CJ AGENDA Landschapspark Texel Drink louter Kabouter FILMNIEIJWS De Scharrekoppen" vieren morgen prinsenavond Aanrijding bij De Waal Trimmen op zaterdag begint een nur vroeger Oosterend Present 5, 6 en 7 juli 1973 ELECTR0HUIS U.D.I. speelt „Rebecca" Derde blad Texelse Courant, vrijdag 10 november 1972 OUDESCHILD Zaterdag, de elfde n de elfde, zal in het dorpshuis 't iltje te Oudeschild de prinsenavond irden gehouden. De organisatie berust de carnavalsvereniging De Scharre- ippen, een onderdeel van de Buurt- reniging Oudeschild. Het wordt een Ibundig feest, waarbij iedereen wel- im is. Voor de muziek wordt gezorgd or „Los Palmos" een orkest dat welis- ir uit het noordelijk gelegen Fries- id komt, maar niettemin befaamd is carnavalsorkest. U Hoogtepunt van de avond is gepland 11.11 uur, want dan zal de raad van in vol ornaat, aan het publiek wor- n voorgesteld en zal prins Carnaval 73 worden gekozen. Verder vermeldt programma een Miss Carnaval-ver- zing. Voor leden van de buurtver- ïging is de entree gratis. Niet-leden talen ƒ3,De dames hebben tot 10 r gratis toegang. Op de foto ziet men de twaalf Schar- Eoppen waaruit morgen prins Carna- zal worden gekozen, waarna de ove- ;en de raad van elf zullen vormen, hterste rij van links naar rechts: op Schouwstra, Fokko van der Meer, g Bos, Cor van Poelje, Dirk Slik, Piet k. Voorste rij: Tom Goes, Bob Visser, it van der Star, Albert Schagen, Pe- den Brok en Hans Erne. Maandagmiddag om 17.30 uur reed de •jarige kok J.B. uit Oosterend op de ialderweg, ter hoogte van De Waal 13-jarige meisje J.H. uit Den Burg Het ongelukje ontstond doordat onbekende automobilist, die rich- Oosterend reed, nogal vreemd met i wagen manouvreerde. Het meisje naar Den Burg fietste en de auto op h af zag komen, raakte in paniek, ngerend kwam ze in de berm rijden. tn ze plotseling weer de weg op am kon B., die achter het meisje <1, haar niet meer ontwijken. Het terwiel van de fiets werd vernield, wijl de Ford personenauto van B. aan voorzijde lichte blikschade opliep. 5/cJt meisje bleef ongedeerd. Iet zaterdagse trimuur in de Dennen int voortaan vroeger in verband met korten van de dagen. Met ingang zaterdag a.s. dus om 15.00 uur. Ver- ïelen bij 'Dennenoord' aan de Grens- Het trimuur van dinsdagmiddag ongewijzigd: van 14.00 - 15.00 uur. Zondag- en maandagavond om 20.00 uur draait in het City theater de film „Terugkeer naar de apenplaneet". Drie ontwikkelde apen, dr. Milo, de psychia ter Zira en haar echtgenoot de archeo loog Cornelius komen na een reis door de tijd in een ruimtecapsule in 1973 te recht in de oceaan bij Californië. De wereld is verbijsterd als blijkt dat deze apen kunnen spreken en zich verder ook gedragen als gewone mensen. Dr. Otto Hasslein vreest dat de apen de voorboden zijn van de ondergang van de mensheid. Hij overtuigt de president ervan dat het kind van Zira, die zwan ger is, niet geboren mag worden. De apen weten echter te ontsnappen en vinden een onderkomen bij het circus van Armando, waar Zira's baby geboren wordt. Hij krijgt de naam Milo, naar dr. Milo, die inmiddels door een gorilla is vermoord. Later komt dr. Hasslein hen op het spoor, zodat ze uit het circus moeten vluchten. Zij vinden een tijde lijk onderkomen in een oud, opgelegd schip. Maar ook hier weet Hasslein hen te vinden. Als hij Zira aanvalt schiet Cornelius met een revolver. Er ontstaat een vuurgevecht, waarbij Zira, Corne lius en Hasslein