I ij maken nu zelf de liché's voor de krant HET GEHEIM Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van deNMB ok mogelijkheden oor adverteerders Leden zwemvereniging naar Den Helder? Basketbalclub op Texel? TX '71 hield onderlinge zwemkampioenschappen Cursussen in de landbouwschool Schietoefeningen feuilleton van Tom Lodewijk Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 29 september 1972 et machineparkje van de drukkerij else Courant heeft een uitbreiding ergaan die voor onze lezers hopelijk onopgemerkt zal blijven. In het toor van de redakteur werd vorige k een zg. clichograaf geplaatst, een araat waarmee clché's vervaardigd nen worden. Tot dusver waren wij het maken van cliché's aangewezen iet vasteland, wat met veel moeite, erlies en kosten gepaard ging. De waarvan een cliché gemaakt moest •den, werd meestal per treinbrief [gestuurd en vaak moest het cliché met de trein worden geretourneerd tijdig afgedrukt te kunnen worden, je door het feit dat ook de boot er tussen zit, ging dat heen- en terug- en over zoveel „schijven" dat ver jagen bijna normaal waren. Maar als het goed ging, was het nooit mo- ijk een foto die bijv. maandagmiddog gemaakt in de krant van dinsdag drukken. In spoedeisende gevallen est een reis naar Haarlem of Amster- worden gemaakt; in de loop der is dat heel wat keren gebeurd, nschaf van een clichograaf stuitte tot ver af op de kolossale kosten maar zakelijk klimaat was tenslotte zo- lig rijp dat onze redakteur zijn tien lang gekoesterde wens in vervul- zag gaan. [aandag werd de clichograaf, gele- d door Siemens, geïnstalleerd en in ruik gesteld. De foto's in de krant dinsdag en heden zijn ermee ge kt en kunnen een vergelijking met produkten van de clichéfabrieken isrijk doorstaan. Omdat het nu wat ckelijker gaat zal de Texelse Cou rijker worden geïllustreerd dan rheen waardoor de krant attraktie- leesbaarder zal worden. De grootte de krant zal zonodig worden aan- ast. ok onze adverteerders zullen van de hograaf kunnen profiteren. Naast gebruikelijke matrijzen- en stype- leriaal kunnen nu ook foto's als ma- aal worden aangeboden zonder dat dit een bijzonder kostbare aangelegen heid wordt. Elektronisch De clichograaf werkt 1:1, wat bete kent dat het cliché hetzelfde formaat krijgt als de foto of tekening die als mo del dient. Wil men vergroten of verklei nen, dan moeten wij tevoren een foto grafische reproduktie maken, wat soms ook nodig is als het model een kleuren foto is. De machine maakt cliché's met een raster van 26 punten per centimeter wat voor kranten het meest gebruike lijk is. Het maximum formaat is 25 x 25 centimeter. De machine werkt elektronisch. De foto wordt met een foto-elektrische cel afgetast en de daarbij ontstane stroom wordt versterkt naar een beitel doorgegeven die het beeld „krast" in •een plastic plaat. Aldus ontstaat in een cliché dat dan gereed is om in de krant tijd van gemiddeld tien minuten het te worden afgedrukt. Het is mogelijk gradatie en contrast te beïnvloeden zo dat het eindresultaat soms een betere indruk maakt dan de oorspronkelijke foto. Op de foto een onzer medewerkers bij de juist in bedrijf gestelde machine. Bij de zwemvereniging ZPV „TX '71" heeft men vergevorderde plannen om tijdens de komende winter het zwem bad „De Schots" in Den Helder regel matig te bezoeken. Op het ogenblik polst men de leden. Ruim 40, meren deels jeugdige zwemmers, gaven zich al op. De zwemvereniging telt 130 leden zodat het bestuur voorlopig