AGENDA Jacob Lap (Den Hoorn) werd ploegkampioen 1972 BSi ,V 'ft j|| Sensitivity training en yoga van Textant V.V.V. geen sub-agent Cultureel Werk VERVOLG VAN PAG. 1 Geen training badminton Op straat overleden Man gewond door losgeschoten kettinj Reizende bibliotheek Theatergroep brengt „Paganini-syndroom' Geslaagden zwemdiploma NUTSSPAA? BANK DE COCKSDORP De heer Jacob Lap uit Den Hoorn is zaterdagmiddag kampioen geworden bij de jaarlijkse ploegwedstrijden van de vereniging van oud-leerlingen van de lagere landbouw school. De heer Lap nam deel in de categorie rondgaande ploegen en ver wierf daarbij 400,5 punten. De kam pioen krijgt de wisselbeker en wordt ei genaar van een beker, 1200 liter gasolie en een bus spuitvet welke artikelen zijn aangeboden door de Texelse oliecom binatie. Nummer écn bij de wentelploe- gen werd M. van Benthum (loonbedrijf S. J. Witte). Hij verwierf 386,5 punten, goed voor een beker en 1000 liter gasolie aangeboden door J. C. Rab n.v. De kampioen van vorig jaar, Ard Saai werd dus duidelijk onttroond al hoorde hij tot de favorieten. Saai kreeg 353 punten toegekend en werd in de cate gorie rondgaande ploegen nummer drie (medaille en prijs aangeboden door de Aankoopcentrale Texel). De prijzen zul len op 13 oktober worden uitgereikt in de landbouwschool. De wedstrijd werd gehouden op het land van hoeve „Sir Robert Peel" in Ei- erland, Er waren negen deelnemers. De deelname is wel eens groter geweest maar ook wel eens kleiner. Het gade slaan van de verrichtingen gaf alleen voldoening voor de insiders die weten waar het bij wedstrijdploegen opaan komt. Vergelijking met ploegen in de praktijk gaat tegenwoordig nauwelijks meer op, alleen al door het toegepaste materiaal. Tweescharige ploegen wor den weinig meer gebruikt. Met de nieu we werktuigen kan men wel viel keer zo snel werken. Naarmate de jaren ver strijken zal het wedstrijdploegen steeds meer historische betekenis krijgen. In Engeland, waar ploegen in wedstrijd verband een veel grotere betekenis en een veel langere geschiedenis heeft dan hier, kent men paardenploegwedstrij- den met werktuigen die alleen nog in musea te zien zijn. Punten waar de jury speciaal op let is bijv. de beginvoor die kaarsrecht moet zijn. Het aanstorten moet een egaal resultaat hebben en alle vegeta tie moet onder de grond zijn verdwenen. Het is voornamelijk een kwestie van af stellen van de ploeg. Afhankelijk van de ervaringen, die bij elke grondsoort kun nen verschillen, moet vaak op het laat ste moment en zelfs tijdens de wed strijd gesleuteld worden zodat de sfeer AANTAL ZEEHONDEN IN WADDENZEE GESLONKEN TOT 600 (vervolg van pagina 1) van verontrusting (door watertoerisme) mogen niet worden onderschat. Juist in de werptijd komen veel mensen naar de robben kijken. Gevolg is een groter aan tal vroeggeboorten. Dr. Van Haaften, die zijn lezing illu streerde met dia's, liet ook enkele plaat jes zien van het robbenbassin van het Texels Museum. Somber merkte hij op dat de dieren in het Texels Museum de meest stabiele zeehondenpopulatie van het Waddengebied vormen. Het programma na de pauze werd verzorgd door de heer H. de Wijs die een groot aantal fraaie stereo-dia's met bijpassend geluid vertoonde. In Nederland zijn 24.000 mensen do nateur van het Wereld Natuurfonds. Zij betalen per jaar ƒ15,Van de totale landelijke opbrengst wordt een deel in het eigen land besteed. Zo wordt een belangrijk bedrag uitgekeerd aan de Vereniging tot behoud van Natuurmo numenten. Door de krachtige financiële positie van de organisatie en door het internationale karakter kan krachtige pressie worden uitgeoefend. Een der deelnemers vol spanning bezig met het trekken van de kritisch bekeken voren. Dit is Ard Saai, die vorig aar kampioen werd, maar nu