de dood vinden. De baby Milo bevindt zich echter nog vei lig in Armando's circusToegang 14 jaar. Zaterdag om 20.00 uur en zondagmid dag om 15.00 uur wordt in het City theater de film „Elvis in het wilde wes ten" vertoond met good-old Elvis de Pelvis in de hoofdrol. Joe Lichte Wolk (Elvis Presley) is een indiaan die de we reld is ingetrokken. Op zijn zwerftoch ten maakt hij kennis met een Congres lid, dat op aandringen van Joe twintig koeien en één stier ter beschikking van het indianenreservaat stelt, waaruit Joe afkomstig is. De indianen vieren deze gift met een groot feest en besluiten voor deze gelegenheid een koe te slach ten. In hun dronkenschap slachten zij echter de stier. Joe zorgt dan voor een andere stier, maar deze heeft geen be langstelling voor de koeien. De stier blijkt echter een beest te zijn dat niet te berijden is. Joe laat hem dan met een rodeo meedoen en wint zoveel geld dat hij een goede stier kan kopen en boven dien nog een enorm feest kan geven. Toegang 14 jaar. EERSTE RESULTATEN EILANDCOMPETITIE VOLLEYBAL Op 24 oktober ging traditiegetrouw de eilandcompetitie volleybal van start. De heren zijn vertegenwoordigd met 11 teams. De dames zorgden slechts voor 7 teams, waar de organiserende vereni ging er 4 van leverde. De eerste avond verliep nog een beet je onwennig, doch op 31 oktober gaf de wedstrijd Apollo-Smash '68 een fraai en spannend spel te zien. Bij de dames was op 7 novmber de wedstrijd Badminton- Tevoko 3 'het meest spannend. De Tevoko selectiegroepen (heren en dames) spelen zonder mededinging mee. Vanzelfsprekend zijn toeschouwers van harte welkom. Toegang gratis! De uitslagen: Heren wedstr. pnt. Apollo 3 6 Badminton 3 6 Van der Meer 3 6 Drijver 3 6 De Koog 3 2 Amro 3 2 Smash '68 1 0 Teveko Selectie 1 0 Koorn 2 0 Club Oud 3 0 Tevoko jongens 3 0 Dames wedstr. pnt. Tevoko Selectie 3 6 Smash '68 3 4 Badminton 3 4 Tevoko 3 2 2 Tevoko 4 2 2 De Koog 4 2 Tevoko 5 3 0 Kaboitcr Voor het gro te feest, dat Oosterend in de komende zomer voor de vierde keer hoopt te orga niseren, zijn naast het be stuur ver schillende commissie sa mengesteld. Wij kunnen u de volgende namen noe men Bestuur. J. C. Roeper (voorzitter); Jn. Drijver Jacz. (vice-voorzitter); J. J. ten Camp i(secretaris); Jn. Brouwer Mz.; P. Daalder Jz.; C. Vlaming Mz.; M. Witte- Wijgergangs; F. Zeegers; J. Beyert Kz. (administratie). Financiën en controle: Jn. Drijver Jacz.; S. Rentenaar; Jn. v. d. Vis Az.; C. Vlaming Mz.; C. Rey. Vlootshow: B. Daalder Jz.; M. Bremer Lz.; C. de Wolf; F. Zeegers. Propaganda: A Bremer Cz.; P. Daal der Jz.; W. van Tatenhove. Evenementen: L. Barnard; S. Bremer Cz.; J. C. Roeper. Historisch spel: Th. van Asperen; C. van Dijk; A. van Dijk-de Wolf; Th. Me- dema; E. Vermeulen; M. Witte-Wijger- gangs. Verkeer - terreinen - personeel: Jn. Brouwer Mz.; Jn. Drijver Jacz.; H. Meu- lenberg; S. Zijm. Erf en tuin: D. Medema; A. Seidsma; J. van Strien. Geluid en verlichting; Jn. Brouwer Mz.; H. de Goede; J. Krotje jr.; S. Ren tenaar. E.H.B.O.: Dr. L. Barnard; Zr. Fort- gens. Concours-hippique: P. C. Hin; K. du Porto; P. Th. Luyckx. Costumes: M. van Asperen-Atkins; W. de Boer-Tiesma; J. Bosma-v. d. Kuip; M. Brouwer-de Smidt; S. Bremer-Eel- man; J. Drijver-Riemers; T. Drijver-Eel- man; M. van Dijk-de Visser; S. Mulder- Zwaan; C. A. Riemers-de Vries; C. Wit- te-Hin; M. de Wolf-van Velzen. Marktcommissies: Jac. Hin Jz.; Jn. Mantje Kz.; Jac. Vlaming