Kolendampvergiftiging kan worden voorkomen AGENDA iut Mevrouw Craanen schiet lekker op met haar Texelse musical *&evaar in dit jaargetijde het grootst Premiere in februari Tweede blad Texelse Courant, dinsdag 3 oktober 1972 lei i Eerste prijs met bloemschikken voor hen die kwaliteit en stijl stellen boven de prijs ELECTROHUIS Volleybal De Koog KRUISWOORDPUZZEL Taakverdeling B. en W. „Kotex" houdt weer wedstrijd „kind en dier" Weer moeilijkheden bij „Utopia" Ook op Texel komt het vrij vaak voor mensen door kolendamp worden be- elmd. Vooral in dit jaargetij is de op koolmonoxydevergiftiging zeer oot, omdat de kachels vaak op een zo mogelyk pitje branden bij weinig nd. De laatste weken hebben zich drie vallen voorgedaan; gelukkig was in en der gevallen de afloop dodelijk, t leek ons echter gewenst het volgen- over te nemen uit het blad „Vcilig- id". kolendampvergiftiging veroorzaakt er jaar opnieuw talrijke slachtoffers, >ral aan het begin en tegen het einde het stookseizoen. Ieder jaar op- luw vallen er dan enige tientallen do terwij 1 het aantal patiënten dat vergiftigingsverschijnselen door Dlmonoxyde in de ziekenhuizen moet rden opgenomen nog enkele malen jter is. Slachtoffers vallen voorname- onder de bejaarden en de alleen- anden. Iet gevaar voor vorming van kool- ixyde is gering als de juiste voor- «smaatregelen worden getroffen. Met doel, aan deze voorzorgsmaatregelen er bekendheid te geven en zo een bij- e te leveren tot het verminderen het aantal ongevallen door kolen- p, hebben het Groene Kruis, Den ag en de afdeling VIP (Veiligheid in Privésector) van het Veiligheidsinsti- t een lijst aanwijzingen opgesteld er de titel ,,Tien geboden voor vei- stoken". Deze lijst laten wij hieron- volgen. ten. Wees daarover niet ongerust: voor een goede verbranding is in de kachel een klein beetje ventilatie altijd nodig. 4. Let op de aansluitpijp. De aanslu.it- ipijp dient zijn naam alle eer aan te doen: hij moet goed aansluiten, zowel aan de kachel als aan het rookgat van de schoorsteen. Laat dat altijd zo blij ven. Vergewis u daarvan vóór u gaat stoken. Zie er op toe dat de aansluitpijp niet losraakt bij een grote schoonmaak beurt, bij een huiselijk feestje of door stoeien van de kinderen. 5. Begin met fel stoken. Het stooksei zoen begint met het droogstoken en het op temperatuur brengen van de schoor steen, opdat hij daarna weer goed zal trekken. U bereikt dit door de kachel niettegenstaande eventueel zacht weer, enkele uren achtereen flink door te la ten branden. 6. Vul regelmatig bij. Zuinig en veilig stoken betekent: de kachel telkens wat bijvullen. Het vuur moet om zo te zeg gen „onderhouden" worden. Dus niet de kachel bijna léég laten branden en dan ineens weer een grote hoeveelheid kolen opgooien. 7. Temper met verstand. Een flink brandende kachel moet geleidelijk ge temperd worden. Denk hieraan bijvoor beeld als u de kachel gaat klaarmaken voor de nacht. Behalve „hoeveel" u tem pert is ook van belang „waarmee" u tempert. Allereerst vermindert u de lucht-toevoer '(door het sluiten van het schuifje onderin de kachel). Pas wan neer dit onvoldoende is, gaat u de af voer voorzichtig bijregelen, dus hogerop, met de schoorsteenschuif. 8. Let op de luchtverversing. De ka mer waarin u stookt mag nooit herme tisch gesloten zijn. Hebt u tochtstrips langs de raamkozijnen, laat dan de ka mer op andere wijze verse lucht ontvan gen, bijvoorbeeld via een muurrooster of via de gangdeur. Een ventilator el ders in de kamer die afzuigt kan de schoorsteen concurrentie aandoen en daarom in bepaalde omstandigheden ge vaarlijk zijn. Zet dan in elk geval de deur naar de gang op een kier of, nog beter, laat de gangdeur aan de onder kant van ventilatiegaten voorzien. 