2 Jestuur Holl. Mij v. Landbouw sprak over landschapsparken Geld nodig? Binnen 'n paar dagen geregeld-met een persoonlijke lening van de NMB N.V. Exploitatie-MaatschappijDE KRIM" 8e«esti8d t« t«.i Ook uw opticiën heeft leuke kado's i' BAKKER N.V. Groeneplaats Mevr. Gilijamse won derde prijs in appel en ei-wedstrijd ja li Bazaar ten bate van kerkrestauratie CAMPING „DE KRIM" De tarieven voor 1973 zijn: modern. anders nieuw. Klokken zoals deze, maar ook in uiterst Sieraden in goud, zilver en doublé. Steeds iets Het hoofdbestuur van de Hollandse le, aatschappij van Landbouw heeft zich tvoerig bezig gehouden met de plan tot instelling van nationale parken nationale landschapsparken. Dit ge- •urde naar aanleiding van een brief de afdeling Eierland waarin nogal at verontrusting naar voren komt. De ief luidde als volgt: Zoals u wellicht weet zijn er plannen Nederland om nationale landschaps- wi§rken en nationale parken in het leven roepen: In het plan is het gehele ei- rhi ee nd hi Texel opgenomen met zijn .000 ha cultuurgrond. Wanneer het ieel zich zou beperken tot de duin- bieden, dan was deze brief niet bij college op tafel gekomen. Daar bij uitgangspunt alle cultuurgrond erbij itrokken is, wordt het geheel voor ons zaak, dat ons ernstig tot denken Is het in een „vrij" democratisch >derland mogelijk om over elk parti- jjier persoonlijk bezit door bepaalde oeperingen bepalingen en beperkin- op te laten leggen. Waar blijven of imen wij met z'n allen met onze vrij den? Dienen de minderheden, in dit 'al de agrariërs, zich weer over te en, omdat „men" het zo nodig acht, hier een nationaal landschapspark int te komen? Het komt steeds meer uit, dat diege- die een behoorlijk tot hoog inko- in hebben of in elk geval een vast in- men, het beleid voor het in ons gebied irkende en wonende agrariërs willen an uitstippelen. Zijn onze leden de ngewezen personen voor parkwach- en de aankleders van het andschap, als beloning een karig inkomen zul- krijgen. Miljoenen toeristen hebben de loop der jaren het eiland bezocht zijn, met de tijd meegaande land- uwbedrijven. De meeste landbouwers )ben geen of weinig profijt van die risten gehad, ondanks dat zij wel be- zijn om tenten en/of caravans toe te en op hun erf. Verordeningen weer- ïden dit nog steeds. Moeten de agrarische bedrijfshoofden met ge nen straks werken voor die bepaalde leperingen omdat „men" hpt zo nodig it om hier een nationaal landschaps- k te maken. het iedere ondernemer neemt er ge- igen mee om te werken met bepa- gen en beperkingen. Krijgen deze lernemers de mogelijkheid om straks ers in Nederland een bedrijf uit te 'enen, waar geen bepalingen en be kingen op liggen? Als ondernemer nt de mogelijkheid aanwezig te zijn om het bedrijf te kunnen ontwikkelen, hetgeen ook noodzakelijk is om te kun nen wedijveren met ander collega's in alle delen van de EEG. Wellicht zien de stedelingen en be paalde groeperingen, die „weg" zijn van natuurbehoud, de boer gaarne terug met het blauwe petje op zijn hoofd en een rode zakdoek om zijn hals. Hiervoor zullen zeker een paar agrariërs te vin- den zijn, mits zij door hun toeschouwers beloond zullen gaan worden. Het aantal betaalde toeschouwers zou dan weieens tegen kunnen vallen. Wanneer wij het bovengenoemde als achtergrond nemen, dan vragen wij ons af, waar blijft de leefbaarheid van een eiland als het onze? Wat wordt er be reikt als vijf maanden het eiland vol zit met toeristen en de rest van het jaar uitgestorven is op een paar parkwach ters na? Voor onze jeugd zullen er scho len moeten blijven of. zij moeten het ei land bestemmen voor 65-plussers. Ook de middenstand zal er mee gediend zijn, dat hier een florerende landbouw blijft. Met deze brief hebben wij u willen la ten weten van wat er onder onze leden leeft. Wij rekenen er dan ook op, dat, wanneer deze plannen in hogere instan ties uitgewerkt zullen worden, u er voor zult vechten, samen met de andere or ganisaties, dat niet onze en uw leden de dupe gaan worden van wat „men" en bepaalde groeperingen graag willen". Nauwlettend volgen Het hoofdbestuur kon de strekking van deze brief volledig onderschrijven. Weliswaar ziet het er naar uit dat, in verband met de toestand van de rijks financiën, er voorlopig van realisering van deze plannen nog niet veel terecht