Cjroen 7warts-J~exels in het harL> lichting Cultureel Werk betrokken bij veel belangrijke aktiviteiten TAXI 2323 Jit jaarverslag 1970-1971 blijkt: Laatu niet bij de nemen iliet alleen erstrekker van ubsidies WILHELMINALAAN 4-6 Mevrouw Janssen gaat „marathonwerken" Laatste deel Mokweg voor auto's verboden Ringsteekwedstrijd trok duizenden kijkers Derde rommeltjesmarkt Herbeplanting na perevuurbestrijding „De Krim" verdubbelt aandelenkapitaal Bij ongelukken uitsluitend de politie bellen Auto op parkeerplaats aangereden Botsing bij inhaalmanoevre Geen voorrang Aanrijding Slachtoffer vliegtuigongeluk overleden Steen door ruit gesmeten Auto te water; jongen (19) omgekomen Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed IDAG 21 JULI 1972 85e JAARGANG No. 8692 gare N.V. r.h. Langeveld De Rooij itbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrjjdags Bank: Nedcrl. Middenstandsbank; Coop. RaK felsen bunk; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonn. prys ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 et Advert. 21 ct per mm. excl. 4% BTW De Stichting Cultureel Werk Texel is in orgaan dat een grote en zeer veel- jdige aktivitcit ontplooit. Eens temeer ijkt dat uit het een dezer dagen ver henen jaarverslag 1970-1971 dat is op maakt door administrateur G. A. Os- m. Zoals bij een modern verslag te oen gebruikelijk omvat het 25 pagina's llende verslag niet alleen een opsom ing van wat geweest is, maar hier en r ook kommentaar en een toekomst- sie. Belangrijk werk doet de stichting K>r de jeugd. Voor het voortgezet on- irwijs werd georganiseerd: deelname in het provinciaal jeugdconcert van t Noordhollands Philharmonisch Or- tst (bezocht door 229 leerlingen); twee wrstellingen door cabarettier Marnix appers (bezocht door 752 leerlingen); asse- en zaaloptredens door poppen- eater Henderik de Groot (bezocht door le leerlingen) twee voorstellingen door it pantomimetheater Carroussel (be- ichtdoor 761 leerlingen); drie voorstel- igen en vier instruktiebijeenkomsten in het cabaret Ivo de Wijs (bezocht >or 741 leerlingen); optreden van De loorder Compagnie (bezoek 337 leerlin- n), tien instruktiebijeenkomsten op !t gebied van de mime, verzorgd door heer A. Kaper; acht demonstraties ior het Scapinoballet en twee voor- ellingen van „Funhouse" met het pro- amma „Horror" (bezocht door 779 erlingen). Niet passief Uit de serie van 1971 bleek een be- dsverandering. „De nadruk wordt niet nger gelegd op voorstellingen waarte- m men alleen maar hoeft aan te kij- m, maar het zwaartepunt ligt nu meer programmaonderdelen waarin de ugd meer aktief bij het gebeuren ordt betrokken". Voorts maakt het irslag melding van het in schoolver- ind bezoeken van meerdere onderwijs- i andere exposities. Ter gelegenheid in de 25-jarige bevrijding werden drie 'enementen georganiseerd: een aantal zingen met diavertoning door de heer Kalkman uit Den Helder over de issenoorlog. de expositie „40-45 in ïeld" in samenwerking met het Rijks- stituut voer oorlogsdocumentatie, aan- ivuld met een eigen Texelse kollektie; K N US 4 W<g\ferta(fWsJer1and V HANDS AUTO KOPEN? EERST LATEN KEUREN! twee avonden, gehouden door de leerlin genvereniging van de Rijksscholenge meenschap en het vormingscentrum Textant over het thema „Vrijheid-On vrijheid". Wat betreft de kulturele eve nementen voor volwassenen maakt het verslag melding van de pianosoiree van de Tsjech Drahomir Toran (116 bezoe kers) en het concert van het Nederlands Kerkmuziekensemble, georganiseerd door de commissie muziekleven Texel. Door Cultureel Werk werd een risico garantie van 50% van het tekort toege zegd. Daarvan moest gebruik worden gemaakt, tot een bedrag