KI-vereniging Texel kon feest vieren dankzij Keimpe.... AGENDA Veel gelukwensen bij zilveren jubileum belangrijke bijdrage aan kivaliteit Texels rundvee te Damclub Texel Andere boeg Door maaimachine gewond „Café Chantant" voor Texelse bejaarden Laatste gelegenheid om zich te laten doorlichten Nog kaarten voor operettevoorstelling LANDBOUW en VEETEELT Wintertarwe zaaien en welk ras? Derde blad Texelse Courant, vrijdag 6 oktober 1972 Hnsdagmiddag werd tijdens een druk- jochte receptie in „De Oranjeboom" Den Burg herdacht dat de Texelse •vereniging 25 jaar geleden werd op- icht. Uit hetgeen door diverse sprc- s naar voren werd gebracht kan als angrijkste worden gedestilleerd dat vereniging van zeer grote betekenis geweest voor agrarisch Texel en in bijzonder voor de rundveehouderij. Texelse KI-vereniging staat temid- van de 74 andere Nederlandse KI- enigingen zeer goed aangeschreven. )e vereniging is een coöperatie die !n bedragen van betekenis reserveert tr het vieren van jubilea. Dat de emetjes dinsdag toch konden worden Itengezet was te danken aan de suc- olle stier Keimpe 33 waarmeev de •eniging veel geluk heeft. Hoewel de :erving niet bekend was, werd des- Is tot aankoop van dit dier besloten, zijn uit de nakomelingen de uitste lde eigenschappen gebleken en be at er veel vraag naar het sperma van impe. Nog onlangs werden van Keim- 2000 doseringen aan Friesland ver- fht, een transaktie waarvan wel een ir centen overblijven zodat het dins- niet bij één borreltje hoefde te blij- i. >e voorzitter van de vereniging, de r J. Herweijer, sprak een speciaal )rd van welkom tot vertegenwoordi- s van B. en W., standsorganisaties, ffeisenbank, Aankoopcentrale, C.V. •rdholland, rijkslandbouwvoorlich- rundveefokvereniging, vereniging bestrijding van tbc, Coöp. veeafzet- eniging, bond van KI-verenigingen, mdheidsdienst, boekhoudbureau en )ond van inseminatoren. Ook de bei dierenartsen alsmede de heer M. ringa (destijds nauw bij de oprich- van de KI-vereniging betrokken) en acte de présence. Bijzonder spij- noemde de heer Herweijer het dat dinseminator J. van Tunen niet ezig kon zijn. Hij heeft onlangs een zware operatie aan de rug onder en moet nog rust houden. Aanleiding nleiding tot toepassing van kunst- ge inseminatie bij rundvee was des- zo vertelde de heer Herweijer, het ijk drachtig krijgen van het vee evolg van dekmfecties. Een bijko- voordeel van de methode was dat eén goede stier veel meer nage- kon worden verwekt. Deze bij- is later hoofdzaak geworden. Bij kopen van een stier ging men in de jaren vooral af op het exterieur. Islagen 3 oktober: jker-J. Vinke 20 edendorp-P. Kooiman 11 ijberg-J. P. Hooijberg 11 Heerwaarden-J. Schoo 0 11 os-C. Vinke 11 van Es-C. Groenhof 11 m-W. Bakker 1—1 ikkert-H. Bruining 02 Werf-W. Stam 0—2 Stam behaalde zijn tweede over ig ten koste van C. v. d. Werf. B. had de betere kansen, evenals C. J- van Heerwaarden loste de lemen goed op en liet J. Schoo op staan C. Meedendorp en P. an speelden een interessante, ge- aardige partij. J. Vinke was niet assen tegen C. Dijker. Joost Hooij- had het betere spel tegen zijn va- Bruining won ook zijn tweede de LTS-kantine op dinsdagmiddag jeugd dammen van 4 tot 5 uur. spelers zijn welkom. Velen kwamen dinsdagmiddag in ,,De Oranjeboom" het recipiërene bestuur van de K.l.