Cjroen ZwartsJexels in het harL )eel Turks Texel opgenomen TAXI 2323 op Ook R.K. Kerk gaat bijdrage naar vermogen heffen Handtekeningenaktie van aktiegroep Tessel Forever Nieuwe gevallen gevonden van perevuurbesmetting Vettig gewerkt iaukzij geringe belangstelling 'tor-teamleider Kolkman Jt zondag geïnstalleerd Op zoek naar cheque van 500- ILHELMINALAAN 4- weer normaal om 6.00 uur n.m. gesloten. Hondenpension in voormalige bij Pontweg Restauratie kerktoren Oosterend begonnen Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed DAG 18 AUGUSTUS 1972 85e JAARGANG No. 8700 lïe N.V. vJi. Langeveld De RooU 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den •I. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vi Jdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaM, feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; lo« 25 ct Advert 21 ct per mm. exd. 4«/# BTW i deel van de film „Turks Fruit" het gelijknamige boek van Jan kers wordt op Texel opgenomen, lerdag, vrijdag en zaterdag is een aan sterke ploeg aan het werk ge it, voornamelijk op het strand bij lors en in De Slufter. Uiteraard wa de hoofdrolspelers Rudgcr Hauwert de jeugd populair als „Floris" in de ode tv-serie) en Monique van de erbij en ook regisseur Paul Ver en. Rudger speelt in de film de ik- ur uit Turks Fruit en het kersverse it Monique heeft de Olga-rol gekre- t deel dat op Texel wordt opgeno- heeft betrekking op de vakantie stel op Ameland doorbrengt en 'bij het de nodige omstuimiige avon- i beleeft. Filmen op Ameland stuit- bezwaren. Eenvoudiger was het le oversteek naar Texel te maken ook daar was het vereiste decor; strekte stranden zonder mensen, ig beschikbaar. dusver is gebleken dat de opna- voor Turks Fruit veel bekijks trek- niet in de laatste plaats omdat de ndende inhoud van het boek de b^er P. M. Kolkman (40) zal zon- chtend worden geïnstalleerd als r-teamleider van de r.k. parochie Wet de installatie heeft zich be- 'e hoogeerw. heer A. P. van Die- deken van Den Helder. De plech- d zal plaatsvinden tijdens de eu- "ieviering van 10.30 uur in de van Sint Jan de Doper te Den Na afloop van de dienst, om- 5 Half twaalf, wordt in „De Oran- 11 gelegenheid gegeven om met -uwe pastor kennis te maken. tor Kolkman is opvolger van J- van Schie die onlangs is ver en. De heer Kolkman werd gebo- het Noordhollandse Zijdewind als 'an een smid. Hij werkte als kape- wee jaar in Wognum on 13 jaar in «rveer. Zijn benoeming op Texel n Per 15 augustus. verwachting wekt dat ook bij de opna men wel heel wat te zien zal zijn. Nauwelijks last Op Texel heeft de ploeg echter nau welijks last gehad. De mensen die toe vallig van de opnamen getuige waren gaven doorgaans zonder morren gevolg aan het verzoek om door te lopen. Men was echter wel afhankelijk van de wel willendheid van moeder natuur en die liet het af en toe afweten. Zo is het niet gelukt de geplande zonsondergang vast te leggen en vergden de meeste andere opnamen meer tijd dan was verwacht. Het gevolg was dat de „Ameland-opna men" niet waren voltooid toen de ploeg zaterdagavond naar huis ging. Het is de bedoeling binnenkort terug te keren. Dan zullen onder meer van geringe hoogte luchtopnamen worden gemaakt van Monique en Rudger terwijl zij naakt in de Slufter wandelen. Daarbij zal een toestel van Tessel Air worden inge schakeld. Voor deze opnamen van ge ringe hoogte is toestemming van de burgemeester nodig. Gewoonlijk is de ploeg die zich met het maken van Turks Fruit bezig houdt ongeveer dertig man sterk. Op Texel kon men de mensen die zich met de DE KOOG De plaatsvervangend kantoorhoudster van het postkantoor van De Koog heeft vrijdagmiddag tus sen vijf en zes uur per ongeluk een giro kascheque van ƒ500,teruggege ven aan een rekeninghouder. Daardoor ontstond een tekort van ƒ500,waar voor de kantoorhoudster verantwoorde lijk is. Gehoopt wordt dat de toerist of Texelaar die vrijdagmiddag bedoelde kascheque terugkreeg zich bij het kan toor zal melden. Elke scène moest langdurig worden gere peteerd alvorens de camera werd inge schakeld Bovenstaande foto maakten we vrijdagmiddag in De Slufter. Links de ik figuur (Rudger Hauwert) met de kabel jauw, waarmee hij Olga (Monique v.d. Ven) moet plagen. Zo lang duurden de re petities en zo fris was de wind, dat de