roen /wa in het harL Duits tv-programma ip Texel opgenomen Commissie uit GS kwam naar Texel voor hoorzitting TAXI 2323 Toelichting op bezwaren tegen plaats natuurrecreatiecentrum J. M. de Vries bredere opzet Volgend jaar recreatiewerk Onder invloed achter het stuur Goed afgelopen Oefenbom gevonden Ongelukkige val van fiets Cameraploeg met vee emmers aring huiswaarts astgelopen jacht door ddingboot vlotgetrokken Beert Bar Were dag geopend. Beere goed Ook huidige aanpak voldoet uitstekend Kans op tijdelijke geluidshinder „Texelstroom" WILHELMINALAAN 4-6 JDAG 4 AUGUSTUS 1972 fEXELSE 85e JAARGANG No. 8696 (gave N.V. v-h. Langeveld De Rood idbus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaao 43, Den (el. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 COURANT s Verschijnt dinsdags so n^dags Bank: Nederl. MJddenstandsbank; Coop. RaM. feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. A bono, prüs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 ot Advert. 21 ct per mm. exd. 4% BTW EIERLAND iDe 27-jarige automo bilist S. B. uit Duisburg werd in de nacht van dinsdag op woensdag door een politiepatrouille aangehouden, we gens rijden onder invloed. Aanvankelijk vestigde de man alleen de aandacht op zich door met ongelijke verlichting te rijden, maar toen hij vanuit zijn wagen op de politiemannen begon te schelden en een sterke alcoholgeur verspreidde, werd hij voor verhoor meegenomen naar het politiebureau te De Koog. B. verklaarde ongeveer acht glazen bier te hebben gebruikt, maar weigerde de bloedproef. De politie bracht hem, na proces verhaal te hebben opgemaakt, terug naar zijn camping De Krim. De 67-jarige M. B. uit Den Burg wilde dinsdag om 2.15 uur met zijn auto van uit de Kogerstraat linksaf slaan om de Boogerd op te rijden. Op dat moment werd hij juist ingehaald door de 18- jarige bromfietser M. B. uit Den Burg. Deze sdoeg tegen de zijkant van de wa gen, maar bleef ongedeerd. De voor vork van de brommer werd ontzet. De auto liep kleine beschadigingen op. OOSTEREND Slechts materiële schade ontstond ook bij een aanrijding die zich dinsdagmiddag even na twee uur voordeed op de Oosterweg. F. van O. uit Den Burg kwam in een bocht met zijn auto op de linkerweghelft. Hij kwam daardoor in botsing met de uit tegengestelde richting naderende A. J. A. v.d. S. uit IJmuiden. Bij de Grensweg werd woensdag avond een projektiel gevonden, dat deed denken aan een pantservuist of mortier granaat. De mijnopruimingdienst van de marine kwam naar Texel om het moge lijk gevaarlijke ding mee te nemen. Het bleek dat sprake was van een oefenbom van onbekende herkomst. De 15-jarige O. N. Zijlstra uit Amster dam kwam op de Westdijkweg bij „Ce res" met zijn fiets te vallen. Oorzaak was een defekt aan het trapmechanis- me. Hij verloor het 'bewustzijn en liep schaafwonden op. De arts schreef hem enkele dagen rust voor. )E KOOG Acht dagen lang is een eg van Zweites Deutsches Fernsehen Texel aan het werk geweest. Opna- n werden gemaakt voor het dertig rnten durend programma „Werk- tt" dat ZDF eens per maand uitzendt dat nu zal worden gewijd aan de rijfster Gabrielle Wohman. Aanlei- is het feit, dat Gabrielle Wohman achttien boeken en 6 filmdraaiboe- op haar naam heeft staan) zelf de >fdrol gaat spelen in een film die van van haar verhalen is gemaakt. let heet „Entziehung" en gaat over jonge vrouw, die aan drugs is ver- ifd en ook nog moet kiezen tussen minnaars. De opnamen voor de onder regie van Ludwig Cremer, innen binnenkort en Gabrielle Woh- ïs druk bezig haar rol te leren. Zij dit voor een groot gedeelte op ®1> waar zij regelmatig (in hotel inses Juliana") verblijft en waar zij de inspiratie voor haar verhalen op- Het tv-programma rond haar per- werd dan ook voor het grootste op Texel opgenomen. Gabrielle is lmd temidden van allerlei Texelse Ischappen, maar ook aan de bar van Grooten Slook" te Den Burg. De -ploeg maakte geen reportage van gebruikelijke soort, maar probeerde over te brengen van de droomwe- waarin de hoofdfiguur leeft en rin de problemen zich op een geheel De ZDF-ploeg bezig met opnamen op het terras van hotel .Prinses Juliana". Geheel rechts de schrijfster Gabrielle Wohman. die. geholpen