-vereniging hun gelukwensen aan bieden. De resultaten waren niet indrukwek kend. Het plan om ook op Texel een KI-vereniging op te richten ontstond in het bestuur van de zuivelfabriek. Men besefte daar dat gebruik van goede stieren van zeer groot belang is bij het streven naar vergroting van de melk- produktie en van verbetering van de kwaliteit van de melk. Op 30 september 1947 ging de vereniging van start met in het bestuur C. Roeper Mzn., C. H. Roe per Czn., N. Kikkert, C. de Wit en M. Wieringa als administrateur. Vanaf het begin werden de zaken serieus aange pakt, al wordt nu wel eens geglimlacht om de resultaten die toen werden ge boekt. De eerste-stier die de vereniging aankocht was „goed" voor 2884 kg melk per jaar, terwijl nu vaarzen met meer dan 4000 kg "geen uitzondering zijn. Die eerste stier was dan ook op ex terieur gekocht. Later gooide men het bij het aankopen over een andere boeg. Het streven werd er toen op gericht koeien drachtig te maken met stieren van bekende vererving. Dat betekende: met oudere stieren die al hadden laten zien „wat ze er van konden". Resulta ten van deze aanpak zijn niet uitgeble ven, maar volgens de voorzitter was perfectionering mogelijk: goede stieren kunnen nog beter worden benut. Noord- holland staat bekend als de provincie met de beste produktie. Deze situatie te handhaven is al een moeilijke opdracht. Naast berekenend en voorzichtig op treden, moet men als KI-vereniging soms ook eens wat risico durven nemen met stieren zonder bekende vererving. Dat is gebeurd met Keimpe 33 en het blijkt een geluksschot te zijn geweest. Uiteraard moet men het grootste deel van de aangeboden koeien door beken de verervers laten dekken om het risico verantwoord te houden. Niet alledaags „Tegen een onderwerp als KI lopen we niet elke dag aan", aldus burgemees ter Sprenger. Het gemeentebestuur houdt zich namelijk meer bezig met mensen dan met dieren en bij mensen is toepassing van kunstmatige insemina tie nog niet algemeen gebruikelijk. Te gen de tijd dat het wel het geval is, zal er in de samenleving veel zijn veran derd. Mr. Sprenger vond dat de vereni ging een belangrijke bijdrage heeft ge leverd aan de goede naam van de Texel se veefokkers. Toevallig was de KI in de laatstgehouden B. en W.-vergadering aan de orde geweest en wel met betrek king tot het bestemmingsplan buitenge bied. De vereniging wordt daarin ge noemd als „agrarisch hulp- en toeleve ringsbedrijf". De burgemeester maakte van de gelegenheid gebruik om erop te wijzen dat ook de KI-organisatie gele genheid krijgt deel te nemen aan de discussie over het ontworpen bestem mingsplan. „Laat men deze kans om zijn verlangens te uiten aangrijpen. De bedoeling van B. en W. is het agrarisch bedrijf op Texel onbelemmerd zijn werk te laten doen omdat het bij Texel hoort en erbij moet blijven". Resultaten Ir. Zijlstra, veeteeltconsulent, zei la chend dat hij de jubileumviering mede mogelijk had gemaakt. Tenslotte had hij de tweede premie aan Keimpe toege kend. Ir. Zijlstra vond dat de KI een enorme stimulans voor de produktiever- betering is geweest, blijkens de resulta ten bij de fokvereniging. Een kwart eeuw geleden telde de fokvereniging 54 leden die ieder gemiddeld 10 koeien hadden. Deze ruim 500 dieren produ ceerden 4250 liter melk per jaar bij ge middeld 3.42% vet. Nu hebben de 140 leden van de fokvereniging gemiddeld ieder 25 koeien. Deze 3300 dieren pro duceren ieder gemiddeld bijna 1000 liter per jaar méér en het gemiddeld vetge halte is gestegen tot 4.09%. Het aantal vetgrammen ligt ruim boven het pro vinciaal gemiddelde. Prettig is het ook dat in dit jubileumjaar de eerste Texel se stier met nakomelingen kon worden gepresenteerd. Verder werd het woord gevoerd door de heer M. Hoornsman, voorzitter van de CV Noordholland (de coöperatie waarin De Eendracht is opgegaan). Hij schetste het belang dat de zuivel heeft bij aktieve KI-verenigingen. Klein maar dapper De heer P. N. M. Bakker uit Hoog- karspel bood namens de bond van KI- verenigingen zijn felicitaties aan. Hij noemde de Texelse vereniging „klein maar dapper" en wees daarbij op het hoge drachtigheidspercentage dat hier wordt bereikt. Als geschenk overhan digde de heer Bakker een voorzitters hamer. De heer G. J. Schraag sprak namens de standsorganisaties (beide afdelingen van de Holl. mij. van Landbouw, CBTB en LTB) vriendelijke woorden van er kentelijkheid en