Stoppen met iet toerisme? VAT 69 j TAXI (X)| Thea, TEXEL - goed voor u (pagina 9) o lè Wat heet druk? Uw drinkwater op Texel (tel. (02220) 3132 'ierde jaargang nr. 1.19 mei-9 juni 1972. Prijs 25 cent. KRANT VOOR TOERISTEN OP TEXEL BAR - DANCING iXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXEltoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoeristTEXELtoerist Jaargang nummer vier gestart Vervoersproblemen de drukste periode van het zomer- oen 1971 bevonden zich zo'n 40.000 nsen op Texel en er reden ongeveer 0 „vreemde" auto's rond. Het was k. Tè druk? Sommigen menen van Nog meer mensen zijn van mening het in ieder geval niet veel drukker worden en het merendeel van de elaars is het er onderhand wel over dat de grens van de toeristische angmogelijkheden naderbij begint te nen. Dit vraagstuk heeft in het af- open jaar de discussies op het eiland leerst. In vrij brede kring bestaat de ;st dat Texel door het toelaten van meer vakantiegangers de kip met jouden eieren slacht. )ie jaarlijkse stortvloed van mensen (vooral!) auto's zal niet alleen onrust vervulling veroorzaken; er zullen voorzieningen moeten worden ge- akt in de vorm van parkeerterreinen, dere wegen, campings, bungalowpar- rioolzuiveringsinstallaties, grotere rboten enz. En als dat gebeurt, wat ft er dan over van het zo hooggepre- unieke karakter van het eiland? tveel prikkeldraad zal er nodig zijn de steeds ernstiger bedreigde na- rgebieden te beschermen en hoelang het nog duren voordat men noodge- ongen moet overgaan tot de bouw hoogbouwhotels omdat er geen nte meer is voor laagbouw. Hellend vlak Ie sombersten onder de pessimisten rspellen dat we hard bezig zijn die it op te gaan. Een toerist die over een antal jaren naar Texel gaat voor ver komt terecht in een vakantie- :ropool waar misschien wel plaats is bar-dancings, roulettes, overdekte irinrichtingen, zeëwaterbaden en 'enhuizen maar waar van vrije na- r, schone lucht en een veelzijdige nten- en dierenwereld niets is over leven. Herhaaldelijk is een afschrik kend voorbeeld ter discussie ge- d: het Duitse schiereiland Sylt, irvan men een vakantiefabriek heeft ïaakt. Naar aanleiding van de publi- ies hierover in de Texelse Courant ft het woord „versylting" zijn in- ie gedaan op Texel. Niemand wil sylting, maar wat willen de Texe- |DE KOOG TEXEL HOLLAND AS JE GOGUM BENT laars wel? Dat hing tot voor kort in de eerste plaats af van de aard van hun broodwinning. Verandering Tot voor kort vond men in onderne merskringen nog voorstanders van sterke groei. Hoe meer mensen hoe lie ver! Degenen die hun inkomen niet aan De discussie (zie bijgaand hoofd artikel) over de vraag of Texel een halt moet toeroepen aan de toeristische ontwikkeling zou bij buitenstaanders de indruk kun nen wekken dat het eiland nu al één grote mensen- en automassa is. Het is daarom goed erop te wij zen dat daarvan geen sprake is. Grote drukte is er slechts op en kele plaatsen en dan nog geduren de een korte tijd in het zomersei zoen. Want toeristen zyn, net als de meeste andere mensen, kudde dieren. Ze vinden het gezellig om bij elkaar te zitten met het gevolg dat de naar stilte verlangende wandelaar nog kilometers strand voor zichzelf heeft. Wat is er be trekkelijker dan drukte? De ge middelde bevolkingsdichtheid per vierkante kilometer op Texel be draagt 61 inwoners, tegenover een landelijk gemiddelde van 380! In het zomerseizoen is het op Texel vier keer zo druk maar ook dan ligt de gemiddelde dichtheid per km nog ver beneden het Neder landse gemiddelde. Nee, druk is het nog lang niet op Texel, maar het probleem is dat het hier gaat een uiterst gevoelige flora en fau- 4 na en een al even gevoelig land- schap. Het zijn de toeristische J voorzieningen die het eiland al snel zijn unieke karakter doen verliezen. I het toerisme danken voelden altijd al voor afremmen. Het merkwaardige is dat deze uitersten elkaar de laatste tijd naderen. Ook in ondernemerskringen wordt beseft, op basis van simpele be rekeningen, dat niemand belang heeft bij een nog grotere top. Kostbare voor zieningen die maar een paar weken per jaar volledig benut worden zijn verwer pelijk. Beter is het alles te doen aan be vordering van het toerisme buiten het zomerseizoen waardoor de bestaande voorzieningen meer economisch worden benut. Uitbreiding van het aantal kam peerterreinen past niet in die gedachte. Maar de campings dreigen ieder seizoen weer, gedurende korte tijd, overvol te worden. Moeten de kampeerders dan maar teruggestuurd worden? Als in plaats van campings bungalowparken worden aangelegd, zal het moeilijk zijn die bungalows