Vilstersniet alles goud dat er blinkt VOGELS wel en wee (i de schaduw" a FILMNIEÜWS EL 95 door Andri J. Binsbergen noordelijke vorm zomer 3n winter Geslaagd Enkele opmerkingen van een toerist ELECTR0HUIS Tweede blad Texelse Courant, vrijdag 17 november 1972 Onder de namen van onze vo- els treffen we er nogal wat aan ie op de kleur van edele metalen zilver en goud duiden oudhaantje, goudvink, goudlijs- ir, zilverreiger, zilvermeeuw. Nu het verschil tussen goud en zil- r duidelijk waarneembaar. Dat echter niet het geval bij de oud- en zilverplevier, althans in ■ze tijd van het jaar, waarin we ■ide soorten op Texel kunnen en. De goudplevier, die op ons eiland net in Friesland (er zitten meer Friese Qilenienten in het Texels) als „wilster" **kend staat, komt op het ogenblik bij izenden op Texel voor. Het is een >inig opvallende vogel, iets kleiner n de kievit, met welke hij veel samen het weiland fourageert, maar net zo il ter been. Z'n goudkleurige boven- len doen hem in het herfstachtige ad weinig opvallen, zodat je goed iet kijken om de vogels te ontdekken ssen het gras. Luidruchtig zijn ze ook it, hoewel de roep een melodieus litend „thuuui", dat vooral in de icht wordt geuit opvallend genoeg .let is niet alles goud dat er blinkt. I wilster heeft een familielid waarmee wel verward kan worden: de zilver- vier. Deze komt echter in het alge- en niet op het land, maar op de wad- schorren en op het strand voor (op Mok zie je ze altijd), en niet in grote epen zoals de goudplevier maar estal alleen. De zilverplevier is in de vermaanden, wanneer hij hier ook irkomt (maar niet broedend, het is arctische vogel) prachtig zilvergrijs de rug en driekwart op hals en buik. het winterhalfjaar echter is hij net de goudplevieren 's winters van on- en wit en is het grijs van de rug Br bruin. Zodoende is het verschil altijd direkt waarneembaar. Wel ter als de vogels vliegen: de zilver- vier heeft zwarte okselvlekken, de idplevier witte. Bovendien heeft de erplevier een lichte staart en de idplevier een bruine. niet zo hard. Het aantal wilsterflappers was vorig jaar altijd nog zo'n 60. Er bleek ook dat er fouten waren gemaakt en dat mensen die eigenlijk geen recht op de bijzondere akte hadden er toch één gekregen hadden; jachtaktes wor den door de gemeentes verleend, zodat de Direktie Faunabeheer geen direkt overzicht had. Naar schatting werden er jaarlijks 20.000 plevieren gevangen, grotendeels voor consumptie in het bui tenland, want in ons eigen land is er weinig belangstelling voor. De op brengst is altijd vrij gering geweest (de laatste jaren ƒ0,60 per vogel). De vangst is niet zo groot dat de stand direkt ge- Goudplevier zuidelijke vorm zorner Er komen twee ondersoorten (geogra fische rassen) van de goudplevier in ons land voor, de zuidelijke en de noorde lijke. De eerste broedde vroeger in Ne derland maar is sinds 1937 (laatste broedgeval in ,Fochtelo, Friesland) als broedvogel verdwenen. Daar beide on dersoorten vooral 's winters in het veld niet van elkaar te onderscheiden zijn, valt moeilenk vast te stellen hoeveel zuidelijke vogels er onder de troepen goudplevieren zijn. 's Zomers onder scheiden ze zich van elkaar in de teke ning en de intensiteit van het zwart op hals, borst en buik. De troepen die we nu overal kunnen zien, trekken bij invallende vorst net als de kieviten verder naar het zuiden. Amerikaanse Globetrotters Zover als de Kleine (ook wel Ameri kaanse of Aziatische genoemde) goud plevier, die hier zeer zeldzaam is, gaan onze goudplevieren niet. Deze Ameri kaanse globetrotter trekt van Alaska over de oceaan naar Hawaï. Andere Amerikaanse goudplevieren trekken van Noord-Canada via New Foundland over de Atlantische Oceaan naar Brazilië en dan verder door naar de kust van Zuid- Amerika tot Argentinië, maar in het voorjaar terug via het binnenland. Dat houdt waarschijnlijk verband met de