in het water van de Sluftergeul spelende ac teurs tot op het bot verkleumden en zo veel mogelijk de badjas aanhielden. decors e.d. bezig houden echter missen. Het gezelschap was ondergebracht in hotel „De Lindeboom-Texel". De film gaat in de loop van volgend jaar in pre mière. Het r.k. parochiebestuur Texel gaat over tot het heffen van bijdragen van de gelovigen op basis van het inkomen. Tot dusver betaalden de katholieken een vaste bijdrage maar dat systeem is niet langer te handhaven, mede omdat de aldus verkregen inkomsten te klein zijn om de sterk toenemende kosten te dekken. Men gaat nu uit van een ge middelde gezinsbijdrage variërend tus sen een en anderhalf procent van het fiscaal belastbaar inkomen. Voor de groep boven een gemiddeld inkomen lopen de percentages langzaam op. De heffing berust overigens op vrijwillige basis. De nieuwe regeling betekent dat on geveer hetzelfde systeem gevolgd gaat worden als reeds jaren bij andere kerk genootschappen wordt toegepast. Daar gaat het om heffingen tussen één en twee procent. Draaischijf Op originele wijze heeft de materiële werkgroep van het parochiebestuur aan de parochianen duidelijk gemaakt hoe groot de heffing is die van hen wordt gevraagd. Ieder heeft een kartonnen draaischijf toegestuurd gekregen waar op na het instellen van de gezins- en inkomenssituatie waarin de betrokke ne ziclh bevindt het te betalen bedrag kan worden afgelezen. Het is een „uit vinding" van de heer W. van Heer waarden, voorzitter van de materiële werkgroep. 9 Noodlijdend In een brief die met de draaischijf aan de parochianen is gestuurd, wordt gewezen op de noodlijdende situatie waarin de Texelse parochie zioh be- De aktiegroep „Tessel Forever" zal binnenkort een handtekeningenaktie en een enquete houden onder de Texelaars. Door de handtekeningen hoopt men te kunnen aantonen dat een groot deel van de Texelaars achter de ideeën van Tes sel Forever staat inzake verstandig au togebruik. Om te voorkomen dat de mensen lichtvaardig hun handtekening zullen zetten waardoor het resultaat van de aktie niet serieus kan worden genomen, zal het publiek tevoren dui delijk van de bedoeling van de aktie groep op de hoogte worden gesteld. Vol gende week zullen over heel Texel huis- aan-huis foldertjes worden bezorgd met uitvoerige informatie. Binnenkort zal ook worden gestart met een enquete onder een groep van ca 250 willekeurig gekozen mensen. Om tot een verantwoord resultaat te komen heeft de aktiegroep medewerking ge kregen van wetenschappelijke zijde. Drs. O. Schmidt van de Universiteit van Amsterdam (specialist op het gebied van Methoden en technieken van poli ticologisch onderzoek) zal nauw bij het Het perevuur is op Texel nog niet uitgeroeid. Bij de opsporingsaktie die de laatste maanden door mensen van de plantenziektekundige dienst wordt ge voerd zijn ongeveer dertig nieuwe be smettingen ontdekt. Naast aangetaste meidoorns werden ook enkele besmette perebomen aangetroffen en een enkel geval waarin een appelboom de ziekte vertoonde Verheugend is dat vrijwel alle nieuwe gevallen zijn gevonden in de di- rekte omgeving van de aantastingen van vorig jaar. De ziekte is nog steeds gelokaliseerd tot het haardgebied van 1971, dus tot de zuidelijke helft van Texel met als grens de denkbeeldige lijn De Koog - Oosterend. Omdat de aangetaste meidoornstrui ken hoofdzakelijk voorkomen in de di- rekte omgeving van de aantastingen te an vorig jaar worden nu niet alleen de zieke struiken gerooid, maar oök wordt een aantal struiken afgezaagd die aan het zieke e'xemplaar grenzen. Deze af gezaagde bomen kunnen dan opnieuw uitlopen. Een eventuele nog niet her kenbare jonge aantasting wordt aldus vernietigd. Er wordt momenteel buitengewoon scherp op het verloop van de ziekte ge let. Zes mensen van de Plantenziekte- kundige dienst houden er zioh mee be zig; maandag zijn er zelfs nog drie bij gekomen. Daardoor is het mogelijk in een korte tijd dezelfde struiken her haaldelijk te inspecteren. Een eventuele besmetting kan dan in het prilste sta dium worden bestreden. BEPERKT HET TOERISTISCH AUTOGEBRUIK t Tessel Forever verspreidt momenteel bovenstaand affiche: „Beperkt het toe ristisch autogebruik". Grootte: 30 x 21 centimeter. Wie exemplaren wil heb ben kan ze qratis afhalen op het