door haar man. bezig is haar rol te leren in ..Entziehung". eigen wijze manifesteren. Regisseur A. Rattay vertelde ons dat allerlei trucjes zijn toegepast om dit effekt te bereiken, zoals een vetgemaakt glaasje voor de lens van de camera. Soms hielp de na tuur een handje mee. Toen dm de buurt van de vuurtoren opnamen werden ge maakt, kwam plotseling uit zee een ne vel opzetten, die het vastleggen van een bijzonder mooi stemmingsbeeld moge lijk maakte. Ook op andere momenten leek het toeval de Duitsers welgezind te zijn. Het meest begeesterd was de heer Ratty echter van het feit, dat met uit zondering van stads- en berggezichten vrijwel alle landschappen op Texel aan wezig zijn. Men kon daarom vlot wer ken, ondanks het feit dat op de zon wel eens gewacht moest worden. Voor zover de zeven man tellende ploeg ergens moest worden geïntroduceerd, zorgde daarvoor VW-directeur J. W. Dekker, die wel blij was met het idee om het eiland Texel in het programma te be trekken. De opnameploeg kon woensdag dan ook niet vertrekken 'alvorens van de VW twee emmers Hollandse Nieuwe te hebben aanvaard. Gistermiddag hebben Gedeputeerde Staten van Noordholland in 't raadhuis een hoorzitting gehouden naar aanlei ding van de bezwaren, die zjjn inge bracht tegen het verlenen van een ver gunning voor de bouw van een natuur recreatiecentrum in de duinen bij paal 17. Zoals bekend hadden de Werkgroep Landschapszorg Texel, het Contact Na tuurbescherming Noordholland en de Vereniging tot Behoud van de Wadden zee bezwaren tegen het plan ingediend. De bezwaarden waren van mening dat op Texel zeker een natuurinformatie- en educatiecentrum moet komen, maar niet in het landschappelijk nog vrijwel ongeschonden gebied bij paal 17. Voor zover bekend is het nog niet eerder voorgekomen, dat Gedeputeerde Staten op Texel een hoorzitting organiseerden. Dit is echter gebeurd om, zo dat nodig mocht blijken, de situatie ter plaatse in ogenschouw te kunnen nemen. Over het verloop van de hoorzitting, waar de be zwaarden gelegenheid kregen hun pro testen nader toe te lichten, schrijven wij meer in het volgend nummer. Naar aanleiding van de hoorzitting gaf de Werkgroep Landschapszorg Op Eierlandse gronden COCKSDORP In de nacht hg op woensdag, omstreeks 12 uur, idde het uit Terneuzen afkomstige ttnt „Belita" midden op de Eier- w gronden. Het 13 meter lange tuig was op weg van Denemarken de thuishaven en is waarschijnlijk de sterke stroom naar de gronden dreven. Er was vijf man aan boord. het niet lukte om de motor te rn, werden twee vuurpijlen afge- en, die zowel door de kustwacht erland als van Vlieland werden föerkt. Zowel de Texelse strand- ^gboot „IVIr. Adriaan de Bruine" "Carlot" van Terschelling en de anna" van Den Helder voeren uit. Texelse redders bereikten de a 'het eerst. Omdat de water- fwniddels het hoogste punt had \Ti ^oot schipper A. Boon geen ,te wachten met het vlottrek- an jacht. Er werd vastgemaakt ®t weinig moeite werd de „Belita" fj de EG-boei getrokken, waarna _s naar Terneuzen kon worden P' De kosten van de berging j de verzekering van de eige- «n het jaoht worden geclaimd. Recreatieconsulent J. de Vries heeft grote plannen voor de recreatie volgend jaar. Hoewel de vaste vormen nog ont breken is het zijn bedoeling grotere eve nementen te organiseren, die berekend zijn op meer publiek en die langer zul len duren. Hij wil daarbij een grote platte wagen inzetten, die als „mobiele eenheid" eenvoudig verplaatsbaar is en met vele materialen voor een grote di versiteit aan spelletjes bruikbaar is. Deze plannen komen voort uit de er varingen van dit jaar Gebleken is dat de mensen steeds minder geneigd zijn grotere afstand af te leggen om naar een spel of voorstelling te komen. In de buurt van kampeerterreinen komen al leen de bewoners van het dichtstbij- gelegen terrein naar de evenementen, hoewel er ook op de andere terreinen bekendheid aan gegeven is met de luid sprekerwagen. Kontakt De kommunikatie met de toeristen ver loopt uitstekend, zodat het daar niet aan ligt. Gebleken is dat door middel van TEXELtoerist, de Texelse Courant en geluidsinstallaties vrijwel alle gasten, ook de Duitse, bereikt worden. Wij vroe gen