Cjroen ZwartsJexels in het Fraaie vogeltentoonsteiling van Op eigen wieken" in Casino TAXI 2323 EMK ziet 25 november met spanning tegemoet Teso verlaagt tarieven! Trouw- /T\ plannen! Maatscb. kapitaal naar 2 miljoen (02220) 3132 95 i PROCENT KORTING Dud, zilver, uurwerken Firma Duin bouwt tien premiewoningen aan Bernhardlaan g WILHELMINALAAN 4-6 Geen bezwaren naar de Kroon? TAXI Martien v. d. Wetering Jack Goletti „DE BEEREKUIL" JDAG 17 NOVEMBER 1972 86e JAARGANG No. 8726 gave B.V. v.li. Lungeveld Dc Rooij :bus 11 Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Keesomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middens tan dsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. pr\js ƒ5,00 p. kw. 50 ct. incasso; los 25 et Advert. 21 ct. per ram. excl. 4®/0 BTW Nauwelijks hebben de kleindieren van lotcx" „Casino" verlaten of deze zaal edt andermaal onderdak voor een itoonstelling. Nu is het de vier jaar leden opgerichte vogelvereniging „Op ;en Wieken" die er een expositie van .aries, parkieten, tropische vogels en inten heeft ingericht. Gisteravond half acht werd de kleine avifauna ipcnd en vanaf acht uur was het pu ik welkom. Er zijn zo'n 250 inzen- igen te zien. Het rijkst vertegenwoor- zijn de tropische vogels die met el- wedijveren in schoonheid. Wie de liste is, is trouwens al uitgemaakt, it een deskundige jury is dinsdag en •nsdag voortdurend met beoordelen touw geweest. Men beschouwt „Op ;cn Wieken" nu als een volwassen iniging en er is daarom strenger vorig jaar gekeurd. De puntenaan- waren dan ook gemiddeld minder maar de beste dieren zijn er dui- jker uitgekomen. kampioensvogel van de tentoon- ling is een boomkwartel, eigendom fcde heer P. Parlevliet uit Den Hoorn, kdier kreeg niet minder dan 91 pun- I toegekend en daarmee de door de Jieente Texel beschikbaar gestelde Bij de „eigen kweek" was de biste vogel een zilverbekje van de J. C. de Bruijn die daarmee een fete prijs, wisselbeker en bondsme- lle heeft veroverd. De topvogel bij de laries was van de heer J. Staal. Voor i een bondsmedaille, eerste prijs en pooi de afdeling kanaries, zeebravin- i en Japanse meeuwen uitgeloofde |pioensprijs. Fraai ingericht der jaar tracht de vereniging van tentoonstelling iets bijzonders te |cen. Deze keer zijn de honderden ien en kooitjes gegroepeerd rond Ikunstmatige eendenvijver met mini- lilandschap en echt werkende vuur- |n. Die twee meter hoge vuurtoren, i gelijkend op de Eierlandse vuurto- I is gemaakt door de heer Co Ver- llen, geholpen door de heer J. Daal- IDe bergeenden, carolina-eenden en Iele andere bijzondere exemplaren I uitgeleend door de fa. Kooi uit 't [aast de eendenvijver, vormt ook de intige volière met halsbandparkieten igapornissen een aardig accent in de ft Kooi en vogels zijn eigendom van deer F. Kortenhoeven die ook het op- ten van de zaal voor zijn rekening Ét genomen. e belangstelling voor de vogelhobby Bit. „Op Eigen Wieken" hoopt een Ir dagen haar 70ste lid in te schrij- lHoe meer leden, hoe meer vreugd, ook hoe minder financiële zorg. I de contributiegelden alleen komt I niet rond. Er moeten ook verlotin- Iworden gehouden. Tot dusver heeft lEigen Wieken" het kunnen redden ■er subsidies en dat wil men graag Jouden omdat men ervan uitgaat dat idie een noodhulp is waarvan pas juik mag worden gemaakt als alle Ire mogelijkheden om de boeken Jènd te krijgen zijn benut. Gehoopt lit dat nog wat donateurs (min. bij- Ie ƒ2,50 per jaar) geworven kunnen pn. Verder houdt men zich op de «instelling bezig met de verkoop ■bekers en asbakken. De vereniging J bijna alle prijzen die bij deze ten- Btelling zijn uitgeloofd uit eigen |elen kunnen aanschaffen. Niet moeilijk iet houden van vogels moeilijk en »ar? Voorzitter Noorlander van Op Wieken' antwoordt ontkennend. n 31 december op de meeste artikelen in de afdeling Dat betekent groot voordeel bij o.a. kwaliteitshorloges van bekende merken; gouden en zilveren ringen en sieraden; zilver-, kristal- en koperwerk. fa. j. nauta Aannemer C. H. F. Duin is begonnen met de bouw van tien premiewoningen aan de Bernhardlaan te Den Burg. Als de winter niet al te veel onwerkbare