Pz.; M. Brou wer Jacz.; H. de Boer; M. Eelman-Trap; J. v. d. Vis-Lap. Wedstrijd schapenscheren: A. Brans Dz.; K. Eelman Cz.; K. Eelman Wz. Exploitatie tentoonstelling- en con sumptietent: J. C. Roeper; Jn. Drijver Jacz.; F. Zeegers. Versieringen; P. Daalder Jz.; W. Tim mer Sz.; E. Vermeulen; C. Vlaming Mz. Aardleidingen en bliksembeveiliging Donderdag 9 november Oudeschild, 't Skiltje, 20.00 uur, „Met creativiteit de boer op". Oosterend, voetbalkantine SVO, 20.00 uur, klaverjassen. Den Burg, raadhuis, expositieruimte, 9.00 - 12.00 en 14.00 - 17.00 uur, foto tentoonstelling lagere schooljeugd. Vrijdag 10 november Den Burg, Casino, 20.00 - 22.00 uur ju bileumtentoonstelling Kotex. Oosterend, openbare school, 20.00 uur, blijspel „Toffe Tony" door S.O.O.S. Den Burg, raadhuis, expositieruimte, 9.00 - 12.00 en 14.00 - 17.00 uur, foto tentoonstelling lagere schooljeugd. Zaterdag 11 november Den Burg, Casino, 10.00 - 22.00 uur, ju bileumtentoonstelling Kotex. De Cocksdorp, kleuterschool „De Wad- lopertjes", 19.30 uur, film „De Wadlo- pertjes". Den Burg, City theater, 20.00 uur „Elvis in het wilde westen". Den Burg, De Eiercoogh vanaf 14.00 uur workshop kreatief spel o.l.v. Godert v. d. Berg (Textant) Zondag 12 november Den Burg, Casino, 11.00 - 18.00 uur, ju bileumtentoonstelling Kotex. Den Burg, City theater, 15.00 uur, „Elvis in het wilde westen". Den Burg, City theater, 20.00 uur „Terugkeer naar de apenplaneet" Den Burg, De Eiercoogh, tot 16.00 uur, workshop kreatief spel o.l.v. Godert v. d. Berg (Textant) Maandag 13 november Den Burg, City theater, 20.00 uur „Terugkeer naar de apenplaneet" De Waal, De Wielewaal, 20.00 uur, „Met creativiteit de boer op". Iedere vrijdagavond Den Burg, „Olympic", 20.00 uur, biljart club „De Graaf". Oosterend, „De Bijenkorf", 19.30 uur, bijeenkomst modelbouwclub. Iedere maandagavond Den Burg, gebouw Groene Kruis, 20.00 - 21.30 uur, openstelling informatiecen trum en middelendepot NVSH. Trimmen Zaterdag 15.00 uur en dinsdag 14.00 uur, trimmen bij „Dennenoord". Iedere dinsdagavond Den Burg, café-bar 'Olympic', 19.45 uur, schaken en dammen. Den Burg, hotel „De Zwaan", 20.00 uur, bijeenkomst biljartclub. Den Burg, ,,'tAsiel", 20.00 uur, discus sie (Textant). De UDI-uitvoering wordt deze keer op één avond gehouden, nl. vrijdag 17 november in „De Oranjeboom". Opge voerd wordt het toneelstuk „Rebecca", naar het bekende gelijknamige boek. Vanzelfsprekend is er na afloop van de opvoering gelegenheid tot dansen. Het traditionele plaatsbespreken is gehandhaafd. De mogelijkheid hiertoe bestaat zondagmorgen 12 november tus sen half 12 en 1 uur. Bij die gelegenheid zijn ook losse kaarten verkrijgbaar. ERVOLG VAN TWEEDE BLAD It voor het landschapspark. Waarop fieer Roeper zei dat slechts een deel Texel door deze karakteristieke lletjes wordt gesierd. p de vraag van de heer J. de Beurs de boerenbedrijven zich straks nog kunnen ontwikkelen, silo's kunnen Aven. kunstmest mogen gebruiken gaf de heer Van der Kloet een ant- •rd dat erop neer kwam dat het niet tf< >edoeling is de welvaart te stoppen r dat wellicht andere impulsen een Izullen moeten spelen dan nu. De Uien zijn nog niet afgerond. Veel over zulke details niet worden mee- ïeld. Daarom kan ook niet worden !gd of in het kader van het land- pspark nog een betekenende toena- van het toerisme mogelijk is, ook al t het park een recreatief doel. ulgens de heer Kroon is te verwach- dat het