9 rocn /wa in het harL, exels Museum zeer dringend toe aan nieuwe behuizing deskundigen zijn het niet eens ar gun de aanvragers het Woordeel van de twijfel!" [ARTSTOCHTELIJK BETOOG OP HOORZITTING Familie Hoogland op vakantie met „2 pk caravan" Insluiping Uit de bocht gevlogen Kind aan voet gewond Klap was raak Auto vernield Jongelui kraakten schuur Twee paren in ondertrouw tijdens I boerenbruiloft t Baldadigheid Grapj' Stand van zaterdag: ƒ1645, Boetiek 22 gaat reizen verkopen Heerlijke week gehad op Texel lG 8 AUGUSTUS 1972 85e JAARGANG No. 8697 i IK N.V. v-h- Langeveld De Roofl K 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 A|Lry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (0222O) 2741, 's avonds (02220) 2403 Vcnchgnt dinadf «o n Jdags Bank: NederL Middenstandabank; Coop. RiM feiseabank; Amro-bank. Postgiro 452. Abom prfls ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct per mm. exd. 4*/» BTW >ns een drie uur durende hoor- heeft een commissie uit Gede- Je Staten van Noordholland zich rdagmiddag in de raadszaal nader iformeren inzake de bezwaren, ingebracht tegen de bouw van ituurrekreatiecentrum in de dui- H paal 17. De commissie, bestaan de heren Mr. J. Roelse en Drs. J. liet zowel de voor- als tegen- uitvoerig aan het woord, maar jook vragen. Zo werd nogal uit- uitgeplozen waarom B. en W. om men goedgekeurd te krijgen de ire had gevolgd zoals die is om- »n in artikel 19 van de wet op de lijke ordening. Meer voor de gend maar meer tijdrovend had lale bestemmingsplanprocedure t. Ook wilden de gedeputeerden weten hoe ernstig de situatie is het bestaande museum verkeerd et door treffen van noodvoorzie- wellicht toch niet wat tijd ge- kan worden zodat de gewone mingsplanprocedure kan worden I. Burgemeester Sprenger vertel- het museum al jaren lang door latregelen in stand wordt gchou- Is het nog veel langer dan een oet dienst doen, moeten tonnen werk worden uitgegeven. Er spoedig mogelijk een beslissing >vcr het natuurrecreatiecentrum ïn waren echter niet snel over- concludeerden dat de nood- lelen toch moeten worden geno- ant als vandaag door de provin- erklanng van geen bezwaar zou afgegeven, zou de bouw toch in een jaar vergen en in de tus- :al het oude museum toch op een re manier in stand moeten wor- ouden. De architect van het na- reatiecentrum, de rijksbouw- J. J. G. Vegter bracht eohter ren dat zijn ontwerp zodanig is t, dat het bijzonder snel kan verwezenlijkt. Bovendien zal zo worden gegaan, dat door winter en vertraging kan ontstaan. Het eereatiecentrum zou dan binnen kunnen worden opgeleverd. •orzitting zou oorspronkelijk in commissiekamers van het raad- 'den gehouden, maar de bij het «trokken partijen waren zo rijk woordigd, dat de raadszaal orden gebruikt. ide ieT dis ussie werd deelgenomen J. Roelse, Drs. J. van Das, rijks- ester J J. G. Vegter, Ir. K. L. (van het stedebouwkundig bu- jema), Dr. G. Cadée (Contact escherming Noordholland) Drs. r (Werkgroep Landsohapszorg), wilde (Landelijke Ver. tot Be- de Waddenzee), G. J. de Haan Texels Museum). Ir. P. de Wit •sbeheer), J. A. Nijkamp (Minis- i CRM), Dr. A. L. V. van Bem- IW cialist op het gebied van ua- wg orische musea voor 't ministe- -RM) en H. A. de Reiger (CRM) Niet alleen Helder de eerste spreker, zei erkgroep Landsohapszorg niet in haar opvatting dat het ftnngebied van zodanige waar- Rtoer geen natuurrecreatiecen- Worden geduld. Ook het Con- urbescherming Noordholland, UPÏb