Booreiland zoekt bij Texel naar olie Kunst kijken op Texel 02228252 TEXELSE COIiRil TEXEL - RECREATIEVE BEWONING P. C. BRANDSEN ZOMERBUNGALOWS Maatregelen tegen verontreiniging Waddenzee Taxi-bedrijf „De Koog" VERVOLG VAN PAG Stoppen met het toerisme VERHUUR van rijwielen, bromfietsen EIERLAND „TAMARISK" EIERLAND „SLUFTERH0EK" leveren o.a.: Wij LPG staii AUTOSHO JAN REY Bloemenmagazijn Kortenhi Palingrestaurant „DE FUIK" GARAGE EIERLAND Citroën-dealer voor Texel L Gedurende het gehele seizoen worden in de expositieruimte van het raadhuis te Den Burg tentoon stellingen gehouden van diverse kunstenaars. De exposities zijn gratis toegankelijk op de uren dat het raadhuis is geopend, dus van 9.00 - 12.00 en van 14.00 - 17.00 uur. Tot 26 mei exposeert Frans Vos kuil (tekenleraar en grafisch ont werper) uit Den Burg aquarellen, tekeningen en plastieken. Van 1 juni tot 30 juni een ten toonstelling „Dimensie 4" van de Werkgroep Beeldende Kunste naars. Van 2 juli tot en met 14 juli de heren W. Voet en J. Nauta met etsen en foto's. Schilder A. D. Blok v. d. Velden exposeert gedurende de gehele zo mer in zijn atelier-woning te De Koog (Dorpsstraat 48) schilderijen, tekeningen en aquarellen. Gratis bezichtiging zonder koopverplich ting. Gratis toegankelijk en on ver plichtend is ook de permanente fototentoonstelling van land schapsfotograaf J. Nauta in de Weverstraat (hoek Parkstraat) te Den Burg. Hetzelfde geldt voor de ten toonstelling die fotograaf J. de Waal in zijn bedrijf aan de Bin- nenburg in Den Burg heeft inge richt. Beide fotografen hebben zich speciaal toegelegd op Texelse landschappen. Een Texels karakter ademt ook het werk van tekenaar Niek Wei- boren, te zien in zijn woning De Ruijterstraat 135 te Oudesahild. Ieder mag komen kijken, ook zon der te kopen. Welkom is men ook in galerie ,,'t Swarte Schaep" waar men niet alleen getuige kan zijn van de beoefening van oude ambachten (weven, spinnen, knopen, leerbe- werken, pottenbakken) maar de tentoongestelde keramiek, kolla- ges, schilderijen en aquarellen zijn ook te koop. In galerie ,,'t Swarte Schaep" exposeert van 20 mei tot 15 juni Corrie Gottschal aquarellen; te gelijkertijd zijn er dierplastieken te zien van Frans Voskuil. Schilder Toon de Haas (uit Am stelveen, maar geboren op en nog sterk verbonden met Texel) expo seert er van 16 juni tot 13 juli. Op een afstand van ongeveer 6 kilo meter uit de oostkust van Texel, ter hoogte van Oosterend, is het booreiland „Transocean 2" 11 mei begonnen met een proefboring die tot een diepte van 3200 meter zal gaan. Opdrachtgeefster is de n.v. Petroland, de Nederlandse doch teronderneming van een Franse (staats) oliemaatschappij die enkele jaren gele den op Texel (bij Den Burg en De Cocks- dorp) twee boringen liet uitvoeren. Op 7 mei arriveerde 't reusachtige boor eiland op zijn nieuwe locatie. Komende van de Noordzee uit noord-westelijke richting (het laatst was een boring uit gevoerd op het Engelse deel van het continentale plat) weifd het gevaarte door zes sleepboten via Molengat en Marsdiep de Texelstroom opgetrokken. De 70 meter hoge, geheel omhoogge- draaide poten van het eiland vormden een imponerend gezicht. Velen trokken naar strand of dijk om het wonder met eigen ogen te aanschouwen. Opvallend snel verplaatste