(jroen 'ZwarL-Jexels in het hart-, Laat de marine maar oefenen op de Haaksgronden TAXI 2323 Sandy Coast MR L. MOK VOOR RAAU VAN STATE: Aanvraag vooral op formele gronden niet in te willigen? Omstreden opschrift staat weer op de kerkhofpoort ILHELMINALAAN 4-6 Prijswinnaars brandweerwedstrijd Oosterend weer present in 1973 Wijziging vervoer gevaarlijke stoffen „Vaste" halfuurdienst vervalt Oude kanonskogel gevonden Gezinsdienst in N.H. Kerk Zaterdag kaatswedstrijden Bar-dancing „Rïche" 15 SEPTEMEBER 1972 85e JAARGANG No. 8708 N.V. v.b. Langeveld De Roofj 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 de Graaf, Kcesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 VerschijnI dinsdag» «o visdag» Bank: Neder). Middenstandsbank; Coop. Rai feiscnbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abona. prijs ƒ5,00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 cC Advert. 21 ct. per mm. exd. 4*/» BTW ting. De kroon verklaarde dat verzoek niet ontvankelijk, wegens ongenoeg zaamheid der stukken, NIET omdat de aanvraag bij het gemeentebestuur was ingediend. IN HAAG De aanvraag van De- ie om op De Hors een schietinrich- te mogen aanleggen en gebruiken a meerdere redenen niet ontvanke- Verlening van de gevraagde hin- retvergunning zou onaanvaardbare er voor mensen en dieren veroorza- De enige reële oplossing is het af- ien van oefenbommen boven de csgronden. t is de mening die Mr. L. Mok uit terdam dinsdag naar voren bracht ns de behandeling van de kwestie de Raad van State. Naast Mr. Mok, ijn pleidooi voerde in opdracht van VV Texel, werd ook het woord ge- d door Mr. J. A. IJ. van Giffen o.a. de Vereniging tot Behoud van faddenzee), burgemeester Mr. W. H. nger (gemeente Texel), Ir. Pfeiffer itsbosbeheer) en Mr. Reinking (De el- »or de Raad van State, (bestaande iresident Mr. A. de Roos, Mr. R. van Bergh en oud-minister Dr. G. H. nga) was de kwestie geen routine- je. De behandeling duurde meer drie uur. Zoals gebruikelijk zal de iraak nog geruime tijd op zich laten iten. De tegenstanders van de (tinrichting op De Hors waren na >p optimistisch. Met name Mr. L. was van mening dat Defensie wei- tans heeft op inwilliging. Hij vond Defensie bij het indienen van haar we aanvraag zeer onhandig te werk gegaan; er zijn meerdere formele :n gemaakt waardoor een niet ont- ;elijkverklaring haast onvermijde- Geen hinder Reinking, pleitbezorger voor De- e, was de eerste spreker. Hij legde nadruk op dat de ellipsvormige die de bommen werpende vliegtui- ifleggen voor het grootste deel over roert. Daardoor zal er geen geluids- er of gevaar zijn. Omdat de route meer boven Texel lag werd de aan- g gericht tot de kroon. Dat het hier een uitbreiding van een bestaande erwetvergunnmg zou gaan (zodat vraag van een nieuwe hinderwet ping formeel onjuist zou zijn) be- met Mr Reinking. Wat nu wordt agd is iets heel anders dan de pi- aan waarvoor reeds jaren geleden ning is afgegeven. Verder diende ns Mr Reinking niet te worden ten dat het hier ging om oefenge- eid voor Defensie. Het is een na- al algemeen belang dat tegen het Texelse belang moet worden af- en. Eén geheel Sprenger zei de pistoolbaan en u gevraagde schietinrichting wel jjk als één geheel te zien. De aard e hinder stemt nl. overeen. Boven- kunnen beide onderdelen elkaar in T versterken, vooral als de aan- om een nieuwe vergunning voor istoolschietbaan wordt ingewilligd tot de gewijzigde pistoolschietbaan ook een groot deel