Texel is nu al vol, vindt Werkgroep Landschapszorg Hoe moet natuurlijke groei worden afgeremd? De heer C. van Bruggen sprak over bedrijfsgebouwen Reactie op ontwerp recreatiebasisplan IILM1MIM \VS Zomeravondvoetbalclubs vergaderen rubriek voor l LANDBOUW en VEETEELT Samenhang met bedrijfsresultaten NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Een bank die iets voor u over heeft t Het mooiste aquarium I van Texel Geslaagd Vierde blad Texelse Courant, vrijdag 24 november 1972 De Werkgroep Landschapszorg Texel is van mening dat het aantal toeristi sche slaapplaatsen op Texel niet kan worden uitgebreid. De werkgroep gaat daarbij uit van dezelfde uitgangspunten en het zelfde cijfermateriaal als de com missie Sepers. In het rapport van de commissie Sepers (werkgroep recreatie Texel) is geen rekening gehouden met de onvolledigheid van de gastenstatis- liek terwijl aan de zg. natuurlijke groei van het toerisme (de groei die zich voor doet zonder nieuwe plannen) te weinig aandacht is geschonken. Dit blijkt uit een schriftelijke reaktie op het ontwerp recreatiebasisplan Texel dat de werk groep een dezer dagen ter kennis van het gemeentebestuur heeft gebracht. De Werkgroep is van mening dat het ontwerpplan een goede basis biedt voor discussie over de recreatie-ontwikkeling op Texel. Met de uitgangspunten die de werkgroep hanteert is men het afge- m uen van enkele voorgestelde aanvullin- gen eens. Dat betekent dat ook de B werkgroep vindt dat het toekomstige lantal recreanten op Texel afhankelijk behoort te worden gesteld van de opna mecapaciteit van het eiland. Deze opna mecapaciteit moet in relatie worden «bracht met de aantallen gelijktijdig :oelaatbaar te achten bezoekers op het strand, in het bos, in het duingebied, het igransche gebied van het oude Texel m in de overige natuurgebieden. Het is grote betekenis dat het Texelse landschap waarvan het strand, de dui- sen, het agrarische gebied van het oude Texel en de natuurgebieden deel uit aaken) in karakter en hoedanigheid walitatief en kwantitatief blijft voort bestaan. In de gebieden waar de vesti- ing van de diverse voorzieningen wor- in toegelaten moet worden voldaan de voorwaarde dat het gewijzigde ruik van de grond aan het karakter het landschap ter plaatse geen af- iuk doet. Volledig eens is de werkgroep het met le opmerking; „Om de kwaliteit van het bdschap in zijn totaliteit zoveel moge- te waarborgen wordt het versnip- berd en vrij willekeurig situeren van al- erlei recreatieterreinen verspreid over Zaterdag-, zondag- en maandagavond 20.00 uur draait in het City theater Hie Concert for Bangla Desh". In 1971 esloot ex-Beatle George Harrison tot organiseren van een liefdadigheids- incert ten bate van de vluchtelingen het in oorlog zijnde, toen nog niet kende Bangla Desh. Hij trommelde al jn vrienden bij elkaar en vroeg hen «e te werken aan dit unieke concert, apsterren zoals supergitarist Eric lapton, Ravi Shankar, Ringo Starr, laus Voorman, Leon Russel enz. be- ofden op het podium in de Madison quare Gardens hun kunnen te tonen. ;lfs Bob Dylan, de vader van de rock- uziek, kwam om aan het concert deel nemen. De gehele opbrengst van het «treden kwam ten goede aan Bangla esh, evenals de langspeelplaat die rd samengesteld uit opnamen van het tussen al legendarische concert. Ook erd een film van de muzikale happe- ng gemaakt die de sfeer van het ge- :uren in New York destijds doet over een. De opbrengst van deze film is stemd voor het Unicef ten