met een derde plaats genoegen moest nemen. soms weinig afwijkt van die bij motor en autoraces. Het charmante verschil is dat het er bij ploegwedstrijden aanmer kelijk rustiger toegaat. Het zou de moei te waard zijn aan het jaarlijkse evene ment wat meer bekendheid te geven en voor het niet-deskundige publiek dat dan toestroomt, voor commentaar te zorgen Het evenement zou ook aan be tekenis winnen als het zou worden ge organiseerd in samenhang of als onder deel van andere manifestaties met een agrarisch of folkloristisch karakter. Uitslag Het bestuur van de oud-leerlingen- vereniging verstrekte ons na afloop de volgende uitslagen: Rondgaande ploegen: 1. en algemeen kampioen: Jacob Lap, Den Hoorn, 400,5 pnt. Prijs: beker en wisselbeker en 1200 liter gasolie en bus spuitvet, aangeboden door de TOC; 2. Leo Saai, De Cocksdorp, 379,5 pnt. Prijs: medaille en prijs aangeboden door de Texelse graan- en kunstmesthandel v.h C. R. Keijser Co.; 3. A. Saai, De Cocksdorp, 353 pnt. Prijs: medaille en prijs aangeboden door de ACT; 4. J. van Strien, Oosterend, 315 pnt.; 5. A. Eel- man, 't Noorden, 294 pnt. 1 cn 2 schaar wentelploegen: 1. en categorie-kampioen M. van Ben thum (loonbedrijf S. J. Witte) Den Burg, 386,5 pnt. Prijs; beker en 1000 1. gasolie aangeboden door J. C. Rab n.v.; 2. T. Huisman, Den Burg, 347 pnt. Prijs: me daille en prijs aangeboden door Dros Smederij; 3. P. Wuis, 't Noorden, 338 pnt. Prijs: medaille en prijs aangeboden door Cebeco; 4. W. Bakelaar, De Koog, 337 pnt. Donderdag 5 oktober beginnen de cursussen ensitivitytraining en yoga van Textant. Beide onderdelen worden verzorgd door Robert Pelser (Amster dam). Yoga wordt gegeven van 19.30 uur tot 20.30 uur, sensitivitytraining vanaf 20.45 uur. Belangstellenden (tus sen 17 en 25 jaar) kunnen zich hiervoor opgeven bij Textant, Burgwal (tel. 3468). Robert Pelser volgde een opleiding aan de Kleinkunst Academie, deed ge durende enige jaren experimenteel to neel, straattoneel en cabaret. Op het ICC (cabaret) festival won hij een twee de prijs. Woensdag 27 september organiseert Textant een filmavond voor degenen die de Textant lessen gaan bezoeken. Men draait de film „Charlie Chaplin festi val". De avond is bedoeld als een gele genheid tot kennismaken voordat de meeste cursussen een aanvang nemen. De film begint 20.00 uur. Om op Texel buitenlandse reizen te kunnen verkopen huurt Reisbureau Van Koningsb ruggen (agent voor o.a. Mag- neetreizen) ruimte in de Texelse VW- kantoren. Voor deze vorm is thans geko zen. Hieruit volgt dat de VW Texel geen sub-agent is voor Van Konings- bruggen, hoewel dat voor de inkomsten die de WV van de reizenverkoop heeft, geen verschil maakt- ning, gezien de middenstandsbijdragen, waarop de folklore voornamelijk draait. Muziekschool Van de behandeling van het voorstel tot lesgeldverhoging van de muziek school maakte de heer Roeper gebruik om nog eens zijn bezwaren tegen het tarief-naar-inkomen naar voren te brengen. Het werkte volgens hem on juiste opgave van het inkomen in de hand. De heer M. Binsbergen wilde dit systeem daarentegen uitbreiden door boven de nu hoogste categorie van ƒ20.000,een inkomenscategorie „bo ven ƒ25.000,toe te voegen en deze extra veel te laten betalen. De catego rieën ƒ10.000,en ƒ15.000,zouden moeten iworden samengevoegd en voor een zo laag mogelijk tarief in aanmer king moeten komen. Motief: juist in die hoogste categorie is veel geld beschik baar voor uitgaven, die buiten de sfeer van direkte levensbehoeften liggen. Het muziekonderwijs is juist in de laagst betaalde milieus van grote betekenis. Mr. Sprenger ging met geen der twee sprekers mee. Het vergroten van het bestaande onderschied vond hij onge wenst, althans op dit moment. Eén ta rief voor iedereen, zoals de heer