9- rocn /wa in het hart. Sluitende begroting maar toestand van gemeente is slecht A TAXI 2323 rouw- ilannen! Cabaret „Tekstpierement" in Burgemeester De Koning-hal Jitkering uit gemeentefonds dit jaar lager Oorzaak: wegenbeleid van provincie en rijk (02220) 3132 TAXI artien v. d. Wetering Boek nu Uw Magneet zomerreis IINT NIC0LAAS-AVONDVERKOOP Abonnementsprijs wordt hoger Het loopt storm voor jubileumrevue GVT Burgerlijke stand Met auto de sloot in WILHELMINALAAN 4-6 Er hangt een heerlijk avondje in de lucht DAG 24 NOVEMBER 1972 86e JAARGANG No. 8728 COURANT jave B.V. v.h. Langeveld De RooU tbus 11 - Den Burg, Texel - Tel. 2741 Harry de Graaf, Kccsoiulaan 43, Den tel. (02220) 2741, 's avonds (02220) 2403 Verschijnt dinsdags en vrijdags Bank: Nederl. Mlddenstandsbank; Coop. Raif- feisenbank; Amro-bank. Postgiro 652. Abonn. prjjs ƒ5,00 p. kw. 50 ct. incasso; los 25 et Advert 21 ct per mm. excl. 4®/» BTVT „Uit het feit dat wij u wederom een sluitende begroting aanbie- n, zou u kunnen concluderen, dat de financiële positie van de meente gunstig is te noemen. Helaas is dit niet het geval". Aldus en W. in hun aanbiedingsbrief bij het ontwerp gemeentebegro- ig 1973. Men heeft vrij ingrijpend moeten besnoeien op een drie- posten tot een totaalbedrag van ƒ105.900,om tot een slui- id geheel te komen. iezuinigd is op de post bestemmings- inen, sneeuwruimen-gladheidsbe- ing en quartaire wegen. Voor be- mmingsplannen was 147.926,ge- md waarvan ƒ90.000,wegens niet bestemmingsplannen door te bere ken gedeelte van de kosten van het ■eau van de stedebouwkundige. Om- een belangrijk deel van de kosten rdt gemaakt ten behoeve van o.a. het buitengebied, het structuurplan, recreatieplan en de plannen be- irmende dorpsgezichten welke jhen toch bedoeld zijn om meerdere in te gelden hebben B en W. het intwoord gevonden ƒ54.000,van bedrag af te voeren en over te heve- naar de kapitaalsdienst. Voor euwruimen en bestrijding gladheid ƒ58.500,geraamd. Gezien de wer- jke uitgaven in 1972 tot nu toe ,179,en de nog aanwezige voor- »n zand en zout is het mogelijk deze met ƒ30.000,te verlagen. Voor de rtaire wegen was ƒ380.050,ge- nd O.a. was ƒ30.000,uitgetrokken r het verbeteren van kanten en het uilen an de Langeveldstraat. Hoe- en W. de uitvoering van dit k noodzakelijk achten is het gezien totale begrotingsbeeld gewenst dit k uit te stellen tot 1974. Toeristische uitgaven t bezuinigingen moesten worden epast in verband met een aantal istische uitgaven die voor een deel in de begroting waren verwerkt, r waarvoor de reservepost niet toe end is. Het totaal aan toeristische aven (onderzoek positie midden- d, aanleg waterleiding naar strand en, parkeerterrein Slufterweg, par- terrein De Koog, riolering en zuive- Reserveer tijdig onze nieuwe witte trouwauto >or uitvoerige prospektus en lichtingen isburo Van Koningsbruggen, ntoor VVV TEXEL DEN BURG ring De Koog, kosten recreatieplannen, aanleg recreatiebos De Cocksdorp, pa pierbakken, korven en legen van contai ners, kosten watertransport, verhoging subsidie VW Texel, bijdragen voor be houd schapenboeten e.d., zomerwerk, ruimtelijke ordening, bebossing, par keerterrein De Zes, apparatuur strand- bewaking De Cocksdorp, aandeel in aanleg sporthaven Oudeschild) beloopt ƒ170.545,Daarvan was al voor ƒ81.928,in de begroting opgenomen zodat er nog een reserve zou moeten zijn van ƒ88.617,Er is