beschikbare hoeveelheid voedsel, in het najaar kunnen ze op New Foundland de buik voleten voor ze de oversteek wa gen. In het wintergebied zijn de om standigheden anders en daarom onder breken ze in het voorjaar de reis om te fourageren. Als u de goudplevieren wilt zien, ze zijn overal op Texel totdat de vorst in- Flappen Ie goudplevier hoort tot het zg. „wa- vild" van de Jachtwet; de jacht erop [eopend van 1 november tot en met december. Maar wilsters worden I nig geschoten. Die worden met net- V gevangen. Geflapt zoals dat heet. f dit „wilsterflappen" is vorig jaar r aanleiding van een artikel in het uwsblad van het Noorden een hele ontstaan. Er werden vragen gesteld de Minister van Landbouw en Vis- j en iedereen sprak plotseling schan- 'an deze „barbaarse" vorm van jacht, slechts door weinigen in ons land dt bedreven. In de Jachtwet van is bepaald dat alleen zij die in periode van 1 juli 1946 tot 1 juli de jacht op goudplevieren door lel van slag- of treknetten hebben |eoefend nog voor een bijzondere [takte voor dit doel in aanmerking len komen. Een zg. uitstervingssy- dus. Bovendien werd de jacht op Iplevieren met netten alleen nog end in de provincies Groningen, iland en Noordholland. Het uitster- zo werd gekonstateerd, gaat echter vaar loopt, maar in de ogen van de be schermers toch zeker onverantwoord. Een belangrijk argument is ook dat je de Belgen, Fransen en Italianen moei lijk kunt verwijten dat ze vogels met netten vangen als je het zelf ook doet. Bovendien is het in strijd met de Inter nationale Conventie van Parijs 1950, die het in masse vangen van vogels ver biedt. Enfin, Minister Lardinois heeft de kwestie voorgelegd aan de Nederlandse Jachtraad, die hem in jachtzaken advi seert. De konklusie van de Jachtraad, noch van de minister is tot nog toe be kend gemaakt, maar het lijkt onontko- melijk dat deze vorm van jacht in ons land verboden wordt nu de Belgen, met wie wij de Benelux-overeenkomst op het gebied van de jacht en de vogelbe scherming hebben gesloten, de vogel vangst hebben verboden. Zij zijn zelfs verder gegaan en hebben ook de vangst in eendenkooien (waarvan ze er maar 3 hadden, tegen Nederland tientallen) ge sloten .Diezelfde overeenkomst verbiedt trouwens de vogelvangst of jacht met netten geheel, zodat de Nederlandse be palingen als overgangsmaatregel nog zou kunnen blijven bestaan. valt. Zilverplevieren zien we in de Mok, op de Schorren, in de Slufter en hier en daar elders langs de kust. De Kleine goudplevier dwaalt wel eens af naar Europa en is ook wel in ons land waar genomen. Deze soort is iets kleiner en maakt verder een geschubte indruk. Bo vendien heeft hij grijze oksels in plaats van witte. ZON, MAAN EN HOOG WATER De zon komt 19 november op om 8.07 uur en gaat onder om 16.43 uur; 22 november op om 8.12 uur en onder om 16.40 uur. Maan: 21 nov. V.M.; 27 nov. V.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 17 nov. 4.08 en 16.25; 18 nov. 5.29 en 17.47; 19 nov. 6.41 en 18.59; 20 nov. 7.39 en 20.00; 21 nov. 8.30 en 20.55; 22 nov. 9.20 en 21.46; 23 nov. 10.08 en 22.30; 24 nov. 10.57 en 23.12 25 novx. 11.43 en 23.50. Aan het strand is het ongeveer een uur eer der hoog water. Op 27 oktober slaagden te Wormer- veer voor het praktijkdiploma VSLM machineschrijven 165 aanslagen, de da mes N. van Beek en M. van der Star uit Eierland en de heer P. Postma uit De Cocksdorp. Allen volgden de typelesseniij van de heer A. C. Peetoom. '•JfSjk Brlncn t«« Uiart balUa tar*ntvocrM0M4 ét r*diku*'£~;(g. Gemeentebestuur, VW en vele an deren doen hun best Texel zo goed mo gelijk te beheren om het voor de toeris ten zo mogelijk nog aantrekkelijker te maken. De ideeën voor al dit werk komen uit de aard der zaak van mensen, die op Texel wonen. Dat is logisch, maar het heeft ook een paar bezwaren, zoals 1. iedere Texelaar is aan zijn eiland ge wend, d.w.z. 