Voorlichting over landschapspark Cjroen TjwartsJ'exeh in het harL, Stichting Cultureel Werk gaat met creativiteit de boer op TAXI 2323 TAXI Vrijdag 3 nov. in De Koog Tournee langs zeven Texelse dorpen I (02220) 3132 I ERST NAAR DE DEMONSTRATIE DAN NAAR DE CURSUS fllöiii '-,s?;'"' r> W IS": i INFORMATIECENTRUM l WILHELMINALAAN 4-6 CMHMh# WHPBBfc Op vrijdagavond 3 november a.s. zal in het dorpshuis „De Kaaps-nol" te De Koog een voorlichtings- en discussie avond worden gehouden over het on derwerp Texel landschapspark. Het woord zal worden gevoerd door Ir. W. G. van der Kloet, hoofd van de stafafde ling Natuurbehoud van Staatsbosbeheer en door Ir. Kroon van de ANWB. Bei den zullen het begrip landschapspark toelichten en ongetwijfeld zal ook wor den ingegaan op de konsekwenties van een dergelijke status voor Texel. De avond is voor ieder vrij toegankelijk. Er zal ruimschoots gelegenheid tot discus sie worden gegeven. Ir. Van der Kloet was een der spre kers op de recreatiestudiedag 1971 van de ANWB. Deze studiedag was geheel gewijd aan nationale parken en nationa le landschapsparken. Begrip Als begripsbeschrijving van een na tionaal landschapspark of nationaal na tuurpark werd daar gegeven: „Een streek bestaande zowel uit natuurter reinen, water, bossen als agrarische gronden met inbegrip van nederzettin gen met een oppervlakte van 10.000 tot 30.000 ha, die in zijn totaliteit van uit zonderlijke en karakteristieke schoon heid is en grote mogelijkheden biedt voor de ontwikkeling van de vrijetijds besteding in de openlucht". Voor de aanwijzing van nationale landschapsparken is de volgende (zeer voorlopige) keus gedaan,: het gehele ei land Texel (18.000 ha); zuid-west Fries land (20.000 ha); Dwingelo-Ruinen (12.000 ha); NW Overijssel (18.000 ha); Noordelijk Twente (20.000 ha); Veluwe en IJsselmeeruiterwaard (30.000 ha); Waterland (15.000 ha); gebied tussen Oirschot-Oisterwijk en Boxtel (10.000 ha); Mergelland '(20.000 ha) en Graaf schap Achterhoek (16.000 ha). Verschillen met nationale parken (waarvan Nederland er al enkele heeft) zijn: a. veel agrarische gronden en eventu eel nederzettingen in het gebied; b. de grond hoeft geen eigendom van de overheid of instellingen ten algemene nutte te zijn. Het is niet uitgesloten dat wat Texel betreft zou worden gekozen voor natio- Mevrouw M H. Wieten-Gillot poppen maken naai park inplaats van nationaal land schapspark. In dat geval zou alleen het duingebied voor de status in aanmer king komen. Ir. Van der Kloet geeft de volgende motivering voor het instellen van natio nale landschapsparken: Voor de recrea tie in de openlucht, maar ook voor het natuurbehoud is het van veel beteke nis dat waardevolle cultuurlandschap pen niet worden omgevormd tot land bouwkundig optimaal ontwikkelde ge bieden maar dat de ontwikkeling doel bewust wordt gericht op funkties voor het welzijn van de steeds meer verste delijkende bevolking. Bij het besturen van het gebied zal een evenwicht moeten worden gevonden tussen de belangen van de grondeigena ren, behoud van bestaande waarden en omvorming tot en ontwikkeling van nieuwe funkties. Dit zal moeten worden gerealiseerd door overeenkomsten met grondeigena ren, verwerving van grond voor open bare doeleinden en uitvoering van wer ken. Ook in deze parken zal de voorlich ting en geleiding van het publiek sterk moeten worden ontwikkeld mede in de vorm van een of meer educatieve cen tra, instruktieve panelen e.d.m. In het Rijkssubsidiebeleid voor inves teringen en onderhoud van werken zal duidelijk tot uitdrukking moeten komen dat het hier gaat om gebieden van na tionale betekenis, zonder natuurlijk te verontzachtzamen het kostendeel dat di- rekt belanghebbenden rederlijkerwijze kunnen opbrengen. Daar verschillende onderdelen worden bedacht door ver schillende Rijkssubsidiepotten zal een coördinatie op dit punt voor een park- gebied wel een vereiste zijn. Belangrijk Onnodig te zeggen dat dit onderwerp voor heel Texel van zeer groot belang is. Gehoopt wordt dan ook op een grote belangstelling. De organisatie van de avond berust bij de Werkgroep Land- schapszorg Texel en de Vriendenkring Texel. z Steeds weer welkom In uw Inloop- waar wij u graag met kennis van X zaken persoonlijk adviseren. 