felicitatie. De heer A. Hogenstijn uit Sijbekars- pel voerde het woord namens de bond van inseminatoren. De heer M. Wierin ga haalde herinneringen op uit de be ginperiode van de vereniging en de heer Bestebreur bracht zijn felicitaties tot uitdrukking namens de gezondheids dienst. Boterberg Het streven naar steeds meer melk roept bij buitenstaanders wel eens be denkingen op. Er wordt dan gewezen op de boterberg die op dit moment ook weer een rekordhoogte dreigt te krijgen. De heer Herweijer zei in zijn slotwoord niet zwaar aan dit verschijnsel te tillen. Het geruchtmakende overschot verte genwoordigt niet meer dan een paar procent van de totale produktie. Het is niet een kwestie van teveel produceren maar van slechte verdeling.Zolang er nog honger in de wereld is moet men gewoon doorgaan met produceren. DEN HOORN De heer P. de Wit te Den Hoorn verloor twee tenen toen hij maandagmiddog met een voet in de messen van zijn motorgrasmaaier kwam. De heer De Wit was bezig gras te maaien in zijn tuin aan de Diek. Toen hij gras voor de machine wilde weg-® schoppen, gleed hij uit en kwam met zijn klomp onder de machine. De mes sen sloegen dwars door de klomp en sneden twee tenen nagenoeg «af. Na in Den Helder behandeld te zijn kon de heer De Wit huiswaarts keren. SCHIETOEFENINGEN Op 5 oktober, uitwijkdatum 6 oktober, gaat H.M. Evertsen schieten in sector 045 tot 075 graden, rechtwijzend met een straal van 9 mijn, vanuit het hoge geleidelicht Nieuwe Haven. Veiligheids schip aanwezig. Donderdag 5 oktober Den Burg, Rode Kruisgebouw, 19.30 uur yoga, 20.45 uur sensitivitytraining (Textant). Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, filmclub Textant. Den Burg, kantine S.V. Texel De Klets- keet, 21.00 uur, jaarvergadering. Vrijdag 6 oktober Den Burg, LTS kantine, 20.00 uur, ver trek leden „In Aqua Vita" voor ex cursie naar NIOZ. Den Burg, Doopsgezinde gebouw, 20.00 uur, bijeenkomst fotoclub „De Kie kendief". Den Hoorn, „De Waldhoorn", 16.30 - 17.30 uur, reizende bibliotheek (voor taan iedere vrijdagmiddag). Den Burg, kleuterschool „De Woelige Hoek", 16.30 uur „Texelein" (voortaan iedere vrijdagmiddag). Zaterdag 7 oktober Den Burg, visbeurs „In Aqua Vita" 14.00 - 16.30 uur (voortaan iedere za terdagmiddag). Den Burg, City theater, 20.00 uur: „Het spookslot van de vampiers". Zondag 8 oktober Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Gosha, ruig als het oerwoud". Den Burg, City theater, 20.00 uur: „Het spookslot van de vampiers". Maandag 9 oktober Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst munten- en ansichten verzamelaars. Den Burg, 'tAsiel, 20.00 uur, keramiek (Textant). Den Burg, City theater, 20.00 uur: „Het spookslot van de vampiers". Oudeschild, Hervormde pastorie, 20.00 uur, wintergesprekken der kerken, thema „Samen kerk-zijn". Iedere vrijdagavond bijeenkomst modelbouwclub. Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Iedere dinsdagavond Den Burg, café-bar 'Olympic', 19.45 uur, schaken en dammen. Bij brand bellen: (02220) 2066. Trimmen Zaterdags 16.00 uur en dinsdags 15.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". De uitvoering van de TROS-radio voor de Texelse bejaarden in de Burge meester De Koninghal (donderdag 12 oktober, aanvang half drie) gaat defini tief door. Het al dan niet doorgaan heeft nog even gehangen" op het beschikbaar zijn van de opnameapparatuur van de NOS, maar dat is nu geregeld. Het programma heet „Café Chantant" en wordt gepresenteerd door zanger Herman Tholen. Meegewerkt wordt o.m. door het Ramonakwartet o.l.v. Jules de Jong met zang van Christine Spieren burg en het kwartet Nol Kok. Alle Texelse bejaarden, dus niet al leen leden van de bejaardenbond, heb ben vrije toegang. Het vervoer zal zo veel mogelijk via de bejaardensocietei- ten en de bejaardenhuisdirekties wor den geregeld. Daar of bij de afdelin