da gen oplevert zullen ze dit voorjaar kun nen worden opgeleverd. De woningen worden opgetrokken in blokjes van twee, zijn vrij groot (zes verbljjfseenhe- den) en zijn bestemd voor verkoop. De prijs is nog niet bekend. Het ontwerp is van het bureau voor architectuur en ruimtelijke ordening Martini b.v. te Groningen en is zodanig dat de toekomstige eigenaars recht heb ben op de hoogst mogelijke premie. De indeling wijkt af van wat men in dit genre woningen gewend is. De in gang met de royale hal bevindt zich aan de zijkant waardoor de aan de voorzijde gelegen kamer ongeveer zes meter breed kon worden. De kamer heeft een opper vlakte van 29 m2. Erachter is de keuken geprojekteerd. De wand tussen keuken en kamer is eventueel te verwijderen en men heeft dan een open keuken. Boven zijn drie slaapkamers en een badkamer met tweede toilet. Een vaste trap voert naar de zolder waar zich ook nog een opvallend grote slaapkamer bevindt. Het huis is verder voorzien van garage en berging. In de berging staat de cv- ketel. In het belang van de geluidsiso latie zijn tussen de woningen gescheiden bouwmuren toegepast. Getracht is zo veel mogelijk met het wat saaie aanzien dat veel premiewoningen kenmerkt, te breken. De gevels zijn verfraaid en een aardig accent wordt gevormd door het hoekraam van de woonkamer. Een ongelofelijk geluid in deze tijd van voortdurende prijsverho gingen: TESO verlaagt de tarieven. Dit is mogelijk in verband met de afschaffing van de btw op veertarieven. Tot dusver was in de prijs 4% (passagierstarieven) en 14% (auto- en andere tarieven) gecalculeerd. De tarieven gaan nu gemiddeld met deze percentages omlaag al zijn hier en daar afrondingen naar beneden zowel als naar boven toegepast om makkelijk hanteerbare bedragen te krijgen en om vooral de Texelaars en het vrachtvervoer tegemoet te komen. Tientallen vogelsoorten kosten niet meer dan enkele guldens per stuk. Zee- bravinken bijv. horen tot die goedkoop ste klasse maar zien er niettemin prach tig uit. Kweken met deze vogels is ook geen probleem; er moeten doorgaans zelfs maatregelen genomen worden om te voorkomen dat de vogelfamilie zich al te sterk uitbreidt. Zeebravinken, mus- kaatvinken, Japanse meeuwtjes horen tot de zg. zaadeters die op bijzonder makkelijke wijze aan de kost zijn te houden. Vogelzaden zijn er in allerlei soorten voor weinig geld te koop. Iets moeilijker ligt het bij de insecteneters zoals de fraai gekleurde en prachtig zin gende Japanse nachtegaal die naast zijn basisvoedsel vliegen, muggen, meelwor- men e.d. moet hebben. Enkele leden van „Op Eigen Wieken" houden zich bezig met het kweken van kruisingen. Op de tentoonstelling zijn daarvan mooie resultaten te zien zoals een muskaatvink-Japanse meeuw, njst- vogel-Japanse meeuw (iets bijzonders!) en een tijgervink-goedbuikje. Zangkanarics Er komt ook wat belangstelling voor de kweek van zangkanaries, meer een wetenschap dan een hobby. Voor deze tentoonstelling heeft de heer H. H. van ider Meer zangkanaries ingestuurd. Ze zijn gekeurd door de Texelse keurmees ter Schenk. Wie lid wil worden van „Op Eigen Wieken" kan het beste eens vrijblijvend een vergadering (elke laatste vrijdag avond van de maand in de vergaderzaal van de Doopsgezinde kerk) te bezoeken. Het lidmaatschap kost ƒ15,per jaar inclusief de kosten van het bondsorgaan en het eigen clubblad met veel nuttige informatie. Juist het onderling kontakt in clubverband leidt tot verdieping van de interesse en tot betere resultaten. De tentoonstolling in „Casino" is don derdag tot 22.00 uur geopend, vrijdag en zaterdag van 10.00 tot 22.00 uur en zon dag van 10.00 tot 21.00 uur. Entree 1/,-; kinderen ƒ0,50. Leden van ,,Op Eigen Wieken" leggen de laatste hand aan de tentoonstelling, die gisteravond in Casino" is geopend. Men ziet de eendevijver met vuurtoren en op de achtergrond enkele van de honderden kooien. Het personenvervoer van ƒ2,50 blijft ongewijzigd. De knipkaart voor 5 retou- ren blijft ƒ11,maar de knipkaart voor 10 retouren gaat omlaag van ƒ18,naar ƒ17,Het 5-daagse abonnement (maan dag tot en met en met zaterdag) blijft ƒ4,50 kosten. Ook de tarieven