bate van 'Johtelingen-kinderen van Bangla sh. (Toegang alle leeftijden). Zondagmiddag om 15.00 uur wordt in City theater „Ali Baba cn de veertig fers" vertoond. De wrede Hulagu «an, heerser der Mongolen, verovert tgdad en jaagt Kalief Hassan op de Jcht. Door verraad van grootvizier ösim worden de kalief en zijn ge- uitgemoord. Alleen de 12-jarige en zijn speelgenootje Amara ontko- ■a aan het bloedbad. Cassim denkt ater dat zij verdronken zijn. Ali dcht naar de rotsen, waar de oude ro- Baba zich met zijn bende schuil- adt. De schuilplaats kan alleen be den worden als men de toverwoorden sam open u" spreekt. Ali hoort deze orden en probeert met succes de *cht ervan. Hij gaat naar binnen maar w vermoeidheid valt hij in slaap. On- de indruk van Ali's moed, besluit 3a hem in zijn bende op te nemen. 11 jaren gaan voorbij. Ali Baba vecht en de Mongolen en besloten wordt Mongolen-karavaan aan te vallen. &ra, nu een schone jonge vrouw, ziet weer terug, maar zij herkennen el- ir niet. Ali wordt door de Mongolen 'angen genomen, maar hij wordt door de oude Baba bevrijd. In- idels hebben Amara en Ali elkaar onden De oude Baba sterft aan zijn iden. Hulagu dreigt Cassim dood te 'en martelen als Ali Amara niet uit- U] ®rt. Om haar vader te redden geeft ara toe, Ali besluit echter zijn gelief- °pnieuw te roven. (Alle leeftijden). het eiland (d.w.z. dat de recreatieve ont wikkeling meer geschiedt op grond van min of meer toevallig daarvoor beschik baar gekomen ruimte dan op grond van structureel opgezette planvorming) als een ongunstige ontwikkeling be schouwd". Met de commissie Sepers is de werk groep tegen kamperen bij de boer: geen ongecontroleerde spreiding van kam peermiddelen. Ernstige bezwaren heeft de werkgroep tegen het gebruik van lo- garithmische schalen in de grafieken bij het rapport, waardoor voor de lezer de exponentiële groei te weinig duidelijk naar voren komt. Afsluiting Landschapszorg constateert, dat het duingebied de bepalende factor vormt van de opnamecapaciteit van Texel. Het strand kan nog veel mensen hebben, het bos na uitbreiding ook, maar de duinen kunnen alleen maar worden af gesloten. Dat laatste, zo vindt de werk groep, zal de situatie eerder verslechte ren dan verbeteren. De werkgroep vindt dat er bij De Cocksdorp bos moet ko men, ook als de bestaande plannen niet ten uitvoer zouden worden gebracht. Texel vol Dat Texel in de topperiode nu al vol is, wordt gebaseerd op de volgende re denering: „Uit het cijfermateriaal blijkt dat het aantal gasten en overnachtingen toenam van '62- 61 en sinds 1967 ongeveer gelijk gebleven is, ondanks een toename van het aantal slaapplaatsen (4.000 in de pe riode 1968-1970). Nog verdere uitbrei ding van het aantal slaapplaatsen zou, indien deze cijfers juist zijn, een ster kere onderbezetting van de reeds aan wezige akkommodatie tot gevolg heb ben. Uit dit cijfermateriaal is niet af te leiden dat uitbreiding noodzakelijk of onontkoombaar is. Er bestaan echter ernstige twijfels aan de volledigheid van de cijfers van de gastenstatistiek (men schat dat slechts 75% geregistreerd wordt). Kijken wij daarnaast naar de be trouwbare cijfers van de TESO, dan zien wij een doorgaande groei van 1965 af tot nu en niet een gelijkblijven van het personenautovervoer na 1967. Wij hebben beide grafieken naast el kaar gezet en uit het feit dat er in de periode '65-'67 een goede correllatie is tussen personenautovervoer TESO en aantal overnachtingen konkluderen wij dat deze correllatie