echtet slechts een reserve („onvoorziene uitgaven") van ƒ32.155,Het probleem is opgelost door genoemde bezuinigingen aan te brengen. B. en W. schrijven dat de uitgaven in de nu voorgelegde ontwerpbegroting zo nauwkeurig mogelijk zijn geraamd en dat is uitgegaan van het standpunt dat het voorzieningenpeil zo mogelijk dient te worden verbeterd. Bij de raming van de kapitaalslasten is uitsluitend reke ning gehouden met de door G.S. goed gekeurde objecten en die waarvoor door G.S. verklaringen van geen bezwaar zijn afgegeven. Dat laatste betekent dat met de uitvoering van die werken pas mag worden begonnen als de minister van binnenlandse zaken daarvoor via de Bank van Nederlandse Gemeenten de nodige geldleningen vrijgeeft. Het gaat om de volgende posten: verbetering kruisingen Pontweg ƒ179.200,aanleg waterleiding naar strandslagen ƒ17.900,uitbreiding kleuterschool te Oudeschild ƒ87.000,bouw christelijke kleuterschool te Den Burg ƒ182.715, bouw onderwijzerswoning te Oosterend ƒ44.100,en uitbreiding Sint Jozef school te Den Burg ƒ696.820, Dan blijft er nog een lijst van vijftien kapitaalsuitgaven waarvoor nog geen goedkeuring werd verkregen. Ze wer den voor het eerst geraamd van 1967 tot en met 1972 en omvatten een totale investering van ƒ7.006.423,met een netto voor rekening van de gemeente blijvend bedrag aan lasten van ƒ350.498,Hiervan zijn dus slechts in beperkte mate dekkingsmiddelen aan wezig. Ten aanzien van de sociale werk plaats en het buitengewoon lager on derwijs zijn echter nog meevallers te verwachten. In 1973 kan de gemeente voor ƒ49.438,aan onvoorziene uitgaven doen. Dat is 0,4617% van het totale budget van de gemeente. In 1972 was dit percentage 0,5845. De reserve van 1973 wordt door B. en W. als een mi nimum gezien. Per saldo is de finan ciële armslag voor de eigen inwoners dus iets verslechterd. Postweg Bij de vijftien niet goedgekeurde in vesteringen hoort evenals vorig jaar de verbreding van de Postweg (ƒ4.136.000,Nogmaals brengen B. en W. naar voren dat de daaruitvloeiende jaarlijkse kapitaalslast van ƒ244.590, niet uitsluitend door de gemeente kan worden gedragen. Aan G.S. zijn extra bijdragen gevraagd ter verlaging van deze gemeentelijke kapitaalslast, maar op dit verzoek is nog geen beslissing ge nomen. De algehele uitkering uit het gemeen tefonds, de belangrijkste inkomstenbron van de gemeente, bedraagt ƒ4.530.360, )p de volgende 5 dagen zijn de winkels in Den Burg 's avonds ot 9.00 uur geopend dinsdag 28 nov., woensdag 29 nov., donderdag 30 nov., vrijdag 1 dec. en maandag 4 dec. Dinsdag 28 nov. en 5 dec. de gehele dag geopend. WINKELIERSVERENIGING DEN BURG Dat is ƒ308.504,minder dan vorig jaar, terwijl verwacht mocht worden dat in het kader van de algemene loon- en prijsstijgingen de post juist omhoog zou gaan. De lagere uitkering houdt verband met de gewijzigde situatie ten aanzien van de verrekening van de kosten van de sociale zorg. Belastingen De minister heeft weer minimum normen aangegeven die zullen worden gehanteerd bij de beoordeling van aan vragen van gemeenten om een aanvul lende bijdrage uit het gemeentefonds ter dekking van een begrotingstekort niet van toepassing dus voor Texel. De minimum straatbelasting wordt door de minister bepaald op 27% van de belast bare opbrengst voor gebouwde eigen dommen. (Op Texel wordt vanaf 1968 respectievelijk 20 en 10% geheven). Rioolheffingen: