")ok Texelaars steeds minder naar de bioscoop Ondergang dreigt voor City Theater Texels Bioscoop-Theater (i Openrngs-Voorstelling „De Lachende Luitenant" m&Mm GuxlMmAnmuti (Ein Walzertraum) Prijzen der plaatsen: 2e rang 40 et. Ie rang 60 et Baleon f t00. Mej. R. Pen: Waar zitten toch al die mensen?' j J&'. - v - DEN BURG K. PEN op Woensdag a.s. 11-2-4,30 uur voor de schooljeugd van heel Texel. Toegang vrij Op Vrijdag en Zondag a.s Verder schitterend bijprogramma. AANVANG 8 UUR. ELECTR0HUIS Burgerlijke stand Ruilbeurs in „Paardenstal" Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 6 oktober 1972 ^Isnel fietst een jongetje door Hogerstraat. Op het plein voor t City-theater smijt hij zijn wiel op de stenen, struikelt de jscoop binnen, betaalt hijgend n kaartje en gaat twintig minu- over tijd naar „Tarzan de ko- ig van het oerwoud" zitten kij- n, Is de animo voor de bioscoop ijd zo groot? In het theater ijkt dat slechts 50 kinderen de retelling bezoeken. Mej. R. i, eigenaresse en exploitante n het City-theater schudt moe- iloos het hoofd. „Het kan weer st uit", zegt ze, „dit is toch its. Met 50 man publiek komt h film er nooit uit". las ;0 is het de laatste jaren steeds. Een Ie bioscoopzaal 349 plaatsen is v n zeldzaam verschijnsel geworden, bedrijf is al lang niet meer renda- en het is dan ook zeer de vraag of in 1932 opgerichte bioscoop zijn veer- arig bestaan zal halen. Dat is een tber beeld, tien jaar na de ingebruik- mng van het nieuwe theater dat een ats vond achter de monumentale ge- van het voormalige logement „De guide Kikkert". Nee, dan was de nming in 1933 heel anders. In sep- iber van dat jaar begon de heer K. i met zijn bioscoop in de toen juist eed gekomen zaal achter hotel „De njeboom". Bij wijze van openings- ïtwerd een voorstelling gegeven die ir de Texelse schooljeugd gratis be lt mocht worden. De Texelse Cou- t{9 september 1933) schreef hierover volgende: „De openingsvoorstelling Texels Bioscooptheater is bepaald woensdag a.s. Dan wordt voor de else schooljeugd een programma af- raaid dat in overleg met de heren erwijzers speciaal voor deze gele heid is samengesteld. De toegang r de jeugd is VRIJ. Verwacht wordt plm. 1200 kinderen deze dag het ater zullen bezoeken, zodat het pro- mma wel driemaal moet worden af- raaid. .Door relaties met de meest voor staande filmbureaus zal de heer Pen taat zijn het bioscooppubliek te be ligen. Dat de inrichting van het the in het bijzonder de technische uit druk bij de bioscoopliefhebbers heeft achtergelaten. Wie gisteravond verhin derd was zal zeker morgen dit program ma gaan zien. Het loont de moeite en brengt voor de liefhebber een prettige afwisseling in de dagelijkse sleur van het jachtige leven". Mariene Dietrich De bioscoop liep goed in die dagen. Voor de voorstelling van de derde film moesten zelfs 100 mensen worden te leurgesteld. „Shanghai Express" met Mariene Dietrich werd dan ook gepro longeerd. Velen trokken uit nieuwsgie righeid naar het theater in „De Oranje boom" en wérden dan vaak regelmatige klanten. Bovendien was er geen echte konkurrentie, zoals nu. Radio speelde nauwelijks een rol. TV was er nog niet en de mogelijkheden tot uitgaan waren zeer beperkt. Een volgende belangrijke mijlpaal in de geschiedenis van de bioscoop was 1962 toen het nieuwe theater aan de Gravenstraat werd gebouwd. Geduren de ruim een jaar had jeugd- en recrea- L. - ing, hem daarbij tot grote steun zal behoeft geen betoog. De cabine is ereedheid gebracht, de nieuwste ap- ten voor de reproduktie van geluid eeld zijn bedrijfsklaar opgesteld, de oningen kunnen beginnen. Officieel fdraaien heeft niet plaats. De mon- heeft zijn instrukties gegeven, alles tioneert naar wens. We hebben alle rouwen dat de operateur voor zijn berekend zal zijn". Technisch wonder 'eerste voorstelling was een succes. Texelse publiek stond paf van het usche wonder waardoor het moge- was geluid en beeld gelijktijdig te jduceren. De verslaggever van de ke Courant geeft in zijn recensie de voorstelling een uitgebreide be lang van de apparatuur die dit 'er kon volbrengen. Over de voor- schreef hij; „Maar hèt succes de avond was natuurlijk de film 111 de hoofdrol Maurice Chevalier; 'er vond een kolfje naar zijn hand tan zijn talenten ten volle ont- in- >»De Lachende Luitenant" heeft '^wonderaars gehad en