van ƒ154,37. Dure extra boot Een nieuwe richting was het bezoe ken van uitvoeringen in de schouwburg te Den Helder. Bezocht werd de musical Hair (176 personen) en de toneelvoor stelling „Sex a la meuniere" waaraan 92 personen deelnamen. Een grote han dicap vormden de kosten van de extra boot die uiteraard moesten worden doorberekend. „Om tot dragelijke prijzen te komen is dan een relatief hoog aantal deelnemers nodig. Dit aantal was bij de toneelvoor stelling, toch niet zodanig dat een aan vankelijk nog beoogd derde evenement doorgang kon vinden. Hiervan werd ook afgezien omdat het Nutsdepartement nog een soortgelijk bezoek beoogde aan de toneelvoorstelling „Twee op de wip". Het geplande minimumbezoek voor de toneelvoorstelling „Sex a la meuniere" werd met gehaald zodat deze voorstel ling de stichting nog een bedrag van ƒ198,25 heeft gekost. Meerdere avondvoorstellingen in het kader van de jeugdseries waren ook voor belangstellende volwassenen toe gankelijk, doch hiervan werd slechts schaars gebruik gemaakt. Een voorstel om de vermakelijkheidsbelasting op voorstellingen van elders gevestigde ge zelschappen af te schaffen werd door het gemeentebestuur in 1970 afgewe zen". Van de in 1970 beschikbaar gekomen tentoonstellingsruimte in het raadhuis werd intensief gebruik gemaakt. Cultu reel Werk organiseerde er niet minder dan 22 tentoonstellingen die allen gratis toegankelijk waren. Vrijwel alle expo sities trokken honderden bezoekers. Verschillende collecties in de zomerpe riode werden waarschijnlijk door meer dan 1000 mensen gezien, mede als ge volg van de speciale openstelling op de woensdagavond t.g.v. de folkloredagen. De kollektie „Texel in de oorlogsjaren" die, toegevoegd aan de 40-45 tentoon stelling een trekpleister bleek, werd in de loop van de tijd aangevuld met een aantal waardevolle, tot dusver onbeken de foto's en andere herinneringen. „Na te hebben gewezen op tentoon stellingen in andere dorpen constateert het verslag: „Door een en ander heeft Texel er een aantrekkelijk facet bijge- kregen, waarvoor aanzienlijk meer be langstelling bleek te bestaan dan ooit voor mogelijk was gehouden". Muziekschool Ook de muziekschool maakte een flo rissante ontwikkeling door. Het leer lingenaantal breidde zich met 15% uit. Een nieuwe leerkracht werd aangetrok ken voor cello en voor slagwerk; muta ties deden zich voor in de vakken gi taar (2x) en akkordeon. De leerlingen- toevloed maakte het noodzakelijk de he ren J. J. Klein Bog en R. v. d. Wulp in te schakelen voor amv-lessen terwijl voor eep aantal vakken waarvoor dit tot dusver niet gebruikelijk was, tot het lesgeven in groepsverband moet wor den overgegaan (piano, orgel, dwars fluit). De ervaringen hiermee zijn gun stig. Per 15 augustus werd een tariefs verhoging ingevoerd. Alle tarieven wer den daarmee afhankelijk van het ge zinsinkomen al zijn de verschillen be trekkelijk klein gehouden. Per 15 augus tus 1971 werden de tarieven opnieuw verhoogd. In 1970 kon aan 38 en in 1971 aan 57 leerlingen het amv-getuigschrift worden uitgereikt. In 1970 werd een drie maanden durende volwassenencur sus georganiseerd waaraan 17 personen deelnamen. De financiële positie van de school blijft ondanks de tariefsverhogingen zeer zorgwekkend; weliswaar werden de Rijks- en provinciale subsidies eniger mate opgetrokken, doch deze verhogin gen zijn gezien de lastenstijgingen toch maar beperkt. Een verzoek om een spe ciale stimuleringssubsidie werd door het Ministerie van CRM afgewezen. Ge hoopt wordt dat de provincie de Texelse school als regionale school zal aanmer ken, waartoe gezien de spreiding van de lessen wel aanleiding is. Het verslag geeft voorts een