ook na '67 aanne melijk is. Trekken wij nu de lijn van het aantal overnachtingen door evenwijdig aan de TESO-grafiek, dan komen wij op een aantal overnachtingen dat voor 1970 25% hoger ligt dan de gasten statistiek aangeeft (2.250.000 t.o.) 1.650.000). Voor 1972 geeft deze lijn een aantal overnachtingen van 2.600.000. Dit betekent dat het in model 2 en 3 (waar voor commissie kiest) geschatte aantal overnachtingen voor het jaar 2000 van 2.368.000 reeds nu overschreden is, en dat dus het punt waarop de commissie van mening is dat Texel vol is, reeds bereikt is". TESO De opmerkingen over TESO in het rapport wil de werkgroep alsvolgt wij zigen: De TESO mag geen belemmering zijn voor het vervoer van personen naar Texel, wèl moet het aantal auto's be perkt worden om het kwetsbare Texelse landschap adequaat te bescher men. Het is zinloos en ondoenlijk het Texels wegennet aan te passen aan steeds grotere stromen auto's. De werkgroep stemt in met de voor gestelde uitbreiding van het fietspaden- net. Bovendien wordt gepleit voor fiets paden langs de hoofdwegen (o.a. Den Burg-Oosterend en de Postweg). In ver band met de wind zouden de op de oude binnendijken geplande fietspaden ge deeltelijk onderaan de dijken, gedeelte lijk erop kunnen lopen. De aangegeven hoofdontsluitingsweg Pont-Den Hoorn moet volgens de werkgroep lopen via Pontweg-Amaliaweg. Landschapszorg is ingenomen met het feit dat de com missie Sepers de tweede nota op de ruimtelijke ordening niet meer als taak stellend beschouwt en dat dus het ac cent verschoven is van het „stimuleren van vestiging van nieuwe voorzienin gen" naar „het bepalen van de grenzen ivan deze ontwikkelingen". Derde boot De werkgroep: „Door een aktieve po litiek tegen het meenemen van de auto naar Texel en door een betere spreiding van 't toerisme moet een derde TESO- boot achterwege kunnen blijven. De kosten verbonden aan de aanleg van een 2e fuik en de benodigde aan- en afvoer- wegen zijn dermate hoog (naar schat ting 100 miljoen), dat het onredelijk is te verwachten dat deze kosten door de staatskas gedragen zullen worden. De cijfers over de dagrecreatie lijken ons te summier om te konkluderen dat dagrecreatie de laatste 20 jaar relatief niet is toegenomen. Vooral de laatste jaren neemt het busvervoer van dag- recreanten toe, hetgeen een extra belas ting betekent voor bos, duin, strand en Texels landschap. De 14.000 slaapplaatsen die er volgens dit rapport tot 1985 bij kunnen, lijken geheel aangepast aan de bestaande plannen Everstekoog en de Krim (resp. 8.000 en 5.000 slaapplaatsen). Nu is het bekend dat het aantal slaapplaatsen ook zonder extra plannen toeneemt (na tuurlijke groei). Hiervoor laat het plan Sepers wel zeer weinig ruimte over, zonder aan te geven hoe deze groei af geremd moet worden. Deze natuurlijke groei bedroeg bijv. in de periode 1968- 1970 toen geen speciale plannen ontwik keld werden 4.000 slaapplaatsen. Deze natuurlijke groei moet derhalve v. 2000 per jaar teruggebracht worden op 1000 per jaar. Dit lijkt ons een konklusie uit de cijfers van het rapport waaraan de commissie geheel voorbijgaat. Hoe denkt men deze „natuurlijke groei" te kunnen reguleren? Als naast deze natuurlijke groei ook nog de Krim en Everstekoog worden ontwikkeld, dan is de uitbrei ding van het aantal slaapplaatsen tot 1985 veel groter dan de 14.000 uit dit rapport. Bij de financiële konsekwenties mis sen wij een kostenberekening voor een aantal algemene voorzieningen die aan gepast