(fro en Twartsjexeh in het harL, door UDI vertolkt Valpartij deed weinig afbreuk aan intocht Sint Nicolaas „Rebecca" briljant Bij storm werden meer dan 10.000 bomen vernield Dronken automobilist beschadigde huurauto Wielerclub vrijdagavond definitief van de grond Boek nu Uw Magneet zomerreis open klaverjasdrive hangt een heerlijk avondje in de lucht (gave B.V. v.h. Langevcld De Rooü stbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kecsomlaan 43, Den tel. (02220) 2741, 'a avonds (02220) 2403 SDAG 21 NOVEMBER 1972 86e JAARGANG No. 8727 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Ncderl. Middenstandsbank; Coop. Raif- fcisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prijs ƒ5,00 p. kw. 50 ct incasso; los 25 ct Advert 21 ct. per ram. cxcl. 4°/0 BTW Spelen in het bos de eerste 12 weken nog gevaarlijk Bij de orkaan van vorige week maan dag werden in de Dennen iets meer dan 10.000 bomen vernield, zo is nu met ze kerheid komen vast te staan. De door velen als sterk overdreven beschouwde schatting direkt na de storm (8 a 10.000 stuks oftewel ongeveer 5.000 m3 hout) is dus zeer goed geweest. Het waren de oudste en mooiste stukken bos die het zwaarst te lijden hebben gehad. In overeenstemming met het spreekwoord vingen de hoogste bomen de meeste wind en gingen letterlijk ten gronde. Alle verharde wegen in het bos zijn inmiddels vrijgemaakt. De onverharde wegen zijn nu op meerdere plaatsen nog door omgevallen stammen gebarrica deerd, maar omdat hier toch geen auto's mogen komen ontstaat er weinig onge rief door. Veel van de als verloren beschouwde bomen zijn niet geheel ontworteld maar staan scheef. De jeugd heeft zich het af gelopen weekend kostelijk vermaakt met het klauteren in de sterk overhel lende stammen Staatsbosbeheer ver zocht ons tegen dit spel ernstig te waar schuwen. Tal van bomen hebben nog maar een klein duwtje nodig om neer te storten; het gewicht van spelende kin deren kan al voldoende zijn. Op de ou ders wordt het beroep gedaan hun kin deren te wijzen op het grote risico dat men hierbij loopt. Met het verwijderen van alle ontwortelde en uit het lood staande bomen zal ongeveer twaalf we ken zijn gemoeid. Zolang moet het bos als een onveilige speelplaats worden beschouwd. Een 22-jarige Joegoslaaf werd zondag nacht om 12.45 uur in de Warmoesstraat door de politie aangehouden. Hij reed onder invloed in een Volkswagen van autoverhuurbedrijf J. Geus. De auto bleek aan de achterkant zwaar bescha digd te zijn. De vreemdeling, die geen verblijfsvergunning heeft, huurde de wagen zondagmorgen. Omtrent de oor zaak van de beschadiging tastte de poli tie nog in het duister, aangezien de taal barrière een behoorlijke ondervraging belemmerde. Gisteravond verklaarde de man echter met de auto tegen de voor malige visafslag te Oudeschild gereden te zijn. Vrijdagavond a.s. wordt in „Olympic" de wielerclub waar al enige tijd sprake van is geweest, definitief opgericht. De initiatiefnemers die verschillende men sen benaderd en onderling vergaderd hebben, zijn tot de konklusie gekomen, dat een wielervereniging op Texel le vensvatbaar is, ondanks de geringe be langstelling die op de tot hunner gehou den vergadering aan de dag werd ge legd. Aanwezig zal zijn de heer Holle boom, consul van de afdeling Noordhol land van de KNWU. Wat betreft de be stuursverkiezingen; er zijn vijf kandi daten, waarvan er drie het bestuur zul len vormen. Het programma voor vol gend jaar is al klaar Er zullen onder andere sprintwedstrijden georganiseerd worden. Ook de trainingsschema's e.d. zijn al vastgesteld. Iedereen die belang stelling heeft kan zich vrijdagavond in „Olympic" als lid of donateur komen opgeven. De oprichtingsvergadering be gint om 20.00 uur. laatste maakt het voor het publiek dat een moordenaar nu eenmaal ge straft wil zien acceptabel dat Maxim vrijuit gaat en een nieuw gelukkiger le ven begint. Zoals gezegd bepaalden de genoemde hoofdrolspelers de hoge kwaliteit van de