zal komen, dit neemt niet weg dat de landbouw deze zaak nauwlettend moet volgen. De landbouw heeft, naar de mening van het hoofdbestuur, in het verleden al bewezen er oog voor te hebben dat ook andere groeperingen dan de landbouw belang hebben bij onze groene ruimte. Men zal echter moeten beseffen dat het handhaven van de bestaande situatie in bepaalde gebieden economische gevol gen heeft voor boer en tuinder, die daarin moeten leven en werken. Het land- en tuinbouwbedrijf is een dyna misch gebeuren en zal zich dus moeten kunnen aanpassen aan veranderende omstandigheden. Wil men echter de be staande situatie handhaven, dan zal dit niet mogen gaan ten koste van de land bouw. Een ander aspect aan deze zaak dat het handhaven van een landschap alleen maar kan gebeuren, wanneer de landbouw daaraan wil en kan meewer ken. Anders zal men al gauw kunnen konstateren, dat van het oorspronkelij ke landschap weinig meer is overge bleven. DE KOOG Op 24 en 25 november wordt in „De Schuilhut" te De Koog een bazaar gehouden ten bate van het res tauratiefonds van de Hervormde kerk. Ter gelegenheid van deze bazaar wordt een verloting gehouden waarbij de vol gende hoofdprijzen zijn uitgeloofd: 1. vouwfiets; 2. gehaakte sprei; 3. wand- koffiemolen. Verder zijn er diverse klei nere prijzen. De prijzen zijn te bezichti gen in automatiek PP aan de Dorps straat. Dezer dagen zullen leden van de zusterkringen rondgaan om giften en prijzen voor de bazaar af te halen. Men wordt verzocht alvast wat klaar te zet ten. Op de bazaar zullen ook kerst- en nieuwjaarskaarten verkrijgbaar zijn. Een persoonlijke lening is tegenwoordig een gewone zaak. Het is een moderne manier om wensen of noodzakelijke voorzieningen in het privé vlak te verwezenlijken. De NMB maakt 't niet moeilijker dan 't is. Geen onnodige formaliteiten. Een persoonlijk gesprek waarbij in overleg met u het benodigde bedrag wordt vastgesteld evenals de maandelijkse aflossingstermijnen. En bovendien: gunstige voorwaarden. Een lening van 2000,- kunt u bijvoorbeeld terugbetalen in 18 termijnen van 129,50, Een bedrag van 3500,- in 24 keer f 171,50. Rente en kosten zijn daar al bij inbegrepen. Stap eens binnen voor meer inlichtingen. Nederlandsche Middenstandsbank Voor het eerst viel een prijs in het Albert Heijn appel en ei-spel op Texel. De gelukkige was mevrouw F. Gilijamse- Steur uit Den Burg, die de derde prijs (f250,in contanten) won. Het bedrag werd haar dinsdagochtend ter hand ge steld door de heer J. Pietersen, chef van het Albert Heijn-filiaal in Den Burg. Om aan het spel mee te doen moest men en kele gegeven regels aanvullen tot een mopje Max Tailleur en zijn staf selecteer den uit de duizenden inzendingen weke lijks de winnaars van vier hoofdprijzen en een aantal troostprijzen. Het mopje, dat mevrouw Glli/amse formeerde luidde: ,,Een appel en een ei zaten samen in de biscoop Zei de appel tegen het el: schik eens een dopje op". Je zou je moppen kunnen voorstellen waar nog harder om te lachen valt maar Max Tal leur vond het op twee na de beste inzending van de week en wie zou het wagen aan zijn hu- mor-kunde te twijfelen werd in 1972 bezocht door 7.040 personen. Het aantal overnachtingen van personen bedroeg 60.006. Wilt U meer weten Inlichtingen bij de directeur M. Boon, Vuurtorenweg 5, De Cocksdorp, telefoon (02222) 244 Per overnachting Personen boven 4 jaar 2,— inclusief ƒ0,40 toeristenbelasting. Kinderen tot 4 jaar gratis. .Caravan, vouwwagen, tent of auto 2, Aansluiting elektriciteit voor verlichting, PER WEEK 6, Vaste seizoenplaats (exclusief overnachting personen e.a.) tot 1 januari a.s. nog beschikbaar voor ƒ150, ksl :fc Lange barometers zijn weer in. Barometers - loupen - kompassen - leesglazen in alle prijzen en maten. Veel, veel meer kado's dan wij hier op kunnen noemen, vindt U in onze zaak. Maar stuk voor stuk gewaardeerde Sint Nicolaas- geschenken. Laaggeprijsde Japanse kwaliteitskijkers Schoolmikroskopen. Voor weinig geld kennis maken met de mikro- wereld Iedere brildrager heeft eigenlijk wel een bril- étui nodig en er zijn van die leuke en modieuze étuis. en service. Een stroom van modellen in Pontiac - Tissot - Union en Seiko horloges. Klassehorloges, beroemd om kwaliteit, garantie

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 19