AGENDA VVV-subsidie rubriek voor LANDBOUW en VEETEELT Provinciale voorleeswedsirijd geen Texels succes 00K IN OKTOBER Ritmische gymnastiek en dans van „Texelein" Damesgymnastiek in De Koog Waarom diepgrondbewerking Raadsvergadering VERVOLG VAN PAG. 1 NIET TE GELOVEN J t „DE BEEREKUIL" Een nieuw voedergewas 't Amateurtje brengt klo Bejaardentocht OihIci' rrdnMic Dinsdagmiddag werd in het Wijkcen trum „Overdie" te Alkmaar de provin ciale finale van de voorleeswedstrijd gehouden. Hieraan deden twee Texelse meisjes mee: Annette Duiven (12) uit Den Hoorn en Annemarie Bakker (11) uit De Koog. Beide meisjes eindigden tamelijk laag in de eindrangschikking. Vorige week donderdag was in de bi bliotheek te Den Burg de voorronde ge houden. De twee beste deelnemers mochten naar Alkmaar. Annette en An nemarie waren toen de besten, maar in Alkmaar eindigden ze niet zo hoog. De jury, bestaande uit 5 volwassenen die allen iets met boeken en onderwijs te maken hadden en 5 kinderen die tij dens de voorronden geselekteerd waren, lette op veel aspekten van het voorle zen. De uitspraak, de intonatie, de arti- kulatie, het juiste gebruik van leespau- zes, het leestempo en de totaalindruk waren de voornaamste kriteria. Dinsdagmiddag deden 24 kinderen mee. Het was een langdurige en span nende aangelegenheid. Iedereen mocht 4 minuten lezen. De winnaar kreeg 126 punten, de laagste 101. Annemarie Bak ker had 112% punt (10e) en Annette Duiven 104. Op de foto, gemaakt tijdens de wedstrijd, links Annette en rechts Annemarie. Vrijdag 29 september Den Burg, Burgemeester De Koninghal, 20.00 uur, voorstelling van theater werkgroep „Perspekt": ,.Het Pagani- ni-syndroom". Zaterdag 30 september Den Burg, City theater, 20.00 uur, „Von Ryans Expresstrein". Zondag 1 oktober Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Winnetou, het grote opperhoofd". Den Burg, City theater, 20.00 uur, ,,Von Ryans Expresstrein". Maandag 2 oktober Den Burg, City theater, 20.00 uur, ,,Von Ryans Expresstrein". Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, Textant, keramiek en mime-cabaret. Dinsdag 3 oktober Den Burg, hotel ,,De Oranjeboom", 14.00 uur, receptie K.I. vereniging. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, Textant, discussiegroep. Iedere vrijdagavond Oosterend, ,,De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, café-bar 'Olympic', 19 45 uur, schaken en dammen. Galerie ,,'t Swarte Schoep" Den Burg, Kogerstraat 100, tot en met 1 oktober aquarellen, schilderijen en collages van Ton van Kesteren. Openingstijden: iedere dag 10.00 - 21.00 uur en zondags 14.00 - 18.00 uur. Bij brand bellen: (02220) 2066. Jack Coleti magic-entertainer (vervolg van pagina 1) de VVV betaalt. In vergelijking daar mee is de gemeentelijke bijdrage maar heel bescheiden. In ieder geval schiet het bedrijfsleven niet tekort. Het werken met procenten werd door wethouder J. Daalder juist als zeer gunstig gekenschetst. Om meer subsidie te kunnen krijgen moet de VW eerst meer contributiegeld van zijn leden zien te krijgen. Ook Daalder vond dat de WV en in het bijzonder de direkteur een belangrijk stuk openbaar werk ver richt. Algemeen belang Volgens wethouder J. C. Dros kwam financiële steun aan de WV praktisch neer op het dienen van het algemene Texelse belang. „Negentig procent van de Texelaars houdt gasten of profiteert op een andere manier van het toeris me". Mej. Luijsterburg bleek nu toch geen tegenstandster te zijn van extra subsi die. ,,Ik ben niet tegen, maar vindt al leen dat de WV de uitgaven moet af stemmen op de inkomsten. Zo kunnen we niet doorgaan". Daarna werd het voorstel in stemming gebracht, met het reeds genoemde resultaat. Zes oktober gaan de lessen van rit mische gymnastiek en dansgroep „Texe lein" weer van start. Iedere vrijdagmid dag 4.30 uur begint men met de aller kleinsten (vanaf 2% jaar). De ouderen, tot en met de volwassenen, zullen naar leeftijd in groepen ingedeeld worden. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Hinda Kucsmirak, Amstelveld 17 in Amsterdam (tel. 020-64528). De groep bestaat nu 12 jaar. „Texe lein" wil tijdens het komende seizoen een uitvoering geven. Hiertoe wordt het initiatief van de leden zoveel mogelijk gestimuleerd. Iedereen mag zelf band opnamen van geschikte muziek meene men. De lessen worden gegeven in kleu terschool „De Woelige Hoek" te Den Burg. DE KOOG Ingaand vrijdag 6 okto ber, 's middags twee uur, v/il het da- mesgymnastiekgroepje weer wekelijks oefenen in De Kaaps-nol. Ook deze win ter berust de leiding bij de heer H. Brusselaar. Dames die willen meedoen moeten zich tevoren opgeven bij mevr. Veldman, Badweg, telefoon (02228) 208. Zoals we reeds eerder hebben ver meld wordt er ook dit jaar weer een oppervlakte grond op ons eiland be werkt met de mengrotor van de Ned. Heidemij. Op dit moment wordt er ge werkt op het bedrijf van de heer A. Dros Bzn., „De Volharding". Als het aantal gegadigden niet groter rwordt dan op dit moment het geval is zal na het karwei op het bedrijf van Dros nog op twee bedrijven in polder Het Noor den en één bedrijf in de omgeving vah Den Hoorn worden gewerkt. Gezien de resultaten van deze bewer king rekenden en hoopten we er op, dat het aantal deelnemers nog wat groter zou iworden. We menen nl. wel te mogen vaststellen, dat van de diepgrondbewer- kingen, die tot nu toe op Texel zijn uit gevoerd, die met de mengrotor het meest succesvol is. We hebben aanlei ding om er op te gaan rekenen, dat ook in minder droge jaren de diepgrondbe werking met de mengrotor voor een aantal gewassen een opbrengstverho ging zal opleveren. Zo vertelde ons één van de akkerbouwers m polder Eier- land, dat de zomergerst op een perceel dat enkele jaren geleden met de meng rotor is bewerkt een opbrengst had ge geven, die 1000 kg per bunder hoger lag dan van vergelijkbare niet bewerkte percelen. Toch was geen zichtbare droogtesohade opgetreden. Oorzaak Hoe komt het, dat door een diep grondbewerking de kans op droogte- schade verdwijnt of veel minder wordt? We kunnen de vraag ook zo stellen: „Hoe komt het, dat de wortels van de planten op droogtegevoelige grond vóór de bewerking niet dieper gaan dan bijv. 30 cm, en na de bewerking wel tot 100 cm diep gaan?" Wij hebben daarover in het verleden wel theoriën ontwikkeld, die achteraf niet juist blijken te zijn. Bijv. deze theorie: In de schrale ondergrond is voor de planten niets te halen en daar om gaan de wortels niet dieper dan de bouwvoor. Wanneer je maar wat teel aarde naar beneden bracht zouden de wortels die teelaarde wel opzoeken. Dat betekende dan tevens, dat de wortels de beschikking kregen over het grond water. Deze theorie was in hoofdzaak gebaseerd op het feit, dat de drainreek- Sen en andere plaatsen, waar de grond gemengd was de gewassen niet ver droogden. Op deze plaatsen was immers door de bewerking teelaarde naar be neden gebracht. Onze theorie blijkt achteraf een le- ken-hheorie te zijn geweest. Deskundi gen hebben ons later verteld en dit ook aangetoond, dat de diepere beworteling na een diepgrondbewerking niet in de eerste plaats te daniken is aan het naar beneden brengen van een deel van de bouwvoor, maar in de eerste plaats te danken is aan de „losheid" van de grond. In een niet diepbewerkte grond kunnen de wortels de enorme weerstand van het onbewerkte zand onder de bouwvoor ni,et oveitwinnen. Die weer stand is nl. vele malen groter dan de weerstand, die de wortels in de steeds opnieuw bewerkte bouwvoor ondervin den. Dat de iwortels het water heel diep kunnen weghalen is dit jaar wel duide lijk gebleken op percelen van de heer C. J. Kikker m (het Hoornder Nieuw- land. Dit voorheen zeer droogtegevoe lige perceel is in de zomer van 1971 met de mengrotor bewerkt. Er was op dit perceel op de voor de mengrotor be reikbare diepte praktisch geen klei of zavel aanwezig, zodat de grond ook na iedere avond in toeristische voorzieningen te bekostigen. Texel is, blijkens de tweede nota op de ruimtelijke ordening, door de regering aangewezen tot verblijfsgebied. Het is dan ook logisch dat de centrale overheid voor de middelen zorgt om de daaraan verbonden kosten te dekken. De heer Zuidewind vond het onjuist