Drink louter Kabouter )verweldigende belangstelling voor modeshow Beekman Aftakeling landschap dwingt tot instelling landschapsparken Johan Ran (in safari-pak) vertelde over Zuid-Afrika Leerlingen PedakBergen houden onderzoek in Den Burg Brief aan staatssecretaris Vonhoff I Kleding draagbaar en betaalbaar Voor plattelandsvrouwen Eierland Damclub Texel cbaalvclub „En Passant" andcompetitie volleybal Burgerlijke stand Derde blad Texelse Courant, vrijdag 29 september 1972 Dinsdagavond hield modehuis Bcek- ID een wintermodeshow in „Casino". belangstelling was overweldigend oot: ca 350 dames konden een selektie de befaamde kollektie bewonderen. ,nderd modellen werden geshowd 0r 5 beroepsmannequens. Drie Texelse deren (Mark-Roei en Anka Coutinho Martine Krijnen) lieten 15 modellen uit de voorraad van ,,'t Boetje", de we kindershop van modehuis Beek- Je modeshow was een bewijs van de die modehuis Beekman in zijn rjarig bestaan heeft doorgemaakt. toonde een volwassen kollektie. •richt op draagbaarheid en betaal- arheid, aldus de heer J. B. Beekman, zijn aankondiging zei hij dat de mode ik is en ten opzichte van het vorige iterseizoen iets veranderd: grijs voert boventoon. Deze kleur is populair ge- rden omdat het goed te kombineren Bij de geshowde modellen was inder- ad opvallend dat vele kombinaties rokken, blouses en overgooiers mo- ijk waren. *n ander kenmerk van de nieuwe «ui is het werken met felle kleuren der dat men er hoofdpijn van krijgt, egendeel, door te garneren met fel ld of groen wordt vaak een chique ikt verkregen. 'an de kollektie van modehuis Beek- in was opvallend dat alle kleding een tige indruk maakte, wat ook geldt ir de kleding voor de jeugd, ondanks gebruik van okergeel, hel rood of p blauw met bloemmotieven. Het zag allemaal heel keurig uit. Terecht rkte een der dames in het publiek op de jeugd dit soort kleding nauwe- s draagt. „Hoogstens voor heel jonge getrouwde vrouwtjes". Eenzijdige smaak )at de smaak van de jeugd tussen 17 25 jaar weinig variatie kent had de r Beekman in zijn boetiek gemerkt, belangstelling ging voornamelijk uit naar Levis spijkerbroeken en pakken. Uit die kollektie, „Miss Levis", werden enkele bijzonder leuke en vlotte model len getoond. Een donkerrood broekpak 129,95) was met een blouse (ƒ39,95) en pet (ƒ19,95) een opmerkelijke kombina- tie. Dit kwam uit de „Booby Brooks"- kollektie. De kleding is geschikt voor elke dag van de week, maar de ervaring leert dat men het vaak voor zon- en feestdagen aanschaft. Modehuis Beekman heeft de boetiek ingekrompen en een kindershop ge opend. Behalve veel kinderkleding is er een schoolbord en wat speelgoed zodat de winkelende moeders meer rust heb ben. „De reakties zijn fantastisch", al dus de heer Beekman. Het assortiment is ook uitgebreid. Men verkoopt nu kle ding in de maten 92 - 158. Vroeger was dat 116 - 158. De heer Beekman voegde er echter aan toe dat van de maten 92 - 110 nog maar weinig in voorraad is. Door de lange levertijden, die het voor delige inkoopsysteem in de konfektie- handel met zich mee brengt, was het nog niet mogelijk veel aan te schaffen. Kinderen De kindermodellen oogstten, behalve vertedering van het grote aantal moe ders in de zaal, ook bewondering voor de vaak kleurrijke kleding. Leuk, dege lijk, draagbaar, dat sprak uit alle jas jes, broeken, jurkjes en truitjes. De prijzen waren over het algemeen rede lijk. De modellen voor volwassenen zijn verkrijgbaar tot maat 52. In de grote maten zittén fraaie japonnen. Door de belijning maken ze een jeugdige en slanke indruk. Modehuis Beekman heeft een grote kollektie „geklede" mantels, de prijs hiervan ligt tussen ƒ150,en 250,—. De totaalindruk van de show was dat modehuis Beekman draagbare kleding wil brengen, zonder extra vagante uit wassen. Grijs overheerst in de komende winter, gekombineerd met felle kleu ren. Het geheel maakt steeds een rusti ge indruk. De mogelijkheid om zelf kombinaties samen te stellen wordt steeds groter. De meest gebruikte ma terialen zijn jersey stoffen. Midi is er helemaal uit: de mode is iets korter, dus op de knie of erboven. Anka en Mark Roel in kleurige, moderne kinderkleding uit de nieuwe kindershop ,,'t Boetje" Eén der vlotte combinaties van .Bobby Brooks" en ,,Miss Levis" modellen Op korte termijn dient een reeks maatregelen te worden getroffen om de aftakeling van onze nog resterende waardevolle cultuurlandschappen een halt toe te roepen. Het is dan ook on aanvaardbaar dat de instelling van een aantal nationale landschapsperken wordt vertraagd omdat zij juridische, organisatorische en financiële proble men zou oproepen. Dit zeggen de Con tact-Commissie voor Natuur- en Land schapsbescherming en de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten in een brief aan staatssecretaris Vonhoff van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Zoals bekend is Texel een der ge bieden die men de status van land schapspark wil geven. De staatssecretaris heeft in juni van dit jaar aan de belangrijkste organisa ties en adviescolleges die werkzaam zijn in de sectoren natuurbehoud, openlucht recreatie, monumentenzorg, ruimtelijke ordening, land- en bosbouw een ambte lijke nota over de instelling van natio nale parken en landschapsparken ver trouwelijk om advies gevraagd. De particuliere organisaties op het ge bied van natuurbehoud en openluchtre creatie hebben al eerder doen weten ernstig bezwaar te hebben tegen de aan een onlangs ingestelde interdeparte mentale werkgroep verstrekte opdracht eerst de nationale parken en pas later de landschapsparken in studie te ne men. Zij menen dat beide onderwerpen gelijktijdig moeten worden aangepakt. De instelling van nationale parken ver- DE COCKSDORP Dinsdagavond in hotel „De Hoop" in De Cocksdorp heb ben de Cocksdorpse plattelandsvrouwen geboeid geluisterd naar de talrijke bele venissen van Johan Ran tijdens zijn be zoek aan Zuid-Afrika. Johan Ran, een zeer verdienstelijk fotograaf, toonde schitterende dia's, die hij voorzag van interessant en vaak geestig commentaar. De plattelandsvrouwen kunnen terug zien op een geslaagde eerste avond in het nieuwe seizoen. Na de opening door de voorzitster en het voorlezen van de notulen begon Johan Ran met zijn rer laas. Hij was gekleed in een licht grijs blauw pak met korte mouwen, korte broekspijpen en lange kousen van de zelfde kleur. Het geheel vormt de in Zuid-Afrika veel gedragen safari-snit. De verteller begon in Lissabon. Hier legde het schip, waarop twee zwemba den, een bioscoop, een sportdek en ver schillende bars waren, voor het eerst aan. Verscheidene indrukwekkende dia's werden van de Portugese hoofdstad ge maakt. Na een verblijf van ongeveer 9 uur in Lissabon zette het enorme schip met de toepasselijke naam „Himalaya" koers naar de Canarische Eilanden. Hier groeit de ook in Nederland be kende kerstster in het wild. Verder zijn er slechts bananenbomen. Na nog een flinke bootreis bracht Jo han ons oog in oog met de Tafelberg, die als de beschermende arm op Kaap stad ligt. Kaapstad, bekend uit onze geschiede nis, heeft 850.000 inwoners en vormt een decor voor de apartheidspolitiek: kleurlingen die de plantsoenen doen en blanken die de beter betaalde jobs heb- Islagen Hooijberg-K. Dijker 11 ooiman-J. Hooijberg 02 n Heerwaarden-C. Medendorp 20 oke-G. Dros 11 lakker-J. P. Stam 2—0 ikkert-J. A. van Es 20 lam-C Groenhof 20 inke-P. Jansen 20 d. Werf-B. Duin 20 ben. Kaapstad, de plaats waar de At lantische oceaan samenkomt met de In dische oceaan, die meer dan tien gra den warmer is dan de Atlantische. (De Atlantische gemiddeld 8, en de Indische gemiddeld 20 graden), ademt een Hol' landse sfeer. Nederlands Het vermoeden dat hier Nederlanders zijn geweest veranderde in vaste zeker heid toen een poort op het witte doek werd getoond waarin de wapens van zes steden zijn gehakt. In deze steden wa ren de zetels van onze zeventiende eeuwse Oost-Indische Compagnie ge vestigd. In een museum vinden we een echte .Friese staklok, terwijl de gevel van hetzelfde museum verdacht veel aan de gevels van oude huizen in Ou- deschild doet denken. Om een indruk