moeten worden aan het groter aantal toeristen, zoals riool, waterzuive ring, waterleiding (uitbreiding waterfa- briek), telefooncentrale uitbreiding etc. In het algemeen missen wij naast de kostenanalyse een analyse van de baten. We vragen ons bovendien af in hoeverre het onkostenpakket van iedere Texelaar toeneemt en ook van hen die geen ba ten uit het toerisme bekomen". De adviescommissie Texel van de KNVB afdeling Noordholland belegt maandag 27 november, aanvang 20.00 uur in hotel „De Zwaan" een vergade ring waarbij de zomeravondvoetbalclubs en eventuele andere belangstellenden welkom zijn. De bijeenkomst wordt me de op verzoek van de hoofdcommissie van het bedrijfs- en zomeravondvoetbal in Noordholland georganiseerd. Deze commissie heeft de spelers van de za terdag- en zondagverenigingen de gele genheid om gedurende vier maanden uit te komen voor een b en z-vereniging. Overschrijving is niet nodig, wel toe stemming van de vereniging waarvan de betrokken speler lid is. Deze maat regel moet het komende jaar van kracht worden. Op Texel wordt reeds deelge nomen door zg. aktieve spelers, zonder veel moeilijkheden. Voorts bestaat maandagavond gelegenheid wijzigingen voor te stellen of wensen te uiten met betrekking tot het zomeravondvoetbal. De organisatoren rekenen op een grote opkomst. »mi (•vonin'jrii Voor de voorlichtingsbijeenkomst, waarin de heer C. van Bruggen, ing., in zijn functie van bedrijfsleider van de Waiboerhoeve te Millingen een inleiding hield over de invloed van de bedrijfsgebouwen op de bedrijfsresultaten, bestond een zeer goede belangstelling. Plm. 85 personen hebben de inleiding en discus sie met grote aandacht gevolgd. Hieruit blijkt opnieuw, dat de huisvesting van het melkvee in het middel punt van de belangstelling tsaat. De jaarlijkse boerderijentochten op ons eiland illustreren dit ook duidelijk. Uit het onderzoek op de Waiboerhoe ve is duidelijk gebleken, dat er geen duidelijk verband is tussen de gezond heidstoestand van het vee en de soort van huisvesting. Dat geldt niet alleen voor de normale Hollandse grupstal en de gesloten ligboxstal, maar ook voor stallen, waarin de dieren genoodzaakt zijn om het ruwvoer in de buitenlucht op te nemen. Op de produktie van het melkvee bleek dit laatste geen nadelige invloed uit te oefenen. Inleider was dan ook van mening, dat het meer of min der „aangenaam" zijn van een stal veel meer een kwestie van de veehouder dan van het vee is. Huisvesting - arbeid Uit mededelingen, die hierover door de heer Van Bruggen werden gedaan bleek heel duidelijk, dat er een spre kend verband is tussen de soort van stal en de benodigde arbeid per dier. Het aantal arbeidsuren, dat per koe nodig is in de grupstal is veel hoger dan in de ligboxenstal met doorloopmelkstal. Spreker was van oordeel, dat bij het streven naar bedrijfsontwikkeling een aantal punten, die mogelijk als een be zwaar van de ligboxenstal worden ge- Dit fraaie onderwatertuintie is aan- X gelegd door de heer J. W. Dooren te Den Burg. Bij de onlangs gehou- Z den aquariumkeuring van de Texel- se vereniging In Aqua Vita verwierf hij er de eerste prijs mee. De heer Dooren zal nu de strijd in regionaal en mogelijk ook landelijk verband aanbinden. Ook vorig jaar gooide hij daarmee hoge ogen. ZON, MAAN EN HOOG WATER Dc zon komt 26 november op om 8.19 uur en gaat onder om 16.36 uur; 29 november op om 8.23 uur en onder om 16.34 uur. Maan: 27 nov. L.K.; 5 dec. N.M. Hoog water ter rede van Oudeschild: 