nog de gele genheid geeft om zich aan te melden. Met het bestuur van het zwembad in Den Helder zijn besprekingen geopend. Waarschijnlijk kunnende Texelse zwemmers het bad regelmatig op za terdag huren. In kringen van Texelse basketballief- hebbers leeft het idee om een Texelse basketbalclub op te richten. Alvorens een poging te doen willen de initiatief nemers de belangstelling .peilen. Gaarne voldoen wij daarom aan het verzoek om het voornemen ruchtbaarheid te ge ven zodat liefhebbers zich kunnen aan melden. Er wordt al gewerkt aan akti- viteiten om aan de oprichting van de club propagandistische kracht bij te zet ten. Belangstellenden kunnen zich opge ven bij H. Heinis, Schoonoordsingel, te lefoon 1(02220) 3473; J. P. Bakker, „As- trid", Den Burg, telefoon (02220) 2698 of J. A. v. d. Berg, Gasthuisstraat 27, Den Burg. ZON, MAAN EN HOOG WATER e zon komt 1 oktober op om 6.41 uur en onder om 18.18 uur; 4 oktober op om uur en onder om 18.10 uur. laan: 29 sept. L.K.; 7 okt. N.M. water ter rede van Oudeschild: lept 0 07 en 12.31; 30 sept. 0.46 en 13.21; 142 en 14.38; 2 okt. 3.07 en 16.16; tl 4.48 en 17.54; 4 okt. 6 10 en 19.08; 7.15 en 20.01; 6 okt. 8.01 en 20.41; 8.40 en 21.14. an het strand is het ongeveer een uur eer water. Mfï» Zondag werd in het zwembad „Mo lenkoog" het onderling clubkampioen schap van zwemvereniging „TX '71" ge houden. De organisatie had een bijzon der vlot verloop; men begon om 10.00 uur en omstreeks 13.00 uur werden de laatste baantjes gezwommen. De uitslagen waren als volgt: 100 meter schoolslag: Meisjes onder 16 jaar en dames: 1. Joke Tuinema; 2. Tineke Brans; 3. Christy Neijens. Jongens onder 16 en heren: 1. Jan de Wit; 2. Piet Wuis; 3. Willem P. v. d. Vis. 25 meter schoolslag: Meisjes onder 8 jaar: 1.Annette van Beek; 2. Evelien Brans; 3. Mariette Smit. Jongens onder 8: 1. Erik van Etten; 2. Erwin Kleinveld; 3. Mark Peter Graaf. 50 meter rugslag: Meisjes en jongens onder 10, 1. Rens- ke van IJsseldijk; 2. Petra van der Vis; 3. Annemieke Drijver. 50 meter vrije slag: Meisjes onder 12: 1. Erna Tuinema; 2. A^trid Dijt; 3. Marion de Wit. Jongens onder 12: 1. Aaldert Polman; 2. Rob Kooiman; 3. Hans van Etten. 4 x 25 meter wisselslag: Dames en meisjes onder 16: 1. Joke Tuinema; 2. Tineke Brans; 3. Nicole van Amstel. Heren en jongens onder 16: 1. Jan de Wit; 2. Henk van Sambeek; 3. Piet Wuis. 50 meter vrije slag: Meisjes onder 10; 1. Anke van Trigt; 2. Petra van der Vis; 3. Yvonne Brui ning. Jongens onder 10: 1. Jaap van Beek; 2. Paul van Etten; 3. Werner van der Meer. 50 meter schoolslag: Meisjes onder 12: 1. Marion de Wit; 2. Liselotte Schermer; 3. Erna Tuinema. Jongens onder 12: 1. Kees Brans; 2. Rob Kooiman; 3. Joost P. Coutinho. 100 meter rugslag: Jongens onder 14: 1. Jaap Verdoorn; 2. Bert Wit; 3. Rob Jongejan. 100 meter vrije slag: Dames: 1. Tineke Brans; 2. Joke Tui nema; 3. Janneke Harting. Heren: 1. Jan de Wit; 2. Willem P. v. d. Vis; 3. Piet Wuis. 25 meter vrije slag: Meisjes onder 8: 1. Evelien Brans; 2. Annette van Beek; 3 Carin Schermer. Jongens onder 8:1. Erik van Etten; 2. Erwin Kleinveld; 3. Mark P. Graaf. 50 meter schoolslag: Meisjes onder 10: 1. Anke van Trigt; 2. Yvonne Bruining, 3. Angeline Smit. Jongens onder 10: 1. Jaap van Beek; 2. Paul van Etten; 3. Arjen Huisman. 100 meter schoolslag: Meisjes onder 14: 1. Willeke Arens- man; 2. Yolanda van der Meer; 3. Har- ma Polman. Jongens onder 14: 1. Paul Slijderink; 2. Marco van der Vis; 3. André Smit. 100 meter rugslag: Dames en heren: 1. Tineke Brans; 1. Janneke Harting; 1. Henk van Sambeek; 2. Klaasje Polman; 3. Irene Kleinhuis; 4. Piëta Drijver. 