addenzeeavontuur voor ieder een heerlijke belevenis A De Koog - Texel ALLEEN voor TIENERS Openingstijden postkantoren faren en vissen met de TX 88 lekreatie en xJukatie gaan tand in hand Texel dreigt uit te drogen Camping „Om de Noord" itr* ƒ*- tel- (°2228) 377 (maar anderen mogen 't ook lezen!) Een zeereisje hoort erbij Beroep op medewerking Appell an ihre Mitarbeit Garnalen pellen moet je leren Door speciale voorzieningen dè camping voor Uw winterweekend caravantrips Mit spezialen Einrichtungen das Camping für Ihre Winter- Wochenend-Trips. Propectus op aanvraag. Prospekt auf Anfrage. stand van zes kilometer uit de Texelse Oostkust bezig is met een proefboring. Intussen zijn de passagiers druk bezig met garnalen pellen, een werkje dat de meesten snel onder de knie hebben. Maar het twee uur durende zee-avon tuur nadert zijn eind als het silhouet van Oudeschild rij huisjes, molen, waterfabriek in zicht komt en het •kottertje zijn plaats aan de kade weer opzoekt. Met hun zakjes garnalen, vis, schelpen en andere schatten springen de passagiers aan wal na de schipper en zijn dochter uitbundig te hebben be dankt. De ƒ5,(kinderen ƒ3,50) is goed besteed geweest. Tijdens het zomerseizoen, t.w. van 29 mei tot en met 26 augustus zullen de hieronder vermelde postkantoren alsvolgt zijn opengesteld. Kantoor maandag tot en met vrijdag zaterdag Den Burg 8.30 - 12.30 14.00 - 18.00 8.30 - 11.30 De Cocksdorp 9.00 - 11.00 14.00 - 15.00 17.00 - 18.00 gesloten Den Hoorn 9.00 - 11.00 14.00 - 15.00 17.00 - 18 00 gesloten De Koog 8.30 - 11.30 14.00 - 15.00 17.00 - 18.00 gesloten De openstellingstijden van de overige kantoren op Texel blijven ongewijzigd, dus Oosterend Oudeschild 10.30 - 12.30 10.30 - 12 30 14.00 - 15.00 14.00 - 15.00 17.30 - 18.00 gesloten 17.30 - 18.00 gesloten Sie arbeitcn für Sie het net van de TX 88 kunnen belanden. Over die mazen valt ook veel uit te leg gen. De maaswijdte bijvoorbeeld is een onderwerp op zichzelf. Wettelijke be palingen inzake de wijdte kunnen het uitroeien van de vis voorkomen en een soortgelijk doel heeft de ingenieuze spoelsorteermachine aan boord die er voor zorgt dat ondermaatse vis en gar nalen direkt weer overboord worden gespoeld en de gelegenheid krijgen ver der uit te groeien. Zeeziek Zouden schipper Jan Th. Boom en ujn dochter een kontrakt met de weer- ;oden hebben afgesloten? Het lijkt er vel op want als de kotter TX 88 met lassagiers de haven verlaat, breekt de on door de wolken en geeft de volgende iren extra glans aan ons Waddenzee- vontuur. De kotter, goed voor 65 pas- agiers, laat Oudeschild snel achter zich Dnder luid gejoel en veel gezwaai van de lassagiers. De TEXELtoerist reporter maakt een ler eerste tochten van het seizoen mee. lij en de anderen ervaren al gauw dat iet ook bij mooi weer koud kan zijn ip zee. Jassen mee is het parool, ook als iet straks echt warm is op Texel. In noord-oostelijke richting stomen we door de Texelstroom, het diepste ieel van de Waddenzee. Als dochter Ria iet stuur heeft overgenomen komt chipper Boom aan dek om te vertellen iver de boeiende theorie en praktijk an het vissen. Landrotten Zoals gewoonlijk heeft hij het te doen net echte landrotten en er valt dus veel lit te leggen. Dat is hem toevertrouwd vant het is hem gegeven om zonder al e ingewikkelde technisch termen naar- tyn te verklaren op welke manier de [arnalenvisser zijn brood verdient. Al lereerst wordt de mate van