Cjrom '/warL-Jexels in het harL van Tegen buiten werkingstelling woonruimtewet krachtig protest TAXI 2323 TAXI J en W stellen voor aan raad: )p Texel jaarlijks bouw van 100 woningen nodig Wagenmuseum verwelkomde vijfduizendste bezoeker (02220) 3132 VILHELMINALAAN 4-6 Nieuw visserijbedrijf Vragen over 99 woningen en Circus Boltini Athena stopt voorlopig Collecte voor ziekenhuis pater Witte Beere Bar Iedere dag geopend. Beere goed JDAG 25 AUGUSTUS 1972 85e JAARGANG No. 8702 pit N.V. v.h. Langeveld De Rooty Ibus 11 - E>cn Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kcesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vi^dags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rail feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. About, prtys ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert. 21 ct per mm. excl. 4°/o BTW B. en W. hebben de gemeenteraad «gesteld een krachtig protest te laten tegen het voornemen van de re- ring om de Woonruimtewet 1947 bui- i werking te stellen. B. en W. vrezen door het wegvallen van genoemde t de woningvoorraad op Texel ver- int omdat veel huizen als tweede zullen worden verkocht. Aan verschijnsel tweede woningen kon dusver nl. tamelijk cffektief paal en k worden gesteld door deze wet te iteren waardoor Texel momenteel meer dan 106 tweede woningen L Maar als straks de wet buiten rking is gesteld zullen wellicht zo- 1 woningen aan de voorraad worden ttrokken dat een tekort ontstaat dat t door nieuwbouw is te compense- Volgens B. en W. moet in het ge- entelijk protest de nadruk worden egd op Texel als recreatie-oord ardoor de situatie hier niet verge- tbaar is met die van andere gemeen- De huurlibcralisatie die per 1 scp- ïber ook voor Texel van kracht :dt, zal niet zulke ernstige gevolgen 'ben omdat deze voor een betrekkc- gering aantal woningen van kracht B. en W. vragen de raad dan ook geen bezwaar tegen te maken. Iet bovenstaande blijkt uit een uit- rige nota die B. en W. aan de wo- gnood en de daarmee samenhangen- problematiek op Texel hebben ge el een tijd geleden was een nota r de woningnood samengesteld maar le situatie kwam verandering toen, r onverwacht, het bericht kwam dat anks ernstige protesten van de zijde de gemeente met ingang van 1 enjoer a.s. de huurliberalisatie ook kracht zou worden voor Texel en korte tijd later, waarschijnlijk bin- een half jaar, de woonruimtewet buiten werking zou worden ge el. De nota moest worden herzien. Liberalisatie llereerst gaan B. en W. in op de >lgen vqn de twee ministeriële tregelen. De 'huurliberalisatie bete- 1 dat de regeling van de huurwet rent prijsbeheersing en huurbe- rming niet langer van kracht zijn. huurprijs kan nu vrijelijk door rtler en verhuurder in onderling 'leg worden overeengekomen. 'Dit echter niet een plotselinge overgang gebondenheid naar volstrekte vrij- ïnhouden. Een huurverhoging kan alleen na onderling overeenstem- worden opgelegd. Wordt die over- temming niet bereikt en gaat de luurder over tot aanzegging van uiming, dan heeft de huurder vol- "de wet nog twee maanden respijt, termijn kan zelfs tot drie jaar wor- verlengd door inschakeling van de onrechter bij eenvoudige rekest- fclure waarvoor geen griffierechten ehuldigd zijn. Op Texel is het aan woningen waarvan de huurprijs ^partijen onderling kan worden ge ld beperkt. De huur van woning- koningen en van premiewonin- waarvoor nog een jaarlijkse bijdra- kordt gegeven wordt nl. door de ster vastgesteld. De liberalisatie °us alleen van invloed zijn op de n van zonder rijksbijdrage gefbouw- roningen en op die waarvan de ter- waarbinnen de rijksbijdragen 'en verleend, is verstreken. De mi- r vindt dat de liberalisatie voor deze overigens beperkte groep een be ter klimaat zal doen ontstaan voor de bouw in de particuliere sector. B. en W.: „Of dit optimisme gegrond is moet worden afgewacht. Een feit is wel dat het aantal woningen in deze gemeente waarvan de huur niet