9. Pas op voor windstil of mistig weer. Bij windstil of mistig weer trekt de schoorsteen minder goed. U moet de kachel dan zo min mogelijk temperen. Vooral de afvoerschuif naar de schoor steen moet dan zover mogelijk blijven openstaan. Het temperen aan de onder zijde van de kachel moet zorgvuldig en met mate gebeuren. Zorg tenslotte, nog meer dan anders, voor luchtverversing in het vertrek. 10. Vraag advies. Als u bovenstaande regels opvolgt, mag u zeggen dat u vei lig stookt. Zijn er dan nog vraagstukken over trek, brandstof, stoken of temperen dan kan de leverancier meer gedetail leerde adviezen geven. Want elke ka chel en elke brandstof heeft zijn eigen merkwaardigheden. Sommige brand stoffen zijn bijvoorbeeld beter geschikt voor getemperd stoken dan andere. Het is heel natuurlijk als u daarvan het naadje van de kous wilt weten: vraag daarover gerust bij de leverancier. Dat kan óók helpen uw stookkosten zo laag mogelijk te houden. Bij de eerste vergiftigingsverschijnse len: frisse lucht. Als u veilig stookt voorkomt u brand en vorming van ko lendamp. Bedenk overigens dat kolen damp niet alleen onzichtbaar is, maar bovendien reukloos, en daardoor extra gevaarlijk. U kunt het alleen herkennen aan de gevolgen: hoofdpijn, kortademig heid, onpasselijkheid, verlies van be wustzijn en, in het ergste geval, door vergiftiging. Zoek bij de eerste verschijnselen zo snel mogelijk frisse lucht op en laat voor alle zekerheid de dokter komen. ïoewel in deze wenken meestal het ord „kachels" wordt gebruikt, heb- ze ook betrekking op haarden, con- :toren en andere stooktoestellen voor ite brandstoffen. Voor olie- en gaska- ds met schoorsteenaansluiting gelden punten 1, 2, 4, 5, 8 en 10; voor gevel- :hels de punten 2, 4 en 10. Voor olie- [gaskachels zonder afvoer naar buiten wenk 8 „Let op de luchtverversing" uitzonderlijk belang. Zorg er bij ie apparaten vooral voor dat de lucht pakkelijk tot het vertrek kan toetre- i, de verbruikte zuurstof moet ge- [kkelijk vervangen kunnen worden. |k ze regelmatig na of laat het een ;man doen. Tien geboden voor veilig stoken Laat de schoorsteen vegen. Laat r het stookseizoen begint een erken- schoorsteenveger komen. Dat hij er- id is kan blijken uit 'het telefoon- of esboek. In twijfelgevallen vraagt u haarden- of brandstoffenleverancier land te recommanderen. Zorg dat alles schóón en héél is. Ook jkachel en de aansluitpijp moeten ir het stookseizoen begint zijn loongemaakt. Dat doet de leverancier Pe kachelsmid, die dan in één moeite ff inspecteert of alles heel is. Laat ituele gebreken, hoe klein ook, repa wn, dan bent u zeker van een volle- betrouwbare stookinrichting. [Let op de kleppen. De man die uw el naziet zal erop toezien dat klep- of schuiven in kachel of aansluit- zodanig zijn afgesteld, dat zij in te toestand toch niet helemaal slui- levrouiw J. M. Blom-Vonk heeft op iloriade een eerste prijs gewonnen bloemschikken. Dinsdag bezocht zij expositie in Amsterdam voor de pde maal. Iedere dag worden er kdere bloemschik wedstrijden ge pen en mevrouw Blom zag nu, in ^stelling tot de eerste keer, kans te doen. Ze won de eerste prijs van lag. Waaruit de prijs bestaat en/of "wedstrijden een vervolg hebben, t ze nog niet. eigens mevrouw Blom was het wel beetje geluk, dat ze gewonnen had. heeste deelnemers kregen maar een jaartje bloemen, terwijl zij met terrode vuurpijlen en goudkleurige rsanten mocht werken, evrouw Blom is een ervaren bloem- teter. Ruim 7 jaar doet ze het al in clubje van ongeveer 7 dames. Ze twee maal de wisselbeker, die ter bikking is gesteld door het Over zend orgaan van de Vrouwenor- saties. oktober houdt ze met het clubje expositie in de expositieruimte van raadhuis. De dames zijn nu al druk met de veel tijd vergende voorbe togen. Op de tentoonstelling zullen grote bloemstukken te zien zijn. borden allemaal vervaardigd van ^dig geselekteerde droogbloemen todere materialen. Ook zullen enke den demonstraties geven van de ijke kunst en kunde die bloem den heet. „Ik schiet lekker op. Het staat nu wel vast dat we begin februari de pre mière kunnen houden", zegt mevrouw