onwetend- ïeid vastgesteld Op de vraag wat het verschil is tussen bakboord en stuur- word weet niet iedereen het antwoord te geven. ((Kent u het ezelsbruggetje, tuurboord is de rechterzijde van hel chip). Over navigeren op die eindeloos lijkende watervlakte valt ook veel te ertellen. Zowat elk plekje waar het chip zich bevindt heeft een naam en de ^hipper hanteert ze alsof hij door een stad wandelt. Maar ook een leek kan kh al snel een beetje leren oriënteren, tijk eens naar die kerktorens, schoor tenen en andere punten die tegen de lonzon afsteken! Ze vervullen allemaal ccn rol bij de oriëntatie. En niet te ver aten de boeien (de zwarte moet je aan "tuurboord houden) terwijl de visser man van vandaag ook beschikt over "lieptemeter, radar, richtingzoeker en pat al dies meer zij. Het wordt allemaal [raag gedemonstreerd. Vooral de radar •preekt tot de verbeelding. De schipper >akt de zaken breed aan. Hij spreekt 'ver de getijden, veroorzaakt door de aantrekkingskracht van zon en maan, Jc daardoor veroorzaakte stromingen °ie zo levensgevaarlijk kunnen zijn voor lemmers en de zandbanken waarvoor cdere Waddenzeevaarder terdege moet '^kijken. De waarschuwingen klinken 'iet aan dovemansoren. Wie kent de ge varen van de zee beter dan iemand die ;r al tientallen jaren op rondgezwalkt leeft? De spanning stijgt als het net wordt open gemaakt. •Het algemene gedeelte van de in structie is afgesloten. Nu komt de echte" visserij aan bod. Over vissen is ook veel wetenswaardigs te spuien. „Het zijn net trekvogels, 's Winters gaan ze naar diep water; zomers naar ondiep". Wij gaan echter „droog" vissen, dus in ondiep water. De schipper doet pessi mistisch als we naa.r de vangstverwach tingen informeren. De resultaten van de garnalenvisserij op de Waddenzee lopen de laatste jaren sterk terug. Naar de oorzaak wordt door de biologen druk gezocht. Is de beruchte „smeerpijp" van Groningen de boosdoener of zijn het de verontreinigingen in het algemeen waaraan de Waddenzee bloot staat en waardoor ook andere zeebewoners lij ken te verdwijnen? Maar er zijn ook na tuurlijke oorzaken. Door 'n „kabeljauw explosie" zoals die zich momenteel langs de kust voordoet zijn veel garnalen al opgegeten voordat ze in de mazen van De interesse aan boord is algemeen, zij het met een enkele uitzondering. De uitzondering wordt gevormd door een zeeziek meisje dat wat verwezen op het eind van de beproeving zit te wachten maar zelfs zij zal na afloop niet kun nen ontkennen een ervaring rijker te zijn. Het is zover. Het net gaat overboord. Uit veiligheidsoverwegingen wordt slechts met één net gewerkt dat op flinke afstand achter het schip over de zeebodem wordt getroken. De kotter kan dan niet omslaan als het net achter een wrak of ander obstakel blijft haken. •De spanning stijgt als na een tijdje het net wordt opgehaald. Een ogenblik la ter krioelt een hoop leven op het dek: garnalen, visjes, zeesterren, maar ook volwassen palingen, tongetjes en andere eetbare platvisjes. Krabben 1 Krabben rennen alle kanten op en trachten zich te verschuilen tussen de voeten van de verschrikt terugspringen de omstanders. De garnalen gaan on middellijk de ketel in en zijn in weinige minuten gekookt, klaar voor direkte consumptie door de passagiers. De tocht krijgt een interessant ex traatje. Op korte afstand passeren we het kolossale booreiland dat op een af- Schipper J. Th. Boom van de TX 88 is niet de enige die