y \GENDA Gun die kleine een wereld zonder kanker kankerbestrijding TX46 bracht acht opvarenden van Engels jacht in veiligheid ziekenhuis pater Witte al ƒ1200,binnen Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 25 augustus 1972 Gymnastiek in Oudeschild van start Nog uren vrij in gymnastieklokalen Wiersmapartij op speelweide Den Burg <L Koningin Wilhelmina Fonds voor de Kollekte Kankerbestrijding 28 aug. t/m 9 sept. Visakte - misère Hoornder volksfeest 9 september Burgerlijke stand bouw van het ziekenhuis van pa- Witte in Tabaka, Kenia is in volle Op de foto is het middelste hoofd touw klaar voor de vloer van de eedc verdieping. Op de voorgrond mt de operatiezaal en het laborato- Op de achtergrond zijn de vrij- il voltooide personeelswoningen ge- eltelijk zichtbaar. let beroep dat pater Witte heeft ge- op de Texelaars om hem finan te helpen bij het inriahten van een derafdeling van het ziekenhuis, lijkt t vergeefs. Op de rekening die wij dit doel openden bij de Raiffeisen- nk is inmiddels ƒ1200,gestort. Een van ƒ1000,werd overgemaakt )r Oharitas Texel. De overige bijdra- (resp. ƒ100,ƒ50,ƒ25,en -) kwamen van particulieren. Bij- igen voor het goede doel kunnen rden gestort op rekening nummer 535 (Raiffeisenbank) ten name van lekenhuis Pater Witte". Donderdag 24 augustus Hoorn, terrein ZDH, 20.00 uur, tap- De Texel. Burg, City theater, 20.00 uur, 't Is een gekke, rare, dolle, dwaze 'ereld". Vrijdag 25 augustus Hoorn, strand, 14.00 uur, strand- pelen 6-14 jaar. •terend, SVO kantine, 20.00 uur, larvergadering. Burg, City theater, 20.00 uur, The touch". Zaterdag 26 augustus Hoorn, ZDH terrein, 10.00 uur, DH toernooi junioren en adspiran- n. Burg, speelweide Emmalaan, 11.00 16.00 uur, kaatswedstrijden „Wier- napartij". er, Burg, City theater, 20.00 uur, De kapitein kan me nog meer ver- Slen". Zondag 27 augustus Hoorn, ZDH terrein, 10.00 uur, 101 iDH toernooi voor eerste team. Burg, City theater, 15.00 uur, De dolle tantes komen". Burg, City theater, 20.00 uur, t Is een gekke, rare, dolle, dwaze ereld". ülo Maandag 28 augustus i Burg, City theater, 20.00 uur, cotl rhe touch". Dinsdag 29 augustus Koog, Badweg, 14.00 uur, strandspe- n 6 -14 jaar. Koog, speelweide Boodtlaan, 18.30 ur, volleybal boven 16 jaar. 'Burg, 19.30 uur, raadsvergadering, i Burg, City theater, 20.00 uur, De dolle tantes komen". Expositieruimte raadhuis i Burg, tot en met 25 augustus een ^positie van Florose (mej. Roelofs) i mevrouw De Reiger. Abstrakt en irrealistisch schilderwerk, aquarel- p en tekeningen. t»eningstijden: iedere werkdag 9.00 - [00 uur en van 2 00 - 5.00 uur en aensdagavonds 7.30 - 9.30 uur. Galerie ,,'t Swarte Schaep" Burg, Kogerstraat 100, tot en met augustus 2 Texelse meisjes, Irene jEO 1 Monica Maas, met pottenbakkunst efï tekenm§en- Tijdens de expositie "gorden demonstraties pottenbakken 'geven. 'ningstijden: iedere dag 10.00 - •00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur. Iedere vrijdagavond ®rend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, jeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Koog, R.K. kerk, 20.30 uur, dia mond, mevr. A. Tiessen over Texel. *ocksdorp, N.H. kerk, 20.00 uur, dia- orsteUing over Texel. ^6. gebouw Groene Kruis, 20.00 - •30 uur openstelling informatiecen- en middelendepot NVSH. sled Vorige week verging op de Noordzee het Engelse jacht „Triton" op 150 mijl ten westen van LJmuiden. De acht op varenden redden zich met rubberboten en werden korte tijd later opgepikt door de Texelse kotter TX 46 „Antje" (schip per P. B. van der Vis, Oosterend). Om- sreeks half een in de nacht van don derdag op vrijdag werden de geredden in IJmuideil aan land gebracht. De IJmuider Courant bracht daarover het volgende verslag. IJMUIDEN Omstreeks half een in de afgelopen nacht is de „Antje" TX 46 IJmuiden binnengelopen met aan boord de acht opvarenden van het Engelse