te geven van de vege tatie kregen de dames een stel prachtige dia's te zien. Een bezoek aan natuurre servaat Kaap de Goede Hoop bracht de kennismaking met '„bietsende" bavia nen, die proberen bezoekers lekkers af te troggelen. Tot slot een reis langs de kust naar Durban. Daar zag men de struisvogel farms. De struisvogels worden gehouden om hun kostbare veren en om het leer dat men van de huid van de poten maakt. Nog meer noordwaarts probeerde Johan de plaggenhut van een Zoeloe neger van binnen te bekijken. Hij schrok toen plotseling een com pleet in strijdtenue uitgeruste Zoe loe naar buiten stormde. De uitrusting bleek echter alleen maar zijn „fotopak" te zijn. In een mooie pose liet hij zich door Johan vereeuwigen. Na een bezoek aan Durban en lange zwerftochten in de omgeving keerde Jo han naar Kaapstad terug. Daar stapte hij in het vliegtuig dat hem op 17 maart op Schiphol zette. schilt niet wezenlijk van die van na tuurreservaten, waarmee reeds zeventig jaar ervaring is opgedaan. Het behoud van waardevolle cultuurlandschappen, 0.a. door de instelling van landschaps parken, vraagt daarentegen om de op lossing van problemen die voortvloeien uit het feit dat de eisen van de moderne landbouw zich steeds moeilijker laten verenigen met het conserveren en res taureren van de landschappen. Verscheidenheid Wanneer sprake is van waardevolle cultuurlandschappen denken de organi saties aan gebieden die uitmunten door een grote verscheidenheid aan in na tuurwetenschappelijk, cultuurhistorisch en estetisch opzicht belangrijke ele menten. Enkele willekeurig gekozen voorbeelden zijn: het Reitdiepdal in Groningen, het stroomdal van de Drent se Aa, het Woold bij Winterswijk, het gebied van de Langbroeker Wetering in Zuidoost-Utrecht, het heggenlandschap op Zuid-Beveland en het Gulpdal in Zuid-Limburg. Nu ook in landbouwkringen het besef doordringt dat onze agrarische ruimte nog andere funkties heeft dan die van louter voedselproduktiegebied, achten de Contact-Commissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en de Vereni ging tot Behoud van Natuurmonumen ten het volgende aktieprogramma ur gent. 1. Inventarisatie en keuze op grond van natuurwetenschappelijke, cul tuurhistorische en estetische criteria van cultuurlandschappen die het waard zijn als landschapspark te worden behouden. 2. Onderzoek naar „alternatieve" vor men van landbouw, waarbij niet al leen de produktie van voedingsmid delen maar ook het beheer van het landschap doelstelling is. Gedacht wordt bijv. aan biologisch-organische landbouwmethoden, extensief gras- landbeheer, het gebruik van hiervoor geschikte {bijv. winterharde) veeras sen en de mogelijkheid van land schapsbeheer door loonbedrijven. Voor een gecoördineerd onderzoek programma naar de mogelijke be heersvormen komen het Landbouw- Economisch Instituut, het Rijksinsti tuut voor Natuurbeheer en enkele Wageningse instituten in aanmer king. Steeds moet worden bedacht dat tegenover de kosten van land schapsbeheer besparingen op cul tuurtechnische werken staan. 3. Studie van de juridisch-bestuurlijke mogelijkheden. 4. Verhoging van het budget voor aan koop en beheer. 5. Bezinning in de regio op de maat schappelijke konsekwenties van de veelzijdiger doelstelling van het lan delijk gebied. Intussen schrijdt de aftakeling van het Neederlandse cultuurlandschap in snel tempo voort, ook daar waar geen ruilverkaveling plaatsvindt. Daarom zullen de resultaten van genoemde stu dies niet steeds kunnen worden afge wacht; het is noodzakelijk de totstand koming van een zeker aantal nationale landschapsparken thans krachtig te be vorderen. De Contact-Commissie en Na tuurmonumenten hebben besloten hier aan zelf, in samenwerking met o.a. de provinciale milieufederaties, een bijdra ge te leveren. Hun gedachten gaan o.a. uit naar een hierop gericht aankoop programma en het stelselmatig op dit facet beoordelen van planologische ont wikkelingen. Ook de ministers van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening en van Landbouw en Visserij zijn