5 waar u een ongekende keuze hebt In Z een uitstekend samengestelde voorraad. fa j nauta - - - X DE TEXELSE BOEKHANDEL X trefpunt voor Informatie en ontspanning. X I miiniioHiuinuofiuiuiiiiuuiiiiiDiJiiuDiiiiiiuiiiiiiuiiniiHiiHiinuutiiiuiuiiiiiuiiiii Martien van de Wetering Ook voor ziekenfonds en verz. 1 e tuiuuuiiutuiiiHUiiniiiiiiuiiiJiiiiuiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuuuuuiiuiumiJiiiuiia I OKTOBER 1972 86e JAARGANG No. 8714 jtc N.V. tJi. Laogereld De RooU bus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdag» sn njdagt Bank: Nederl. Middenstandshank: Coop Rait feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abon* prijs ƒ5.00 p. kw. -f 50 ct incasso; los 25 e Vdvert. 21 ct. per mm. excl. 4*/, BTW De heer A. J. Huisman schrijnwerken soon voor zes lesavonden van elk drie uur, inclusief vergoeding voor gebruik weefgetouwen. Wel moeten materiaal kosten ƒ10,worden vergoed. Mini mum aantal deelnemers: 6. De cursus bindingsleer (min. aantal deelnemers eveneens 6) vergt ook zes avonden. Kosten 45,p.p. De cursus poppen maken (min. aantal deelnemers 6; duur 6 avonden) wordt gegeven door mevrouw M. H. Wieten- Gillot uit Den Burg. Bij de demonstra tie wordt het maken van een eenvou dige pop getoond alsmede het spel met handpoppen. Poppen worden tentoon gesteld van begin tot eindfase in ver schillende technieken. De cursus omvat het maken van poppen in verschillende technieken, het spelen ermee en ihet maken van eenvoudige poppenkastde- cors. Kosten ƒ40,voor zes lesavon den. Materiaalkosten ƒ10, Mevrouw J. J. Barendregt-de Visser doceert pottenbakken. Bij de demon stratie toont ze een serie potten in verschillende fasen, waarin ze gedraaid en gebakken worden en geeft de nodige informatie hierbij. Wie een cursus wil volgen, kan dit doen in nader overleg met mevr. Barendregt. Tekenen en boetseren wordt gegeven door de heer F. T. Voskuil uit Den Burg. Bij de tekendemonstratie laat hij verschillende technieken zien. Hij boet seert willekeurige plastieken uit 3 kg. klei. Ook de bezoekers mogen het pro beren, maar ze moeten dan ^Wel een puntmesje en een plastic zak meene men en de gebruikte klei vergoeden. De cursus (min. 8 deelnemers. Cursus duur 8 avonden) omvat tekenen voor beginners, waarbij nadruk wordt ge legd op vorm en verhouding, werken met diverse materialen als houtskool, potlood, gewassen inkt, gouache etc. v Ook een cursus voor gevorderden is mogelijk: werken met materiaal met meer kleur, naar figuur, portret, land schap en vrij. Bij het boetseren leert men plastische vormen naar eigen in zicht maken. Zowel de tekencursus voor beginners, de cursus voor gevorderden als de boet- seercursus kosten ƒ30,en aan mate riaalkosten ƒ10, De cursus vrije expressie wordt ge geven door de heer G. Monen en wel licht ook door de heer W. Loning. Op de demonstratie laat men zien hoe kan worden gewerkt met verschillende waardeloze of goedkope materialen, zo als draad, blik, gips etc. Wie het alvast wil proberen moet een tangetje, een blikschaartje en een mesje meenemen. De cursus (8 lesavonden, min. 8 deel nemers) kost 30,— p.p. Materiaalkos ten ca. 20, De demonstratie schrijnwerken wordt gegeven door de heer A. J. Huisman. Hij laat zien welke mogelijkheden er o.m. met hout zijn door voorbeelden te tonen en door geïnteresseerden zelf iets te laten maken. Voor de cursus schrijn werken is nog geen docent beschikbaar en daarom ook nog geen gegevens in zake kosten en cursusduur. Demonstratieschema In Den Hoorn wordt de demonstra tieavond gehouden op 11 oktober in het dorpshuis; in De Koog op dinsdag 24 oktober in „De Kaaps-nol"; in Ooster end op dinsdag 31 oktober in „De Bijenkorf"; in Oudeschild op donderdag 9 november in 't Skiltje; in De Waal op maandag 13 november in „De Wiele waal"; in De Cocksdorp op donderdag 16 november in het verenigingsgebouw bij de N.H. kerk en in Den Burg op dinsdag 21 november in de landbouw school. De demonstraties duren van 20.00 tot ongeveer 22.00 uur. Aanmel den voor de op de demonstraties vol gende cursussen kan geschieden bij de docent of bij het bureau culturele za ken, tel. (02220) 3041. Er is geen betere ontspanning dan actieve ontspanning. Naar voetbal kijken goep; zelf voetballen is beter. De verrichtingen van UDI gaan bekijken is lenswaardig, maar zelf de planken opgaan, geeft nog meer voldoening. Lar een schilderij of beeld kijken, kan een lust zijn voor het oog, maar wie