Over het landschapspark is het aatste woord nog niet gezegd Huidige plannen verkeren nog in zeer laag stadium Stemming vol argwaan op discussiebijeenkomst in De Koog nd NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK O Een bank die vruchten afwerpt Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 10 november 1972 nen 'genoemd; misschien zou dat iets voor Texel zijn. Het woord tuinwallen zou dan jn ieder geval heel passend zijnDe heer Van der Kloet ging uitvoerig in o.p de geschiedenis van de parken in diverse landen en gaf ver schillende definities. Voor de aandach tige krantenlezers bevatte zijn inleiding niet zoveel nieuws. Ir. Kroon maakte in eerste instantie niet zo'n beste indruk door te verklaren dat hij nooit eerder op Texel was geweest, maar wat hij ver telde over de nationale landschapspar ken had voor het merendeel van het pu bliek wel nieuwswaarde. In 1970 deed de ANWB de suggestie te komen tot een Wet op de nationale perken en land schapsparken". CRM stelde over dit on derwerp een vertrouwelijke nota op, die onlangs is vrijgegeven. Ir. Kroon zei er verheugd over te zijn dat op Texel zelf het initiatief tot instelling van een landschapspark is genomen, want opleggen van boven af is niet de juiste weg. Boeren Het landschap is voor een belangrijk deel opgebouwd door de boeren. De landbouw zoals die nu wordt bedreven leidt echter dat afbraak van datzelfde landschap omdat door toepassing van mechanische hulpmiddelen, kunstmest en betere ontsluiting men steeds minder afhankelijk is geworden van de moge lijkheden zoals de natuur die bood. Cul tuur is de natuur gaan overheersen. Vroeger waren zandgronden niet in trek en bleven derhalve onontgonnen. Nu is zandgrond met kunstmest produktief te maken. Het is al begonnen met de komst van prikkeldraad waardoor de houtwallen tussen de percelen overda dig werden en derhalve verdwenen. Het eeuwenlange evenwicht is thans ver stoord. Nu als gevolg van toenemende welvaart en mobiliteit het agrarische •gebied een rol gaat spelen in de recrea tie is het zaak dat in sommige daartoe bij uitstek geschikte gebieden dit even wicht wordt hersteld. Dat zijn de natio nale landschapsparken. In tegenstelling tot landschapsreservaten kan de grond bij de eigenaars blijven maar de typi sche kenmerken moeten worden be waard of hersteld. Belangrijk in zo'n gebied zijn de recreatieve mogelijkhe den. Er moeten dus voorzieningen voor dag- en verblijfsrecreanten komen. Er kan worden gedacht aan biologisch dynamische landbouw, zoals men dat op Terschelling ook wil. Ook extensieve .gewone" landbouw hoort tot die moge lijkheden waarbij bijv. het accent zal liggen op vleeskoeien inplaats van melkkoeien. Een en ander zal inkomens toeslagen noodzakelijk maken. Het moet mogelijk zijn dat de overheid de grond koopt als de eigenaar zich de beperkin gen die de parkstatus met zich mee brengt, niet wil opleggen. Er zal plaats zijn voor een optimaal agrarisch beheer, zij het onder strenge normen. Zelfs grootschalige landbouw is mogelijk, als kontrast met de kleinere bedrijven. Niet afwachten Uitgebreide mogelijkheden moeten worden geboden voor wandelen, fietsen en paardrijden. Het bestuur van het landschapspark zou kunnen worden ge voerd door een „Landschapsschap" be staande uit vertegenwoordigers van de gemeente, grondeigenaars, recreatie en natuurbescherming alsmede rijks- en provinciale overheid. Voordat de land schapsparken een feit zullen zijn, kan al in die richting worden gewerkt. Volgens Ir. Kroon was het verstandig beheren van landschappelijk waardevolle gebie den een urgente zaak die mogelijk al in het kader van de bestaande wetgeving kan worden geregeld. Nogmaals zei de heer Kroon dat het belangrijk is dat in de betrokken streek zelf al over deze dingen wordt gedacht en dat men „Den Haag" niet afwacht. Dat op Texel zelf al een betekende stroming zou zijn die streeft naar de status landschapspark, zoals door de spreker werd gesuggereerd, werd be streden. Allereerst door de heer M. Bak ker, „Astrid", al