ƒ132,per aanslui ting per jaar met zuivering en 66, per aansluiting per jaar zonder zuive ring. Op Texel wordt sinds 1969 ƒ100, per aansluiting geheven. Opcenten personele belasting: gemid deld 268 opcenten. Op Texel wordt sinds 1967 200 opcenten geheven. B. en W. beraden zich nog over ver hoging van de plaatselijke belastingen. Vijfjarenplan Het destijds door de gemeenteraad ge accepteerde vijfjarenplan 1972 tot en met 1976 zal aan de tegenwoordige toe stand moeten worden aangepast. Het zal na aanvulling geschikt worden ge maakt als basis voor de jaren 1973 tot en met 1977 en binnenkort aan de raad worden toegezonden. Een aantal urgen te zaken zal uit het geheel worden ge licht en bij afzonderlijke wijzigingen aan de begroting worden toegevoegd. Het opnemen in de begroting van alle voor 1973 te plannen objekten heeft geen zin omdat de hogere goedkeurin gen op alle posten in geen geval zal kunnen worden verkregen. Dit is het gevolg van de nog onverminderd van kracht zijnde centrale financiering. De vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft er bij de regering al diverse malen op aangedrongen op het laten vallen van dit systeem als gevolg van verrui ming op de kapitaalsmarkt. Als deze wijze van financieren komt te verval len worden de eerder in dit artikel ge noemde vijf voorwaardelijk akkoord be vonden objekten direkt definitief door G.S. goedgekeurd. Onderwijs In 1973 zullen de lasten van openbaar en bijzonder gewoon lager onderwijs weer niet door uitkeringen uit het ge meentefonds worden gedekt. De ge meente komt een bedrag van ƒ99.392, itekort (in 1972 ƒ34,942,De stijging is (zie vervolg pagina 2) Maandagavond 27 november treedt bet cabaretgezelschap „Tekstpierement" uit Amsterdam op in de Burgemeester De Koning-hal. Het brengt de voor stelling „In de zesde hemel". De avond maakt deel uit van de culturele jeugd serie voor het voortgezet onderwijs, maar is ook voor niet-scholieren toegan kelijk. Derhalve is het weer een mooie gelegenheid om op eigen bodem cabaret van behoorlijke kwaliteit te zien. Niet-scholieren betalen een entrdc van ƒ5, Begonnen wordt om 20.00 uur. We hebben de groep nooit aan het werk gezien, maar aan de hand van kranten recensies moet toch worden vastgesteld dat het de moeite waard is om maan dag naar de Burge meester De Koning hal te gaan. Zo la zen we dat je met je hele familie naar „Tekstpierement" kan gaan, mits het een moderne, pro gressieve familie is. „Er wordt geen en kele politicus in zijn hemd gezet. Er wordt voor sommi ge bezoekers eens tegen een heilig huisje geschopt, er wordt maar één maal een woord van drie letters ge bruikt. Maar toch zit het hele publiek een hele avond lang daverend te la chen". De kern van „Tekstpierement" bestaat uit Lia Ka ron, Guuske Kotte, Frank Sanders en Jos Brink. Lia Ka ron deed mee in de musical „De Stunt" van Guus Vleugel en maakte een film over de pil onder regie van Erik Terpstra met als te genspelers Wim van der Gnjn en Alex ander Pola. Met „Tekstpierement" be gon ze in 1969. Guus Kotte maakte met nog twee mensen een eigen programma onder de titel OZO in het Zodiac Theater. Deed mee aan verschillende tv-programma's en deed een seizoen mee aan de musical „Promotie promotie". Frank Sanders werkte ook mee aan „De Stunt" en bleef de daarop volgende seizoenen een trouw medewerker van Jasperina de Jong o.m. in de