50 meter rugslag: Meisjes en jongens onder 12: 1. Ma rion de Wit; 1. Aaldert Polman. 100 meter vrije slag: Meisjes onder 14: 1. Willeke Arens- man; 2. Harma Polman; 3. Irene Klein huis. Jongens onder 14: 1. Jaap Verdoorn; 2. Paul Slijderink; 3. Marco v. d. Vis. 50 meter vlinderslag: Dames en meisjes onder 16: 1. Joke Tuinema; 2. Janneke Harting; 3. Nicole van Amstel. Jongens onder 14 en heren: 1. Martin Jongejan; 2. Pim van Beek; 3. Bert Wit. 50 meter vrije slag: Heren: 1. Joop van der Meer; 2. Hans van Amstel; 3. Ruud Hamer. De cursus veeverloskundige gaat door. Aanvang 12 oktober in de Landbouw school. Opgegeven waren 25 deelne mers. Allen zijn geplaatst. Ook de cur sus booglassen voor landbouwers gaat door. Aanvang 9 oktober in de Techni sche school. Opgegeven waren 16 deel nemers. Hiervan zijn er 12 geplaatst en 4 komen op de reservelijst. De algemene tuinbouwcursus met als praktisch vak bloembollenteelt gaat niet door. Opge geven waren 6 deelnemers. Het mini mum om te mogen beginnen was 14. Ligging schietterrein C 52°52,5'N - 4°42,8'E. In het tijdvak van 1 tot en met 31 oktober zullen, op werkdagen van 9.00 tot 17.00 uur, van bovengenoemd terrein schietoefeningen worden gehou den met lichte luchtdoelartillerie. De onveilige afstand is tot 14.000 m. Ligging schietplaats 53°15,0'N - 4°56,7'E. In de periode tot 14 april 1973 worden schietoefeningen gehouden op de Vliehors en de Waardgronden. Van uit bovengenoemde schietplaats zal op werkdagen van zonsopkoms.t tot zons ondergang, en eventueel ook 's nachts, worden geschoten met tankgeschut en automatische vuurwapens in het gebied dat begrensd wordt door de verbin dingslijn van de volgende punten: a. 53°14'56"N-4°56'49"E; b. 53°14'23"N-4°54'35"E; c. 53°12'27"N-4°53'24"E; d. 53o10'27"N-4°53'50"E; e. 53o08'51"N-4°56'21"E; f. 53°10'57"N-5°04'25"E; g. 53°13'08"N-5°04T5"E; h. 53°15'08"N-5°00'27"E; Mogelijk zijn tijdens schietoefeningen bij duisternis lichtsignalen (flares) waar te nemen. Aan een seinmast bij de controletoren worden de volgende seinen getoond: 1. 1 zwarte bal, indien er op die dag zal worden geschoten; 2. 2 zwarte ballen onder elkaar, wan neer er op dat moment wordt geschoten. Scheepvaart en visserij worden drin gend verzocht op schietdagen het onvei lige gebied te mijden. Diuiiuininnuuniiiiuiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu iiiiiiiuuiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Nu, dat deed Geert ook niet, er werd s een fles opengemaakt en Geert was ontroerd door de plotselinge keer dingen, dat hij voorstelde, dat ze it es allemaal bij elkaar zouden ko- i, en het toekomstige programma be- eken, inplaats van dat hij als van- 5 met een kant en klaar stuk zou ko- l Hij hield „Het Water Dreigt" eah- bij de hand, want hij had wel zo'n waar het op uit zou draaien. Ze- I hoofden zoveel gezinnen, en uitein- jk lieten ze het maar aan meneer over, dan kwam het altijd goed. be mildheid van Geert Kossen had nog een andere grond. Want nu rtha van Vloten weer met beide be- op de grond stond en er geen ka- met flambards en zwarte dasjes ■t op de koffiekust kwamen in het lazijn Sumatra, had Geert zijn hart zijn handen genomen en het (niet der zenuwen) op Martha's fluwelen nkleed met het eeuwig trillende va- tje gelegd. Martha was natuurlijk fschoten", had nooit gedadht dat 'rt over zoiets zou denken en had het ook nooit gedacht, want dat hoort lu eenmaal bij. Ze had warempel een ir en Geert begon te begrijpen dat leide handen mocht dichtknijpen als knappe en aardige vrouw als Mar- ja zei. En Martha had de bungalow - bet rentenieren uit haar gedachten ^en en vond het toch eigenlijk leuker in de zaak en in Merendorp 'lijven, en dan niet langer alleen. 