overdreef hij weer in de andere richting. „Het idee komt van niet-Texelaars", aldus de heer Bakker. Hij wees erop dat de Vriendenkring Texel merendeels bestaat uit hier niet woonachtige Texel-leefhebbers en de le den van Landschapszorg kwamen uit „de geleerde hoek" en stonden als groep buiten de Texelse gemeenschap. Naast applaus reageerde de zaal hierop ook met protestkreten. Landbouwvoorlich- ter Koolhof informeerde of het land schap momenteel niet goed wordt be heerd. Als antwoord wees Ir. Kroon nog eens op de moderne methoden die de „kleinschalige schoonheid" laten ver dwijnen. Parkwachters De heer Koolhof twijfelde eraan of de agrarische ondernemers wel tevreden zullen zijn met geld alleen. Voelen ze er wel voor om tot .parkwachter, ambte naar te worden gemaakt die tevreden moet zijn met de subsidie die hem wordt toebedeeld? De spreker reageerde door op te merken dat de boeren toch ook geen bezwaar hebben tegen het door subsidie kunstmatig opgevijzelde melk prijs. Overigens moet men subsidie in dit geval niet als iets minderwaardigs beschouwen. Het is een betaling voor aan de gemeenschap bewezen diensten. Dijkgraaf M. Roeper herinnerde de heer Kroon eraan dat de schapen niet in de gesubsidieerde sector vallen. Ook het woord „tuinwallen" niet. Volgens de heer Kroon zijn deze bijzonder waarde vol en dat is op zichzelf al een argu- (zie vervolg derde blad) mCHF4. IJN de plannen om Texel tot nationaal landschapspark te maken onderdeel van een samenzwering van eenzijdig den- u kende natuurbeschermers en ambtenaren? Zijn ze erop uit 1 ten genoege van de naar rust en romantiek hunkerende stede gen alles op het eiland te bevriezen en de Texelaars te maken tot n soort reservaatbewoners, die weinig meer te doen hebben dan ch laten fotograferen door de toeristen tegen een door vadertje aat te bepalen vergoeding? Het leek er vrijdagavond in de iaps-nol te De Koog op alsof heel wat mensen dergelijke vermoe- ns koesterden. Vooral de stemming van de agrariërs, die het lord voerden, wees op argwaan. Daar kwamen dan nog gevoelens n teleurstelling bij omdat de avond niet bleek te zijn wat men er- m n verwachtte. De inleiders (Ir. W. G. van der Kloet, hoofd van de - afafdeling Natuurbehoud van het Staatsbosbeheer, en ir. K. B. oon, van de afdeling Milieu en Landschap van de ANWB) hadden melijk wel uitvoerig gesproken over .nationale parken en natio- le landschapsparken, maar er niet bij verteld wat daarvan in de Baktijk de gevolgen zouden zijn voor de met toekomstplannen ndlopende Texelaars. En daarover wilde men nu juist meer weten. Als Texel ooit nationaal landschapspark wordt (maar hopelijk lang voor die tijd) zal bovenstaand tafereelje in ieder geval tot de onmogelijkheden behoren. Op last van het Waterschap Texel werd donder dag in enkele uren tijd een halve kilo meter tuinwal aan het Gerritslanderdijkje opgeruimd. De wal moest verdwijnen als gevolg van de wegverbredmg, waardoor geen berm meer overbleef. Omdat de tuinwal aan de basis ongeveer een meter dik is, komt door het opruimen een berm van dezelfde breedte beschikbaar. De nieuwe afrastering zal worden gevormd door goedkoop te onderhouden en weinig plaats innemend ursusgaas Voor op nieuw opbouwen van de tuinwal op wat grotere afstand van de weg voelt het wa terschap niet. Niet alleen is het maken van een tuinwal duur, maar er zal van de grondeigenaars ook het benodigde ter rein moeten worden aangekocht. Bij het gemeentebestuur, waar onlangs een spe ciale commissie in het leven is geroepen, die binnenkort advies moet uitbrengen in zake de mogelijkheden tot behoud van tumwallen en schapenboeten, was men niet erg bij met de snelle voltrekking van het vonnis dat over de karakteristieke wal was geveld Naar verluidt zouden ook twee van de drie betrokken grondeige naars er slecht over te spreken zijn, al wordt het recht van de polder om aldus te handelen door niemand betwist. Wet houder J Daalder, voorzitter van de ge noemde schapenboetcommissie, zei te hopen, dat de polder voortaan in derge lijke