Cjroen Twa in het harL, NIOZ organiseert Europees symposium in De Koog Paal en perk aan tweede woningen op Texel Elektriciteitstarief omlaag tot Noordhollands niveau ligratiemechanismen en ademhalingsgassen B en W boekten succes in onderhandelingen Pastor-teamleider Kolkman door deken geïnstalleerd Driehonderd deelnemers luisteren naar 45 voordrachten Verbod in belang van leefbaarheid 'weede Taptoe Texel in Den Hoorn Redding bij paal 9 IaG 22 AUGUSTUS 1972 85e JAARGANG No. 8701 re N.V. ?Ji. Langereld De RooQ 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 airy de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en viijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. RaM. felsen bank; Amr o-bank. Postgiro 652. A boon. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct per mm. exd. 4'/» BTW 11 tot 16 september a.s. zal in De ps-nol te De Koog een internatio- symposium op het gebied van zee- •rzoek worden gehouden. Het „7th >pean Symposium on marine biolo- wordt georganiseerd door het Ne- »nds Instituut voor Onderzoek der Er zal aan worden deelgenomen B ongeveer 300 wetenschapsmensen, ■van landen buiten Europa. Het pro- ima vermeldt niet minder dan 45 drachten op het gebied van het me- isme van de migratie in zee en de ohalingsgassen in relatie tot de or- smen van de zee. Het doel van het wsmm is het uitwisselen van ken- ortgelijke symposia werden eerder uden op Helgoland, Bergen (Noor- n), Arcacion (Frankrijk), Bangor eland), Venetië en Rovinje (Joego- Het zijn allen vestigingsplaat- ran de grotere instituten op het ge- van zeeonderzoek. De Europese losia zijn voortgekomen uit eerder uden Duitse symposia die langza- land steeds meer buitenlandse deel- ts trokken. Al jaren geleden meld- it NIOZ zich als gastinstituut bij de pese organisatie in de verwachting ymposium te kunnen houden in het auditorium van het geprojekteer- lofdgebouw. Zoals bekend is de re- ing van dit hoofdgebouw naar la- itum versohoven en behelpen de iderzoekers in het Homtje zich met provisorium. In het Horntje be- t men echter niet over een verga- limte van voldoende grootte, wèl verblijfsmogelijkheden waardoor reer een derde van de symposium- rs in het logeergebouw kan wor- )ndergebradht. De overigen kiezen ijf in hotels te De Koog, w.o. ïhotel „Juliana". aa^d Onderwerp van het symposium wordt lamelijk bepaald door het betrok- [astinstituut. In dit geval heeft het dan ook gesteld dat de voor- iten moeten handelen over de mi- van zeeorganismen of over de halingsgassen in relatie tot de zee- men. Vooral op het gebied van genoemd programma wordt door ÜOZ veel onderzoek verricht. Het se instituut zal daarom stellig een ardeerde bijdrage aan het sympo- kunnen leveren. De NTOZ-voor- draohten zullen worden gehouden door Dr. R. E. Weber, Dr. F. Kruitzberg en Drs. M. .Fonds. Voorzitter van het zevende sympo sium is Drs. J. J. Zijlstra. Samen met drs. J. de Blok en een aantal andere NlOZ-onderzoekers heeft hij de organi satie van de bijeenkomst op zich geno men. Internationaal De meeste deelnemers aan het con gres komen uit Duitsland, Frankrijk, Nederland, Denemarken, Italië, Noor wegen, Engeland, Verenigde Staten en Joegaslavië. Kleinere delegaties (1 tot 5 personen) komen uit Australië, Alge rije, België, Bermuda-eilanden, Canada, Chili, Griekenland, Libanon, Portugal, Spanje, Zweden, Tunesië en Pakistan. Curieus is dat ook een 9 man sterke de legatie uit het niet aan zee grenzende Oostenrijk meedoet. Dat ook in Oosten rijk aan zeeonderzoek wordt gedaan is verklaarbaar uit het verleden toen het Oostenrijkse grondgelbied zioh uitstrek te tot de Adriatische Zee. Het Oosten rijks zeeonderzoek wordt