voor kin deren van 4 tot en met 9 jaar blijven onveranderd- ƒ1,25 retour en ƒ4,50 voor 5 retouren. Geen verandering komt voorts in de tarieven voor bromfietsen, rijwielen en motoren (ƒ1.50 en een 5- daas abonnement maandat tot en met zaterdag ƒ3, Auto's Het retour voor personenauto's wordt verlaagd van ƒ12,50 tot ƒ11,50. Voor een knipkaart van 5 retouren betaalt men niet meer 50,maar 45, De knipkaart voor 16 retouren blijft echter ƒ80,kosten. Dat houdt verband met het feit dat bij deze prijs het voor- rangsrecht is inbegrepen. Zoals bekend zijn nogal wat problemen ontstaan door het zeer grote aantal automobilisten dat hiervan gebruik heeft gemaakt. Men wil deze mogelijkheid daarom niet nog aantrekkelijker maken. Het tarief voor autobussen, vracht wagens, caravans en andere voertuigen, hoger dan 2.10 meter tot een breedte van max. 3 meter, wordt gebracht van ƒ3,50 naar ƒ3,per strekkende meter. Het tarief voor dergelijke wagens die breder zijn dan 3 meter gaat van ƒ7, naar ƒ6,per strekkende meter. Texelse auto's Aanmerkelijk voordeliger worden de 5-retouren kaarten voor Texelse perso nenauto's, die nu nog 30,kosten. Hoewel ze na aftrek van btw 26,32 zou den gaan kosten heeft TESO het nieuwe tarief bepaald op ƒ25,Een dergelijke afronding is ook toegepast bij het nieu we tarief voor Texelse vrachtauto's, bussen e.d. dat nu nog ƒ2,25 per strek kende meter bedraagt. Dit wordt per 1 januari niet ƒ1,97 maar ƒ1,75 per strek kende meter. Voor een T-kaart van ƒ13,die na btw-aftrek ƒ11,40 zou kosten moet men straks ƒ11,betalen. Op 25 november loopt de termijn af waarbinnen tegen het bestemmingsplan De Krim in beroep kan worden gegaan bij De Kroon. Deze laatste beroepsmogc- lijkheid staat open voor degenen die al eerder hebben gereclameerd. Meerderen van hen hebben laten weten dat zij niet voornemens zijn opnieuw bezwaren in te dienen, maar pas op 25 november zal blijken of alle reclamanten er zo over hebben gedacht. Voor de Exploitatie Maatschappij De Krim is het een kwes tie van het grootste belang want als er wel bezwaren komen, staan alle plannen op losse schroeven. Een procedure bij De Kroon kan jaren vertraging opleve ren en dat is voor de EMK-mensen die liever nog vandaag dan morgen zouden willen beginnen met de bouw van defi nitieve recreatievoorzieningen op het terrein niet te verteren. Bovendien is het zeer goed mogelijk en volgens president-commissaris H. Holtman zelfs zo goed als zeker dat dc gemeente de exploitatievergunning voor het terrein per 1 januari intrekt. De gemeente zou zich hiertoe genoodzaakt kunnen voelen omdat het bestemmingsplan nauw sa menhangt met dc overeenkomst inzake de ontwikkeling van het plan. De aan vertraging verbonden konsekwenties zijn voor B. en W. waarschijnlijk niet acceptabel. Dit voorjaar wil de EMK beginnen met de bouw van een definitieve kamp winkel zodat de oude kan verdwijnen. Verder moeten een spartelvijver en een speeltuin voor het seizoen 1973 gereed zijn. Voorts staan uitbreiding en ver vanging van de toiletakkommodatie op het programma. Ook een goede kantine, bar en restaurant zullen op den duur onmisbaar zijn. Het beleid is erop ge richt de vakantiegangers op De Krim zoveel mogelijk recreatiemogelijkheden op het eigen terrein te bieden. Vooral als het geen strandweer is (de meeste dagen!) zijn deze voorzieningen van groot belang. Groter kapitaal Om wat armslag te hebben bij het creëren van al deze voorzieningen wil het EMK-bestuur het maatschappelijk kapitaal van de onderneming uitbreiden van ƒ400.000,tot ƒ2 miljoen. Een des betreffend voorstel zal 29 november in de vergadering van prioriteitsaandeel houders worden behandeld en in het voorjaar door de algemene vergadering van aandeelhouders. Op den duur wil men zelfs toe naar een maatschappelijk kapitaal van 3 miljoen, omdat deze som de berekende kapitaalbehoefte is. De maand november iedere dag nog geopend van 8.00 - 3.00 uur. Maandags gesloten, m.m.v. Reserveer tijdig onze nieuwe witte trouwauto Magie entertainer Vrijdagavonds „Beerekuil Speciaal" de speciale attractie voor jong en oud.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 9