(fro en ^warL-Jexels in het Telefooncentrale is zwaar overbelast TAXI 2323 TAXI In museum geboren zeehond is in matige konditie Hooibrand te voorkomen door stikstof blussing van het raadhuis (02220) 3132 een ruimte voor „toeristische" gesprekken log tot 1975 in de ellende? rte ILHELMINALAAN 4-6 Twee gewonden bij botsing Jongen (9) gewond naar ziekenhuis Dronken automobilist aangehouden Overstekende jongen vrij enstig gewond Blikschade Verkeer Met motor op strand gevallen Burgerlijke stand Moederdier heeft geen melk Texelse brandweer „Sport beeld" in het raadhuis Texel in „Hier und Heute" heeft interesse Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed 85e JAARGANG No. 8694 AG 28 JULI 1972 N.V. vJ». LangeTeld De RooU 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 lany de Graaf, Keesomlaan 43, Den I (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt HlnaHaga mi vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raü fciscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prgs ƒ5,00 p. kw. -j- 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct. per mm. excl. 4°/o BTW Vervanging apparatuur pas in 1975 "exelaars die er 's avonds in slagen ien vijf minuten een telefonisch ge- ;k met een ander dorp of met het (eland tot stand te brengen, kunnen laatste tijd van geluk spreken. Zo ot is in deze vakantieweken het aan- mensen dat wil opbellen, dat de cen- e in Oen Burg de vraag lang niet kan. De apparatuur is er eenvoudig op afgestemd. Veel ergernis en chten zijn het gevolg. Het ontstellen- s dat op korte termijn ook geen ver dring is te verwachten want de ap- ituur in de centrale is verouderd en aciteitsvergroting is alleen mogelijk eer de gehele centrale wordt ver- De vernieuwing staat echter voor 1975 op het programma zodat t worden verwacht dat de ellende komende zomerseizoenen nog veel r zal zijn. Tot overmaat van ramp er nu ook nog moeilijkheden met kabels naar het vasteland. Onlangs d als gevolg van de dijkwerken te Helder een kabel beschadigd en iten in allerijl noodvoorzieningen 'offen worden om de verbinding te laten funktioneren. Een PTT- jicus vertelde ons dat de verbinding ;engewoon onbetrouwbaar is. Er is zoveel voor nodig om deze totaal erbreken. Een afdoende oplossing len straalzenders zijn en bij de PTT t men dan ook plannen in die rich- fen kan het de PTT niet kwalijk ne- dat de groei van het telefoonver- veel sterker is geweest dan de Ignoses vermeldden. Men kan er wel op hebben dat bij het bepalen de capaciteit onvoldoende rekening jehouden met het toerisme, waardoor [aantal gesprekken in de zomerpe- fce enorm toeneemt. (lijkbaar voelt men niet voor extra zieningen die slechts een deel van jaar worden gébruikt, een situatie de hand wordt gewerkt door het Joldoende beschikbaar zijn van over- igelden. De PTT is bij haar finan- [ïngen geheel van de overheid af- jkelijk en kan dus geen geld lenen |de vrije markt. Er gaan dan ook men op om de rechtsvorm van de T te wijzigen. Ook elders pet is een schrale troost dat Texel enige met deze ellende kampt, j alle toeristenplaatsen langs de Ne- pandse kust komen klachten. Overi- i loopt de aard van de ervaringen t de overbezette lijnen sterk uiteen t Texel betreft komt het veel voor i de lijnen naar de verschillende >en niet beschikbaar zijn. Dat blijkt J uit de- bezettoon die opklinkt nadat 10 is gedraaid. Dit is vooral 's avonds 1 geval, mede als gevolg van het dan foon veel onnodig gekletst wordt. Wij hebben onbeschaamd zitten luisteren naar een mevrouw