mmmmm Recreatieplan Basketbalclub „De Marei lijkt levensvatbaar Geld nodig? Binnen'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB 9k ysSmm kC silts SI m mtèwmËmBBBs VERVOLG VAN PAG. 1 Viswedstrijd Texel-Wieringen Begrotingsvergadering op 19 december „Op eigen wieken" exposeert 250 vogels Bouw verpleeghuis kan spoedig van start gaan „Duinkanters" brengen Toneelstuk in ,De ButeriggeT DE J'ELLEBOOG Herhalingscursus E.H.B van start „The Sweethearts" Weekenddiensten Burgerlijke stand KERKDIENSTEN 55 i' l Vi'H'V ;rt WSS& 'V^|= Dinsdag 7 november werd door een aantal basketballiefhebbers de basket balvereniging „De Marei" opgericht. Di- rekt na de officiële oprichting trad het voorlopig bestuur af met dien verstande dat allen zich herkiesbaar stelden. Het voorlopig bestuur van drie man werd definitief gekozen, terwijl nog twee le den aan het bestuur werden toegevoegd. De heer J. Commijs zal voorlopig de training voor zijn rekening nemen. Marei is de Texelse naam voor grutto, een weidevogel die op Texel veel voor komt. De training van de kersverse vereni ging wordt gehouden in de Burgemees ter De Koninghal. Deze ruimte werd verkregen na hiervoor een aanvraag bij de Gemeente Texel te hebben inge diend. Er kon elke woensdagavond ge traind worden. Tijdens de training kwa men veel mensen een kijkje nemen. Daar bleef het echter niet bij: men wil de ook wel eens meedoen. Dat beviel ve len zo goed dat zij zich bij de basketbal vereniging in oprichting aansloten. Na aldus te hebben vastgesteld dat een bas ketbalvereniging op Texel levensvat baar is, werd tot definitieve oprichting besloten. Het bestuur bestaat uit de he ren J. P. Bakker (voorzitter), H. Heinis (secretaris-penningmeester), M. A. Bak ker, J. A. van den Berg en A, C. Jonker. Dames Ook van de kant van de dames blijkt een grote interesse voor het steeds po pulairder wordende basketball te be staan. De belangstelling is al zo groot dat het bestuur binnenkort zal proberen een trainingsavond voor dames te reali seren. Ondanks het grote enthousiasme voor de vereniging staat het bestuur voor een zware taak. De extra financië le lasten, die de geïsoleerde positie van de vereniging met zich meebrengt in verband met competitiewedstrijden, zullen door de piepjonge vereniging nauwelijks te dragen zijn. Giften Nieuwe leden zijn dan ook van harte Zondag 19 november bij De Cocksdorp In het kader van de sportvisuitwisse ling Texel-Wieringen zal zondag 19 no vember bij De Cocksdorp een viswed strijd word engehouden, georganiseerd door de sportvissersclub Texel. Deelge nomen kan worden door iedereen. Men kan zich tevoren opgeven bij de heer J. Moens,Gasthuisstraat 19 of H. Mariens, telefoon (02220) 3478 (na 20.00 uur). Het ïnleggeld bedraagt ƒ3,50. Er zal worden gevist van 11.00 tot 15.00 uur. Het is de bedoeling om 9 uur 's morgens geza menlijk te vertrekken vanuit „Casino" waar de inschrijving plaatsvindt, te Den Burg en met eigen vervoer te gaan naar het reddingboothuis. Als aas zullen pie ren, bliek of spiering worden gebruikt waarvoor de sportvissers zelf moeten zorgen. De uitslag van de wedstrijd word na afloop in „Casino" bekend ge maakt. Naar de Afsluitdijk Op zondag 26 november gaan de Texelse sportvissers naar Wieringen om een zeehengelwedstrijd te houden tegen „De Snoek". Wie mee wil moet zich op geven bij de heer Moens