üplan voor bouw aula in medisch centrum Groene Kruis Cjroen e2warL-Jexels in het harL, e Spyker I TAXI 2323 Trouw plannen! JY~\ fa j" nauta DE TEXELSE BOEKHANDEL Bestuur wil wijkgebouw in Oosterend afstoten „Landschapszorgklaagt over strandhuisjes en paviljoenen In vleugel waarin zich nu het badhuis bevindt (02220) 3132 Plattelandsvrouwen in het koper TESO plaatst schuilgelegenheid op haventerrein Den Helder TAXI Martien v. d. Wetering Geen verleend blikschade voorrang voor uw recepties e.d. VALENTINO'S „Tessel Forever" (nog) niet in studiecommissie verkeer Badmintonclub viert eerste lustrum WILHELMINALAAN 4-6 HOE IS HET MOGELIJK [)AG 27 OKTOBER 1972 86e JAARGANG No. 8720 g( re N.V. v.b. Langcveld De Rooü 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 jrry de Graaf, Keesoinlaan 43, Den (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Middenstandsbank; Coop. Raif- feiscnbank; Aniro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. -(- 50 ct incasso; los 25 cl Advert. 21 ct per mm. excl. 4"/0 BTW het medisch centrum van het Groe- ;ruis Texel zal misschien een aula iidlen ingericht waar overledenen en worden opgebaard en waar ook rouwdienst en condoleanccbijeen- t kan worden gehouden. Het idee ;omstig van direkteur J. van Hoorn Gemeentewerken die het bestuur iet Groene Kruis hieromtrent heeft st. De meerderheid van het bestuur in principe geen bezwaar maar nadrukkelijk gesteld dat de aula nadelige invloed mag hebben op idere aktivitciten in het gebouw, sters en de concierge zijn daarvan liet overtuigd maar het bestuur dat het medisch centrum ruim ig is opgezet om een acceptabele uwing mogelijk te maken. De aula in de vleugel waar zich nu nog onJdhuisgedeclte bevindt. Is bekend beeft het Groene Kruis (s de exploitatie van het badhuis kt Momenteel .wordt gewerkt aan Wetsontwerp en aan de hand daar- ïllen definitieve beslissingen wor- enomen. Het aulagedeelte zal in geval een aparte toegang krijgen andere zijde van het gebouw en erigens volkomen zijn gescheiden rest van het medisch centrum. Vier tegenstemmers dinsdagavond gehouden jaarver- ng van het Groene Kruis mach- de leden het bestuur om het idee uit te werken en de nodige be ien te nemen. De meerderheid ten bezwaar tegen de voorgeno- itbreiding van het dienstenpak- het ,,after mortale" maar vier 'erklaarden zich tegen. ouw van een aula prijkt al jaren >egroting van de gemeente Texel ion tot dusver wegen gebrek aan niet worden verwezenlijkt, ïla zou zeker in een behoefte n, want vooral de moderne hui- vaak ongeschikt voor het opba- i een dode. Noodgedwongen daarom veelal gebruik gemaakt la's in de bejaardenhuizen e.d. bestuur van het Groene Kruis et gewenst het wijkgebouw te nd (waarin een uitleenmagazijn rgebracht) wordt afgestoten. De terend gestationeerde verpleeg- dan in een aan te kopen, nieuw ren of huurwoning moeten wor- lergebracht. De meest gangbare gartikelen zouden daar ook nog worden uitgeleend maar een iid magazijn wordt in Oosterend er nodig geacht. In tegenstelling eger levert het voor bijna nie- leer problemen op om de spullen magazijn in Den Burg af te ha leden machtigden het bestuur een en ander af te handelen na de ver zekering te hebben ontvangen dat ook de belangen van de betrokken zuster terdege in de gaten gehouden zullen worden. Geschenk Voorzitter P. Beemsterboer maakte met blijdschap melding van een royale geste van het ziekenfonds Texel. Het ziekenfonds had het Groene Kruis 20 loopstokken voor gehandicapten en en kele zogenaamde urinestopapparaten geschonken. Urinestopapparaten worden toegepast bij kinderen die bedwateren moeten afleren. De artikelen zullen in het magazijn worden