die een andere me vrouw in een 12 minuten durend ge sprek uitlegde dat je een geranium stekje eerst een tijd in het water moest zetten alvorens het ding in een pot met aarde te plaatsen. Als het telefoonnet (evenals rioolzuiveringsinstallaties, we gen, parkeerterreinen e.d.) op de grootst mogelijke drukte zou zijn berekend zou tegen zo'n gesprek niet het minste be zwaar zijn, integendeel. Kort en zakelijk Maar dn de huidige situatie zou het best eens kunnen dat die mevrouw met haar plantkundige verhandeling elders op Texel het opbellen van een dringend •noodzakelijke dokter onmogelijk maakt, of een ander echt noodzakelijk gesprek verhindert. In het belang van ons alle maal moeten we ons maar niets aantrek ken van de PTT-propaganda om vooral 's avonds véél te bellen. Op Texel behoort het devies te gelden: bel alleen als het nodig is en wees daarbij kort en zakelijk. Intussen moet er wel alles aan worden gedaan om de capaciteitsuitbreiding van de centrale te bespoedigen. Want het ds niet te accepteren dat hiermee tot 1975 wordt gewacht. Het bestuur van de WV Texel heeft reeds een brief aan de Di- rekteur van het telefoondistrikt ge stuurd. Wie klachten heeft, wende zich, liefst schriftelijk, tot: Direkteur van het Telefoondistrict Haarlem, Raaks 5 te Haarlem. Op het kruispunt Pontweg-Keesom- laan-Hollewalswcg deed zich woensdag middag omstreeks twee uur een aanrij ding voor die twee gewonden en twee zwaarbeschadigde auto's tot gevolg had. Op de Pontweg in de richting van de veerhaven reed een BMW-personenwa- gen, bestuurd door de 21-jarige J.D. uit Bremen. Van de Hollewalsweg kwam een Fiat 850 (sport), bestuurd door R.K. (19) uit Duisburg. K. stopte bij de krui sing om het verkeer op de Pontweg voorrang te geven maar de snel nade rende BMW had hij niet gezien. Toen de Fiat de kruising opreed om linksaf te slaan naar De Koog werd deze door de BMW gegrepen. Dit gebeurde met zo veel geweld dat de sportwagen in het rond werd gesleurd waarbij de bestuur der eruit werd geslingerd. Hij liep on dermeer een hersenschudding op. Ook zijn verloofde, de 17-jarige J.S. kreeg ook een hersenschudding. Beiden moes ten per ambulance naar het Lidwina ziekenhuis te Den Helder worden afge voerd. De inzittenden van de BMW ble ven ongedeerd. De betrokken auto's moesten worden weggesleept en zijn waarschijnlijk onherstelbaar. pende en door de PTT gepropageerde tarief. Vaak blijft bij het bellen le( een overkantse abonnee de bezet- achterwege, maar de bel aan de jdere kant" gaat niet over, ook niet [lang wachten, rsoonlijk hebben wij het herhaalde- meegemaakt dat wij bij het draaien het nummer van TESO wel de bel irden overgaan maar het gesprek rd onmiddellijk verbroken nadat men het TESO-kantoor de hoorn van het el had genomen. Inmenging °or nieuwsgierige mensen erg boei- was het om na het draaien van een ®er niet de gewenste abonnee te gen maar te worden „gemengd" in gesprek van twee anderen. De oor- daarvan is inmiddels echter opge- en. Dat is maar goed ook, want je haast geen vertrouwelijke dingen via de telefoon durven afhande- zoals wij, een aantal malen in an- rnans gesprekken gemengd is ge- st ervaart wel dat er via de tele- OUDESCHILD De 9-jarige Hui'b de Ridder uit Den Burg moest dinsdag naar het ziekenhuis worden gebracht nadat hij bij een botsing op het fietspad van de Schilderweg een hersenschud ding, hoofdwonden en een diepe snee in de tong had opgelopen. De jongen fietste (omstreeks kwart over twaalf) in de richting van Den Burg. Ter hoogte van