een aantal ouders die hun kinderen dinsdagochtend naar de speelweide in De Koog brachten naar de manier waar op ze van de kinderspelen gehoord hadden. De meesten hadden het in TEXELtoerist gelezen of de omroep installatie gehoord. Hoewel het merendeel tevreden was met de spelen en de manier waarop ze georganiseerd werden, had men vooral dinsdagochtend kritiek op de rommelige organisatie. De Duitse gasten vonden dat er wel iets meer in het Duitse uit gelegd kon warden. De heer De Vries vertelde ons, dat hij een groot aantal Duitse assistenten in dienst heeft, die dinsdag toevallig eiigens anders bezig waren. Een der assistenten, Ineke Elting, was van mening, dat het allemaal wel mee viel. De kinderen leggen onder elkaar veel uit, en daarbij schijnt de taalbar rière een minder grote rol te spelen. Bovendien zijn de opgaven meestal niet zo moeilijk dat de assistenten ze niet zelf in het Duits kunnen vertellen. Deson danks bleek bij de opdrachtentooht, die dinsdagochtend georganiseerd was, dat de Duitse kinderen er moeite mee had den. De opgave om een zesregelig rijm over Texel te maken, was voor hen be slist te zwaar. Organisatie Het oordeel van de kinderen (vrijwel allemaal tussen 9 en 12 jaar) was echter zonder uitzondering positief. Ze waren blij met de spelen, vonden dat de assis tenten het goed en vriendelijk deden en •dat het inschrijfgeld (ƒ0,50) niet te hoog was. Eén jongetje vertelde ons wel op Texel te willen wonen. „Maar dan zou ik niet met al die spelletjes meedoen". Dinsdagochtend deden ongeveer 150 kinderen mee, die vooral in het begin wat verloren rondliepen omdat van lei ding nauwelijks sprake was. Het inde len in groepen en het uitleggen van de bedoeling van het geheel verliepen bij zonder moeizaam. Oorzaak hiervan was onder andere dat veel kinderen te laat kwamen en dat de organisatoren eigen lijk niet op zo'n groot aantal gerekend hadden. De assistentie bij de kinderspelen verloopt voor een deel op vrijwillige basis. Ouders zijn vaak behulpzaam (sommige moeders doen het al jaren) en ook Ineke Elting doet het voor niets om dat ze „het werk en meneer De Vries aardig vindt". Dat het assisteren niet alleen een kwestie is van kinderen een hand geven en gezellig spelletjes doen, bleek toen alle kleintjes moesten beta len en een stempeltje op hun hand kre gen, waarmee ze 's middags ook naar de strandspelen konden. Bij het zien van de grote opstopping die hierbij ontstond, gingen diverse ouders met hun kroost weer weg. (zie vervolg pagina 2) Texel een informatieblad uit, bestemd voor leden en geïnteresseerden. Hierin wordt een overzioht gegeven van de reeks verwikkelingen, die zich rond het natuurrecreatiecentrum heeft voorge daan en wordt het standpunt van de werkgroep Landschapszorg nog eens duidelijk weergegeven. Aan dit infor matieblad ontlenen wij het volgende „In 1956 werden de eerste stappen ondernomen om tot een nieuw gebouw te komen, waarbij gedacht werd aan een koppeling met een door Staatsbosbeheer aan te leggen botanische tuin (een weer gave van de geologische opbouw van Texel en de hierbij behorende flora). Het Museum moest dan uit het bos ver dwijnen en bij het „Zandnoltje" komen. In 1959 stond de provinciale commis sie voor de gemeentelijke plannen zeer kritisch t.o.v. dit plan, gaf in principe toestemming, maar stelde dat het aan zeer hoge eisen zou moeten voldoen. In 1963 stelde de „Werkgroep Recrea tie Texel" dat de bouw van het Museum een ingreep in het eigenlijke recreatie- landschap betekende die niet zonder be denkingen was. De binding met de te stichten botanische tuin kon het aan vaardbaar maken dit unieke gebouw in deze unieke situatie te plaatsen. De Burgemeester van Texel verzekert in 1963 dat de bouw niet doorgaat bij een verstoring van het landschap. De directeur van de Provinciale Planolo gische Dienst schrijft in dat jaar dat het bouwen van een museum op deze plaats een ernstige ingreep in het landschap betekent. In 1966 werd toch door B W en later door G S. van N.