van de Hors -jdens de oefeningen als onveilig zal moeten worden afgezet. De ag had tot de gemeente moeten en gericht, de kroon is in deze met 1- De burgemeester vond dat y de toekomstige gemeentelijke ing van de zeegaten waarboven de ""en vliegen niet buiten beschou- kan worden gelaten. Als de wen- *n de gemeenteraad worden inge ef gaat het straks wel degelijk om Is gebied waarboven de oefeningen "i gehouden. "prenger zei nog geen TNO-rapport ben gezien waaruit moet blijken dat het met de geluidsoverlast zou mee vallen. Om zo'n rapport was wel ge vraagd. Een vergelijking makend met 1966 toen de Horskwestie voor het eerst aan de orde kwam stelde Mr. Sprenger dat sindsdien de eisen van het milieu veel zwaarder zijn gaan wegen, zeker in het Waddengebied. De destijds ingebrachte bezwaren gelden nu extra. De burgemeester liet blijken het behoud van het karakter van het Waddenge bied ook als een nationaal belang te zien. Zeer uitvoerig was Mr. L. Mok. Zo veel tijd nam zijn pleidooi in beslag dat de president de volgende sprekers tot spoed moest aanmanen om te voorkomen dat het al te laat werd. Geen algemeen belang Bij de aanvraag heeft de minister van defensie zich beroepen op artikel vier, lid 3 onder c van de Hinderwet. Wil dat succes hebben dan dient voorafgaand een Koninklijk Besluit te zijn genomen waaruit blijkt dat een schietinrichting in het algemeen belang is geboden. Zo'n K.B. is er niet. „Begrijpelijk, want wat men ook precies onder het algemeen belang moge verstaan, door de onder havige schietinrichting wordt uiteraard slechts het belang van de Marine lucht vaartdienst gediend. Er is mij boven dien geen enkel geval bekend waarin een koninklijk besluit is genomen, ver klarende dat door een bepaalde inrich ting het algemeen belang wordt ge diend. De minister beroept zich bij zijn aanvang derhalve ten onrechte op ar tikel 4". Als absoluut onjuist veroordeelde Mr. Mok het verlenen van de hinderwetver gunning door de kroon, zoals in dit ge val wordt gevraagd. De bevoegdheid berust krachtens de Hinderwet bij het gemeentebestuur met uitzondering van enkele duidelijk geregelde uitzonde ringsgevallen: geen van deze gevallen doet zich hier voor. Nergens in de wet wordt gesproken over inrichtingen waarvan een deel buiten de betrokken gemeente dan wel de provincie is ge legen; er wordt slechts gesproken over inrichtingen gelegen in meer dan één gemeente, dan wel in meer dan één provincie. Nergens wordt het naast ho gere gezag bevoegd gemaakt als de in richting voor een deel ligt buiten het gebied van de gemeente c.q. provincie. De Vereniging van Nederlandse Ge meenten denkt er ook zo over en heeft haar standpunt gehandhaafd na de brief van de Minister van Volksgezondheid en milieuhygiëne waarin een ander, vol gens Mr. Mok niet op een bestaande wetstekst gefundeerd standpunt, naar voren komt. Dat de gemeente bevoegd is in derge lijke gevallen is ook niet onbekend in een soortgelijke kwestie op Vlieland. Daar wilde defensie vanuit gemeente lijk gebied schieten in zeewaartse rich- Ter gelegenheid van de brandweer dag organiseerde de Texelse brandweer onder de schooljeugd een wedstrijd waarbij op een kaart vijf brandgevaar lijke situaties in een huis moesten wor den aangegeven. Er waren veel deelne mers: 245 kinderen leverden een formu lier in. Onder hen waren ook kinderen uit Heerhugowaard die op Texel aan een zwemontmoeting hadden deelgeno men. Ongeveer een kwart was erin