de ijsfabriek zwenkte hij plotseling naar links, zodat 'hij frontaal in botsing kwam met een uit tegengestelde richting naderende bromfiets, bestuurd door me vrouw E.D. uit Oudeschild. De brommer sloeg over de kop. Mevrouw D. liep verwondingen op aan knie en hand. Huib moest per ambulance naar het Lidwina ziekenhuis te Den Helder wor den vervoerd. DE KOOG Maandagavond om streeks elf uur hield de politie een au tomobilist aan, die kennelijk dronken was. De man (J.B. (45) uit Zaandam) reed herhaaldelijk aan de linkerzijde van de weg en verleende geen voorrang. Op de Ruigedijksweg werd hij aange houden. Proces verbaal werd opge maakt. Gekonstateerd werd dat de wa gen van B. was beschadigd maar of dat het gevolg was van een aanrijding kon nog niet worden vastgesteld. De 5-jarige M. C. van Korf uit Wil- helmshafen liep woensdagachtend om tien voor negen vrij uitgebreide ver wondingen op toen hij op de Juliana- straat werd aangereden door een auto. De jongen kwam plotseling achter de gemeentelijke vuilniswagen vandaan, juist toen de automobilist P.G.S. uit Den Burg voorbij reed. Een aanrijding was niet te vermijden. Een aanrijding die materiële schade tot gevolg had, gebeurde dinsdagmiddag kwart voor drie op het kruispunt Aken- buurtsweg-Pontweg-Westerweg. Van de Akenbuurtsweg kwam de automobilist A.C.P. (PH-polder). Hij wilde linksaf slaan om de Pontweg op te rijden maar lette niet op een uit de Westerweg ko mende wagen, bestuurd door J.J. uit Vlijmen, die de Pontweg wilde krüisen om naar Den Burg te rijden. P. greep de wagen van J. aan de linkervoor zijde. MEDEDELINGEN VAN B EN W Burgemeester en wethouders hebben de navolgende verkeersmaatregelen ge- 1. De Kantoorstraat wordt m beide richtingen gesloten voor alle verkeer behalve voetgangers. Aan het verzorgend verkeer wordt op aanvraag ontheffing verleend van deze maatregelen. 2. Op marktdagen tot 1 uur 's middags en op folkloredagen van 1 tot 9 uur n,m. worden gesloten voor alle ver keer behalve voetgangers: a. de Binnenburg vanaf de Burgwal, b. de Vismarkt; c. de Groeneplaats; d. de Parkstraat tot de Burgwal. Op deze dagen zal het verkeer dus de route Binnenburg - Burgwal - Parkstraat moeten volgen. De besluiten liggen op de secretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage. Burgemeester en wethouders zijn er van overtuigd, dat met deze maatrege len de verkeersveiligheid wordt ge diend. Belanghebbenden, die het hier niet mee eens zijn, kunnen in beroep gaan. Het beroepschrift moet gericht worden aan H.M. de Koningin en ingediend bij de Commissaris der Koningin in Noord holland te Haarlem, en wel binnen 30 dagen. Woensdagmiddag omstreeks 12 uur moest A. v. d. B. uit Spierdijk met een gebroken pols naar het ziekenhuis in Den Helder worden gebracht. Hij werd opgehaald bij dokter Seegers, waarheen zijn kameraden hem had den gebracht nadat hij met zijn mo tor op het strand bij De Koog door een oneffenheid ten val was gekomen. van 19 tot en met 25 juli 1972 Geboren: Martine Anna Veronica, dv. Jozephus A. Z. M. Brügemann en Maria J. Ran; Leonie Brigitte, dv. Theodoor J. Kooiman en Albertha S. Huijgen. Overleden: Trijntje M. Eelman, ev. Hooij, oud 63 jaar, wonende te Den Burg; Johanna M. Huisman, ev. Van Heerwaarden, oud 67 jaar, wonende te De Waal; Jan van Heer waarden, oud 69 jaar, wonende te De Waal; Henricus C. Beijaard, oud 19 jaar, wonende te Ame land; Pieter Prins, oud 98 jaar, wonende te Eierland. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 30 juli op om 4.58 uur en gaat onder om 20.33 uur; 2 augustus op om 5.03 uur en onder om 20,28 uur. Maan 2 augustus L K.; 9 augustus N M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 28 juli 10.06 en 22.15; 29 juli 10.48 en 22.50; 30 juli 11.23 en 23.21; 31 juli 11.55 en 23.52; 1 aug. 12.24 en 2 aug. 0.24 en 12.54; 3 aug. 1.03 en 13.36; 4 aug. 2.00 en 14.46; 5 aug. 3.28 en 16.21. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Het zeehondje dat vorige weck in het „kraambassin" van het Texels Museum is geboren geeft reden tot zorg. De ge boorte is voorspoedig verlopen maar de konditie van de jonge rob was weinig rooskleurig. De longen werkten niet goed zodat het ernaar uitzag dat het diertje spoedig de geest zou geven. Ge lukkig trad naderhand herstel in, maar Met ingang van 1 september is op eigen verzoek administrateur de heer J. Chattellon ontslag verleend. Hij gaat de WV wegens studie verlaten. In ver band hiermee zoekt de VW een nieuwe administratieve medewerker. Tot en met 12 augustus kan men in de expositieruimte van het raadhuis een tentoonstelling van verschillende kun stenaars bezoeken die hun werk inspi reerden op de sport. Drie en twintig ar tiesten, waaronder Lucebert, geven in 38 schilderijen, tekeningen, gouaches en andere technieken hun impressie van si tuaties en emoties in de sportwereld. De expositie is geopend tijdens de kan tooruren van het raadhuis (9 - 12 en 2 - 5 uur) en ieder woensdagavond van 8 - 9.30 uur. De Duitse tv-rubriek 'Hier und Heute' besteedt in een 15 minuten durende re portage aandacht aan de recreatiemo gelijkheden aan de Hollandse kust. Het reportageteam van „Hier und Heute" is ook op Texel geweest en maakte opna men van het strand, de Dorpsstraat in De Koog en op verschillende campings. Tevens is een vraaggesprek met VW- direkteur Dekker opgenomen. Het team heeft ook opnamen gemaakt in Katwijk en Scheveningen. Drie faktoren spelen een doorslagge vende rol bij het ontstaan van brand: brandstof, zuurstof en temperatuur. In geval van brand of bijna brand zal de brandweer dan ook trachten de zuur stof te verdrijven, de brandstof weg te halen en koeling te veroorzaken. Bij hooibroei is dat makkelijker gezegd dan gedaan. Wil men koelen, dan is de enige methode: uit elkaar halen. Die be handeling geeft de zuurstof echter vrije toegang en als het hooi erg heet is zal het spontaan in brand vliegen Er zal dus met iets droogs gekoeld moeten worden dat tevens de zuurstof verdrijft. De oplossing van het probleem lijkt thans gevonden te zijn. Het „blussen" van broeiend hooi is mogelijk met vloei bare stikstof. Voor deze methode heeft de Texelse brandweer bijzondere be langstelling want ook op Texel heeft men regelmatig met dreigende brand als gevolg van broei te maken. De be nodigde apparatuur is echter vry kost baar zodat de Texelse vuurbestrijders vrezen dat het nog wel geruime tijd zal duren alvorens de gemeente een derge lijk apparaat kan aanschaffen. Het is echter niet uitgesloten dat intussen inci denteel een apparaat van elders kan worden geleend. „Hooibroei is slechts een van de vele vormen waarin het veel algemenere verschijnsel broei zich manifesteert. On der broei of zelfopwarming verstaat men het verschijnsel dat een opgeslagen produkt door interne warmteproduktie in temperatuur stijgt en soms met toe nemende snelheid blijft stijgen. Uitein delijk kan dan zelfontbranding optreden waarbij het opgeslagen produkt verlo ren gaat en brand en vergiftigingsge vaar de omgeving kunnen bedreigen", aldus een