opgenomen en staan ter beschikking van de leden uiteraard op doktersadvies. Bij de bestuursverkiezing werden de heren P. Beemsterboer, B. Paagman, M. L. Kempenaar alsmede de dames D. Maas en D. E. Bakker-Witte herkozen. Mevrouw G. Bakker-Zuidewind was niet herkiesbaar. In haar plaats werd gekozen mevrouw G. Grabowski-Lap. Jaarverslag Aan het jaarverslag ontlenen wij dat in het medisch centrum in 1971 114 zit tingen voor de zuigelingenzorg werden gehouden. Er waren 224 nieuwe in schrijvingen en het aantal consulten, ge geven door de plaatselijke artsen, be droeg 1961. Bij kleuterzorg werden 72 zittingen gehouden. Er waren 331 nieu we inschrijvingen en het aantal con sulten, gegeven door de artsen Renout en Siebinga bedroeg 851. Het badhuisbezoek liep in 1971 verder terug, zodat per 1 november de ope ningstijden werden ingeperkt tot vier uren per week. Zoals bekend is het bad huis inmiddels geheel gesloten. In 1971 werden nog 1724 douches verstrekt (in 1970 2443), kuipbaden 154 (206). De zusters van de wijkverpleging had den het weer druk. Voor ziekenverple ging werden 4515 bezoeken afgelegd; voor zuigelingenzorg 359 bezoeken, voor kleuterzorg 248, voor tbc-bestrijding 53, voor kankerbestrijding 80, revalidatie 40, bejaardenzorg 671, prenatale zorg 4 en andere bezoeken 1116. In 1971 werd zes keer laatste hulp verleend en de zusters verleenden ook assistentie bij massale inentingen. Aan de door zuster Velema geleide moedercursus namen 23 dames deel. Door de zusters Fortgens en Velema werd een cursus geleid van zie- kenverzorgsters voor het Rode Kruis- kor.ps. Uit het magazijn te Den Burg werden 642 artikelen uitgeleend aan 327 perso nen. Uit het magazijn te Oosterend 200 artikelen aan 70 personen. Door me vrouw Lampers te De Cocksdorp wer den uit het filiaal 26 artikelen uitge leend aan 10 personen. Het filiaal te De Cocksdorp werd per 1 januari opgehe ven. Per 31 december 1971 telde het Groene Kruis Texel 2855 leden. In het Medisch Centrum worden spreekuren gehouden door de diëtiste, de kraamcentra, kinderbescherming, al- coholbestrijding, geestelijke volksge zondheid en er worden ook regelmatig sportkeuringen gehouden. De Texelse werkgroep van de NVSH gebruikt een deel van het gebouw als informatiecen trum. In de vergadering deelde voorzit ter Beemsterboer nog mee dat sinds 1 april 1972 het peuterklasje van me vrouw I. van Groenigen-Hemelrijk on derdak vindt in het gebouw. Voor het klasje bestaat veel animo. Eindelijk komt op het haventerrein van Den Helder een schuilgelegenheid voor de van de boot gekomen reizigers die op de bus naar station of ziekenhuis staan te wachten. TESO heeft besloten met spoed een eenvoudige houten keet met een oppervlakte van vijf bij drie meter te plaatsen bij de fuiktrap, dus vlak bij de bushalte. Het is een voorlo pige voorziening die ongedaan zal wor den gemaakt zodra de reeds lang be loofde abri bij de bushalte is geplaatst. Omdat het koude jaargetijde inmiddels begonnen is heeft TESO niet langer wil len afwachten en in overleg met Rijks waterstaat genoemd besluit genomen. Reserveer tijdig onze nieuwe witte trouwauto Dinsdagavond om kwart over tien vond een aanrijding plaats op de krui sing Waalderstraat-Burgerhoutstraat. J K. uit Den Burg verleende geen voor rang aan W.G.B. Laatstgenoemde kwam uit de Waalderstraat en kwam dus van rechts voor de uit de Burgerhoutstraat komende K. De blauwe Mercedes van K .liep een flinke deuk op in de flank, terwijl de wagen van B,, ook een Mer cedes, vrij ernstig werd beschadigd aan de voorkant. De beide inzittenden ble ven ongedeerd. imiiMiimiMHaiif I STILLiï?"Nl WEG MET DAT SAAIE TALEN LEREN' 2 a I llll I l\Hll| Leer ntj plezierig, snel en goed op de tt meest moderne en volledige wijze met het STILLITRON taalsysteem. Geef mij vrijblijvend inlichtingen Naam5 Straat g H Plaats tel. J wAo+wwTE In envelop zonder postzegel zenden naar. !j 0 Stillitron, Antwoordnr. 