'hij bekijkt het nooit zo fris als iemand die er (telkens weer) opnieuw arriveert; 2. mensen, die op Texel wonen zijn per definitie daar geen toerist. Daardoor kennen zij de wensen en gedragingen van de toeristen minder goed. Ter illustratie geef ik de volgende voorbeelden a. Kort geleden werd tussen de Sluf- terweg en de 's-Hertogenboscbweg onder de duinen een weg aangelegd. Iëdereen blij dat hij nu goed naar zijn vakantiehuisje kan rijden, i.p.v. over de puinstrook van de laatste ja ren te moeten hobbelen. Helaas is die asfaltweg vlak langs de uitgangen van de bungalowparken gelegd. Elke toerist weet dat als stadskinderen eindelijk in een bun- galowtje onder de duinen aangeko men zijn, zij dan denken: „Nu zijn wij vrij!" Gevolg is dat zij de uitgang uitrennen naar de duinen. Maar nu is vlak langs die uitgang een auto weg gelegd! Met minder moeite en minder kosten had die nieuwe weg 8 10 meter verder naar de duinen aange,legd kunnen worden, zodat het fietspad tussen uitgangen en auto weg was blijven liggen Dan had het grootste deel van het fietspad ook niet opnieuw aangelegd behoeven te worden en de weg zou over vaste grond aangelegd kunnen zijn en niet, zoals nu, over 2 gedempte putten, waar de weg vrij zeker zal gaan ver zakken (toekomstige kosten en on gemak). b. Op de Postweg staat bij de ingang van het vliegveld een straatlantaarn. Op de hoek Postweg-Slufterweg staat er geen, ofschoon er op die hoek zeer veel meer auto's de Post weg verlaten dan bij het vliegveld. Overheid, plaats op de bedoelde hoek s.v.p. een lantaarn. c. Op de laatste dag van de Neder landse herfstvakantie (vrijdag 20 oktober j.l.) nam TESO om 9 uur slechts 6 toeristenauto's mee van Texel. De vele andere, niet-Texelse auto's moesten een uur wachten. Daaronder waren veel auto's, die juist ver terug moesten rijden (Zuid- Nederland en Duitsland). Die boot werd bijna geheel vol geladen met vrachtauto's en T- en V-kaart houders. Iedereen wil vakantiespreiding, maar dient Texel m.i. tijdens gespreide hoogtijdagen wel voor vlot vervoer te zorgen. Merkwaardig is ook dat een aantal mensen naar een 3e boot verlangt, maar dat men op bovenvermelde tijd (herfstvakantie) de aanwezige 2e boot niet liet varen. Een slotopmerking: Om meer dan tot heden de wensen en ideeën van toeris ten te leren kennen, zou men op de Texelse boot en op sommige plaatsen in de dorpen een „Ideeënbus voor beter toerisme" kunnen ophangen. De daarin geworpen voorstellen zou men bijv. door de VW op bruikbaarheid kunnen laten bekijken. Een proef van een jaar jlijkt mij in elk geval de moeite waard. Een andere mogelijkheid zou zijn: in Aardleidingen en bliksembeveiliging de toeristenkrant een strook af te druk ken waarop men zijn idee of wens naar voren kan brengen. Aris Dros NASCHRIFT Voor de nieuwe weg tussen Slufter- weeg en 's-Hertogenboschweg zal een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur alsmede éénrichtingverkeer zijn geboden. In de jaargang 1971 van de toeris tenkrant werd door middel van een enquêteformulier gelegenheid gegeven aan- en opmerkingen te maken inzake toeristische en andere voorzieningen op Texel. Velen hebben van deze moge lijkheid gebruik gemaakt. De resultaten zijn inmiddels aan de betrokken instan ties ter kennis gebracht. Red. Zaterdag, zondag en maandag om 20.00 uur draait in het City theater de Alrfed Hitchcock-produktie „Frenzy". Richard Blaney, ex-R.A.F.