'Oewel er natuurlijk altijd mensen die de wolken liever zien dan de was de publieke opinie in Meren- alleszins gunstig. Velen geneerden een beetje voor het blinde vertrou- in een man als Emiel, die tenslotte maar een avonturier bleek te zijn le0l wat op zijn geweten had, want rt had zo hier en daar een woordje n vallen bij wijze van zoetwraak. 0sé. in deze dagen, voelde zich een- ra. e gunde haar moeder van harte, dat van de eenzaamheid verlost zou den. Ze vond Geert Kossen een ei- ®njze vent en een diktator, maar T'had ze toch eigenlijk niet op hem aan te merken, en de eigenwijze vent had toch wel duidelijk laten merken dat hij bijzonder op José was gesteld. Maar toch kon José niet aan de gedach te wennen, dat moeder en zij niet meer samen zouden zijn, en dat ze voortaan ook met „een vreemde man" rekening zou moeten houden. Ze dacht er ernstig over, in de stad waar ze immers toch werkte, een kamer te nemen. Zo heel erg alleen was José echter niet, want vaker dan ooit versoheen een zeker Lelijk Eendje, somswijlen gesierd met een oranje bordje waarop in zwarte letters het magische woord „Pers" als José bij de bus stond te wachten, en ook wel eens op andere plaatsen en tijd stippen. José kon al haar zorgen en plannen kwijt aan iemand, die één en al oor was. En dat niet alléén. Want Freek Doks wist in de stad veel beter de weg dan zij, en was haar bijzonder behulpzaam in het vinden van een zeer goede kamer op zeer behoorlijke stand en tegen niet al te hoge prijs. Toen beklonken was dat José de eerste van de maand daar haar intrek zou nemen, wou José van haar kant de zaak eveneens beklinken en zo verzeilden ze beiden in de Oude Her berg waar de ober hen begroette als vertrouwde gasten met de spreuk „Het zelfde maar weer, mevrouw, meneer?" „Prachtig" zei ze blozend. „Ik zou het prachtiger vinden als het echt zo was", zei Freek. José vond dat het leven pas voor haar begon. Freek vond dat je ook sapien best le ven kon en zelfs met veel meer plezier. Je hoefde toch nog niet meteen te trou wen maar het was goed te weten dat je bij elkaar hoorde. Er was, deelde Freek mede, ook nog een instituut, be kend als de „verloving". „Je wilt niet meer thuis blijven" zei Freek „omdat je je daar eigenlijk een zaam voelt. Dacht je dat je je op die kamer op de Kloostersingel niet een zaam zult voelen?" „Alsof jij iedere avond voor mij klaar staat" zei José. „Nee, dat zal wel niet. Maar reken maar dat je me vaak ziet, zo vaak als ik kan. José, ik ben nou nog helemaal niks van je dan chauffeur, kamerzoeker en een enkele keer biechtvader, en hoe vaak zie je me nu al niet!" „Veel te veel en veel te vaak" stelde José koeltjes vast. „Merci" zei Freek, uit de koets ge vallen. „Ik bedoel" zei José, al haar aan dacht bij het vaasje bloemen op tafel, dat ze ijverig kapot zat te maken „ik bedoel, voor twee mensen, die eigenlijk niks van elkaar zijn". Freek was sprakeloos, een zeldzaam gebeuren. Ze keek opzij en glimlachte naar hem „Vind je niet?" (Hij wist niets te zeggen, 'maar greep haar hand, en ze trok die hand niet te rug. „Je vindt nooit weer een