artikel in „De Brandweer", het maandblad van de Nederlandse ver eniging van Brandweerkommandanten. (26e jaargang nummer 6). Texel Op Texel hebben in de periode 1951 tot en met 1962 vier grote branden ge woed als gevolg van hooibroei. Meestal weet men brand te voorkomen maar het gebeurt vaak op nippertje. Vorige week konstateerde de heer M. Roeper van „De Fenne" dat de temperatuur in zijn hooiberg gestegen, nl. tot 90 graden celcius. De officiële gevarengrens ligt bij 70 graden en bij 85 graden wordt altijd ingegre pen. De brandweer werd geroepen die de stapel uit elkaar haalde en brand wist te voorkomen. Op dat moment mis ten de zwoegende vuurbestrijders een prettiger methode. Blussingsproeven met behulp van vloeibare stikstof worden sinds 1969 ge nomen in het laboratorium voor Fysi sche Technologie te Delft. Vloeibare stikstof heeft een temperatuur van 198 graden C. onder nul. Na gebleken suc ces (vijf broeigevallen werden bedwon gen) werd een bluseenheid van 1500 liter stikstof aangekocht door de verze keringsmaatschappij Novo. Deze blus apparatuur doet momenteel veel nuttig werk in de omgeving van Zwolle en Nij- kerk. Het apparaat wordt nog als expe rimenteel beschouwd, is derhalve nog niet in produktie maar de ervaringen zijn tot dusver uitstekend. De vloeibare stikstof kan het best in het warme hooi geïnjecteerd worden. Het koelend effekt is maximaal en tevens verdrijft de stik stof de zuurstof. De stikstof is onscha delijk voor het hooi. Dat de blusappa ratuur zo kostbaar is hangt onder meer samen met het feit dat alle leidingen, afsluiters e.d. voor hoogwaardig mate riaal (koper of roestvrij staal) moeten zijn gemaakt terwijl de vloeistoftank op bijzondere wijze moet worden ge ïsoleerd. De kosten van een stikstof- blussing komen nu op ongeveer ƒ600, per geval. toen werd ontdekt dat het moederdier, de 4-jarige Betsy, geen melk produceer de. Met het gevolg dat de zeehonden baby snel vermagerde. Na het ontdek ken van de afwijking werd ijllings overgeschakeld op kunstmatige voeding volgens het in het museum sedert jaren beproefde systeem: een mengsel van ge malen vis, melk en room wordt onder luchtdruk via een slang in de maag van het dier geperst. Hoewel op dit moment bepaald nog niet van een „wolk van een baby" ge sproken kan worden is er nu toch wel een redelijke kans dat de jonge rob het zal halen. Voor de toeristen betekent dit dat het museum het vertederende schouwspel kan bieden van een robben- moeder met haar kind. Verwacht mag worden dat heel wat belangstellenden komen kijken. Ook de vorige keren (in het museum hebben al drie geslaagde geboortes plaatsgehad) was dat het ge val. Weinig aanbod Het aanbod van op het strand aange troffen moederloze zeehondjes is dit jaar kleiner dan gewoonlijk. Tot dusver is slechts één diertje bezorgd. Het werd gevonden op het strand van De Koog, ontsnapte, maar werd nadien aangetrof fen op de Vliehors van Vlieland door een toevallig passerende tractorbestuur der van de reddingmaatschappij. Via het Posthuis werd de rob per jeep naar de zuidpunt van de Vliehors gebracht en daar overgenomen door schipper Koos Boon van de „Phaco" het vaar tuig waarmee het zeehondenreservaat Het Eierlandse Gat wordt bewaakt. Daarmee belandde de rob uiteindelijk weer op Texel, deerlijk vermagerd want zijn omzwervingen hadden dagen in be slag genomen. De kans dat het lukt de ze zeehond te redden worden klein ge acht. ffiHmi liutniiitniHiniiiiiHiiiiMiimiiiHUUiift Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1