-Holland een bouwvergunning verleend met toepas sing van art. 20 van de Wederopbouw- wet. In 1967 wordt een subsidieaanvraag ingediend bij CRM en G.S. Eveneens in 1967 wordt begonnen met de aanleg van een duinpark (i.p.v. een botanische tuin), m.ajw. een veel be perkter opzet met alleen duinvegetaties en dus géén weerspiegeling van de geo logische opbouw van Texel en de daarbij behorende flora. Inmiddels verliep de bouwvergunning en was een ander ontwerp nodig met enigszins gewijzigde situering. In verband met de aanvraag voor een bouwvergunning via art. 19 Wet Ruim telijke Ordening liggen van 9-23 juli lj)71 deze nieuwe plannen ter visie. Voor het gebied waarin dit gerealiseerd moet worden geldt een voorbereidingsbesluit. Het valt dn wat vroeger „Meldingsge- bied" heette (terrein met belangrijke natuurwetenschappelijke en/of land schappelijke waarde). Het Museum heet nu Natuurrecreatiecentrum een „alge meen informatiecentrum inzake natuür en natuunrecreatie op Texel (ook t.a.v. facetten als natuurbehoud, historie, geo logie en archeologie)". (Brief B W aan de Gemeenteraad 16-9-1971). Het moet een combinatie worden van een bezoe kerscentrum voor het duinpark en het Texels Museum". Bezwaren „Bezwaren worden ingediend door Contact Natuurbescherming Noord- Holland en de Werkgroep Landschaps zorg Texel. Op 29 september 1971 hou den G.S. een hoorzitting waarop de be zwaren: landschappelijk onaanvaard baar en een te grote bezoekersdruk op kwetsbaar duingebied, alsmede alterna tieven: scheiding bezoekerscentrum en museum en andere plaatsen: 1. land bouwgrond oostelijk van het bos; 2. en clave bij de „Rovershut"; 3. plaats waar het Museum nu staat, nader worden toegelicht. Op 19 november 1971 besluit CRM tot een rijksbijdrage van 75% (2.225.000, zij geldt voor de bovengenoemde com binatie en bij wijziging van de bouw plaats moet deze opnieuw ter goed keuring aan de staatssecretaris van CRM warden voorgelegd. Op 26 oktober 1971 vraagt Burge meester Sprenger aan het Rijksinstituut voor Natuurbeheer welke plaats in de omgeving van paal 17 biologisch het minst geschaad zal worden door de bouw van een Natuurrecreatiecentrum. Het R.I.N. schrijft op 23 november dat theoretisch de voorkeur gegeven moet worden aan landbouwgronden oostelijk van de bossen en dat met afnemende mate van wenselijkheid gedacht moet worden aan vestiging op 2) landbouw gronden bij de Rovershut, 3) het buiten duin, 4) de huidige plaats van het Mu seum, 15) de binnenduinrand voorge stelde plaats). Zij brengen naar voren dat het buitenduin (3) praktische voor delen heeft o.a. de nabijheid van het reeds bestaande parkeerterrein bij paal 17. Commissie ad hoe Burgemeester Sprenger roept op 5 ok tober een commissie ad hoe bijeen be staande uit vertegenwoordigers van CRM, SBB, PPD, Contactcommissie Natuur- en Landschapsbescherming, IVN, Werkgroep Landschapszorg Texel, Stichting Texels Museum en Gemeente Texel. Deze commissie brengt begin 1972 een rapport uit. Van een zestal al ternatieven wordt door een meerder heid gekozen voor de plaats bij paal 17. Een minderheidsstandpunt wordt inge nomen door de Werkgroep Landschaps zorg Texel, die bij haar bovenaange haalde standpunt blijft en de Contact commissie voor Natuur- en Landschaps bescherming, die zich hier bij aansluit. Onze Werkgroep ontdekt, dat op drachtgever, de gemeente Texel, inziet dat de situering van het gebouwencom plex storend is in het landschap: bij het overleg in de commissie gemeentelijke plannen blijkt zij het complex 90° ge draaid te hebben, waardoor het volgens haar minder stoort. Dit is voor de Werk- (zie vervolg pagina 2) In verband met diverse proefnemin gen in de nieuwe elektriciteitscentrale annex zeewaterontziltingsinstallatie „Texelstroom" zal enige geluidshinder kunnen optreden, zo heeft de directie van de N.V. TEM meegedeeld. Het ge luid, in hoofdzaak veroorzaakt door het doorblazen van stoomleidingen, is slechts van tijdelijke aard en blijft be perkt tot de daguren. De TEM-directie vraagt het publiek er verder begrip voor te willen hebben, dat binenkort, bij de overname van de energielevering door de nieuwe cen trale, storingen in de elektriciteitsvoor ziening kunnen optreden. Uiteraard zal worden getracht deze zoveel mogelijk te beperken, maar men wil voor een en ander bij voorbaat excuus vragen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1