vent die zó veel van je houdt als ik" zei hij zacht. „Zeg liever: zal houden" verbeterde José. „Houdt èn zal houden", zei Freek plechtig. Hij moest toen de ober wel roepen, want deze waardige man, die de men sen kende, was zó druk „ergens anders bezig", dat hij de twee bij het raam vergeten scheen. José ihad als haar wens te kennen ge geven, op de bruiloft van haar moeder terzijde te worden gestaan door haar verloofde. Ze wilde daar niet als loslo pend meisje fungeren. En dus zat er niets anders op: eerst de verloving, dan de trouwpartij. Martha, die stilletjes tranen had ge schreid toen ze hoorde dat José het huis uitging (al billijkte ze de reden) schrei de opnieuw, maar thans van vreugde. Geert Kossen had haar een en ander verteld over die jonge krantenman, die bij Geert zéér hoog genoteerd bleek te staan. „Dat zie je" zei Geert „José met al haar kuren is verstandig en weet wat ze wil. Volgens mij kon ze geen betere vent krijgen". Een persoonlijke lening is tegepwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van 2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 131,16. Een bedrag van 3500,- in 24 keer 173,71. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank „En hij toch zeker geen lievere vrouw" verdedigde Martha haar na kroost. Ook daarover werden ze het tenslotte eens. Toen Freek en José naar De Bonte Koe gingen, want daar zouden ze recep tie houden, gebeurde er iets zeldzaams. Hendrik van Houten kwam achter zijn tapkast vandaan en nam hoogstpersoon lijk de onderhandelingen op zich. Klara zat er wat confuus bij. „Ik heb aF zoveel recepties gehad" zei Hendrik „maar soms is er een tus sen waar ik zelf ook blij om ben. Me neer Doks, we kennen mekaar al zo lang, ik vind het fijn dat u in De Bonte Koe recipiëert. En laat het maar aan Klara en mij over om te zorgen, dat alles tot in de puntjes geregeld wordt". Nu, dat was het ook. Freek had natuurlijk op de redaktie en van de kollega's heel wat te horen gekregen over het plattelandsmeisje, waarmee hij zich zou gaan verloven. Er was geïnformeerd of hij een melkers- cursus had gevolgd, een beter ingewijde vroeg of hij het diploma sigarenmaker ging halen, maar toen de jongens van de krant die zaterdagmiddag tussen vele Merendorpers zich mengden ter begroe ting van het jonge paar, viel een eer biedige stilte. „Miss Merendorp" zei er een. „Die weet waar mooie meisjes wo nen" ontdekte een ander. „Ik zal hier in Merendorp óók es op verkenning moe ten gaan. „En zijn oog dwaalde naar Mary van Houten, die met een snoezig koket schortje voor liep te bedienen en haar donkere ogen gevaarlijk liet smeu len bij zo veel jonge mannen uit de stad. Freek merkte, dat hij in Merendorp bepaald geen onbekende was. Maar tel kens weer gingen zijn ogen naar José en af en toe ontmoetten ze de blikken van Geert, die naast een stralende Mar tha tien jaar jonger scheen, en verge noegd knipoogde. Aan een tafeltje even uitrustend, want de jaren begonnen te tellen, zat Klara van Houten, en naast haar streek Jan netje van Zwichem neer. De reuzenge stalte van haar man zag ze tussen de anderen, Van Zwichem zei, een hoop verdienste moeten laten schieten, want die geparkeerde auto's maakten het wel wat bont, maar hij had vandaag geen zin, bonnetjes te schrijven. „Kijk José" zei Jannetje „ze heeft er nog nooit zo mooi uitgezien". „Ja" beaamde Klara „je mag praten wat je wil, maar ze is nét een echte Lady. EINDE

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5