overzicht van gezamenlijke manifestaties, kader vorming, uitreiking Dubbele Von Sion. Enigszins sombere geluiden laat de administrateur horen als hij schrijft over de exploitatiecijfers van de dorps huizen Oosterend, Oudeschild en Den Hoorn. „Een moeilijkheid is dat de gemeen telijke gymnastiekvergoedingen soms plotseling in betekenende mate worden verlaagd als gevolg van de koppeling van deze vergoedingen aan de uitke ringen van de gemeente terzake in het kader van de financiële verhouding rijk-gemeente Het is feitelijk een on juiste situatie dat beide vergoedingen aan elkaar zijn gekoppeld, waardoor de dorpshuisbesturen soms plotseling voor onverwachte tekorten komen te staan. Niettemin stonden de dorpshuizen te Oosterend en Oudeschild er in 1971 fi nancieel weer wat gunstiger voor, even wel als gevolg van tijdelijke factoren. In Oosterend gingen ook de scholen uit De Cocksdorp en Eierland voor de schoolgymnastiek van het dorpshuis ge bruik maken en in Oudeschild werd de dorpskamer in 1970 tijdelijk als neven lokaliteit van de kleuterschool in ge bruik genomen. Hierdoor worden even wel de gebruiksmogelijkheden van het dorpshuis beperkt. Het dorpshuis Den Hoorn zag zich in 1970 genoodzaakt tot een betekenende tariefsverhoging. Het dorpshuisbestuur beoogt de aanleg van een centrale verwarming, doch de kan sen op rijkssubsidie hiervoor moeten als ongunstig worden beoordeeld. Het dorpshuis Oosterend beoogt een fusie met de stichting muzieknis Oosterend, hetgeen een daad van praktisch beleid zou zijn. De dorpsgemeenschap van De Waal sprak zich in 1970 alsnog uit voor een uitbreiding van het dorpshuis. Men streeft evenwel een ander bouwplan na. Dit verbouwplan kwam eind 1971 ge reed. Verwacht wordt dat de verbouw kosten evenwel aanzienlijk hoger zullen zijn. Inmiddels zijn de subsidiekansen evenwel duidelijk verslechterd: een ver hoging van de reeds toegezegde rijks subsidie lijkt onmogelijk te zijn, zodat nog heel wat problemen overwonnen zullen moeten worden voordat met de verbouw een aanvang kan worden ge maakt. In De Cocksdorp en Eierland kwam men in de verslagperiode nog niet veel verder met de nogal ambitieuze plan nen tot stichting van een dorpshuis. Een gesprek over de situering vond plaats met het bestuur, terwijl voorts het Mi nisterie van CRM zich uitsprak over de ontwerp-statuten van de „Vereniging Gemeenschap Eierland". Ook t.a.v. deze plannen bestaat er op korte termijn ech ter geen rijkssubsidiemogelijkheid meer hetgeen wel uitermate moet worden be treurd aangezien de realisatie van een dorpshuis-gymnastieklokaal hier onge twijfeld als de meest urgente akkommo- datie-voorziening moet worden be schouwd. Op korte termijn zou de bouw van een nieuwe lagere school, waardoor het oude schoolgebouw ter beschikking van het verenigingsleven zou komen, nog het snelst enig perspectief bieden". (zie vervolg pagina 2) OUDESCHILD Om geld in te za- melen voor het nieuw te stichten onder komen voor de handwerk- en hobby club Athena" is mevrouw Janssen- van Esch sinds woensdagochtend op de speelweide van Oudeschild bezig met het gieten van wandborden, tuinkabou ters e.d. Ze is voornemens daarmee zon der onderbreking door te gaan tot vrij dagnacht. Ze hoopt in die tijd op veel kooplustig publiek. De leiding van het Amfibisch Oefen kamp Texel heeft onlangs het laatste gedeelte van de Mokweg voor auto's afgesloten. Men deelde ons mee dat de maatregel is genomen omdat het her haaldelijk voorkwam dat automobilisten de Mokweg afreden, dan bemerkten dat zij op de smalle weg niet konden draaien en daarom het kampement maar binnenreden. Men heeft nu het verbods bord geplaatst bij een parkeerstrook, waar