landschapspark op zichzelf er isme zal bevorderen. De toeris- voorzieningen die daarvoor nodig dienen er eerst te komen. Niet mee bemoeien heer L. J. Weijdt lanceerde een uitspraak. Hij vond de discussie zinloos omdat Texel altijd al apspark is geweest. Door niet- e invloeden is het gedeeltelijk ten geaan. Het begon al met de ruil- veling die door de meerderheid Texelaars niet is gewild. Ook het tiefacetplan, andermaal een aan- op het landschap, werd bedacht mensen van buiten en nu staat een dergelijk plan op stapel. „Zo men de Texelaars hun gang laat blijft het mooi. Juist zonder in- mg en subsidie zal het landschaps park Texel worden hersteld". De heer Weijdt, die met zijn woorden een geest driftig applaus verwekte, wees erop dat de Texelaar bepaald niet afkerig is ge weest van het bieden van voorzieningen aan de toerisme omdat hij nu eenmaal een meegaande natuur heeft en de ste deling een plaatsje gunt onder de zon. Maar hij is wars van grote plannen die door buitenstaanders worden opgedron gen. „We hebben geen inmenging nodig. Het komt wel weer goed met Texel, maar dring geen plannen op". Ook Ir. P. E. de Wit (lid van de Werk groep Recreatie Basisplan) zette zich ge ëmotioneerd af tegen de mogelijke parkstatus van Texel. Hij vond het veel belangrijker dat in het overbevolkte Nederland eerst de kwaliteit van het woonmilieu wordt verbeterd door recir- culeren van afval, minder toepassen van bestrijdingsmiddelen en afremmen van produktiegroei. Wie? Wethouder J. C. Dros informeerde wie nu eigenlijk Texel heeft aangemeld als landschapspark en wie uiteindelijk beslist. De heer Van der Kloet zei dat nog geen aanmelding binnen is en dat het locale bestuur van Texel zelf moet beslissen, uiteraard met goedkeuring van de Rijksoverheid. De heer B. Bakker vroeg of het land schap wel zo belangrijk is voor de ge- middelde recreatieconsument. Ervarin gen, onder meer in het nationale park De Kennemerduinen, hebben uitgewe zen dat het gros van de bezoekers zich meer tot spartelvijvers dan tot het on gerepte duinlandschap voelt aangetrok ken. Ir. Van der Kloet wees erop dat het landschapsbehoud niet in de eerste plaats tot doel heeft toeristen te trek ken. Ir. Kroon veronderstelde dat de mensen die Texel bezoeken overwegend wel rustzoekers zijn. Prof. H. Postma van het NIOZ toonde zich afkerig van de vierde bestuurslaag die door de instelling van het parkbe heer zou ontstaan. Dat zou maar leiden tot strijd. Hij meende dat landschapsbe houd ook in de gewone bestemmings plannen kan worden geregeld. Ir. Van der Kloet: „Er komt geen bestuursni veau bij. Het bestuurslichaam wordt ge vormd door vertegenwoordigers van de bestaande instanties". Hele Waddengebied De heer J. Hooijberg vroeg of het niet beter zou zijn het hele Waddengebied maar tot landschapspark te maken. Ir. Van der Kloet onderschreef deze ge dachte. Men is er al druk mee doende; het is een urgente zaak. Verschillende mensen in het publiek bleken de mening te zijn toegedaan dat deze avond bedoeld was als propaganda voor het landschapspark en dat de or ganiserende groeperingen er warm voorstander van waren. Voorzitter Tol- ner benadrukte enkele malen dat dit beslist niet het geval is. „Dat het land schapspark er moet komen staat voor ons, maar ook voor de werkgroep Land- schapszorg nog niet vast. We willen al leen dat er voorlichting komt en dat men over voor- en nadelen kan discus sieren". De heer