dat B. en W. bij het noemen van de doeleinden waaraan het geld besteed zal worden posten hebben uitgetrokken voor voor zieningen die nog helemaal niet aan de orde zijn, zoals het recreatiebos bij De Cocksdorp en de jachthaven te Oude- schild „Als we alleen een begrotings tekort willen dekken komt het niet te- pas geld te reserveren voor uitgaven waarvan nog niets bekend is. Er moet primair aandacht zijn voor slechtweer-. voorzieningen. Wat dat betreft heeft Texel veel te weinig te bieden". Geen medelijden De heer P. Smit sloot zich volledig aan bij de visie van B. en W. Hij ge loofde niet dat de belasting zodanig ten koste zou gaan van de bestedingen op Texel dat men medelijden met de middenstand zou moeten hebben. Het is goed ook rekening te houden met de eigen inwoners die anders voor alle toeristische lasten zouden moeten op draaien. Met instelling van een commis sie die zich met de besteding van de gelden bezighoudt kon de heer Smit wel akkoord gaan maar zo'n commissie zou het niet makkelijk krijgen. Het is bijv. moeilijk een keus te maken tussen ver breding van de Postweg en strandrei- niging. Alles kan niet ineens. Mr. Sprenger ging in op de diverse gemaakte opmerkingen. Hij vond dat ook in de kleinere bedrijven de toeris tenbelasting niet als iets verschrikke lijks ervaren kan zijn. Met ontduiking valt het erg mee. Er is zelfs royaler meegewerkt door de exploitanten dan men had verwacht; dat geldt ook voor de kleine particuliere verhuurders. Voor het innen van belasting van dagtoeris ten zien B. en W. geen mogelijkheid. Dat men bij het noemen van bestedin gen vooruitloopt op de begrotingsbe handeling, is waar. Maar uitstel is ook niet mogelijk want dan zou de begro ting niet voor 1 januari a.s. zijn goed gekeurd wat o.m. zou betekenen dat van hogere woonforensenbelasting geen sprake is. Tot de heer Weijdt zei Mr. Sprenger dat niet meer belasting moet worden geheven dan strikt noodzakelijk is. Als op Texel het hoogste tarief van het land zou gelden heeft dat een on gunstige, moeilijk te peilen invloed. De voorzieningen waaraan B. en W. het geld willen uitgeven in 1973 zijn wel degelijk aan de orde. Als er nu niet aan wordt gewerkt komt Texel achter op. Juist door deze aanpak wordt gepro beerd ruimte te scheppen voor het cre- ëeren van slechtweerakkommodatie. Tweeslachtigheid De heer Westdorp beschuldigde de ge meenteraad van tweeslachtigheid. Als het waar is dat de overheid onvoldoen de middelen beschikbaar stelt om de door het toerisme veroorzaakte lasten te dekken, had de raad geen sluitende begroting moeten goedkeuren. De heer Westdorp maakte deze opmerking naar aanleidirig van de mededeling dat veel Texels gemeenschapsgeld voor het toe risme moet worden uitgegeven. Als steun van de overheid nodig is, zal dat straks uit de nieuwe begroting moeten blijken. De nieuwe verordening op de heffing van toeristenbelasting alsmede die voor de woonforensenbelasting (waar hele maal niet over was gediscussieerd) werd tenslotte zonder stemming aangenomen. de befwerking een zuivere zandgrond is gebleven. Op dit perceel zijn dit voorjaar bieten gezaaid. Vóór de bewerking zou dit een bijna „roekeloze" daad zijn geweest. De kans, dat de bieten zouden verdrogen was dan nl. wel buitengewoon groot ge weest. We kunnen er zeker van zijn, dat als dit perceel geen diepgrondbewerking had gehad, de bieten in de 2e helft van augustus en de eerste week van septem ber dag en nacht „voor pampus" had den gelegen. Nu was er geen bewijs van droogte te vinden. Een waterstandsbuis, die dit voorjaar op een perceel was geplaatst gaf aan, dat de grondwaterstand in de droge pe riode op een diepte van meer dan 1.60 meter beneden het maaiveld lag. Door de diepgrondbewerking zijn de bieten wortels er zelfs in geslaagd dit zeer diep gelegen grondwater te gebruiken. Uit het voorgaande zou u de kon'klu- sie kunnen trekken, dat het er dus niet toe doet op welke wijze de grond wordt los gemaakt. Als de grond los is zoeken immers de /wortels he vocht wel op. Deze konklusie is te haastig. Voor het eerste moment zal het mogelijk