Bf schilderijen en beeldhouwwerken maakt, verrijkt zijn geest in nog grotere Lte. Zo zouden we kunnen doorgaan. Actief bezig zijn is niet alleen prettig, [t begint langzamerhand ook een gebiedende eis te worden in een wereld h toenemende vrije tijd. De stimulans om daadwerkelijk aan de slag te gaan, itbreekt veelal. Er zijn maar weinig mensen, die zich van de tv-dictatuur bmen bevrijden om de handen uit de mouw te steken, om wat te gaan aken. De Stichting Cultureel Werk wil wat [er doen om de actieve vrijetijdsbe- tóing op Texel te bevorderen en wel __liet bijzonder de creatieve vrijetijds- Ïteding, waaronder men gemakshal- maar alle vormen van kunstnijver moet verstaan. Cultureel Werk at de komende maanden met creati- eit de boer op met de bedoeling de nsen te stimuleren „iets" te gaan en. In alle dorpen zullen in oktober november demonstraties iworden ge ren van vijf vormen van creativiteit: ren, poppenmaken, pottenbakken, enen/boetseren, vrije expressie en rijnweiken. Ieder wordt uitgenodigd komen kijken. Mensen, die een van gedemonstreerde vormen van vrije- sbesteding zelf zouden willen be- fenen kunnen zich opgeven voor een sus Die cursussen zullen worden ge ren in de plaatsen waar de meeste angstellenden wonen. Dat hoeft dus t persé Den Burg te zijn. Fijn bezig zijn Makkelijker en vrijblijvender kan niet", zegt de heer G. Praamstra ging op maandag 20 maart van dit jaar een „Commissie creativiteitsbevorde- ring" van start, onderdeel van de stich ting Cultureel Werk Texel. De com missie bestaat uit de dames Barendregt- de Visser (Eierland), B. Monen-Waldus (De Cocksdorp), J. C. Studulski-Veen- tjer (Den Burg), E. C. A. Mast-Sperling (Den Burg) en de heren F. Voskuil en A. J. Huisman (beiden Den Burg). De heer Praamstra is als administrateur toegevoegd en verricht zoals dat vaker vooikomt bij administrateurs, het leeuwendeel van het organisatiewerk. Instuif De oriëntatieavonden in de dorpen zullen het karakter van een instuif hebben. Men kan komen zo laat men wil en blijven zo lang men wil. (Wie alle demonstraties wil zien, moet na tuurlijk iwel omstreeks acht uur pre sent zijn). Nadat de betrokken demon- strateur heeft laten zien wat zoal mo gelijk is, mogen de mensen in groepjes zelf trachten er wat van terecht te brengen. Gehoopt wordt dat al doende De heer F. T. Voskuil tekenen en boetseren de belangstelling toeneemt, zodat men zich graag zal opgeven voor een van de cursussen. Met uitzondering van schrijnwerken zullen alle cursussen worden gegeven door mensen, die ook de demonstraties verzorgen. Men weet dus met wie men te maken krijgt. Alle demonstrateurs/cursusleiders(sters) zijn van Texel afkomstig en dat is dan ook de reden dat het creativiteitsplan van Cultureel Werk niet bijzonder kostbaar zal zijn. Het is de bedoeling met alle cursussen in januari te starten. Ze zul len zes tot acht weken duren. Wie een cursus „met vrucht" heeft gevolgd, moet niet denken dat hij zich nu als kunstenaar kan vestigen. De bedoeling is slechts dat men op weg wordt ge holpen en zijn talenten verder kan ont wikkelen. De cursus weven wordt gegeVen door mevrouw A. J. Kunst-Zwart uit Den Burg. Zij demonstreert met twee weef getouwen. Aan één wordt gewerkt voor gobelin en aan de andere wordt het spoelweven beoefend. De later door me vrouw Kunst te geven cursus omvat een beginnersopleiding aan een klein weef getouw en voorts een cursus voor ge vorderden, waarin aandacht wordt be steed aan materiaalkennis, berekening van patronen e.d. Dit is de z.g. cursus bindingsleer. Deelnemers aan de be ginnerscursus betalen ƒ90,per per- het bureau Culturele Zaken, die i met de organisatie van dit voor tel unieke plan heeft bezig gehou- 1 De uitdrukking „met creativiteit boer opgaan" is ook van hem, maar nader inzien zit hij toüh wel een tje aan met dat woord creativiteit, is bang dat menigeen er zich door laten afschrikken. „Creativiteit is r sommigen nog iéts van een hoger I» iets onbegrijpelijks, waarmee al- begenadigde geesten zich bezig «en. Het wordt tijd dat de mensen ichter komen, dat creativiteit in de te plaats is: fijn gezellig bezig zijn. ir mens is creatief op een of andere ner. Dit te ontdekken is eèn stuk en houdt dan ook we- commissie gaat het niet. Ter van de creativiteit op Texel Commissie

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1