of Martens. In- leggeld ƒ6,50, inklusief de kosten van 50 pieren. Voor de .wedstrijd geldt: al tijd prijs. De prijzen zullen door Sint Nicolaas worden uitgereikt. Tijdige op gave (vóór 20 november) tevoren is be slist noodzakelijk in verband met rege ling van het vervoer. Leden van ,,de Marei" tijdens de wekelijkse training in de Burgemeester De Koning-hal welkom. Men kan zich opgeven bij de training, elke woensdagavond van 21.30 - 22.30 uur in de Burgemeester De Ko ninghal. Overbodig te vermelden dat ook financiële bijstand bijzonder ge waardeerd wordt. Giften kunnen ge stort worden op de rekening-courant van de vereniging bij de N.M.B. (nr. 67.34.65.365). De nieuwe vereniging is bereikbaar via postbus 91, Den Burg. Binnenkort zal de ontwerp gemeente begroting 1973 aan de raad worden toe gezonden. Het is de bedoeling de begro ting te behandelen in de'raadsvergade ring die op dinsdag 19 december, aan- van 14.00 uur, wordt gehouden. Om on geveer 17.30 uur zal de vergadering worden geschorst en om 19.30 uur wor den voortgezet. Naast de begroting en de daarmee verband houdende stukken zullen mogelijk ook nog enkele andere dringende zaken worden behandeld. De eerstvolgende „gewone" raadsver gadering wordt gehouden op donderdag 30 november, aanvang 19.30 uur. Een en ander wijkt af van het aanvankelijk op gestelde vergaderschema voor het twee de halfjaar van 1972. Volgende week zal van donderdag tot en met zondag in „Casino" de najaars tentoonstelling van de vogelvereniging „Op eigen wieken" worden gehouden. Er worden maar liefst 250 vogels geëx poseerd, waarvan meer dan 80% eigen kweek. Woensdag zullen de keuringen worden gehouden. De tentoonstelling wordt donderdagavond om half acht ge opend en duurt tot en met zondagavond. De vereniging leidt een bloeiend be staan; tijdens de tentoonstelling hoopt men het 70s lid in te schrijven. geen standpunt verwacht. Voor het be palen daarvan is nog gelegenheid ge noeg; het gaat nu nog in hoofdzaak om informatie. Mede naar aanleiding van een soortgelijke klacht van NVV Texel zal evenwel worden bekeken of de ter mijnen nog wat kunnen worden ver lengd. Misverstand Werkgroeplid Drs. J. C. Heytze had van de heer Dekker begrepen dat hij doelde op de noodzaak van dagrecreatie- terreinen. Het terrein ten noorden van De Koog wordt slecht bezocht en dat duidt niet op behoefte in die richting. De heer Dekker maakte duidelijk dat het ging om overdekte zwembaden e.d. waar kampeerders en caravangasten die bij minder goed weer in hun eigen akkommodatie „opgesloten" zitten, te recht kunnen. De heer Lebbing vond dit toch wel een gevaarlijk punt. Feit is dat momenteel veel mensen om de na tuur naar Texel komen hoewel ze weten dat het vaak slecht weer is. Het is niet juist te voldoen aan wensen van mensen die niet om de natuur naar Texel ko men. Ir. K. L. Blokzijl wees erop dat de door de heer Dekker gewenste voorzie ningen grote financieringsproblemen geven. Orakel Ook de bejaardenbond had zich over het ontwerp recreatie basisplan gebo gen. De heer J Agter sr., die meende te kunnen spreken namens de 1375 Texelse bejaarden had niets begrepen van het motto dat de omslag van het rapport sierde: „Wie meent dat de consument bepaalt hoe het aanbod zal zijn, maakt zich illusies en wie denkt dat een goed opgezet onderzoek tot verbetering kan leiden is een