ge slaagd alle brandgevaarlijke situaties te vinden. Onder deze inzenders zijn tien prijzen (bestaande uit blokken chocolade) verloot. Niet alle winnaars hebben hun prijs afgehaald. Zij kunnen dit alsnog doen (graag spoedig) bij de brandweerkazerne waar de heer Reijer- se hen graag zal helpen. De namen van de winnaars: Tom van der Wulp, Beatrixlaan, Den Burg; Mar jolein Kloet uit Heerhugowaard; C. Schraag uit Heerhugowaard; Klaas Dirk Borgman, Schilderweg, Den Burg; Mark Pieter Graaf, Wezenland, Den Burg; W. Wassenaar, Wagemakerstraat, Den Burg; Ab Jan Witte, B14, Den Burg; Ri chard Daalder, Parnassiastraat, De Koog; Henri Kuiper, Kogerstraat, Den Burg en Tom Keijser, Weverstraat, Den Burg. Meer fouten Volgens Mr. Mok waren nog meer fouten gemaakt. De uiterste baan van de vliegtuigen komt binnen 200 meter van de gemeentegrens van Den Helder te liggen. Voorgeschreven is in zo'n ge val dat de openbare kennisgeving van de hinderwetaanvraag aldaar gelijktij dig moet geschieden met die op Texel. Dat is niet gebeurd. De heer Mok betoogde voorts dat het telkens plaatsen van de vlaggen om het onveilige gebied aan te geven betekent dat de manschappen vier kilometer door het begroeide en geaccidenteerde duin landschap moeten lopen. Dat leek hem onmogelijk en in de praktijk zal dan ook van een jeep gebruik worden ge maakt, net als voor 1966. Die jeep ver oorzaakte toen sporen die nu, zeven jaar later, nog steeds te zien zijn. De vegetatie werd vernield en er ontston den verstuivingen. Het is waar dat in dit kwetsbare duingebied excursies van Staatsbosbe heer worden gehouden, maar dat ge beurt onder leiding van een vogelwach ter en dan nog alleen via een weinig kwetsbare route. Het is irreëel te ver wachten dat de soldaten het terrein onder leiding van een vogelwachter zul len betreden. Bovendien is het nakomen van dergelijke afspraken moeilijk. Zo is er een afspraak dat in de periode half maart tot half september niet met heli copters boven de Geul mag worden ge vlogen. Op 8 en 9 augustus j.l. is het bij vergissing toch gebeurd en werd grote onrust in de lepelaarskolonie veroor zaakt. Ook het voorstel om de resten van de projektielen na afloop van de oefeningen direkt te verwijderen vond Mr. Mok niet veel waard. „De marine had hier een goede beurt kunnen ma ken door althans de resten van de voor 1966 gehouden oefeningen op te ruimen, maar de rommel lag er op 11 augustus 1972 nog net zo!" Lawaaihinder Bij de behandeling van de vorige Horskwestie werd door de Direkteur- Generaal van de Arbeid verklaard dat lawaaihinder als gevolg van de oefenen de vliegtuigen was uitgesloten. Toch moest toen de schoolonderwijzer van Den Hoorn elke paar minuten zijn les staken omdat hij door het lawaai van de overkomende vliegtuigen onverstaan baar was. Nu de Direkteur-generaal voor de Milieuhygiëne zegt dat bij de nu gevraagde oefeningen geen lawaaihin der is te verwachten wilde hij dat niet zonder meer geloven, zeker niet zolang de rapporten van de geluidsmetingen niet zijn overlegd. Het toerisme zal schade ondervinden. De maanden waarvoor de vergunning wordt gevraagd, bestrijken het hele zg. voorseizoen. Gedurende de helft van die periode zullen recreanten de Hors en de aangrenzende aantrekkelijke poldertjes niet mogen betreden terwijl het ver blijf in de omgeving (Mokbaai, De Pet ten) verre van aanlokkelijk zal zijn. Mr. J. van Giffen, onder meer spre kend namens de Vereniging tot Behoud