het transport zich naar de Riepel, de plaats waar de Texel stroom naar het oosten afbuigt. Hier werden de poten een eind naar beneden gedraaid zodat het eiland en kele meters boven het hier ca 5 meter diepe water werd getild (in dat sta dium maakten wij bovenstaande foto). Bijzondere voorzorgen waren genomen om verontreiniging van de Waddenzee te voorkomen. Zo moest de gehele op pervlakte van het booreiland waterdicht worden gemaakt zodat geen boorvloei- stof, chemicaliën en andere ongewen ste stoffen in zee terecht zouden kunnen komen. Na deze en andere voorberei dende werkzaamheden werd het eiland nog verder omhoog gedraaid totdat het zich ongeveer tien meter boven het wa teroppervlakte bevond. Toen kon met boren worden begonnen. Een deel van de ca 50 man personeel kon toen vertrekken zodat er nog ongeveer 30 man (die in ploegen werken omdat con tinu wordt geboord) overbleef. Aan boord zijn 9 nationaliteiten vertegen woordigd; er zijn drie Nederlanders. Afvalwater naar Noordzee Naast het booreiland is met behulp van een heistelling een aanlegsteiger gemaakt ten behoeve van de elevator- bak waarmee vloeibare afval van het boorwerk kan worden afgevoerd. Bij het boren worden nl. grote hoeveelhe den van een bepaalde vloeistof gebruikt. Deze dient als slijp- en koelmiddel voor de boor. De afgewerkte vloeistof, zo is in de voorwaarden bepaald, mag niet in de Waddenzee worden geloosd. Nadat vaste en vloeibare delen van elkaar zijn gescheiden wordt de vloeistof met eer dergenoemde bak afgevoerd naar de Noordzee en wordt daar op een afge- boeide plaats 10 kilometer ten westen van De Koog in zee gestort. De boor- vloeistof bevat geen giftige bestandde len. Het verontreinigende effekt ervan is zeer klein en lozing in het diepe wa ter van de Noordzee op ruime afstand Dorpsstraat 34. SHELL STATION BENZINE - OLIE van de kust wordt dan ook alleszins verantwoord geacht. Het booreiland Transocean 2 is een complete levensgemeenschap. Er staan ten behoeve van het boren, de elektrici teitsopwekking e.d. machines opgesteld met een totaal vermogen van 5.000 pk. Er is zelfs een eigen waterfabriek. De boortoren, op de foto goed te zien, is van het formaat dat destijds ook bij De Wit te Engel en bij De Cooksdorp stond. Ook aan de hand van de langszij lig gende boten kan men een idee krijgen om welk een reusachtig gevaarte het gaat. Het booreiland is vanaf de dijk bij Oost goed te zien. Verwacht wordt dat het boren minstens zes weken in beslag zal nemen. Met een abonnement op blijft u op de hoogte van wel en wee op uw vakan eiland. Een héél jaar voor 20 Opgeven aan Texelse Courant Parkstraat 10, Den Burg, Tex^ telef. (02 2 20) 271 recreatiefacetplan moest dus herzien en daarmee is men nog doende. Maar terwijl men bezigi de tijd niet stil. De geluiden diei voor het behoud van Texel in z dige vorm nemen toe in kradi zeer voorzichtig ontworpen plan voor het gebied Everstekoq door de gemeenteraad niet teerd. Een bestemmingsplan - landelijke gebied van Texel, langrijk omdat hiermee het aan: het karakter van het eiland ten ste samenhangt, stuit al op ven bepaalde groeperingen nog vooi gereed is gekomen Zelfs een in nen geprojekteerd natuurrecn trum (nieuw onderkomen Texels Museum en tevens voorlk centrum van Staatsbosbeheer) 1 danige