fantast". Deze orakeltaal druiste in tegen de zakelijke opvattin gen van de heer Agter. De heer Lebbing zei dat de zin was overgenomen uit NRC-Handelsblad en afkomstig was van de heer K. Wiekart. Er is mee bedoeld dat je niet alleen moet afgaan op de wensen van de consument maar dat je aan een goed opgezet onderzoek ook niet al te hoge waarde moet hechten. „Een pessimistische uitlating", vond de heer Agter. Drs. P. A. W. J. de Wilde, namens de Waddenzeevereniging, had in het rap port veel waardevolle dingen ontdekt. Het had hem verheugd dat de werk groep bezorgdheid toont voor het ka rakter van Texel. Hij kon het billijken dat enige groei noodzakelijk wordt ge acht maar was bevreesd voor het tel kens opschuiven van de normen. Want een feit is dat de natuur een schrikbo- rende achteruitgang vertoont. „We waarderen wat we nog hebben. Texel blijft relatief een fraai gebied. Maar over 15 jaar zal de notuur weer verder achteruit zgn gegaan en ook dan zal men nog waarderen wat is overgeble ven. Hoe lang kan dat nog doorgaan?" Onontkoombaar Het is niet gesteld dat groei noodza kelijk is, aldus de heer Lebbing. Groei is onontkoombaar. 10.000 slaapplaatsen erbij in de komende vijftien jaar zou op zichzelf de kwaliteit van Texel achter uit doen gaan maar er zal bij betreding van gevoelige bebieden gereguleerd moeten worden. De tijd is voorbij dat iedereen overal maar kon inlopen. Werkgroeplid Ir. J. W. G. Pfeiffer wees erop dat nu al limitering wordt toege past. Grote stukken duin zijn gedurende een deel van 'het jaar afgesloten. Het is niet onmogelijk dat bij verbreding van het seizoen ook de regulering wordt verbreed. Ir. Pfeiffer meende dat de huidige norm aldus nog wel een jaar of vijftien kan worden „voortgesleept". De heer De Wilde verwachtte dat bij ver dere afsluitingsmaatregelen de toeristen het nog resterende vrije duin zouden opzoeken zodat ook dat in het prikkel draad moet worden gezet. Ir. Pfeiffer erkende dat aan meer prikkeldraad wel licht niet te ontkomen is maar getracht xwordt methoden te vinden om het na- Het ziet er naar uit dat zeer binnen kort kan worden begonnen met de bouw van het verpleeghuis bij het algemeen bejaardenhuis „Irene". Om het 34 bed den tellende verpleeghuis te kunnen realiseren heeft de stichting „Samen Een" de oorspronkelijke plannen wel iets moeten wijzigen. Op verzoek van de Ziekenhuiscommissie te Utrecht, het orgaan dat de minister adviseert, zijn de tekening zodanig veranderd dat veel meer kan worden geprofiteerd van de voorzieningen waarover „Irene" reeds beschikt. Een nadeel van deze verandering is dat uitbreiding van „Ire ne" na realisering van het verpleeghuis niet meer mogelijk is. Het vereenvou digde plan betekent een besparing van een miljoen op de inversteringen. Dat in de toekomst geen uitbreiding meer mogelijk is, is minder erg dan het lijkt. Van overheidswege is het beleid duidelijk op afremming van de bouw van bejaardenhuizen gericht. Mocht op den lange duur niet aan uitbreiding van het bejaardenhuis zijn te ontkomen, dan lijkt het beter te streven naar een nieuw gebouw elders, eventueel in samenwer king met een der andere bejaardenhui zen. Zoals bekend is ook uitbreiding van het bejaardenhuis „Sint Jan" niet mo gelijk zodat ook daar wordt gedacht aan nieuwbouw in het bestemmingsplan noord-west. Het bejaardenhuis „Irene" dat