gevallen overleg pleegt met de ge meente. Mogelijk kan dan een bevredi gender oplossing worden gevonden. Ove rigens zijn de laatste tijd meer tuinwallen verdwenen, onder meer in de omgeving van Oosterend. beren samen iets te behouden maar er moet wat tegenover staan. Eerst moe ten de financiële middelen gevonden worden om de veranderingen mogelijk te maken, daarna moet pas de wet van kracht worden". „Prima", zei de heer Van der Kloet. „U moet niet wachten op wat over u komt. Het initiatief moet van onderaf komen en Den Haag speelt daar dan wel op in. Er is heus wel geld voor dit doel, het komt slechts aan op de verdeling". Ook de heer Kroon zag het zo: „U moet compensatie krijgen voor het niet meer optimaal kunnen benutten van de land bouwgrond". De avond werd namens de organise rende groeperingen geopend en geleid door Ir J. Tolner, voorzitter van de Vriendenkring Texel. Hij verwelkomde een volle zaal en toonde zich daarover verheugd. Immers, er is een storm van veranderingen en men zal moeten kie zen. Het gaat om steeds hogere materië le welstand of om een beter leefmilieu. Willen we de mens zien als redder van natuur en landschap of als heerser die de natuur desnoods opoffert? Zien we natuur en landschap als een toeristische attraktie of als iets dat voor ons noodza kelijk is? Het gaat om ecologie of econo mie. Wat Texel betreft gaat het om de vraag of steeds meer moet worden ge offerd aan de recreatie of dat moet worden gekozen voor stabilisatie. Is het landschapspark een mogelijkheid en moet het er komen in overleg of moet het ons worden opgelegd? Wordt Texel een pretpark of wordt het een museum met de boeren als parkwachters? Het zijn vragen waarover nog veel onenig heid kan bestaan, waarbij men zich kan troosten dat uit de botsing der menin gen vaak het goede wordt geboren. Positief Ir. Van der Kloet konstateerde dat de parkgedachte op Texel niet wordt afge wezen. Hij grondde deze mening op een artikel van de heer M. Mantje (tenslotte een Texelaar) in het Bosbouwtijdschrift. Mantje schreef geen ernstige weerstan den te hebben ontmoet, alleen het woord park wekt misverstanden en af keer op. Als een ander woord voor land schapspark wordt bedacht, heeft men op Texel geen bezwaar, zo konkludeerde de heer Van der Kloet lachend. In Zuid- Afrika worden de wildparken wildtui- Ir K. B. KROON voor het eerst op Texel Want wat moet je beginnen met je volgens Mansholt-normen uitgebreide boerderij, compleet met al dan niet rote rende melkstallen, als het straks verbo den is kunstmest"of bestrijdingsmidde len te gebruiken en als kunstweiden door het parkbeheer niet langer op prijs gesteld worden. Heeft het zin om de resterende tuinwallen en schapenboeten op te ruimen omdat het straks mis schien te laat is er op dergelijke vernie lingen in het park een fikse boete komt te staan? Het waren vragen waarop het antwoord niet werd gegeven. Dat kon ook niet want de plannenmakerij met betrekking tot de nationale parken en landschapsparken in Nederland ver keert nog in een zeer pril stadium. Toch nuttig Toch is de avond nuttig geweest, juist door dit prille stadium. Lang voordat er panklare plannen zijn hebben de geestelijke vaders van de landschaps parken met eigen oren kunnen horen dat de boeren zich niet zómaar gewon nen zullen geven. Over het verkopen van de huid valt wel te praten maar dan zullen koper en verkoper vanaf het begin op voet van gelijkheid moeten kunnen onderhandelen. Met spiegeltjes en kralen zal weinig te bereiken zijn. Als de gemeenschap zoveel prijs stelt od een landschapspark dan zal de ge meenschap ook moeten betalen. Heel kernachtig drukte zich de heer W. H. Bakker uit Den Hoorn uit. Hij herinnerde eraan dat de boeren vroeger voor een appel en een ei hun antiek aan handelaren verkochten, eenvoudig om dat zijzelf er de waarde niet van onder kenden. De waarde van het landschap kennen zij echter wel. „We moeten pro- II. VV VJ. VM/V ucn A LV_7C ander woord voor ,,park" bedenken

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 5