uitvoering. Daar moesten de anderen wel bij afsteken, waarmee natuurlijk niet is gezegd dat die maar wat aan- prutsten. Mej. E. Remmers bijvoorbeeld als de haatdragende huishoudster deed het uitstekend en droeg in sterke mate bij aan de sfeer van beklemming en be dreiging. Verder speelde de heer G. Pansier mee als een zeer bij het aristo cratische geheel passende butler. Ver dienstelijk deed de heer W. Tinholt het als Crawley, de rentmeester. De heer Th. v. d. Berg zagen we als Lacy, de zwager van Maxim. Hij liet goed spel zien dat echter nog kan worden verbe terd door groter stemvolume en nog wat meer soepelheid in de beweging. Veelal was mevrouw R. Bakker zijn tegen speelster. Zij akteerde natuurlijk en met flair. Ze had zich nog wel wat „bekak ter" mogen aanstellen. Over het alge meen was de toon wat te luchtig en de uitspraak iets te slordig voor iemand uit een conservatief Engels milieu. Met veel inzet speelde ook de heer J. Post als de neef van Rebecca. We had den in zijn plaats liever een wat ouder type gezien maar wie weet dat bij UDI wordt gekampt met een ernstig „man- nentekort" durft zoiets niet kwalijk te nemen. Het spel was in ieder geval zeer behoorlijk. De heer L. Heerschap, als de commissaris van politie, sloeg een wat erg gemoedelijke toon aan. Hij was dan wel persoonlijk bevriend met Maxim maar een onkreukbare gezagsdrager laat daarvan niets merken. Een korte, maar uitstekend gespeelde rol had de heer A. Poel. Als William Tab, de man die het wrak van het schip van Rebecca heeft onderzocht, kwam hij bijzonder natuurlijk over. Mevrouw C. Brücher tenslotte speelde als Bertha, het dienst meisje. De regie werd gevoerd door de heer H. Dros. Souffleuse was mevrouw A. Bonne. Het is jammer dat UDI uitgerekend nu is afgestapt van de traditie om zater dagavond een tweede opvoering te ge ven. Er kon voor een heropvoering van „Rebecca" wel eens grote belangstelling bestaan en het is dan ook te hopen dat de toneelliefhebbers voor zover ze za terdag niet aanwezig waren, nog een kans krijgen. Een der best gespeelde scènesMaxim (A. van Zeijlen) vertelt zijn vrouw (I. Reitsma-Bakker), dat hij Rebecca heeft vermoord. ment rde b Voor uitvoerige prospektus en inlichtingen Reisburo Van Koningsbruggen, kantoor VVV TEXEL DEN BURG De TX 99, voor deze gelegenheid omge doopt in ,,Spanje", loopt de haven van Oudeschild binnen. Op de voorplecht Sint Nicolaas. voerd had moeten worden. Al direkt bij de start van de optocht toonde de schimmel zijn nerveuze karakter. Op een gegeven moment leek het dier aan de fanfaremuziek en de andere bedrij vigheid te zijn gewend, want het ging een tijd goed. Op de Stenenplaats schrok het paard van een hond die tus sen zijn benen doorliep, hetgeen het beschreven ongelukje veroorzaakte. De hond was eigendom van een der orga nisatoren van de intocht, zodat het in cident intern kan worden afgehandeld. Kotter Zoals altijd waren weer honderden ouders met kinderen naar de haven ge reden om Sint Nicolaas te verwelkomen. De goedheiligman maakte gebruik van de kotter TX 99 van W. J. M. Boom. Precies op tijd liep het schip binnen tot grote vreugde vooral van de kleuter schoolleerlingen die, merendeels fraai en feestelijk uitgedost, vooraan maar keurig achter de hekken mochten staan Sint Nicolaas overhandigde een cheque van f5000,aan voorzitter P. J. Koorn van het Kon. Texels Fanfarekorps. om de hoge gast toe te zingen. Tot het moment van de aankomst had het Kon. Texels Fanfarekorps-DEK voor de juiste sfeer gezorgd, door het spelen van een gezellige Sinterklaaspotpourrie. Sint en zijn staf zwarte medewerkers waren niet met lege handen gekomen. Er wer den massa's pepermoppen uitgedeeld en Sint Nicolaas schudde vele handen en (zie vervolg pagina 2) Een amateurstoneelvereniging die het besluit neemt „Rebecca" naar het be kende gelijknamige boek van Daphne du Maurier op te voeren, stelt zich geen eenvoudige taak. Toen wij het hoorden hielden we ons hart vast en we waren niet