van deze wensen op de hoogte gesteld. Aan eerst genoemde bewindsman hebben de na tuurbeschermingsorganisaties verzocht in de aanvullende regeringsnota over de ruimtelijke ordening een globaal pro gramma ter verwezenlijking van de na tionale parken en landschapsparken op te nemen. ersma-H. van Daalen 01 ^eltkamp-J. van Heerwaarden 10 togerheide-A. Bakker afgebr. Piersma maakte een foutje in het iel. J. van Heerwaarden had al zijn dame verloren en hiermede irtij. J. Hoogerheide en A. Bakker en elkaar nog in evenwicht. JEUGDSCHAKEN Wagen Terpstra-Robert van Es t van Wilsum-Peter Haak Witte-Dean Brouwer in Witte-Sipke Hengst wemer^Hein Goslinga 'Haak-Martin Witte i Hengst-Henk van Wilsum h van Es-Cor Bremer Goslinga-Rob Terpstra i Zoetelief-Robert van Es voko organiseert weer een eiland- jetitie volleybal. Teams die willen •oen kunnen zich nog opgeven tot 'ijk 8 oktober bij J. C. de Kleijn- Sa, Lieuwstraat 12, Den Burg, te- L 2009. 0—1 0—1 1—0 0—1 0—1 0—1 0—1 1—0 1—0 0—1 Deze week hielden 23 leerlingen van de R.K. Pedagogische Akademie in Ber gen een onderzoek onder de bevolking van Den Burg en omgeving over „be roepskeuze, vergrijzing en het weren van buitenstaanders". Hictoc hielden ze een aantal vraaggesprekken op straat (ca 150), een enquête op sommige scho len (ca 150 kinderen) en een onderzoek op het gemeentearchief en het arbeids bureau. Nevendoel van het onderzoek was het bevorderen van de samenwer king in de klas, daar het groepswerk bij de onderwijzersopleiding tegen woordig in het middelpunt van de be langstelling staat. Tijdens een langdurige voorbereiding over onder andere de techniek van het enquêteren werden drie hypothesen (stellingen waarvan de juistheid door onderzoek bewezen moet worden red.) opgesteld: 1. De beroepskeuze van de schoolgaan de jeugd (12 - 13 jaar) op Texel wordt niet bepaald door het geografisch isolement van het eiland; 2. De vergrijzing van de beroepsbevol king van Den Burg houdt verband met de beperkte mogelijkheden om beroepen uit te oefenen, d.i. afname van werkgelegenheid; 3. Texel als besloten leefgemeenschap weert buitenstaanders en hun in vloeden. Voor de eerste hypothese legde men leerlingen van de 6e klas van een lagere school in Den Burg, van brugklassen HAVO, MAVO en Landbouwhuishoud- school een lijst voor waarin gevraagd werd naar de werksituatie thuis, de be roepskeuze en de band met het vaste land. Koffie Op straat en bij de bewoners van de boerderijen rond Den Burg vroeg men ongeveer hetzelfde. De meer omvang rijke lijst bevatte ook vragen naar de mening omtrent toeristenvoorzieningen. De jongelui deden soms verrassende er varingen op. De bevolking verleende over het algemeen heel welwillend me dewerking. Sommige Texelaars namen de gelegenheid te baat om er bij de koffie een gezellig praatje van te ma ken. De tweede hypothese moest worden bewezen door onderzoek bij het gewes telijk arbeidsbureau en op het gemeen te-archief. Tevens maakte men gebruik van gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ook de resul taten van de beide enquêtes zullen hier bij verwerkt worden. Belangstellenden kunnen te zijner tijd de resultaten opvragen bij de school in Bergen. De leerlingen hielden zich dins dag bezig met het onderzoek en don derdag werden de resultaten statistisch verwerkt. Zelf noemden ze het nogal oppervlakkig. Het is de tweede maal dat de „Pedak" in Bergen een dergelijk on derzoek organiseert. van 20 tot en met 26 september 1972 Geboren: Niels Alexander, zv. Jacob Drijver en T. A. Bakker; Nancy, dv. Pieter A. van der Vis en Helena J. Dij ker; Franciscus, zv. Johannes J. Joos- ten en Anna E. van Heerwaarden; Erica, dv. Wilhelm Pronk en Anna M. Maat; Anne Eleonore, dv. Johannes W. A. A. Driessen en Eleonora J. P. Brummel- huis. Ondertrouwd: Andreas J. Veltkamp en Mary S. Kalf; Jan C. Joustra en Fijtje A. Kooger; Andreas Ran en Cla- zina E. Langeveld; Teunis Huisman en Gerbrandina Wuis. Overleden: Gerrit van Westen, oud 85 jaar, wonende te Den Burg.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9