heeft ze nog er mede toe bijgedragen dat na 'emière op woensdag ook deze eer- wondvoorstelling een gunstige in- tieleider J. M. de Vries het bioscoop- werk overgenomen met voorstellingen in het Dorpshuis. Vrijdag 14 december 1962 werd het „City theater" officieel geopend. De Texese Courant schreef naar aan leiding van deze gebeurtenis: „Texel kan met recht trots zijn op dit theater dat aan alle eisen van deze tijd vol doet". De heer J. W. Dekker (VW) merkte bij de opening op dat men de toeristen die naar de bioscoop vroegen niet langer 't antwoord schuldig hoefde te blijven. Hij hoopte dat de bioscoop zich in een grote belangstelling zou mo gen verheugen. Men was enthousiast over de inrich ting van de zaal, het uiterlijk van „De Vergulde Kikkert" (de ongeschonden gebleven gevel van het gebouw) en het technische gedeelte. Het artikel besloot met: „Resumerend kunnen wij vaststel len dat Texel een bioscooptheater heeft gekregen dat zich kan meten met de modernste theaters in de stad. Wij wen sen de families Pen en Vlessing veel succes met de exploitatie en zijn er vast van overtuigd dat het City theater zich in een grote belangstelling zal kunnen blijven verheugen". De zaal van City-theater, nu tien jaar in gebruik. Accommodatie en technische uitrusting doen niet onder voor theaters In de steden, maar het Texelse publiek laat op zich wachten. Het gebeurt nog maar weinig, dat meer dan de helft van het beschikbare aantal zitplaatsen (349) bezet is. te opleving. Maar films, zoals „Straw Dogs" (in heel Nederland een topsucces) en „The French Connection" (eveneens een „garantie" voor een hoog bezoekers aantal) deden echter hoegenaamd niets. Films die het bij elke hervertoning goed deden waren „De langste dag" en „De kanonnen van Navarone". Het komt echter meermalen voor dat een oorlogs film van gelijke kwaliteit nauwelijks publiek trekt. De eerste jaren gebeurde het nog wel dat men plaatsen tekort kwam. In het theater is plaats voor 349 personen. Het gebeurt nu vaak dat men voor niet meer dan dertig man draait. Is de bioscoop niet meer „in"? Het is moeilijk daarop een antwoord te geven. Bij het Texelse publiek kennelijk niet, maar het valt op WE NOEMEN SLECHTS ENKEtfe NUMMERS; BARON VON MUNCHHAUSEN. DOORN ROOSJE. m RIJSTCULTUUR OP BALL YELLOWSTONE-PARK. ALPENSPOORWEGEN. ENZ. - ENZ. Dat laatste viel nogal tegen. In tegen stelling tot de opening van de eerste zaal was de nieuwsgierigheid niet vol doende aanleiding om de bioscoop te bezoeken. Nu nog zijn er veel Texelaars die nog nooit het City theater van bin nen hebben gezien. Bovendien was 1962 het jaar waarin de televisie algemeen goed werd. Deze konkurrent deed zich in het begin nog niet zo gelden maar en kele jaren later had het hele bioscoop wezen in Nederland te kampen met lege zalen omdat het publiek voor de beeld buis zat. Op Texel kwam de teruggang wat later. Ongeveer vijf jaar geleden begon mej. Pen te merken dat de be langstelling duidelijk terugliep. In de rest van het land is sprake van een op leving, terwijl op Texel de belangstel ling voor het witte doek nog steeds da lende is. De teruggang is nu zo sterk merkbaar, dat ze er soms spijt van heeft in 1962 doorgegaan te zijn. Het is heel moeilijk te bepalen welke faktoren van invloed zijn op het aantal bioscoopbezoekers. Mej. Pen probeert zoveel mogelijk films te krijgen die in het middelpunt van de belangstelling staan. Bij de talloze grote verhuurkan toren, die Nederland kent, ondervindt ze konkurrentie van veel grotere thea ters, zodat veel films pas na geruime tijd op Texel komen. De bekendheid van film is echter lang niet altijd de beste aanbeveling. „Wat sien ik" was dit jaar de top. Deze Neder landse produktie draaide twee weken en was gedurende drie dagen uitverkocht. Ook „Blue Movie" zorgde voor een kor- ERNST lUaiTSCH PSOOUtUH Mffr MIRIAM HOPKINS ClAUDETTE COLBERT CH.BUl «UC.OUJ Ci Qgmmount fflcfiog Geheel nieuw programma met als hoofdnummer met in de hoofdrol MAURICE CHEVALIER. Zie onze reclame bitjeilen en foto's. De goeie ouwe tijd. De advertentie, die in 1933 in de krant verscheen ter gele genheid van de opening van het Texels Bioscoop Theater. dat zich in de zomer naar verhouding steeds meer toeristen onder de bezoe kers bevinden. Oudere jeugd De categorie oudere jeugd (tot ca 30 jaar) is op Texel slecht