gen van de bejaardenbond kan men zich dus voor vervoer opgeven. Op 12 en 13 oktober Voor degenen die geen gebruik heb ben kunnen maken van de in april j.l. geboden gelegenheid om zich röntgeno- logisch te laten onderzoeken, zal op 12 en 13 oktober a.s. nogmaals de onder zoekwagen op Texel zijn. Men wordt dringend verzocht van deze laatste ge legenheid gebruik te maken. Het lijkt nauwelijks nodig nogmaals op het grote belang van het onderzoek te wijzen. Tij dige ontdekking van tbc is niet alleen in het belang van het betrokken indivi du maar van de hele gemeenschap om dat eenmaal uitgebroken tbc besmette lijk is en een „explosie" kan veroorza ken. De laatste jaren worden nog maar weinig gevallen van tbc ontdekt. De stij ging van het aantal hart- en vaatafwij kingen alsmede van longkankergevallen is echter onrustbarend. Genezingskan sen zijn in hoge mate afhankelijk van tijdige ontdekking. De personen van 35 jaar en ouder worden nog op het volgende geatten deerd: zij die zich bij het Groene Kruis hebben opgegeven voor het onderzoek op hart- en vaatziekten en nog geen röntgenfoto hebben laten maken, dienen m ieder geval in de onderzoekwagen te verschijnen. Verder wordt erop gewezen dat geen oproepingskaarten zullen worden ver zonden. Het tijdstip van verschijnen kan men dus zelf regelen aan de hand van onderstaand schema. De kosten bedra gen ƒ3,50 per persoon. Men wordt ver zocht met gepast geld te betalen. Per sonen beneden de leeftijd van 25 jaar komen niet voor het onderzoek in aan merking. Ontkleden is niet nodig, maar knopen e.d. in de kleding mogen alleen voorkomen op het midden van borst en rug. Onderzoekschema Donderdag 12 oktober 1972 14.00 - 14.30 uur, De Cocksdorp, nabij hotel „De Hoop". 15.00 - 15.30 uur, Oosterend, dorpshuis „De Bijenkorf". 16.00 - 16.30 uur, De Waal, dorpshuis. 18.30 - 21.00 uur, Den Burg, gemeente huis. Vrijdag 13 oktober 1972 10.00 - 11.00 uur, Oudeschild, lagere school. 11.30 - 12.00 uur, Den Hoorn, lagere school. 14.00 - 14.30 uur, De Koog, r.k. kerk. 15 00 - 16.15 uur, Den Burg, Gemeente huis. Op dinsdagavond 17 oktober brengen leden van het Nutsdepartement Texel een bezoek aan de schouwburg te Den Helder waar een voorstelling zal wor den gegeven van.de operette „lm weis- sen Rössl". Voor de terugreis vaart een extra boot. De totale kosten bedragen ƒ8,50 per persoon. Er zijn nog enkele kaarten over. Leden of zij die lid willen worden (het lidmaatschap van het Nut kost ƒ8,p.p. per jaar) kunnen de kaarten afhalen bij mevrouw G. Bak- ker-Zuidewind, Wittekruislaan 10, Den Burg. rubriek voor - l Oiulef min klir In het afgelopen groeiseizoen was de oppervlakte wintertarwe in ons gebied naar verhouding hoog. Dit was vooral een gevolg van de zeer gunstige weers omstandigheden in de herfst van 1971. Tot en met juni van dit jaar was er alle aanleiding om dc grote oppervlakte wintertarwe als een voordeel te be schouwen. De stand van het gewas was zo, dat op een maximale opbrengst kon worden gerekend. De weersomstandigheden in juli en augustus hebben „roet in het eten ge gooid". Mogelijk is het te eenzijdig om uitsluitend de weersomstandigheden in juli en augustus verantwoordelijk te stellen voor de minder goede opbrengst van de wintertarwe. Er zijn nl. aanwijzingen, dat zijdelings ook dc zeer droge herfst en winter een rol hebben gespeeld bij de tegenvallende opbrengsten. Als gevolg van de droge winter en herfst is de uitspoeling van stikstof uit de grond nl. minimaal geweest. Dit is aan het licht gekomen via onderzoek van de grondlagen van het maaiveld tot 100 cm diep. De voorraad 'grondstikstof' bleek dit voorjaar maximaal te zijn. Door onderzoek is duidelijk geworden dat de som van de hoeveelheid stikstof in de grond en de stikstof, die als kunst mest wordt gegeven voor wintertarwe in de buurt van 20 kg zuivere stikstof per bunder moet