nu nog door de gemeente wordt geëxploiteerd, zal te zijner tijd aan de stichting „Sa men Een" worden overgedragen, zodat verpleeghuis en bejaardenhuis door één instantie worden beheerd. Om de bouw van het verpleeghuis mogelijk te maken zal de paardenstal aan de Hollewal moeten verdwijnen. Dit gebouw dient thans nog als onderkomen voor de Jeroengroep zodat hiervoor iets anders moet worden gevonden. Het ziet er echter naar uit dat dit probleem geen struikelblok zal zijn. DE KOOG „De Duinkanters" heb ben de klucht in drie bedrijven „Engel tje", van de schrijvers Westra en Drost in studie genomen. Dit kan voor de liefhebbers van amateurtoneel een ver heugend bericht worden genoemd. Im mers, door het ontbreken van toneelak- kommodatie in „De Kaaps-nol" leek het er een tijdlang op, dat na de viering van het 25-jarig bestaan het met „De Duinkanters" afgelopen was. Er wordt nu echter in „De Buterig- gel" met veel plezier en toewijding op het daar opgestelde toneel gerepeteerd. Op zaterdag 2 december zal daar ook de opvoering worden gegeven. De spelers hopen dan hun fans een vrolijke avond te bezorgen. De verwarming wordt ver beterd, zodat de bezoekers geen last van de kou zullen hebben. tuurgebied in stand te houden met meer sympathieke maatregelen. Boeren De heer J. T. Keizers van het Land bouwschap Noordholland vroeg zich af of de werkgroep niet te makkelijk is heengelopen over de gevolgen van het recreatiebasisplan voor de landbouw. De heer Lebbing zei dat het niet de taak van de werkgroep was over de land bouw te rapporteren. De heer Blokzijl wees erop dat deze kwestie aan de orde komt bij het bestemmingsplan landelijk gebied, dat ongeveer parallel met het recreatie basisplan is ontworpen. „Van tunen krijg je lange armen en wijde neusgaten", zei de heer J. Beum- kes waarmee hij aangaf dat het aanleg gen van tuinwallen een werk is dat be taald moet worden. In dit verband liet hij zich kritisch uit over de beheers overeenkomsten die Staatsbosbeheer heeft gesloten met grondeigenaars in het landschapsreservaat en waarbij een financiële regeling is getroffen voor het tuinwallenonderhoud. Ir. Pfeiffer zei dat men met de betrokkenen in goede harmonie tot de regeling is gekomen. Volgens de heer Beumkes moesten de vergoedingen worden gekoppeld aan de prijsindex. Natuurbeleving De heer J. Nauta, namens de Jonge Ondernemers Organisatie Texel, tracht te de basis van het rapport aan te tas ten door zich af te vragen of de gemid delde toerist werkelijk in de eerste plaats om de natuurbeleving naar Texel komt. Mogelijk is de natuur voor de toe rist niet meer dan „een prettig decor waartegen hij recreatie kan bedrijven". Een bevestiging van die stelling leveren de ervaringen in het nationale park „De Kennemerduinen", waar niet is geën quêteerd doch alleen geobserveerd. De ze vraag werd niet begrepen door drs. Heytze want als antwoord gaf hij een uiteenzetting over de wijze waarop de toeristen inzake hun natuurbeleving waren geënqueteerd bij de boot. Later op de avond lichtte de heer F. Blanken de vraag toe, waarna drs. Heytze met stelligheid beweerde dat het natuurlijk milieu voor de vakantieganger op Texel van enorm belang is. Het was overtui gend uit zijn enquête gebleken. Het kwam juist bij de genuanceerde ant woorden naar voren. Men kiest voor het huidige karakter van Texel. De