nu vanuit het Joegoslavische Rovinje gehouden. De voordrachten zullen merendeels in het Engels worden gehouden en na af loop worden gepubliceerd. De publica ties van de vorige symposia zijn lijvige boekwerken geworden. Er wordt vanuit gegaan dat alle deelnemers de Engelse taal voldoende machtig zijn om een si multaan vertalingsinstallatie (een kost bare aangelegenheid) overbodig te ma ken. Druk programma Er is sprake van een drukbezet pro gramma. De eerste twee dagen worden geheel met voordrachten gevuld: zes 's morgens en zes 's middags. Maandag avond wordt in „Juliana" een ontvangst .gehouden, aangeboden door het ge meentebestuur van Texel. De voor drachten van dinsdag worden afgeslo ten met de vertoning van een aantal wetenschappelijke films, waaronder een film over het werk van drs. P. A. W. J. de Wilde. Deze heeft zuurstofstudie's gemaakt van het Nonnetje (het bekende roze schelpje). Voor dinsdagavond staat een bezodk aan het Instituut in het Horntje op het programma. Woensdag is uitgetrokken voor een excursie door Noordholland (waarbij o.m. een deell van de symposiagangers het Zuiderzee museum bezoekt en een ander deel de Zaanse Schans). De gehele donderdag zullen weer voordrachten worden ge houden, maar 's avonds kunnen de we tenschapsmensen zich ontspannen tij dens een feest, dat ook in de Kaaps-nol wordt gehouden. Vrijdag de gehele dag voordrachten; 's avonds afscheidsdiner in „Juliana". Zaterdagochtend wordt nog een excursie naar het RlVO-labo- ratorium in 't Horntje gemaakt waar bij tevens de schepen van het NIOZ zullen worden bezichtigd. Voor zover er dames met de symposiumdeelnemers meekomen zullen deze dinsdag kunnen deelnemen aan een rondrit over Texel die de hele dag in beslag zal nemen en donderdag op reis gaan naar Hindelo pen en Makkum. Het symposium is voor het zeeonder zoek van grote betekenis. Wat wordt betreurd is dat oost-Europese landen niet van de partij zijn. Hoewel vorige symposia wel door Russen zijn bezocht, schijn deelname daar toch op bezwaren te stuiten. Dat is jammer want vooral in de Sowjet Unie heeft het zeeonder zoek een grote vlucht genomen. Burgemeester en wethouders hebben de raad voorgesteld het gebruik van huizen als tweede woning te verbieden. Hiermee wordt het voorbeeld gevolgd van diverse andere recreatiegemeenten zoals Reimerswaal, Terschelling en Workum. Het doel van het verbod is de leefbaarheid te bevorderen. Grote aan tallen woningen die het grootste deel van het jaar leegstaan doet zg. „dode dorpen" ontstaan. Het vraagstuk van de tweede wonin gen is al meerdere keren in de raads vergaderingen aan de orde geweest. Het aantal tweede woningen op Texel be draagt thans 106. „Dat dit aantal niet groter is kan naar onze mening worden toegeschreven aan het vrij stringente beleid dat in het verleden ten aanzien van deze materie is gevoerd", aldus B. en W. Leefbaarheid De vraag naar tweede woningen neemt snel toe. Vooral bij stedelingen leeft meer en meer de wens tijdens weekenden en vakanties te kunnen be- schrilkken over een redelijk onderkomen in een rustig dorp of in het landelijk gebied. „Hoewel dit verlangen volko men begrijpelijk is, kunnen de konse- kwenties groot zijn en het beleid van het gemeentebestuur inzake de handha ving en verbetering van de leefbaar heid van dorpen en wijken doorkruisen. Die leefbaarheid komt immers in het gedrang wanneer een aantal woningen gedurende een groot deel van het jaar leeg staat. Elders zijn voorbeelden be kend, dat een dergelijke ontwikkeling tot onaanvaardbare toestanden kan led den". Ontheffingen Op het nu voorgestelde verbod zijn ontheffingen mogelijk. Voorgesteld wordt de bevoegdheid hiertoe