72, Amstelveen. 0 «■■■■■«■■■■■■nMBBUmillUBItMSKI&i „Buiten het badseizoen dient de strandwandclaar niet langer gekonfron- teerd te worden met de trieste hulsels van een zomerse strandexploitatie. Hij moet kunnen genieten van de ononder broken visuele impressie van zee, bran ding, strand en duin met hun gezamen lijke verdwijnpunt aan de horizon", al dus de Werkgroep Landschapszorg Texel in een brief die deze week aan burgemeester en wethouders is verzon den. De werkgroep maakt zich zorgen om het landschapsontsierende cffekt van allerlei strandbouwsels waarvan sommige veel meer storend zijn dan vroeger omdat ze ook buiten het zomer seizoen blijven staan, veelal op hoge en daardoor opvallende plaatsen. Landschapszorg erkent dat de niet fraaie strandhuisjes en paviljoens in een behoefte voorzien en inkomsten op leveren maar dat mag niet de ogen doen sluiten voor schade die ze toebrengen aan het landschap. „Vroeger stonden de strandpaviljoens op het strand, of iets verhoogd aan de voet van het duin. We zien deze bouw werken echter steeds hoger tegen de zeereep opklimmen en tenslotte daar zelfs bovenop belanden, waar ze vele maanden staan of inmiddels ook over winteren. Ze doen zo in hoge mate af breuk aan het wijde en overigens on geschonden Texelse strand". Het college wordt gevraagd na te gaan of door toepassing van de uniforme re geling kan worden gelimiteerd: de leng te van het seizoen waarbinnen strand huisjes en strandpaviljoens mogen wor den geplaatst alsmede de delen van het strand waarbinnen „dergelijke obsta kels" mogen worden geplaatst. Ook de hoogte boven NAP zou moeten worden vastgesteld. Krimslag Wat de strandpaviljoens betreft wil de werkgroep in de eerste plaats pleiten 1IIIMIIUIIIIIIIIIIIIMIIIIIH viiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii rdag de groep ag en zondag DISCOTHEEK 'erkoop toegangsbewijzen SWEET HEARTS DE COCKSDORP Het is I2V2 jaar geleden dat de plattelandsvrouwen van De Cocksdorp-Eierland voor zichzelf be gonnen. Vooral omdat de afstand naar Den Burg het bezoeken van de bijeen komsten aldaar bemoeilijkte werd be sloten naast de afdeling Texel een nieu we afdeling De Cocksdorp-Eierland op te richten. In tegenstelling tot menige sombere verwachting lukte het. De nieuwe vereniging bleef niet alleen be staan maar groeide snel en was zeer ak- tief. Alle aanleiding dus om het kope ren jubileum feestelijk te herdenken. Dat gebeurde dinsdagavond in hotel „De Hoop" en het programma werd verzorgd door de revuegroep van de buurtvereni ging Schoonoordsingel-Kogerstraat-W'it- tekruislaan onder leiding van mevrouw Janny Craanen-Hemelrijk. De revue omvatte diverse oude suc cessen uit de programma's die de laatste jaren voor 't voetlicht werden gebracht, maar was op menig punt aan tijd en omstandigheid aangepast. Naast „kriti sche" liederen over vuilniszakken, pere- vuur en gemeenteraad werd nu ook be zorgdheid geuit over het autoprobleem („Tessel Forever het idee is clever"), hoorden we hoe prettig het wassen is met water uit de nieuwe waterfabriek en werd de hoofdluis („geschenk van de toerist") op de korrel genomen. Ook de jubilerende plattelandsvrouwen bleken in het stuk voor te komen. De dames reageerden enthousiast (foto) en ver blijdden de revuegroep met een zo roya le gift dat men in één keer uit de finan ciële nood was. Voorzitster mevrouw G. Witte-Ran vertelde aan het begin van