adres Ada van Hollandstraat 13, telefoon (02220) 2592. opstellen van de verschillende vragen zijn betrokken. Het bestuur van de aktiegroep be treurt het dat veel mensen denken dat het de groep er opuit is alle autoverkeer van Texel te bannen. Dat is onjuist. Er wordt slechts aangedrongen op het stoppen van de groei van het aantal „vreemde" auto's op Texel en er wrodt op de noodzaak gewezen bij het ge bruik van de auto de natuurgebieden te mijden. Verder moeten auto's slechts worden gebruikt, dus alleen als het zin vol en nodig is. Wie, eenmaal op Texel, zijn auto zoveel mogelijk laat staan en de fiets of de bolderwagen neemt ge niet meer van zijn vakantie en houdt het eiland voor zichzelf en anderen leef baar. Vanaf zaterdag 19 augustus a.s. zijn de winkels in Den Burg WINKELIERSVERENIGING DEN BURG vindt. Er moet een dam worden opge worpen tegen de jaarlijkse exploitatie tekorten. Als gevolg van de tekorten Verdwijnen de reserves als sneeuw voor de zon. Ook in andere parochies van het Bisdom Haarlem denkt men aan invoe ring van een vrijwillige kerkbijdrage systeem naar draagkracht. Het paro chiebestuur doet in haar brief een drin gend beroep op de parochianen om vol gens het nieuwe systeem mee te wer ken. „Het is voor de materiële werk groep onmogelijk namens u een gezond financieel beleid te voeren zonder vrij willige hulp van u allen". Degenen die hun vaste bijdrage van 25,reeds hébben afgedragen worden verzocht de draaischijf te raadplegen en een even tueel „tekort" alsnog aan te vullen. woning De gemeente gaat ermee akkoord dat mevrouw T. Ellen uit Den Burg een hondenpension vestigt nabij de Pont- weg. Ze mag hiervoor het huis gebrui ken dat tot voor kort werd bewoond door de heer S. Keijser Rzn. Officieel staat het pand op de nominatie om te worden gesloopt maar dat heeft geen haast. Voorlopig wordt op deze grond nog geen bestemmingsplan verwezen lijkt en mevrouw Ellen is met de ge meente dan ook een gebruikstermijn van tien jaar overeen gekomen. Aan het huis moet nogal wat opge knapt worden alvorens het voor zijn nieuwe bestemming geschikt is. Er is nog geen elektriciteit of water. Me vrouw Ellen zoekt al drie jaar naar een gesdhilkte behuizing voor haar honden pension. Haar bedrijf kon zddh in de huidige woning aan de Zwaanstraat niet ontplooien. Aanvankelijk had mevrouw Ellen hoop te kunnen beschikken over de boerderij „Ons Genoegen" die on- lamgis door de gemeente werd gekocht. Dit gebouw krijgt echter een andere bestemming. De voormalige woning van de heer Keijser staat op een ideale plaats. Op ruime afstand van de be bouwde kom en grenzend aan het par keerterrein Keesomlaan. Het opknap pen van het gebouw zal zoveel mogelijk met eigen krachten gebeuren. Dit kar wei zal enkele maanden vergen. Kennels De bouw van hondenkennels wacht tot het voorjaar. Tot dan zullen de hon den zoveel mogelijk binnenshuis en pro visorisch op het bijbehorende terrein worden verzorgd. In vergelijking met de Zwaanstraat is dat echter al een belangrijke verbetering. Het aantal te (huisvesten honden is 's winters niet bij zonder groot. In de zomer daarentegen is er veel vraag naar een gelegenheid waar Texelaars die op vakantie gaan hun huisdier kwijtkunnen erwijl ook toeristen vaak vragen naar een onder komen voor hun hond. Geruime tijd hebben op Texel twee hondenpensions bestaan (in Den Burg en bij Oosterend) maar deze zijn door omstandigheden '(niet als gevolg van onvoldoende le vensvatbaarheid) stilgelegd. De firma H. Daalder en Zonen uit De Cocksdorp is begonnen met de restaura tie van de toren van de N.H. kerk te Oostcrend. Het werk zal over vier maanden zijn voltooid. De totale kosten bedragen ƒ161.000, De toren verkeert in slechte staat. De 'kap moet worden vervangen alsmede •diverse kozijnen en de muurankers. Voorts moeten scheuren worden gedicht en zal al het voegwerk worden ver nieuwd. Het bedrag van ƒ161.000,komt in eerste instantie geheel voor rekening van de gemeente, de eigenaresse van de •toren. Later zal de helft van rijk en provincie worden terugontvangen. Het grootste deel van het resterende bedrag krijgt de gemeente over 25 jaar geresti tueerd op grond van de regeling die voor het herstel van monumentale ge bouwen geldt.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1