in handen te leggen van burgemeester en wethou ders, die ten aanzien van dit onderwerp een bepaalde beleidslijn kunnen uitstip pelen. In tegenstelling tot de meeste an dere gemeenten waar een dergelijk,ver- ibod al van kracht is willen B. en W. in het belang van de rechtszekerheid ook een beroepsmogelijkheid scheppen. Te gen elke weigering van een ontheffing dan wel tegen een aan een ontheffing vertoonden voorwaarde kan de eigenaar van de desbetreffende woning in beroep komen bij de gemeenteraad binnen vier weken na de datum, waarop het besluit van B. en W. te zijner kennis is ge bracht. Moeilijkheden B. en W. geven er blijk van te be seffen dat de toepassing van de ver bodsverordening in de praktijk tot moeilijkheden kan leiden. „Niettemin willen wij u voorstellen bijgaand ont werp vast te stellen, omdat anders door een grote toename van tweede wonin gen de leefbaarheid van de dorpen ge weld wordt aangedaan". Wat de toekomstige elektriciteits- en watertarieven betreft, hoeven de Texe laars zich niet langer ongerust te maken. Onderhandelingen van het gemeente bestuur met de provincie hebben ertoe geleid, dat thans vast staat dat de TEM-tarieven geleidelijk, over een periode van vijf jaar, zullen worden terug gebracht tot de hoogte van het PEN-tarief in Noordholland. Hoewel de PEN- tarieven in de komende jaren zullen worden verhoogd, betekent de gelijk stelling voor Texel toch een belangrijk lagere prijs voor het gebruik van elek triciteit. In de ontwikkeling van het watertarief op Texel komt geen verande ring; het blijft dus even hoog als elders in het leveringsgebied van het PWN. De jaarlijkse bijdrage van de gemeente aan het PWN in de tekorten van de wa- terleidinigexploitatie op Texel en het waterleidingikontrakt van december 1957 als zodanig zullen worden afge kocht door betaling door de gemeente van een geleidelijk van ƒ80.000,tot niets aflopend bedrag in een periode ils gebruikelijk wordt de tweede Texel in een ander dorp dan Den gegeven. Vorig jaar was het Oos- d, nu gaan alle Texelse korpsen lve Voorwaarts Mars uit De Koog, met leiding- en ruimtegebrek I) donderdag naar Den Hoorn. optreden van de ca. 200 muzikan- egint om 20 uur op het sportter- ran ZDH. Hiervoor marcheren al- anaf „Op Diek" op naar het ter- Het 1 uur durende programma zal >te trekken gelijk zijn aan dat in Jurg. HOORN Donderdagochtend 11 uur hetoben de badmees- van Oorschot en E. R. Peeters 5-]arige Duitse jongen uit de op moment tamelijk gevaarlijke zee De jongen wilde naar de bunker men maar kwam in moeilijkheden. Jn met behulp van de lijn in vei- 1 worden gébracht. jongen had geen water binnenge- rv?ar Was we^ bijzonder ver- Up het strand verleende een toerist de nodige hulp bij de 'gswerkzaamheden. Door de har- nd was het gevaarlijk om te ba- i de badgasten waren dan ook ge duwd met de blauwe vlag. Deken A. P. van Diemen heeft zon dagochtend de heer P. M. Kolkman (40) geïnstalleerd als pastor-leider van het zielzorgteam van de r.k. parochie Texel. Da tgebeurde tijdens een plechtige Eu charistieviering in het kerkgebouw te Den Burg. Na afloop maakten velen van de gelegenheid gebruik om in „De Oranjeboom" met „de nieuwe pastoor van Den Burg" kennis te maken. Als symbolisch gebaar bij het toevertrou wen van de Texelse parochie aan de heer Kolkman overhandigt de heer W. van Heerwaarden, voorzitter van de materiële werkgroep, de kerksleutel. Pastor Kolkman arriveerde samen met de andere pastores in processie in de kerk terwijl het koor een intredelied zong. De heer Jan van Heerwaarden, voorzitter van de pastorale werkgroep sprak een kort welkomstwoord en ver zocht de deken tot de installatie over te