(jroen ^jmrtrjexels in het harL, Maakt casco-bouw betaalbare eigen woning mogelijk? THE CATS <£p gemeentebestuur welwillend tegenover nieuwe systemen Blokkade jaarlijkse bijdrage in principe zonder gevolgen voor bewoners 99 woningen voor Partuur uit Ridderkerk won Wiersmapartij in Den Burg vakantie? brood-nodig! Mensen van praktijk vroegtijdig bij plannen betrekken ar dancing „RIGHE" Sandy Coast Op Texel geen collecte voor Kankerbestrijding Matige belangstelling voor taptoe in Den Hoorn Bromfietser (69) gewond Boltini kreeg vrijstelling van belasting °°kc >ns 0p Texel gebakken dus dagelijks vers! hAG 29 AUGUSTUS 1972 85e JAARGANG No. 8703 ire N.V. v.h. Langeveld De Roo(J 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 {arry de Graaf, Keesomlaan 43, Den iL (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags so viijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Rait feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prgs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 et Advert. 21 ct per nun. excL 4°/o BTW in de Bernhardlaan te Den Burg is pdracht van de heren B. Segerink Kuijper een dubbel woonhuis in ouw volgens het zg. casco-systeem. het toepassen van een stalen tkonstruktie kan straks een huis afgeleverd zonder binnenmu- Die kan de eigenaar zelf maken of maken, waarbij hij naar eigen ik tewerk kan gaan terwijl het ook oudig is om intern te verbouwen lijv. de verandering van de gezins- HUftelling dat gewenst maakt. Door talen geraamte hebben de binnen in nl. geen dragende funktie. woningen omvatten elk een in- van 400 m3 en omvatten vijf een- n wat recht geeft op een premie ƒ5.000,Aannemer is de firma Gebroeders Timmer te Oosterend. eer C. Timmer vertelde ons dat de ngen zonder binnenafwerking zo'n 00,— zullen kosten; als de aanne- ook voor het binnenwerk zorgt de prijs op ƒ65.000,wat altijd aanmerkelijk minder is dan een van dezelfde grootte in traditionele want dan moet worden gerekend ƒ80.000,Bij een dergelijk op elf staand projekt worden de voor- i van cascobouw overigens slechts een klein deel benut. Veel gunsti- pnjzen zouden ontstaan als deze 'n in serie worden gemaakt of wan- ze naar een kleiner ontwerp zou- worden gebouwd. Mogelijkheden oe zijn er zeker. Veel zal afhangen ie medewerking van gemeentelijke Dat bleek toen het eerste ontwerp een cascohuis werd afgekeurd uit andsoverwegingen. Het tweede, minder goedkope ontwerp vond [enade. Welwillend t men bij de gemeente meer dan !*r welwillend staat tegenover esenteert vrijdag 1 septemberv zijn nog kaarten in de voor-| rkoop verkrijgbaar. 'lefoon (02228) 531. 'T OP: zaterdag 16 september nieuwe formatie met zang van Marian Nobel. Het casco-huis aan de Bernhardlaan in aanbouw. Duidelijk is het stalen geraamte te zien dat niet alleen dragende binnen muren overbodig maakt, maar ook een snelle bouw in de hand werkt. nieuwe bouwsystemen bleek deze dagen uit de nota van B. en W. over de wo ningnood op Texel. Sprekende over de bevordering van het eigen woningbezit werd opgemerkt: „Men moet bij het op stellen van plannen niet bij voorbaat af wijzend staan tegenover nieuwe syste men zoals cascobouw". In kringen van aannemers vindt men het verheugend dat de gemeente ook voorstander is van een beraadsgroep, bestaande uit verte genwoordigers van de gemeente, archi tecten en aannemers. 'De heer Timmer: „Dat is een goed plan want juist door het inschakelen van mensen uit de praktijk kan een zo praktisch en snel mogelijke werkwijze worden ontworpen. De besprekingen hierover moeten dan wel in een vroeg tijdig stadium plaatsvinden, dus niet pas als goothoogte en andere maten al in het bestemmingsplan zijn vastgelegd waardoor bepaalde mogelijkheden al bij voorbaat zijn uitgesloten". Veel hout Het cascohuis aan de Bernhardlaan zal betrekkelijk veel hout en weinig be ton en steen bevatten. De 'levensduur zal echter niet minder zijn dan een traditioneel huis. Wat wel zwaar is uit gevoerd, is de scheidingsmuur tussen de woningen. Het is een ankerloze spauw- muur van kalkzandsteen. De geluids overdracht is vrijwel nihil, mede omdat de vloer van beide huizen ook geschei den blijven. De bouw naar een ontwerp van architect W. Maas te Schagen is twee weken aan de gang. De woningen zullen over twee maanden worden opge leverd. De heer Segerink bouwt zijn huis dan zelf af; de heer Kuijper laét het doen. Volgens aannemer Timmer moet bij het op grotere schaal toepassen van cas cobouw er wel voor worden gezorgd dat de aannemer ook in de afbouwfase een vinger in de pap blijft houden. Het zou volgens hem tot ongewenste toestanden leiden als dit een werkterrein zou wor den voor grote aantallen beunhazen. Financiering Het is te verwachten dat de financie ringsmogelijkheden voor (kleinere) wo ningen waarin de opdrachtgever zelf een werkzaam aandeel heeft, gunstig zullen zijn. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten bijv. verstrekt niet alleen hypotheken tot 95% van de stichtings- kosten maar accepteert inplaats van de resterende 5% eigen geld eventueel ook een inbreng van doe-het-zelf-werkzaam heden. Deze regeling hangt nauw samen met de wijziging per 1 januari j.l. van de Beschikking Geldelijke Steun Eigen Woningen 1968. In de subsidietabellen is een verschuiving toegepast ten gun ste van kleine woningen. Daardoor is het mogelijk kleine (en daardoor niet dure) eigen woningen te bouwen en toch voor maximale subsidie in aanmerking te komen. Die kleinere woningen zou den op Texel wel eens in een behoefte kunnen voorzien. Dank zij de subsidie bedraagt de aanvangslast minder dan ƒ200,per maand, ook als rekening wordt gehouden met de minder gunsti ge bouwprijzen op Texel. Men heeft dan een 'klein huis, maar de tegenwoordig steeds kleiner worden de gezinnen, onvolledige gezinnen of bejaarden hebben geen huis met vier slaapkamers en een zolder nodig. Bo vendien kan een zodanig woonsysteem worden toegepast dat het kleine huis desgewenst later op eenvoudige wijze kan worden uitgebreid. Wij weten dat ook Texelse architecten hierover uitge sproken ideeën hebben. Het klimaat lijkt momenteel rijp om deze ideeën in plannen, resp. daden om te zetten. In de Texelse Courant van vrijdag j.l. werd een landelijke advertentie van het Koningin Wilhelminafonds opgenomen waarin werd gemeld dat in de periode van 28 augustus tot 9 september een 'kollekte zal worden gehouden voor de kankerbestrijding. Het bestuur van de afdeling Texel van het Koningin Wil helminafonds 'liet ons weten dat op Texel géén kollekte zal worden georga niseerd. Er wordt nl. vanuit gegaan dat door het winnen en hebben van veel le den veel meer geld opgebracht wordt. Wie de kankerbestrijding wil steunen kan dit het beste doen door zich a ƒ5, per jaar op te geven bij mevrouw E. A. J. Dros-Beers, Thijsselaan 79, Den Burg, telefoon 3204. Wacht niet op de kollek- tebus, want die komt niet DEN HOORN Niet enkele duizen den, zoals in Den Burg, maar enkele honderden mensen keken en luisterden donderdag naar de taptoe, die door de Texelse muziekkorpsen en drumbands (met uitzondering van Voorwaarts Mars uit De Koog) werd gegeven op het sport veld te Den Hoorn. Het gebodene was van goede kwaliteit. Een bezwaar was wel dat de korpsen wat te ver uit elkaar stonden. De heer J. M. de Vries ver telde via de geluidsinstallatie allerlei wetenswaardigheden over de deelne mende korpsen. Dit werd gewaardeerd, maar nam tamelijk veel tijd in beslag, waardoor het geheel te weinig vaart kreeg. Voor het publiek bleek de ander half uur, die met de taptoe was ge moeid ook te lang; een deel keerde voor het eind huiswaarts. Overigens mag men alle waardering hebben voor de or ganisatie van een dergelijk evenement in een tijd dat op Texel niet zo heel veel meer valt te beleven en het is te hopen dat de traditie dan ook wordt gehand haafd. Het zou geen kwaad kunnen er nog wat meer propaganda voor te ma ken. Het was nu de vraag of het meren deel van het toeristische publiek wel op de hoogte was. Toen de 69-jarige Texelaar J. R. zon dagochtend om elf uur vanaf de Duin weg de Pontweg wilde kruisen, merkte hij de van links komende Peugeot, be stuurd door C. J. H. uit Apeldoorn, niet op. H. kon de plotseling de kruising op rijdende bromfietser niet meer ontwij ken. Bij de aanrijding werd het voorste deel van de brommer vernield. R. liep een hoofdwond op, die door een arts moest worden behandeld. De auto werd beschadigd. t eind huiswaarts. Overigens mag beschadigd. lioltini kreeg vrijstelling heeft gedaan. „De bewindsman he B. en W. hebben schriftelijk geant woord op de vragen die de heer J. J. Westdorp indiende en waarbij werd ge- informeerd naar de mogelijke gevolgen voor de 'bewoners van de 99 woningen in Den Burg van het blokkeren van de jaarlijkse bijdrage. Ook werd gevraagd welke gemeentelijke toezeggingen het circus Boltini heeft gekregen. Wat de 99 woningen-bijdrage betreft antwoorden B. en W. dat volgens ver kregen inlichtingen van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke or dening de minister inderdaad een der gelijke uitlating in de tweede kamer Het zaterdagmiddag op de speelweide in Den Burg gespeelde kaatstoernooi, de Wiersma-partij, is in de