de avond dat men voor deze jubileumviering graag de vereniging van Den Burg en ook de he ren had willen uitnodigen, maar de be perkte zaalruimte stond dit niet toe. De vrouwen alleen zorgden al voor een to taal bezette zaal. Ook nu deed het ge brek aan een ruim opgezet gemeen schapcentrum in Eierland zich dus weer voelen. De aktiegroep „Tessel Forever" moet er niet te vast op rekenen dat zij wordt vertegenwoordigd in een studiecommis sie die zich met de verkeersproblema tiek op Texel gaat bezig houden. Welis waar heeft burgemeester Sprenger tij dens het gesprek met de aktiegroep ge zegd dat hij er persoonlijk geen bezwaar tegen zou hebben aLs „Tessel Forever" in een studiecommissie of werkgroep zou meedenken over de auto- problematiek, maar daarmee staat niets vast. Een beslissing over de samenstelling van de commissie moet genomen wor den door het volledige college van B. en W. Burgemeester Sprenger verzocht ons on het bovenstaande te wijzen en voeg de er aan toe dat hij nog steeds van me ning is dat eerst een plan moet worden gemaakt door deskundigen en dat daar na anderen gelegenheid tot inspraak be horen te krijgen. De samenstelling van een studiecommissie is in het college overigens nog niet aan de orde geweest. voor het doen verdwijnen van het pavil joen bij strand paal 28 dat van zeer gro te afstand zichtbaar is en de gehele Sluftervlakte beheerst. „Landschappe lijk is de Slufter een van de fraaiste en zeldzaamste natuurgebieden die Ne derland rijk is. Het is voor ons onbegrij pelijk dat een dermate ontsierend ele ment hier een plaats heeft kunnen vin den". De werkgroep heeft er verder be zwaar tegen dat de strandhuisjes na be wezen diensten niet meer worden uit eengenomen en opgeslagen, maar in hun geheel worden afgevoerd en ergens op een land gezet. Ook dat levert een wei nig fraai beeld. Grotere aantallen wor den zelfs neergezet in Texels natuurge bied bij uitstek (bij verschillende strandslagen) en bijv. aan de Duinweg. Derhalve wordt gevraagd te bepalen dat huisjes en paviljoens onder dak moeten worden opgeslagen. De badmintonclub Texel bestaat 5 jaar. Het lustrum zal zondag a.s. worden gevierd. Bij die gelegenheid wordt een ontmoeting gearrangeerd met een bad mintonclub uit Graft-De Rijp in de Bur gemeester De Koninghal, aanvang 10.00 uur. Om 12.00 uur wordt in het „Toren paviljoen" gezamenlijk gegeten waarna een rondrit over Texel volgt. Om 14.00 uur worden de badminton wedstrijden in de De Koninghal vervolgd. Naar ver wachting zal dat duren tot ongeveer vijf uur. Belangstellenden, familie, kin deren e.d. zijn welkom. In de zaal zal het aangenaam worden gemaakt door het inrichten van een gezellig zitje waar tevens wat gedronken kon worden. De Texelse badmintonclub leidt een bloeiend bestaan. De club telt momen teel 50 leden. Een tijdlang heeft een le denstop gegolden wegens het niet be schikken over voldoende zaalruimte. Voor dit seizoen is echter een gunstiger regeling mogelijk geworden omdat nu ook vrijdagavond kan worden gespeeld. Dat betekent dat nu weer een beperkte uitbreiding van het ledental mogelijk is. Belangstellenden kunnen vrijblijvend komen kijken (en meespelen) op de trai ningsavonden: maandag en vrijdag van 19,30 - 22.30 uur. Ook is opgave moge lijk bij de secretaresse mevrouw M. Reij-Witte, Waalderstraat 15, telefoon 2345. zo'n geweldige boekhandel op Texel. Dat horen wij steeds minder van Texelaars; de meesten hebben dat al ervaren. Deze spontane reaktle horen wij vrijwel dagelijks van toeristen. Dat vinden wij fijn, zo zijn wij nou ook wel weer trefpunt voor informatie en ontspanning

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1