Roeper wilde, sprak hem evenmin aan. De praktijk van het huidige systeem is nl. niet onbevredigend. De heer Oskam vertelde dat bij opgave van een on waarschijnlijk laag inkomen men soms toch een tarief oplegt voor een hogere klasse. Wie het daarmee niet eens is, kan de juistheid van zijn inkomens- opgaaf komen aantonen. Meestal hoort men dan niets meer; in een enkel geval slaagde een betrokkene erin inderdaad te bewijzen, dat men hem te hoog had aangeslagen. De afgevaardigden behandelden voorts een aantal verzoeken om subsi dies en rentedragende leningen. Het voorstel om de Vereniging voor Vrien den van het Paard een garantie te ver strekken van ƒ500,voor het con- cours-diippique was voor de heer A. Keizer aanleiding om zich af te vragen waarom het concours hippique zo'n garantie iwel zou moeten krijgen en de autocross niet. Hetgeen voerde tot de discussie zoals beschreven in de inlei ding van dit verslag. De heer Roeper merkte nog op, dat het concours hip pique dit jaar concurrentie heeft on dervonden van circus Boltini. Ook paar densport en autocross moeten niet te kort op elkaar volgen. Het dak van de burgemeester De Ko ning-hal moet worden gerepareerd. „Het dak is zeer kaal, veroorzaakt door harde stormwinden en vertoont op vele plaatsen opbollingen", aldus het dage lijks bestuur. De reparatiekosten be dragen ƒ6,93 per m2. De totale kosten komen op 6063,75. Het ministerie van Onderwijs vergoed hiervan 1220/2767 deel. Voor rekening van cultureel werk komt ongeveer 3865,zulks op grond van de overeenkomst inzake de exploi tatie van de sportzaal. De uitgifte van de verenigingsgids „Wie wat waar op Texel" heeft een te kort van ƒ1200,opgeleverd. Wel kon door een meer gecomprimeerde uitgave het aantal bladzijden worden beperkt, waardoor ƒ1650,werd bespaard, maar het lukte niet de geraamde hoe veelheid advertenties te werven. Op de vraag van de heer Roeper of gebleken is dat het gidsje ook werkelijk wordt gebruikt, antwoordde de heer Oskam bevestigend. Bij velen heeft het boekje een vaste plaats naast de telefoongids gekregen. Ook mensen die er aanvan kelijk sceptisch tegenover stonden, vinden „Wie wat waar" nu toch wel een nuttig hulpmiddel. Prijsvraag Er zal een prijsvraag worden uitge schreven voor de opstelling van een sChetsplan voor de verbouw van „Ons Genoegen" tot sportcentrum. Verwacht wordt, dat hiermee een uitgaaf van 750,gemoeid zal zijn. In de rondvraag deelde de heer Roe per mee, dat het feest Oosterend weer present 1973 zo goed als zeker zal wor den gehouden op donderdag 5, vrijdag 6 en zaterdag 7 juli. Het al of niet door gaan zal mede afhangen van de evene menten er omheen. Circusvoorstellin gen binnen een periode van ca. twee weken voor of na het Oosterender feest iworden als funest beschouwd. Beeld Sprekende over de beeldhouwwerken die de laatste jaren hier en daar op Texel zijn geplaatst, pleitte de heer Roeper voor het oprichten van een standbeeld voor het Texelse schaap. Het beeld zou in Oosterend geplaatst moe ten worden omdat rond dit dorp (en ook nog richting Oudesohild) de gemiddeld beste schapen worden gehouden. De suggestie zal aan de commissie kunst- opdrachten worden doorgegeven. Binnenkort zullen in alle Texelse dorpen crcativiteitsdemonstraties wor den gehouden met de bedoeling belang stelling te wekken voor cursussen we ven, poppen maken, tekenen, boetseren, houtbewerking enz., die men in de ko mende winterperiode in de dorpshuizen wil geven. Nadere berichten hierover volgen. Dinsdag 26 september Den Burg, raadhuis, 19.30 uur, raads vergadering. De Cocksdorp, hotel „De Hoop", 20.00 uur, lezing van de heer J. Ran over Zuid-Afrika voor Plattelandsvrou wen afd. Eienland. Den Burg, hotel „De Oranjeboom", 20.00 uur, modeshow van modehuis Beek