24 nov. 10.57 en 23.12; 25 nov. 11.43 en 23.50; 26 nov. 12.26 en 27 nov. 0.26 en 13.07; 28 nov. 1,06 cn 13.56; 29 nov. 1.56 en 14.55; 30 nov. 3.01 en 16.02; 1 dec. 4.15 en 17.09; 2 dcc. 5.24 en 18.07. De heer A. Vonk uit Oost slaagde voor het diploma motordrijver zeevis vaart. Zijn broer W. Vonk slaagde voor het diploma stuurman zeevisvaart. zien zullen moet wijken voor het grote voordeel van de arbeidsbesparing, waardoor het aantal dieren dat per man kan worden verzorgd belangrijk hoger wordt. De melkstal Op de Waiboerhoeve zijn diverse doorloopmelkstallen in gebruik. Hoewel voor zeer grote veestapels de visgraat- stal als regel wordt gepropageerd zag de heer Van Bruggen diverse pluspun ten van de open tandemstal. Op de Waiboerhoeve wordt in de open tan demstal gewerkt met een systeem, waarbij de melkapparaten automatisch worden afgenomen. Hierbij worden zo wel wat het aantal dieren per uur be treft als ook de kwaliteit van het mel ken zeer goede resultaten bereikt. De heer Van Bruggen vond dat in de meeste gevallen de draaimelkstal een te hoge investering vraagt. De voordelen van de draaimelkstal wegen niet op te gen de belangrijk hogere kosten. Mogelijkheden bij bestaande gebouwen De heer Van Bruggen was van me ning, dat de dubbele Hollandse stal een goede mogelijkheid geeft om ingericht te worden als voerligboxenstal. In een dergelijke stal kunnen de koeien op de stand blijven staan, waarbij het vast zetten vervalt. De grup en mestgang worden samengevoegd en kunnen in de nieuwe opsteling als loopstal door het vee worden gebruikt. Het grote voordeel van de voerlig boxenstal ten opzichte van de normale grupstal is, dat bij het melken de dieren uit zichzelf van hun standplaats naar de wachtruimte voor de doorloopmelkstal gaan. Inleider was stellig van mening, dat veehouders, die eenmaal gewend zijn aan het melken in de doorloopmelkstal zeer moeilijk meer kunnen komen tot het melken, zoals dit op de grupstal ge beurt. Dc gestrooide loopstal De inleider zag de gestrooide loopstal zeker niet als een voorbije zaak. Op be drijven en in gebieden, waarin een hoog verbruik van stro niet als een bezwaar behoeft te worden gezien is het gebruik van een dergelijke stal zeker nog ver antwoord. Wat de arbeid betreft is deze stal mo gelijk in het nadeel ten opzichte van de ligboxenstal met roostervloeren en mestkelders. Ten aanzien van het ge bruik van de mest is er een voordeel. Gemengde stro-mest is een beter han- delsprodukt dan drijfmest en als men door omstandigheden genoodzaakt is de ze mest geruime tijd te bewaren geeft dit geen moeilijkheden. Volume beperken De heer Van Bruggen was van oor deel, dat er naar moet worden gestreefd om de inhoud van de ligboxenstallen te beperken. Daarom zag hij voordelen in de zg. „koeienhut". Zowel in de uit voering als nissenhut als ook in die van een eenvoudig houten gebouw met vlak ke kap is deze stal goed bruikbaar. Spreker was van mening, dat bij deze lage gebouwen de noodzaak van isolatie van het dak niet nodig is. Grote gebou wen geven tevens het nadeel, dat aan de ventilatie over het algemeen te wei nig aandacht wordt gegeven. De lage temperatuur in een gebouw met groot volume leidt er zeer gemakkelijk toe om de ventilatie tot het uiterste te be perken. De heer Van Bruggen vond het jammer, dat door welstandseisen in be paalde gebieden de mogelijkheden om eenvoudige lage gebouwen te plaatsen heel vaak worden beperkt.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 13