rendabel te verhuren. Om er het grootste deel van het jaar toeristen in te kunen krijgen zal het no dig zijn projekten te stichten die op de wintertoerisme als een enorme trek pleister werken, waarbij doorgaans het eerst aan een verwarmd zeewaterzwem bad wordt gedacht. Maar wie moet dat betalen? En als de gemeente toestaat dat nieuwe recreatieobjekten worden ont wikkeld moeten dat dan parken zijn met eigen recreatievoorzieningen waardoor de gasten geneigd zijn op het terrein te blijven en dus het natuurschoon in de omgeving niet „belasten"? Het zijn vra- Wilt U tijdens Uw verblijf op Texel meehelpen elke verspilling van leidingwater tegen te gaan Dank voor Uw medewerking. Direktie P.W.N. Waterschepen in de haven van Oudeschild. Het eerste nummer van de vierde jaargang van TEXELtoerist ligt voor u Zoals gebruikelijk is de eersteling wat kleiner dan zijn opvolgers later in het seizoen. De samenstellers hopen echter dat het blad in ieders behoefte zal voor zien. Mocht dat niet het geval zijn, dan horen we dat graag. Niemand beter dan de toerist zelf kan bepalen wat hij ver anderd zou willen hebben. Laat het ons weten! TEXELtoerist wordt uitgegeven door Langeveld De Rooij, Parkstraat 10, Den Burg, telefoon (02220) 2741 on der auspiciën van de Adviescommissie voor het zomerrecreatiewerk. gen waar het gemeentebestuur van Texel mee worstelt, temidden van een storm van tegenstrijdige meningen. Geen toekomstvisie Het probleem is dat de gemeente nog geen behoorlijke toekomstvisie heeft ontwikkeld; pas onlangs is aan het ma ken van een structuurplan begonnen. Als in 1965 werd door een groep des kundigen een recreatiefacetplan uitge bracht dat aangaf waar op Texel nog recreatieve uitbreidingen mogelijk wa ren en hoeveel mensen daarmee konden worden opgevangen. Het dolle is dat die uitbreidingen nog niet gerealiseerd zijn maar dat het verantwoord geachte aan tal toeristen wèl is overschreden. Het (Zie vervolg pagina 2) OPENLUCHTZWEMBAD MOLENKOOG TE DEN BURG Kantoorstraat Den Burg Onbetwist Texels meest sfeervolle uitgaansgelegenheid 20 en 21 mei JUMBO 19 - 22 mei DISCOTHEEK INIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH 1 Wij halen U op en brengen U thuis j§ Wij rijden voor alle ziekenfond- M sen en verzekeringen. Wir fahren für alle Kranken- §f i kassen und Versicherungen. Martien van de Wetering Warmoesstaat 22 Den Burg iliiiiiiiiHiiiiiiiiiHiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHHiiiiiiiiiHniuË een 21-jarige Drentse werkt sinds 1 mei in Den Hoorn als bar meisje in „De Spyker". Dat trok haar meer dan de taak die ze op een notaris kantoor in Hoogeveen verrichtte. Eige naar-exploitant van „De Spyker", Wil helm Bakker, is tevreden over haar. Niet alleen blijkt haar aanwezigheid achter de tap het bezoek aan het eta blissement aanmerkelijk te stimuleren maar ook verzorgt zij de privé-huishou- ding van Bakker en zijn staf op voor beeldige wijze. Kan Thea Rodenburg permanent voor Texel behouden blij ven? Missdhien, maar dan zal zij wel eerst de geneugten van het wonen en werken in de winter op Texel moeten leren kennen, want op dit moment lijkt het haar alleen in de zomer aantrekke lijk. 'Bar-dancing „De Spyker" heette vo rig jaar nog „Loodsmanswelvaren". De naamsverandering die met de ingrijpen de verbouwing gepaard ging zette hier en daar op Texel kwaad bloed. Want „Loodsmanswelvaren" herinnert aan de tijd dat het logement nog een trefpunt was voor de welvarende loodsen die in Den Hoorn woonden en voor goed geld bereid waren de handels- en oorlogs schepen tussen de gevaarlijke banken door te leiden. Op deze foto is het histo- risdhe aspect gelukkig niet verwaar loosd want op de achtergrond is het beroemde witte kerkje te zien dat de taak van de loodsen heeft overgeno men. Op de torentrans ziet men nl. een knipperlicht dat, corresponderend met een soortgelijk lichtpunt in de duinen ten zuiden van het dorp, de vaarroute in het Schulpengat aangeeft. Dat oude maar fraai gerestaureerde kerkje kanx worden bezichtigd. Men is welkom op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14.00 - 16.00 uur. Van 16.00 - 17.00 POSTERS a ƒ5,00 VERKRIJGBAAR AAN DE BAR Rest ons te vermelden dat Thea een Tweka bikini draagt, maat 40, prijs 39,75 en voor dit doel beschikbaar ge steld door Modehuis Moerbeek te Den Burg. uur wordt bovendien een rondleiding gegeven door de heer H. Bonewit. Kos ten zijn daaraan niet verbonden; voor het beklimmen van de toren (schitterend uitzicht over de zuidelijke helft van Texel) is men echter 0,75 verschuldigd.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5