-piloot, leeft voortdurend in een nare droom. De po litie en de mensen kennen hem zoals hij is.een aanrander, die zijn slacht offers met een stropdas wurgt. Blaney weet echter dat hij nooit deze moorden kan hebben gepleegd. Daarom gaat hij langs allerlei schuilwegen en verblijft bij mensen die geloven in zijn onschuld. Mensen zoals het buffetmeisje Babs, dat van hem houdt, Rusk de fruitgrossier en zijn vrienden John en Henny Porter. Zelfs als alle vonnissen zijn geveld en de hartstochten zijn gedoofd is Blaney nog op zoek naar de persoon die de schuld is van het net van waanzin, waarin hij gevangen zit. Maar Blaney kan de ware bedrijver van al deze gru welen nooit te pakken krijgen, want de schuldige is(Toegang 18 jaar) Zondagmiddag om 15.00 uur kan men weer lachen, gieren, brullen met Abbott en Costello in „We zien ze rennen". Taxi-chauffeur Wilbur heeft vaak pech in het leven. Zijn enige vaste klant is Grover, die echter nooit kan betalen. Het tweetal raakt altijd in vreemde si tuaties verzeild, zo ook nu; doordat Wil bur een paard snoep laat eten helpt hij het brave dier om zeep. Hierdoor wordt het bestaan van de eigenaars King en Prinses bedreigd, zodat Wilbur voor een nieuw paard moet zorgen. Op de ren nen wint hij toevallig tweehonderd dol lar, waarvoor hij een paard koopt. Hij neemt echter het verkeerde dier mee, dat 's werelds snelste renpaard blijkt te zijn. In een wilde achtervolging komt Wilbur met het paard bij de renbaan, waar hoe kan het anders? het snelle renpaard de eerste prijs in de wacht sleept. Plotseling zitten Wilbur en Grover goed in het geld, zodat zij hun vrienden Joe en Kitty geld kunnen geven om een soldatenrevue te begin nen, waarvan de toeschouwer de finale nog meemaakt. (Alle leeftijden). IIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU HOOFDSTUK IV 't Eerste stapje op de ladder [ix' vader.de ingenieur, was een •van-de-wetenschap geweest, looit als een wild paard op je doel in" had hij altijd gezegd „eerst al- Inderzoeken". Trix herinnerde zich die uitspraak, I ze zich zette om na te gaan hoe Tch de plaats kon veroveren in de «nschap van Vierhoven, die ze ite. ben met Jan getrouwd" zo praatte iet zichzelf „omdat ik van hem en omdat ik iets in hem zag. ik met hem getrouwd zijn, wanneer weten had dat ik het leven van 'ergeten ambtenaarsvrouwtje moest i, ik, Trix Beemsterboer? Jan had ekundwanneer hij zijn best an had. Dan maar een beetje min- tijd voor mij, voor de kinderen, zijn hengel en zijn kegels en zijn re liefhebberijtjes. Wie streeft naar doel moet zich iets, en soms veel, ?ggen om het te bereiken. Jan heeft gestreefd, hij heeft zich laten drij- op het tij. Hij heeft geen rugge- t genoeg. En hij houdt niet genoeg mij om dat voor me over te heb- Ik had burgemeestersvrouw kun- 'ijn als hij alles op alles gezet had. vie ben ik nu? Wat beteken ik door L. van Schooten uiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Haar blik viel op een aanbeveling in „De Bazuin" voor een bazaar. Daar stond het keurige rijtje namen van de dames die het in Vierhoven in de melk te brokken hadden. Haar naam stond er met bij. Wie ken de haar? Ja. mevrouw Van Schalye, de burgemeestersvrouw, die had ze wel eens ontmoet, op een receptie waar ze was met Jan. En dan zei mevrouw Van Schalye „Dag mevrouw Borger, hoe gaat u al?" en haar ogen waren al weer bij een ander. Goed, als Jan dan tevreden was met zo'n plantenbestaan, zij niet! Zij zou zich een plaats veroveren in Vierhoven! En wie weet, misschien kon ze hem daardoor activeren. Misschien werd hij wakker. Misschien kreeg hij, door haar relaties. Misschienwie weet? „Nooit als een wild paard op je doel afgaan" zei ze bij zichzelf, en ze ont wierp een krijgsplan, terwijl ze uit „De Bazuin" met het artikeltje over de ba zaar een patroon knipte voor een vestje voor Erica. Die bazaar. Als ze nu eens een stel van die hele leuke eierwarmertjes maakte, die haan tjes met rode kammetjes en die leuke staartjes waar ze laatst een afbeelding van gezien had inwaar was het ook weer? Ja, in dat oude Amerikaanse tijd schrift dat boven lag. Leuk.had nie mand. Of een theemuts, met dat leuke appli- catiewerk? Of allebei? En dat dan afstaan voor de bazaar! Maar het moest bijzonder goed en bij zonder leuk zijn. Niet zo'n gewoon ba zaar-artikel. Men moest vragen: wie heeft die leuke, die mooie dingen ge maakt? En dan zouden ze zeggen: „O, dat is mevrouw Borger.En dan. ja, dan. „Waar ben je nou weer mee bezig moeder?" vroeg Tom. „Is er niks te eten, ik plof van de honger". „O wat enig mams, nee, snoezig ge woon!" riep Erica verrukt. „Maakt u er voor mij óók zo een?" bedelde Wietske. „Waar is dat moois voor, vrouw van m'n hart?" vroeg Jan en boog zich lief kozend over haar heen. Zijn Trix.ze was voor hem nog altijd het meisje van zijn dromen. Jammer dat ze de laatste tijd zo rusteloos, zo humeurig was. 