vereniging tot behoud waddenzee en de Contactcom- V?tuur' en ^an<ischapsbe- l'hebben bezwaar. In het ver- Men ook al meerdere beden ken de voorgenomen bouw oord: door de werkgroep re- e^el (1963) en door de direk- e Provinciale Planologische ecentelijk heeft het Rijksinsti- Natuurbeheer (R.I.N.) gerap- at de grote biologische waar- e /®rrein nog aanwezig is en Sjed.'beheer kan worden her- erkgroep Landschapszorg is e^n natuurrecreatiecentrum, en gelden alleen de plaats. Ontkoppeling Helder wees nog eens op de ^kgroep voorgestelde oplos- ®en natuurrecreatiecentrum, ekkelijk klein bezoekers centrum bij het duinpark en een nieuw groot museum op een andere plaats. Voor dit bezoekerscentrum zou de boer derij „Uit en Thuis" kunnen dienen, wat als bijkomend voordeel heeft, dat door het wegvallen van het boerenbedrijf het eertijds zeer fraaie Alloo weer in oude luister kan worden hersteld. Gewezen werd op het feit, dat het Texels Museum in 1971 106.508 .bezoekers trok en het duinpark 5116. De duinparkbezoekers vormen dus nog geen 5°/o van het aantal museumbezoekers. Dat kleine aantal vormt voor het gebied bij paal 17 geen gevaar, wèl de enorme aantallen mu seumbezoekers, die naar dit gebied zul len worden getrokken als het museum daar ook is. Het duinpark, zo had de werkgroep uit een raport van het Texels Museum opgemaakt, verdraagt maxi maal 270 mensen per dag. Als betere plaatsen voor het Texels Museum wer den nog eens voorgesteld: de landbouw gronden tussen bos en Pontweg, het land bij de Rovershut en de Prins Hen drikpolder. „Bij de onoverkomelijke bezwaren, die wij hebben tegen de nu voorgestelde vestigingsplaats, verliezen we de zeer belangrijke functie van het Texels Mu seum niet uit het oog. Maar wij menen dat een centrupi voor natuureducatie zelf geen storend element in het milieu mag vormen. Naar onze mernng moet daarom, voordat een beslissing genomen wordt alsnog de subsidiëring van een gesoheiden opzet bezoekerscentrum duinpark-Texels museum bepleit wor den bij het ministerie van CRM. Wan neer zowel de gemeente Texel als de Stichting Texels Museum zich achter een dergelijk ontwerp opstelt, zal naar onze mening realisering van een bezoe kerscentrum voor het duinpark en van een nieuw Texels Museum een goede kans van slagen kunnen hebben". Namens de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee bracht dr. P. de Wildenaar voren, dat het type duin landschap, waar het hier om gaat, zeld zaam is. Het is een vrijwel onaangetast gebied zonder „horizonvervuiling". De Waddenveremging staat van harte ach ter een natuurrecreatiecentrum, maar wil er dit gebied niet aan opgeofferd zien. Dr. De Wilde wees op het R.I.N.- rapport, waarin op de herstelmogelijk heden van het terrein wordt gewezen en stelde: „Hier -past geen grote 'bak stenen ikolos, hoe men die ook wendt of keert". Een dergelijk gebouw hoort thuis in het bos en dat ligt slechts en kele tientallen meters verderop. Het is slechts een kwestie van het uitkappen van een enclave. Dr. De Wilde zou be zoekerscentrum en museum het liefst wèl gekoppeld zien. Bezwaar ingetrokken Vervolgens gaf Mr. Roelse de Vrien denkring Texel gelegenheid haar be zwaarschrift toe te lichten. Er was ech ter geen vertegenwoordiger aanwezig. Mr. Sprenger kon meedelen, dat de Vriendenkring haar bezwaar tegen het natuurrecreatiecentrum -had ingetrok ken. Dr. G. C. Cadée, namens het Contact Natuurbescherming Noordholland sloot