door de minister wordt vastgesteld relatief klein is, zo dat geen beduidende stijging van de hu ren behoeft te worden verwacht. Hoe wel niet geheel vergelijkbaar kan toch worden vermeld dat op Terschelling, waar de huurliberalisatie al enkele ja ren van kracht is, kan worden gespro ken van een normaal verloop. Ook de koopprijzen van woningen zijn beslist niet gestegen". Woningzoekenden Er zijn nog veeel woningzoekenden op Texel. Uit een enquete die onder woningzoekenden is ingesteld bleelj dat ultimo juli 57 gezinnen, 30 ongehuwden, 9 bejaarden en 13 personen van buiten Texel op zoek waren naar een (ander) huis. De 9 bejaarde aanvragers zullen binnenkort kunnen worden geholpen aan een bejaardenwoning. Wat betreft de woningzoekende gezinnen is geble ken dat twintig gevallen verband hou den met de kwaliteit van de huidige woning, veertien met woningnood (in wonend e.d.) terwijl de rest op andere gronden is gebaseerd. Per 1 juli stonden op Texel 70 voor permanente bewoning bestemde huizen 'leeg, hetgeen zo schrijven B. en W. bij een woningbestand van ruim 3600 normaal kan worden genoemd en onge twijfeld verband houdt met verhuizin gen, veibouwingen e.d. Het valt op dat van de 39 buiten Den Burg wonende gëhuwde aanvragers er 26 de voorkeur aan geven in die plaats te wonen. Van de 6 woningzoekenden in wijk E willen er vijf naar Den Burg en een naar De Koog. Er bestaat dus nog altijd een vrij grote trek naar Den Burg. De groei van Den Burg is de af gelopen zes jaar vrij sterk geweest ter wijl het inwonertal van de wijken af nam. In wijk E daalde het aantal in woners zelfs met 110! De wijken nemen blijkbaar in aantrekkelijkheid af, tenzij gezorgd kan worden voor voldoende werkgelegenheid ter plaatse en van voldoende voorziennigen, ook op het ge bied van winkelstand bijv. en van cul turele mogelijkheden. Het feit dat Ei- erland meer georiënteerd lijkt op Den Burg dan op De Cocksdorp kan de toe komst van laatstgenoemd dorp in ge vaar brengen. B. en W.: „Een daling van het aantal inwoners in de wijken is in tegenstelling met de tendens te willen wonen in kleine kernen en in het landelijke gebied. Wellicht zou deze tendens in de komende jaren versterkt kunnen worden, zo niet ten aanzien van de autochtonen dan toch met be trekking tot degenen die zich op Texel vestigen. Overigens mag niet vergeten worden dat het aanbod de vraag stimu leert en richting geeft. Het behoud van scholen en de aanleg van riolering en zuivering zal in belangrijke mate af hangen van de vraag of in Eierland woningbouw daadwerkelijk mogelijk wordt gemaakt", B en W. vinden het dringend noodzakelijk dat aan dit pro bleem in het structuurplan aandacht wordt besteed. Huur Woningzoekenden blijken meestal niet bereid de huur te betalen die in over eenstemming is met hun inkomen, vol gens de minister dus 16 a 17°/o. Uit het overzicht komt bijv. naar vo ren dat iemand met een inkomen van ƒ22.500,tot 25.000,aan huur niet meer dan ƒ100,per maand wil be steden. De konklusie zou kunnen zijn dat de nood nog niet zo groot is dan wel dat men aan de hogere huren nog moet wennen. „De waarheid zal wel in het midden liggen". Er vanuit gaande dat de inkomens- opgaven van de geënqueteerde Texelse woningzoekenden juist zijn, bedraagt het aantal aanvragers met eeen inko men beneden de ƒ12.500,niet minder dan 76 nl. 38 gezinnen, 25 ongehuwden, 7 bejaarden en zes niet-Texelaars. B. en W.: „Dit betekent dat zelfs voor de genen uit deze groep die in de gunstig ste omstandigheden verkeren, de basis- ihuur niet meer zal mogen bedragen van ƒ167,tot ƒ177,per maand. Ook al rijst hier de vraag of aan deze gegevens de volle waarde mag worden toegekend met andere woorden: heeft men wer kelijk het bruto inkomen opgegeven of het bedrag dat men wekelijks of maan delijks ontvangt toch is het duide lijk dat er behoefte bestaat aan goedko pere woningen voor een gedeelte van de aanvragers. In dit verband moet helaas worden