't Was ook een treurige zomer geweest, ze was er niet genoeg uitgekomen, dat zou 't wel zijn. „Da's voor de bazaar" zei ze zakelijk. „De bazaar? O, voor die doofstom men". „Ja". „Wist niet dat jij je daarvoor interes seerde". „Ik heb me er altijd voor geïnteres seerd" verzon ze vlot, „maar ik had er nooit de tijd voor. Nu kreeg ik opeens weer zin". Hij was blij dat ze afleiding had en vroeg niet verder. De artikelen voor de bazaar konden worden ingeleverd bij juffrouw Dina op „De Horst".... (juffrouw Dina van Poelstijn, symbool van de vergane glo rie der Poelstijnen die eens het dorp re geerden) of eventueel worden afgehaald. Na lang wikken en wegen besloot Trix een briefje te schrijven, dat ze iets voor de bazaar had gemaakt en dat het hij haar kon worden gehaald. Juffrouw Dina stuurde Kees, officieel haar huis knecht, in werkelijkheid een hoogbe jaard mannetje-voor-alles Ze had zo overal haar mannetjes voor. De bazaarcommissie vergaderde en bekeek wat er zoal binnengekomen was. Veel was orthodox bazaar-goed: ge haakte spreien, geborduurde kleedjes, poppen, gebrandschilderde spreuken en teksten, diverse artikelen van andere bazaars, door de gelukkigen die er geen raad mee wisten aan deze bazaar ge schonken. Mevrouw Doornink-Dumar- che had een precieus stilleventje ge schilderd dat artistiek uitsprong boven al het andere. ja, en dan was er nog iets gekomen.... een half dozijn eier- warmers en een theemuts. Was het niet mevrouw Doornink ge weest, die een verrukt kreetje had ge slaakt, Trix Borgers bijdrage zou min of meer voor kennisgeving zijn aange nomen. Maar mevrouw Van Schalye, opmerkzaam geworden door het zeld zame enthousiasme van de Frangaise, zag nu toch ook, dat er bijzonder veel werk gemaakt was van die leuke eier- warmers met die kraaiende haantjes, en dat het theemutsje op zeer kunst zinnige wijze van applicatiewerk was voorzien. „Dat is iets héél moois", zei ze gede cideerd en vroeg zich in stilte af, wie zich de moeite zou hebben gegeven, zulke smaakvolle, kunstige dingen te maken voor een bazaar. „Wie heeft dat gemaakt?" vroeg ze. „Ene mevrouw Borger.... kent u haar?" vroeg juffrouw Dina, en veegde haar eeuwig verkouden, rode neus met een volslagen mannenzakdoek af. „Borger.wacht es.dat is vast de vrouw van meneer Borger van de secretarie". „Ik ken hier tenminste geen andere Borgers", voegde mevrouw Minnema er aan toe, die de wandelende burgerlijke stand van Vierhoven was, „Maar dat is toch wel heel apart", zei de burgemeestersvrouw, blij dat er op de bazaar ook nog een paar werkelijk aparte dingen waren.want dat stil leventje van Geargette Doornink was óók een heel fijn dingetje, al keken de andere dames er kennelijk het moois niet van af. Toevallig zag ze Trix twee dagen la ter in het postkantoor. Trix groette beleefd de echtgenote van Jans opperste chef, maar de bur gemeestersvrouw stevende direkt op haar af. .yMevrouw Borger.... blij dat ik u zie. Die eierwarmers en dat theemutsje voor de bazaar. die zijn toch van u?" „Ze zijn nu van de commissie", glim lachte Trix. „Goed, maar u hebt ze toch ge maakt?" „Inderdaad mevrouw". „Ik vond ze bijzonder leuk, bijzonder Ach, u weet wel" babbelde ze vertrou welijk, „wat je voor zo'n bazaar krijgt. En daarom vind ik het zo leuk, dat er toch een paar dingen zijn, die er uit springen". (wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 13