zich aan bij de bezwaren van de Werk groep Landschapszorg. Hij noemde de artikel 19 procedure in dit geval onjuist en pleitte voor ontkoppeling van bezoe kerscentrum en museum. Burgemeester Sprenger bracht in her- Donderdagavond om kwart over zes vloog de Duitser V. K. met zijn Ford Capri uit een bocht in de Hoomderweg. De man reed in de richting Den Hoorn. Ter hoogte van „De Oude Kamp", waar zich een bocht in de weg bevindt, renjde hij maar begon te slippen en schoot de sloot in. Hoewel de bestuurder ver klaarde dat hij niet harder dan 80 km. had gereden, houdt de politie er reke ning mee, dat het er in werkelijkheid wat sneller is toegegaan. De wagen, die op zijn kant in de sloot was gekomen en in de sloot nog een eind was doorge ploegd werd zo zwaar beschadigd, dat reparatie waarschijnlijk onmogelijk is. Van de drie inzittenden werd niemand ernstig gewond. De bestuurder bleek te hebben gedronken. Hij onderwierp zich aan een bloedproef. innering, dat het nu de derde keer is, dat het natuurrecreatiecentrum in dis cussie komt. Nieuwe feiten vallen nau welijks te melden. Door het voortschrij den van de tijd is de situatie alleen maar dringender geworden. Op dit moment is men evenver als in januari van dit jaar. In het belang van de veiligheid van het publiek, de huisvesting van de familie De Haan en de zeehonden is het zaak, dat nu met spoed een beslissing wordt genomen. Alles is gedaan om aan de be zwaren tegemoet te komen, in laatste instantie door het complex 90 graden te draaien, waardoor het vanaf de weg niet meer in volle lengte is te zien. Het mu seum in het bos projekteren stuit voor al af op verkeerstechnische maatrege len. Het beleid is erop gericht het ver keer buiten het bos te houden. Essentieel B. en W. streven ernaar de recreatie zoveel mogelijk te concentreren en de geprojecteerde plaats van het natuurre creatiecentrum (temidden van de drukte creatiecentrum (temidden van drukke gunstig. Ook B. en W. willen een gaaf duingebied handhaven, de natuurbe- sahermingseducatie bevorderen en on rust in natuurgebieden weren. Mr. Sprenger wees erop dat het geprojec teerde centrum niet in de duinen ligt, maar op een agrarisch terrein dat aan de duinen grenst. De eenheid met het aangrenzende duinpark is echter essen tieel; alleen dan kan de educatie zich op de gewenste wijze voltrekken. Van belang is de aanwezigheid van een groot parkeerterrein (bij het strand) in de buurt, zodat met een betrekkelijk klein „eigen" parkeerterrein kan worden vol staan. Verkeerstechnisch is de door B. en W. gewenste plaats ook buitenge woon gunstig. Inderdaad zijn in 1963 bedenkingen geuit tegen een gebouw op deze plaats, maar toen al werd bepaald dat het niettemin kon, omdat de binding met de botanische tuin belangrijk was. De directeur van de Planologische Dienst onderschreef dat als aan het ge bouw de grootst mogelijke zorg zou wor den besteed, het in de omgeving zou harmoniëren. GS konden er destijds dan ook mee akkoord gaan en het ge bouw zou er allang hebben gestaan als door het uitblijven van financiën de vergunning niet was verlopen en de In de nacht van zaterdag op zondag werd uit de woning van de familie G. Barhorst aan de Meester Kraaistraat te Den Burg een transistorradio en een be drag van ƒ100,weggehaald. De politie heeft de zaak in onderzoek. Het 4-jarig dochtertje van de familie Schilling uit Laurensberg (Duitsland) werd zaterdagmiddag in de Parkstraat te Den Burg