van de Waddenzee, wees ook meerdere redenen aan waarom de aanvraag niet ontvankelijk is. De aanvraag had niet bij de kroon ingediend mogen worden. Het is geen aanleg maar uitbreiding van een schietinrichting. De mate van hin der blijkt onvoldoende uit de stukken want rapporten ontbreken dat er weinig lawaai zou zijn berust op mede delingen van defensie en daar had Mr. Van Giffen geen vertrouwen in. Verder is de Inspecteur der Opleidingen niet gehoord met betrekking tot de gevraag de schietinrichtingen, heeft gelijktijdige publikatie niet plaatsgevonden. Groeiend natuurgebied Bij monde van Ir. Pfeiffer van Staats bosbeheer werd naar voren gebracht dat vliegtuiglawaai bijzonder storend is voor de vogels in het aan de Hors gren zende natuurgebied. Hij wees op het unieke van de situatie ter plaatse: dit is nu eens een natuurgebied dat niet af neemt doch groeit en sterk in waarde stijgt. Dank zij Rijkswaterstaat die door (Zie vervolg pagina 2) OUDESCHILD Sinds enige tijd staat weer op de palen van het toe gangshek van de begraafplaats van Oudeschild te lezen: ook u wacht Ik. Sommigen zijn daarover verheugd; anderen zullen zich ongetwijfeld erge ren. Over het toelaatbaar zijn van deze realistische tekst bestaat nl. de grootst mogelijke onenigheid onder degenen, die zich met het beheer van de begraafplaats bezig houden. Om dat de begraafplaats uit een katholiek en een hervormd gedeelte bestaat, berust het beheer bij een uit katho lieken en hervormden bestaand be stuur. In de praktijk worden de meeste werkzaamheden voor de begraafplaats (boekhouding, schilderwerk etc.) uit gevoerd door de heer C de Wijn. Angstaanjagend Over de tekst op het hek ontstond een jaar of vijf geleden onenigheid toen jongere mensen in het bestuur kwamen. Zij meenden dat het ,,ook U wacht Ik" onkies was en wisten uit eigen ervaring, dat met name kinderen er bang van worden. Maar de anderen vonden de tekst juist zeer passend en meenden, dat men de realiteit van de dood, die niemand voorbij gaat, niet moest verdoezelen zoals tegenwoor dig helaas in toenemende mate ge beurt. Er werd uitgebreid gediscus sieerd, maar tot een beslissing kwam het niet. Toen de heer De Wijn, zélf overigens uitgesproken voorstander van de tekst, het hek een verfbeurt gaf en zich daarbij geplaatst zag voor het ,,priegelwerk" van het uitsparen van de letters, meende hij, gezien het aantal tegenstanders, dat het de moeite nauwelijks waard was en liet de tekst onder de witte verf ver dwijnen Stakendestemmen Maar toen kwam de reaktie, o.a. in de vorm van enkele ingezonden stuk ken in de Texelse Courant. Het ver dwijnen van de zinvolle tekst werd daarin zeer betreurd en gezien als een der vele blijken van on-origlnaliteit, die de laatste jaren op Texel zijn te bespeuren. Op de eerstvolgende ver gadering van het begraafplaatsbestuur kwam de kwestie daarom weer aan de orde. Nu werd de vraag „tekst-of-geen -tekst" in stemming gebracht. Er wa ren zes bestuursleden aanwezig en de stemmen staaktenl Dus weer geen beslissing. De heer De Wijn vond dat hij in deze onduidelijke situatie zijn zin wel kon doen en bracht bij de eerstvolgende schilderbeurt de letters opnieuw aan. Hij zegt: „Ik hpd wel geen opdracht van het bestuur, maar ik kon dit rustig doen, omdat ik de letters tenslotte ook op eigen Initia tief had verwijderd. In feite is er dus niets veranderd en is alleen vast ko men te staan, dat heel wat mensen wèl prijs stellen op de