wel voldoende ruimte is voor draaien. Wie nu op het strand wil ko men en gebruik wil maken van het zandpad dat langs het amfibisch oefen kamp loopt, dient het laatste stuk van de Mokweg dus tevoet af te leggen. Duizenden toeristen waren woensdag avond getuige van de ringsteekwed strijd die was georganiseerd door de Vereniging voor Vrienden van het Paard en traditiegetrouw was opgeno men in het folkloreprogramma. Er wa ren acht deelnemende wagens die allen negen ronden maakten. Winnaar werd het duo Henk Spigt-Margriet Spigt. Tweede werd het duo J. de Graaf- me vrouw De Jong en derde de heer Rut- ten-mej. Smit. De prijzen bestonden uit waardebonnen en werden uitgereikt door mevrouw De Lugt. Voor commen taar bij deze wedstrijd zorgde de heer Joh C. Roeper, voorzitter van de paar densportvereniging. OOSTEREND Zaterdag 22 juli wordt in Oosterend voor de derde keer dit seizoen rommeltjesmarkt gehouden. De voorraad te verkopen artikelen lijkt onuitputtelijk want evenals de vorige keren is er weer van alles te koop. Naast voorwerpen uit grootmoeders en moe ders tijd zijn er ook vele „gewone" ge bruiksvoorwerpen te koop. De wafel bakkerij zal weer op volle toeren draaien en reeds om tien uur 's mor gens kan men terecht voor gebakken vis; de eigenlijke markt begint om twee uur 's midags. yoor de rondgangen in de gerestau reerde kerk bestond veel belangstelling en ze zullen ook nu weer worden gehou den: op de halve uren. Tussen drie en vier uur worden rondleidingen met commentaar in het Duits gegeven. Er is geen behoefte gebleken aan een schadevergoedingsregeling die boven de herbcplantingsregeling uitgaat met betrekking tot die plaatsen in enkele kustgebieden waar perevuur is opgetre den en meidoornstruiken zijn vernie tigd. Dit blijkt uit het antwoord van de mi nister van landbouw en visserij, ir. P. J. Lardinois, op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid, de heer Van Hui ten. Toen het rooien, dat voor de aanvang van het groeiseizoen moest zijn voltooid, tijdens dit voorjaar werd voortgezet, was de herbeplantingsregeling reeds in voorbereiding. Deze regeling is inmid dels tot stand gekomen. Aan het Staatsbosbeheer is reeds het geven van herbeplantingsadviezen op gedragen. Aangezien deze adviezen door hun afhankelijkheid van plaatselijke omstandigheden van geval tot geval verschillen, heeft verspreiding daarvan door het Contact Natuurbescherming Noordholland geen zin. Met betrekking tot de voorlichting aan direkt betrokkenen verklaart de bewindsman, dat zij door persoonlijk bezoek op de hoogte werden gebracht van de maatregelen die moesten worden genomen, waarbij hen is gevraagd op vrijwillige basis hun medewerking te verlenen. Tot nu toe kon echter slechts in en kele gevallen niet de vrijwillige mede werking van betrokkenen worden ver kregen. In verband hiermede werd bij ministeriële beschikking een gedoog- plicht ingesteld. Voordat gebruik werd gemaakt van deze bevoegdheid werd overleg gepleegd met de Contactcom missie voor Natuur- en Landschapsbe scherming. De burgemeesters van ge meenten waar toepassing van de be schikking op korte termijn noodzakelijk zou kunnen blijken, zijn van tevoren op de 'hoogte gesteld van het voornemen de beschikking uit te vaardigen. De n.v. Explotatie Maatschappij De Krim (EMK) heeft besloten haar kapi taal te verdubbelen. De Krim beschikt nu nog over een kapitaal van 432.000,- bestaande uit ƒ400.000,aan gewone aandelen en ƒ32.000,aan prioriteits aandelen. Zoals bekend werden de laat ste aandelen onlangs uitverkocht en steeg het aantal aandeelhouders tot 346. Bij De Krim houdt men nu rekening met investeringsverplichtingen en men wil trachten daaraan te