Jasperina Show. Hij was medeoprichter van 1 Lia Karon, Guuske de Zesde hemel". Kotte, Frank Sanders en Jos Brink in In „Tekstpierement". Twee seizoenen lang was hij bewegingsadviseur van Kabaret Don Quishocking. Jos Brink begon als acteur bij de NRU en werkt regelmatig mee aan radio en tv-programma's. Enkele daarvan schrijft hij zelf zoals zijn theaterpro gramma Wobbewaf. Hij heeft elke week eigen radioprogramma's. De regie van „In de zesde hemel" be rust bij Johan Verdoner (danser, cho reograaf en direkteur van het ballet van de Ned. Opera). De aanmerkelijke kostenstijgin gen (o.a. van papier) maken het onvermijdelijk dat ook de abonne mentsprijs van de Texelse Courant per 1 januari 1973 omhoog moet. Het gaat hier om een collectieve verhoging, die in combinatie met de verhoging van de advertentie tarieven slechts de minimaal reeds vaststaande kostenverhogingen over het komende jaar kan dek ken. In organisatorisch overleg met inachtneming van de alge meen door de kranten toe te pas sen prijsverhogingen is de nieuwe abonnementsprijs van onze krant gesteld op ƒ5,50 per kwartaal, een verhoging dus van ƒ0,50. In dit geval kan worden gezegd dat men er ook iets extra's voor terugkrijgt want het zal vele abonnees niet zijn ontgaan dat de kwaliteit van de inhoud van de krant zich in gunstige zin ontwikkelt. Direktie Texelse Courant Meer dan 300 kaarten verkocht Voor de jubileumrevue van de gym nastiekvereniging Texel bestaat zeer grote belangstelling. Voor de voorstel ling, die zaterdagavond a.s. wordt ge geven in de Burgemeester De Koning hal, waren gisteren al meer dan 300 kaarten verkocht. Aangezien in de zaal 450 plaatsen beschikbaar zijn, ziet het er naar uit dat men een aantal belang stellenden zal moeten teleurstellen. Men doet er dus goed aan tevoren kaarten te kopen. De kaarten zijn verkrijgbaar bij Modehuis Moerbeek in de Parkstraat, bij Textielhuis Zegel in de Weverstraat, bij mevrouw Uitgeest-Vos in de Bern- hardlaan en bij mevrouw E. Heerschap- Verstegen in de Witte Kruislaan. van 15 tot en met 22 november 1972 Geboren; Erik, zv. Willem Vonk en Reinera V. Barhorst; Erik-Jan, zv. Jan D. Eveleens en Trijntje J. Eelman; Na- tasja, dv. Marius Banda en Yvonne C. van Doorn. Ondertrouwd: Jan Jongman en Cor nelia G. van Bekkum. Overleden: Jannetje Timmer, wv. Bremer, oud 79 jaar, wonende te Oos terend; Catharina A, Hin, wv. De Porto, oud 67 jaar^wonende te Den Burg. Bij het inhalen na het verlaten van de boot ging dinsdag om 17.50 uur op de Pontweg de 24-jarige D.A.D. uit Den Burg met zijn Opel Olympia de sloot in. D raakte tijdens de inhaalmanoevre in de linkerberm. Hij verloor de macht over het stuur, waarna hij tussen twee andere auto's door schoof en in de rechter berm terecht kwam. Vervol gens belandde hij op het fietspad waar hij voor de keuze werd gesteld de sloot in te rijden of een naderende fietser te scheppen. Hij besloot tot het eerste, wat tot gevolg had dat het dak van zijn Opel vernield werd en dat hij door het water flink wat schade aan de motor van de wagen opliep. D. bleef onge deerd; de wielrijdster eveneens. en daar zijn we nu helemaal klaar voor. Een Texel8 boekengebled met een onovertroffen keus. Allerlei leuke en gezellige fröbel en schrijfartlkelen. Voor jong en oud, voor lief en stout. fa. j. nauta DE TEXELSE BOEKHANDEL boordevol kado-ideeën.

Texelsche Courant | 1972 | | pagina 1