tri maran-jacht „Triton", dat donderdag morgen in de Noordzee, ongeveer 150 mijl noordwest van IJmuiden is gezon ken. De „Antje", die behalve de „Triton"- opvarenden als bijzondere passagiers aan boord had, had ook een niet-onbe- langrijke hoeveelheid vis in de ruimen, welke tijdig moest worden gelost om de drukke vrijdagmarkt te halen, zodat aan de kade voor de rijksvishallen werd afgemeerd. In de kraakzindelijke mess-room van het vissersvaartuig wachtte de „Triton- party" onder het genot van een kop warme koffie uiterlijk rustig de rege ling voor haar ontscheping af. Vanmor gen is met bemiddeling van de Britse consulaire dienst de terugreis naar En geland geregeld. Het gezelschap gaf in het geheel niet de indruk van mensen die nog geen et maal tevoren in groot gevaar hadden verkeerd. Allen waren goed gekleed en zagen er in de door de bemanning van de „Antje" spontaan afgestane broeken, truien en windjacks eerder uit als toe risten dan als berooiden die de vorige morgen met achterlating van alles uit een zinkend schip waren gesprongen. De tienjarige Anne Holmes, jongste onder de geredden, zat veilig tussen haar mama Margaret (43) en haar zes- tenjarige zus Jane. De overige opvaren den van het jacht waren: schipper Au brey Holmes (43), P. Davey (44), J. Ren du (18), S. Potter (17) en de heer Lee- nen uit Maasree (Limburg). Captain Holmes vertelde, dat de „Tri ton" woensdagavond bij goed weer uit Grimdby was vertrokken, op reis naar Denemarken. Het jacht, een trimaran van ongeveer vijftien meter lang, leek goed zeewaardig. De weersomstandighe den bleven ook in de nacht redelijk. In de vroege morgen van donderdag werd gekonstateerd, dat een van de twee drijvers lek was en veel water bin nenkreeg. Pogingen om het binnenge drongen water uit te pompen faalden. Het jacht met z'n bijna twintig meter hoge mast begon hoe langer hoe meer slagzij te maken. De situatie van de trimaran werd zo danig, dat het jacht dreigde te kapsei zen. Schipper Holmes gaf allen aan boord opdracht de „Triton" te verlaten in de twee dinghy's en schoot vuurpij len af alvorens zelf van zijn schip te springen. Dit gebeurde ongeveer zuidwestelijk van de Dogger-Bank. De schipbreukelingen in de twee klei ne rubberboten hadden geluk bij hun ongeluk. Ofschoon er doorgaans in het betrokken zeegebied vrij druk gevaren wordt was daar juist in deze uren vrij wel geen scheepvaart. Dicht in de buurt van de zinkende „Triton" bevond zich echter de „Antje", die juist de netten had binnengehaald. Schipper P. van der Vis overwoog de visserij te beëindigen dan wel nog een trek te doen, toen hij de vuurpijlen waarnam. Het ziaht was uitstekend en prompt koerste de „Antje' naar de vermoede positie van het, voor schipper Van der Vis, nog onbekende schip in nood. Ruim een kwartier later ontdekte men vanaf de TX 46 een gekapseisd vaartuig en in de nabijheid twee din ghy's met mensen. Bij de vrij kalme zee windkracht 5 waren de schipbreukelingen in een mum aan boord van de kotter genomen, evenals de rubberbootjes. Terwijl de bemanning van de „Antje" alles deed om het de passagiers zo com fortabel mogelijk te maken met de be perkte middelen waarover men aan boord beschikte, zette schipper Van der Vis koers op IJmuiden. Vanaf de „Antje" heeft men nog juist de „Triton" geheel onder zien gaan. Captain Holmes zei schipper en be manning van de „Antje" zeer dankbaar te zijn en verklaarde aldus ook de dankbare gevoelens van alle andere op varenden van de „Triton" te vertolken. Het feit dat allen alles behalve de kleren die ze aan hadden op het jacht heibben moeten achterlaten, zelfs de paspoorten, noemde hij bijzonder onaan genaam. Het belangrijkste echter is, dat de ramp geen mensenleven(s) heeft ge kost; er werd zelfs niemand gewond. Schipper Van der Vis zei te hebben gehandeld zoals mocht worden ver wacht. Hij was blij zijn passagiers ge zond te