niet veel uitmaken op welke wijze het los maken van de grond gebeurt. We moeten er eohter wel op rekenen, dat het in stand houden van de losheid wel afhankelijk zal zijn van de wijze, waarop de bewer king is uitgevoerd. Bij 'het eenvoudig los maken van de grond zonder dat de geslaagdheid van de grond verandert is de kans, dat de grond weer spoedig in elkaar zakt erg groot. Als een menging van de bouw voor met zand onder de bouwvoor en klei of zavel uit de ondergrond kan worden bereikt zal de losheid van de grond veel langer blijven bestaan. Voor al een menging van de bouiwvoor met klei of zavel is van groot belang. Onder invloed van natte of droge perioden gaat klei of zavel zwellen of inkrimpen en dit werkt er aan mee, dat de grond los blijft. Houden we een zuiver zandprofiel, dan zal vooral de laag grond onder de bouwvoor weer vrij gemakkelijk in el kaar zakken. Deze laag ondervindt de gevolgen van bewerkingen met zware werktuigen, maar mist het regelmatig los maken door de grondbewerkingen, zoals de bouwvoor die krijgt. Door onderzoek bevestigd Op een aantal diepbewerkte percelen lis dit jaar onderzoek verricht betreffen de de weersand van de grond in de di verse lagen en de beworteling van het gewas. De uitwerking van de resultaten van dit onderzoek zal nog wel enige tijd vergen. We kunnen nu eohter al zeggen, dat op enkele percelen blijkt, dat de grond laag onder de bouw inderdaad een gro tere vastheid heeft dan de bouwvoor en ook groter dan de laag van 50-110 cm. Het vermoeden bestaat, dat de bewer king met zware werktuigen hierop in vloed heeft. Om de grond voldoende los te houden zal mogelijk om de paar jaar naast ploegen een woelbewerking no dig zijn. Uit het wortelonderzoek blijkt, dat in diverse gevallen ook de ontwikkeling van de wortels in de vaste laag minder is. In gevallen waarin vanaf het maai veld tot de bewerkingsdiepte van 110 cm de grond voldoende los is vindt men in deze hele grondlaag een uitgebreid wortelstelsel. De grond 'is hier doorwor- teld tot een diepte van 110 cm en dieper. In 1971 werd in ons gebied een op pervlakte van plm. 3 ha snijmais ver bouwd. Voor Texel was dit een volko men nieuw gewas. In het zuiden en het oosten van ons land was de teelt van snijmais al eerder op gang gekomen. Eerlijk gezegd hadden we van deze teelt voor ons gebied niet te veel ver wachting. Mais is altijd een gewas ge weest, dat zich vooral thuis voelde in streken met 'n mild klimaat. En wat de „mildheid" betreft liggen het zuiden en oosten van ons land duidelijk voor bij de Waddeneilanden. De kwekers van nieuwe gewassen hebben er zich echter op toegelegd ras sen te kweken, die beter geschikt zijn voor streken met een klimaat, dat onge schikt was voor de oorspronkelijke maisrassen. Ze zijn daarin al een heel stuk geslaagd. Flinke uitbreiding in ons gebied Hoewel de ervaringen in 1971 zeker niet zo waren, dat de landbouwvoorlich ting z'n best heeft gedaan om de opper vlakte sterk uit te breiden is er toch een flinke uitbreiding gekomen. We schatten de oppervlakte snijmais op ons eiland dit jaar op plm. 25 ha. Deze op pervlakte is verdeeld over een tiental bedrijven. Het zijn vooral bedrijven, waar men zich met de stierenmesterij bezig houdt. We mogen met zeggen, dat het mesten van stieren alleen mogelijk is met snij mais, maar kunnen wel vaststellen, dat mais voor het mesten van rundvee een uitstekend voer is. De ervaringen in het oosten van ons land hebben dit duide lijk bewezen. Als een zeer aantrekkelijk punt van de maisteelt kan worden genoemd het feit, dat deze teelt van de veehouder zeer weinig arbeid vraagtf Het zaaien, de onkruidbestrijding en het oogsten is een taak voor de loonwerker. Een goed gewas mais levert een hoe veelheid zetmeelwaarde, die hoger is dan van eenzelfde oppervlakte grasland. Wil men de jaaropbrengst van één hec tare grasland echter verwerken tot hooi en/of kuilgras, dan vraagt dit van de veehouder veel meer arbeid. Bovendien is het risico van verlies van voederwaarde door broei of schim- DE WAAL De toneelverenigk Amateurtje" te De Waal heeft de k] „De dolle mina's" in studie genomen data van opvoering zijn de zaterdj 18 en 25 november, aanvang 20.00 in „De Wielewaal". DEN HOORN De Hoornder beji den die zich voor de tocht van a.