vastgesteld dat de doorstro mingsregeling niet het beoogde resul taat heeft. Kennelijk is een tegemoetko ming van ƒ1250,in de verhuis- en in richtingskosten een onvoldoende stimu lans om een woning te betrekken, die minstens 50% duurder is". B. en W. zien met belangstelling plannen van het rijk tegemoet met betrekking tot huren. Een huurbelasting voor degenen die naar hun inkomen een te goedkope woning ■bezetten gekoppeld aan een betekenen de subsidiëring van de minderdraag- kradhtigen zou stellig een verbetering van de huidige situatie tot gevolg heb ben. Bevordering bouw Naast de bevordering van de woning wetwoningen zal ook de bouw van ei gen woningen gestimuleerd moeten worden, vinden B. en W. Sinds 1946 werden 560 ww-woningen gebouwd, 363 premiewoningen en 399 „eigen" wo ningen in de vrije sector. Bij het beschouwen van de woningsi tuatie nu en in de toekomst gaan B. en W. uit van een bevolkingsaantal van 12.100 in 1975. Het gemiddeld aantal personen per woning vertoont een vrij stenk dalende tendens. „Het is dan ook met overdreven te stellen dat dit aan tal einde 1975 ongeveer drie zal bedra gen. Een berekening leert dat tot en met 1975 368 woningen gebouwd moeten worden of per jaar 92 om de normale bevolkingsaanwas te kunnen huisves ten. Rekening houdend met het slopen van bouwvallige woningen zal moeten worden uitgegaan van een nieuwbouw van circa 100 per jaar. Bij het realiseren van dit aantal zal in de eerste plaats de woningbouwver eniging Texel een grote rol moeten spe len. „Het zou bijzonder spijtig zijn wan neer deze zich zou laten afschrikken door de hoge huren. Dit is ook een kwestie van wennen. Woningen die en kele jaren geleden nog „duur" waren worden nu als goedkoop beschouwd. De kans is groot dat dit over een aantal jaren ook het geval zal zijn met de 99 woningen". B. en W. vinden een beraadsgroep ge wenst bij het bevorderen van het eigen woninglbezit. Deze beraadsgroep, be staande uit bijv. vertegenwoordigers van de gemeente, architecten en aanne mers. Bij het opstellen van plannen moet men niet bij voorbaat afwijzend staan tegenover nieuwe systemen als bijvoorbeeld cascobouw. B. en W. willen verder de mogelijkheden onderzoeken van combinatie van woningwet- en par ticuliere bouw, alsmede een garantie voor de bouw van een bepaald aantal woningen gedurende enkele jaren. DE WAAL Dinsdagmiddag w^rd in het wagenmuseum te De Waal de 5000ste bezoeker van dit jaar verwel komd. Het was mevrouw T. v. d. Meer- Bakker (34) die met haar echtgenoot en 4-jarige zoon Patrick even na twee uur binnenstapte. Mevrouw Van der Meer is oud-Texelse (afkomstig uit Oude- schild) maar woont alweer vijftien jaar in Hillegom waar haar man zijn brood verdient in de chrysantenteelt. Evenals vorig jaar, toen de 5000ste bezoeker op 9 augustus werd geregistreerd, maakte het bestuur van de vereniging voor Vrienden van het Paard er een klein feestje van. Voorzitter Joh. C. Roeper overhan digde namens de vereniging bloemen en een fotoboekje van Texel maar de mid denstand van De Waal had er nog di verse andere attenties aan toegevoegd: De heren M. Bremer te Oosterend en H. Ellen te Den Burg beginnen per 1 september als firma een visserijbedrijf Aanvankelijk wordt de kotter TX 8 ge huurd maar reeds is opdracht gegeven voor de bouw van een nieuw schip dat in Spaardam en Katwijk zal worden ge bouwd. Het wordt 34 meter lang, iVz meter breed en wordt voorzien van een 10 cyl. Bolness motor van 1200 pk. De kotter komt in juli of augustus volgend jaar in de vaart. Schipper wordt de heer Ellen. Een handdruk en geschenken voor de 5000e. Van links naar rechts de heer C. van der Meer secretaris P. C. Hin, voor zitter Joh. Roeper, beheerder F Haarsma, mevrouw van der Meer en zoon Patrick. een veibandtrommel van Keijser Co, een koperen kandelaar van Laarhoven, een zaklantaarn van smederij Keijzer, een tegoedbon voor een taart van bak kerij Plaatsman, een palingmenu van „De