tekst. Dat geeft mij wel voldoening". OOSTEREND Oosterend gaat in de bouwvakvakantie van 1973 weer feest vieren. Dit principebesluit viel vrijdag avond tijdens een vrij druk bezochte bijeenkomst in „De Bijenkorf". Omtrent de te organiseren evenementen werden tal van suggesties gedaan die het be stuur van de Stichting Oosterend Pre sent op uitvoerbaarheid zal bestuderen. Een ding staat reeds vast en kan daarom ook worden aangekondigd: ge durende het feest zal heel Oosterend de klok een paar eeuwen terugzetten. Zo veel mogelijk zal het dorp eruit zien zoals vroeger ^n ook de kleding van de inwoners zal zijn aangepast. Gezien de zeer grote financiële risico's hoopt men dat in de bouwvakperiode van volgend jaar geen concurrerende evenementen zullen worden georganiseerd. Zelfs wil men het doorgaan van het feest daarvan afhankelijk stellen. TESO heeft een wijziging aangebracht in de dienstregeling voor het vervoer van gevaarlijke stoffen zoals benzine, ga$, petroleum e.d. De regeling is nu: afvaart van Den Helder maandag 7 uur en vrijdag 7 uur. Afvaart van Texel maandag 10.30 uur en vrijdag 14.30 uur. Vanaf half juni heeft TESO onafge broken een halfuurdienst onderhouden. Hoewel deze frequente verbinding nooit is gepubliceerd zijn velen er toch op gaan rekenen waardoor TESO ook het tweede schip in de vaart hield als één schip de drukte ook had kunnen ver werken. Ingaand maandag komt daar een eind aan. Als regel zal weer de normale uurdienst worden onderhou den. Alleen als daar aanleiding voor is wordt incidenteel de tweede boot inge schakeld. DEN HOORN In de duinen ten zui den van Den Hoorn vond de politie een oude kanonskogel, een zg. 30-ponder. Dergelijke projektielen werden volgens traditie in de vorige eeuw afgevuurd door zeilschepen die in het Marsdiep voor anker ging, bij wijze van groet. De projektielen kwamen in het duin te recht (de hinderwet bestond toen nog niet!) waar ze meestal spoedig werden gevonden door de bevolking die de zware metalen klompen voor goed geld verkocht. De nu gevonden 30-ponder zal wel een exemplaar zijn dat destijds over het hoofd werd gezien. OOSTEREND Zondagochtend a.s., aanvang half elf, wordt in de N.H. kerk te Oosterend een gezinsdienst gehouden van de hervormde gemeente van Oude schild en Oosterend. Medewerking wordt verleend door het kinderkoor „De Veenmerels" uit Nij kerkerveen. De kollekte wordt gehouden ten bate van het ziekenhuis van pater Kees Witte in Kenia. De Texelse kaatsvereniging organi seert zaterdag vanaf 12.00 uur op de speelweide aan de Emmalaan te Den Burg kaatswedstrijden met de vereni gingen uit Alkmaar en Den Helder. De deelnemers worden „door elkaar geloot" zodat 10 a 12 parturen zullen ontstaan die samengesteld kunnen zijn uit leden van verschillende verenigingen. De bes te speler van de dag wordt uitgeroepen door een speciale beoordelingscommis sie. Zijn vereniging ontvangt de wissel- prijs (beschikbaar gesteld door fa. Bak ker, Groeneplaats), die nu in het bezit is van de Helderse kaatsers. Deze ver kiezing is vergelijkbaar met het uitroe pen van de „koning"; dit is bij de kaat sers buiten Friesland echter niet de gewoonte. Behalve de wisselprijs wordt ook een aantal bekers en medailles be schikbaar gesteld. De wedstrijden zul len tot ongeveer 17.00 uur duren. SENSATIONEEL De Koog presenteert zaterdag 16 september in nieuwe formatie, m.m.v. Marianne Nobel

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1