voldoen zon der vreemd kapitaal. De ca 4 ton aan nieuwe aandelen zal men niet in één keer op de markt brengen maar, in gaand volgend jaar, in emissies van bijv. ƒ100.000,Daarbij zal zodanig tewerk worden gegaan dat de bestaande aandeelhouders voorkeur hebben. Die voorkeur kan worden uitgeoefend door inlevering van dividendcoupons. De be staande aandeelhouders zullen daarom allen in de gelegenheid worden gesteld zich van dividendbewijzen te voorzien. Voor de uitbreiding van het aandelen kapitaal is een statutenwijziging nodig. Deze zal in de voorjaarsvergadering van de EMK aan de orde worden ge steld. Op verzoek van een der Texelse art sen wijzen wij er nogmaals op dat men in geval van een ongeluk uitsluitend de politie dient te bellen. Deze zorgt ervoor dat de arts, ambulance e.d. wordt ge waarschuwd. De laatste dagen is het en kele keren voorgekomen dat men zelf de dokter waarschuwde, wat tot nare verwikkelingen aanleiding gaf. Maandagmiddag tussen half drie en half zes werd op het parkeerterrein bij het strand van paal 17 de auto van de heer E.V. uit Emmen aangereden. De dader liet geen briefje achter. Toen dinsdagavond half zeven de au tomobilist A.S. (3) uit Dortmund op de Bernhardlaan te Den Burg linksaf wilde slaan om de Burdetstraat in te rijden werd hij juist ingehaald door de 18-jari- ge motorrijder W.G uit Essen. Bij de botsing werden beide betrokken voertui gen vrij ernstig beschadigd. Niemand werd gewond. Dinsdagochtend omstreeks kwart over tien deed zich op het kruispunt Westerweg-Fontijnsweg (bij het Toren huis) een aanrijding voor. De 36-jarige mevrouw T. Bakker-Veeger uit Den Hoorn die met haar Renault 16 uit de Fonteinsweg kwam en linksaf wilde slaan om de Wester weg op te rijden, kreeg geen voorrang van de uit de rich ting Den Burg komende H.C. (20) uit Frechen in zijn NSU 1000. Bij de aanrij ding werd onder meer het rechterspat bord en een deel van de bumper van de Renault vernield. De Duitse wagen liep aanzienlijk meer schade op: het rechter- achterspatbord werd opengereten en de lampen werden vernield. Persoonlijk letsel bleef achterwege. DE KOOG Toen een automobilist dinsdagmiddag om kwart voor drie op de Pontweg (bij „Bos en Zee") linksaf wilde slaan kon een achteropkomende Renaultbestuurder J W. van V. uit De Meern tijdig snelheid minderen maar een derde wagen, die van de Duitser U.A. uit Weimar deed dat niet. De VW- bus van de Duitser botste dus op de Renault waarbij flinke materiële schade ontstond. De 66-jarige mevrouw J. M. van Heerwaarden-Huisman uit De Waal die zondag bij het vliegtuigongeluk op het vliegveld Texel ernstig werd gewond, is gisterochtend in het Lidwinaziekenhuis te Den Helder overleden. DE KOOG In de nacht van dinsdag op woensdag omstreeks half vier werd een grote straatklinker door de spiegel ruit van de automatiek van „De Toe komst" in de Dorpsstraat gegooid. De schade beloopt enkele honderden gul dens. De politie tracht de dader te vin den. Gisterochtend om tien over zes is de 19-jarige H. C. Beijaard uit Ameland om het leven gekomen. Hij was de 'be stuurder van een Duitse personenwagen die op de Langwaaldervveg nabij Oude schild op zijn kop in het water terecht kwam. Vijf medeinzittenden (drie Zwitsers, een Duitser en een Nederlan der) konden zich bevrijden en werden naar het ziekenhuis gebracht. Enkelen zijn inmiddels alweer ontslagen. De ove rigen zijn er niet ernstig aan toe. De heer Beijaard heeft waarschijnlijk be kneld gezeten en is verdronken. De po litie vermoedt dat het ongeluk is gebeurd als gevolg van rijden met te hoge snel heid waardoor de macht over het stuur werd verloren.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1