D. Schilling stelde vast dat een eventueel landschapspark het meest zou ingrijpen in het leven van de agra riërs. Hij schatte dat meer dan de helft van het gehoor uit agrariërs bestond en stelde voor dat ieder die ervoor was, zou zou opstaan, bij wijze van opinie peiling. Voorzitter Tolner wilde dat be slist niet toestaan. „Hoe kan men in dit stadium, na twee uur discussieren, al een standpunt hebben bepaald? De tijd is daarvoor nog niet rijp!" Schilling: „U bent toch niet bang?" Referendum De heer P. Wit vond dat de voorzitter deze confrontatie zelf uitlokte „door zich als partij op te stellen". De heer Wit sprak zich uit voor een landschaps park maar dan onder garanties. De mensen in het gebied moeten door mid del van een referendum beslissen. Bij de financiële compensatie voor de boeren moeten ook de uit de ruilverkaveling voortvloeiende lasten worden geteld. Feit is dat bij instelling van een land schapspark een belangrijke produktie- faktor de grond wordt bevroren. En mocht de parkstatus groei van het toerisme tot gevolg hebben, dan moeten de lasten die daaruit voortvloeien (kos ten van wegen, parkeerterreinen, boot kortom de hele infrastructuur) niet voor rekening van de plaatselijke be volking komen. Verder zal bij instelling van het landschapspark de vestiging van bedrijven waarin de jeugd emplooi kan vinden nog minder goed mogelijk zijn dan nu. Het gevolg is, wegtrekken van de jeugd; vergrijzing van de bevol king. Wat zal tegen deze sociografische verarming worden gesteld? De heer Wit pleitte vervolgens voor het creëren van recreatieve voorzieningen die mensen trekken buiten de zomerperiode, waar door een economisch gezonde situatie kan ontstaan. Vooral daar zou bij instel ling van een landschapspark aan moe ten worden gedacht. De heer Th. van der Laan l(die nog on langs zijn plannen om een camping te stichten zag afstuiten op bezwaren van natuurbeschermers) veronderstelde dat deze bijeenkomst was belegd om de re creatieve ontwikkelingen in het buiten gebied te keren. Dat werd door voorzit ter Tolner met stelligheid ontkend. Eerst in kleine kring De heer J. Beumkes stelde voor over het landschapspark eerst in kleine kring te discussieren en het daarna opnieuw in breed verband aan de orde te stellen. De heer Dijkshoorn vond dat de spre kers Van der Kloet en Kroon hadden laten blijken onvoldoende op de hoogte te zijn van de Texelse situatie. Blijk baar denkt men dat op bijna alle boer derijen nog tuinwallen zijn. De heer Dijkshoorn verwachtte dat het land schapspark een folklore-achtige situatie te zien zou geven, met boeren in ouder wets kostuum. De heer C. Zijm infor meerde wie eigenlijk deel uitmaken van de CRM-studiecommissie die zich met de landschapsparken bezig houdt. Zijn veronderstelling dat de landbouw niet of nauwelijks vertegenwoordigd was, was juist want de heer Van der Kloet kon er niet meer dan één aanwijzen. Naar aanleiding van een vraag van de heer P. Bakker deelde Ir. Van der Kloet mee, dat iedere organisatie die zich voor de landschapsparkproblematiek interes seert bij het ministerie van CRM een exemplaar kan aanvragen van de tot voor kort vertrouwelijke „Nota inzake een systeem van nationale parken en nationale landschapsparken in Neder land". Verder kan men zich informeren door de ANWB-recreatiebrochure no 13 „De nationale landschapsparken" (kos ten ƒ4,50) te bestellen.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9