in het zomerseizoen met toeristen plezier- v aar ten maakt op de Waddenzee Ook de heer A. Blom van de TX 27 „Alida Everdina" trekt er dagelijks met vakantiegangers op uit. Spe ciaal hengelsportliefhebbers zullen zich interesseren voor een vistocht met de motorsleepboot ,,Wilma" van de heer P. Betsema uit Ooster end of met de .Rival" van de heer Jac. v. d Star uit Den Burg. Nadere informatie geven de advertentiepa gina's van deze TEXELtoerist. Maak in ieder geval van een van deze mo gelijkheden gebruik. Een zeereis/e is een bijzondere belevenis die meer voldoening geeft dan de hele dag in de auto rijden of op het strand liggen. Bovendien maakt men ken nis met de Waddenzee, een van West-Europa's interessantste gebie den waarvan het ongeschonden voortbestaan helaas nog niet is verzekerd. Een zeereisje hóórt ge woon bij een vakantie op Texel. Nu we jongens en meisjes onder de 20 jaar op Texel aan onze onze vakantie bezig zijn, hebben we van deze vakantie een hele boel verwachtingen. We zijn verlost van het leven van alledag en eindelijk kun nen we eens onszelf zijn, zijn wc in doen en laten heel wat minder gebonden dan in onze dagelijkse omgeving. Een paar van ons hebben al in de eerste dagen zoveel stoom afgeblazen, dat ze de rest van de vakantie alleen nog maar kun nen wachten tot die voorbij is en ze zonder op lastige vragen te hoeven te antwoorden zich thuis kunnen vertonen. Dat is jammer voor ze. Wij hopen meer plezier te hebben Het groepje iwaar we in terecht zijn gekomen is hardstikke leuk. We hebben fijn gepraat en we weten al heel wat van elkaar en van de ouders. Je hebt er die als je weggaat van die maffe dingen zeggen, zoals „zul je voorzichtig zijn?". Waarmee wordt er niet bijge zegd, dat moet je zelf maar uitzoeken. Maar het is wel fijn als je met je ouders overal over kan praten, want zulke be staan echt. Die je vertellen dat je heus niet met elkaar naar bed (of de duinen in) hoeft te gaan als je er geen zin in hebt en je het alleen maar zou doen om dat het zo nodig moet. Want bijna altijd vind je er dan niets aan en als dan de volgende dag je partner-voor-die-ene- keer weinig of geen belangstelling voor je heeft, ben je helemaal nergens meer. Geen angst Maar bij ons groepje zijn er ook die langer samen bevriend zijn. Hij heeft altijd een pakje condooms bij zich en als het nodig is worden die ook gebruikt. Zo voorkom je, zegt hij, dat mijn vrien din ooit in angst hoeft te zitten. Want het gevaarlijkste wat je doen kan is geen voorbehoedsmiddelen te gebruiken en te denken dat „coïtus interruptus' geen gevolgen zal hebben. Nou, ver geet het maar. Als je nooit eens zo on voorzichtig mocht zijn, kan het meisje het beste zo gauw mogelijk naar een dokter gaan (er zijn er 5 op Texel) voor de „pech-pil". Dat is wel geen lolletje Ernstiger dan ooit tevoren zal dit zomerseizoen het drinkwatertekort zijn. Het wingebied bij Den Hoorn, vroeger een uitgestrekt zoetwatermeer, staat droog en sinds 2 mei varen de waterschepen af en aan om vanaf het vasteland het tekort aan te vullen. Alle leed is geleden als tegen het eind van dit jaar de zeewater- ontziltingsinstallatie annex elektriciteitscentrale in gebruik wordt genomen, maar voor de paar komende maanden zal uiterste zuinigheid betracht moeten worden. Het Provinciaal Waterleidingsbedrijf Noordholland doet dan ook een klemmend beroep op de vakantiegangers om verstandig met water om te gaan. Enkele