gaan. De deken liet pastor Obdam de benoemingsbrief van de bisschop voor lezen, waaruit naar voren kwam dat de heer Kolkman per 15 augustus op de meest eervolle wijze ontslag was ver leend als kapelaan te Wormerveer en dat hij met ingang van dezelfde datum was benoemd tot pastor teamleider van Texel. Tevoren was hierover uitgebreid overleg geweest waarbij de heer Kolk man al had laten blijken zijn benoeming van harte te aanvaarden. De bisschop sohhreef te hopen dat de nieuwe pastor op Texel een vruchtbare en gelukkige tijd zou hetoben. In de dertien jaren te Wormerveer had hij reeds bewezen uit het goede hout gesneden te zijn; hij had „de moeilijke Zaanse bevolking" kun nen aanspreken. Eed Met de hand op de bijbel legde de nieuwe pastor vervolgens de eed af waarin hij beloofde pastor en teamlei der te zijn „zo goed als ik kan, in de geest van de keiik, in eenheid met onze bisschop Theodorus Zwartkruis, in een heid ook met de bisschop van Rome, Paus Paulus de Zesde. Zo waarlijk 'helpe mij God en deze heilige Evangeliën Gods". De deken: „Dan verklaar ik uit naam van de bisschop dat u nu pastor en teamleider bent van de katholieke kerk van Texel". De heer Van Diemen feli citeerde de nieuwe pastor, schetste de taken die hem op Texel wachtten en vertrouwde de parochie aan hem toe. Als symbolisch gebaar ter bevestiging daarvan overhandigde de voorzitter van de materiële werkgroep, de heer W. van Heerwaarden, de sleutel van de kerk en toood ook zijn felicitaties aan. van vijf jaar. Het waterleidingkontrakt zal ingaand 1 januari a.s. worden beëin digd. De gemeente zal over de jaren 1970 tot en met 1972 alsnog de tekorten op de waterleidingexploitatie aan de provincie moeten voldoen. Hiermee is een bedrag gemoeid van naar schatting totaal ƒ450.000,Dat zijn de kosten van de drinkwatertransporten van de vaste wal naar Texel. Nadelig saldo De gelijkstelling van de water- en elektririteitstarieven betekent dat de water- en elektriciteitsfabriek „Texel- stroom" lang niet sluitend geëxploiteerd zal kunnen worden. Het tekort zal ech ter geheel door de provincie worden ge dragen. Daarbij zijn ook de distributie- kosten van de elektriciteit gerekend; het gaat derhalve om het gehele nadelige saldo van de TEM. De TEM zal als NV blijven bestaan maar het meerderheidsbelang in de ven nootschap zal door middel van een sta tutenwijziging, ingaand 1973, bij de provinoie komen te berusten. „Wij zijn uitermate tevreden over de in het overleg met de provincie in het belang van de Texelse gemeenschap be reikte resultaten", aldus B. en W. in hun pré-advies aan de gemeenteraad waarin wordt voorgesteld met een en ander akkoord te gaan. Er is ook nog goedkeuring nodig van de raad van commissarissen van de TEM en van provinciale staten van Noordholland, maar daarover zijn B. en W. niet onge rust. De raad van commissarissen heeft al laten blijken akkoord te gaan en bij het overleg met gedeputeerde staten kreeg men de indruk dat ook daar geen moeilijkheden meer te verwachten zijn. Duurder Het is niet gebleven bij de gerucht makende prijsverhoging van het pro- jekt Texelstroom van ƒ18.800.000,tot ƒ30.000 000,waarmee de gemeente raad in januari j.l. akkoord ging. Na dien zijn de meerkosten verder uitgelo pen en wel met ƒ5.050.000,De ge meenteraad werd daarover al in mei vertrouwelijk ingelicht door de direk- teur van de TEM. De overschrijding is als volgt te specificeren: a. hogere kosten maken inlaatsluds 125.000,— b. idem watertransportüeddingen 735.784,— c. idem olieleidingen 25.000, d. lidem bouwrente wegens crediet- veihoging 395.000, (Zie vervolg pagina 2)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1