man. Woensdag 27 september Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur Textant, „Charlie Chaplin festival". De Koog, „Capri", 20.00 uur, vergade ring volleybal-afdeling S.V. De Koog. Omdat de Burgemeester De Koning hal vrijdag in gebruik is voor toneel uitvoeringen kan die avond geen trai ning van de badmintonclub Texel wor den gehouden. Vanochtend omstreeks 10.45 uur de heer G. van Westen (85) onwel wijl hij wandelde op het Acht< Voorbijgangers waarschuwden de tie. Dokter Coutinho konstateenj enige tijd de dood. De heer Van was hartpatiënt. De heer J. Riemens uit Den werd gistermiddag om 12.10 uur haven van Oudeschild ernstig aai hoofd gewond door een ketting va> dragline. Met de dragline was me; zig een heistelling te verwijderen! noordelijke kade. Bij het trekken n de ketting los en sloeg tegen het 1 van de heer Riemens. Dokter Coq liet hem met spoed naar Den B overbrengen. A DE KOOG Ingaand woensdag tober zal men weer wekelijks bc kunnen ruilen in de Lubertischool jeugd is welkom van 3.15 - 3.45 uur deren van 3.45 - 4.30 uur 's midda| is een nieuwe kollektie. Vooral mensen die met in de gelegenheid om regelmatig naar Den Burg te is de reizende bibliotheek een uitk: Vrijdag 29 september zal de B lemse theatergroep „Perspekt" tweetal uitvoeringen geven van het „Het Paganini-syndroom". De voe lingen zullen worden gehouden Burgemeester De Koninghal en m georganiseerd in het kader van dt turtle jeugdserie voor het vooit| onderwijs. De avondvoorstelling da aanvangen om 20.00 uur is evn toegankelijk voor andere belangstt den. Voor hen zal de entree ƒ4,—bt gen. Het optreden bestaat uit een z$ taal-projekt: slapstick films, popna van de uitstekende formatie Moi Blaise, het mime spel en de „Pen Delight"-show. Het geheel oogstte dens diverse optredens in het theater (Amsterdam) veel succes, mime spel gaat over een jong vic dat gefrustreerd is geraakt door het te verschil tussen zijn bekwaamhei die van maestro Paganini. Drie mime-spelers, Ide van Heit Michael Helmerhorst en Wouter bergen verbeelden 8 dromen vat violistje, daarbij begeleid door de groep en lichteffekten. De kaarten voor deze voorstelling vanaf een half uurVoor de aanvan| de zaal verkrijgbaar. Na de zwemwedstrijden van dit week end is het zwembad „Molenkoog" aan de Slingerweg gesloten. Vorige week is er nog tweemaal gelegenheid geweest voor het behalen van de diploma's A en B. Woensdag zwommen 127 kinderen van het lager onderwijs en één onder wijzer voor het A-diploma, waarvan 120 en de onderwijzer (H. de Ruiter uit Midden-Eierland) het haalden. Voor het B-diploma zwommen 51 kinderen waar van er 48 slaagden. Onder toezicht van de Koninklijke Nederlandse Zwembond werd zaterdag door ouderen diploma-gezwommen. Di ploma-consul was de heer De Wijn, de beoordelingscommissie bestond uit de heren Pelgrim en Van Amstel en me vrouw Camphuis was toezichthoudster. Voor het A-diploma zwommen 36 per sonen (33 geslaagden) en voor B 40 (33 geslaagden). De namen van de geslaagden van 20 september: Diploma A Joke Brons, Frederique Bakker, Elly Zoetelief, Jan van Maldegem, Theo Hypotheken en persoonlijke leningen worden vlot en coulant verstrekt door de Kantoren te: Den Helder, Den Burg, Hippolyiushcsf, Medemblik, Schagen. Boersen, Isabella de Wit, Erik Boogaard, Verina Smit, Emelie Veeger, Nelda de Grave, Onno Witvliet, Anita Bakker, Ans Schellinger, Mieke Cupido, Simon Brand, Joke van der Vis, Jeannette Boon, Martin Zegel, Rob Venneman, Sil Boon, Siem Jan Kooi, Dianne Reuvers, Dia Bugel, Lida Zegel, Netty Slot, Hans Witte, Siebe Waayer, Frieda Waayer, Erna Hin, Marye Westerlaken, Richard Vlaming, Roelof Kuitse, Annelies Kac- zor, Karin Zijm, Esther Krijnen, Arjen Jongejan, Carla van Tatenhove, René Alkema, Jeanette van der