstrijd konden de jonge coureurs tonen hoe soepel hun wagens liepen. De kunst was zo recht mogelijk te sturen zodat de afgelegde afstand met kleiner werd door de onno dige bochten. De belangstelling was groot. Bij de karren met kleine wielen werd Gerard van Veen le (550 meter), Kees Zijm 2e (543) en Bart Heerschap 3e (535). Voor de karren met grote wielen schre ven slechts 2 deelnemers in, zodat ze beiden een prijs kregen: Eddy Witte (706) en Dirk van Liere (569). De prijzen waren beschikbaar gesteld door de Texelse Courant en Fa. A. van Liere. De heer J. de Roo uit Amsterdam kwam zaterdag omstreeks 10.00 uur on gelukkig ten val toen hij bij kennissen in de Meester Kraaistraat naar binnen stapte en te laat bemerkte dat een putje vlak achter de deur open stond. Hij moest met een gebroken onderbeen naar het ziekenhuis in Den Helder ge bracht worden. Vsfr°SSeaNaarde a' Waagt om 'n Brood onvert^1^ onverbeterlijk bokmon/chop Donderdagavond 8 uur wordt op het terrein van S.V. Texel een demonstratie spuitvoetbal gegeven door leden van de brandweer. Om 18.45 uur worden alle betrokkenen in de brandweerkazerne verwacht. Samen met het Kon. Texels Fanfarekorps-DEK wordt vanaf kwart over 7 een rondje door Den Burg ge maakt. De spuitwedstrijd, een natte be doening in kluchtige kostuums, begint om 20.00 uur en duurt ongeveer 3 kwar tier. Zaterdagmiddag tegen 3 uur is de heer J. Kiewiet (68) uit De Koog plotseling overleden terwijl hij in de buurt van Nieuweschild in een bootje samen met de heer A. H. Bakker aan het vissen was. Tijdens het ophalen van het anker werd hij plotseling onwel. De arts, dr. Barnard, konstateerde de dood. De TESO-veerboten hebben zaterdag 3305 personenauto's van Den Helder naar Texel gebracht. Met dit getal is het oude record van bouwvakzaterdag (2887 auto's) gebroken. Het aflopen van de bouwvakvakanties veroorzaakte ook een aanzienlijk vervoer in de andere richting: 2100 auto's. Een bijna even groot aantal „bouwvakauto's" was ech ter vrijdag al huiswaarts gekeerd. Ken nelijk uit angst om lange tijd in de rij te moeten staan weerstond men de verlei ding om nog een weekend van het mooie weer te profiteren. Onder de wagens die zaterdag naar Texel kwamen waren er opvallend veel met een wit nummerbord, een gevolg van het begin van veel Duitse bedrijfs- vakanties. De TESO-boten pendelden van tien voor vijf 's morgens tot bijna twee uur 's nachts. De wachttijden in Den Helder liepen uit tot 9 uur Top gehad De hier en daar gehoorde konklusie dat het topseizoen eerst nu is begonnen na een enigszins teleurstellende bouw vakvakantie, is onjuist. Er vanuit gaan- Centra-kruidenier A. van Heerwaar den uit Den Burg miste donderdagoch tend ca ƒ5.000,Het geld had hij apart gelegd (met de bedoeling het op zijn gi rorekening te storten) in een afgesloten geldkistje op de bovenverdieping. Aan genomen moet worden dat het bedTag is gestolen. De dader is dan wel een in sider geweest die blijkbaar over een sleutel beschikte want er was niets be schadigd of geforceerd. De politie heeft de zaak in onderzoek. de dat het aantal „vreemde" auto's op Texel een goede maatstaf is, kan gekon- stateerd worden dat de ergste drukte alweer achter de rug is. Zaterdag waren er 8993 auto's van niet-Texelaars op het eiland. De stand van zaterdag 8 juli j.l. was 9160). Zondagavond was het aantal vreemde auto's verder gezakt tot 8875. Zoals gezegd was bij de afvoer op vrijdag en zaterdag sprake van een goe de spreiding. Op beide dagen werden nagenoeg evenveel auto's naar het vas teland teruggebracht. Toch stonden vrijdag, toen men meende snel te wor den overgezet, de auto's tot voorbij het pompstation van Witvliet en werden wachttijden tot ruim vier uur doorge bracht. De spreidings- en vervoersmo gelijkheden beginnen duidelijk hun ma ximum te naderen. „Vanaf nu kan het niet beter, alleen maar beroerder wor den", zo zei men bij TESO. Het wrak van de verongelukte Citroën. EIERLAND Van de vijf mensen die ndag werden gewond bij het vlieg- igongeluk in Eierland, verkeren er ree nog in ernstig levensgevaar. Het n de 69-jarige heer J. van Hcerwaar- n uit De Waal en zijn ,66-jarige echt- nole J. M. van Heerwaarden-Huis- jttan. De toestand van dc 22-jarige piloot ico Roozen laat zich thans iets gunsti- r aanzien dan vlak na het ongeluk en t minst ernstig zijn de 11-jarige Eli- beth Mekkering uit Haren (Gr.) en r har 7-jarige zusje Jenny er aan toe. Over de toedracht van het ongeluk staat weinig twijfel. Het toestel, een ;ssna 172, zou tegen het middaguur n rondvlucht boven Texel maken, lak voor de start was op het vlieg- Id juist het zweefvliegtuig PH 248 van zweefvliegclub Texel met een lier ihoog getrokken. Zoals gebruikelijk erd de lierkabel van het toestel los- gooid en viel terug naar de aarde, aar voordat dit was gebeurd was de essna gestart en vloog tegen de kabel een hoogte van ongeveer 75 meter oen Arie Rijk, die de lier bediende, zag at er gebeurde bracht hij onmiddel- j|k het kapmechanisme in werking aardoor de 5,4 mm dikke staaldraad erd doorgesneden. De piloot van de essna trachtte zich door het uitvoeren in verschillende manoevres van de abel te ontdoen. Hij maakte direkt an bocht van 90 graden naar rechts, oog ongeveer 200 meter door maakte >en een linkerbocht van 180 graden, a 40 meter maakte hij opnieuw een ikerbocht en was inmiddels op een >ogte van ongeveer 20 meter gekomen 'dat het leek alsof hij voor de wind ilde gaan landen. Graanveld Plotseling werd opnieuw een stijle nkerbocht ingezet maar nu raakte het >estel met een vleugel de grond en ortte neer in het graanveld achter fteuw Breda". Waarschijnlijk heeft de De hulpaktie kwam snel op gang. Onze foto toont hoe een der passagiers van de verongelukte Cessna per brancard naar de ambulance wordt gebracht. Op de ach tergrond het wrak van het toestel.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1