heer Lebbing zei dat de Werkgroep zich met deze opvatting heeft geconformeerd. (zie verder volgend nummer) Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakeli|ke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van ƒ2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer 171,50. Hente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. •r\ Stap eens binnen kJ v v00r meer '"lichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank oh en o line s muiik sftom discothe Alleen in Oudeschild Donderdagavond 16 november uur gaat in het dorpshuis 't Skill Oudeschild de herhalingscursus E voor gevorderden van start. Deg die over een EHBO-diploma beschi kunnen hieraan deelnemen. Met iu wordt erop gewezen dat in Den geen herhalingscursus wordt gegev Zaterdag discotheek optreden van de Deense Vrijdag en zondag van 1 tot en met 7 november 19 Geboren: Gerardus Marinus, zv hon J. Witte en Libberdina var. Star, Jacobus Theodorus, zv. Ja F. Kager en Johanna P. Hin; Jan lem, zv. Willem J. Steegstra en Car E. M. Bakker. Ondertrouwd: Willem Bakelaa Paula A. C. Trap; Cornelis H Waal en Christina J. M. Sukel. Overleden: Jacob Kiljan, oud 75 wonende te Den Hoorn; Jacoba man, ev. Verseput, oud 53 jaar, woa te Eierland; Nelly Roeper, 'ev. K« oud 74 jaar, wonende te Den Cornelis Post, oud 81 jaar, wonen Den Burg; Trijtje M. Houtwipper Vermeulen, oud 70 jaar, wonen- Den Burg. van zaterdagmorgen 8 uur maandagmorgen 8 uur Uitsluitend voor Dokter J. B. (02220) 2039. GROENE KRUIS van vrijdagavond 24.00 uur t< maandagmiddag 13.00 uur Zr. MANNESSEN, Den Burg, te! (02220) 3241. DIERENARTSEN van vrijdagmiddag 18.00 uu maandagmorgen 8 uur L. F. DEN HOUTER, Den Burg, te! (02220) 2527. NOODSLACHTINGEN Voor noodslachtingen in de p- 11 november tot en met 17 novf tel. 2182, b.g.g. telefoon 2406. CONSULTATIEBUREAU V0(|e ZUIGELINGEN De zuigelingen, die aan de beur worden op het bureau eerwacht tijden, dat hun eigen huisarts heeft. Deze tijden zijn als volgt Dokter Seegers, dinsdag 14 nove c om 14.00 uur. Dokter Van Loon, woensdag 15 nfjj. ber, om 13.00 uur. Dokter Coutinho, woensdag 15 ber om 15.00 uur. R.K. KERKDIENSTEN \s weekend 11 en 12 november 1 u Den Burg: zaterdag 19.30 uur Jj zondag 8.30 en 10.30 uur De Koog: zondag 9.30 uur Oudeschild: zaterdag 19.00 uur ,Q zondag 19.00 uur Den Hoorn: zondag 10.45 uur De Cocksdorp: zaterdag 19.30 uiü zondag 9.15 uur r Oosterend: zondag 10.45 uur 13 PROTESTANTSE KJERKDIENS - Zondag 12 november 1972 HERVORMDE GEMEENTE! Den Burg 10 uur ds. De Haan, e gezamenlijke dienst in de Gere! 19.00 uur ds. Mulder, gezan* dienst in de Geref. kerk. J" De Cocksdorp 10 uur Eerw. he« Loerakker. Feestelijke oogfstdi oogstcollecte. L Den Hoorn 10 uur ds. Mulder De Koog 19.30 uur ds. Waardenb: De Waal '10 uur ds. Waardenburg Oosterend 9.30 uur ds. Groenenbc collecte kerkeraadskas. Dan! voor gewas en arbeid Oudeschild 11.00 uur ds. Groenen Dankdienst voor gewas en arb GEREFORMEERDE KERK Den Burg 10 uur ds. E. T. de Haa Den Helder, gezamenlijke dien j de Hervormde gemeente. 19.00 uur ds. Mulder, gemeen pelijke dienst 1 Oosterend 10.00 uur ds. Kruitho 15.00 uur ds. Kruithof GEREFORMEERDE GEMEEN Oosterend 10.00 en 16.00 uur die; '1 DOOPSGEZINDE GEMEEN^ J Den Burg 10 uur gezinsdienst B. enkele gemeenteleden. Ke' )e Den Hoorn.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 2