hebben kunnen afleveren: „Die mensen hebben wel iets doorstaan; ze deden het waardig". OUDESCHILD Ook in Oudeschild beginnen weer de gymnastieklessen en wel op dinsdag 5 September. De ouders worden erop attent gemaakt dat de contributie wordt verhoogd met vijftig cent per maand. Het volgende lesrooster geldt; Dinsdag, kleuters vanaf 4 jaar van 4 tot 5 uur. Dinsdag, jongens vanaf 7 jaar van 5 tot 6 uur. Dinsdag, meisjes vanaf 10 jaar van 6.30 tot 7.30 uur. Dinsdag, jongens vanaf 10 jaar van 7.30 tot 8.30 uur. Dinsdag, dames van 8.30 tot 9.30 uur. Woensdag 6 september begint volley ballen om 7.30 uur. Donderdag 7 september van 3 tot 3.45 uur bejaardengymnastiek. Donderdag 7 september, kleuters 5 en 6 jaar van 4 tot 5 uur. Donderdag 7 september, meisjes van af 7 jaar van 5 tot 6 uur. In het gebruiksrooster van de gymna stieklokalen in Den Burg voor het sei zoen 1972 - 1973 zijn de volgende uren nog beschikbaar. Gymnastieklokaal Beatrixlaan: zaterdag van 10.00 - 19.00 uur en van 20.30 - 22.00 uur. zondag van 12.00 - 18.00 uur. Gymnastieklokaal Thijsseschool: maandag van 17.00 - 18.00 uur. donderdag van 20.30 - 22.30 uur. vrijdag van 16.00 - 22.30 uur. zaterdag van 14.00 - 22.00 uur. zondag van 10.00 - 18.00 uur. Burgemeester De Koninghal: maandag van 18.00 - 19.00 uur. dinsdag van 17.15 - 18.30 uur. woensdag van 18.00 - 19.30 uur. vrijdag van 17.15 - 19.00 uur. zaterdag van 18.00 - 22.00 uur. zondag van 10.00 - 18.00 uur. Verenigingen of groepen die van deze uren gebruik wensen te maken kunnen dit aanvraigen bij de administratie van de Stichting Cultureel Werk Texel p.a. raadhuis. Zaterdag a.s. wordt op de speelweide te Den Burg de zg Wiersmapartij ge speeld, een van de belangrijkste kaats wedstrijden van de vereniging van bui tenafdelingen, de organisatie die zich bezig houdt met de kaatssport buiten Friesland. Er komen ongeveer 60 deel nemers naar Texel 13 afdelingspar turen. Oók kaatsen nog zes parturen tegen elkaar waarvan de deelnemers ouders zijn dan 45 jaar. De wedstrijden beginnen om elf uur 's morgens en zul len omstreeks vier uur zijn afgelopen. Publiek heeft gratis toegang. Daar kunt u iets aan doen. Op dit moment. Iedere gulden die u geeft is een stapje dichter naar die wereld zonder kanker. Voor mensen van nu en straks. Want we zijn al zo ver dat kanker in vele gevallen kan wor den genezen, als men er vroeg bij is. Wij zijn alleen nog lang niet ver genoeg. Als je weet dat er geld tekort is voor kankerbestrij ding... Als je om je heen gezien hebt wat kanker is... Als je die kleine van je een wereld zonder kanker gunt... Allicht, dan geef je. Graag. Kankerbestrijding een zaak die ons allemaal aangaat. Meehelpen als kollcktant Centraal Bureau* dan wordt het In bijna iedere plaats in Nederland is dichtstbijzijnde konlaktadrcs in uw een kontaktadres waar u zich kunt plaats graag aan u opgegeven, aanmelden. Wanneer u belt mét ons (020) - 72 60 00 Meehelpen als gulle gever Straks wanneer die kollcktant u vraagt een bijdrage tc geven gééf dan. Spontaan. Dat houdt de moedtrin. Inlichtingen: Centraal Bureau K.W.F. voor de Kankerbestrijding, Koninginneweg 28, Amsterdam (020) - 72 60 00, Postgiro: 26000. t/loma fcall«o i«r«ot»<xr*t#A*d .in da radiWe'j=ï£K Met mijn twee zoons was ik donder dag vanaf de brug over de Rogsloot (kruising Hollandseweg-Postweg) aan het vissen. Ik vis al zo lang ik op Texel ikom (sinds 1960) in het Texelse binnen water en haal dan traditiegetrouw de daarvoor benodigde kaart bij de pach ter van het viswater, de heer Visman te De Cocksdorp. Nooit heb ik geweten dat naast de vergunning van Visman ook nog een visakte nodig is die door de gemeente tegen betaling van een klein bedrag wordt afgegeven. Toen ik even weg was en mijn jongens op de hengel pasten kwam de politie en vroeg naar deze visakte. Ze wisten natuurlijk van niets. De agenten konstateerden dat een overtreding