licht gewond. Een passe rende automobiliste reed over haar voet. Het kind moest zich onder doktersbe handeling stellen. De 17-jarige A. M. J. E. maakte zater dagavond op de Groeneplaats een gein tje tegen een voorbijganger. De voorbij ganger stelde dat niet op prijs en gaf E. een klap in het gezicht. Met een dik oog meldde E. zich bij de politie, die nu tracht de aanvaller op te sporen. EIERLAND De 19-jarige A. H. W. de Z. raakte zondagavond met zijn Ford Taunus in de bermsloot van de Postweg. De Z. was op weg naar De Cocksdorp. Volgens eigen verklaring kreeg hij in de buurt yan het vliegveld een klapband, waarna hij de macht over het stuur ver loor. Hij begon te Slingeren en beland de in de sloot, waarbij de wagen geheel werd vernield. De inzittenden konden van geluk spreken. De bestuurder was ongedeerd en de 16-jarige mej. B. uit De Cocksdorp liep slechts licht hoofd letsel op. Met een vrachtauto werd het wrak op het droge getrokken. DE COCKSDORP Een tiental jon gelui kraakte zaterdagavond een schuur aan de Krimweg met de bedoeling er de nacht door te brengen. De politie kreeg echter een tip en zorgde er binnen een uur voor dat het gebouw werd ont ruimd. Hoofdschotel van het folklorepro- gramma van morgen zal een boeren bruiloft zijn. Het feest begint 's mid dags met een optocht, die start bij het fanfaregebouwtje aan de Witte Kruis laan en o.a. via de bejaarden huizen naar de Groeneplaats gaat. Daar begint om half drie de feeste lijke plechtigheid van het aanteke nen. Traditiegetrouw zullen het weer .echte" paren zijn, die In onder trouw gaan: de heer N. C. J. Bakker uit Den Hoorn met mej. B. G. J. van Wel uit Den Helder en de heer A. Albers uit De Waal met mej. E. C. Goënga uit Den Burg. Zoals ge bruikelijk verleent de ambtenaar van de burgerlijke stand medewerking aan deze bruiloft in oud-Texelse stijl. DEN HOORN In de nacht van za terdag op zondag werd van de gevel van rijwielhandel Troost in Den Hoorn het bord „Bondsrijwielhersteller" wegge- sloopt. Het bord is niet meer terugge vonden. DEN HOORN De kraanwagen van de firma Kaczor moest er zondagmiddag aan te pas komen om een zware motor fiets op de weg te zetten, die bij wijze van grapje door onbekenden bovenop een vuilcontainer was geplaatst. Zeker een man of vijf moeten de BMW in zijn ongebruikelijke positie hebben gebracht. De eigenaar zag uiteraard geen kans het ding weer op de grond te krijgen en moest de hulp van een kraanwagen in roepen. (Zie vervolg pagina 2) „Vijf mille voor Aad en Netty" De aktde „Vijf mille voor Aad en Netty" (ten bate van kruidenier Aad van Heerwaarden, die onlangs door diefstal ƒ5000,kwijtraakte) loopt re delijk. Zaterdag was een bedrag van ƒ1645,binnen. Het aktiecomité hoopt dat degenen, die hun plan om ook een bijdrage te storten nog niet uitvoerden, niet langer zullen aarzelen. Men kan terecht bij de Raiffeisenbank, Amro- band en Middenstandsbank. Als begun stigde op het overmakingsformulier ver melden: „Vijf mille voor Aad en Netty". Wie geen bankrekening heeft, kan voor een bijdrage ook zo bij een der banken terecht. Boetiek 22 in de Weverstraat te Den Burg gaat zich naast de verkoop van mode nu ook bezig houden met de ver koop van reizen. Firmant Joop Groen vertelde ons, dat hij de vertegenwoordi ging krijgt van de Algemene Nederland se Vereniging van Reisverenigingen, waardoor hij een uitgebreid pakket rei zen kan aanbieden, o.m. van Jetclub jongerenreizen, Eurotours, Marisol, Bel- air, Sterreizcn (Vliegunie) etc. Het reis bureau „Reizen boetiek 22" zal worden ondergebracht in het aangrenzende pand Weverstraat 26 dat voor dit doel wordt verbouwd. Het is de bedoeling hier tevens een agentschap van de Nederlandse Spoor wegen te vestigen, zodat er treinkaar tjes verkocht kunnen worden. De combinatie kleding-reizen is niet zo erg gebruikelijk, maar toch niet uniek. Vroom en Dreesmann doet 't ten slotte ook. Hoewel de verbouwing nog moet worden uitgevoerd, is met de rei- zenverkoop in boetiek 22 al begonnen. Momenteel rioht men zioh in het bijzon der op naseizoen en wintersportreizen. Het voordeligste dat boetiek 22 voor de winterperiode kan aanbieden is een vliegvakantie van 64 dagen naar het Middellandse Zeegebied (appartement) voor ƒ415, Heel wat Texelaars en toeristen heb ben vreemd opgekeken toen zij vorige week een caravan met paardentractie langs Texels dreven zagen gaan. Verant woordelijk voor het merkwaardige tafe reeltje is de heer J. Hoogland uit het Noordhollandse Koedijk, die op deze wijze met vrouw en kind een week va kantie op ons eiland heeft doorgebracht. De heer Hoogland is paardenliefhebber hengstenhouder en is beslist geen liefhebber van autorijden, hoewel hij het dagelijks voor zijn werk moet doen. Tot dusver gebruikte hij de auto ook om op vakantie te gaan, maar van echt ontspannen kwam dan niet veel. Zo ont stond het idee om in plaats van een auto twee paarden voor de caravan te spannen. Dat was makkelijker gezegd dan gedaan, want een paardentuig kun je niet zomaar op de trekhaakconstruc tie van een tweewielige caravan koppe len. Er werd daarom een „voorzetstuk" met bok ontworpen en geconstrueerd. Tijdens een proefrit van Koedijk naar Bergen bleek het uitstekend te voldoen. Een reisje naar Texel leverde echter toch nog de nodige puzzels op. Zo kon TESO niet toestaan, dat caravan met paarden de veerboot opging. De heer Hoogland had tevoren geïnformeerd, zo dat hij zijn maatregelen kon treffen. De paarden gingen daarom per veewagen en de caravan werd aan de veewagen De familie Hoogland met hun door twee fjordenpaarden getrokken caravan, gefo tografeerd in de buurt van het Texels Museum. gekoppeld. Op Texel zijn (nog) geen campings voor caravans met paarden tractie en daarom werd standplaats in genomen op het boerenbedrijf van IJs Kikkert in Westergeest, een relatie van de heer Hoogland. Heerlijke week Dagelijks werden uitgebreide tochten gemaakt over het hele eiland. Het is een heerlijke week geworden en de familie Hoogland is dan ook vast van plan het volgend jaar op dezelfde manier weer te doen. Kleine teleurstellingen moes ten ze wel boeken. Toen ze moesten schuilen voor de regen en in het bos de paarden langs de weg zetten, sommeer de „een man in een groen pak" dat ze moesten verdwijnen. De combinatie is oök op het strand geweest. Bij paal 15 erop, maar toen Hoogland er bij De Koog weer af wilde, versperde een slagboom de weg. Het had heel wat voeten in aarde voordat hij de sleutel kreeg. Temidden van de auto's maakte de caravan met zijn twee pk's een -trage indruk, maar zo erg langzaam ging de combinatie toch ook weer niet. De af stand Westergeest-De Koog b.v. werd in drie kwartier afgelegd. Het is jammer, dat maar weinig men sen over paarden kunnen beschikken, want dan zou deze manier van vakan- tiehouden een prachtig alternatief zijn voor de autovakantie.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1