vertegenwoor digd. Het is deze leeftijdsgroep die in de steden het meest in de bioscopen wordt gezien maar die op Texel dus geen gunstige bioscoopexploitatie kan veroorzaken, ook al omdat de jongeren die er wel zijn worden getrokken naar de talloze bar-dancings en daarop lij kende uitgaansmogelijkheden. „Gimme shelter", een film over een popconcert van de Rolling Stones die deze zomer als nachtvoorstelling werd gedraaid, trok niettemin een volle zaal, waaron der ook veel Texelaars. Maar „Mad dogs and Englishmen", een ongeveer even bekende film van ongeveer dezelfde strekking trok in drie voorstellingen slechts 200 kijkers. Er is geen peil op te trekken. „Gimme shelter" was dit jaar overigens de meest succesvolle nachtvoorstelling. Het experiment met nachtvoorstellingen was vooral in het begin veelbelovend. Het publiek ver wachtte véél te zien want in de propa ganda werd duidelijk naar sex verwe zen. Maar de nachtfilms waren nogal onschuldig, zeker in vergelijking met rolprenten als „Blue Movie" die recen telijk in het gewone avondprogramma werd opgenomen en waarvan mej. Pen niet begrijpt dat zoiets door de keuring is gekomen. In ieder geval is de belang stelling voor de nachtvoorstellingen flink teruggelopen. Het is de vraag aan welke faktoren iets veranderd kan worden. Het weer, het vervoer, andere festiviteiten en de kwaliteit van de films hebben nauwe lijks invloed op het aantal bezoekers. Het theater kan door het ontbreken van een toneel niet voor andere aktiviteiten worden gebruikt, behalve lezingen en poppenkast. Er zijn op Texel voldoende potentiële bioscoopbezoekers. Volgens de normen van de Bioscoopbond moet het mogelijk zijn cén bioscoop op een bevolking van meer dan 10.000 perso nen rendabel te maken. „Waar zitten toch al die mensen?" verzucht mej. Pen. Aardleidingen en bliksembeveiliging Belasting De vermakelijkheidsbelasting speelde bij de bioscoopexploitatie een zeer on gunstige rol. Óp Texel heeft die belas ting jarenlang een derde bedragen. La ter werd het 20%. Door de inspanningen van de bioscoopbond werd de belasting tenslotte afgeschaft maar niet lang daarna kwam de btw ervoor inplaats. Aangezien het btw-tarief nu 14% is, is er niet zoveel veranderd. De zondagmiddagvoorstellingen heb ben nog lang goed gelopen. Het waren voornamelijk kinderen die dan de bio scoop bevolkten, maar sinds de televisie zondagmiddag zg. familieprogramma's brengt (hoewel die niet bepaald best van kwaliteit zijn) zit ook daar de klad in en mag mej. Pen niet klagen als er 100 bezoekers zijn. Somber Mej. Pen ziet de komende winter dan ook somber tegemoet. December is altijd een slechte maand. De tijd dat men voor uitverkochte zalen draaide op twee de kerstdag of nieuwjaarsdag lijkt voor goed voorbij. De eigenaresse wil nog niet denken aan sluiting van het thea ter, maar de situatie wordt onhoudbaar als er niets veranderd. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 8 oktober op om 6.52 uur en gaat onder om 18.01 uur; 11 oktober op om 6.58 uur en onder o i 17.55 uur. Maan 7 oktober N.M.; 15 oktober E.K. Hoog water ter rede van Oudeschild: 6 okt. 8 01 en 20 41, 7 okt. 8.40 en 21.14; 8 okt. 9.13 en 21.41; 9 *okt. 9.42 en 22.04; 10 okt. 10.09 en 22 26; 11 okt. 10.33 en 22.49; 12 okt. 10.58 en 23.13; 13 okt. 11.22 en 23.42; 14 okt. 11.48 en van 27 sept, tot en met 3 okt. 1972 Geboren: Johannes, zv. Jan P. Kik kert en Jennie A. Glas; Jeanette, dv. Abraham J. van Hoogen en Lucy Eel- man; Petra Ariena, dv. Arie Brans en Maria A. Bakker; Pieter Franciscus Jo hannes, zv. Dirk J. Witte en Adriana van Aaken; Jan Willem, zv. Gijsbert W. Kraaij en Alida J. van der Gugten; Sil, zv. Bart Hooijberg en Anja Zegel; Diana Christina, dv. Nicolaas P. Ooijevaar en Eitje de Ridder; Dorothea Poulina, dv. Jan C. Brouwer en Poulina Terpstra; Jacob Cornelis, zv. Arie Knol en Wil- helmina G. A. Leijen. Ondertrouwd: Hermanus H. T. Schut en Margaretha M. C. de Graaf; Rudolf Gieles en Trijntje A. Groen. Op herhaald verzoek van vooral jeug dige verzamelaars wordt zaterdag 7 ok tober in 'De Paardenstal' aan de Holle- wal van 2 tot 4 uur een ruilbeurs gehou den. Het gaat om een proef; als er vol doende belangstelling is (tenminste 15 verzamelaars) wordt het regelmatig ge organiseerd. Deelname is gratis.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5