weerstanden opgeroepen kans groot is dat het niet wo bouwd. Al eerder ging de bouwt groot hotel met congrescentrum Ceres-poldertje onder druk vam tuurbeschermingsinstanties nietd en W. en gemeenteraad van Text in een storm die nog steeds in I toeneemt. Het is te hopen dat de middenweg snel wordt vastgestek DE COCKSDORP, Kikkertstraat 21, telefoon (02222) 227 of (02225) 233. TE KOOP AANGEBODEN te In rustige omgeving gelegen, nabij de duinen en het strand in het bungalowpark moderne, goed onderhouden (meerdere aaneengebouwd) met 300 - 600 m2 grond (eigendom). Indeling: ruime woon-eetkamer, moderne, compleet ingerichte keu ken, 2 slaapkamers, geheel betegelde douche en toilet. De volledige inventaris is bij de koopsom inbegrepen. Direct te aanvaarden. Tevens zullen in dit park op korte termijn een vijftal ZOMER BUNGALOWS gebouwd worden, elk met een oppervlakte van ca. 60 m2. Oplevering medio juni 1972. Luxueuze uitvoering, met o.a. veel tegelwerk. Kavelnr. Oppervlakte Koopsom Kavelnr. Oppervlakte Koopsom ƒ61.500,— ƒ63.000 ƒ62.500,— ƒ60.000,— ƒ61.500,— Verkavelingsplannen, bouwtekeningen en bestekken ligger op ons kantoor ter inzage. Direct belendend aan de bungalowparken „Tamarisk" en duin" worden in het bungalowpark .Slufter- (circa) (circa) 1 536 m2 ƒ41.000,— 19 745 m2 2 t/m 4 385 35.750,— 21 850 5 500 ƒ42.500,— 23 850 5 t/m 13 340 ƒ35.750,— 25 700 14 440 ƒ41.000,— 26 600 DIVERSE TYPEN BUNGALOWS gerealiseerd. Hier bestaat de mogelijkheid een bungalow aan te kopen van het type twee onder één kap of een geheel vrijstaande bungalow met verscheidene variaties. Degelijke bouw, pannen gedekt. Modern sanitair en goede afwerking. Koopsommen vanaf 42.500,incl. B.T.W. Aangeboden door particu lier SCHILDERIJ, 70 x 100 cm. Voor stellende Verloving van de Heilige Catharina, 22 figuren w.o. 12 Engeltjes. Dit Spaanse schilderij is geschilderd tijdens en in de kring van Rubens. Brieven onder no 549 bur. TEXELtoerist voor Uw Houtskool Barbegue Olieprodukten voor verwarming „Doe het Zelf" Bouwmaterialen Showroom en magazijn geopend: maandag t/m vrijdag van 8.00-16.30 uur Zaterdag van 9.00-12.00 uur. J. C. RAB in Brand stoffen en Bouw materialen n.v. Hecmskerckstraat 22, Oudeschild, telefoon (02220) 3341 service service service-stat* Automobiel!» Waalderstraat Den Burg. tel. (02220) Schilderend 11 - Hogerstrai Den Burg, tel. (02220) 2« Voor een bloemengroet van Texel „waar ook ter wereld". Hoger eind 29, De Waal, telefoon (02220) 2578 BESLIST EEN BEZOEK WAARD gerookte, gebakken en gestw palingspecialiteiten. Op de nog niet bebouwde terreinen kunnen eventueel ook andere bungalowtypen worden gebouwd, doch niet anders dan in overleg met de gemeente. Uitvoerige prospectus, bouwplannen en verkavelingstekeningen liggen op ons kantoor ter inzage. Onze woninggids wordt u op aanvraag gratis toegezonden lllllllllllllllllilllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllNlllllllllllllÜ piiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM E H Postweg E 70, Eierland, te!. (02225) fiiiniiiiiiliiiliiiiiilliiiililiililiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiliiiiiiiliiiiiiiiniiiiiiuiiiiitii^ Makelaar Taxateur te Den Burg, Schilderweg B 46, telefoon (02220) 3025

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 6