Janny Craanen-Hemelrijk, die hard werkt aan „haar" nog naamloze Texel se musical. Elke dag is ze bezig met tekst en muziek voor een uit zang, dans en sketch bestaande uitvoering, die gebaseerd zal zijn op een Texels verhaal. De musical is een voortzetting van de revuetjes, die de buurtvereni ging Schoonoordsingel-Kogerstraat- Witte Kruislaan de laatste jaren met toenemend succes uitvoert. De nieuwe musical moet een nog meer volwassen indruk maken. Het hele verhaal speelt in de gelag kamer van het logement „De Vergulde Kikkert" waar zich in het begin van deze eeuw een groot deel van Texels culturele leven afspeelde. Alles zal con sequent oud-Texels zijn. Het interieur van „De Vergulde Kikkert" zal zo nauwkeurig mogelijk in decors worden nagebouwd naar gegevens van oudere Texelaars. De gebruiksvoorwerpen zullen echt antiek zijn. De foklore zorgt voor de costumering van de spe lers. Strijkje Ook de muziek zal zijn aangepast. „Nu eens niet die vervelende accor deon van mij, maar een strijkje met een viool, cello en piano", zegt mevrouw Craanen. Over de inhoud en rolverde ling wordt nog het stilzwijgen bewaard, maar uit betrouwbare bron vernamen we dat de rol van waard en waardin in ieder geval gespeeld zullen worden door resp. de heer Visser en mevr. O Craanen. Verder zijn het weer de buurtbewoners, die hun beste beentje zullen voorzetten, maar waar nu wel heel veel van wordt verlangd. De mu sical valt wel wat kostbaarder uit dan de revuetjes van de afgelopen jaren, maar naast het niet indrukwekkende bedrag van ƒ100,dat de groep jaar lijks krijgt toegeschoven, wordt door cultureel werk nu ook op andere wijze financiëel meegewerkt. Voor Plattelandsvrouwen Het oude programma „Geef me de vijf" (of een aangepaste selektie eruit) zal in het komende winterseizoen ove rigens nog een aantal malen worden opgevoerd. Onder meer ter gelegenheid van het 12Vs-jarig jubileum van de Eierlandse plattelandsvrouwen op 24 oktober, op een nader te bepalen datum op Ameland en op 19 januari in de foyer van de schouwburg te Den Hel der voor de jubilerende oranjevereni ging aldaar. Maar dan wordt definitief op de nieuwe musical overgeschakeld. Deze zal in februari en maart onder meer in de bejaardenhuizen voor het voetlicht worden gebracht. DE KOOG Tijdens de vergadering van de volleybalafdeling van S.V. De Koog zijn de trainingstijden vastgesteld. Het bestuur hoopt dat de leden meer be langstelling voor de training zullen heb ben dan voor de zeer slecht bezochte vergadering. De heren volleyballers trainen voortaan iedere maandagavond 20.00 uur in „De Kaaps-nol"; de dames iedere woensdagavond in dezelfde zaal eveneens om 20.00 uur. Nieuwe leden blijven welkom. Ze kunnen zich tijdens de trainingen aan de zaal melden. De eilandcompetitie begint 24 oktober. Horizontaal: Verticaal: 2. muziekinstrument 7. soort vloerbedekking 9. wilde haver 10. schrede 12. soort vaartuig 13. levenslucht 14. zangstem 16. drank 17. waagstuk 18. inhoudsmaat 19. laatstleden (afk.) 20. wintervoertuig 22. hevig 24. ontkenning 25. verlaagde toon 28. cijferen 31. vroeger 34. landbouwwerktuig 35. deel van de bijbel (afk.) 36. aantekening 41. sympathieke 45. heidemeertje 46. naar mijn mening (afk.) 47. lichaamsvocht 48. rang in het leger (afk.) 49. ter plaatse (afk.) 50. Sociaal Econ. Raad (afk.) 52. mal, dwaas 54. plaats bij Wageningen 56. tam 57. aanwijsbaar voornaamwoord 58. wrede keizer 60. metaal 61. lidwoord 63. bast van de kurkeik 64, bevestigingsmiddel 1. gebogen been 3. poken 4. bevel 5. uitstalkast 6. eenheid van druk (afk.) 7. vis 8. vernis 10. tennisterm 11. uiteinde der aardas 15. inwoner van Turkije 17. duur van eb en vloed 19. watering 21. herkauwer 23. plaat, afbeelding 24. de onbekende <afk.) 26. de oudere (afk.) 27. bloem 29. ik (Lat.) 30. bijbelse naam 32. duur der dingen 33. soort hond 37. opdracht 38. televisie (afk.) 39. dun 40. aanhaken 41. ontvangdraad 