weken geleden werd al een verbod afgekondigd om door middel van een aan de kraan gekoppelde slang auto's te wassen en tuinen te besproeien. Op de foto het waterwingebied by Den Hoorn, vroeger en nu. maar toch beter dan een ongewenste zwangerschap. Doen, hoor Informatiepost We hebben gelezen dat de laatste tijd het aantal geslachtsziekten hand over hand toeneemt, vooral als in de vakan ties veel „losse kontakten" worden ge legd. Het gebruik van condooms, die op veel plaatsen te koop zijn, kan de ver spreiding van die nare ziektes tegen gaan. Zij geven echter geen garantie dat je er vrij van blijft. Kamperen is improviseren ook wat de hygiëne betreft maar het zou stom zijn om meer risiko te lopen dan nodig is. In het Groene Kruisgeboirw aan de Witte Kruislaan in Den Burg is van de NVSH (je weet wel) iedere maandag avond van 8.00 tot 9 30 uur een infor matiecentrum op. Daar zijn voorbe hoedsmiddelen te koop. Je kan er ook altijd terecht als je met vragen of pro blemen zit. Dat kan wel fijn zijn, want ze kennen je er niet en er kunnen din gen zijn waar je graag eens over praat, maar liever niet in je eigen omgeving We wensen jullie allemaal een fijne, onbezorgde vakantie op Texel Op alle mogelijke manieren wordt geprobeerd het de bezoe kers van Texel zoveel mogelijk naar de zin te maken. Niettemin blijven er altijd punten, die voor verbetering vatbaar zijn. Nu wor den individuele klachten wel zo goed mogelijk afgehandeld, doch het blijft een feit, dat het dan ook een individuele verbetering be treft, waarbij een algemeen beeld en een algemene aanpak achter wege moeten blijven. Bovendien komen ook aspecten die geen di recte aanleiding tot werkelijke klachten geven maar desondanks toch de moeite van het weten en verbeteren waard zijn, meestal niet aan de orde. Het gemeentebestuur en de ge zamenlijke middenstand van Texel (waarin ook de horeca-onderne- mers vertegenwoordigd zijn) laten daarom dit jaar een onderzoek instellen naar de mening, de ge woonten en de wensen van de toe risten teneinde in staat te zijn voor volgende jaren het verblijf op het eiland nog te veraange namen. Wanneer u dus in de loop van uw vakantie eventueel wordt aan gesproken door een enquêteur of enquêtrice, verleent u dan uw medewerking. Zij werken voor u". Auf alle mögliche Manieren wird probiert, den Wünschen der Besucher von Texel soweit wie möglich zu entsprechen. Trotzdem bleiben immer noch Punkte, die für Verbesserung in Frage kom men. Zwar werden individuclle Kla gen so gut wie möglich behoben, doch handelt es sich dann nur um eine individuelle Verbesserung, wobei ein allgemeines Bild fehlt und eine allgemeine Behandlung nicht stattfinden kann. Ausserdem kommen auch Ge- sichtspunkte, die zwar keine di rekte Veranlassung zu wirklichen Klagen bieten aber trotzdem wis- senswert und verbesserungsbe- dürftig sind, meistens nicht zur Behandlung. Die Gemeindevervvaltung und der gesamte Mittelstand (wozu auch die Hotel- und Gaststatten- unternehmer gehören) lassen da- her eine Umfrage stattfinden über die Meinung, nach dem Gewohn- heiten und den Wünschen der Touristen, um in der Lage zu sein, in den folgenden Jahren den Aufenthalt auf Texel nach ange- nehmer zu gestalten. Sollten Sie also im Laufe Ihrer Ferien eventuell durch einen En quêteur oder Enquêtrice diesbez. angesprochen werden, verleihen Sic wann Ihre Unterstützung.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 7