Puik" en er was ook een aardig heidje van de familie Boot. Voorzitter Roeper vertelde dat het de laatste keer is dat de paardensportvereniging voor een dergelijke ontvangst kan zorgen want volgend jaar wordt het wagen museum geëxploiteerd door een nieuwe stichting. Als gevolg van de familie banden komt de familie Van der Meer vaak op Texel. Van een bezoek aan het wagenmuseum was het edhter nog steeds niet gekomen. Aanleiding om nu toch eens naar deze Waalder attraktie te gaan was vooral het minder goede weer. De 5000ste bezoeker was zeer op getogen. „Ik wist niet dat het museum zo groot was. Het is erg interessant; ik houd van ouwe dingen". QDe 5000ste bezoeker werd nu 13 da gen later ontvangen dan vorig jaar. De heer Roeper vertelde dat de drukte in het voorseizoen wat minder is geweest dan in 1971. Het iets teruggelopen aan tal bezoekers heeft echter geen finan cieel ongunstige gevolgen want de toe gangsprijs bedraagt nu ƒ1,50 tegen vo rig jaar ƒ1,Mogelijk heeft dit wat hogere bedrag ook enigszins remmend gewerkt. J. J. WElSTDORP Voor de raadsvergadering van dins dagavond a.s. heeft de heer J. J. West dorp (Pakt) de volgende schriftelijke vragen gesteld: In de plaatselijke pers heb ik gelezen dat de Min. v. Volkshuisvesting, naar aanleiding van vragen in de tweede 'kamer, besloten heeft de jaarlijkse bij drage voor de 99 woningen te Den Burg te blokkeren. Als dit bericht juist is: waarom heeft de Min. gemeend dit te moeten doen, wat kunnen de gevolgen hiervan zijn voor de bewoners? Is het juist dat het circus Boltini, dat drie dagen op Texel heeft gestaan, een aantal gemeentelijke toezeggingen ge kregen heeft? Zo ja waaruit bestonden die toezeggingen en waarom zijn zij ge geven? OUDESCHILD Handwerk- en hob byclub „Athena" in Oudeschild stopt voorlopig. Na een gesprek tussen me vrouw Janssen-van Esch en burgemees ter W. H. Sprenger heeft mevrouw Janssen besloten de mogelijkheid te be nutten om in haar achtertuin een nieuw stenen clubgebouw te bouwen. Tot het zover is zal zij haar huis niet gebruiken voor clubaktiviteiten. De gemeente heeft er in principe wei nig bezwaar tegen als de houten schuur op het perceel van de familie Janssen zodanig verplaatst wordt dat ruimte ontstaat voor een stenen gebouwtje. Mevrouw Janssen neemt nu zo snel mo gelijk kontakt op met een bouwkundig adviseur die een plan opstelt dat voor de gemeente aanvaardbaar is. Inmid dels hebben kennissen al toegezegd te willen helpen bij de bouw. Mevrouw Janssen hoopt dat ook zoveel mogelijk stenen (liefst afgebikt) ter beschikking zullen worden gesteld. De financiering van de bouw zal ze waarschijnlijk zelf moeten verzorgen. Het nieuwe ondeikomen zal een op pervlakte hebben van ruim 33 m2. De ruimte die men „Athena" kon bieden in ,,'t Ski'ltje" was maximaal 26 m2. De Hervormde kerk Waal en Koog zal zondag a.s. zowel in de dienst te De Waal als in De Koog een speciale kol- lekte houden ten bate van het zieken huis van pater Witte, Kenia. ADVERTENTIE-OPGAVE VOOR „VOOR VRIENDEN VAN TEXEL" Wij zijn thans weer bezig met de voorbereiding voor de nieuwe uitgave van ons blad „Voor Vrienden van Texel". Ten behoeve van de adverten tie-afdeling is het voor ons van groot belang, zo spoedig mogelijk de opgaven te ontvangen over de gewenste adver tentie-formaten. Voor het geval inzen ding van de tekst op korte termijn nog niet mogelijk is in verband met b.v. nieuwe prijzen, verzoeken wij onze le den toch, ons het gewenste formaat te laten weten. De adverteerders in de uitgave 1972 ontvingen reeds van ons een schrijven; nieuwe advertenties kunnen tot 31 au- bustus aan ons worden opgegeven. Voor de tarieven en formaten verwijzen wij U naar ons kantoor te Den Burg. Wij verzoeken onze leden eveneens, wijzigingen in de akkommodatiegege- vens voor 31 augustus a.s. aan ons op te geven. Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. M

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1