liggen. Het stikstofonderzoek van dit voor jaar leerde, dat op een aantal percelen wintertarwe de voorraad stikstof in de grond al hoger was dan de genoemde 200 kg stikstof per bunder. Hoewel bedoeld onderzoek nog in be werking is zijn er sterke aanwijzingen iait (>fonin<£«'ii dat de opbrengst van wintertarwe voor al is tegengevallen op percelen waar de totale hoeveelheid stikstof (dus de som van grondstikstof en kunstmeststikstof) ver boven de 200 kg per bunder uit ging. Alles wijst er op, dat naast de sterke aantasting door afrijpingsziekten als ge volg van minder goede weersomstandig heden in de laatste 6 weken van de groei de overmaat aan stikstof een rol heeft gespeeld bij de tegenvallende op brengsten. Toch meer wintertarwe zaaien? De kans, dat de oppervlakte winter tarwe het volgend jaar weer even groot zal zijn als dit jaar is niet zo groot. Het zou nl. uniek zijn als de weersomstan digheden in de maanden oktober tot de cember weer even gunstig zouden zijn als in 1971. Het is ook mogelijk, dat in een aantal gevallen ook de slechte opbrengsten van dit jaar de animo voor uitzaai van wintertarwe zullen beperken. Dit zal vooral het geval zijn bij de zg. gelegen heidstelers. We moeten er verder reke-» ning mee houden, dat h?t voor een aan tal bedrijven in polder Eierland onmo gelijk is om ieder jaar eenzelfde opper vlakte te verbouwen als het afgelopen seizoen het geval was. De vruchtwisse ling zou dan' in gevaar komen. We moe ten er daarbij tevens rekening mee hou den, dat werkelijk goede tarwegronden op ons eiland niet zo veel voorkomen. De voor de teelt van zomergerst ge schikte grond is in ons gebied veel rui mer aanwezig dan goede tarwegrond. Een flink aantal akkerbouwers zal dit jaar meer van zijn zomergerst overhou den dan van de wintertarwe. We moeten verder niet vergeten, dat in een droog jaar de kans op verdroging bij wintertarwe veel groter is dan bij zomergerst. Rekening houdende met het voorgaande adviseren we toch om de slechte ervaringen van dit jaar niet als de enige maatstaf te nemen. In de mees te jaren ligt de geldelijke bruto-op- brengst van wintertarwe duidelijk bo ven die van andere graansoorten. Als de grond op uw bedrijf zodanig is, dat ze voor wintertarwe geschikt is, dan mag de ervaring van dit jaar geen aanlei ding zijn om de teelt van wintertarwe drastisch te beperken of geheel achter wege te laten. Ras Een zeer moeilijke vraag is: „Welk ras?" Vorig jaar hadden diverse akker bouwers en ook landbouwvoorlichters de neiging om vooral op het ras Lely te mikken. De opbrengsten van dit ras waren in 1971 maximaal. Dank zij het feit, dat van dit ras on voldoende zaaizaad voorhanden was werden diverse telers toch gedwongen een andere keus te maken. In veel ge vallen is dit Manella geworden. Achteraf konden de laatstbedoelde akkerbouwers blij zijn, dat geen zaai zaad van Lely voorhanden was. Zowel landelijk als ook in ons gebied heeft Manella het beslist beter gedaan dan het ras Lely. Het was enigszins onverantwoord om in 1971 volledig over te stappen op het nieuwe ras Lely, maar het zou niet juist zijn om het ras Lely nu helemaal aan kant te gaan schuiven. Op bedrijven, waar een grote oppervlakte wintertar we wordt gezaaid moet de kaart echter niet volledig op het ras Lely worden gezet. Vooral niet, omdat er meer goede rassen zijn. We denken hierbij vooral aan het ras Manella. Dit ras heeft nu een aantal jaren bewezen tamelijk oogstzeker te zijn. In 1971 bleek tevens, dat onder gunstige omstandigheden de opbrengst van Manella zeer hoog kan zijn. In een enkel geval werd toen ook met Manella een opbrengst bereikt, die boven 7.000 kg en soms zelfs boven 7.500 kg Der bunder lag. Er is daarom alle reden om aan het ras Manella voor de uitzaai, die straks gaat beginnen, een grote plaats te ge ven.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9