42. eenh. v. stroomsterkte (afk.) 43. vreemde munt 44. hetzelfde 47. kleur 51. getroffen 53. wiel 55. vaartuig, woonschip 57. soort sluiting 59. bejaard 62. maanstand (afk.) Dinsdag 3 oktober Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, Textant, discussiegroep. Woensdag 4 oktober Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, algemene vergadering van de Coöpe ratieve Raiffeisenbank. Donderdag 5 oktober Den Burg, ,,'tAsiel", 19.30 uur, Textant, achtereenvolgens de cursussen yoga en non-verbale sensitivitytraining. Den Burg, kantine S.V. Texel De Klets- keet, 20.00 uur, jaarvergadering. Iedere dinsdagavond Den Burg, café-bar 'Olympic', 19.45 uur, schaken en dammen. Bejaardcngymnastiek en -zang Den Burg, „Casino", woensdags, 11.00 uur gymnastiek. Den Burg, Landbouwschool, woensdags 15.00 uur, zang. Oudesohild, 't Skiltje, donderdags 15.00 uur, gymnastiek. Bij brand bellen: (02220) 2066. Onlangs is wijziging gekomen in de taakverdeling van het college van bur gemeester en wethouders. De verdeling is thans als volgt: Burgemeester: Representatie Algemene zaken. Personeelszaken. Financiën en onderwijs. Economie (algemeen). Ruimtelijke ordening en planning. N.V. T.E.M. N.V. Luchtvaartterrein Texel. N.V. A.O.T. Wethouder J. Daalder: le loco-burgemeester. Gemeentewerken '(uitsluitend bouw- en woningtoezicht). Woningbouw. Woonruimteverdeling. Culturele zaken. Welzijnszorg (gedeeltelijk). Centrale werkplaats De Bolder. Wethouder C. Joustra: 2e loco-burgemeester. Welzijnszorg (gedeeltelijk). Volksgezondheid. Sociale dienst en verpleeghuis. Recreatie. Wethouder J. C. Dros: 3e loco-burgemeester. Economie (Middelen van bestaan). Grondbedrijf. Gemeentewerken (uitgezonderd bouw en woningtoezicht). Op zaterdagmiddag 4 november houdt de kleindiersportvereniging 'Kotex' een wedstrijd „Kind cn dier". Kinderen tot en met de 13-jarige leeftijd kunnen dan met hun huisdier voor een jury verschij nen. Beoordeeld worden de konditie van het dier en de wijze waarop het kind met zijn levende speelgoed omgaat. Prijzen zullen worden toegekend in de vorm van bekers en medailles (aange boden door de Aankoopcentrale Texel) en voor alle deelnemertjcs is er een sur prise. De wedstrijd wordt gehouden in „Casino" van twee tot zes uur. Wie mee wil doen kan zich alvast opgeven bij de heer KI. v. d. Veen, Hollcwal 3, Den Burg of penningmeester W. Rijk, Wage- makcrstraat 10, tel. 2684. Te zijner tijd krijgen de kinderen dan een oproep met het uur waarop zij bij de jury worden verwacht. Twee jaar geleden hield „Kotex" voor het eerst een dergelijke wedstrijd. De belangstelling overtrof de verwachtin gen; 51 kinderen meldden zich met de meest uiteenlopende dieren. Men ver zocht ons te vermelden dat alle kleine dieren in aanmerking komen: hond, kat, haas, cavia, konijn, kraai, parkiet, muis. Wat de grootte betreft ligt de grens on geveer bij de geit. Dwerggeiten komen nog in aanmerking maar grote geiten leveren problemen op. Voorwaarde is dat het betreffende dier door het kind als regel bij wijze van hobby wordt ver zorgd. Raszuiverheid speelt geen rol. De deelname is gratis. Op 10, 11 en 12 november houdt „Ko tex" de jaarlijkse kleindierenshow, ook in „Casino". De tentoonstelling wordt vrijdagmiddag geopend door burge meester Sprenger, beschermheer van „Kotex". Zondagmorgen werd weer een schaap van Vlaming, hoeve „Utopia", door een hond gebeten. Volgens Vlaming was de betrokken hond een dier van de heer De Vries, Prins Hendrikhotel. De heer De Vries ontkent dit. Beiden zeggen hun verklaringen met die van getuigen te kunnen ondersteunen. De politie mag de kwestie uitzoeken. Het eerder geruchtmakende schadege val op Utopia (waarover onlangs zelfs in de gemeenteraad is gesproken) is in middels opgelost. Door bemiddeling van wethouder Daalder heeft de heer De Vries het schadebedrag aan de familie Vlaming uitgekeerd.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5