jongste klasse gewonnen door het partuur uit Ridder kerk. Zeer overtuigend versloegen ze in de finale Amsterdam IV met 61. In de oudste klasse (boven 45 jaar) werd het partuur C. Joustra c.s. winnaar. Het toernooi trok weinig publiek dat geen banden met Friesland of de Friese volkssport had. Het was voor de eerste maal dat een dergelijk groot kaatstoernooi op Texel werd gespeeld. De Wiersma-partij (ge noemd naar een Friese onderwijzer die in Amsterdam ging wonen en daar de kaatssport bevorderde) is het kampioen schap van de buitenafdelingen, d.w.z. al les wat buiten Friesland is. Voor de jongste klasse hadden zich 13 parturen ingeschreven, voor de oudste 18 deelne mers. In de oudste klasse werden de parturen (6) door loting samengesteld. Tennis Het kaatsen vertoont enige gelijkenis met tennis. Toch heeft de sport zich vooral tot Friesland beperkt. Maar daar is het een aflopende zaak, zodat de Frie se Kaatsbond en de buiten afdelingen alles doen om ook „Hollanders" erbij te betrekken. Zo instrueert men de spe lers om buiten het veld zoveel mogelijk Nederlands inplaats van Fries te spre ken. Op de speelweide was 't zaterdag middag echter een volkomen Friese aangelegenheid waardoor niet-Friezen zich toch wel buitenstaander voelden. De parturen van de vereniging Texel '70 waren vanaf het begin kansloos. Bij de andere parturen speelden bekende kaatsters als S. Fennema, E. Zijlstra, Siccama en Van Dijk. Hoogtepunt van het toernooi was het treffen tussen Rid derkerk en Amsterdam II. De finale was een vrij eenzijdige vertoning, waar in vooral het duo S. Haarsma en D. Kootstra uit Ridderkerk domineerde. Indien het de gewoonte zou zijn ge weest bij de Wiersmapartij een koning te kiezen, was hiervoor zeker S. Haars ma in aanmerking gekomen. D. Koot stra kaatste de bal eenmaal over de he le breedte van het veld de bomen in. Bij de stand 51 en 66 (zie foto) ser veerde opslager S. Fennema uit, waar door de partij voor de Amsterdammers verloren was. Na afloop werd in de sporthal door de heer C. van der Leij, voorzitter van de BBA (Bond Buiten Afdelingen), de afdelingswisselbeker uitgereikt. Boven het winnende partuur uit Ridder kerk: v.l.n.r. S. Haarsma, D. Kootstra en F. van Sinderen; onder Amsterdam IV: J. Andrmga, S. Fennema en J. Smit. Naasfjjjjtf de beide parturen het scorebord, ,,de tele graaf", waarop de eindstand, 51 en 66 te zien is. heeft gedaan. „De bewindsman heeft gemeend dit te moeten doen naar aan leiding van klachten van bewoners om trent een ernstige mate van geluidshin der alsmede andere afwijkingen van de bouwvoorschriften bij het komplex 99 woningen. Bedoelde blokkade is echter pas van betekenis wanneer de woningen gereed zijn en niet door de provinciale direktie van de volkshuisvesting en bouwnijverheid worden goedgekeurd. Wanneer echter de klachten ten genoe- ge van de minister zijn opgeheven is men van de goedkeuring en derhalve van de jaarlijkse bijdrage verzekerd. Voor de bewoners heeft een „blokkade" van de jaarlijkse bijdrage in principe geen gevolgen". Boltini Het circus Boltini dat onlangs drie dagen in De Koog heeft gestaan heeft geen vermakelijkheidsbelasting hoeven te betalen. Wel is een staangeld van ƒ250,in rekening gebracht. Ook het gebruik van water, de diensten van de brandweer en de reparatiekosten van kleine beschadigingen heeft Boltini moeten betalen, zo blijkt uit het ant woord van B. en W. op de andere vraag van de heer Westdorp. Al op 27 juli 1971 verzocht circus Bol tini om vergunning voor een speelop- treden op Texel. De vergunning werd op 14 februari 1972 verleend, waarbij werd gewezen op de voor het optreden ver schuldigde vermakelijkheidsbelasting. Een maand later verzocht Boltini om vrijstelling van deze belasting. Volgens de bestaande verordening zijn van de belasting o.a. vrijgesteld die vermake lijkheden waarvan de staanplaatsen door de gemeente worden verpacht of waarvoor staangeld wordt geheven. B. en W.: „Om het circus tegemoet te komen, hetgeen in meer gemeenten is gebeurd, hebben burgemeester en wet houders daarom op 9 mei 1972 besloten om inplaats van vermakelijkheidsbelas ting te heffen aan het circus een be paald bedrag aan staangeld in rekening te brengen. Andere faciliteiten zijn niet verleend". B. en W. delen tenslotte mee dat Bol tini inmiddels heeft verzocht volgend jaar weer circusvoorstellingen te mogen lgeven. Op dit verzoek is nog geen be- Islissing genomen. We, 9o, r^w "atantie 1j .vfcO SL&" jtixfcS dat \*o° bakt! itoruin! Van otïJ' onverbeterlijk bokmon/chop UMO

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1