de enigen. Spelers die zich aan een dergelijk stuk wagen moeten over be langrijk meer beschikken dan het ge middelde talent van amateurs. Het suc ces van „Rcbecca" staat of valt bij de gratie van de pure spelprestatie, bepa lend voor een sfeer die het publiek van het begin tot het eind de adem doet in houden. UDI heeft die prestatie vrijdag avond in hotel „De Oranjeboom" gele verd. Precicser gezegd: het waren de twee hoofdrolspelers Aris van Zeijlen en Ineke Reitsma-Bakker die tot een zo- jante uitvoering werd, een der beste in liante uitvoering werd, een der beste in de UDI-geschiedenis van de laatste ja ren. Rebecca is de overleden vrouw van de aristocratische landgoedeigenaar Maxim de Winter. Zij kwam om, zo neemt ie dereen aan, bij het zeilen. Nog geen jaar later trouwt Maxim een meisje dat hij oo zijn reis door Europa heeft ontmoet. Haar komst op „Manderley" wordt een desillusie. De dode Rebecca blijkt de sfeer in het huis nog volkomen te be heersen en het personeel, met name de huishoudster beschouwt de nieuwe me vrouw De Winter als een indringster, wat tot ernstige konflikten leidt. Re becca was een uitzonderlijk knappe, be minnelijke vrouw. Haar opvolgster lijkt daaraan niet te kunnen tippen en dat leidt in het jonge huwelijk tot spannin gen. Op de rotsen bij „Manderley" strandt een schip en als een duiker af daalt wordt nog 'n ander wrak gevonden van de zeilboot waarmee Rebecca is om gekomen. Er blijkt zich nog een lichaam in te bevinden. Maar Maxim heeft des tijds een aangespoeld lijk als dat van zijn vrouw geïdentificeerd. Was Rebec ca met een ander uit varen gegaan? Maxim neemt zijn vrouw in vertrouwen en bekent dat hij Rebecca heeft ver moord. In tegenstelling tot de uiterlijke schijn was het een slecht huwelijk. Re becca hield er vriendjes op na en raakte in verwachting. Maxim doodde haar in het botenhuis en bracht het lijk met het jacht de zee op. Daar hakte hij met een bijl gaten in de bodem en het schip zonk. De aangetroffen bijlgaten maken nader onderzoek van de politie nodig. Gelukkig voor Maxim luidt de konklu sie: zelfmoord. De spanning stijgt ten top als een vroegere vriend van Rebec ca, de misdadige Favell, hiermee geen genoegen neemt. Zijn plan om Maxim aan de galg te krijgen mislukt echter. Verder wordt duidelijk dat Rebecca de moord heeft uitgelokt nadat zij had ver nomen ongeneeslijk ziek te zijn. Dat zag er enkele seconden ernstig uit het leek alsof de Sint een flinke had gemaakt. Maar met een voor leeftijd jeugdig elan was hij alweer overeind gekrabbeld en weer van :er voorzien. Iedereen lachte, op- als men was over de goede af- Wat een onvoorstelbare ramp zou zijn geweest voor die duizenden als Sint Nicolaas met gebro- heup of andere kwetsuren afge- )c intocht van Sint Nicolaas op Texel weer een prachtig feest geworden, dank zij de voortreffelijke organi- van de winkeliersvereniging Den In tegenstelling tot wat gebeurt in andere plaatsen in het land, slaagt er steeds in de aankomst van de edheiligman te maken tot een alge- gewaardeerd kinderfeest waar reklame of andere uiterlijke blij- van commercie aan te pas komen, was dit jaar slechts écn fout ge- maar die heeft meer (lced)ver- gegeven dan verdriet: de schim waarvan deze keer bij de rondgang Den Burg gebruik werd gemaakt een voor een dergelijk luidruchtig ongeschikt karakter. Het dier werd nerveus en maakte op een gegeven zo'n beweging dat de hoogbe- bisschop ter aarde stortte, vlak boetiek ,,'t Korfje" op de Stenen- t Woensdagavond, 22 november J X 8.00 uur X met vaste maat X X in ,,De Spyker" en daar zijn wij terdege op voorbereid. Met een kollektie onovertroffen J Texelse foto's bijvoorbeeld. Talloze kado-ideeën voor dia- en filmenthousiasten, kiekjesknippers en donkerekamer-maniakken. Verrassend simpel een origineel fotokado te vinden. Zeker als je ziet wat bij ons X mogelijk is I I fa. j. nauta, fotografie •ordevol kado-ideeën. •<y vr

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1