was begaan en deden hun plicht. Ik bood aan de boete direkt te betalen, maar dat kon niet. Ik zou er in mijn woonplaats in Duitsland wel meer van horen. Wat een omhaal voor zo'n kleinigheid! Dat we het niet wis ten van een visakte is geen smoesje. Andere hengelaars die in het Eierland- se kanaal aan het vissen waren wisten het evenmin en waren dus ook onwe tend in overtreding. Ik heb geïnfor meerd waarom Visman er zijn klanten niet op attent maakte dat naast zijn vergunning ook nog dat officiële pa pier nodig is. Bij monde van mevrouw Visman werd ons gezegd dat men dat liever niet doet omdat gevreesd wordt voor boze gezichten. In de VW-krant „Voor Vrienden van Texel" wordt uit gebreid over de mogelijkheden van bin nenvisserij geschreven maar in de edi tie die ik in handen kreeg wordt niet gerept over de visakte-plicht. (Het sahijnt in de jongste uitgave wèl te zijn vermeld). Gezien deze feiten had de po litie wat soepeler moeten optreden. Na tuurlijk zijn wij bereid zo'n visakte te ikopen en ook gaarne bereid de boete (je wordt nu eenmaal geacht de wet te kennen) te betalen maar zelfs dat is niet mogelijk. Het lijkt wel alsof het om een verschrikkelijk misdrijf gaat. Als der gelijke futiliteiten altijd zo worden aan gepakt zal men heel wat mensen weg jagen. H. Girwert, p.a. Postweg C 22 NASCHRIFT. De politie beschouwt de overtreding niet als een verschrikkelijk misdrijf blijkens het feit dat geen proces ver baal is opgemaakt. Men kan het optre den van de politie dan ook beschouwen als een waarschuwing. Maar een feit is dat de zoon van de heer Girwert fout was. Hij viste zonder akte èn zonder vergunning van Visman. (De vader had wel een Visman-vergunning maar kan deze niet overdragen aan zijn zoon!). Mevrouw Visman vertelde ons dat klanten die ernaar vragen altijd op de hoogte worden gesteld van het feit dat zij naast de Visman-vergunning ook nog een visakte nodig hebben die door de gemeente wordt afgegeven. Die visakte kost tegenwoordig 5,75 voor één hen gel en ƒ10,75 voor twee hengels. De ak te is een jaar geldig. Goedkope aktes met beperkte geldigheidsduur (bijv. een paar weken) voor vakantiegangers kent men helaas nog niet. De politie heeft mevrouw Visman gevraagd er alle klan ten die een vergunning halen op attent te maken dat zij een visakte moeten ihalen, maar daar begint men niet aan want het geeft veel boze gezichten. Angst dat men minder vergunningen zou verkopen speelt geen rol want het aantal beschikbare vergunningen voor het viswater in Eierland (vastgesteld door de Kamer van Binnenvisserij) is beperkt en raakt gezien de stijgende vraag altijd uitverkocht. Vooral Duitsers kunnen vermoeden dat de akte nodig is want in Duitsland zijn de voorschriften t.a.v. de hengel sport bijzonder streng. DEN HOORN De feestcommissie van Den Hoorn heeft het twee-jaar lijkse Hoornder volksfeest vastgesteld op 9 september. In afwijking van de traditie duurt het feest ditmaal slechts één dag. Het rondgaan met de lijsten zal binnenkort weer plaatsvinden. van 16 tot en met 22 augustus 1972 Geboren; Meta, dv. Johannes Kuiper en Lammegien de Raad; Dennis, zv. Ja cob van der Slïkke en Ariena Verijzer; Miranda Maria, dv. Dirk Maas en Mar- garetha M. van Heerwaarden. Ondertrouwd: Johannes P. de Ridder en Marijke J. de Wal; Renze Kampstra en Janke Boomstra; Hendrik J. Grif fioen en Divera A. M. Jaspers. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 27 augustus op om 5.43 uur en gaat onder om 19.38 uur; 30 augustus op om 5.48 uur en onder om 19.31 uur. Maan: 7 september N.M.: 15 september E K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 25 aug. 9.14 en 21.21; 26 aug. 9.59 en 22.01; 27 aug. 10.37 en 22.37; 28 aug. 11.10 en 23.11; 29 aug. 11.39 en 23 41; 30 aug. 12.07 en 31 aug. 0 14 en 12.38; 1 sept. 0.53 en 13.23; 2 sept. 1.49 en 14.36. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5