& terdag hebben opgegeven zullen streeks één uur 's middags door de van huis worden afgehaald. Deelnej van buiten Den Hoorn die niet overi voer beschikken worden ook afgek als ze zich tevoren opgeven bij dei A. v. d. Gaag, Klif. De bejaarde^ zal 's avonds worden besloten met aroodmaaltijd in „De Waldhoorn" mei bij een snijmaiskuil veel kle dan bij hooi en kuilgras. Ingekq snijmais levert een zeer smakelijk: dukt, dat zowel door jong runi melkvee als mestvee graag wordt q nomen. Snijmais staat er goed voor De stand van de 25 ha snijmais op eiland is over het algemeen goed zijn in die mening gesterkt nadat de afgelopen week diverse pera snijmais in het oosten van ons landh ben gezien. De stand van de snij: is op Texel in de meeste gevallen rt Ier dan in het oosten. Wat de massa treft kunnen we dan ook zeker mes men met de gebieden, maar men a kele jaren snijmais verbouwt. Wel hebben we kunnen konstate dat de ontwikkeling van de mais ia oosten vóór is bij die op ons eiland kon worden gekonkludeerd uit het' dat de maiskorrels in het oosten dj lijk in het stadium van de geelklea waren, terwijl in ons gebied de kon voor het grootste deel nog wit zijn. Voor een goed slot van de maisti is het zeker voor ons eiland nog' groot belang,, dat we nog enkele wa zonnig, droog weer met temperat: boven 15 graden krijgen. Dat g vooral dit jaar. In het begin van groeiseizoen heeft de mais door hei gunstige weer duidelijk een achterst opgelopen. Wanneer dit goede slot er komtj de maisteelt op Texel zeker uitbreij De teelt zal dan niet tot de bediij met mestvee beperkt blijven. Wi schijnlijk gaan bedrijven met meli in het winterrantsoen de bieten en x appelen dan vervangen door snijmaii Het ligt in onze bedoeling om ia herfst en winter gegevens te vera: len over de opbrengst en de voeden opdat we het volgend voorjaar i eventuele belangstellenden hierover formaties kunnen geven. WEEKENDDIENSTEN ARTSEN van zaterdagmorgen 8 uur tot maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor spoedgevallen Dokter A. VAN LOON, Den telefoon (02220) 2016. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur tot maandagmiddag 13.00 uur Zr. HOL, Den Burg, tel. (02220) 31 DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 uur maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg. tele* (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de pen 30 september tot en met 6 oktd tel. 2182, b.g.g. telefoon 2406. CONSULTATIEBUREAU VOOB ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beurt i worden op het bureau verwacht op tijden, dat hun eigen huisarts zitt heeft. Deze tijden zijn ïls volgt Dokter Seegers heeft vakantie. Dokter Van Loon, woensdag 3 oktci om 13.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 3 oktol om 15.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN weekend 30 sept, en 1 oktober 19ÏJ Den Burg: zaterdag 19.30 uur zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uur zondag 9.15 uur Oosterend: zondag 10.45 uur PROTESTANTSE KERKDIENST^ Zondag 1 oktober 1972 HERVORMDE GEMEENTEN Den Burg, 10.00 uur, ds. Mulder Israëlzondag De Cocksdorp 10 uur Eerw. heer Loerakker. Vredeszondag, coflf voor Kerk en Israël Den Hoorn 10 uur ds. Waardenburg H Avondmaal De Koog 19.30 uur ds. Waardenbuif H Avondmaal De Waal 10.00 uur Eerw. heer Vel$ Oosterend 9.30 uur ds. De Gier, collecte Kerk en Israël Kinderoppas in „De Bijenkorf". Oudesdhild 11.00 uur ds. De Gier collecte Keilk en Israël GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10.00 uur ds. Kruithof viering H. Avondmaal 19.00 uur ds. Kruithof viering H. Avondmaal Oosterend 10.00 uur ds. Douiwes 19.30 uur ds. Douwes GEREFORMEERDE GEMEENTE Oosterend 10.00 en 16.00 uur dienst Woensdag 4 oktoberl972 Oosterend 19.00 u. ds. M. J. van Gek uit Enkhu-i DOOPSGEZINDE GEMEENTE Den Burg 10 uur Gezinsdienst Kerkbusje 'Den Hoorn

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2