Vis, Ronald Boon, Hans van der Berg; Paul Krugers, Peter Bas, Nicolien Keijser, Henk Jan Barendrecht, Dick de Lugt, Truus de Boer, Anita Kil jan, Rob Bremer, Teddy Hoogenbosch, Sjoukje de Boer, Willy Ontijd, Frank Bremer, René Comman deur, Jan Yetze Stapersma, Kees de Waard, Annemiek Wieten, Meino van Slooten, Ralph Grabowski, Mia Groen hof, Anneke Westbroek, Eddy Vermeu len, Peter Haker, Rob Stapersma, Chris tine Bas, Willem Maarten Oosterhaven, Wilma van der Vis, Nelleke Koorn, Ani ta Boersen, Arnold Langeveld, Kees Borstelaar, Annemieke de Graaf, Nellie van Leeuwen, Annemarié Ellen, Fenne- ke Mulder, Margreet Drijver, Saskia v. d. Vis, Karin Zwaan, Linda Veenstra, Kees Landvreugd, Fred van Heerwaar den, André Barhorst, Marian Rijkers, Gea Huitema, Mare Peter Graaf, Ruud Zoetelief, Riet van Heerwaarden, Yolan- da van Tunen, Mary Halsema, René Ha- lawatchek, Gerrit Jan Dijkgraef, Jaco van Trigt, Anke Coutinho, Hanneke van der Vis, Leon de Wit, Albert Winter, Joost van Aalderen, Miranda Keijser, Betty van de Kerkhof, Christine Vlas, Nelie Waayer, Ine Heerschap, Sipke Visser, Edo Kooiman, Karin Parlevliet, Robert Veenema, Annette Drijver, Elsje Mulder, Inkje Zwaan, Marga Vlaming, Carla Witte, Marcel Vermeulen, Peer Wiersma, Jolanda Eelman, Ria Grisnigt, Koen van der Meer, Henk Paul Sta persma, Ria Vinke, Gerard van Veen, Tineke Visser en Hans de Ruiter. Diploma B Willem Brons, Ilse Gieles, Corry Blom, Erna Kager, Gemma Kager, Willy De- del, Trudy Grootjen, Marjan Drink- waard, Hans Strik, Menno Keijser, Tam- mo Ontijd, Mare Roel Coutinho, Petra van der Vis, Klaas Jan Modder, Karin van Empel, Diana Terpstra, Jeannette Zuidewind, Jacqueline de Porto, Brigit te Zegel, Tommy van der Wulp, Anne lies Groenhof, Ingrid Calkoen, Annema- rie Bakker, Jan Wiering, .Femke Waar denburg, Ank Plaatsman, Willeke Wen- drich, Anja Bakker, Martin van Wilsum, Annemieke Drijver, Bart Eveleens, Mar grit Holtman, Dianne de Haan, Vlaming, Ali van der Vis, Pieterl Ronald Kleinveld, Arno Kuip, Cor ming, Peter Veldhuysen, Jacqtë Dros, Emmy Zijm, Willem Bruyn„ Bruyn, Evelien Brans, Kitty Kill Karin Schermer en Marja Vlaming. De namen van de geslaagden va september: Diploma A Frank Bark, Bert Keyser, Peter Jan de Waard, Margo Noom, Lies Roeper, Dia Dooren, Peter Schaget nald Zeegers, A. C. Witte-Bakkq Zijm-Garritsen, A. de Waard-K« M. E. Bakker-Zijm, M. A. van Ara) Kager, D. Smit-Rutten, G. Koe: Koorn, T. Graaf-Visser, N. Oostra-' telief, J. M. Veeger-Esser, A. J. Berg-van Oort, G. Haker-de Waart Bousma-Zalinger, Melle Zegel, Hi Festen, Johan Jas, Tine de Vries Dijkgraaf, E. Heerschap-Verstege: Keijser-Slot, Henny Drijver, T. A.C mandeur-Witte en Marga Bousma. B. diploma Tinie Hin, Johan Veenbaas, Hans Berg, Ruud van Heerwaarden, 0 Witte, Anka Coutinho, Annette S Kees Hoep, Kees de Waard, K. Li? Brusselaars, E. Vrijdag, J. Nieuwen! D. Nieuwenhuis, Jon Ellen, Marco i ker, Harry Witte, Henk de Lugt,I Koopman, A. Boomstra-ten Hoor, R Grabowski, Lydia Bakker, Hetty der Werve, H. P. Stapersma, J. Y- persma, Rob Stapersma, Fred van 8 waarden, P. Kooi-Reuvers, E. Veega J. Kooi, Sico Dop, Rob Vennemas Carla Bakker. Heden ging geheel onverwac van ons (heen mijn lieve man onze lieve zwager en oom Gerrit van Westen, echtgenoot van Boukje SmidJ in de ouderdom van 85 jaar. Namens de familie B. van Westen-Smidt Den Burg, Texel, 26 september 1972, Wilhelminalaan 57. De rouwdienst zal worden gefo den vrijdag, 29 september nJ 1.30 uur in de Vergaderzaal H de Doopsgez. kerk, waarna de t* grafenis op de Algemene E je graafplaats te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren do: derdagavond van 7.30 tot 8.30 jQ in de Vergaderzaal van de Doe? w. gezinde kerk.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2